HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Uit de Omstreken Binnenland Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw VRIJDAG 7 MEI 1609 DB STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. Met den dag wordt liet waarschijn lijker, dat er weer een algemeen* ptaking van de post- en telegraafbe- ambtem zal komen. De ]>eddo partijen - de regeering en de ex-stakers Staan zóó vijandig tegenover elkaar, dat het is, of beide partijen naar een gtrijd op leven en dood hunkeren.... Vooral de Donderdag heeft de ther mometer van bed der genegenheid nog eenige graden doen aaien. Men weet, dat de beambten reeds Jangen tijd getracht liebben, een vak- vereenlging te stichten. Maar de re geering wü dit niet hebben, omdat ÜeJ, h. 1. ongeoorloofd is, dat ambte paren, bekleed met een onderdeel van Jiet staatsgezag, zich tot zooYt syndi caat vereenigen, Natuurlijk leggen de poetiers zich niet gewillig bij dit re- geeringebesluit neer doch PRannen alle zeilen bil, om nun vakvereeni- gingsrecht erkend te Zien. Om deze erkenning te verkrijgen en tevens om over andere eiachen te ppreken, hadden een i ge voormannen van de post- en (elegraafbeambten een conferentie aangevraagd met den minister-president. Dit onderhoud zou gisteren plaats hebben.... Let wel i x o u, want er is niets van gekomen. De premier ls plotseling giek geworden Het spreekt van zelf, dat het moge lijk 1b, dat de minister werkelijk ziek u geworden, maar.... men vindt d't In ambtenaarskringen te Parijs zeer toevallig 1 Toen de delegatie dan ook onver lichter zake naar huls moest gaan, ïljn dadelijk andere maatregelen ge- pomen. Met of zonder voorloopige toestemming der regeering een vak- Yereenlging moet er komen In weerwil van de bedreigingen der |egeering is gisteren dan ook het syndicaat van post- en beleg raaf-be ambten opgericht. Onmiddellijk wer- jdem de statuten bij de overheid gede poneerd, omwettelijk goedge keurd te worden. De indiening der •statuten is vergezeld gegaan van een toelichting, om te betoogen, dat de postiers wel het recht hebban om een Vakvereenigtng te stichten. Aange haald wordt een vonnis van het cas- 6atie-hof van 18 Februari 1905, waar in aangenomen wordt, dat post-om- ployé's geen ambtenaren zijn, be kleed met eenlg onderdeel van het i staatsgezag. 't Nieuwe syndicaat had op don eersten dag al 2000 leden. Wat zal de regeeri/ng nu doen J)e oprichting van de vereentiglinig is ;«en duidelijke uittarting van de zijde ;dar ooetiers. Ook de regeering gaat ongehinderd door de postiers te tarten. Eiken dag "worden er nieuwe schorsingsbeslui ten uitgevaardigd, zoodat nu alle „kop-etukken" van do stakingsbewe ging zonder werk zijn. Nu hebben dezen mooi den tijd om propaganda Voor de zaak te maken Morgen zal misschien de beslissing vallen. Dan toch komen de geschor sten voor den raad van tucht en zal bet blijken, of de regeering het inder daad aandurft om deze ambtenaren ie ontslaan. Wanneer het ontslag van een 100- tal wordt uitgesproken, zullen de col lega's hen zeker niet tn den steek laten, en ia de algemeene staking on vermijdelijk. Dinsdag hebben de postiers al 'n dezen geest een voorloopig besluit ge- tornen. De regeering kan dus kiezen De postiers rekenen op veel steun. Inderdaad hebben de spoorbeambten op hun dezer dagen te Parijs gehou den congres, een motie aangenomen, waarin de post- en telegraaf-men- scben uitgenood! gd worden, den strijd tot inwilliging van hun recht matige eischen, met alle geweld door te zetten, onder toezegging, dat de spoorwegbeambten zich zoo noodig niet de stakende poSt-ers solidair zui len verklaren. Een post- en telegraaf- en boven dien een spoorweg-staking dat kan mooi worden 1 FINANCIEELE MOEILIJK HEDEN. Belasting betalen Is een weinig ge liefd werkje, niettegenstaande 't een. eerste plicht van den staatsburger is. Laat men toch bedenken, dat veel Van de regeering geéischt wordt, en deze toch geen cent kan uitgeven, Vóór deze zelf ontvangen te hebben. Dit is mooie theorie, maar in de pract;:k wordt zoo niet geredeneerd. Elk voorstel tot belasting-verhooging wordt met tegenzin ontvangen. Men ziet t nu in DUITSCHLAND. .De schatkist-meester zit voor een jaar- lijksch tekort van 400 millioen mark, welk geld op de een of andere manier verkregen moet worden. De vrijzin nigen willen een belasting-verhooging op de erfenissen, maar daar toornen de conservatieven tegen, die de voor keur geven aan een Inkomstenbelas ting. Geen van de twee partijen wil toegeven, zoodat ook geeü vergelijk to bewerken Te. De rijkskanselier is al een half jaar aan 't oanfereeren, zonder Iets gevorderd te zijn. Daarom zijn de on derhandelingen afgebroken, immers toch niets 1 Het gaf Maar.... wat nu Er zijn drie mogelijkheden. Ie. dat de financieele plannen wor den uitgesteld tot de volgende ver kiezingen. 2e. dat de Rijksdag ontbonden wordt 3e. dat Van Bülow door oen ander vervangen wordt. De keizer, die nu nog aan H reizen ia, komt den 23sten terug. Dan zal er zeker oen conferentie met den rijkskanselier plaats hebben en zal de groote beslissing vallen. Wat zal de keizer kiezen 't Is moeilijk, wani..... geen der drie middelen belooft de gewenschte op lossing. Door de zaak uit te stellen, wordt niets gewonnen, wel verloren, want dan worden de tekorten steeds grooter door nieuwe verkiezingen is alleen een vermeerdering van het aantal sociaal-democraten te ver wachten, omdat de kiezers voor het moerendeel tegen eiken aanslag op hun partemonnoie zijn en een an dere rijkskanselier zal voor dezelfde moeilijkheden zitten, als Von Bülow... Hoe de oplossing te vinden' De nieuwe belastingplannen in EN GELAND worden ook met weinig sympathie begroet Hier moet meer geld zijn, le. voor de vlootuiitbreiding (die de volksvertegenwoordiger dor Britten nu eenmaal wil), en 2e. voor de ouderdomspensioenen. Nu heeft minister Lloyd George een eigen aardig stel belastingplannen inge diend. Er worden geen belangrijke ver hoogingen voorgesteld. Kleine beetjes nier wat en daar wat De achatkistmeester heeft kans gezien, om zijn voorstellen zoo in te kleeden, dat allen wat moeten bijdragen. Na eenig verzet zal de billijkheid van deze belasting-v oorstellen dan ook wel ingezien en aangenomen wor den. Alleen de verhoogde grondbelas ting zal lm het Hoogerhuis wel verzet uitlokken, omdat daarmee de land bezitters getroffen worden, en de meeste lords ook landbezitters zijn I DE MILLIOENEN VAN ABDOEL HAMID. Men weet, dat de Jong-Turksche partii beslag wü leggen op de bezit tingen van. den ex-Sultan, bewerende, dat deze aan den Staat ontstolen zijn. Maar het meeste geld is gedepo neerd in de buitenlandsch* banken, en deze weigeren om het geld af te geven. Wat nu Het eenlge is, dat de Jong-Turkem den ex-Sultan dwingen om het geld zelf op te vragen en aan aan de schat kist af te dragen. Van een gevangene is alles te ver krijgen, want men heeft hem immers geheel in zijn macht I Bovendien heeft Abdoel Hamid als gevangene toch niets aam het geld. Of hoopt hij nog, dat de zaken eens een nieuwen keer zullen nemen DE BESCHULDIGINGEN TEGEN DEN EX-SULTAN. Het onderzoek wordt voortgezet- Mem heeft nu in het paleis te Yildlz een verzameling van 500 Browning- pistolen en 10.000 vonden. Wat moest de Sultan d oem Ook tn de brieven van Abdoel Ha mid wordt veel compromittoerends gevonden. Nu wordt in Jong-Turksche krin gen weer geijverd om den ex-Sultan tooh voor een krijgsraad te dagen. Na de veroordeeling kan hij in een vesting opgesloten worden. Voor altijd onschadelijk.... HET NIEUWE BEWIND IN TURKIJE. De J omg-Turken gaan voort, de muiters van 13 April te bestraffen, 't Zou de moeite loonen eens na te re kenen, hoeveel Oud-Turken al om hals gebracht zijn. Ook laten de Jong-Turken hun heerschappij gevoelen door de Oud- Turksc'ne bladen te verbieden. De „Ik- dam" is al in geen week verschenen, en ook andere couranten zijn ver boden. Vrijheidslievend is dit nu juist niet 1 leger-revolvers ge- 'T VERZET DER OUD-TURKEN. Het is dan ook geen wonder, dat de Oud-Turken zich blijven verzetten. Woensdag is er te Kayakrr weer een miniatuur-opstandje geweest, waarbij 7 Oud-Turken het leven lieten. CHRISTENMOORDEN. De moord-partijen in Anatolibre1- den zich nog geregeld uit. /Sells wordt gemeld, dat de plaatselijke autoritei ten flink mee helpen om de .Christe nen te vermoorden. VERKIEZINGEN IN DENEMARKEN. De ^Rijksdag-zitting is geëindigd. Op 2o Mei zullen de nieuwe verkie zingen plaats hebben. De stembusstrijd zal vooral loopen over de leger-quaest'e, namelijk of Kopenhagen ook aan de landezijde verdedigd tooeï, worden. M'NHEER CASTRO. Castro is van St. Sebastlaan naar Santander vertrokken. Nu verklaarde hij nooit een telegram uit Venezuela over het bericht van een revolutie ont vangen te hebben. Hij jokt nu of heeft het een week geleden gedaan 1 Ook wordt gemeld, dat Castro nu weer klaagt over een aanval van Militaire Zaken. De le luitenant A. W. F. Konlngs- feld, van het 10e regiment infanterie te Haarlem, is overgeplaatst bij het 7e reg- te Amsterdam. Binnenbrand. Donderdagmiddag brak omstreeks 3 uvur, door eon onvoorzichtigheid van eon der dienstboden, brand uit ten huize van mej. A. N. H. W. v. d. Linden, Rippardapark 11, alhier. Met een bramdbhischgranaat konden de vlammen evenwel spoedig bedwongen warden. Een spuit, die op het bericht spoedig ter plaatse verschenen was, behoefde geen water te geven. Eten en ander verwekte in de stille buurt nog al sensatie. Te water. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur geraakte een jangen van ongeveer 10 jaar in het Spaarne. De zinkende knaap werd echter gelukkig gered door den heer Slot, waarna bet kind in het café van dón heer Douwes werd gebracht. ORGELBESPELING in do Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 11 Mei 1909, dos namiddags van 1 tot 2 uur, door den heer W. Ezerman. Programma No. 1. Preludium Erotca, G. B. van Krieken. Na 2. Adagio (5de Symphonic), Beethoven. No. 8. Conoertfantaste, W. Rud- mick, No. 4. Offertoire, Th. Dubois. No. 5. Die Ehre Gattes, Beethovem. Examens L. O. HaarLem, 6 Mei. Geëxamineerd 8 mann. candadaten. Geslaagd de hoe ren C. Lorrier, IJmulden, D. de Jong, Oost-Knolloridam, G. Vixsebox- se, J. W. J. Thomas, W. L. Weijtze, E. Z. E. Bakker allen te Haarlem. KOLVEN. De N oord-Hoilandsche Kolfbond houdt zijn wedstrijden in de sociëteit Vereeniging alhier, op 9, 10 en 11 Mei a.s. Het aantal deelnemers is 115. Geabonneerden hebben het voorrecht vragen op verschillend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, In te eoadeu bjj de Redactie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houtstraat 53. Alle autwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor tooveel mogelijk is, den dag na de intending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den inaender vermelden wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook ©enige na- imen van boerderijen in Gelderland opgeven? Mijn plan is daar werk te ANTWOORD: Daarvan hebben wij geen naamlijst; bovendien denken wij niet dat u daar op schriftelijk verzoek werk zult krijgen. Ga u lie ver persoonlijk aanmelden of schrijf op een advertentie. VRAAG: Hoe kom ik het adres te weten van iemand die met Mei naar Amsterdam vertrokken is? Zijn vroe gere huisbaas noch zijn buren weten er iets van. ANTWOORD: Wanneer u lid van de Haarlemse!» Uandelsvereeniging is, zal deze wel bij de Amsiordam- sche zustervesreeniging willen Infor meer en. Ook kunt u schriftelijk na vraag doen bij eten Burg. Stand te Amsterdam, wat een kleinigheid kos ten zal. VRAAG: Waar kan mem dn Haar lem kinderwagens e«n sportkarren op afbetaling koopen? ANTWOORD: Firma T. ran Veen, Zijlstraat 19. VRAAG: Waarneer er n Juliana nog een prins mocht gebaren warden, bestijgt deze dan den troon, of behoudt Prinses Juliana het eerst geboorterecht? ANTWOORD: Mocht er nog een Prins geboren worden, dan wordt, volgens de Grondwet, deze Koning van Nederland. VRAAG: Wat la de beste marnier om als landverhuizer naar Canada te gaan er ie daar nog al veel work? ANTWOORD: Wend u hiervoor tot 't Leger des Hells te Amsterdam. VRAAG: Hoeveel kosten zijn er aan verbonden een hand naar de tentoon stelling te Amsterdam te zenden? ANTWOORD: Wend u tot Dr. Klap pert te Hilversum. VRAAG. Ik heb gelezen., dat er ketelmakers voor de Staatsspoorwe gen ln Nederlandsch-Inddë gevraagd worden. Zandt u mij daarover ook ©enige inlichtingen kvinnen geven ANTWOORD. Wend u tot den hoer Ingenieur van de Staatsspoor te Zwolle. VRAAG. Wanneer iemand ten nadeele van zijn patroon iets ver liest, kan dat dan op zijn loon ver haald worden ANTWOORD. Daaromtrent be- sitaat geen vaste usance, het hangt af van de mate ^an schuld van den be diende. Was zijn achteloosheid groot, dan Is straf in den vorm van betaling of vergoeding wel eens nuttig. VRAAG. Is er ook een goed mid del tegen wratten? ANTWOORD. Bij den lieer D. L. Keur, Zijlstraat 73, wordt een uit stekand middel verkocht„Veruool" genaamd. VRAAG. Een meisje heeft met Mei Mar betrekking over zes weken opgezegd. Nu zegt mevrouw ,.Jo kum/t gaan wanneer je wilt" later trekt zij die woorden weer in. Is dit geoorloofd ANTWOORD. Wanneer het vast staat, dat mevrouw u die woorden toegevoegd heeft, kunt u gaan. VRAAG. Hoe moet ik beukeblft- nern prepareeren ANTWOORD. Het prepareeren dezer bladeren gaat met zóó groote moedl'-'kheden gepaard, dat een par ticulier noodt tot eenig resultaat ko men zou. CORRESPONDENTIE. Mej. G. Wij blijven bij ons ad vies. BENNEBROEK. Dinsdag a.g. zal Eet naar aanlei ding dor blijds gebeurtenis voor de schooljeugd feest zijn. De feestcom missie hoeft bepaald, dat de kinderen in den middag z;ch moeten verzame len voor het Raadhuis, van waar ze in optocht met muziek begeleid zul len gaan naar het land van den heer Bille, waar de kleintjes vanwege de feestcommissie worden onthaald. Van Z. K. H. den Prins der Neder landen ontving de feestcommissie per telegram dank voor liet gezonden te legram van gelukwensch. Gisteren is uit de schuur van de wod. Van Galen, wonende nabij deze gemeente een zoo goed als nieuw riiwtel, merk Minerva", ontvreemd- Bij de politie is aangifte gedaan. De dader is niet bekend. IJMUIDEN. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der n. v. maatschap pij „Hera", werden de balans en de winst- en verliesrekening goedge keurd en na afschrijving het divi dend over 1908 bepaald op 4 EEN KONINKLIJK VOORBEELD. Het Dagbl. v. N.-Br. schrijft: Het zal door velen met groote vol doening warden vernomen, dat H. M. de Koningin haar kind zelf voedt. Maar dat is niets meer dan natuur lijk, zal men zeggen. Jawel, maar wat in de menschelij- ke natuur is gelegd, wordt ar uit door allerlei wanbegrippen dikwijls ver drongen. En wat de natuur als de zoetste vreugde van het moederschap heeft gewild: den voortgroei en de verdere ontwikkeling van het jonge kind door de kostelijke gaven van de moeder zelve, dat wordt door velen beschouwd als een niet te dragen last, waaraan zij zich zoo spoedig mogelijk onttrekken. Men weet, wat „de geest des tijds" kan. Hoe slaafs de menschen zich aan hem soms onderwerpen. Hoe ge- dachtenioos de massa verafschuwt, wat eenmaal den naam heeft van ou der wetsch of verouderd. Gelukkig komt er Ln zake de voe ding der kinderen ©enige reactie, om dat de ondervinding leert, hoe ge vaarlijk al dat ge wurm met flesschen en spenen wel is. Het Koninklijke voorbeeld moge aan deze reactie een krachtigen stoot geven. Ziedaar dan een Moeder, voor wie ,,de eisclien der wereld" meer gelden dan voor welke vrouw ook. Die bo vendien heel den dag met de beslom meringen der staatszaken is be zwaard. Maar die haar kind boven alles en alten stelt. Haar moeder plicht vóóraan. EEN EERE-MAALTIJD. Gemeld wordt, dat Prins Hendrik de uitnood'Lgmg heeft aangenomen van do Ministers hoofden der depar tementen van bestuur om Z. K. H. ter gelegenheid van de heuglijke gebeur tenis der geboorte van zijn dochter, een feestmaal aan te bieden. Dit eere diner zal Zaterdagavond gegeven warden In Hated des Indies te 's-Gra- venhage. GESCHIEDKUNDIGE HERINNE RING. H. M. de Koningin ontving *t vol gende telegram ,,De Raad der stad Stegen zendt U. M. bij de geboorte der prinses zijn eerbiediigsten gelukwensah uit het „Siammland der Oranier". De burgemeester van Siegen bracht in herinnering, dat een historische band sinds ongeveer 1000 jaar Siegen verbindt met het huis van Oranje, en dat een groot aantal leden van dU huis te Siegen hun laatste rust plaats hebben gevonden. De ouders van den beroemdste der Oranje's heb ben in de zaal van het kasteel, waar in thans de vergaderingen van den Raad worden gehouden, hun brui loft gevierd. HOOG BEZOEK. In 't Amstel-hotel te Amsterdam zijn aangekomen: Zijne Exc. Tong Shao Yi, minister van Buitenland- sche Zaken van China, zijn secreta ris, alsmede de hearen Sien Tchang en Li<xn-Sy-Tchang. KAMERLEDEN NAAR FRIESLAND. Bijna de helft der Eerste Kamer leden gaat van 24 tot 28 Mei een ex cursie 'li Friesland maken. Verscliil- lende steden en dorpen zullen be zocht worden. O. m. staat een be zichtiging van de havenwerken te Harlingen op het programma, even zoo een bezoek aan de zuivelschool in Bolsward. Bij Leeuwarden zullen de terreinen voor den aanleg van de nieuwe locaalspoorlijnen bezocht wor den. GEZONDHEIDSTOESTAND F. A. LIEFRINCK. Berichten uit Indië deden vermoe den, dat de heer Liefrinck, pas be noemd tot regeeringscommissaris voor Atjeh ongesteld was. De familie heeft nu bericht ontvan gen, dat de heer Liefrinck het wel maakt. De ziekte is dus blijkbaar van voorb raandeoi aard geweest Onlangs aiond ln een plaatselijk blad de volgende vraag te lezen „Kan iemand mij den naam vaal den luohtschlpper opgeven, die Don derdag over liet dorp is gekomen en een zak zand heeft leeggegooid pre cies in mijn schoorsteen, zoodat een vruchtentaart totaal bedorven is Kellner (tot gast) „U Spijt ms, maar we hebben geen kleine por ties." Gast„Waarom niet T' Kellner „Omdat we geen groote hebhen." Luitenant„Ben jij slim, 8nor T' Snor „Ja, luit." Luitenant„Nou, denk dan een» na. Als nou te rechteram naar hot noorden, en je linker naar 't zuiden wiist, wal ligt dan achter je Snor „M'n ransel, lult." „Nou man, vertrouw je mijn kook kunst niet „Nee, dat niet, lieve. Maar Ik v»nd het haast zonde, om nou weer met inspanning van al mijn krachten te vernietigen, wat jij met de jouwe tot stand hebt gebracht." TWEEDE KAMER. De behandeling van de reorganisa^ tie der arbeidsinspectie nam gis teren door re- en dupliek, nog den gan- echen ochtend in beslag. Daarna werd liet wetsontwerp aan genomen, evenals een paar kleine ontworpen en las minister Heems kerk een lange en vervelende nota voor in verband met vragen over het verslag over liet L. O. van een der vorige jaren. Verdere discussie daar over werd verdaagd, op verzoek vam! dien heer Blooker, die de vragen ge steld bleek te hebben. Na een aanvulling van de agenda, waarop de interpellatie-Marchani vooralsnog geen plaats kreeg, was het woord aan den heer Troelstra voor zijn interpellatie in zake de toe passing van het Arbeidsconti'act. De spr. betreurde zelf te liebben medegewerkt tot de invoering der wet op 1 Febr., want die wet had twist in plaats van vrede gebracht, omdat de patroons misbruik haddon ge maakt van de slechte oeconomische toestanden. Ethische overwegingen hadden, in het algemeen, niet bij de patroons gegolden» Dat was een les voor de wetgeving der toekomst. Ten einde dit nader aan te toornen somde de spr. een groot aantal con tract-bepalingen op; bijzonderheden^ die buiten het kader vallen van een beknopt overzicht. Hij liet er vervol gens den nadruk op vallen, ook wear met voorbeelden, dat in het algemeen den werkman geen behoorlijken tijd van beraad was gegeven voor het aanvaard-en van bet contract. Zij hadden te teekenen, op straffe van onmiddellijk ontslag. Hunnerzij da zouden de arbeiders die contracten natuurlijk dadelijk omveir gooien, zoo spoedig zij de macht hadden. Spr- vroeg, in dit verband, van den Min- een wetswijziging, die een behoorlij ken bedenktijd waarborgde. Overgaande tot andere contractu eel© bepalingen wraakte spr. mot voorbeelden opnieuw het afhou den van loon, z.g. voor de ongeval lenwet; het aftrekken van huur voor verplichte bewoning van bepaalde woningen; bet dwingen tot deelne ming aan een fabrieksziekenfonds; de gedwongen winkelnering, die gehand haafd bleef, alle wettelijk verbod ten spijt. Wilde de Min. daartegen een strafbepaling indienen? Ontdoken were! liet vtsrbod, dat de patroon de boetegelden niet mag heb ben. De meeste patroons sloten hot beding uit van het doorloopen van liet loon bij ziekte. Gaan de menschen die gedwongen worden tot deelne ming aan ziekenfondsen naar den! kantonrechter, dan worden zij met een ontslagen. Do bepaling van door betaling van loom en dagen van ver plicht verzuim moest dwingend recht worden, die bepaling werd thans in. de contracten vrijwel uitgesloten- Het heffen van staangeld was toege nomen. Dringende redenen van ont slag, van allerlei aard, waren in de Naar het Engelsch van B. M. Cr oker. 51 Is dat alles vroeg ik. Ik geloot dat u heel goed op mijn gelaat gele ien heeft. Ik weet, dat ik kortaf ben en een hekel heb aan verplichtingen. Ik ben niet opgewonden O neen, viel zij mij ln de rede. Voor een meisje van jouw leeftijd, heb je bijzonder veel zelfbeheorsching. Ik merkte liet op in de hut. toen het Amerikaanse he meisje op je hoed ging zitten, en jij hem kalm weer ln *ijn fatsoen bracht. Och, ik ben op kostschool geweest en vervuld» thuis de rol van een ar- Ete bloedverwante, zei ik kortaf. Het is een kostbaar bezit en ik durf zeggen, dat deze eigenschap en da trots dm* familie Ferrar je goed te Pas zullen komen. Neen, ik denk biet. dat Mijnheer Thor old teleurge steld zal zijn. Het is hoed vriendelijk van u, dat zoggen, maar als ik ziin brieven Wes- voel ik mij zoo ellendig minder waardig. Mijn verstand staat ver on der het zijneik ben niet knap, be halve met mijn vingers. Met zijn hoofd en jouw handen, denk ik, dat alles wel goed zal gaan. Wat kunnen je vingers? Naaien, borduren, muziek meu ken ik kan piano- en guitaarspelen en ten s'otto kan ik koken. Maar kindlief, dan ben je een schat voor een huishouden I Geen man is onverschillig voor zijn mid dagmaal. ofschoon je verloofde geen lekkerbek is. Ik herinnerde mij de hartstocht van Watty voor gevulde koeken en plum pudding uit vroeger dagen en hoe hij mijn deel van de gebraden kastanjes ovengoed naar binnen sloeg als zijn eigen. Spoedig na dit gesprek, werd ik op een morgen wakker met de ontdek king, dat we in de haven van Bombay het anker lieten vallen. Daar mijn mede-hutbewoonster» nog mistig slie pen, kleedde ik mij zonder gerucht te maken aan, en snelde het dek op. Daar waren de groote baai, de eilan den, de palmen, de lange rijen witte gebouwen en de ontelbare verzame ling schepen en booten, waarvan Me vrouw Evans gesproken had. Over al les lag een zachte, gouden nevelde bekoring van liet Oosten had mij oil getroffen. Dit was Indië. De naam al leen werkte al op mijn verbeelding. Van de zee uit gezien, scheen het een land van belofte, van romantiek en van bekoorlijkheid te zijn. IE leunde met mijn ellebogen op de borstwe ring en keek vol verbazing peinzend om mij heen, zou tk daar gelukkig zijn Ik was bijna alleen op het dek, maar toen de groote klok aan de kust acht uur luidde, was op het schip al les in beweging en vol van de drukte van het vertrek. De ambtenaar van de quarantaine was aan boord gekomen en weer heengegaanonze brieven waren gearriveerd zij werden op de tafel in den salon gelegd, er wa ren er twee voor mij bij. Van die twee, was er een van Walter. Ik maakte hem open zoo gauw ik niet zooveel menschen meer om mij hoen had. De brief was weinig opgewekt, zoo niet verontrustend. Neen, hij had niet kunnen wegkomenhij had een hevigon koortsaanval gehad, maar hoopte te Baroda te zijn zoo gauw als ik daar aankwam. Zijn nicht, Tizzla HassaJi ,zou er zijn om mij te ontvangen. De andere brief was een enkele regel van Linda, waarbij e>en rekeningetje was ingesloten, dat over het hoofd was gezien. Deze brief was via Brindisi gereisd en was toeval lig vóór mij in Bombay aangekomen zoodat ik in plaats van door Waiter Thorold door die rekeningetjes werd verwelkomd. HOOFDSTUK IV. Waar 1* hij is hij gekomen vroeg Mevr. Evans, terwijl zij haar hand op mijn schouder legde. Ik ben maar op den achtergrond gebleven, Lieve, en heb mijn bagage bijeenge pakt. Nu moet je mij alsjeblieft aan hem voorstellen. Dat zou ik met genoegen doen, antwoordde ik. mijn uiterste best doende om kalm te blijven, maar fk heb een brief gekregen met de bood schap, dut Walter koorts heeft gehad on met reizen kan, maar mij in Bar reda zal ontmoeten. Och, op die theeplantages heb ben zij dikwijls last van koorts, merk te zij op, maar daarover behoeft men zich niet ongerust te maken. Dan kun nen wij nog een heel eind samen rei zen. Het spijt mij, dat ik den gehee- len weg niet met jc mee kan gaan, maar je behoeft dan maar tien uur al leen te blijven. Hoe zonk mij het hart in de schoe nen bij dat vooruitzicht I Onze trein vertrekt om vier uur, ging zij voort, en wij hebben dus nog allen tijd om eerst bij Watson kalm te eten. Kom, houd er den moed maar ln. Mevr. Evans en Ik stanten even La ter in een kleine victoria, getrokken door een Arabisch paard, en reden Bombay door. Wat eon vroolijke, le vendige stad I Wat een levendige kleuren en gloeiende zonneschijn. Het leven scheen hier zooveel vroolij ker djan in Clayshire. Om vier uur atoomden wij het sta tion uit naar Parel toe, en gingen langs laagliggendle, schilderachtige dorpen, markten, groepjes palmen en inhammen van de zee. De maan scheen, toen de trein de Bhor Gaunt begon te bestijgen. Wij zaten voor het venster en staarden naar die donke re, geheimzinnige afgrondenen ter wijl de tijd voorbij ging praatten wij tegenover elkaar gezeten in het zil veren maanlicht, dat bijna zoo hel der was als de dag. Ik heb je immers verteld, dat Lk je vader heb gekend, zei Mevr. Evans, welnu, ik geloof, dat ik weer onder de bekoring hen gekomen, die van hem uitging, ofschoon ik nooit mijn hart aan hem verloor. Toch had hij iets bijzonder innemends, en ik voel mij tot zijn dochter aangetrokken. Je lijkt in veel opzichten op hem en liet hin dert mij geweldig te moeten den ken, dat je alleen en zonder vrienden in dit groote, vreemde land achter blijft aiLleen behalve met den jon gen Thorold. O, wat hangt eer veel van hem af, je geheele jonge leven, lieve t Moge hij je vertrouwen verdie nen maar aLs ik over eon uiterlijk kan oordeelen, dan is hij een goéd man. Ja, dat hoop ik dat denk ik wel, aarzelde ik, terwijl ik aan zijn brieven dacht Voor een meisje zonder vrienden kan ik mij geen afschuwelijker oord denken, dan dit groote land. In En geland zijn er zooveel hulpbronnen; zij kan op een kantoor gaan, machi neschrijfster of gouvernante worden, schilderen of schrijven. Hier zijn geen open betrekkingen. Zij moet bo ven water zien te blijven, totdat men haar kan gebruiken of nleL En voor een mooi meisje, wat ai verlei dingen O, Mevr. Evans, bracht ik hier tegen in, wat een onhoiikraaister is ul Neen, neen, lievemaar de maat- scliappij iu het Oosten brengt dat moe bet is hier een voortdurend rei zen en trekken niemand heeft een gevestigd tehuis. Maar dat zal ik wel liebben, ant woordde lk nadrukkelijk. Waity heeft mij een photo gezonden van ons huls, het is allerbekoorlijkst geheel be dekt met rozen en liet staat hooger dan de theeplantages. Ik zal een te huis hebban. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5