B'-nenlaai! Persoverzicht Snor* en Wedstritffgg Lï&erer. m Kanst Neemt U rinancieeïe berichten oember, de vaart wordt stiller en de gelegenheid komt weer om wat compost eerste soort iii voorraad te maken, waarop de Noord-Holland- eche schippers weer hopen, omdat ze, wanneer or wat voorraad is niet be hoeven te wachten. Van voorraad compost kan dus fei telijk alleen maar gesproken worden gedurende enkele maanden van het Jaar. Een gevolg hiervan is, dat het aan gevoerde vuil bijna lederen avond gesorteerd en opgeruimd is en de belt een behoorlijk aanzien heeft. Alleen de uit het vuil gedochte jh rand bare w aarde looze rommel kan niet dagelijks opgeruimd worden, omdat de daarvoor bestemde even te .klein is. Deze wordt thans vervoerd naar een terrein huiten de gemeente gelegen, en de rommel aldaar verbrand. Behalve het gewone huisvuil en etraaiveegsel, wat voor het grootste deel voor mest kan verkocht worden, 'komen echter nog vele andere voor werpen aan de belt, die geheel waar deloos zijn, bijv. asch, zand, aarde vermengd met puin, takken, krullen, tuinvuil, aan veegsel van bouwwer ken, benevens alle mogelijke rommel, welke door particulieren wordt aan gebracht Deze waardeloozc rommel wordt dagelijks verwijderd mei schuiten naar buiten de gemeente gelegen ter reinen, welke tot dusverre konden gevonden worden in de naaste om geving, waardoor de verwijdering nog met betrekkelijk weinig kosten JloA geschieden. De aangevoerde koolasch en puin kunnen na langer of korter tijd ver kocht worden, ook deze artikelen ga- Veri tot heden geen reden tot zorg. l>e rioolmodder wordt, voor zoover ze goed is. door de tweede soort compost gewerkt of gebruikt voor be mesting \an bet eigen weiland aan den Ouden weg. Tot dusverre bestaat er dus nage noeg geen last, wijl de mest steals verkocht wordt en voor den waarde- loozen rommel nog een afzetgebied aanwezig is. Toen liet vraagstuk van vuilver branding in Nederland in overweging genomen werd en de idéé ook tot Haarlem doordrong, werden gedu rende vier weken van het jaar, van Januari, Februari, Mea, Augustus en October 1908 de aangevoerde hoeveel heden huisvuil gewogen. De 1083 karren haddeui een netto inhoud van 734.179 K.G., gemiddeld ,678 K.G. per kar. Van Juli 1907 tot Mei 1908 werden (vervoerd 600 schuiten rommel tot een gezamenlijk gewicht van 3409 L'ast, per schuit 5.6 Last. Gedurende 1907 zijn aangevoerd 412 schuiten gedeeltelijk vuil gedeel telijk rommel uit de hand kar wij ken, ongeveer 1236 Last10169 karren Ivulil, 4224 karren asch en rommel, 2733 karren straatveegsel, 218 kanen grond, en 2669 karren takken, krul len, enz., samen 6784 Loet. Door particul'eren werden, naar •pchatting met handkarren aange boord 1600 Last. Totale aanvoer pl.m. 6620 Last of 19240 Lom Van deze hoeveelheid zijn naar bul ten de gemeente vervoerd 9979 ton, zoodat aan de belt gebleven zijn 9261 'ton ter herending van mest en verbranding in den oven. Hieronder zijn niet begrepen 2192 karren slijk, 1255 karren koolasch en 855 karren puin. In 1905 waren de kosten f 17.616; de opbrengst aan straatvuil bedroeg f 3590, compost 8367, lompen f 3713, papier 2038, diversen f 364, samen t 18063. In 1906 waren de kosten f 17.798 de opbrengst aan straatvuil f3292, compost I 8566, lompen f 4804, papier 8582, diversen f 231, totaal f 19.476. In 1907 wareu de kusten f 18.280 'de opbrengst aan straatvuil f 3329, -compost 7795, lompen f 6958, papier ■ƒ2803, diversen f92, totaal f21039. li'eruit blijkt, dat met de verwijde ring van het aankomende op de wij ze zooals thans geschiedt, in 1905 teen voordeelig saldo van f 400, in *1906 van f 17u0, in 1907 van f 2800 Verkregen werd Deze cijfers verhoogen voor 1905 en iyu6 met 4000 en voor 1907 met 1 5000, wanneer men de verwijdering Van den waardeioozen rommel niet tender het eigenlijke beltbedrijf Jbrengt. Nu kan hiertegen worden aange roerd, dat de compostbereiding toe voeging van beerstoffen aischt, doch ■daarbij moet niet uit het oog verloren Worden, dat het puttenstelsel egne groote hoeveelheid zwarte beerstoffen Oplevert, die door samenvloeiing van 4aecal© stof en nienagewater niet als ■zoodanig te verkoopen is <^n waar door indien de compostiabricage op hield een andereu uitweg gezocht zou .knoeten worden op een wijze, die ook weer geldelijke off ere zou vergen, w 1 ze toch maar niet bij zulke groo te hoeveelliedeu zonder „klaring" in pet water kan worden gestort. En al zou de hoeveelheid voor eompostbereiding gebruikte faecaliën in opbrengst gelijk zijn aan het sal do, dan nog kost de verwijdering, zooals die thans geschiedt aan de gemeente geen geld. Of d't zoo blijven zal is een vraag, die op het oogenblik natuurlijk niet kan beantwoord worden. Dit jaar is de afzet minder vlot, ■hoewel liet aangevoerde nog steeds weggaat en er weinig voorraad com post is. En dit is niet te verwonderen als men weet, dat het vuil te Rotterdam op het oogenblik voor f 0.20 en 0.35 en in Den Haag voor f 0.50 per M3. verkocht wordtterwijl de prijs van I 0.80 alhier nog steeds gehamlluuifd blijft. Hiertegenover staat, dat wanneer Rotterdam een vorbrandingsmrich- t'jtg heeft, wat vermoedelijk in 1910 het geval zal zijn, de trek naar Haarlem grooter zal worden, want al wordt beweerd, dat het gebruik van vuil en compost voor don land bouw verdrongen wordt door kunst mest, feit is, dat het vuil bij zorgvul dige bewerking nog wel afnemers vindt Naar schatting zal een verbran- dingsinrichting voor Haarlem 150.000 gld. kosten. De rente en aflossing van dit kapi taal 6 1/2 pet. bedragen f 9750 per -{aar. Dit bedrag is ongetwijfeld te lang genomen daar waarschijnlijk voor de machines, waarvan de kosten nog „■niet kunnen worden opgegeven, meer zrn moeten worden afgeschreven, merkt de heer Boer koel op. De totale invoer bedraagt 19000 ton. Eer het residu handelbaar is en de eventueele electriciieit kan worden afgeleverd, bedragen de kosten voor de geheel© bewerking van het vuil in Engeland zeker 1.40 Der ton. Stelt nien deze kosten, omdat de loonen hier lager zijn dan in Enge land, op f 1 per ton, dan krijgt men juist eenzelfde bedrag als de tegen woordige kosten van verwijdering, 19000 ton f 1, is f 19000, terwijl in 1907 de verwerking f 18280 vorderde. Is nu im de eerste plaats voor ver branding voor rente en aflossing per jaar een oom noodig van f 9750. in de tweede plaats derft men de opbrengst van f21000, in 1907 voor de mest- speciën enz. ontvangen, zoodat bij eventueele verbranding een even wicht gevonden zal moeten worden voor deze f 30750. DU evenwicht moet gevonden wor den in de opbrengst van slakken en electriciieit. Het overschot na het verbrandings proces zal in doorslag met verschil lende andere plaatsen bedragen 50 pet. Er zou dus voor verkoop aanwezig zijn 9500 ton. Indien deze f 0.40 per ton waard zijn, dan kan daarvoor bed ra s verkregen worden van f3800. Hierbij moet worden opgemerkt, dat de koolasch voor f 0.30 geen afne mers vindt, terwijl de koolasch >mn de gemeente-lichtfabrieken, die voor niet verkrijgbaar is, ook nog niet eens wordt weggehaald, zoodat de vrees gewtti'id is. dat voor de ver wijdering der slakken eer gelden be- noodigd zullen zijn dan ontvangen zullen worden, tenzr e* een steen fabriek wordt bijgebouwd, waarvoor in Kiel f 170.000 benoodigd ia Het Haarlemsche vuil is door de groote boeveelheid waardeioozen rommel eer slechter dan beter dan het Arnhemsche, doch gesteld, dat het Haarlemsche vuil evenveel zal opleveren, dan krijgt men voor de levering van eleotriciteit 19000 maal 16 1/2 K. W. U.. is 313.500 K. W. U. Deze 313.500 K. W. U. kunnen wor den afgeievei-d, doch aan wie De inrichtingen, welke ze zouden kunnen gebruiken, worden reeds be diend door de electrische centrale, terwid het den Directeur wil voorko men, dat een concurrentie met de Centrale allerminst im het belang der gemeente kan zijn. Aflevering aan de Centrale zou dus de weg zijn, doch deze heeft ze voor- loopig mtet noodig. De kosten aan de gemeeoie-Iichtfa/- brielcen worden berekend op 21/2 cenit per K. W. U„ doch waar het ge regelde bedrijf aam de elecitrische centrale door inbnengiug van elec- trischen stroom der vuilverbranding ongeregeld zal worden, zal deze stroom vermoedelijk niet voor dat be drag geaccepteerd worden. Indien daarvoor dus gesteld wordt 1 1/2 cent per K. W. U., dan zou de opbremgsf: bedragen f4702. Naar deze becijfering zou een ver- braindmgsinrichting aan de gemeente opleveren 8500. D<e kosten van oprichting en der ving der opbrengst van beden bedra gen f 30.750, zoodat een verbran- dingsin richting de gemeente zou ko men op een hoogere bijdrage van f 22.000 per jaar Ten slotte spreekt de Directeur als zijn overtuiging uit, dat wanneer de toestand aan de belt blijft gelijk die reeds gedurende een achttal jaren is, de thans beslaande wijze, waarop de gemeente zich van het opgehaalde vuil ontdoet de voordeeligste is en voorloonig niet tot een andere wijze van vuilopruiming besloten moet wor den, voordat de omstandigheden dit noodzakelijk maken. ARBEIDSBEURS IN HET RUHR- GEBIED. Gisteren meldden we liet voorstel van B. en W., om f 150 beschikbaar te stellen voor een bijdrage voor 1909 voor een in het Ruhrgebied op te richten arbeidsbeurs door do Veree- miging van Nederlandsche Arbeids beurzen. Daarbij is afgedrukt het adres der genoemde vereen iging. De koofd- inltoud daarvan is reeds onlangs in ons blad medegedeeld Ln een artikel „Ons belang bij een arbeidsbeurs in liet Ruhrgebied". We volstaan met te ontleenen, dat de jaarlijksche kosten geraamd wor den op f 4700, en dat de Nederland sche consul te Duisburg-Ruhrorl de gelden zal beboeren. REORGANISATIE ARBEIDSBEURS. De amendementen van de heeren Breda Kleijnenberg en Modoo, 'nge- rliend op de ontwerp-vererderiin.g "op de arbeidsbeurs, geven B. en W. aanleiding, het volgende op te mer ken De bedoeling, die bij de voorstel lers heeft voorgezeten, wordt niet in eene toelichting uiteen gezet. Daar beide heeren echter deel hebben uit gemaakt van de groote Werkloos- hoidscommissie, die een niet onbe langrijk deel van haar rapport aan beschouwingen over reorganisatie van de Haarlemsche arbeidsbeurs heoft gewijd, meenen B. en W. in dat rap port de motieven, die tot het indienen der amendementen hebben geleid, te moeien zoeken. Zij halen daarom uit dat rapport het volgende aan „In de eerste plaats zou de beurs zelfbestuur moeten worden toege kend. Momenteel staat ze onder het beheer van Burgemeester en Wet houders, dat wil zeggen, is de alge meen© leiding niet toevertrouwd aan personen, behoorende tot de kringen der direct belanghebbenden, van werkgevers en werknemers. Worden de bestuurders uit deze groepen ge kozen, dan kan dit niet anders dan groot voordeel opleveren. Beide cate gorie», zoowel patroons als arbei ders, zullen zeker alsdan grooter be langstelling koesteren voor eene in stelling, waarvan het bestuur is toe vertrouwd aan hunne vertegenwoor digers. Bovendien ontstaat en blijft er contact tusschen de beurs en de- geen, in wier belang ze is opgericht, zoodat verwacht mag worden, dat ze meer beheerd zal worden overeen komstig d.e behoeften en wenschen der onmiddellijk betrokkenen. Grie ven, zoo ze bestaan, kunnen gemak kelijker kenbaar gemaakt, wenschen spoediger geuit worden. Het vertrou wen. zoo noodiiff voor den bloed van eene dergelijke Instelling, zal grooter en het doel meer bereikt worden. Met op één na algemeene stemmen dringt de Commissie aan op het toekennen van de hier geschetste zelfstandig heid, eene zelfstandigheid, die niet zal kunnen ontaarden in onafhanke lijkheid, daar een en ander geregeld wordt bij eene verordening door den Raad vast te stellen, terwijl ook de benoodigde gelden jaarlijks door dit college zullen moeten worden toege staan." Is die ■redenoering juist vragen. B. en YV., en antwoorden dan Theoretisch, j'a I Stellig zal een bestuur, samenge steld uit patroons en arbeiders, groo ter beiangsteliing wekken, zal door zulk een bestuur meer contact kunnen ontstaan. Ook wat de commissie over grieven en over het vertrouwen in de instel ling te berde brengt, kunnen B. en W. onderschrijven. Maar, men moet de gevolgen van hei, instellen van een dergelijk be- s'iuur ook niet overschatten, daar de hoofdleiding ten slotte zal berusten bij den Directeur, zooals feitelijk ook thans het geval is. Volgens het voorstel van B. en W. zou nu het beheer bij het bestuur, de dagedijksche leiding bij een door hen te benoemen directeur komen, en zou over dat beheer door hen toezicht worden uitgeoefend. Hot amendement Kleijnenberg, strekkende om te voorkomen, dat B. en W. dat toezicht zouden uitoefenen, meen en zij te moeten ontraden. B. en W. verwachten niet, dat het toezicht tot inmenging zal behoeven te ieiden, alleen het bestaan er van zaj op zich zelf wel voldoende zijn. Het geval is toch denkbaar, dat in dien er geen toezicht ls, zulk een be stuur eene bepaalde politieke richting zoude krijgen en daardoor onvermij delijk het vertrouwen, zoo noodig voor den bloei der instelling, zal ver liezen. De voorstellers der amendementen willen den directeur niet door B. en W., doch door den Raad benoemd zien. Bezwaar bestaa/t daartegen bij B. en W. niet. Met het amendement op art. 4, wordt blijkbaar bedoeld de mogelijk heid te openen het bestuur uit meer dan zeven personen te doen be staan. Ook in bovenbedoeld rapport wordt de wensckelijkheid betoogd, in dat bestuur een niet te klein aantal personen zitting te doen nemen. B. en W. vestigen er echter de aandacht op, dat voltalligheid op de bestuurs vergadering vooral bij dit bestuur van belaag kac werden geacht. De op art. 5 ingediende amende menten meenen B. en W. aan de pru dentie van den Raad te kunnen over laten. De aanneming van de amendemen ten op art. 7 daarentegen meenen B. en W. te moeten ontraden. Waar de verordening op de arbeidsbeurs door den Raad geregeld wordt en dus dooi' dit collego de hoofdlijnen worden vastgesteld, achten B. en W. het doelmatiger, dat de uitwerking daar van in de instructie van den cl'ree- te ur aan B. en W. wordt overgelaten. Ook met het oog op het eventueel aanbrengen van wijzigingen houden B. en W. zulks voor gewenscht. Ook het amendement Kleijnenberg op aro 9 komt B. en VY. niet geraden voor. Door in de tweede alinea de woorden „of hun plaatsvervangers" te laten vervallen, zou men het ne men van besluiten noodeloos bemoei lijken. Door het laten vervallen van de laatste zinsnede zoude wat nog van meer belang is, de waarborg van onpartijdigheid te loor gaan. Over de op art. 10 voorgestelde wij zigingen behoeven B. en W., naar zij meenen, niet meer uit te weiden. Behoud van art. 11 wil hun wen- schelijk voorkomen. Ten aanzien van de wijzigingen, voorgesteld op art. 12, meenen zij te kunnen verwijzen naar hetgeen ten opzichte van die op art. 7 door hen is in het midden gebracht. Ten einde vooral het zelfbestuur tot zijn recht te laten komen hebben zij gemeend den invloed der gemeente tot toezicht te moeten bepalen, niet twijfelende, of dat toezicht zal in den regel op goedkeuring neerkomen. Mocht ech ter blij leen, dat B. en W. hierin dwaalden, dan zouden zij. door dat toezicht op de hoogte gebleven van den gang van zaken, niet aarzelen, den Raad voor te stellen onverwijld eene wijziging in het Reglement aan te brengen. De wijziging, door den heer Kleij nenberg op art. 13 voorgesteld, houdt zoo nauw verband met die op art. 2, dat eene afzonderlijke bespreking daarvan wel onnoodig mag worden geacht. Gymnastiekonderwij zers. Aan den Rijkscursus tot opleiding van gymnastiekonderwij zers, verbon den aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers nemen 7 leerlingen deel. De cursus duurt tot Augustus en wordt geleid door den heer J. A. van der Boom, turnleeraar. RECLAME-TENTOONSTELLING BRONGEBOUW. De aanvraag voor het huren van stands op deze tentoonstelling is zoo groot, dat, naar wij vernemen, ook de conversatiezaal, die eerst vrij zou blijven, nu bij de tentoonstelling mooi worden aangetrokken. In het algemeen zullen de inzendin gen van groote firma's en maatscliap- pijen zijn, zoodat de tentoonstelling zeer belangrijk belooft te worden. Begin der volgende week wordt een aanvang gemaakt met het bouwen van het Oud-Haarlemsoh Marktplein. HOFBERICHTEN. De Koningin-Moeder was voorne mens heden in audiëntie ter geluk- wenscliing te ontvangen, de dienst doende leden van het civiele en mili taire huis van de Koningin en de mi nisters, leden van het kabinet. EEN PRINS ALS PSEUDO- JOURNALIST. Volgens een Antwerpsch blad heeft zich verleden jaar een Jonge Belgi sche journalist zich uitgevende voor correspondent van 't blad „La Pêche maritime" bij ten aantal Fransch© en Nederlandsche visschershavens in lichtingen over vissche rij zaken inge wonnen. Hij kreeg ook meermalen verlof aan board een vischvangst mee ie maken. Die Jonge journalist was niemand anders dan prins Albert van België, de kroonprins, diie veel be lang in do visscherij stelt en haar in België gaarne vooruit zou helpen. AL ZWAARDER GEWORDEN. Prins Hendrik heeft opgetogen aan de comité's, die Hem kwamen geluk- wenschen Verteld, dat de Prinses al 38 gram in gewicht was toegenomen. DE BRUSSELSCHE TENTOON STELLING. Blijkens de Java-Ct. van 8 April Is onder den naam van Nederlandsch- Indische Commissie voor de Wereld tentoonstelling te Brussel im 1910 een commissie ingesteld en aan haar de zorg opgedragen voor een waardige vertegenwoordiging vanNedeiriandsch Indië op de in het jaar 1910 te Brus sel te houden wereldtentoonstelling, zoomede voor het bijeenbrengen, ont vangen en verzenden van de voor die tentoonstelling bestemde voorwerpen. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. Amsterdam. Qe S D. A. P. stelde in de vacaturen Serrurier (aftren Zeehandelaar (overleden) als candida- ten Jan A. v. Zutphen en Z. Gulden. KAMERVERKIEZINGEN. AMSTERDAM V. Zitting heeft nu Th. M. Ketelaar, vrijz.-dem. 't Hhld. schrijft „Het district kan echter niet als vrijzinnig-democratisch beschouwd worden, hetgeen vooral hij de laatste tusschentijdsche verkiezingen voor den Raad en Prov. Staten is gebleken, >toen de vrijzinnig-democratische can- didaten met een luttel stemmingscij- for in de minderheid bleven bij de li berale candidaten, die hei-kozen wer den. Dit, gevoegd bij het stellen van een vrijzinuig-democraat tegenover het af tredend vrij-ilberale kamerlid voor Haarlem, rnr. van Sty rum, deed bij de Amsterdamsche vrije-liberalen dien wenscli ontstaan in district V met een eigen, d. i. vrij-liberalen caawii- daat uit te komen." Daarna deelt 't blad mee, dat ge tracht is een ander district voor den lieer Ketelaar te vinden (o. a. den Helder), maar dit is niet gelukt. Nu eisclien de vrijz.-dem., dat de lieer K. in Amsterdam V gesteld wordt. „De vrije liberalen hebben dit niet gewild. In district V bestaat onder, hen een zeer sterke strooming om in elk geval met een eigen man uit te komen. Wordt dit voornemen vol voerd, dan zal vermoedelijk de heer C. K. Elout, uit 's-Gravenhage, hun candidaat zijn, alhoewel ook de hee ren N. Bosboom, overste bij de rij dende artillerie, de oud-minister mr. S. van Houten en de Amsterdamsche kantonrechter, mr. I. A. HöfeLt ge noemd worden." lntusschen dreigen de vrijzhmig- democralen in andere districten eigen caiidicLateu te zuilen stellen, bijal dien de vrije liberalen in V aan hun voornemen gevolg geven."- LEIDEN. Als voorloopige candida ten zijn door de Vrijzinnige kiesver- eeu iging candidaat gesteld mi'. Ter Spill, A. Kaptein, le luit. inf. en dir. J. G. van der Sluys. 'GOUDA. De liberale kiesvereen. stelde Jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, aftr. AMERSFOORT. De centr. ant-rev. kiesvereen. stelde Jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck, die de candidatuur heeft aangenomen. OPENING VAN 'T VREDESPALEIS. Door de V%reeoiging tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer is een schrijven verzonden aan den voorzitter van „Vrede door Recht" tot het organ iseeren van een aliegori- schen optocht ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis. EEN BALLON NEERGEDAALD. Gistermiddag daalde in de beemden onder uudenbosch een luchtballon neer, bemand met 5 Duitsche officie ren. Zij waren opgestegen te Essen. l>e bailon werd op een kar geladen en naar het station ven oerd, om over Roosendaal naar Duitschland te wor den getransporteerd. ONGELUKKEN. De vorige week is U. Middelburg een vrouw, wonende te Rotterdam, die bij eeu familielid vertoefde, van do trap gevallen. De vrouw moest naar hot gasthuis worden overge bracht en is daar aan de gevolgen overleden. NEKKRAMP. In liet kamp bij Oldanbroek laeeft zich, naar we indertijd meldden, ee- nige weken geleden, een geval van nekkramp voorgedaan, waardoor de oefeningsbatterij uit Den Haag, wel ke in het kamp zou gedetacheerd worden, het vertrek daarheen moest opschorten. Daarna deed zich nog een geval voor en waren 7 patiënten in observatie. Hoewel zich de ziekte niet heeft uit gebreid, kon bedoelde batterij toch nog niet het kamp betrekken, daar het legerbestuur in deze groote voor zichtigheid betracht. OPVOEDINGSGESTICHT. Het Centraal Comité van vrijzinni ge Hervormden im Nederland heeft als zijn oordeel uitgesproken dat vrij zinnigen niet kunnen medewerkten aan het plan der Synode tot oprich ting van een opvoedingsgesticht voor jongens vanwege de Ned. Herv. ketrk, doch de behartiging dier zaak moe ten overlaten aam de orthodoxe leden der kerk, indien er geen waarborgen worden gegeven, dat inzake dte op voeding der op ui nemen jongens met de vrijzinnige beginselen zal worden gerekend. STAATSPENSIOEN. Mr. R. J. H. Patijm vervolgt z'n ar tikelreeks in „Het Vaderland", over de eenheid der partijen links. Hij merkt op, dat de omstandighe den hebben gemaakt, dat „het waag stuk der Staalsptensionneering met eenigo overhaasting aan de oerde is gesteld. Deze overhaasting is een bron geweest van veel misverstand. Erkend kan worden, dat scherper be lichting van de geldelijke gevolgen wenschelijk ware geweest. Mr. Treubs artikelen bedoeld wuixlt de Sterie artikelen im Land en Volk onlangs ook door ons besproken, red H. D.) hebben de verdienste daartoe te no pen." Mr. Titeuh rekent, dat de overschrij ding der raming in Engeland 50 zal bedragen. Mt. Patijn komt dit voorshands nog niet zeker voor. Als 't zoo is, dan is dit „ongetwijfeld een tegenslag voor de voorstandea's der staatspensioneering in Nederiand". Die tegenslag is ons Nederlanders niet te wijten, zoo betoogt Mr. Patijn en vervolgt dan: „Dat indien inder daad het Engelsche stelsel voor ons land 25 millioen gulden zou moeten kosten, welhaast dte eenige conclusie zou wezen, dat wij niet van de Staats- pensioiiineeriiig alléén maar eveneens van de ouderdomsvoorziening langs den wteg der dwangverzekering zou den hebben af te zien, eai dat den verschillenden partijen, zoo rechts als Links, eigenlijk niet veel andters zou overblijven dan te verklaren, dat men zich vergist heeft. Immers zoo een uitkeering van f 3 per week aan dte behoeftige 70-jarigen een uitgave van 25 millioen 's jaars vordert, dan zou een verzekeringsstelsel voor de 65-ja rigen, met inbegrip van dte woeger door invaliditeit getroffenen, wegens premien en Rijksbijdrage veel meer dam 't dubbele eischen, gezwegen nog van dte grootere administratiekosten, die een dergelijke regeling zou na zich sleepen. Trouwens mr. Treub self becijfert de kosten van dat stel sel thans op 90 mill, gulden 's jaars. Voor 't leg'gten van een zoo zwanen last op de natie zou men, als puntje bij paaltje kwam, toch terugdein zen." Mr. Patijn vraagt: „Maar is het cij fer van 25 niillioen gulden wel juist?" Hij betwijfelt dit: le. omdat Mr. Treub ook vooir ons land de bedeel den meetelt, die in Engeland bulten de pensionieetring vallen, 2e. omdat Mr. Treub z. i. de verhouding niet juist heeft aangenomen, en 3e omdat Nederland niet 220.000 maar 210.000 (vennoedelijk nog minder) 70-jarigen heeft, 4e omdat 't Engelsche cijfer ook alleen nog een raming is. Het artikel wordt voortgezet. DE KOMENDE VERKIEZINGEN, 't „Algemeen Handelsblad" vangt een airtikel als volgt aam: „Reeds de volgende maand zullen de verkiezingen voor de Tweede Ka mer der Sta ten-Generaal plaats heb ben, doch nog steeds is de belangstel ling im die komende verkiezingen weinig algemeen. De verklaring voor de flauwe stemming die overal waar genomen wordt is niet moeilijk te geven. Wij hebben er vroeger reeds op gewezen hoe geen der beide partij- groepem, die over enkele weken om de meerderheid im de volksvertegen woordiging zullen strijden, een ge meenschappelijke leuze heeft, geen belangrijke staatkundige of sociale vraagstukken op eenige welomschre ven wijze wenschen op te lossen." Daarna bespreekt 't blad de quaes- tie van 't kiesrecht en 't ouderdoms pensioen, schetst de verschillende op lossingen die worden aanbevolen en concludeert: „men ziet eerst duide lijk de volstrekte onmogelijkheid, dat zij, die over de oplossing vam deze vraagstukken gelijk denken, zich ver eenigen om bij de stembus uiting aan hun mteening te geven." „De vraagstukken van practische politiek, die hun Invloed1 zullen doen gevoelen in de komende periode, zijn zoo vervolgt t A. H., dan ook in de teerste plaats de sociale verzeke ring en im de tweede plaats de belas tingen: zullen de staatsinkomsten verhoogd worden door een bescher mend stelsel van invoerrechten." Na op 't belang van deze zaken ge wezen te hebben em 't gevaar dat bij de overwinning vam rechts, 't Kuy- per-reginie wteer zal worden inge voerd, besluit 't blad: Wij wijzen op deze enkele zaken echter nog eens, omdat wij de over tuiging hebben, dat voor ons land een poli tiek-Christel ij ke regeering, met een politiek-christerj o? meerder heid in beide kamers een groote ramp^ou zijn. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Dezer dagen is te 's-Gravenhageeen vergadering gehouden, uitgeschreven door den Ned. Bond voor Lichamelij ke Opvoeding, ter bespreking van de F'analen tot stichting vam een fonds voor de oprichting van speelterreinen on zweminrichtingen. De vergadering werd gepresideerd door den heer W. Muller, die in zijn openingsrede de blijde gebeurtenis in herinnering bracht. Hij eindigde zijn speech met een driewerf hoera voor H. M. de Koningin. De secretaris van den bond, luit H. R. Boeree, lichtte daarop de plan nen uitvoerig toe. De autoriteiten moeten gewezen worden od de enorme voordeel an. wel ke het goed-beoefende openluchtspel voor het krachtig en weerbaar maken van hot geheele volk heeft En een na tionaal fonds moet worden gesticht voor de oprichting van speelterreinen en zweminrichtingen. Spreker eindig de met de medewerking van alie sportbonden en dergelijke vereenigin- gen in te roepen om aan de jonga Prinses deze blijvende hulde te kun nen aanbieden. Het zal een geschenk zijn van ontzaglijke waarde, n.L een middel om te komen tot een krachtig en weerbaar volk. De A. N. W. B. en de Tucht Unie zegden hun steun toe. Er werd besloten, dadelijk met de vorming van een voorloopig comité aan te vangen. Alle aanwezigen ver klaarden zich bereid m zulk een co mité zitting te nemen, doch aan liet bestuur van den N. B. L. O. werd overgelaten een keuze te doen. In een tweede vergadering zal een werkplan worden vastgesteld. BOETE. „Boete", het siuk door Het Neder- landscli Tooneel vertoond, blijkt van mevi-ouw La Chapel le—Roobol te zijn. HENRI DE VRIES heeft blijkens het „Nieuwshet aan bod van het Buig-tlieater afgeslagen. 11 ij blijft reizen, dal is Jonge-jannen. Het lachte hem volgens het Nieuws „niet u>e, eon zeer uitgebreid reper toire van Shakespeare, Molière, Goe the, Schiller en andere klassieken te gaan instudeei-en, terwijl hij Lhume van een vrij bestaan eveneens zeer winstgevend geniet. Hij geeft er da voorkeur aan te reizen, te trekken naai* alle windstreken". INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. VOOR OUDEN VAN DAGEN. Dat niemand te oud is om genezen te worden moge blijken uit de volgen de verklaring, waarin een 65-jarige zijn ondervinding mededeelt. De heer C. Hofstede, Chrispijnlaan 73 te Rotterdam, zegt ons: „lk ben zeer tevreden over de uitstekende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, die ik innam tegen oen nier ziekte, Waardoor ik reeds jaren ge plaagd werd. Veel pijn had ik te doorstaan in den rug en zetten deze steken zich voort langs de heupen, lk sukkelde veel met hoofdpijn en, duizeligheid en was altijd zeer licht in het hoofd. Mijn urine was steeds vuil drabbig, met veel wit bezinksel en had een zeer onaangenamen reuk. Zij kwam bij erge kleine hoe vee bie den an deed me veel pijn. Ook was ik jjorg aangedaan met koude handen en had ik dikwijls een huiverig gevoel over me. Ik was niet meer in staat ee- nig werk te doen, was altijd overver moeid en het bleef sukkelen. Men schreef mijn ziekte aan mijn vijf-en- zestigjarigen leeftijd toe, doch wat er ook aan mij ten koste werd gelegd, ik kon niet van mijn kwalen bevrijd worden. Door de talrijke genezingen ,er opmerkzaam op gemaakt, kocht ik een doosje Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Dit voldeed mij goed en ging ik dus voexrt met het gebruik er van.' Het spijt me, dat ik er niet eerder mee begonnen ben. Ik heb nu tien weken Uw pillen gebruikt en voel me een heel ander mensch." De Heer Hofstede, voegde hier ruim een jaarlater nog aan toe: „Ik beveel Uw uitstekend middel bij voortduring aan, want het is me ge bleken zeer heilzaam te werken. Ik gevoel me thans beter dan ooit te vo ren. Aanvaardt daarom mijn besten dank." (w.g.) C. Hofstede. Let er op, dat gij de échte Foster's Rugpijn Nieren Pillen bekomt, elke échte doos voert den naam voluit, be nevens de handteekening van James Foster. Zij zijn te Haarlem verkrijg baar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending ge schiedt franco na ontvangst van post wissel 1.75 voor één, of 10.— voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Haraatosjen onmiddellijk voor den liuofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlang© echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaaksels! De Oudste Duitsche Levensverze kering Maatschappij gevestigd te Lu- beck, is ook in liet jaar 1908, haar 80e boekjaar, wedtórom flink vooruit gegaan. Er werden ter behandeling aange boden 6383 voorstellen tot een gezar menlijk bedrag van 23.534.928.— M. Aangenomen werden 5635 verzekerin gen tot een gezamenlijk bedrag van 20.4343.128.— M. Bovendien werden er nog aan lijf- ren {everzekeringen ten bedrage van M 6683.jaarlijksche rente geslo ten. Door overlijden verviel ©en bedrag van 3.273.804.— M. en door afloop 2.521.818.— M. Het totaal verzekerd bedrag ls 237.001.711.M.; als waarborgen be zit zij 85.301.449.— M., en biedt haar verzekerden alzoo de grootst moge-..' lijke waarborgen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6