Weerbericht Thermoineterstaad KEIJSER'S Schoenenmagazijn, Uit de Omstreken Binnenland Telegrammen Gemengd Nieuws Amsterdamsche Beurs. Burgerlijke Stand Marktnieuws Land en Tuinbouw MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 10 Mei 1909. Hoogste barometerstanr 767.2 m.M. te Seydisfjorxllaagste 755.5 m.M. te Perpignan (Oostkust van Si>aiije). Verwachting tot den avond van II Mei Wind zwakke tot matigen Noord- Westelijken tot Noord-Ooetelijken Wind. Gesteldheid van de luchtverander lijke bewolking, waarschijnlijk enke le regenbuien. Temperatuurgeringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang Vorige stand te 2 uur 760 m.M. té Haarlem. Zondag 9 Mei Hoogste gisteren F. 60° Laagste beden nacht F. 45' Hedenmiddag 19 uur F. 54° Maandag 10 Mei Hoogste gisteren F. 67* Laagste heden nacht. F. 43* Hedenmiddag 12 uur F. 53° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 CU. per regel. 92 Lange Voorstraat Voor een vervolging moest de ser geant ook nog 'n getuige hebben. Hij herinnerde zich, dat een huzaar mei eon paar bloempotten in de armen, van de mishandeling getuige was. Hij bleef in den omtrek der kazerne uiar- cheeren. Eindelijk, daar kwam de hu. Baar nog met de bloemen in de ar- pien. Met dit duidelijke harkonnings. toeken kon de huzaar niet ontkennen getuige te zijn geweest. De brigadier is onmiddellijk in ar rest gesteld. Hij zal zeker een zware straf krijgen, want een superieur ©en brigadier der huzaren is gedijk aan een korporaal dor infanterie, dus lager in rang dan een sergeant slaan, is volgens de militaire krijgs wetten een ernstig misdrijf. Aan den Schotarweg is Zaterdag ook nog gevochten door een huzaar en oen burger. De militair trok z'n sabel en de burger een mes, wat ten gevolge had, dat de huzaar eon steek in de borst kreeg. De burger nam de vlucht, maar werd door ©enige an dere huzaren achtervolgd. Zij kregen hem te pakken en leverden hem aan -le politie over. De gewonde huzaar werd in een Winkel verbonden. De wonde was ge lukkig niet ernstig. De huzaren zijn dus Zaterdagavond wel vechtlustig geweest. DE VUILVERBRANDINGS OVEN. Door de sub-commissie van Bij stand in het balieer der Gemeente reiniging, wordt in haar rapporten meegedeeld, dat zij zich kooi vereeni- g»n met het rapport, door den direc- ur van do Rein icing uitgebracht. Zij moeöt ook, dat niet moet wor den overgegaan tot invoering van een verbran iingssysteerrt, zoo lang er een afzetgebied voor Haarlem's vuil is er eveneens op wijzende, dat dit af zetgebied grooter zal worden naar mate "s-Gravenhage, Rotterdam en 'Amsterdam overgaan tot vuilver branding als in het buitenland. De commissie, die, naar men weet, ©en bezoek heeft gebracht aan Baarn, rou een inrichting wenschen als daar gebruikt wordt, maar van grootero capaciteit en mot twee verbrandings ovens. De heer Boerkoel wenscht een over van f 2600, een schoorsteen van 20 M. hoogte van binnen, tot oen hoogte van 13 M., met vuurvaste steen be kleed. De tegenwoordige schoorsteen is 7 M. hoog. De Commissie wenscht oen schoor steen van een hoogte van 25 M. van binnen, geheel door vuurvasten steen ieschermd. Ook wenscht zij do oven deur in tweeën te verdoelen. Een der gelijke oven kost 3500. Zondag's schrikbewind. De Zondagavond-vechtpartijen gaan hoe langer hoe mee/ een bedenkelij- ken kant uit. Gisteren had er weer een hevige vechtpartij plaats in do Kleino Houtstraat, waarbij oen, der ruziemakers zóo afgeranseld werd, dat hij hals-over-kop naar z'n woning in de Gravinnesteeg vluchtte en daar van boven uit het venster een ge weerschot loste op zijn achtervol gers. l>e kogel kwam terecht Legen den muur aan do overzijde ou decide niemand. Na afloop kwam de politie wocee-verbaal opmaken. In de Anegang werd eveneens ge vochten. Leger dog Hells. Naar wij vernemen tal in de zaal van het Leger dos Hoils een lezing worden gehouden door kolonel Bul- land, over Japan, Britsch-Indië en Korea. Eenige curiositeiten zullen ter verduidelijking van do lezing ver toond worden. De kolonel hoeft circa 25 Jaar in 't Oosten gearbeid en draagt het Japan, •ohe costuum. Het Feest der Gemeente. De versieriugslust neemt toe. In die Koningstraat is een commis sie in wording. Van tniddaj zouden er iuteekienlijsten rondgaan. Ook de K 1 o i n e Houtstraat wil nïon een feestelijk aanzien geven- Van de Anegang tot de Géi. Oude Gracht «i waarschijnlijk versierd worden. De Groote Houtstraat be sloot Zaterdagavond bijeen te komen ter bespreking der plannen. In de andere straten wacht men nog steeds op elkander... Personalia. Onze stadgenoot, de heer G. C. A. de Braai, onderwijzer aan school 5 is door liet bestuur der Vereeniging voor Spraakgebrekkigen en Achter lijken te Amsterdam, benoemd aan de buitengewone school voor Achter lijken en Spraakgebrekkigen aldaar. KOLVEN. De Noord-Hallandsche Kolfvereeni- ging houdt in de Sociëteit Vereeniging haar jaarlijksche wedstrijden. Zondagmiddag te 2 uur is de wed strijd officieel geopend door den voor zitter, den heer W. M. van Vliet, dte daarbij een toepasselijk woord over t kolfspel sprak en den wensch uitte, dat de wedstrijd goed mag slagen. Daarna werden de eerste partijen S Kont de lezer 't kolfspel 't Is een van d« oud-Hoüandsche sporten, die misschien in den laatsten tijd watm de verdrukking is gekomen, maar toch nog vele beoefenaars en vereer ders telt. Dat 't spel vroeger veel be kend was, blijkt wel uit t gezegde „dat is een kolfje naar zijn hand Een korte beschrijving van t spel isde kolfbaan is een giladde vloer, waarop twee paaltjes staan. Met een rond-gebogen stok (de kolf) wordt de bal tegen een paal geslagen, en moet dan zulk een effect krijgen, dat hij naar 't andere einde van de baan rolt, om daar in een der vakken te komen, die inet cijfers zijn gemarkt, 't Moeilijkst te bereiken vak is U, voorts 11. 10, 9, 8 enz Elk speler treeft in een serie 5 slagen, aua kan hoogstens CO punten behalen. Er worden drie series geslagen zoodat 't totaal ISO punten kan worden. De stand is heden M. Schots, te Krommenie, 24 en 2U punten. <r, OK H. Schotte, id., J-t, 40 en 85. P. Preyer Jr., id., 36 en 26. G. Middelkamp, id., 23 en 50. J. Hagenaar, Hensbroek, 43. A. v. d. Toorn, Krommenie, 2b, X4 6nC: Reyne Kzn., i<L, 35 en 20. P Kuyper, id., 97 en 49. H. v. d. Laan, Haarlem, 52. A. Rkikema id., 47. S. Hermanioes, id., 30. H. de Boer, Hoogwoud 50. P. Kraay ,Koog a. d. Zaan, 83 en 26. C. Kossen, id., 37 en 34. D. Igesz, Opmeer, 45. C. de Boer, Zaandam, 20 en 41. Heden on morgeD worden de wed strijden voortgezet Er zijn 7 voorwerpen als prtjMo benevens drie medaillee l— spelers zullen aan den wedstrijd deelnemen. Silvia Sllombra. Naar ons meegedeeld wordt tal de mannen-hoofdrol, die In dit stuh werd vervuld doen den heer Louis de Vries, die van Itené Raneck, bij de uitvoering te Haarlem op a.s. Don derdag gespeeld warden door den hoer Brondgeest. Militaire taken. Aan den muzikant 3. H 6-ensel van het 10e regiment Infanterie al hier in garnizoen is het anderschei- dingeteeken voor zes jaar trouwen dienst toegekend, te rekenen op U deter. Gedurende de alwezigheid van den luitenant-kolonel Francken, Prov. Adjudant In Noord-Holland, voor de indeeling van de viermamders bul tan zijn standplaats van 15 tot 28 Me! a a, zal de kapitein E. H. baron Van Itlersum van het 10e regiment infan terie diens function waarnemen. Geen goed bestuurder. Om 'lalf acht Zondagavond pïkieei vier agenten een rijtuig mof zee per- snnen en een dTOtóen koet«er op het Begijnhof op en brachten het h(»le clellet'e nanr d.' Smedegtraat. na- tuurllik onder een srrooten vrfto- toeloop. De koetster werd In bewa ring genomen en de riJlusttgOT uer- den uit bet rijtulg gezeh De s^hom der kwam even later, om zijn gerij ai te halen. Uitgesteld. Wegens overvloed van kopii een verslag der uitvoering van Kunet na Arbeid uitgesteld worden tot ons volêênd nummer. Evenzoo een verslag van „Varia" in IJmuiden, en eenige andere stukken. OVERVEEN. Door B. on W. is den hoofden van scholen in de gemeente Bloemendaal bekend gemaakt, dat voortaan school kinderen uit gezinnen, waarin de ma zelen heereclien van school zullen ge weerd worden. Tal van kinderen wer den reeds dezen morgen daardoor met onbepaalde vacantia naar huis gezonden Zooals men zeker weet, is voor eeni ge jaren door de regeering een be sluit genomen, dat mazelen niet meer op de lijst zouden staan van besmet telijke ziekten, niet omdat ze niet be smettelijk waren, doch wijl drie vier den van de menschen, vooral nering doenden die ziekte verzwegen en er dus voor besmetting toch niet ge waakt kon worden. Da regeoring liet echter aan het cU»- lijksch bestuur der gemeente over die zaak zelve te regelen, vandaar het besluit van B. en W. SPAARNDAM 25 Jaar Burgemeester. Dinsdag 18 Mei zal het 25 Jaar gele den zijn, dat de heer W. D. Haïtsma Muiier benoemd Is tot burgemeester van Spaarndam. Die dag zal voor Spaarniam een feestdag zijn. SANTPOORT. Zondag hield de handboogschutte rij „Vooruitgang zij ons Streven" een wedstrijd in 't koningschieten. 't Koningschap werd behaald door F, J. Klauwers met 96 punten, waar om hem met eenige toespraken en eere-dronken de medaille werd over handigd. Een extra-prijs, een zilveren horloge, werd toegekend aan M. v. Kappen. HAARLEMMERMEER. Zaterdagmiddag brak een hevige brand uit bij den heer Ch. Verbeek te Hoofddorp, aangewakkerd door den feilen wind. Onverwachts stond een groote strooschelf in brand, die tot den grond afbrandde. Aan blus- schen viel niet te denken. Ware de wind van tegenovergestelde richting geweest, dan had een groot gedeelte van Hoofddorp gevaar geloopen. De oorzaak is vermoedelijk het spelen met lucifers door kinderen. Assuran tie dekt de schade. BENNEBROEK. Den 29en Juni as. zal hier eene verkiezing voor den Gemeenteraad worder gehouden ter vervulling der plaatsen, die wegens periodiek aftre den van de heetren A. J. E. baron Van Ittersum en G. Stam open ko miek Vele Ingezetenen van den Rijks straatweg hadden zich voorgenomen op den 9den dag na de blijde gebeur tenis te tllumineeren. Zaterdagavond was de Rijksstraatweg in de nabij heid van het Raadhuis dan ook in feestdos, begunstigd door het goede weer, gelukte bij vele de fUumiamtie goed en had veel bekijks. De feest commissie heeft van haar voornemen om de schoolkinderen voor het Raad huis Dinsdag a.s. te verzamelen en dan met muziek voorop naar het land tegenover het huis te Benuebroek te gaan, afgezien. De schooljeugd zal nu alleen In de school worden onthaald. IJPOLDER. Het grasgewas der dijken en wegen bracht bij publieke verpachting f 3245 op of 157 meer dan het vorige jaar. IJMUIDEN. Prlnsessefeest. De feestelijkheden ter eere van de geboorte van Kroonprinses Juliana zijn uitstekend geslaagd. Het was den geheelen dag een gezellige drukte en er heerschte een echte feeststemming. Na het klokkenluiden een don dank stond in de verschillende Kerkgebou wen volgden de kinderfeesten, waar aam 1700 kinderen deelnamen. Op een ongedwongen en vrooiij ke manier werden eenige spelen om prijzen bo- oefend. Een Cagliostro-theater zorgde voor afwisseling. Alle kinderen ontvingen een gedenkplaat. Het mooiste num mer van het programma was de his torisch-allegorische lichtstoet. Er de den 25 groepen mee, die zeer mooi waren. Verder waren er nog avond voorstellingen en bal-champêtre. Op verschillende plaatsen waren de stra ten versierd. Prijzen werden uitgeloofd als volgt Eersite prijs etalage-wedstrijd R. Kossman, kruidenier, verguld zilve ren distinctief. Tweede prije D. Bais Jr., koek- en banketbakker, groote verguld zilveren medaille. Derde prijs zilveren medaille J. P. J. Bracht- hu'zen, dames-modeartikelen. lste prijs optocht, groote verguld zilveren medaille, voorstelling van „het electrisch bedrijf", door het per soneel van de Rijks-Electrische Cen trale. Tweede prijs A, „Kunst- en Haven werken", voorgesteld door firma Vol- ker en Bosverguld zilveren distinc tief. Tweede prijs B, „De zegetocht des Vredes", door de zangvereenigLng „Crescendo", verguld zilveren distinc tief. Derde prijs, verguld zilveren me daille, „Neptunus, de god der zee", door de meisjeszangvereeniging „Ons Genoegen". Vierde prijs, verguld zilveren me daille, ,De Vischhandel, Peking Parijs en versierde wagen", voorge steld door den heer Jac. Visser Hzn. Vijfde prijs, zilveren medaille. „De reddingsbrigade van het Witte Kruis" voorgesteld door den heer W. van Voorst. Zesde prijs, zilveren medaille „Het Woningbureau", door den heer J. Rooker. Zevende prijs, buitengewone eervol le vermelding, „Het straatmakersbe- drijf" door den heer Beenhakker. Achtste prijs, eervolle vermelding, de Turnveereniging „IJmuiden". Eerste prijs biimenvers'erlng, ver guld zilveren medaille, de heer M. C. van Raag. Tweede prijs, zilveren medaille, Ie beer S. A. Bakker, eervolle vermel ding de heer Clerkx. Eerste prijs buitenvers'ermg niet toegekend. Tweede prijs zilveren medaille, de heer A. Af. Roggeband. Eervolk: vermelding de hoer Dr. Bok. DE NOODLOTTIGE BRAND TE AMSTERDAM. In aansluiting op ons kort berioht van Zaterdag ontleenen we aan het Hbld. het volgende verhaal Een hevige brand, met zeer ernsti ge gevolgen hooft Vrijdagnacht ge woed in perceel 63 Jacob van Carn- penstraat. Het is een winkelhuis met drie verdiepingen, op elk waarvan twee gezinnen wonen. Tegen twee uur is de brand ont staan op de 2e verdieping, vermoede lijk op het privaat; hoe, is nog niet bekend. In een oogenblik had het vuur groo te vorderingen gemaakt. De bewoners van twee hoog voor, J. A. van Elsetn met vrouw en kind, vonden een uit weg langs de brandladder van de brandweer, en die van achter, F. N. Cramer, wist zich met een lichten brandwond te redden. Voor de bewoners van drie hoog was ontkomen echter niet mogelijk de trap was dadelijk in de vlam. De menschen die drie hoog achter woon den, de sigarenmaker G. Dorreboom en zijn vrouw, sprongen beiden het raam uit op de binnenplaats. Zij wer den naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. Ze bekwamen alleen eenige kneuzingen. De bewoners van drie hoog voor eindelijk, de weduwe Lodewijks en haar dochter, een meisje van 16 jaar, zijn hlijkbaar niet wakker gewonden en werden door den rook bedwelmd, door de brandweer gevonden. Bedden werden per automobiel naar het VVilheknina-Gasthuis vervoerd, waar de moeder bleek overleden te zijn. Het meisje, dat spoedig kou wor den bijgebracht, maakte het later vrij goed. De lieingewonde Cramer, wien door ue brandweer het eerste verband wend aangelegd, werd eveneens naar het Wilheiiinna-Gosthuis gebracht. De brand vernielde twee hoog liet trapportaaldrie hoog en de zolder brandden schoon uit. BELANGSTELLING IN 'T BUITEN LAND. TE LONDEN is Zaterdagavond in de Hollandsche kerk een dankzegging gehouden. De kerk was met Holiandsche en EnigeJ- sche vlaggen versierd. De Hohandsche gezant was aan wezig, ook eenige Engeische autori teiten. Mevrouw Edith Loman—Van Eli- scher zong na den dienst eenige lie deren, o. a. het Wilhelmus. Ook te JOHANNESBURG werd Zondag in de Hervormde Kerk eene dankzegging gehouden. Er wanen veel belangstellenden. Ook de consui-generaaJ was tegeo- woord Ig. ONGELUKKEN. Zaterdagavond is op den 's-Graven- lanidschen weg te Hilversum *t paard van 't wagentje van don burgemees ter van é-Ga-avteuand baron Harinima thoe Siooten, op hoil geslagen. Het wagentje kwam in botsing met een melkwagen, waardoor 't kantel de. De burgemeester bekwam geen liotsel, zijn echtgenoot© viel evenwel bewusteloos en werd per brancard naar huis gebracht- Ze bleek gelukkig niet ernstig gewond. De koetsier werd nog al ernstig gewond en bekwam o.a. een armbreuk. DE GESCHIEDENIS VAN NEDER LAND EN ORANJE. Prof. dr. J. te Winkel heeft Zater dagmiddag in de aula der Amster- domsche Universiteit een rede go- houden, naar aanleiding van de ge boeide van Prinses Juliana. De geleerde spreker gaf een aan historie-kennis zeer rijke voordracht, oen overzicht van de geschiedéhis van Nederland en 't Oranjehuis. Hij zei o. a. Met eikaars deugden, en gebreken ook, zijn Oranje ©n Nederland sa mengegroeid. Menigmaal is gebleken, dat Vorst en Volk gelijkgez/Lnd, één van geest zijn geweest en hoe alles wat ons volk aangaat belangstelling en meegevoel wekt bij onze Vorstin. En liet schijnt zelfs, dat allen, die zich in liefde tot de Oranjes verbon den, ook onmiddellijk deel kregen aan hun geest of misschien juist door geestverwantschap de liefde der Oran jes wonnen. Of werd niet Koningin Emma, eens toch een vreemde voor ons, een ware vorstin in ons stam huis, aan wie wij met innige genegen heid verknocht zijn. En deed niet ook Prins Hendrik zich kennen als een man, dien wij waardeeren om zijn hartelijke, gevoelige belangstelling in onze nooden en belangen, om zijn echt Nederlandse hen geest En ook daarin hebben wij een waar borg, dat de jeugdige Juliana zal op groeien tot eene echte Oranje en ons even lief zal blijven als hare voor ouders. En wij zien een profetie in den naam, dien onze Prinses dragen zal, den naam der eenvoudige moe der van een zoo talrijk nageslacht ais Juliana van Stolberg heeft gehad. Wanneer de naam, dien iemand draagt, meewerkt tot het vormen van zijn geest en karakter en geen psycholoog zal daarvan de mogelijk heid ontkennen dan zal het voor de jonge Prinses en ook voor ons een zegen kunnen worden, dot haar juist die naam is toegedacht. Zoo zien wij dan met vol vertrouwen de toekomst tegemoet, er van overtuigd, dat als eenmaal de tee re spruit een krachtige boom zal geworden zijn, en wat wij niet wenschen Ie beleven Juliana zal geroepen worden, de plaats harer moedor op den troon in te nemen, dat dan door ons nageslacht aan ha;ir dezelfde eerbiedige hulde en hartelij ke genegenheid zal worden gewijd als aan onze Koningin door ons. CHRIST. HIST. UNIE. In de te Utrecht gehouden vergade ring van de Christ Hist. Unie is na langdurige besprekingen over de bij de verkiezingen te volgen gedragslijn met 98 tegen 7 stemmen de volgende regeling goedgekeurd le. De zittende leden der drie recht- sche partijen handhaven. 2e. In de in 1905 verloren districten de partij steunen, die zij verloren. 3e. In de groote steden de beslis sing aan de plaatselijke besturen overlaten. 4e. In de nieuw te veroveren dis tricten zijn de partijen tegenover elkander geheel vrij. Eveneens werd instemming betuigd met het voorstel van het hoofdbe stuur, om den komenden stembus strijd te voeren tot behoud van het Kabinet Heemskerk. Bij de bespreking van enkele spe ciale wenschen word uitgesproken, dat ook de Unie wil medewerken tot voorziening in de bestaande volke- no oden, dat hare In het program om schreven beginselen daarbij richt snoer zullen zijn, doch dat die begin selen niet zijn uitgewerkt op alle punten van practische -politiek, die aan de orde kunnen komen, térwij! andere, ook gewichtige punten niet in zoo rechtstreeksch verband staan met die beginselen, dat daaromtrent geen verschil van gevoelen tusschen hare leden mogelijk zou zijn. De Unie laat in dezen aan hare leden groote zelfstandigheid van oordeel. Door mr dr. Schokking werd er op gewezen, dat in dezen vooral alle eenzijdigheid dient te worden verme den, en dat men sprekende van volks- nooden, vooral de belangen van den middenstand niet voorbij moet zien. Deze woorden vonden hartelijke in stemming. VALSCHE DUBBELTJES. Te Amsterdam is een vrouw aange houden, die bij een broodverkooper in de Jacob v. Campenstraat een valsch dubbeltje in betaling gaf. Vroeger was dit ook al eens voorgekomen, waarom aangifte bij de politie werd gedaan. In haar huis werden nog 6 valsche dubbeltjes gevonden. De man der verdachte is loodgieter. GRUWELEN IN KLEIN-AZIë. KONS/ANTINOPEL, 9 Mei. (Reu ter). De Armeniërs te Konstantinopel kregen bericht, dat de aankomst der Europeesche oorlogsschepen niet kon beletten, dat de moorden aanhiel den. 4000 Armeniërs zijn te Adana le i-end verbrand. De Armenische kerken gingen in de vlammen op. OPSTAND IN VENEZUELA? SANTANDER, 8 Mei (Reuter). In een nieuw vraaggesprek verklaarde Castro dat, hoewel de buitenlandsche pers daaromtrent geen bericht ont ving, in Venezuela een opstand is uit gebroken, aan het hoofd waarvan staat generaal Nicolaas Rolando, lei der dier liberale partij, die vroeger een vijand van Castro was, maar thans aan zijn zijde staat. Generaal Rolando zal zichzelf tot president doen uitroepen, en Castro zal naair Venezuela gaan om hem van raad te dienen. BORDEAUX, 9 Mei (Reuter). Be richten, aangebracht door het stoom schip Guadeloupe, komende uit Ve nezuela, zeggen, dat het leger zich voor Castro heeft verklaard. Toch meent men, dat Gomez zal warden herkozen. Er was wel een poging tot opstand ondernomen, door vrienden van Castro, maar die mislukte. De toestand is nu gunstig. Het land is gelukkig door de goede resultaten, die dr. Paul in Europa beeft verkre gen. Castro is voornemens zich te Te- neriffe te vestigen. ENGELAND EN ZUID-AFRIKA. In een vergadering te Landen heeft de kanselier der League sir Robert Gresley een rede gehouden, waaruit we alleen dit zinnetje aanhalen: In Zuid-Afrika hebben we feitelijk alles, waarvoor we met opoffering van zoo veel bloed en geld hebben gestreden, overgelaten aan de genade van onze vroegere vijanden, zelfs ons eigen vleesch en bloed, dat er op vertrouw de dat wij zouden waken voor een eerlijke verhouding tusschen hen en de Boeien. Openingskoersen van 10 Mei. LABOUCHERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. NederL Certificaten 7613/16, 90 1/2, Russen 89, 96, Consols 831/2, Hope's 83. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN onveranderd. Peruanen 9 7/16 en 351/2. TABAKSAANDEELEN iets beter Bind joy 1101/2, Deli 455, Medan 265 1/2 Nieuwe Asahan 78, Rotterdam Deii 385, Senembah 400. PETROLEUMAANDEELEN onge- animeerd. Koninklijke 436, Sumatra Palembang 165. MIJNAANDEELEN vast. Ketahoens 230—380, Gri at Cobar 113 1/2—5. De AMERIK. MARKT opende flauw Atchison 109 1/2, Denver 50 5/8, Erile 32 7/16, Kansas 44 7/8 en 72, Missouri 42 3/4, Rock Island 28 15/16, Southern Railway 28 15/16, Wabash 20 1/4, Steels 56 7/16, Carren 54 1/4. CULTUURWAARDEN vast: Vor stenlanden 1554 3/4, Rescontre Ned. Handels-Mij. 174 3/4. HAARLEM. BEVALLEN Mei 8. J. KuiperMetselaar, cLM. KraakmanDenneman, d.J. E. Cram merIetswaard, d A. Stoppelsteen Bijkerk, z. 9. C. de Zaaijer-v. Kam pen, z. G. SelhorstDe Winter, z. M. A. Matla—Schwencke, z.10. M. Zwart—Steur, d. OVERLEDEN Mei 7. A. v. Lith, 86 j., Soutman- straat, B. M. Nieman» 20 Meester LotteLaan, 10. J., 23 m., z. v. D. v. Dok. kum, Omvalspoort. SCHOTEN. Bevallen A. E. van NordeFabel, z. C. M. J. Honing—Smits, z.M. J. GroenewoudVan Maas, z. Overleden M. H. Janssen, 8 j. ZANDVOORT. Ondertrouwd A. Zwemmer en A. Kemp, H. A. Schaafsma en E. C. Boerlage. GetrouwdJ. J. de Waal Malefijt en G. H. M. Groen. Bevallen S. TerolSchuiten, OverliedenM. Slagtveld. 5 J. Graan- en Zaadmark i. Aangevoerd en verkocht te Haaxv lem op 10 Mei 1909 162 H.L Rogge, hoogste prijs f 6.30,' laagste 6.15. 79 H.L Haver, hoogste prijs 4.8JL laagste 4 50. KUNSTMEST BRENGT WELVAART* O, wat zijn de toestonden op he£ platteland, in verschillende strekei^' van ons dvaeriand, in eenige jaren veranderd! Hoezeer is de welvaart er toegenomen of juister: deze is ge komen, waar ze vroeger niet was té vinden en hoe is het landbouwbe-. drijf er ontwikkeldl Hoe komt dat? In de eerste en voornaamste plaats' door den kunstmest. De boeren hadden land genoeg, meer dan genoeg, bouwland en vaak' ook grasland. Maar dat land was on-' vruchtbaar en mest hadden zij niet» niet voldoende althans, om overal wat te brengen. Gedeeltelijk bleef die grond liggen, gedeeltelijk werd die schraaltjes bemest, 't Was altoos suk kelen. En zoo was en blééf het armoe» de. Armoede op het land, in de oogst- schuur, in den stal, armoede Ln huis. Toen kwam de kunstmest. Als een gave des Hemels. Mem begreep ze niet, vertrouwde ze niet, wilde ze eerst niet aanvaarden. Maar men leerde ze kennen, en waardeeren, steeds méér en méér, en ten slotte loofde men haar. De kunstmest bracht vruchtbaar heid; waar vroeger één halmpje groei de, daar groeiden er nu twee, groot en zwaar. De mestkar kwam, waar zij vroeger nooit gezien was, en over al ontwaakte nieuw leven. Dat loven was vruchtbaarheid, was voedsel voor mensch en dier. De voorraadschuren, vroeger nauw gevuld, moesten zich uitzetten. En zij werden volgetast met zelf-verbouwde producten. De aankoop werd minder: wat men vroeger duur moest inkoo- pen, teelde men zelf. En het vee voer er wèl bij, het kreeg meer en beter voeder. Geen beest raakte in 't voor jaar, uitgeput na een winter van ge brek, meer „aan 't schot". De boer zag met welgevallen naar zijn die ren. Zij gaven hem meer melk; eh ook beteren mest. En dat bracht hem geld aan. Dat geld moest besteed wor den voor vele dingen, vroeger door armoede verwaarloosd, of waaraan vroeger niet kon worden gedacht, ook: ter aflossing van schulden. Maai voor een deel deir winst werd kunst mest gekocht, in grooter© hoeveelheid dan eerst. Men leerden dien kunst mest ook beter gebruiken, voordeeli- ger, nog winstgevender. Em de akkers brachten produktien voort, voorheen niet gezien. t Werd oen lust om te boeren, voor den boer een lust om te leven. Hij kreeg schik in zijn bodrijf. Hij zag zijn oogsten gestadig toenemen,; zijn veestapel kon hij uitbreiden, de melkproductie werd belangrijk groo ter. Vee, melk en zuivel werden ook van betere kwaliteit. Zoo is dan welvaart gekomen, waak vroeger armoede heerscht. En waar deze nog is» ook daar kan het anders warden. Als men t vooroordeel laat varen. Breekt met den ouden sleur. Het nieuwe dankbaar aanvaardt. Goed» voorlichting niet versmaadt Dan wordt het overal, zooals liier- boven is geschetst, zooals het -reeds op vele plaatsen is: Zij die tijd niet verre meer, dat voor alle bedrijven geldt: Veel kunstmest veel voeder! Veel voeder veel vee! Veel vee veel melk! Veel melk veel geld! C. B. BEMESTING OP KLEIGROND. Eenige weken geleden hebben we met warmte aanbevolen bet werkje „Bemesting op Zandgrond", door pastoor Roes, uitgave van deu Boe renbond te Deur no. We hebben 't ge noemd 't voor den eenvoudigon land bouwer meest geschifte en bovendien een bij uitstek praktisch boek over be mesting, volgens de nieuwe bemes tingsleer. Eén ding konden we slechte betreuren, dat nL de arbeid van den schrijver slechts bestemd was voor den zandboer. Dit bezwaar is thans opgeheven. De heer Roes heeft zijn boek uitgebreid en omgewerkt en liet thans onder bo venvermelden titel doen verschijnen» Een lijvig boekdeel van circa 600 blz. wordt nu den kleibewoner aangebo den vo9r den spotprijs van 30 ets. tr. p. p. Een gelijk succes durven wa hiervan voorspellen als van de vorige uitgave, waarvan in een paar jaar tijds eenige tienduizenden exempla ren zijn verkocht Uit eenige aanhalingen moge blij ken, hoe dit werkje tot voorlichting en nut kan zijn aan hen, die hun klei- akker of -tuin volgens de moderne be- mestingswijze willen bemesten. „In nog niet oude klei is kalk steeds, kali zeer dikwijls in voldoen de hoeveelheid aanwezig om flinke oogsten voort" te brengen. Daarente gen komen phosphorzuur en stikstof bijna altijd in to kleine hoeveelheden voor. Dit laatste is in nog meerdere mate het geval met oude kleigron den. Deze zijn ook vaak te arm aan kalk en kali. Ten gevolge van hun germg kaïk- gehalte zijn deze gronden vaak stug, stijf en gesloten, zoodat ze moeilijk ie bewerken zijn, het water slecht doorlaten en de planten er in dea

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2