KAMERVBRK1EZINEGN. ENSCHEDE. Do centrale raad -van R.-K. klesvereenigingen heeft mot na- tenoog algemeene stommen. G. El- orst candidaat gesteld. HOORN. Do R. K. klesvereeniging stelde den heer C. D. W'eseelmg, van 6-Gravenhage candidaat. ZUIDLAREN. De volkskiesvereeni- ging heeft prof. mr. Treub candidaat gesteld. VLISSINGEN. De Christ.-Historische kies\ ereeniging hoeft candidaat ge steld I. H. Blum, candidaat van do Centr. anti-rev. kiesvoreeniging In hot district Middelburg. UTRECHT. De vrljz.-dem. klesver eeniging stelde hi district I mr. F. A. Van Hingen aldaar en in district II W. H. Werker, lid van den Gemeen teraad von Utrecht en griffier van don centralen Raad van beroep. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN. UTRECHT. De vrijzinnig-democra- ttsche kies\ereeniging candideerde !n district C (vaceture-Mendels) mr. F. A. van Engen, en voor het district (V. d. Wall Bake) eveneens Van Engen, HULDE AAN JHR. ROëLL. Aan dc-n voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. Roèll, wordt bij hot ein digen der loopende vierjarige perio de, door zijn medeleden een feest maal aangeboden. De leden van allo ü'actiën der Kamer, behalve do so ciaal -democratische, nemen aan deze hulde deel. De maaltijd wordt Don derdag a s. gehouden. VERLANGEN NAAR EEN FEESTDAG. Het Hbld. ontving van Amsterdam- mere verschillende brieven, waarin aangedrongen wordt op 't vaststellen van een officieelen feestdag te Am sterdam, tot viering van do geboorte van Prinses Juliana. De redactie con cludeert „Blijkbaar is het een vrij algemee ne wensch, dat door de gemeente Am sterdam Iets gedaan wordt, om uiting te geven aan aller blijdschap, door il luminatie, vuurwerk, volksfeesten en een rijen dag." 't Hbld. deelt ook mee, dat 't voor nemen moet zijn officieel feest te vie ren, wanneer II. M. de Koningin in Amsterdam komt. De Tijd. verzekert, dat eenige raads leden B. en W. zullen interpelleeren over deze feestquaestie. DE PRACTISCHE ANARCHIST. Omtrent de herkomst der brochure ,,De practise no anarchist", vooa* wel ker verspreiding, zooals men weet, verschillende personen door de justi tie ter verantwoording werden geroe pen, enneemt de Tel. het volgende: li j gelegenheid van het interna-tio .n..uU anarchistisch congres, dat in lyOf te- Amsterdam werd gehouden, vond tusschen enkele anarchisten ook een sarruenspreking plaats over een voorstel van een paar buitenlanders, om internationaal de toepassing van geweldmiddelen tegen kapitaal en ge zag te arganiseeretn. Dit denkbeeld vond geen voldoen den steun en werd daarom niet ver der uitgewerkt. Eenige personen evenwel, onder wie ook een Nederlander, namen zich voor, toch stappen in die richting te doen en traden daartoe met elkaar in verbinding. De Nederlander reisde o. o. een paai- maal naar Brussel en had eernige samenspreking met een. paar daar verblijf houdende perso nen, mei het resultaat, dat door deze personen hiet geld verstrekt werd noo- dig voor het doen drukken der bewus te brochure. De daartoe noodige fondsen werden verkregen, doordat van den koopman Karl Meyer, wonende te Brussel, on der bedreiging met een bomaanslag, indertijd een som van 3000 frs. werd afgeperst. De bom, welke bij die ge- "egenheid als drelgnrddel diende, werd, na gebruik van een paar bui zen, verder op den boulevard neer gelegd en daar gevonden. Ingevolge deze zaak had te Gent die bekende klopjacht plaats op den Rus- eischen student Seeliger, waarbij de ze, na een paar agenten te hebben neergeschoten, zichzelf doodschoot. Van de 3000 francs werden er 500 als steunpenning naar een anarchis tische gToep in Belg:ë gezonden, w©l- ke echter weigerde ze te ontvangen. Een deel van het geld werd verder gebruikt voor de uitgave van het ori- gineele, in het Fransch gestelde ge schrift, waarnaar „De praktische an archist" bewerkt werd, en dat alleen aan „kameraden" wer dtoegezonden, terwijl een ander deel d,ei,die, om de kosten van uitgave van „De prakti sche anarchist' te bestrijden. In den Franschen tekst ontbreekt echter het opruiende gedeelte, welke aan het Hollandsche geschrift het strafbare karakter geeft. Wij vernemen voorts", dat bij de justitie een vermoeden bestond, als zouden de gelden, verkregen door de bekende postwissehurvaischmgen, gediend hebben ter bestrijd ,ng van de drukkosten voor „De praktische anar chist". ONGELUKKEN Het bijna twee-jarig zoontje van don brigadier K., te Veen wou don, in den tui nspelende, viel in den vijver en werd kort daarna levenloos opge haald. NOG ALTIJD DE PAPENDRECHT- SCHE ZAAK. Dr. E. Brandts, arts te Papendreclit heeft aan den minister van justitie een adres gezonden, waarin hij eerst er op wijst, dat hij indertijd verkla ringen heeft afgelegd over de oor- zaak dei- verwonding van den werk man Garsthagen, waarvoor hij ge gaan op de beschrijving die de veld wachter* op de zitting van de recht bank to Dordrecht ven dej*A.val MO Garsthagen hebben gegeven, en voorts doet uitkomen dat de voorstelling, die de veldwachters voor het Hof te Den Bosch van dien val gaven op een zeer belangrijk punt van hun vroegere be schrijving afwijktverder verklaart de adressant dat hij ten diepste ge griefd ls door de vernietigende uit spraak door den officier van justitie In het geheim over hem gedaan. (We herinneren, dat 't O. M. in een schrij ven aan 't Hof mededeelde, dat Br. B. als deskundige niet naar volle waarde geschat kan worden, omdat hij voor korten tijd nog in een krank zinnigengesticht verpleegd werd Red. H. D.). beklaagt zich over zulk een verklaring, die in staat is geluk en welvaart te vernietigen van een persoon en zijn gezin, en vertrouwt dat de minister van justitie het on recht zal doen herstellen, dat adres sant ten diepste gevoelt. DE RAMP BIJ LEMMER. Door een visscher is in de Zuider zee het lijk gevonden van den Kam per loods De Vries, die met het tjalk- schip van schipper Dinkla omkwam. Door een kotter is op Urk aange bracht een lijkje van een meisje van ongeveer 4 jaar. Vermoedelijk is dit een der verdronken kinderen van Dinkla. STAATSPENSIONNEERING OF VERPLICHTE VERZEKERING. Op de vergadering van den Christe- lijken Bestuursdersbond te Dordrecht werd een motie aangenomen, waarin het stelsel der staatspeinsiouneering wordt verworpen en men verklaart voor te staan wettelijk verplichte in- vatiditeiis- en ouder doros-verzeke - ring. ONGELUKKEN. Te Winkel, N.-H., is de 74-jarige alleenwonende arbeider H. Boerman in eon sloot geloopen en gestikt. BRANDEN. Vrijdag is een goederentrein uit Eindhoven met een brandenden wag gon het station Achel binnengereden. In een o ogenblik deelde het vuur zich aan de andere waggons mede. Do schade van materieel en goede ren beloopt meer dan 50.000 gulden. Een blok van vier woningen, gele gen aan de Rohofstraat, te Arnbt- Almelo, en toebehoorend aan de wed. J. Rotteveel, aldaar, is door brand vernield. Ook de inboedels werden, een prooi der vlammen. Alles was verzekerd. BRANDSTICHTING In verband met het zeer sterk en algemeen heerschend vermoeden, dat de brand van j.l. 28 April, ontstaan in de blikfabriek der firma A. C. Vis te Weesp moet worden toegeschreven aa/n kwaad opzet, looft de heer C. Hofmeester, sinds eenigen tijd uitge treden vennoot der firma, de som van ƒ500 uiit aan dengene, die de noo dige aanwijzingen aan de politie doet zoodat de schuldige wordt veroor deeld. Het politie-onderzoek, dat nog steeds voortduurt, braehJt tot heden niets aan het licht. GRATIE VERLEEND. Aan alle personen die indertijd met dien lieer Floris Vos, inzake han delingen op de Ililversiimsche Meent of ten kantore van de Maatschappij „Oud-Bussum" veroordeeld werden tot gevangenisstraf, is door H. M. de Koningin kwijtschelding van straf Verleend. GERECHTSHOF TE 's-GRAVEN- HAGE. Mr. J. J. van Geuns heeft als presi dent van het gerechtshof le 's-Gra- venliage, wegens ruim 72-jarigen leeftijd eerbiedig eervol ontslag aan II. M. de Koningin verzocht. Kerk en School NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Ostende (Belgische Zendingskerk) de heer Justus E. Stap, cand. te Wijk bij Duurstede; te Doornspijk de heer D. Th. Koek te Zuilichem en Nieuwaal. GER. KERKEN. Bedankt voor het beroep te Kiel- windeweer door ds. Westerhuis te Zuidwolde. CHRIS r. GEREFORMEERDE KERK Beroepen te Gouda ds. G. C. van Dam. EVANG. LUTH. KERK. De Algemeene Kerkelijke Commis sie van de Hersteld Evang. Luther- sche Kerk heeft als proponent toege laten de heer A. van Rijn, te Amster dam. Letteren en Kunst INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het 19o nummer van „Het Leven" bevat: De geboorte van Prinses Juli ana. Neerlands wensch vervuld, door Selly de Jong. De bokssport en haar kampioenen. Wat de dok ters zeggen. De „Faust" een halve eeuw op het report-ure. De kunst om wijs te leven door ls. Querido. Onderschepte brieven aan een kost schoolmeisje, door Marcel Prévost. Het lo\en in de natuur: Voor bosch en volière. - De prins uit het sprookje. Een belangrijke kunstveiling. Pilsner Urquell. Als kunstbijlage ditmaal een repro ductie van Miss M. Agnes Cohen's. „Schelpenv issctoeor". „Eigen Haatrd" heeft deze week een mooi geïllustreerd nummer. De in houd is: Feestvreugde. Wat mijn man mij niet kooa vergeven, door Ig- nota. Meteorologische vliegers. Juliana von Stolberg (15061580)). Lenteluchten, ^oor Jo. de Vries. Ingenieurs en werklieden in de oud heid. In Noorwegen door Pauline Ho Roux. MeJ. F. G. H. Muller Herstflandschap. Blokzijl door H. J. van Dijk. Pleegkind door Jo hanna Sleketee. Hulde aan prof. Kauwcir Bq beslissing van het Voetbal-kampioenschap. M. da Vries van Buuren. THE GRAPHIC. Ook 't Engelsche tijdschrift „Th© Graphic" heeft platen betreffende de geboorte van Prinses Juliana o.a. één, die de Inschrijving van de Prin ses in de registers van den Burgerl. Stand afbeeldt. Dan nog een paar kiekjes in Den Haag vam de enthou siaste volksmenigte en een welgelij kend portret van H. M. de Koningin. Voorts twee groote platen, de ééne de ommegang van den heraut voor stellende om 't Nederlandschtö volk de blijde gebeurtenis te verkondigen, de andere het branden van vreugdevu ren In een Zuiderzee-stad je afbeel dend. Pers-Oyer zicht STAATSPENSIOEN EN DE SA MENWERKING LINKS. In een vijfde artikel schrijft Mr. R. J. H. Patijn in „Het Vaderland" o. m. „Bij de feitelijke onmogelijkheid om thans nog een op deugdelijke ge gevens steunende raming te maken, schijnt mij de eenig practisch moge lijke weg. de redeneering om te kee- ren en te beginnen met de vraag, hoe veel m« als maximum voor de zaak beschikbaar wil stellen. Is men het over het bedrag eens geworden, dan kan men nader onderzoeken, hoever dit Strektof men tot 3 in de week kan gaan, dan wel zich tot f 2.50 zal moeten beperken of de bedeelden on der de gepensionneerden kunnen op genomen worden of nietof de grens der behoeftigheid, die ais criterium zal gelden, wat hooger of wat lager moet worden gesteld. Men zoeke een cijfer, dat eenerzijds onze financieele krachten niet te boven gaat, ander zijds voldoende is om iets van betee- kenis voor de oude behoeftigen tot stand te brengen. Een zoodanig bedrag acht ik 13,1)00,000. In het ongunstigste geval kan men daaruit aan 100,000 oudjes, die er het meesf behoefte aan hebben, een toelage van een Rijksdaalder in de week verstrekken en al is dit heel wat minder dan velen hebben ge droomd, een dergelijke maatregel zou toch een weldaad zijn voor ons volk. Wie geneigd mocht zijn, daaroveT minachtend de schouders op te ha len, kent, geloof ik, onze maatschap pelijke toestanden niet. Ik denk zeker niet Jicht over de moeilijkheid om 13 mil tl oen gulden voor de schatkist, te vinden. Men mo ge zonneklaar kunnen bewijzen, dat dit bedrag slechts een zeer klein per centage van het jaariijksch inkomen van ons volk bedraagt en mitsdien best is op te brengen, daarmede heb ben wij nog geen bruikbare belasting of belastingen, die wederom 13 mil- lioen in de schatkist doen vloeien. Ik benijd den minister van financiën niet,, die voor die taak zou worden ge steld. Maar anderzijds acht ik het niet twijfelachtig en hier bevind ik mij in het goed© gezelschap van mr. De Meester oat zoo men de zaak wil, deze f13 m'illioen vallen binnen het voor cmze krachten be reikbare. Aan welke bronnen men ze even tueel zou moeten ontleenen, is een vraag, die men vooraf moeilijk in bij zonderheden kan en ook niet behoeft te beantwoorden. Daarbij hangt zeer veel af van den veaxleren gang van zaken op financieel gebied." En daarna „Hoe men ook over het boven staande moge denken, men zal moeien toegeven, dat op deze wijze de staats- pensionneering uitvoerbaar is zonder zijn toevlucht te nemen tot datgene, wat misschien zou kunnen, maar niet kan. Ik meen voorts, dat op deze basis samenwerking van Unie-libera len en vrijzinnig-democraten alleszins mogeLijk is." Uit de Arbeiderswerek STAKING TE DOESBURG. Ongeveer 50 werklieden der ijzer gieterij hebben het werk gestaakt, we gens geschil over het te teekenen ar beidscontract. MINIMUM LOON EN MAXIMUM ARBEIDSDAG. Op aandringen der vakvereenigin- gen heeft thans de Algemeene Pa- troonsvereeniging van patroons in de bouw- on aanverwant© vakken te Gou da, met ingang van i0 Mei a.s. een minimum loon voor bekwame werk lieden vastgesteld. Dit zal dan bedra gen voor een timmerman 18 cent, voor een metselaar 18 cent en voor een opperman 14 cent. Als regel 's een maximum werktijd van 12 uur per dag vastgesteld. Rechtszaken VERDUISTERING VAN EEN HALF MILLIOEN GULDEN AAN DIAMANT. Zaterdag werd voor de eerste ka mer der Amsterdamsehe rechtbank de verificatie-vergadering gehouden in bovengenoemd faillissement van den makelaar in diamanten, die zich aan enorme verduisteringen schuldig maakte. De gefailleerde was niet aanwe zig. Bij de vordering der firma L. B. Nopol 150.439.93;, voor in commissie gegeven en niet verrekende goederen) maakte mr. L. W. van Gigch, die namens een crediteur optrad, de op merking, dat zoo n groot bedrag voor in commissie gegeven roosjes z. L exorbitant hoog is. De curator zei, dat voor zoover de boeken van Stokwis waren na te gaan de opgave klopt. Namens de firma Nopol werd er op gewezen, dat het verschillende partij tjes waren. Mr. Van Gi"chHebben beide hoe ren het reisie van Londen naar hier meestem sak t De heer Geleerd Ja. De rechter-commiasarisWal be doelt u met die vraag? Mr. Van Gigch De beide hoeren xilm den geheeAen nacht mot Btokvte alleen geweest, toen deze van Lon den naar Amsterdam werd overge bracht. De rechtercommissaris Dai kan ik mij best voorstellen. Mr. Van Gigch Ik ook. De rechtercommissaris: Wat wenscht u aan die vraag vost te knoopen Mr. Van Gigch Op dit oogenhlik niets. De rechten-commissaris Aan Insi nuaties hebben wij niets. Mi*. Van Gigch lk wensch gcon In sinuaties te maken. Door de curatoren werd nadat den crediteuren de eed was afgenomen, verslag uitgebracht over deu boede'. Bij den gefailleerde werd 150 aan contanten en een hoogst eenvoudige Inboedel gevonden. Van Londen uit is aan het huis van den gefailleerde een pakket ontvangen, met 4 bankbil jetten van 1000 en een partijtje dia manten, terwijl op Stokvis im Londen ook nog eenige diamanten gevonden zijn. Op een partij diamant, geschat op 23.546.25 waarde, is door de fir ma Louis Weyl en Vita Israël te Am sterdam beslag gelegd, omdat ze be weerde, dat die diamant aan haar toebehoorde. Over deze zaak wordt geprocedeerd. „Het O. M. heeft in deze zaak ge concludeerd ten gunste van de eischende firma. De rechtbank zal op 10 Mei a.s. »n deze zaak hare beslis sing geven. De verklaring, die door den gefail leerde zeiven gegeven wordt van zijn zeer aanzienlijk deficit, is de navol gende Een vroeger door hem gedre ven manufactuurzaak moest hij door achteruitgang l'quideeren, waaruit een tekort van een paar duizend gul den zou zijn overgebleven. Ten gevol ge van eene, naar hij zegt, door hem met een ander gedeelde aansprake lijkheid voor het verlies van een par tijtje diamant en doordat.hij ook met zeer ongunstige gevolgen voor eigen rekening diamant zou gekocht en verkocht hebben, zou zijn deficit een steeds grooteren omvang hebben ge kregen. Wanneer hij nu aan een com missie gever afrekening moest doen, werden door hem, om aan het daarvoor noodige bedrag te komen, andere goederen k tout prix en dik wijls, om niet te zeggen gewoonlijk, aanmerkelijk beneden de waarde ver kocht. Tegenover zijne commisaiegevers nam hij echter steeds den sohijh aan, alsof hij voor hunne goederen de vol le waarde had bedongen, maar daar hij dan te zijne- tijd ook weder deze moest verantwoorden, zag hij zich ten slotte genoodzaakt om aan geld te komen, steeds meerdere partijen tegen vrijwel ieder bod te gelde te maken, waarvan een zeker soort An,t- v-erpsche diamanthandelaren dan ge bruik maakten, om hem tegen dik wijls ongelooflijk lage prijzen van zijn commissiegoederen af te helpen. Toen op deze wijze zijn natuurlijk steeds toenemend tekort eindelijk een verder onhoudbaren omvang bad verkregen, verliet hij op 9 December Antwerpen, om naar Londen de wijk te nemen, waar hij, gelijk bekend, eenige dage'n later door sommigen zijner crediteuren werd opgespoord." „Aan curatoren was speciaal ten aanzien van drie Antwerpsche dia mantfirma's gebleken, dat deze vol gens de opgaven van den gefailleerde in den tijd van slechts enkele maan den van hem hadden gekocht partijen diamant ter waarde van respectieve lijk rirca frs. 357.500, frs. 269.500 en frs. 194.500 voor den prijs van resp. frs. 212.800, frs. 188.900 en frs. 107.300, in totaal dus voor circa frs. 312.000 beneden de waarde." De Antwerpsche Justitie heeft tegen deze personen een instructie ingesteld wegens koopen beneden de waarde. Wat dit onderzoek zal opleveren, is nog niet bekend. Het rapport besluit „Wat nu betreft het in dezen boedel tot heden aanwezig bevonden actief, behoeft het wel geen betoog, dat op de hoegrootheid daarvan de uitslag van de bovengenoemde procedure be- treifende de in beslag genomen goe deren ter waarde van circa 23.500, een hoogst overwegenden invloed za' hebben. Worden deze aan de eischen de firma toegewezen, dan komen als baten tot dusverre slechts in aan merking roerende goederen tot een bedrag van circa 1950 een diamant, geschat op een waarde van circa oüOaan Hollandsch, Engel6Ch en Belgisch geld circa f 2650eenige kleine ingehulden, geschat op circa 300, totaal ongeveer 5500. Hier tegenover staat dan een pas sief, verdeeld o\er 15 crediteuren, tot een bedrag van 47.91 preferent en f 49i.4<8.65 concurrent. Na aftrek van boedelschulden en faiLlissementsonkosien zal Ln dat ge val voor concurrente crediteuren dus wel op geene noemenswaardige uit- keerin.g te rekenen vallen. Nadat rapport was uitgebracht, werd de boedel van rechtswege insol vent verklaard en de vergadering ge sloten. sport eo Wedstrijd eo NED. CRICKETBOND. Van den Belgischen bond is be richt ingekamen, dal de Belgen niet in Holland komen spelen, zoodat ue Holland—België wedstrijd niet zal plaats vinden gevraagd zal worden of een der eerste kias-vereenigingen bereid Ls dien dag met haar eillal te Antwerpen legen het Belgische bonds. elftal te spelen. Op een verzoek van <le Ayr Cncket- club (een bchotsche club) om een tour van 2531 Juli a. s. te mogen houden werd ingeg .anzoo mogelijk zal deze ais volgt geregeld worden 26 en 27 Juli te Haarlem of Den Haag tegen Rood en Wit of H. C. C. 28 en 29 Juli te Amsterdam op Oud- Roosenburgh vegen een Amsterd. elf tal. Een verzoek van een combinatie van Oxford-Cambridge-studenten voor een tour Ln de helft van Augustus 1910 werd eveneens aangenomen. Van de Leestafel HOLLAN DIA-DRUKKERIJ, 't Is altijd met een warme belang stelling, dat we de uitgaven van de Hollandia-drukkerij te Baarn ter hand nemen, om die te bespreken. Sedert tenigen tijd hebben zich we derom een aantal boekwerkjes dezer uitgeefster op onze leestafel opge hoopt, werkjes voor het meerendeel ih den serie-vorm, dien men nu sinds eenige jaren van deze drukkerij ge woon is te ontvangen. En we meenen, dat die vorm een welgekozene ls, voor het doel, dat er mee beoogd wordt. Immers, wanneer het er om te doen is allerlei onder werpen, meestal op geestelijk en we tenschappelijk gebied, voor een zeker deel van het publiek te behandelen, zóó, dat eenerzij ds een voldoend aan tal begrippen wordt aangebracht, die den lezer in staat stellen een over zicht be krijgen over een vaak voor hem geheel nieuw onderdeel van het groote terrein der geestelijke en maat schappelijke stroomingen des moder nen levens, anderzijds genoeg moet wo.den gegeven om reeds vroeger ontwikkelde denkbeelden uit te brei den en te onderhouden, is deze wijze van uitgeven van beknopte werkjes, die met elkaar een afgerond geheel vormen, een zeer gelukkige. Want, niet waar, we hebben geen tijd meer voor het lezen van dikke beoken. Een belletrisiisch werk van eenigen omvang, nu ja, dat gaat nog op een regeaiachtigen Zondagmaar boe ken van een paar honderd bladzij den over een onderwerp als boven bedoeld, daarvan krijgen de meeste menschen, die ook al liun geestkracht en tijd hebben te besteden aan hun dagelijkschen arbeid, een hartgrondi ger! afkeer van. Dat is té betreuren, en velen dezer personen doen dat zelf ook ten zeerste, doch het is niet te misbillijken. Daarom is het zoo ge lukkig voor dezulken, dat men er op uit is, datgene wat geest en hart ver edelen kan, in den saamgepersten vorm, als de Hollandia-drukkerij te gieten. Daardoor is een breede kring van menschen, die met hun tijd mee willen en zich gaarne blijven ontwikkelen zeer gebaat. Van de aan te kondigen boeken- reeksen der Hollandia-drukkerij noe men we in de eerste plaats een oude bekende„Pro en Contra". Daarvan zijn nu weder verschenen twee num mers der Vde serie. Zij behelzen de voor en tegen van„Hypnotisme ln de geneeskunde" (No. 1). Pro Dr. A. W. van Renterghem, arts te Am sterdam, en ContraDr. A. C. A. Hoffman, arts te Gouda en „Anarchisme" (No. 2) Pro F. Do- mela Nieuwenhuis, te Hilversum, en Contra: Dr. J. van Leeuwen, te Schie dam. Een andere reeds goed bekende se rie ls „Levensvragen", een brochu- renreeks voor allen, die in den gees- tesstrijd onzer dagen belang stellen. We ontvingen hiervan No. 6 en 7 van de lilde serie. Daarin zijn onder- jc.heidenli.ik behandeld „Het Hypno tisme en zijne gevaren" door Dr. Ly- dia Boss, W. II. Judge en eenJeea> Ling, en „Kunst in plaats van Gods dienst?" door E. M. ten Cat©. Ook deze geschriftjes voldoen aan de be lofte om t© geven „een reeks kleine, oo zich zelf staande geschriften, waarin op oeknopte, populaire, doch degelijke wijze wordt gehandeld over alle die vraagstukken, welke min of meer onmiddellijk verband houden met de diepste geestelijke behoeften des menschen, die vraagstukken, aan gaande welke wij, in den strijd om een werelds en een levensbeschou wing, bovenal tot klaarheid moeten trachten te geraken." 't Eigenaardige dezer uitgave is, dat zij zich ten dien ste stelt van ieder, die een ernstige en zedelij lie overtuiging den kinderen zijns tijds ter overweging heeft aan te bieden. Materialisten en Pan theïsten, Theosophen, Boeddhisten en Christenen, en onder deze laatsten weer orthodoxen en modernen, behou den gelijkelijk vrijheid, om Ln de „Levensvragen" rekenschap af beleg gen van hun gevoelens, mits op een toon van zedenjken ernst en in een vorm, die anders denkenden met kweisen kan. „creiueonieieven en Huisgezin" is een nieu*© rij van boekjes. Deze be oogt aileriei onuerwerpen van be lang voor de Christelijke Gemeeme- leuen. We ontvingen daarvan No. 1 „De Huisvader ais Priesier van het Bezin", door Dr. J. H. Gunning ny.n ©n ,L)e Beieekenis der Kerk voor hot Gezin" door B. Tichedmau. De opscnritteii oezer boekjes wijzen genoegzaam den inhoud aan. Zij z#u op vlotte en bevattelijke wijze ge schreven. Een aantal predikanten, o. a. onze stadgenoot Ds. C. J. van Paas- sen, zullen deze reeks voortzetten. ±ueo© is een nieuwe serie „Onze Politieke Partijen". We aarzelen niet te zeggen, aat aan zulke werkjes be hoefte iiesiaal. leuer, die maar een courant kan lezen heeft T over de po litiek. Maar hoe klein is het aantal der genen, die inoeroaad scherp-om- Iijnd weten, wat toch eigenlijk de verschillende partijen willen, en op weike grondstellingen zij haar staat kundige programma's bouwen. Hier in vuoiz^el voorzeker deze aardige brochurenreeks. ln een twee of twee- en-eeii-half vel druks heeft men de verschillende vraagstukken aan wel ker oplossing de partijen zich wij den, bijeen. Een overzicht van de ver schillende programma's verhoogt de waarde dezer boekjes. Het feit, dat de voormannen der onderscheiden partijen bereid zijn gevonoen de uiteenzetting hunner be ginselen op zich te nemen, is een aan beveling te meer voor deze serie. Tot nu weid ons toegezonden: No. 1: „De Chiristelijk-Historische Unie", door C. E. van Koetsveld; No. 2: „De S. D. A. P.", door mr. P. J. Troel stra; No. 3 „De Anti-revolutionaire partij", door A. Brummelkamp. Hadden we meer plaats beschik baar, dan zouden we ongetwijfeld een en ander aan deze nutt.ge boekjes ontleenen. Hun verschijning, juist tegen de algemeene verkiezingen, ge schiedt ter juister tijd. Ten slotte vermelden we van deze uitgeefster nog het bekende maand schrift voor de boekenvrienden in Groot-Nederland „Den Gulden Wine- kel". Ook in zijn achtste levensjaar, dat 15 Januari aanving, gaat het voort zijn lezers een groot aantal pret tig en frisch geschreven artikelen in bonte verscheidenheid ter lezing, te bieden. H. Lhotaky, „De zaél van uw kind". Vertaling van Mevr. Goudsmlt<Po- lano. Uitgave W. J. T hie me Cfö.1 Zutfen. Lhotzky sluit zich aan bij, richt zich op hedendaagsche toestanden be* ter tot den mensch. Ook deze schrij.' ver is afkeer .g van paedagogisché stelsels. De natuur wijze den weg bij de opvoeding van het kind. Zoo groot is zijn vrees voor vooropgezette sys temen, dat hij zijn boek begint niet het motto: De beste opvoeding is geen' opvoeding, en in het Voorwoord o.a., zegt: „Niet aan de opvoeding van het kind, maar aan de bescherming van het kind zal dit boekje gewijd zijn. ...Niet voor opvoeders is dit boekja bestemd, maar voor diegenen, dio lust hebben en geschikt zijn, zich te laten opvoeden en zich zelf op te voe den." De schrijver houdt blijkbaar nog al van paradoxen, en men meen© dan ook volstrekt niet, dat hij zijn kinde ren in een volslagen anarchie wil doen opgroeien. Het tegendeel is waar. Het hoofdstuk over de gehoor zaamheid bevat zeer behartigenswaar diige opmerkingen, en behoort zeker tot het beste gedeelte van het boek. Volgens den schrijver behoort het vraagstuk van de gehoorzaamheid als het kind zes jaar Is, opgelost te zijn. De gehoorzaamheid van het kind zij echter geen middel ln de hand van de opvoeders om den wil van hun pupil te breken, maar om hem te leiden tot het doel van alle ware opvoeding: vrijheid. Steeds bedenke de opvoeder, dat „Kinderen volkomen zulk© geesten zijn als wij zelf. Eer meer dan min der." Aan de uitwerking van deze ge dachte is het beek voor een groot deel gewijd. Voor zoover de lichamelijke opvoe ding van invloed Ls op de kinderziel bespreekt de schrijver ook deze. Soms echter is het verband wel eens ge zocht. Intusechen het boek bevat een schat van gedachten, die alleszins liet overdenken en behartigen waard zijn. Overzetting en uitgave zijn bedde goed verzorgd. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Zutphen, 5 Mei: H. J. Rijnbergen, sigarenfabrikant aldaar. Rechter commissaris: m!r. J. L. A. Stolk. Cu rator: mr. M. Moltzer. 's-Gravenhage, 7 Mei. N. Venn. Binnenhuis „Die Hagehe", te 's-Gra venhage, Rechtercommissaris: mr. A. E. Qroockewit; curator: mr. J. J. Bergsma Jr. W. de Ruijter van Steveninck, aldaar. Rechter-Commlssaris mr. H. A. van Rees; curator mr. L. V. van Rossum. F. A. van Deursen, rijwielhan delaar te Leiden. Rechter-commissa- ris mr. P. Polvliet; curator mr. F. A. Barge. J. Mes, kastelein te Ledden. R.- commissaris jhr. mir. Rh. Feith; cu rator: mr. E. A. Cosman. Opgeheven: D. Hendrik, wed. van Eijkiel, te 's- Gravenhage; P. M. v. d. Voort, te Scheveningen. J. Rakers, rijwielhandelaar te Ol den zaal. H. Perel, zonder beroep, en K. Boerdam, beiden te Amsterdam. Geëindigd: M. J. Bouwman, koopman en tur- schipper te Weiwerd. Vernietigd: J. A. M. Rakers, koopman, te Bus- sum. Bi, F. Prager, te Delft. Stcomvaartberichte» TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Vondel, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 8 Mei Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 8 Mei van Singapore. Het stoomschip Prins Frederik Hendrik, van Paramaribo naar Am sterdam, arriveerde 8 Mei, des nam. 4 uur ter reed© van Havre. Het stoomschip Rotterdam, van Rotterdam naatr New-York, vertrok 8 Mei, dee nam. 3 uur, van Boulogne stir Mer. Het stoomschip Maasland, van Bue- nos-Ayres naar Amsterdam, arriveer de 8 Mei te Bahia. Het stoomschip Delfland arriveer de 7 Mei van Amsterdam te Montevi deo. Het stoomschip Prins Willem 1 vertrok i Mei van New-York naar West-Indië. He tstoomschip Prins Willem 11 vertrok 5 Mei van Paramarilm naar Amsterdam. Het stoomscliip Prins Willem IV, van Amsterdam naar Paramaribo, vertrok 7 Mei van Funchal. Het stoomschip Prins der Nederlan den arriveerde 5 Mei te Paramaribo van Amsterdam Het stoomschip Wilis vertrok 8 Mei van Rotterdam naar Java. Het stoomschip Tabanon, van Rob terdam naar Java, passeerde 8 Mei Kaa pdel Armi. Het stoomschip Solo, van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Mei Oues- sant. Het stoomschip Goentoer, van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Mei te Marseille en zette de reis voort. Het Moomschip Kediri, van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Mri Perim. Het stoomschip Malang, van Rot terdam naar Java, arriveerde 8 Mei te La Pallice. - Het stoomschip Madura vertrok 7 Mei van Amsterdam naar Batavia.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6