Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 36* Jaargang. No. 7941 ZATKBDAG 16 MEI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB AAANDBNl Voor HaarlemI 129 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1.39 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem3 037 H de omstreken en franco per post B 0.45 Ditgave der Vennootschap Lonrens Ctystef, ÊMrectsar J. C. PEEREBOOSi. ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.j Iedere regel meer 10 Cta, Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft»-, elke regel meer /0. EC Reclames 30 Cent per regeL Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groote Rootstraat 55. taterflommnnaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724 Drukkerij s Zolder Bnitenspaarne 6. Tekfooonummer 122. Tot de plaatsing van advertentlSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem ln dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 16 MEI Schouwburg: Noord-Ned. Tootneel- gez.Groote Stadslucht, 8 uur. Soc. Vereeniging: TentoonstelLtog van schilderijen van het Schilder- Medium, 10—8 uur. Soc. Vereeniging: Concert „Haar lem's Zanggenot", 8 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstellingen, Alberts Frères. MAANDAG 17 MEI, De Kroon: Bioscoopvoorstelling Al berts Frères. OM ONS HEEN No. 933. Juöileerende Stationschef. Het is nog wel zoo ver nielt, maar het zal toch niet lang meer duren dat de heer Dodenhuis, cbef van ons Haarlemsche spoorwegstation, zijne veertigjarige dienstvervulling her denkt. Den 19den April 1869 werd hij be noemd tot leerling, maar den eersten Juni kreeg hij zijn vaste aanstelling, toodat Dinsdag 1 Juni de eigenlijke dog van zijn jubileum wezen zal. Met enkele woorden zal ik den Le vensloop van den chef even verhalen. Na zijn eerste functie in Haarlem was hij werkzaam te Leiden, keerde daarop weer naar Haarlem terug, werd in 1S70 overgeplaatst naar Zaandam, om van daar in 1872 op nieuw naar Haarlem terug te gaan. In 1874 werd hij ambtenaar, in 1878 Ciioï van het station Veemehburg. Van 1880 tot 1882 vervulde hij diezelfde functie aan het station Wormerveer, werd daarna chef van dienst bij de Westlandsclie stoomtram en toen de HolJandsche Spoor die niet meer ex ploiteerde, in 1885 overgeplaatst naar Bussum, iin 1886 naar Delft, in 1893 naar Schiedam en in 1907 naar Haar lem. Hij heeft dus menige gemeente in oais vaderland van het stationsperron af kunnen waarnemen en hei zal wel geen toeval wezen, dat hij vooral in de eerste jaren van zijn spoorweg loopbaan telkens weer naar Haarlem terugkeerde. Zijn hart trok er heen, want chef Dodenhuis is een geboren Haarlemmer. Zijn vader was hier ge delegeerde bij de Stads-Rekenkamer, een functie die al lang niet meer be staat. Het spoorwegwezen was in den beginne zijn roeping nietnaar zee wou hij, maar werd daarvoor af gekeurd. Toen beklom hij getroost de kruk in het kantoor van de firma Krelage, totdat zich dan nu 40 jaar geleden de gelegenheid voordeed, om bij de Hollandsche Spoor in dienst te treden, die hij met beide handen aan greep en waarin hij het dan ook ver heeft gebracht. Want de leiding van een station als Haarlem wordt niet aan den eersten den besten toever trouwd. Dodenhuis had eerst bewij zen van geschiktheid moeten geven én daartoe vooral de gelegenheid ge- Vonden op het station Schiedam. Al Is de stad zelf niet groot, het station ls van beteekenis, vooral om helt ver keer over den Hoek van Holland en om het goederenvervoer, dat even- Wel geschieden moet op een te klein ^emplacement. Aan deze twee elschen: Sneltrein-verkeer en goederenvervoer gelijkelijk te voldoen is de niet go- makkelijke taak van den Schiedam- fccthen chef. Voor mij is altijd een stationschef ten soort van eilandbewonereen Robinson Crusoe met gouden banden fen met een massa menschen om zich heen. Als je hem op straat ontmoet, met een dopje als iedereen en een donkere demisaison, dan heeft hij iets onwezenlijks, iets zou ik haast zeg gen, of hij voor de aardigheid ver- poemd ander de menschen is gegaan, phef en station behooren bij elkan- per en daarom heeft onze teekenaar Petn terecht geteekend, staande vóór trap, dte naar zün kantoor leidt.- zijn Het vierkant van de perrons la element en atmosfeer. Daar brengt dan ook chef Doden huis zijn leven door. Te zes uur, kwartier over zessen ln den morgen kunnen we hem er vinden en des avonds laat is hij er nog. Als het moet zijn ook op den Zondag. Want al heeft hij volgens de wet recht op een vri'en Zondag in de veertien dagen, wanneer het druk is, offert hij dien in 't belang van den dienst op en neemt een dag in de week vrijaf. Hoe mooier dus het weer ia, des te vaster is de Haarlemsche chef aan zijn sta tion gekluisterd en toch denk Ik niet, dat ooit een van de dulzende reizi gers, die op een zonnigen Zondag in den trein stapt, er aan gedacht zal hebben, dat die rustig voorbij den trein wandelende chef zijn eigen, vrijen Zondag heeft opgeofferd uit gevoel van verantwoordelijkheid voor de veiligheid van 't publiek. Want er komt op zoo'n groot station gen, maar op den duur raak Je er aan gewend. Wie zenuwachtig is, doet beter met maar op de bureaux te blijven." Zoo zal 't ook wel wezen, want wie angst heeft voor zijn verantwoorde lijkheid, slijt op als een blok hout on der de schaaf. Daar is de Haarlem sche chef nog lang niet aan toe. Hij mag dan negen en vijftig jaar wezen, niemand zou hem aanzeggen, dat hij op den rand van de zestig staat, wan neer hij kalm langs de perrons gaat, gejaagde reizigers rustig te woord staat of met stationspersoneel op weg gaat naar arbeid, dien de leek niet beseffen of bevroeden kan. Zooals het reizen in ons hedendaag- sche leven een belangrijke plaats in neemt, zoo is ook de stationschef ln de samenleving een man van betee kenis. Hij is een rad in het raderwerk en niet een, dat maar waarloos meedraait. Ik denk daarom, dat het publiek daarvan aan chef Dodenhuis heel Wat kijken. Zeker, bij den aan vang van zomer- en wlnterdLenst wordt de treinenloop langs en in de stations geregeld. Op een groote lijst wordt van eiken trein aangegeven, op welk spoor hij komen moet, ieder die daarmee te maken heeft krijgt er bericht van en zoo zou alles gladjes en gemoedelijk kunnen loopen, wanneer er niet bui tengewone omstandigheden waren. En die komen nogal dikwijls voor. Bijvoorbeeld wanneer er treinen te laat komen, wanneer er extra treinen warden ingelegd of pleziertreinen aangekondigdwel Is de chef, wan- r hij eenmaal de orders goed heeft uitgedeeld, niet meer tegenover den strafrechter verantwoordelijk, maar de verantwoordelijkheid tegenover de Maatschappij en tegenover zichzelf gevoelt hij daarom niet minder. Hoe omvangrijk die ts, kan na gaan wie bedenkt, dat met het perso nenvervoer nog lang niet alles gezegd is. Daar zijn immers ook nog de goe derentreinen, de konvooien feite lijk strekt zich het gebied van den Haarlemechen chef veel verder uit, dan alleen over de perrons. Zoo wordt het den leek, wanneer hij tege lijkertijd een blikserütrein naar Rot terdam voorbijschieten, een naar Amsterdam langs het perron donde ren en in de verte een van Uitgeest naderen ziet, bang te moede, wan neer hij bedenkt, dat hij zelf voor al die in rennende vaart vervoerde men- schanmossaaa verantwoordelijk zou moeten zijn. „Zeker", zegt chef Dodenhuis, „toen ik pas te Veenenburg chef was, had Ik ln mijn droomen allerlei botsin wel blijk zal geven, wanneer over ruim veertien dagen zijn feestdag daar is. Wat hem betreft, ik geloof, dat hij z"-> Leven lang het ambt van chef te Haarlem als ideaal voor oogen heeft gehad. Wat den jongen klerk veertig jaar geleden veraf moest lijken, kwam al dichterbij, toen hij het per ronnietje van Veenenburg betrad, na derde voortdurend meer, totdat het tn Schiedam eendelijk gegrepen kon worden. Een nieuw bewijs van de stelling, dat bereikbaar is wat iemand met ernst begeert. Mits hij daarvoor werken wil met lijf en ziel Dat hij dit gedaan heeft zal onzen Haarlemschen chef op den dag van zijn jubileum vervullen met een zelf voldoening, die we hem van harte gunnen. j. c. p. Ons Zondagsblad. Het pak Zondagsbladen, dat ons Iedere week door de drukkerij te Utirecht wordt geleverd, was deze week meegegeven aan een stoomboot, die bij BreukeLen Is gezonken. Wel heeft men ons met een i ge dui- zende exx. geholpen, zij het dan ook onder een anderen naam (Het Fami lieblad), maar een groot aantal komt nog te kort en wordt bijgedrukt Vandaar dat vandaag een ge deelte der geabonneerden nog geen Zondagsblad ontvangen kan, zeer tot ons leedwezen. Wij zien die te kort komende exx. evenwel spoedig tege moet en zullen die dan onverwijld aan de rechthebbenden toezenden. DE ADMINISTRATIE. DE GEISHA. Een buitenkansje voor onze operet te-liefhebbers, dat ze zoo aan 't uiter ste eindje van het muzlekseizoen nog eiem opvoering van „De Geisha" door de Amsterdamsche Operette-Club konden genieten. Het is nu maar te hopen dat zij zich geamuseerd heb ben. Zoo naar het uiterlijk te oor doe len scheen dit nogal het geval te zijn. Ex- werd dikwijls zeer levendig ge applaudisseerd wat nu en dan aan leiding gaf tot een (den goeden gang van zaken weinig bevorderlijke) her haling van een of andere scène. En met het oog op de menigvuldige bloemstukken en kransen die aan ee rt i gen der medewerkenden in loop der voorstelling werden handigd mag van een groot voor het Amsterdamsche worden gesproken. Het Feest der Gemeente. DE VERSIERINGEN. Met heel veel ijver is men aan het werk getogen om de straten te versie ren. De witgesauste en oranjepalen in de straten geven al aan, hoe het wordt. Gisteravond laat was men nog be zig en dat bracht heel wat men schen op de been, die maar alvast eens gingen kijken, om toch vooral niet te laat te zijn. 't Is ook een aair- dig gezicht zoo'n straatversiei-ing te zien groeien. Gisteravond scheen er al weer de stemming in te zitten van de nade rende feestvreugde. Dat belooft wat voor Dinsdag. Laat men nu met vlag-uitsteken niet wachten tot dien feestdag zelf. Zoo'n gezwier van 't nationale dun doek met den oranjewimpel draagt er zooveel toe bij, om een prettigen aanblik aan de huizengevels te ge ven. Dus: DE VLAGGEN UIT„ De monumentale fontein op het hoekpunt Nieuwe Groenmarkt—Zijl straat belooft iets zeer bijzonders te wordien. Zij wordt gesticht uit bij dragen van de bewoners van de Zijl straat (Groote MarktNassau! aan) en die van de Nieuwe Groenmarkt gezamenlijk. De fontein wordt 7 1/2 M. hoog en heeft een grondvlak van 7 1/2 M. mid dellijn. Op een hoogte van 5 M. ont springen waterstralen door een broes. Het mooie stuk, dat door een schat van bloemen getooid wordt, ?al ofge- ovex- 5 dekt warden door een koepel van 2 succèa M. middellijn. De koepel en de lijnen van de fon- l tein worden des avonds met 400 elee- Stadsnieuws Als "verdacht van oplich- ting en verduistering van rijwielen is naar het Huis van Bewaring over gebracht J. B. uit Amsterdam. Zijn mede verdachte (zijn verloofde) is op vrije voeten gesteld, na verhoor door den rechter-commissaris, H. Kindsheid. Men schrijft ons De jaarlljksche plochfge H. Mis voor de Leden van het Genootschap der H. Kindsheid wordt dit jaar Woensdag 26 Mei, des morgens negen uur, door Z. D. H. Monseigneur Tim mer opgedragen. Voorwaar een bui tengewoon groot voorrecht voor da Jeugdige leden van dit Genootsohap. Of evenwel dat gezelschap met het geheel van zijn praestatie wed zoo heel tevreden zal zijn is een andere vraag. Ik denk het wel niet en... hoop het ook niet. Veeteer boop ik dat men reeds tot .de erkenning is gekomen, zich in de keuze van dót stuk te heb ben vergist. Het leek mij heusch de moeite en kosten die er aan besteed zijn niet waard. De muziek van Sidney Jones is vloeiend en niet onknap geschreven; maar arm aan karakter en nog armer aan locale kleur. Zij verheft zich maar heel rel den tot het gemiddeld operette-pedi en beweegt zich gaarne In de sfeer der Solser en Hesse-moppen. En de han deling... och, niet de moeite waard om er van te spreken. De groote aantrekkelijkheid der vertooning lag In de décors en costu mes die er dan ook keurig uitza gen. In dit verhand zou wellicht nog heel wat belangrijks over deze opvoe ring te zeggen zijn. Daar evenwel mijn taak zich moet bepalen tot het meer specifiek muzikale, blijft er mij niet veel anders te berichten over, dan dat het Amsterdamsche gezel schap over een groot aantal mooie stemmen beschikt; zoodat b.v. de ko ren hier veel beschaafder klonken dan wij ze van beroeps-koristen ge woon zijn te hooren. Overigens viel er op het ensemble inclusief het orkest nog wel 't een en ander aan te merken. On dor de hoofdrollen on derscheidde zich bijzonder mevr. Ru- dersdorffvan Waning Bolt, die van Molly Seamotre, een allergezelligst type had weten te maken. Naast haar verdient nog mevr. H. Pool Reimerin- ger genoemd te worden als Mimosa San. Haar stem en haar zingen wa ren het aanhooren overwaard. PHILIP LOOTS. De Postkwestie. In „De Poetbeambte" vinden we de briefwisseling tusschen directeur en personeel van het postkantoor al hier over de vermelde grieven afge drukt. Daarvan is voor onze lezers nieuw een nadere brief van de Com missie voor het verzoekschrift, waar in deze opmerkt, dat door de aan stelling van 3 hulpbesteLlere tot brie venbesteller, het bestellend personeel in aantal hetzefde is gebleven, en dat door de bestellers niet zoozeer ge klaagd wordt over te langen dienst tijd, als wel over het verplaatsen in andere wijken over den zoogenaam- den springdienstdat door de Invoe ring van drie vóórsorteerders er drlo bestellers bijna geheel uit de bestel ling zijn genomen en verzocht wordt vrij te zijn na den nachtdienst. Een door de Commissie aange vraagd onderhoud werd toegestaan door den directeur-, die oen onderzoek beloofde.. trische lampjes verlicht. Deze aardig uitgedachte verstoring zal zeker veel bekijks en bewonde ring wekken. In de Gierstraat komt een ballon- versiering. Op de Ged. Oude Gracht, tusschen Kleine en Groote Hout straat gaat men eveneens mood ma ken. Daar zijn binnen de boomewrijen witgeschilderde palen geplaatst, die in een driehoek oranjewimpels dra gen en lampions. Daartusschen komt groen. De Kruisweg zal fraai versierd warden. Heden ls men er begonnen met het plaatsen van palen, die slin gers groen zullen dragen. Ook kruis gewijs komen de slingers over de straat. Tusschen 't groen toomt een kwis tige overvloed van gloeilampjes. Aan het Stationsplein en bij den Kruisweg toornen eerepoorten, eveneens fraai opgesierd en electnisch verlicht. In den vierhoek bij de Parklaan komen booge zuilen, diie boogvormige slin gers van electrisch licht dragen. Daar komt dus een lichtkoepel. Ook de Gaathuisvest wordt ver sierd. Men maakt de opmerking, dat het bijzonder aardig zou wezen, wanneer de bewoners van Dreef en Florapark in de boo men met lampions zouden willen verlichten. In den Haag heeft dat een bijzonder mooi effect gemaakt en voor de dui zenden wandelaars zou het zeer aan trekkelijk wezen. Verschillende particulieren laten voor hun huizen gaszomnen en tul ti nten van de vorstelijke personen aan brengen. Café-Brintomann zal verlicht zijn door een vetpotjes-illuminatie voor het middendeel der caférestau rants. MUZIEK DOOR DE STRATEN. Men vraagt ons, of er 's avonds ge zorgd wordt voor wandel-muziek. We kunnen mededeelen. dat er twee mu ziekkorpsen zullen rondtrekken en één, als gemeld, in het iicfit-schip in de Nieuwe Gracht zal varen. HET VUURWERK. Het vuurwerk belooft zeer mood te worden. Het hoofdnummer vooral. Dit zal bestaan uit een draperie van gekleurd licht, waarboven de konink lijke kroon en waarin een groote W van diamant-vuur, omgeven dooreen lauwertak, verder guirlandes van ge kleurd Licht, waarin de woorden: „Leve de Koningin." verbonden met vuurfonteinan, geflankeerd door con tra-batterijen van gekleurde Hch tho se lsu DE OPTOCHT. Van middag gaf zich een groot ge tal vereenigingen voor den Bloem en- op tocht op. Maandagmiddag om 12 uur kuimen de bloemen afgehaald worden op Den Doelen. Van dat tijdstip af kan men in den Hertenkamp terecht voor do versiering der wagens. Men gelieve er om te denken, dat wegens straatverstoringen en etec- trische geleidingen de wagens niet hooger mogen worden dan 4 M. DE POST NEEMT OOK MAAT REGELEN. De Directeur van het Postkantoot Haarlem maakt bekend dat naar aan leiding van de algemeene feestvie ring op 18 Mei a.s. de bestelling der brievenpost eeuigszins gewijzigd zal worden uitgevoerd en de laatste be stelling geheel zal vervallen. De bestelling der postpakketten sail slechts 2 maal in plaats van 3 maal plaats hebben. De bijkantoren zullen tot 4 uur des avonds voor het publiek geopend zijn. DE CAFé'S BLIJVEN TOT TWEE UUR OPEN. Naar wij vernemen zullen de café's Dinsdag tot twee uur kunnen open blijven. V r ij z. D e m. Bond. Gisteravond vergaderde de afdoe, ling Haarlem van den Vrijzinnig-De- mocratischen Bond. Van mr. J. H. Thied was een schrij ven ingekomen, waarin hij mededeel de een Komercandidatuur voor Haar lem te zuilen aanvaarden. Er waren onderhandelingen met dé S. D. A. P. gevoerd over samenwer king bij de a. s. gemeenteraadsverkie zingen. Gisteren namen we een mede- deeling over uit „Het VoLk" omtrent de voorwaarde voor deze samenwer king. De vrijz.-dem. besloten deze voorwaarden niet te aanvaarden, zoodat nadere overleggingen uit gesloten geen samenwerking zal plaats hebben. De beschrijvingsbrief voor de alge meene vergadering te Groningen te houden, werd besproken. Voor de ver kiezing van vier leden van t hoofdbe stuur zal de afdeeling stemmen op mevr. ItaliëVan Eimbden en do 'hoeren C. H. Kouw, W. J. A. M&tla en Fr. Netscher. Tot afgevaardigde naar deze verga dering werd gekozen mr. Slingenberg en tot plaatsvervanger de heer Bre- gonje. Voorts werd mededeel in g gedaan over den stand der werkzaamheden van de Comité's van actie voor de Ka merverkiezing van dit jaar. Diakon ie Ned. Herv. Ge meente. De Diakenen der Ned. Herv. Ge meente hebben een rondschrijven ge zonden, waarin voor 1909 steun ge vraagd wordt voor de Diakan ie-ar- men'. Medegedeeld wordt, dat in 1908 457 gezinnen bedeeld zijn, waaronder 252 weduwen en 95 hoofden van gezinnen boven 60 jaar oud, met hun kinderen te zamen 966 personen. Aon geld werd f 10485.34 gegeven,, voorts brood, brandstof, kleeding- stukken enz. Totaal der ontvangsten was f 28256.84, dat der uitgaven' 28357,94, zoodat 1908 sluit met een' nadeelig saldo van 101.10. Rechterlijke macht. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar mi nisterie bij de kantongerechten in het arrondissement Heerenveen, ter standplaats Heerenveen, mr. G. C.i Duval Slothouwer, advocaat en pro cureur te Haarlem, tevens werkzaam ten parkette van den"officier van jus titie bij de arrondis&ements-rechtbank alhier en van den ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten in het arrondissement Haar lem. B r and j a Gisterenmiddag om kwart over vie ren geraakten vóór het café Brink- maun twee marquises en een zonzeil in brand, doordat een jongen uit een raam van de bovenvei-dieping een brandende sigaret had weggeworpen. De politie was dra ter plaatse en doofde met behulp van het personeel de vlammen. Onder Ons. Het gemengd koor „Onder On»*,, directeur de heer Henri Pielage, geeft' Vrijdag 21 Mei zijn tweede concert met medewerking van het Amster- dam sch trio, bestaande uit de dames, F. Galbart, piano, N. Gunning, viool,! en K. van der Hoeven, violoncel, en den heer Simon Denys, baxyton, te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1