HAARLEM'S DAGBLAD. Ssltenlandsch Overzicht Bïuueatel Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw fan de Residentie en Iiaar bewoners. X. Onto goed© 6tad heeft haar kalm fn waardig uiterlijk herkregen; geen timmerende, klauterende mannen, geen vlaggongewapper verstoort den rustigön gang van het leven van alle dagen 's avonds geen Uchtgeflonker meer in do straten, waar voorbijgan gers we or hun (tijd zoeken te dooden, als hadden zij nimmer iets te doen. Overal weer pais en vree het werd ook tijd, want nooit hoeft de residen tie eetn week gekend, waarin de men- eclien zoo buiten hun doen raakten de aanvankelijk kalme, maar steeds sterker wordende opwinding barstte [os* op den feestavond, die gevierd werd met een opgewektheid, welke die van de Kroningsdagen zelfs over trof. Hoevelen er wel vermaak bui tenshuis zochten, is niet bekend, maar het immerschoone lied van „Hi- hahiha" klonk tot 's morgens 5 uur door de dtraten en bij het levend wor den van den nieuwen dag trokken nog geheele troepen feestelingen naar de buitonwijken. Banket- en taartjeswin kels waren uitverkocht en voor visch- en worst- en ham-gelegenheden werd tot In den vroegen morgen file ge maakt. Do trams zouden rijden zoo long er passagiers waren, maar tegen half 3 gaf do directie het op en liet de menschen loopen. Wanklanken werden or niet verno men politie en menigte waren de beste vrienden en als een merkwaar digheid kan gelden de advertentie, door bet korps In de kranten ge plaatst, waarbij dank gebracht werd aan de burgerij voor bet meewerken tot het slagen van Juliana's feest. De dag, na dien van de drukte, zijn bp verschillende plaatsen van de stad mannen gesnapt, die onder voorgeven dat zij door decorateur'of tuinman gezonden waren, groen, vlaggen en illuminatiele/tters van do muien haal den en meenamen. Br was geld mee te verdienen, want uit Rotterdam kwam groote vraag naar versieringeartikelen en de slingers groen, die hier dagen lang in wind en stof gehangen heb ben, gingen bij waggonladingen der waarts, als versch natuurlijk. Nu alles hier weer tot ruat is geko men, zal misschien, wat meen: aan dacht geschonken worden aan een •tentoonstelling van eenvoudige ge bruiksvoorwerpen, door Kunst aan Allen" georganiseerd. Deze vereenl- ging, die reeds veel goede kunst on der het volk bracht, beoogt er mee Verbetering van den wansmaak, die zooveel huiskamers maakt tot verza melplaatsen voor meubels, die, zoowel wat vorm als kleur betreft, afkeuring verdienen. Ieder, die vertrouwd la met de on aangename bezigheid van kamers- zoeken, kent ze wel, die vertrekken, waar een groen behang met paarse bloemen, een rood en geel vloer kleed en bruin of zwarte meubels, alle intimiteit weren en waar de on misbare hangertjes met herders en herderinnetjes, vaasjes miet snoezi ge meiskens en namaak DeLftsch blauw, en leelijke oleografieën in vergulde lijst, de open wandvakken trachten te verkleinen. In twee groo te zalen nu heeft de vereemiging zul ke kamerdeelen tentoongesteld en daarbij gedeelten van ©en vertrek, die mét smaak zijn gemeubileerd; de kosten van meubileering van „zoo niet" en „zoo wel" zijn vrijwel gelijk. Het contrast ia dikwijls treffend zoo staat naast een versleten rood pluche canapé, de randen met nikke len pennetjes versierd, die op 'n groen en bruin tapijt rust, voor 'n kakelbont behang, dat verfraaid is met een in- nig-sentimenteele oleografie-voorstei- 'ling en kleuren, die er nu eens net alle leelijk in staan, een donker groe ne divan tegen een matbehang. Een eenvoudig Brouwersbordje prijkt er boven en een grijs-bruine vloermat kleurt wonderwel bij de rustbank. Het eigenaardige is hierbij, dat de „zoo-niet" kamerdeelen getrouwe weergaven zijn van wat de organisa tor in werkelijkheid in woningen aan trof. Er zijn geen voorwerpen en kleuren bijeengepakt, die hinderden door gebrek aan harmonie, het lee lijke vloekt hier „naar liet leven". Amstelhoek en Brouwersaardewerk, batiks en kussen van poetslappen ge maakt-, waarbij de zelfkantjes als ver siering dienen, zijn in een' andere zaal ondergebracht en al zijn deze voorwerpen voor het gebruik zeker nog voor velen te duur, als siervoor werpen vallen ze binnen het bereik van ook kleine beurzen en wanneer ze eenmaal hun intocht in de wonin gen gedaan hebben, is reeds een groo te stap op den goeden weg gezet, dan is in het gezin de gelegenheid tot vergelijken aanwezig, dan is het ont waken van de critiek nabij. Voor het zoover is zullen nog lieel wat jaren moeten verloop-en, maar dat neemt niet weg, dat de vereent- ging met een organiseer en van deze tentoonstelling een goed werk heeft gedaan. SINTRAM. DE STAKINGSBEWEGING IN FRANKRIJK. Nóg altijd de staking.... We] mag de algemeen© staking der post-, telegraaf- en telefoonbeainbteai mislukt beeten, maar de weinige sta kers zetten den strijd met waren wan. hoopamoed voort. Opgeven gaat ook niet -meer, want een deed der stakers wiais reeds ontslagen en nu is 't ande. re deel óók aan den lcanit gezet. De regcaring had een bevel uitgevaar digd „wie blijft steken, is ontslagen" en nog een 6000 postiers in verhou ding niet veel, omdat ze over t gehee le land verspreid zijn en staan tegen over een leger van minstens 100.000 postiers, die wèl werken heeft dit dreigement getrotseerd. Eigenlijk zijn 't dus geen stakers meer l Fin de regeering schijnt zich el heel weinig om 't gemis van de zes duizend te bekommeren. De diensten gaan im mers geregeld en 't is voor Clemen- ceau een hoele opluchting, nu de voornaamste stakers-bazen uit de kantoren verdreven zijn. 't Is zelfs zoo sterk, dat 19 postbeambten in Dyon, die eenige uren na den gestelden tijd zich weer voor de hervatting van 't werk aanmeldden, geweigerd werden. Glemenceau en kornuiten houden dus voet bij stuk sterk, in de Ka mermeerderheid van Donderdag. Na zoo'n votum is alles te doen 1 Maar ook de stakers of ontslage nen houden den strijd vol. Ze hebben te Parijs een vergadering gehouden, waarin tot deze volhouding besloten werd. Eerst was er in deze samenkomst een gedrukte stemming, want ook htm officieele cijfers over de stakingsbeweging vielen niet mee. In eens kwaan evenwel de geestdrift. De arbeiders-syndicaten boden den stakers hun hulp aan en d«ze werd dadelijk aanvaard. De „kop"stukken dezer organisatie hielden heftige ra. devoeringen, waarin de plannen voor den grooten strijd werden besproken. Alle vereemgingen aangesloten bij den „AJgemoonen Bond van den Ar beid" („Confédération Générale du Travail") zullen staken. Althans zoo verklaarden de leiders... Patoud, do groote leider van de electriciens, moest natuurlijk ook een speech afdraaien. Natuurlijk waren 't groote en dikke woorden. Zoo hoorde men „de Kamermeerderheid, die den ambtenaren 't stakingsrecht ont zegt, is als 470 lakeien, door den die rentemmer Clemenceau met de kar wats geregeerd." Pataud spoorde de portiers aan, om den strijd vol te houden. „Wij, electriciens, zullen wel de noodige maatregelen nemen, maat regelen, die... Jelui begrijpt ons wel..." Geroep„leve Patoud 1" Men had den vorst der duisternis zoo wordt Pataud genoemd na de jongste staking der electriciens begrepen. Zoo hebben de leiders gesproken. Maar... 't zal nu nog moeten blijken, of de leden der vakvereenlgingen dit stakingsadvies zuilen v-olgen. Op dit oogenblik is daarvan nog niets bekend. Afwachten dus.... Zal de groote strijd dus toch nog komen EEN VEELZEGGENDE PLECHTIG HEID. De nieuwe Sultan van Turkije Is nu officieel Sultan geworden. Hij is in de Moskee van Ejoeb met de ge bruikelijke plechtigheid met t zwaard omgord. Dit is een ceremonie, die voor ons gelijk staat met de kroning van een vorst, 't Is wel een eigenaar dige plechtigheid, zoo'n omgorden van een zwaard, 't Wijst op de krijgs- mansnatuur van den bloeddorstigen Turk en op 't beginsel' van den Mo- h ammedaansclven godsdienst, die im mers leert, dat de leer van den Pro feet door 't zwaard verbreid moet worden. Nu is er niet veel meer voor den Turk te veroveren, en moet hij alle krachten Inspannen, om te hou den wat hij heeft. Na deze zwaardomgording, maakte Sultan Mohammed V een tocht door de straten van Stomboel. Dat is ook een onderdeel der voorgeschreven ce remoniën. Vroeger was zoo'n tocht een grootsche plechtigheid. De Sul ten zelf reed dan op een kostbaar wit paard en ook zijn volgelingen reden op prachtige dieren, die kwistig los hangen waren mot zijden kleeden, da© met edelgesteenten versierd waren. Dail alles moest dienen om 't volk een beeld te geven van den rijkdom van den heerscher. Nu ging allog andersMohammed V is te dik om op het paard te zitten en reed daarom in een koetsje. De rijkversierde paarden waren verge ten.... 't Was bij vroeger vergeleken een armoedig stelletje l De nieuwe Sultan werd door zijn onderdanen maar matigjes toegejuicht. De hoofd mannen der Jong-Turksche partij, die ook in den optocht volgden zooals Enven bei werden daarentegen met ovaties begroet Een Yéélrzeggendo plechtigheid.... DE TWEE KEIZERS. Wilhelm en Frans Jozef doen heel lief tegen elkaar. Aan tafel natuurlijk hoogdravende dronken en he-llwen- schen. Wilhelm prees Frans Jozef en z'n trouw aan 't Verbond, en Frans Jozef deed hetzelfde van Wilhelm.... Men kan dus zeggen, dat 't Verbond tusschen Oostenrijk-Hongarije en Duitse hl and opnieuw bezegeld is en nieuwe levenskracht ontvangen heeft. En de derde In den Bond. Italië. De keizers telegrafeerden aan den koning van Italië „Onze samenkomst biedt ons een nieuwe gelegenheid om onzen door- luchtigen bondgenoot onze groeten te doen toekomen en hem de verzekering te geven van onze onwankelbare vriendschap". Koning Emmanuel seinde terug „Ik verheug mij er in en betuig U mijn hartelijken dank, dat U, samen met onzen gemeenschappelijken bond. genoot en vriend, mij de verzekering heeft gezonden van uw onwankelbare vriendschap, die ik op zoo hoogan prijs stel en ik gevoel behoefte uiting te geven aan dezelfde gevoelens". Italië is dus nog voor t Verbond bewaard. Maar hoe hoog 't kwik in de thermometer van den trouw staat Zaterdag hebben de keizerlijke fa milies weer afscheid genomen. Ook bij 't vertrek heeft de Weensche be volking aan de Duitsche vrienden hartelijke ovaties gebracht. DE DUITSCHE REGEERINGS- CRISIS. Von Btilow zal zich heden naiar Wiesbaden begeven, om daar den kei zer te spreken, om te beraadslagen. Zal Wilhelm een oplossing weten? Of is Von Büiow voornemens heen te gaan Ook afwachten..w FRANKRIJK EN VENEZUELA. De Fransche minister van buiten- landsche zaken deelde in de zitting von den ministerraad mede, dat een overeenkomst getroffen is met Vene zuela om te geraken tot herstel der diplomatieke betrekkingen. NIEUW- EN OUD-TURKIJE. In een fort van de DardaneLlen zijn 60 reactionnaire artilleristen en ge niesoldaten die in het bezit waren van bommen en revolvers, in hechte nis genomen Alie Oud-Turken zijn dus nog niet 't Zou dan mooi kunnen worden Geen licht, geen kolen, geen spoor, geen brood, geen Als "t zoover karnt 1 Stadsnieuws Ho 11. Maatschappij der We. tenschappen. In de algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij der We tenschappen, die op Vrijdag 23 Mei des namidags te half één hier ter ste de gehouden zal worden, komen o. m. de volgende onderwerpen in behan deling Opening door den voorzitter. Varslag van den secretaris. Over dracht van het monument van Chris- tiaan Huygens, door li.h. directeuren aan prof. Bosscha geschonken, aan de Maatschappij. Voordracht van prof. dr. II. Martin over aardbevin- sche en van 2 buitenlandsche loden. De voorgestelde prijsvragen zijn 1. De Maatschappij vraagt een hla- torisch-kritische, experi men teel e stu die over de zoogenaamde mineraio stofwisseling der plant. Daarbij moet het hoofdgewicht wórden gelegd op eigen analytische onderzoekingen, bij voorkeur verricht aan in Nederland inheemsche planten. De voorberei ding en uitvoering der asch-analyses hoort te geschieden overeenkom stig hot huidig stand-punt van de plantenphysiol ogi-o en van de chemie. 2. Zooals bekend is, bestaan er twee hoofdmeeningen omtrent de morpho- logi-sche beteeken is van den dennen- kegel, vervolgens de eene is deze een as, die sporopbylen draagt, dus een vrouwelijke bloem vervolgens de an dere draagt de as, tot zaadschubben gereduceerde zij-assen, in de oksels van dekschubbou, is dus een infiores- centie. De maatschappij vraagt eene hirtoriseh-kritischo en experimentee ls studie van het vaatbundelverloop in den dennenkegel, ten eind© eene keuze tusscnen beide bovengenoemde meeningen te doen. Tevens wenscht zij een dergelijke stifdie van de fruc- tificati© van zooveel doenlijk groepen dor coniferen, met het doel, deze met den deainekegel te vergelijken en con clusies omtrent hun onderlinge ver wantschap te trekken. HOFBERICHTEN. Men meldt uit Apeldoorn Z. K. H. Prins Hendrik vertrok Za terdagmiddag met den trein van 3. van hier weder naar Den Haag. D© Koningin-Moeder ontvangt he denmiddag den voorzitter en de le den dier Algemeene Rekenkamer In audiëntie voor het in ontvangst ne men hunner geluk wensche/n bij die geboorte van Prinses Juliana. DE GEBOORTE DER PRINSES. Eeniige dames van gepeneioneeix ambtenaren en officieren uit Nederl. Üost-lndië hebben het plan opgevat, H. M. de Koningin een bloemenhulde eau te bieden ter gelegenheid van Hr. Ms. volledig herstel. Aanvankelijk was het plan deze te doen bestaan in een versiering van de trap in de vestibule van het Pa leis, wanneer de Koningin weder voor de eerste maal zal uitgaan. Dit plan stuitte echter op bezwaren en daarom is thans voor de hulde gekozen de aanbieding van een fraaie bloemen mand met begeleidend schrijven. Daartoe heeft zich een comité ge vormd. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Koninklijk besluit zijn ds. J. van der Linden, predikant bij de Gereformeerde Kerk, te 's-Gra- veohage dr. J. Mama Pzn., predi kant bij de Gereformeerde Kerk te Steen wijk en H. P. Dievenbach, pas toor der oud-bisschoppelijke cleresie, te Emkhuizen, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-N assau. VERKOOP VAN MILITAIRE GE HEIMEN. Van een poging tot verkoop van mi litaire geheimen wordt een Amsier- damsche sergeant der genie ver dacht .De man ongehuwd en voor heen van goed gedrag heeft zich (naar 't „HblcL" schrijft) schriftelijk verbinding gesteld met de Duit sche Ambassade te 's-Gravenhage. Hij verklaarde zich in zijn brieven be reid en in staat, om belangrijke stuk ken, onze defensie rakende met na me stukken betrekking hebbende op ons inundatie-stelsel te leveren. De Ambassade is niet op het voorstel ingegaan, doch heeft de zaak in han den van onze militaire autoriteiten gegeven. Dezen stelden zich in verbin ding met de Amstordamsche politie op handige manier, doch zonder veel moeite, wist deze den briefschrij ver in handen te krijgen. De sergeant correspondeerde name lijk met verzwijging van zijn naam, en liet zijn brieven onder een letter aan een der Amsterdamsche kiosken adresseeren. Toen men na correspon dentie tot een mondeling onderhoud was besloten, zou de zoogenaamde vertegenwoordiger der Duitsche Am- Ie een Amsterdamsche Duitsch sprekende rechercheur, die quasi uit Brussel naa.r Amsterdam kwam, dooh tn Haarlem in den trein vvas gestapt aan liet Centraal Sta tion den briefschrijver ontmoeten; de laatste was natuurlijk in politiek. Het onderhoud werd gevoerd in „Ca- fé de Bisschop", op don Dam. gen in verband met gebergtovor- De rechercheur bracht in zijn on- ming. Benoeming van 10 binnenland-derhoud den sergeant aanstonds het misdadige van het voorgenomen ver raad onder het oog. doch deze verze kerd© herhaaldelijk, dat zijn plan vost stond, om een aantal belangTijke stukken te leveren. Hij beweerde uit wraak te handelenhij was namelijk hardhoorend en verwachtte het vol gend jaar zijn ontslag uit den dienst te zullen krijgen. Dat had hem ont stemd. Bovendien wenschte hij zich geld te verschaffen, om, eenmaal uit den dienst, een handel te kunnen be ginnen. Toen 's mans boos opzet en hals starrigheid voldoende gebleken waren maakte de rechercheur zich bekend eai arresteerde den verrader. Hij werd onmiddellijk, na voor de militaire autoriteiten te zijn gebracht, in arrest gesteld. Hij bekende volle dig, toonde zich als een gebroken man en bevindt zich nu ander geneeskun dige observatie, aangezien hij zich zeer opgewonden aanstelt. Uit bet voorgaande blijkt, dat hij zich vermoedelijk nog niet in het be zit van belangrijke stukken gesteld hoeft, doch wel het voornemen had, zich die te verschaffen. Waarschijn lijk had hij zich dan door diefstal daarvan in bezit moeten stellen. Alle stukken van eenlg belang, die over dag behandeld worden, dikwijls om door de sergeant-schrijvers uitge werkt, of gecopieerd te worden, gaan s avonds in de brandkast. In liet bezit van den sergeant zijn geen stukken gevonden. Doch het fort, zoo het valt onder art. 66 van het Wetboek van Militair Strafrecht, ia als poging reeds straf baar. Evenwel de aard van de ver volging, door den Auditeur Militair te Haarlem in te stellen is nog niet be kend. Heit hier gebeurde is natuurlijk een hoogst ernstig geval en moet zich, volgens menschen-heugends, nog niet in ons leger hebben voorgedaan. MIDDENSTANDSTENTOON- STELING TE AMSTERDAM. In een vergadering van het uit voerend comité der Middenstands ten toonstelling is besloten, het centraal bestuur der jury als volgt samen te stelten: president B. A. J. van der Hegge Zijnen, electro-teclmisch inge nieur, t© Utrecht; vice-president L. J. G. van der Ma/esen, koopman, secre taris der Algemeene Winkel iers-Ver- eenlging te Amsterdam; secretarissen mr. J. A. de Visser, advocaat en pro cureur, en K. F. Katz, jux. cand., bei den te Amsterdam. Ingevolge de bepalingen van het algemeen reglement wordt de jury saamgesield uit leden die voor de helft worden gekozen door het uit voerend comité en voor het andJore deel door de exposanten zelf, due daartoe eerstdaags von het uitvoe ren dcomité leen oproeping zullen ont vangen. Met ingenomenheid werd begroet bet besluit van de dogelijksche bestu ren der Middenrtandstentoonstelling en van dien Middenstandsbond om aan de tentoonstelling een loterij te verbinden. POGING TOT MOORD EN ZELF MOORD. Betreffende den moord en de po ging tot zelfmoord te Sluis wordt nog gemeld, dat de man aan de justitie heeft medegedeeld dat hij werkelijk lifet voornemen heelt gehad eerst zijn vrouw te vermoorden en daarna zich zelf van liet leven te berooven. Het eohtpaax heeft een dochtertje van 6 jaar, dat des nachts, toen het drama werd afgespeeld, uit angst de straat opliep. Op het gedrag van den man was niets aan te merken, wel op dat dier vrouw. De vrouw is levensge vaarlijk gewond door twee schoten, waarvan een kogel in het voorhoofd en de andere in haar hals is terecht gekomen. De toestond van den man is niet zoo ernstig. Hij hoeft het wa pen eerst tegen zijn voorhoofd afge drukt en een tweede schot in den hals. Man en vrouw zijn in het gast huis opgenomen. LIJKVERBRANDING, Het hoofdbestuur van de Vereemi ging voor Facultatieve Lijkverbran ding doet een beroep op financieeien steun voor de oprichting van een cre matorium in Nederland, daar nog niet de helft van het benoocligde be drag is verkregen. Ik heb heel wat kilometers afga; legd dame, begon de vagebond, om u te zien, want <to menschen zeidetn mo, tiat u heel vriendelijk wus voor anr" schooiers, zooals ik. Werkelijk zea de oudo dame. En ga je weer langs deuzelfden weg te rug Ja, dame. Mooi, dan zou je dat praatje te gelijk kunnen tegenspreken Goeden morgen. EllaBella kan geen spiegel voor bijgaan of ze moet er in kijken. Stolla: Dapper meisje l" Kannibalen-vorst: Heb je me nu dien Europeeër weer gestoofd Ik heb toch zoo uuiuelijü gezegu, dat <ie ge vangene gebraden zou worden 1 Kok Dat was met mogelijk. Majes teit. Sedert de Europeanen, die hier komen, op zoo'n rijwiel ziueu, ziju 't mets meer dan bot en pee zen en dat kan alleen gestoofd worden opge diend. Als iemand aan zijn bezoeker krach tig do hand drukt, dan is dat een be wijs, dat zijn hunt vol of zijn porte- moimaie leeg is. Hij Ik wil graag toegeven, dat vrouwen veel betere teint hebben dan' mannen ZijNatuurlijk 1 Hij Neen, kunstmatig I BeklaagdeDat is een leelijke, on gemotiveerde aanval op mijn karak ter, edelachtbare. RechterJe hebt heefl weinig ka rak ter. Beklaagde Juist daarom moet a het zijn bestaan niet zoo moeilijk ma ken en zoudt u beter doen, edelacht bare, als u 't met rust liet HannesIk kan me maar niet be grijpen, hoe ik toch al m'n bagasie heb kunnen verliezen." iViaiius„iviisscniiem is dia ellendi ge kurk d'r weer alge gaan. Zeg, zet jij nooit vogelverschrik kers in je boomgaard? Och, m'n scnooiunoeder wandelt daar nog ai dikwijls. JHR. MR. DE SAVORNIN LOMAN AAN 'T WOORD. Voor de ütorsteiijK-iLsioriscke kies- vereenigmg te Groningen heeft jnr. mr. A. i' de Savomtn Lohman, can- dadaut voor de Tweede Kamer, eene I-ede gehouden. Spr. begon met te verklaren, dat hij te kennen had gegeven geen debat te zullen toelaten, omdat hij dat niet vruchtbaar acht, ofschoon het wel eenige variatie zou brengen, en ten tweede, omdat hij liet voorbeeld ten an opzichte van Engeland ten zeerste toejuicht Spr. wilde in zijn rede behandelen den politiek en toe stand van ons land en het standpunt der Christelijke partijen. Hij was van oordeel, dat in ons land steeds scher per naar voren zal treden de schoi- uuig van Curistelyke en sociaal-demo craten. Daar waar, zooals onder onderen in Frankrijk, geen anti-revoluUon- itaire partij bestaat staat de burgerij feitelijk macütenoos tegenover de so. ciaai-uemocraten. Tegen het streven der sociaal-demo craten hebben de liberalen geen strijd- program op goeden grondslag. Alleen de christelijke partijen kun nen op anderen bodem staan, omdat zij op den voorgrond stollen, dat liet gezag en de plicht hun door God is opgelegd, ou zoolang een volk aan zijn geioof vast houdt, kan de sociaal- domocratio geen invloed op dat volk uitoefenen. Kan men nu zeggen, dal de libera len anti-christelijk zijn? Spr. gelooft dat men dat niet kan zeggen. Integen deel. Maar de liberalen liier te lande hebben zich zelf de gelegenheid en de bevoegdheid ontnomen zich op hoogere beginselen te kunnen beroe pen, omdat liet liberalisme afkomstig is uit de Fransche revolutie en de li beralen de stelling aanhangen, dat de staatsinstellingen met de kerk niets te maken hebben. Daarmee beweert spr., dat er Indor. daad een antithese bestaat er wel de ze, dat men al of niet het blijvend ver band erkent tusschen de staatsinstel lingen en do Christelijke traditie. De Christelijke partijen zien dat verband steeds. Dit is dan ook liet hoofdpunt 13) Zoo waar als ik hier voor Je sta, vervolgde Watty, ik bedoelde er geen kwaad mee. Hij lijkt op mij, ziet er «U-een wat beter uitik dacht een geflatteerde gelijkenis zou de schaal idoen omslaan ein je er toe brengen „ja" te zeggen en je hebt „ja" ge zegd en ik zweer je, dat dk je aan je woord zal houden. Je moét mij a.s. Zaterdag trouwen. Denk aan al die gasten en het schandaal en aan de [uitgaven van Tizzie alles voor niets. Jo kent Tizzie nietzij zal je "niet loslaten. Dat zal zij wel, antwoordde lk met veel nadruk. 7- Och kom, ben je daarvan over tuigd Wacht, tot zij tegen je begint w praten. en ik verbeeldde mij, put ik ©en glans van triomf op zijn gelaat zag. Zij zal mij ier door haar praten pooit -toe kunnen brengen, jou te prauwen, Watty, antwoordde ik be- Jdist. Neon ik zal daar zelf voor zor- i^.rftoxtep.hij hit, plotseling dichter bij komend. Kom nu, Pani, wees verstandig en laat je raden. Wees nu niet zoo koppig dat is voor ons bei den boter. Kijk en plotseling wierp hij zich op het haardkleedje en greep den rand van mijn japon beet kijk ecus, ik val voor je op mijn knieën. Het spijt mij heel erg ik vraag je vergiffenis en zal alles doen, wat je wilt. Meer kan ik toch niet zeggen Kom, zet je nu over alles heen zeg iets, Pam toe, zeg iets. Ja, lk zal iots zeggen, ant woordde Ik ééns en voor al. Ik zeg bonjour en mijn japon los rukkend, vluchtte ik de kamer uit, en de laatste indruk, dien ik van Watty ThoroJd kreeg, was, dat hij mot groote moeite en bulten adem onder het uiten van allerlei vloeken zijn best deed overeind te krabbelen. Ik ging recht door naar mijn eigen kamer. Welk een tooneel wachtte mij daarUitgespreid in haai* geheele lengte laj daar mijn wit satijnen ja pon bijna als een doode bruid, mot den krans en sluier, op het kussen. Dulia, de kamervrouw, had een goed oog voor effect. Aan de vier hoeken van de stangen, die de muskietennet ten vasthielden hingen vier mooie groen met witte costuums. De bruid was overleden en de bruidsmeisjes waren niet meer. Een der tafels was overdekt met mijn mooiste cadeaux de rieten sofa stolde mijn mooiste hoeden ton (toon. Eindelijk had ik oen stoel maakt en ging zitten. Het kanonschot van twaalf uur was afgevuurd, Dulia was vertrokken om te gaan eten, en ik was alleen. Wat zou er nu gebeuren Ik had een beetje tijd 0111 weer op mijn ver haal to komen. IIoo had ik ooit kun nen denken, dat die gemakkelijk over te halen, luie Watty in zes jaar zoo zou veranderen Kan een Ethiopiër zijn huid veranderen of een jongen van een-en-twintig jaar zijn aard In plaats van hem lief to hebben, had ik nu bepaald een hekel aan hem en de onverwachte en heftige react'e scheen mij een brandende koorts te bezorgen. Neen, hij leek niets op hetgeen ik mij van hem had voorgesteld. Ik had een noodlottige misslag begaan waarschijnlijk had ik mijn leven verknoe'd. Voor 't oogeaihlik moert mijn best doen helder te blijven den ken, al mijn moed bijeen zamelen en iets nieuws beginnen. Daar klonk het geruisch von japon- rokken, haastig en driftig, en Tizzie kwam binnen. Nu zou zij met mii praten, zooals Watty mij al dreigend voorspeld had Wat be toekent al die onzin vroeg zij op schorpen toon. Watty is in mijn boudoir geweest hij heeft een halve tumbler klare whisky gedronken, zóó -;s hij in de war hïi bewoeniaiasmclilk. „dat,, je -absoluut weigert met hem to trouwen. Hier zweeg zij ©van om een ante woord af te wachten. Ja, ik weiger met hem te trou wen, antwoordde ikterwijl ik rechtop ging zitten en mijn haar naar achteren schudde, nu deed ik met al het vuur dat in mij was mijn verhaal, dat als een lavastroom op haar neer stortte. Tizzie bleef onbeweeglijk staan, tot dat ik had uitgesproken. Zij had met een merkwaardig ernstig gelaat naar mij geduisterd toen ging zij zitten en zeide op onverwacht .vriendelijken toon Ik ben nooit in mijn leven zoo verbaasd geweest als toén ik je voor 't eerst zag. Toen je opstond en mij aankeek, had ik bijna willen schreeu wen. Ik voelde, dat er groote moei lijkheden zouden komen. De verloofde van Watty moest oen gemakkelijk te leiden, giggelend bakvischje zijn, dat dol was op chocolade en goedkoope odeurs. Jij ziet er utt als een patrici sche jij bent een vrouw je kunt niet om alles giggelen. Ik zie de hand van tante Gussae in dit geheele gevaL Haar hand riep ik uit Maar waarom Omdat ik zal je alles precies zeggen zooals het is, begon zij rnet een air van hartelijke openhartig heid, Watty al een heele poos op den slechten weg was. Wij schamen JSHj6iU£ZLi2EK*«BUM ?Q9 -Week als was. Hij is uit de eene betrekking voor en de andere na ontslagen tan te Gussio had van zijn bandeloos le ven gehoord. Wat voor bandeloos leven vroeg ik ofschoon het mij eigenlijk koud liet. O, je weet hoe mannen zijn, zei zo met een krullen van haar bovenlip. Neen, eigenlijk niet, antwoordde ik eenvoudig- Wel, hij heeft zich afgegeven met de dochter van een opzichter, een heel ordinair meisje, dat hem om de vingers wond zoo'n akelig, vul gair schepseltje hij stond zelfs op het punt haar te trouwen maar tan te Gussie hoorde daar intijds van. Zij was doortastend en maakte er dade lijk een eind aan. Zij had een vaag iaée om zelf over te komen maar ten slotte zond zij jou in haar plaats. Ik moet daar zeker heel ver eerd mee zijn, merkte ik stijf jes op. Je moet weten, vervolgde Tizzie, dat Watty veel steun noodig heeft. Hij heeft geen zelfbeheersching. Een goede, flinke vrouw zou hem op het rechte pad kunnen houden. Zij moest mooi en vroolijk zijn en zonder ban den, die haar aan huls bonden. Tante Gussie keek tn wanhoop naar zoo iemand uit en wierp Watty toen een plank toe ip .dan vorm van Pamela Fgrgixs,' Ja, en ten slotte, viel lk haar In do rede, bleek zij geen sterke plank, maar een gebroken riethalm te zijn. Zoover beu je nog niot, bracht Tizzie hiertegen in. Neen, neen daarvan ben je nog verre, vertrouw lk. Eerlijk gesprokep, tante Gussie heeft je schandelijk behandeld, je zand in de oogen gestrooid en zoete herinneringen wakker geroepen. Zij waren niet zoet, zeide ik' nu weer, alleen maar vriendschap pelijk. Welnu dan, vriendschappelijk. Tante heeft je bedrogen en Watty ook. Het is alles op touw gezet uit eigenbelang, onder don (lekmantel van eon teédere veriiouding uit de dierbare kinderjaren. Tante Gussie wist, dat je een wees was je bent jong, mooi. verstandig en volgens haar vroolijk. Zoo nu en dan kan ik wel eens vroolijk zijn. Je waart liet ideaal van een vrouw voor Watty een vrouw, die hem er weer bovenop moert brongen. Veel mannen hebben hun fortuin erf promotie aan oen mooie en eerzuclsl tlge wederhelft te danken. U behoeft m ij zeker nlrt van eerzucht te beschuldigen riep lk verontwaardigd uit. te (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5