iföt <K Christealjïto parfljfn VWtenlgt.1 Daarna de verschil pumteri der <Mo verbonden partijen Ln het kort aan roerende, meende sp.r., dat het ver schil tusschen antd-revolu tionnairen en Christelijk-HistorLschenhoofdza kelijk heerscht over do leiding en hij stond vervolgens stil bij het program Van actie. De Christel ij k-Historisoh© 'partij heeft geen program van actio aanvaard. De Christ.-Hist, hebben ge- 5:egdWij strijden voor het kabinet Heemskerk. Ook de anti-revol. partij heeft een zeer beperkt program. _De Christelijk-Historischen hebben zich afgevraagd, wat inen eigenlijk aan een program van actie heeft. Wat wil het zeggen? N'et Mwlers dan wij kiezers willen dit of dat. Maar het is immers niet aan de kiezers daarover te beslissen. Het is de regeering zelve die weten moet wat er aan de orde zal komen. De kiezers nu moeten leeren te vertrouwen op de regeering. In dit verband stond spr. ten slotte st.il bij enkele quaesties van den te- genwoordigom tijd. Hij achtte het zeer onverstandig vooraf de regeering te willen voorschrijven, hoe zij moet handelen, o. a. ten opzichte der staats pension neering, en hij achtte 't een onverstaudige dwaze manier eerst de menschen, die van dat alles geen verstand hebben, hun oordeel te la ten uitspreken en te eischen, dat de regeering zich dienovereenkomstig zon gedragen. Eerst dient dit vraag stuk ernstig te worden onderzocht. De Christelijk-Historischen wenschen daarom alleen hunne beginselen vast te stellen en niet met een program van actie te komen. Dat alle Christelijke partijen liefc eens zijn. kan niet gezegd worden, maar als eerlijke mannen zullen zij de zaken behandelen en onderzoeken en de Christelijk-Historischen wen schen daarom niet een actie-program om vooruit te zeggen hoe de beslis- sjng hun inziens moet uitvallen. Dak kan van ail Ierlei omstandige, hangen. Spr. eindigde met de hoop, dat ook de imeraieax tot de conclusie zullen komen, dat de grondslag van ons staatsrecht moet berusten op de Cnnstelijke beginselen, dat wij allen moeten terugkeeren tot de Openba ring en de Schrift. GELUKKIG GERED. Bij het spoorwegongeluk nabij Har- lisheiim bij Colmar (waarvan we Za terdag melding maakten) bevonden zich o.a. onze landgenooteu de hoe ren G. J. van Heek, oud-lid der Eer ste Kamer, en diens schoonzoon G. Jannink, mét hun echtgenooten. Ge- ïukkig konden allen nagenoeg onge kleed, doch ongedeerd den branden den trein verlaten. S. D. P. Op h©t congres van de S. D. P. zal aan de orde komen een voorstel van het partijbestuur, om De Tribune zooi spoedig mogelijk tweemaal 's weeks te doen verschijnen. UIT DE S. D. A. P. „Het Volk" vermeldt dm uitslag van. 't referendum ofer de congres-, besluiten. Tot leden van bet Dag. Bestuur zijn gekozen W. IL Vliegen'. F. M. Wibaut en J, G. v. Kuijkhof. Tot voorzitter W. H. Vliegen. Gekozen zijn als leden van het P. B. buiten Amsterdam» W. P. G. Helsdlngen, J. H. Schaper, H. Spiek man sen P. J. Troelstra. Ingevolge art. 36 alinea 1 kon de functie door W. P. G. Helsdingen niet aanvaard worden; aangezien drie leden, der Kamer gekozen zijn sen in dit geval degene, d'ie de minste stemmen op zich vereen.)gt, de func tie niet-mag aanvaarden. Hiervoor moet een nieuwe verkie zing plaats hebben. Alle con gres beslui ten zijn dus door bet referendum bekrachtigd. DE TERUGKOMST VAN DE „GELDERLAND". De „Gelderland" is Vrijdagavond bij Texel geankerd en Zaterdagmor gen ondier 't lossen van saluutscho ten bij Nienwediep binnengeloo- pen. Er was... geen muziek! Ja, dat is wel verbazend. We teven nu im mers in muziek- en feestdagen en zoo was 't in trant geweest, wanneer de matrozen die jn de Vemiezolaan- sche wateren onze eer hebben hoog gehouden; dat er niet bepaalde hel dendaden van hen geêischt zijn, is niet aan hun te wij ten I verwel komd waren met een „Wilhelmus" of „Wien Neerland's Bloed'. De marine-muzikanten wanen even wel met verlof. Een va-cantie die we hen niet misgunnen,.. Nu moesten de matrozen hiet doen met een driewerf „hoera!" van de wachtende vrienden. De pas-aangekomen en hadden veel te vertellen. Maar niet veel nieuws! Typisch Is, wat een matroos aan een journa list zei: „Die quaestio met Venezuela was wel aardig fen bracht ons wat te doen, want anders kruisten we veel naar New-York en de Amerikaansche kust, maar nou hadden we voel voor Curacao gelegen. Toen we voor de kunst van Venezuela gingen kruisen, hadden we oorlogswacht. Dag en nacht bij die stukken an de granaten klaar in de lift. Om die smerige Ve- nezolanen te p... (nu lcwam er een 'krachtsterm, die wij willen vertalen door „plagen"), voeren we onder be- vreik van de forten voorbij La Guay- 'ra, maar zo durfden niks. Geen schot .werd gelost, want we zouden ze ka- doen gegeven hebben. Alles stond jtlaar om los te hrandeo..." Dia bemanning vertelde ook, dat op $00 K.M. voocr Ponta Dclgada per «draadloos telegram 't bericht van de geboorte van Prinses Juliana was ont vAfiféh;. Toeft ét natüuriïjk da delijk feest. DE RECHTSCHE PARTIJEN IN FRIESLAND. De Ned. schrijft De vorige week vergaderden afge vaardigden van de prov. besturen der chr.-hist. en antirev. partij in Fries- Liyid, Over de vier rechtsche distric ten was men het spoedig eenshet advies zal zijn de wederzijdsch ge stelde candida teui te steunen. Over de andere werd geen overeenstemming gekregen. De anti-rev. weigerden ln Fmneker den chr.-hist. eandidaat over te nemen. Zij verlangden in Weststellingwerf en in Franeker een antirev. eandidaat; in Schoterlanden Leeuwarden konden dan de chr.-hist. een eandidaat stellen. Hiermee ging de conferentie uiteen; het prov. be stuur van de chr.-hist. unie wacht nu nog op het definitief besluit van de antirev. distrïcts-vereeniging in Fra- neker. KAMERVERKIEZINGEN. DELFT. De centrale A. R. kiesVer- eeniging stelde mr. H. A. van de Velde. EMMEN. De centrale A, R. kiesver- eeniging candideerde P. WLelenga, schoolopziener te Assen. SCHOTERLAND. M. Pollema is ge steld door de centrale A, R. kiesveree- niginig. LEIDEN. De A. R. kiesvereeniging besloot den eandidaat der Christ. Hist, kiesvereeniging Dr. J. Tl). Vis ser, aftr. lid, te steunen, echter al leen onder nadrukkelijk beding, dat in andere districten de Chr. Historic schen de zittende anti-revolutionaire candudaten loyaal zullen steunen. ZNIDHORN. De centrale A. R. kies- vereeniging heeft G. Hofstede, doops gezind predikant te Blokzijl, thans de finitief eandidaat gesteld., DE AFGESCHAFTE MUNTBIL JETTEN. Er zijn nog altijd heel wat munt biljetten in omloop d'ie nog steeds niet ter inwisseling zijn aangeboden. Thans is voor een waardie van f 14.635.090 ingetrokken, zoodat nog niet ter inwisseling zijn aangeboden muntbilettjen tot een bedrag van 864.910. VAN VREUGDE GESTORVEN. S. uit Markelo,idie in de strafgevan genis te Almelo nog verblijf moest houden tot 1 October a. s., was ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis in het Vorstelijk Huls, de straf, welke hij nog moeet ondergaan, kwijtge scholden. Vrijdag zou zijn moeder hem van de gevangenis afhalen. /Zij heeft hem echter niet levend te ruggezien de blijdschap, dat hij weer in vrijheid zou' worden gesteld, had den 20-jarigen jongeman zoo aangegrepen, dat bij daardoor gestor ven is. NEKKRAMP. Te Bemmel ia lieit 5-jarig zoontje van den heer J. W. J. aan de gevreesde ziekte „nekkramp" overleden. ONGELUKKEN. Te Stadskanaal viel bij den Pekel- derweg vrouw Drenth bij het water putten in het vaartwater. Zij werd opgehaald, doch overleed spoedig. Op het stations terrein te Rotter dam (Delfteche Poort) is het lijk ge vonden van een onbekenden. man, w-tens beide beenetn waren afgereden. Te Beesd is het 1 1/2-jarig dochter tje van den landbouwer J. door paard en kar van den voerman G. udj. Hei den, oven-eden en gedood.. Een 6-jarig knaapje (het eenig kind van P. B.) aan den Steenweg nabij de brug van „De Purrner" is te wat6r gevallen en verdronken., EEN CHRISTELIJK NATIONAAL VAKVERBOND. In een dezer dagen te Arnhem ge houden vergadering van besturen van verschillende Christelijke Vak- vereemigingen in den lande werd be sloten tot oprichting van een Chris telijk Nationaal Vakverbond, van 't welk als voorzitter en. secretaris on derscheidenlijk werden gekozen de heeren H. Diemen, voorzitter van de Chr. Bakkersgezellenvereenigiing te Rotterdam, en H. J. Stans be Ensche dé. EEN SCHROMELIJKE NALA TIGHEID. Men kon eenige dagen geleden le zen, da.t zekere W., die veroordeeld was tot een gevangenisstraf van vier jaar en ter gelegenheid van de ge boorte van prinses Juliana voor zijn nog te onderganei straf (ongeveer 4 maanden) gratie bekwam, bij terug komst in zijn woonplaats eerst er- voier, dat zijn vrouw en 2 kinderen reeds geruimen tijd geleden waren gestorven* Thans wordt nader gemeld, dat W. in de gevangenis wel bericht ontving van het overlijden van zijn kinde ren, doch eerst In kennis kwam van het sterven van zijn vrouw toen hem voor den overigen straftijd gratie was geschonken. De vrouw was in Oct. 1908 gestorven, terwijl de kinde ren reeds voor dien. tijd overleden waren. NEDERLANDSCH-BELGISCHE COMMISSIE. De 2e algemeene vergadering der Nederlan&sch-Belglsehe commissie ter bestudeering van de economische vraagstukken, rakende de belangen van bedde landen, zal, gelijk vroeger reeds gemeld te, heden 17 en Dinsdag 18 Meïte' "gënoucfen 'worden. Den eersten dag heeft de openimgs- vergadoring plaats en houdt het al gemeen bestuur eene vergadering. Des avonds biedt d'e voorzitter van liet algemeen bestuur, mr. M. Tyd'e- man Jr., aan de leden der commissie een gastmaal aan in hethotel' de Tweede Steden., Den tweeden dag wordt een alge meene vergadering gehouden, waar in behandeld zullen worden de vol gende onderwerpen: post/tarieven', exequatur van rechterlijke uitspraken, auteursr echtenscheopsverbanden en de veterinaire politie aau die gren zen. De vergaderingen worden in het ge bouw der Eerste Kamer gehouden. NED. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN. Het ledental vermeerderde ln 1908 van 3142 tot 3363. Itet getal ondoraf- deelingen steeg van 14 tot 32, Kerk en Schooi ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de scheikunde op proefschrift: „Heterogene even wichten bij disso- ciieerende verbindingen," de heer F. E. C. Schaffen, geb. te Veen dam, Amsterdam, Bevorderd tot arts de heer A. RoozendaaJ, geboren te De venter geslaagd voor het eerste ge deelte mej. E. H. Hengeveld en de heer A. E. W. toe Laer. LeidenGeslaagd voor het arts examen, eerste deel, de heeren M. C. van Drooge en I,. Otten. Bevorderd tot arts de heer P. J. van van Santen. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de aard- en delf stof kunde op proef schrift „Die Diluvialen-Saügettere der Niederlande", de heer L. M. R. Rutten, geboren te Maastricht. Utrechl. Geslaagd cal)cl. rechten W. E. van Weecte. Kerkel. voorber. examen C. v. d. Waa. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de hoer W. Snel len, geb. te Wageningen, op Stellin gen. GeslaagdCand. wis- en natuurk. N. Vlaar. Propaed. TheologieJ. Ch. Wissimg. Doet. Theologie A. de Kat Angelino. Groningen. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen, de heer Scholtens, geboren te Gro ningen. Groningen. Geslaagd cand. ex. Ned. Letteren de heer J. Haan. Gemengd Nieuws ZIJN EIGEN KINDEREN VERMOORD. Een vreeselijke misdaad heeft ln het plaatsje Bernkastel groot opzien gebaard. Daar heeft een eigenaar van wijnbergen, Herges, zijn beide doch ters vermoord, door de meisjes in bed dood te schieten. Alles wijst er op, dat hevige strijd gevoerd is tusschen den moordenaar en zijn slachtoffers. Nadat hij de misdaad volbracht had, ging hij uit en later maakte hij toebereidselen om zelfmoord te plegeai waarin hij echter door zijn buren werd verhinderd. In de gevangenis toonde de moor denaar zich vrijwel onversciiiliig. Hij weigerde iedere inlichting omtrent de afschuwelijke misdaad. De oudste dochter zou spoedig in bet huwelijk treden. Herges' finan ciën wareu danig in de war en de man, die dikwijls dronken was, heeft, zooals vermoed wordt, de misdaad in dronkenschap gepleegd. HET AANKONDIGEN VAN EEN AARDBEVING. Een Italiaansch professor Pietro Maccioni te Siena heeft een apparaat uitgedacht tot oplossing van dit ge wichtige vraagstuk. Maccioni leerde door ervaring dat voor het begin van een aardbeving de dienen zich opge wonden en onrustig toonen, maar dat ook menschen in hun slaap dik wijls enkele oogenblikken vóór een aardschok ontwaken. Dit voorgevoel schrijft de professor toe aan 'n soort electrischen invloed. Het kwam er nu op aan een toestel te vervaardigen dat evenals het menschelijke zenuw stelsel, gevoelig was voor dien in vloed. Eindelijk gelukte het hem een uiterst gevoelig apparaat te vervaar digen. Maanden lang was er geen resultaat te bespeuren, maar een maal 's nachts wekte hem de alarm klok hij snelde in het observatorium en bemerkte, dat het toestel in wer king was. Na 4 minuten begonnen ook de naalden der seismograaf te bewegen en duidden op een aard schok op 22 K.M. afstand van Siena. Tweemaal gaf de aankondiger signa len af, die enkele minuten later ge volgd werden door de aanleekening van de seismograaf, dat de aardschok ook werket ijk plaats had. Maccioni meent te mogen conclu- deeren, dat de signalen, die zijn ap paraat gaf, in verband stonden met de aardschokken, waaraan zij vooraf gingen. EEN GEWELDIGE WORSTELING MET EEN WALV1SCII. De kapitein van een Noorsc'he wal- vischvaarder vertelde van een strijd tegen een reuzen-walvisch. liet dier, dat 120 voet lang was, werd door een harpoen getroffen, die met dynamiet gevuld was. De harpoen h'eld, maar de walvisch zwom met groote snel heid weg. We moesten 800 vaam vie ren en nog was het dier niet uitge put. Het trok ons vaartuig met zoo'n snelheid vooruit, dat de golven over boord sloegen en we gevaar liepen, naar den kelder te gaan. Daarna gaf ik bevel om drie kwart kracht terug te stoomen, die ons in gewone ge vallen een snelheid van 10 kmoopen gaf. Door de tegenwerkende kracht van den walvisch stoomden we vier uur lang 8 knoopen. Eindelijk brak de lijn en de walvisch ontkwam» TEGEN DE VALSCHE SPELERS. Naar aanleiding van de toenemen de oplichterijen van valsche spelers op Dui tech e transatlantische et oom booten heeft kapitein Cueppera van den Kaiser Wilhelm der Gros ze" in de rookkalui't de? tweede klasse de lotó's "dér" mêéstbelféridé "yalscliëspe lers en kwartjesvinders doen ophan gen, om de passagiers op deze manier te waarschuwen, In geval dit middel resultaten blijkt op te leveren, wil de Norddeutsche Lloyd" het op al haar schepen in toepassing brengen. J2EN BELANGRIJKE SCHADE VERGOEDING. Bij een spoorwegongeluk op een der lijnen van de Long Island Rail road, nu eenigen tijd geleden, wer den van een verpleegster, die tot de passagiers behoorde, beide beernen af geknald. De vrouw herstelde en, sprak de maatschappij in rechten aani om schadevergoeding. En thans is ie New-York uitspraak gedaan. De verminkte krijgt 58.000 dollar van de spoorwegm aatschappij Letteren en Kunst NED. TOONEELVERBOND. De 89ste vergadering van dit ver bond werd te Rotterdam gehouden. De voorzitter, de heer Marceillus Emants herdacht de geboorte van Prinses Juliana, waarna de vergade ring een telegram van geiukwensch aan H. M. de Koningin zond. In zijn openingsrede behandelde de voorzit ter voornamelijk 't boek van C. S. A dam a van Scheltenia: „Ds grondsla gen eerier nieuwe poezië".- Besloten weird, 't reglement voor de Tooneelschool zoo te wijzigen, dat de leeraren ook bij 't eindexamen niet' alteen slechts advies uitbrengen, maar ook stem hebben. Verschillend.© Aderslagen werden goedgekeurd. De voorzitten' huldigde nog die hee ren F. Lapidoth en dr. J. Vinkesteijm, die als bestuursleden aftraden en niet herkiesbaar waken. De volgende jaarvergadering aal te 's-Gravemhage gehouden worden. Na afloop earner huishoudelijke ver gadering werd meegedeeld, dat ln het hoofdbestuur waren herkozen de heeren mr. J. van Schevichaven en J. H. Mignon, terwijl als zoodanig werden gekozen in de vacaturen-La- pidoth en Vlnkesteyn de heeren J. C. van den Tol en ma'. A. W. F. H. S&n- geir. Herkozen weaxl in de commissie van beheer en toezicht op die Too- neelschool de heer G. R. Deelman en tot dames-patroon dier inrichting werd gekozen mevrouw J. A. Simons- Mees; tot lid der pensioeufondscom- missïe werd herkozen mr. J. van Schevichaven. Sport en Werïstrijdes VOETBAL. DE STRIJD OM 'T EERSTE-KLAS- SE-SCHAP. AJAXA. F. C., 4-0. te Leiden. De Leiden aars, nr. laatst van Af- doeling I, hebben Zondag voor het eerst hun eerste-klasse-sohap moeten verdedigen en 't gedaan ook. A, F. C., de sterkste club van Ara- sterdam, en trouwens ook van de ge- heeile tweede klasse, was t, die een poging moest wagen om Amsterdam weer in hooger voetbalsfeeren te brengen. En om dat laatste interes sante van 't voetbalseizoen te zien, trokken Ave Zondag met een aantal Haarlemsehe voetbal-enthousiasten per fiets naar Leiden, en kwamen daar tegen tweeën aan. Een ongewoon groote hoeveelheid Leid en aars (de menschen van het academiestadje onderscheidden zich •nooit door groote belangstelling in voetbal) bevolkte 't smalle laantje, dat langs Pomona naar het veld voert. Daar tippelen spelers eoi officials al rond. Togneri© wordt bemoedigd door zijn supporters, ook de andere A. F. C.'ers krijgen aansporingen, tenvijl de Leidenaars zich bij de Ajacidon, die er in hun nieuw geheel- wit kostuum keurig uitzien, ophou den. Scheidsman Willing verschijnt, hij diept uit zijn broekzak een signaal instrument op, een langgerekte toon, dan gaat het publiek achter de lijntjes, de twee-en-twintig spelers staan klaar, Jan van den Berg en de Hagenaar Moonen als linesmen dan begint het spul. A. F. C. heeft een invaller voor captain Ouwehand, Ajax komt volledig uit. A j ax Van Zanfeu,. Brussee (capt.), Bommezijif)- Gantvoort Jr., Korff, Vos, Gantvoort Sr., Helfrich, Brutel, Guïï- ning, Diephuis. tf. F. C. Buys, Vis, Tognerie, De Graaf, Strijbos, v. Klaveren, Jansen, Heimig, 1 Krtieks, Van Gessel, Blanken. Ajax heeft eferst den harden Oosten wind mee, en het begin is een- zenuw achtig gewurm zoo om en bij 't mid den van het terrein. De Amsterdam mers aan liet lijntje schreeuwen voortdurend, maar dat geeft ntet vee). Na een kwartiertje geknoei van de Ajax-voorhoedo komt A. F. C. een beetje Los en dringt een paar maal flink op. Van Zanten stopt een har den schuiver van Vis, maar overigens lijdt het schieten onder de slechte ter re ingesteld beidelke bal draait en zeilt en vooral de Amsterdammers hebben veel last van de gladheid en don hobbelaohtigen grond. Toch is hun spel beter dan dat van Ajax, waar weinig of geen verband in zit, en alle Leidenaars aan 't lijntje zet ten benauwde gezichten. Als Van Zanten een bal stopt wordt hij om- vier geloopen, maar gooit, op den grond liggend, nog weg, even daarna vangt hij weer op, Tognerie valt aan en slaat den bal uit 's keepers han den. De A mater dammers missen tel kens kansen, doordat 't effectvoile terrein hun verhindert te schieten, Ajax is er natuurlijk gewend aan. Er is al geruimen tijd gespeeld, als Ajax een lammen aanval doet, hun ne voorhoede komt bij de Amster- damsche backs, een schot volgt en Blanken stopt eft werkt direct weg, Witllrig laat 'doorspelen,maar laat een minuut daarna op appèl van de beide neutrale grensrechters, die „bal achter de doellijn" reelameereu, stóppen. Onder enthousiasme van het pubLiek kent de referee na een korte beraadslaging Ajax een goal toe (1-0). De Amsterdammers schijnen direct wat ontmoedigd en Ajax valt weer aan. Blanken moet uitloopen en een der A. F. C.-backs stopt den bal met zijn hand. Penalty Van Zanten 'komt er voor ui;t zijn doel, een soliot Blanken stopt wel, maar de bal passeert de lijn tooh (2—0). Hierna is A. F. C. merkbaar onder den indruk, de Ajax.-voorhoede komt daarentegen op dreef en na goed op brengen van Gantvoort scoort Hel frich met een tam schot de derde goal. (3—0). Na een vervelend spelletje komt hiermee dj rust. De Amsterdammers zijn natuurlijk nogal „down", maar algemeen is het idóe, dat him elftal Donderdag a.s. thuis toch zal winnen. Nu in elk ge- vaj niet, dat blijkt spoedig na rust. A. F. C. as nu met wiud mee zoowat voortdurend de meerdere, krijgt kans op kans, maar profiteert er totaal niet van, hoofdzakelijk door het lak- sche spel van sommige voorhoede- spelers. T Qgnerie's sohot is totaal absent, en Vis neemt het al heel kalmpjes op, en vergeet soms in te loopen. Dit gevoegd bij 't onzuivere, zwakke verdedigen van Ajax maakt de match tot een vervelend partijtje. Af en toe wordt er veel op den man gespeeld, dat is 't eenige wat de wed strijd van een gemoedelijke friemdily- game onderscheidt. Er iets van te vertellen is die moeite niet waard, ai- leen stopt Van Zanten af en toe een paar schoten, terwijl wat handigheid met den bal betreft de A. F. C.'ers Ajax de baas zijn. Maai' dat is ook zoowat alles. Een kwartier voor tijd ongeveer doet Ajax, dat af en toe vlug uitviel, weer een aanval, Bellrich passeert Krieks en langs den uitloopenden Blanken maakt Brutel de la Rivière niet een tam schot no. 4 (4—0). Hierna missen beide partijen nog een paar kansen, en dan is het tijd, met een Leidsclie overwinning, die verdiend was, maar zeer geflatteerd. Ajax heeft gewonnen ten eerste door 't slechte veld, waarop de tegen partij niet voort kon, ten tweede door het veel te spoedig ontmoedigd zijn van A. F. C. en ten. derde door aardig veed bijstand van Fortuna. De spelkwaliteit verhief zich niet boven tweede klasse-peil, van de spe lers kunnen we slechts De Graaf, Hel- mig en Krieks bij A. F. C. en Van Zanten, Gantvoort en Brutel bij Ajax noemen. De veteraan Dommezijn deed zijn best en had ook tamelijk succes. Donderdag a.s. wordt de twee de ontmoeting op A. F. C.'s terrein in de Watergraafsmeer gespeeld. M. i. heeft A .F .C. veel kans deze ont^ moeting te winnen, op eigen terrein zal hunne meerdere combinatie hen waarschijnlijk doen overwinnen, in elk geval zullen ze wel een gelijk spel kunnen bereiken. Mocht A. F. C. winnen, dan wordt een derde match op onzijdig terrein gespeeld, daar het doelgemiddelde in deze matches niet geldt. Rechtszaken DEELNEMEN AAN EEN VERBODEN VEREENIGING. Het gerechtshof te 's-Gravienhage bevestigde do vonnissen van de Haag- sche rechtbank tot vrijspraak vain: lo. C. W. A. van K., winkelbediende; J. M. G. Th. F., reiziger; II. W. Z,, J. Th. die V. en A, C. M., de laatste drie zander beroep, allen te 's-Gra- venhage, beklaagd van deelneming van een bij de wet verboden vereeni- ging, n.l. de Club Hippique, aan de N. Molstraat alhier; 2o. S. B., commissi on,nail*; W. C., koopman; en A. E., koopman, be klaagd van gelijksoortig feit met be trekking tot de Zuld-Holl. Heerenso- eietei't aan den Gevers Deijnootweg te Schievonin gen en de Gort straat te 's Giravenhage. I Pers-O verzicht DE WERKTIJD DER KAMER- LEDEN.. Vrijdag heeft de Tweede Kamier «■an besluit genomen volgens hetwelk de bijeenkomsten der Kamer van 1 tot 6 uur zulten worden gehouden, behalve des Vrijdags, waarop de ou de uren blijven gehandhaafd. Een amendement van den heeir Veirhey, om de tot nu toe gebruikelijke uren geheel te behouden, werd met 31 te gen 21 stemmen verworpen. Deze beslissing is in verschillende persorganen aan critiek onderwor pen. Ook de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" zou liet zeer betreuren, in dien do Kamer niet ©en middel wist te vinden, om op haar besluit terug te komen. De bijeenkomsten van 1 tot 6 uur mogen zeer geschikt zijn voor wie in den Haag woont, of zóó ver van den Haag af is gevestigd, dat hij toch vaai Dinsdag tot Vrijdag in Den Haag moet overnachten, voor allo anderen (genoemd worden de Haarlemsehe, Rotterdamsche en Am- sterdamsche leden) is de thans aan genomen regeling verre van aange naam. Het besluit van de Kamer breaigt mede, dat alle leden, die heen en weer ireizJen, of met het gewone dagelijkse he leven moeten gaan bre ken óf in den I-Iaag het middagmaal gebruiken, of een uur vóór afloop der vergadering... heengaan. De drang, dien de nieuwe regeling op nog weer meer Kamerleden zal uitoefenen., om hunne woonplaats naar den Haag te verleggen, lijkt de N. R. Ct. het groote bezwaar, dat te gen haar kan worden in het midden gebracht. s Mr» TREUB EN DE STAATS- PENSIONEERING. Mr. Treub schrijft in „Land ëii Volk" een nieuwe serie artikelen, om de' aanvallen' "op 'z'n eerste' serie' af té slaan. We gfiitleemien' aan 't artikel van Zaterdagavond: „De (heer Patijn en anderen zijn van oordeel dat ik bij mijne bereke ning der kosten eemer staatspensio- neerimg van 70-jarigen hater te lande door een te donkeren bril heb geke ken: lo. nam ik bet cijfer der Ne- derlandsche 70-ja,ragen te hoog; go., had dk j moeten in rekening brengen dat de Engclsche Minister verleden jaar het cijfer der 70-jarigen blijk baar té laag raamde ien dat de cij fers de,r pensioen 'gerechtigden voor Ierland; te hoog zijn, omdat er daar blijkbaar' gepensioneerd wercten dia nog geen 70 jaar oud waren; 3o. had dik de bedeeldieu niet mogen meere kenen." De twee eerste bezwaren tracht mr. Treub te weerleggen' door een serie statistische cijfers, die we onzen Le zers zuilen sparen. Alleen: mr. Treub meent 't bij 't rechte eind te hebben, 't Der de bezwaar is 't voor naamste.. Daarover schrijft mr„ Treub: „De uitsluiting der bedeelden ba- teek ent dus hier te lande dat om streeks de helft dergenen die arndera in de termen dar pensionneering zou den vallen, afgewezen worden. Op di;e wijze brengt men de kosten dus wel tot omstreeks f 13 millioeu. terug, maar... men snijdt op die wijze de ■staatspeaisioneening midden door. Het mooie is er daarmede glad af. Met de opneming ook van de be deelden kost de zaak, bij een pensi oen van 3 per week aan de 70-jari gen of ouderen die geen inkomen hebben van f 7 k f 7.50 per week, om streeks f 25 mihioen. Met uitsluiting van de bedeelden kan men dit cijfer balveeren, maai* dan onthoofdt men tevens zijn eigen idee. Ik wil aannemen, dat m©n door hier en daar wat te knijpen, die 25 millioen misschien tot 20 millioea zou kunnen terugbrengen., maar dan, blijft het cijfer toch nog buitensporig hoog." Dan vei volgt mr. Treub: „Tea' wille van de curiositeit voeg ik er nog aan toe, dat een mij onbe kend schrijver pea- briefkaart mij verontwaardigd verweet, dat als ik ntet wist waar de millioenen voor de pensiooieeiring van de arme ouden vandaan te halen, Ik maar eens moest nagaan, waar dan de millioe nen voor de min isterspensioen'en vandaan komen. Als toeken van den graad van op winding waarin de onbekookte actie voor staatspensioneering een deel van het publiek brengt, is deze ano nieme briefkaart niet minder spre kend, dan het citaat waarmede ik be gon als toeken van de houding der niets-wil Iers op dit gebied. Volgens een opgaaf, mij op mijn verzoek welwillend door het ministe rie van financiën vex'strekt, is het bedrag der ministerspensioenen, zeis als men er bij telt de pensioe nen die niet of niet ten volle uitge keerd worden omdat de gerechtigden een rijksbetrekking bekleeden, nog niet 140.000." DE AANSTAANDE VERKIE ZINGEN. In haar tweede artikel schrijft da „Nieuwe Rotterdamsche Courant" o.m.: „Terwijl onde irde linkerzijde de zeer uiteenloopende gedachten en wenschen, in onderscheidene politieke programma's zijn neergelegd, en al dus aan d;e kiezers rond en eerlijk wordt voorgehouden, dat men lang niet in alles is eens van zin en eens van wil, ziet ge aan de rechterzijde juist het omgekeerde gebeuren. Da groote verschillen, die zich onder de vrijzinnigen openbaren, bestaan na tuurlijk aan dte rechterzijde even zeer, doch daair is juist het streven, dat alLes zooveel mogelijk achter schoone woorden te verbergen, en zich als een eensgezinde massa aan de kïezersbe vol king voor te doen."- Sfoomvoartberichfea TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Ambon, van Am sterdam naar Batavaa, passeerde 14 Mei Perim. Het stoomschip Gtrotius, van Bata via naar Amsterdam,, arriveerde 14 Mei te Genua, Het stoomschip Madura, van Am* sterdam naai* Batavia, passeerde 14 Mei Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem II vertrok 15 Med van Amsterdam naai Batavia.. Het stoomschip Ophir, van Java n. Rotterdam, passeerde 14 Mei Perim, Het stoomschip Gedé vertrok 13 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Wilis, van Rotter* dam naar Java, arriveerde 14 Mei te Lissabon. Het stoomschip Djocja, van Rotter» dam naar Java, arriveerde 15 Mei te Batavia. Het stoomschip Zaanland, van Am* sterdu mnaar Brazilië en Buenos-Ay* bes, passeerde 14 Mea Ouessant; Het stoomschip Goentoer arriveert d'e 15 Mei van Java te Rotterdam. Het stoomschip Rijndam vertrok ld Mei van Rotterdam naar New-York. Het stoomschip Tabanan, van Java maar Rotterdam, passteerde 15 Mei Perim,. Het atoomschip Koning Willem I» van Amsterdam naar Batavia* Vërt trok 15 Mel van Colombo.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6