NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA buitenlandsch Overzicht Stadsnieuws FEUILLETON Een dappere Vrouw 26e Jaargang. No. 7943 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. DINSDAG 18 MEI 1909 HAARLEM'S DAGBLA ABONNEMENTEN PBR DRIB MAÜ.NDBNI Voor Haarlem1.2a Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers 0.02X Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J. C. PEEREB009L ADVERTENTIE N» Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regei meer 10 Cis Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels t- elke regel meer a ki Reclames 30 Cent per tegd. Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslnci 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie? Groots Hontetraas 55. litercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 60G en der Administratie 724. Drckierij: Zolder Buitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem Jn dit blad is uitsluitend gemachtigd het AlgeJieen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADZIJDEN. WOENSDAG 19 MEI. Teyler's Museum: Tentoonstelling van originefóle teekeouLngen, 114 uur Den Hout: Muziekuitvoering, 8 uur. De Kroon: Voordracht-oefening Vi- oolleerlingen van Joh. Steenman, 7 uur. Bloemendaal: Hotel Welgelegen, Bond van Vrije Liberalen: Openbare vergadering. Spreker de heer Mr. dr. J. H. W. Q. ter Spill, 8 uur. DE STAKINGSBEWEGING tn Frankrijk begint meer en meer te verloopen. Maai' toch keert de kalmte in de post- en telegraafwereld nog niet terug, omdat de stakers nu hun toevlucht gaan nemen tot krachtmid- delen. Vele telegraaflijnen om Parijs zijn vernield, waardoor het verkeer natuurlijk belemmering ondervindt. De soldaten van Clemenceau, die opgeroepen waren om brieven en pakketjes te bezorgen, kunnen zich nu cnledig houden met het bewaken der telegraaflijnen. Het gaat niet gemakkelijk om de saboteurs te pakken te krijgen, want de lieeren werken 's nachts en maken bij hun vlucht gebruik van een... au tomobiel I Eén vernieler heeft men pas te pak ken. De man is nu onschadelijk, want hij zit veilig in de gevangenis. Men is in angstige verwachting, wat de vereenigingen, aangesloten bij den Algemeenen bond van den arbeid zullen doen. Volgen ze de bevelen van hun leiders, dan krijgen we wat moois. Geen licht, geen spoorverkeer, geen brood, geen steenkool Maar zoo'n vaart zal liet wel niet looDen 1 De regeering wil van geen wijken wetetn. Door den ministerraad zijn gisteren weer een 20-tal stakende pos- tiers ontslagen. Het aantal ontsl^in postiers wordt dus geregeld grooter en bedraagt nu al 300 A 400. Ook heeft de ministerraad den tekst goedgekeurd van de wet op het vereenigingsrecht van ambtenaren. Dot moet het officieele doodvonnis worden van het nas opgerichte syn dicaat van postiers. UIT 'T TURKENLAND komen nog niet veel geruststellende beichten. In Aziatisch Turkije is weer een samenzwering tegen 't Jong-Turk- sche regime ontdekt. Het resultaat is, dat het aantal gevangenen met 60 vermeerderd 5s. Het verzet der Albaneezen blijkt ook uit het feit, dat ze brutaal-weg weigeren om den naam van den nieu wen Sultan in hun moskee-gebed te noemen. Ook wordt de ontevredenheid aan gewakkerd, door een ernstigen hon gersnood, die in enkele streken heerscht. Nu willen de Jong-Turken alle Al baneezen ontwapenen. Doen ze dat, dan kunnen weer nieuwe onlusten verwacht worden, want een Albanees gedood alles, maar niet dat z'n wa pen hem ontnomen wordt. Gisteren zijn do Christejimoorden in Klein-Azie in de Fransclie Kamer besproken. De minister van Buiten- landsche Zaken zei, dat daarbij on geveer 2000 menschen vermoord zijn' hij zal wel bedoeld hebben m i n- s tens Pichon trachtte ook een verklaring te geven, waarom de mogendheden wel oorlogsschepen naar Klein-Aziö stuurden, maar niet handelend tus- schenbeide kwamen, om aan de moor den een einde te maken. De eenige verklaring was„we wanen bang, dat een landing als een uittarting be schouwd zou worden." En daarom maar rustig laten moor den DE KEIZER-ONTMOETING. De Russische pers is niets ingeno men met de vriendelijkheden, die plaats hadden bij de ontmoeting van Kei zei' Wilhelm en keizer Frans Jozef. Het „Nowoje Wremija" schrijft o.a., „dat te Weenen de overwinning van de Germanen op de Slaven is ge vierd". Dan wordt het blad bepaald hate lijk en geeft te verstaan, dat de ne derlaag van de Slaven niet is te wij ten aan den hondstrouw van Duitsch- land, maar aan de onhandigheid der Russische dinl omaten. En dat zegt een Russisch blad 1.... MOORDZAAK IN ZWITSER LAND. De rechtbank te Chur heeft den Hongaarschen luitenant Bartunek, die den Hollandschen kurgast Mul der, door wien hij zich beleedigd achtte, tn een hotel te Davos neer schoot, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, de geringste straf, die het Graubönder strafwetboek toe laat. De zes weken, die Bartunek in preventieve hechtenis doorbracht, zullen daarbij in rekening worden gebracht. De rechtbank erkende het recht der weduwe van den verslagen Mulder, om een civielen eisch tot schadevergoeding in te dienen. De rechtbank teekende een verzoekschrift aan de regeering, om Bartunek in staat te stellen, zijn straftijd door te brengen in Davos, waarbij een kuur tegen zijn longaandoening volgt. Men acht in Zwitserland een moord blijkbaar niet zoo vreeselijk 1 Verkiezing Tweede Kamer der Sta ten-Genera ai. De Burgemeester van Haarlem maakt ingevolge art. 51 ai. 1 der Kies. wet bekend, dat op Dinsdag 1 Juni 1909 van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij hem ter Secretarie der gemeente kunnen war. den ingeleverd de opgaven van can- dido len ter verk'ezing van één lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, in het kiesdistrict Haarlem en dat van heden af tot en met dien dag ter gemeente-secretarie (aan de le of- deeLunig) de formulieren voor die op gaven kosteloos voor <1© kiezers verkrijgbaar zijn. Muziek n den Hout. Muziekuitvoering op Woensdag 19 Mei, des avonds 8 uur, door 't Haar- lemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P W. Kriens. Programma 1. Conoertmarsch No. 2, Elgax. 2. Ouverture Ruy Bias, Mendels sohn. 3. Coppel;a Ballet, Delibes. 4. Grande Fantaisie de l'opéra Mar ritana, Wallace. 5. Ouverture Zampa, Hérold. 6. Fantais'e de l'opéra comlque La Vivand'ère, Godard. 7. Laura Walzer a. d. Bettelstudemt Millöcker. 8. Grande Fantaisie de l'opéra Le Trouvère, Verdi. Het Feest der Gemeente. Het is er eigenlijk vreemd mee ge gaan. 30 April kwam en toen in den vroegen ochtend de wekenlang ver beide tijding uit Den Haag kwam, wetrd etr maar dadelijk feest gevierd, want „Koninginnedag" stond achter de schermen klaar cxm de spontane vreugde-uitingen in gewenschte bed ding te voeren. Zoo werd 't een mooile dag, 'n dag van jubel en jolijt; er heerschte een stem ming die tot een feestroes aangroei de. En toen we 's avonds naar bed gin gen, dachten we er heelemaal niet aan, dat we een goede halve maand later wederom zouden moeten fees ten. Maar wat was 't geval. Toen de Haarlemmers weer wat in hun gewo nen doen kwamen en toen ze zagen, dat in andere steden de taart nog wat bewaard was, die zij al opge snoept hadden, vroegen ze met een doodleuk gezicht, wanneer we hier in Haarlem nu eigenlijk feest hadden. En als we dan in 't eerst spraken van 30 April, dan zeiden ze: „Nu ja, maar een feest van de Gemeente; de Gemeente moet toch ook wat doen!" Daartegen viel niet veel in te bren gen en we vroegen mee in de krant: „Wordt er hier nu nog een Gemeen tefeest gegeven." En B. en W. zeiden van ja en de Raad zei van ja en toen ging 't er maar weer op los. Met milde hand tastte het Gemeen tebestuur in den buidel. Wat men eerst gedacht had: leen met een extrabedeeling men, dat is door de goede zorgen van „Koninginnedag" weer uitgedijd tot een feestdag van kwart voor negen 's morgens tot twee uur 's nachts. En er kwam langzamerhand feest stemming in. Hier en daar zag men hoofden bij elkaar steken en je hoor de er eerst van fluisteren en ja 't zou gebeuren. Aan vlaggegewapper, daar had men niet genoeg aan op een feestdag als thans. Wanneer de gemeente zóó voor ging, dan moesten de ingezetenen er ook maar wat voor over hebben. We moesten en we zouden mooi maken onze straten, onze gevels. Ovetrdag met bloemen en groen, des avonds tot laat in den nacht met lacht, met veel kleurige geestgloeden... En 't luktel We hadden er wel een beetje een hard hoofd in, want eer we Haarlem in een feestpakje gaan steken; moeten we wel geheel uit ons gewonen doen raken, uit ons stem- mig-flegmatiiek leventje van ifederen dag komen. Nu staat echter de heele midden- stad in feesttooi; nu is er geen twij felen meer aan. En als 't in Haarlem zoover is, dan loopt het andere wel van stapel. De stemming is er al. De jongens hebben er al dagen lang van gezon gen toen ze in slierten door de stra ten zwierven om 't eens goed te be kijken, hoe mooi 't nu wel zou wor den. En gister, toen ze gezongen had den op Den Doelen, om te wennen aan den dirigeerstaf van den heer Robert, zijn ze de stad doorgetrok ken met hun mond vol van Wilhel mus en Vlaggeiied, en dan dat leuke pittige: „'t Is plicht," waarbij ieder jongenshart opengaat. En de meisjes, nu die hebben ook wei meegedaan, al durfden ze nu maar niet zoo brutaal-weg te zingen en te fluiten, wanneer ze langs de versieringen wandelden. Als 't maar met 't weer wil. Hoera, de barometer loopt vooruit! Gister avond om acht uur was 't 764 m.M., te middernacht hadden we 4 m.M. ge- wonauein. Elke milimeter voorwaarts was weer een duim gronds bevochten op Pluvius, die gister z'n waterbek kens zoo het schommelen, dat er nu en dan wat overheen plaste op onze ondfermaansche hoofden. En nu van morgen om zes uur de 770 m.M. voor- bij... Dat gaat naar het mooie weer toe. Phoebus jaagt z'n gouden span door hoogere regionen en Pluvius pakt z'n water-schaapjes samen en jaagt ze t oosten in. Die behoeven we vandaag niet weer te zien. In de stad is al levendig gewor den. Om middernacht klonken de hamer slagen nog door de stille straten en kon je op hooge verhuiswagens men schen zien, die palen aan het oranje verven zijn. En bij 't eerste dagen van den dag staan er weer te werken. 'k Verdenk ze er van, dat ze het vroegste hanengekraai en het eerst© musschengetwetter niet eens hebben afgewacht, maar den heelen nacht hebben doorgewerkt. Ze hebben dan ook de voldoening, dat ze de stad heel moori hebben ge- i j i maakt. De hoofdstraten, je herkent kinderfeest z0 bijna niet. Al dat groen en die aan de ar- frissche bloemen, waartusscbem vlag- ge-tropee en en hel-lampion-gekleur fraai afsteken, geven aan het door- vallend licht zoo'n geheimen schijn. Er leeft een heele ander© stemming tusechen de huizenrijen. Ei- is meer werk gemaakt van de avondverlichting, dan van de dagver- siering. En daar u ditmaal „Haar lems Dagblad" bij uw koffie-drmken m plaats bij deu maaitijd krijgt, moet de beschrijving van den feest tooi uiteraard heel onvolledig zijn. Wanneer we onze wandeling door de stad op het Stationsplein begin nen, zien we, dat hier de neringdoen den een paai' huizen hebben versierd. Een gevel-versiering van papieren roozen, in groen en geel, een aardig ui'Lbouwtje van Bparregroen. Den Kruisweg op. Deze zal vanavond prijken met een licht-dak. Daar zui len de lichtjes over de menschennoof- den kruipen, dwars de straat over en in de lengte rijen. Aan bet Stations plein en de Kruisbrug komen dan extra-verlichtingen, terwijl bij de Parklaan een hooge lichtkoepel kom! Maar zoover zijn we nog niet, want we nemen even een kijkje in 't Ke naupark, waar de oostzijde een mooie illuminatie heeft uitgedacht. In af- dakvorm loopen uit 't park de ijzer- draden naar de huizen op, zoodat men daar in 't donkere park een lichtdak zal kunnen bewonderen. In eenige der deftige huizingen heeft men veel werk gemaakt van bloemen- aiering. Bijzonder mooie bloemtuilen prijken er achter 't spiegelglas. Een flonkering van kaarsenlicht zal deze. smaakvolle inter Leuren beschijnen. Aan de overzijde van 't park hebben ©enige villa-bewoners eveneens ver sierd. We zijn aan de Kruisbrug terug. Op de Nieuwe Gracht van den Jansweg tot de Manégebrug, zie je nu niet veel meer dan oranje-rood© palen. Maar dat zal vanavond heel wat anders worden, als de illuminatie langs en over 't water hier tooverachtig licht, spreidt. In de verte ziet. men op het terrein van de kazerne toebereidselen maken. De jongens van 't Tiende zul len te avond feestlicht ontsteken. De Kruisstraat heeft twee comité's, die hun terrein afbakenen deden dooi de lijn Ridderst.raat--Kruisstraaf. Be noorden die lijn, viert de avondver- siering triomfen. Ook daar zal men in kleurig lichtgeschïjn wandelen. Het zuidelijk deel meende, dat er ook 't een en ander gemaakt moest wor den voor den dag. Een mooi effect is hier bereikt met dunne groen-festoe nen. Daartusschen zullen de lampions mooi kleuren. De firma Gussenhoven heeft een afzonderlijke versiering met papieren guirlandes. De Smcctestraat heeft ook in aller ijl zijn feestpakje aangeschoten. Aan beide kanten zijn ©erepoorten en in de ruimte daartusschen zijn breede spanre-festoenen uitgespannen. De Barteljorisstraat heeft zijn ver siering opgehangen aan ijzeren ar men. Do straat is er te smal voor pa len. 't Zijn groen-slingers met bogen oranje-lampions er boven. Een harte lijk: „Leve Prinses Juliana" aan de zijde van de Groote Markt vertolkt de goede gevoelens der bewoners. Een van de mooiste stukken zal wel zijn de monumentale fontein op de Nieuwe Groenmarkt, opgericht uit de bijdragen van ZijlsLraters en Groenmarkters santen. Verleden week vertelden we aJ, dat dit fraaie stuk, 71/2 meter middellijn zou krijgen, bij een hoogte van 8 M. Op een breed met graszoden bekleed en een schat van bloemen en ptaniten getooid voet stuk, waartusschein de vetpotjes- vlaimmen zuilien wapporen, rijst op 5 M. hoogte te midden van een palmen, groep de slanken koepel-toren op, die in matgele zijde is overkapt. Een 4U0 «lectrische lampjes zullen een over daad van licht zetten om dit prachtig sieretuk. Onder den koepel ontspringt 't water van do fontein. Bovendien is midden in de Zijlstraat een reuzen bal opgehangen, geheel met oranje-Lam pions omzoomd. We zijn nu weer op de Groote Markt terug. In de Jansstraat heeft de wethouder, de heer Joh. de Breuk, eeu eenvoudige versiering rond deur en raam. Daarnaast hebben eenige winkelhuizen een fraaie geveltooi aangebracht. De Groote Houtstraat is, nu zij ge reed is, wel ee<n dei- mooiste straten geworden. De witgesauste palen zijn ©m-spiraald met groenslingers, die ook van paal bot paal reiken. Aan de palen zijn lauwerkransen aange bracht, waarboven oranjevaanijes en vlaggen-tiropeeën. Een electrisclie ver lichting gaat dwars de straat over en belooft ook de borstbeelden van de Oranjevorsten te omlijsten. De Anegang zal 't mooist zijn bij avond, dan baadt zij vast in een zee van licht. De firma's Iiassink en Sla- gei' hebben nog een extra gevelversie- ring. De Lange Veerstraat heeft green en lampions. De Kleine Houtstraat van de Ane gang tot de Oude Gracht was een dei- eerste, die kant en klaar was. Inde- ze bochtige straat doet het sparre- groesn mooi tegen de vlaggen. De Tweede Kleine Houtstraat heeft we derom stingers van geel en groen. Natuurlijk wordt de geheel© straat feestelijk verlicht, evenals de Gast huissingel. Een bijzonder aardige en nette ver* siering is die van de Oude Gracht tus» schen Kleine en Groote Houtstraat, waar men in een laan van groenom- wouden palen, gekromd met. fleurige oranje-wimpels loopt. Aan de straat hoek-palen zijn prachtige bloembak ken aangebracht. Op <1© Oude Gracht tusschen Ver- wuift en Jacobijnestrant is een mooie ©erepoort, die in kloeke letters op schitterend-hel oranjedoek hulde brengt aan Prinses Juliana. Verder hang»» er lampions. Aan beide zijden sluiten hierbij aan do Gierstraat en de Koningstraatbeide mooi versierd. De laatste straat heeft een eigenaar dige versiering, geheel van tulpen. Ook in meer afgelegen straten heef! men werk gemaakt, van versiering. De WiLhelminastraat zal vanavond in feestlicht staan, de Spaarnwoudeo- sfroat prijkt met een versiering van. vlaggen en lampions. In de Anbhoniestruat bjj de brug staat een mooie eerepoort met op schriften, als: „Wij juichen 1" „30 April 19U'Jen „Oranje getrouw 1" Overal in de stad zijn nog gedeel ten van gevels versierd en prijken mooie uitstallingen. Maar die alle te beschrijven, daarvoor is des verslag gevers potlood veel te kort «a de krant veel ie klein. DE AUBADE. Een lekker zonnetje schijnt op de mejischenmenigte neer, die het ooste lijk deel van de Groote Markt en de aangrenzende straten bezet houdt. Hoog klinken de torenklokken haar kwartier vol. Als zij om negen uur eindelijk zwijgen, komen nog voort durend kinderen de Groote Markt op. In rijen van vier trekken zij nog maar steeds op de Koningstraat uit, die voor dat doel is opengehouden. Er zijn er ditmaal niet minder dan 6900 Dat is een record, want vroeger had men er maar ten hoogste 3600 bijei- kaar. Overal wapperen de vlaggen. Voor ditmaal heeft men er de letters V. K. op laten drukken, omdat bij de vorige aubade er niet minder dan 250 tegelijkzoek zijn geraakt, zulten we maar zeggen. Nu kunnen d©....„ vinders tenminste welen, dat ze aan de Vereeinging „Koninginnedag" toe- behooreu. Kriens' mannetjes hebben zich tn dte muziektent opgesteld... De heej Robert beklimt het podium. Dat ia het sein voor een geestdriftige ovatita van de kinderen aan hun leider. Duizenden petten zwieren de lucM in, duizenden vlaggetjes brongen ©cm groet. De heer Robert wuift even ten dank, tikt dan af en de muziek zet Wilhelmus in, de jeugdige zangeres sen en zangers volgen. Zijn dat 600f jongbns- en meisjes kei an? 't Is nog wat aarzelend 't geluid, maar hef wordt wel forscher en luider en ki 'l midden klinkt de zang statig en plechtig. Vele hoofden en onderwij. aars da-igeeren mee. Dat is wal noo dig, want anders loopt het in de wux( 't Is geen kleinigheid zooveel duizen den stemmen bij elkander te houdö» en onwillekeurig zwerven de kin-' daroogen van den dirigeerstaf wieg naar de vlaggen in de lucht, naai- d© luisterende men6chen, Frisch wordt Heije's Vlaggeiied aangezet. Daarbij kunnien de jongens eenf farm hum longen leeg zingen. 14) Neen, dat scheld ik u kwijt, zei ze koel. Het is een geval vam wreed en wel overwogen bedrog geworden maar nu je- eenmaal hier bent, moet je hem natuurlijk ook trouwen. Ja, ging zij voort terwijl zij haar hand zwaar op mijn knie legde, je bruidsmeisjes zullen dadelijk komen; iedereen heeft de uitnoodiging aange nomen sommigen hebben zelfs al cadeaux gezonden de aartsdeken zal de plechtigheid leiden en Max heeft beloofd je als familielid ten huwelijk te geven. Alles wel beschouwd is het niet erger dan een Fransch huwelijk, en sommige daarvan vallen heel goed uit. Je weet heel goed, dat je Watty kunt kneden, zooals je wilt. Zij xweeg en voegde er toen bij ja, en ik beloof je, dat je hier mag komen tn de week van de races en altijd als het weer koud is. Kom, wees nu een verstandig meisje, en schik je in de omstandigheden. Er valt niets te schrikken, bracht. ik hiertegen in. Ik ben een zwak, sen timenteel individu geweest. Ik heb mij geheel door mijn bloedverwanten laten leiden, die er naar verlangden van mij af te komen; door Mevr. Tho- rold, die weer andere plannen verwe zenlijkt wilde zien. U ziet, waartoe dat alles 111gebracht heeft. Neen, ik wij nooit weer door een ander geleid worden. En wil je mijn raad niet aanne men den raad van een oudere zus ter vroeg zij bijna sineekend. Neen ,dank u. U stemt toe, dat Watty zwak, leugenachtig en lafhar tig is. Hoe zou ik voor zoo iemand respect kunnen hebben? O natuurlijk op hotel ij ken toon, je hadt een ander ideaal, maar over hem behoef je niet te denken. Daarvan ben ik overtuigd, ant woordde ik, mot vuurrood© wangen maar evenmin over Walter. Wel, lieve juffrouw Forrars, (Pa mela had afgedaan), ik hoop, dat u niets overijlds zal doen. Mag ik u naar uw plannen vragen Haar vijandige oogen keken mij meedoogenioos aan. Ja, maar wat waren mijn plannen Mijn geheel© levensplan was nu verwoestik wist niet wat mij to doen stond. In het eene gevaJ, ging zi; voort, zal u een echtgenoot van goede familie met een klein, maar vast inkomen; u heefi hem al tijd gekend en onder uw invloed kan hij beter worden en u een eigen, aan genaam teliu is bezorgen. En in het andere geval, wat is er dan niets dan een meisje zonder vrienden, dat in Indie rondzwalkt. Ik ga dadelijk naar een betrek king uitzien. O, gemakkelijker gezegd, dan gedaan. Misschien kunt ge een be trekking als kinderjuffrouw-gouver nante krijgen tien gulden per maand. Wel, ik kan het toch probeeren, antwoordde ik dapper. En zoo is u dus besloten niet tot het huwelijk over te gaan staat uw besluit vast? Ja, onherroepelijk vast, her haalde ik. Heel goed, dan met die woor den op onderdrukt driftigen toon uit gesproken, stond zij van haar stoel op. Dan heb ik met u afgedaan. U komt hier, laadt mij alle drukte op den hals, maakt mij belachelijk, dwingt m ij tot groote uitgaven het is afschuwelijk I Wat moet ik nu tegen de menschen zeggen? schreide zij bijna. Kijk nu naar die japonnen denk aan het gebabbel I Wat moet er worden? Zeg alles wat u wilt zeg, dat ik geen geschikte partij ben leg alle blaam maar op mijn schouders, ant woordde ik. Dat zal ik zeker. Het is nu Dins dag. Wij zullen wel van huis dienen te gaan tot het gebabbel voorbij is, om ons voor een of twee weken te ver bergen en ik kan u niet vragen te blijven. Het was bijzonder vriendelijk van u mij gastvrijheid te verkenen en ik ual daar niet langer dan tot mor gen van pnofiteeren. Ik heb een vriendin, een dame, waarmee ik hier heen reisde. Mijn plan is dadelijk naar haar toe te gaan. Ik hoop, dat zij mij wel zal willen heLpen in mijn eigen onderhoud te voorzien. Wie is die dame vroeg zij kortaf. Mevr. Evanshaar echtgenoot is ambtenaar bij liet boschwezen te Loharo. Meer dan honderd inijl van hier; een afgelegen oord 1 Dan zou ik, dunkt me, maar dadelijk telegrafee- ren. Ik zal tegen de kamervrouw zeg gen, dat zij uw goed inpakt; en met die woorden verdween zij. Na minder dan vijf minuten ver scheen de kamen.'rouw met een knor rig gezicht, want zij was in haar middagmaal gestoord. Zij wist allee Ik las dat in haar scherpe, oude oogen. In de eene hand had zij een telegramformulier en een potlood in de andere een spoorboekje, met een vouw in een der pagina's. Daar be hoefde men niet aan te twijfelen, als Tizzie eenmaal iets op zich nam, dan deed zij het niet ten halveZij zette er nu alle haast achter, dat haar gast zoo spoedig mogelijk zou ver trekken. HOOFDSTUK VIII. Onwillekeurig afgeluisterd. Ja, onomwonden was mij te ken nen gegeven, dat ik dodelijk moest vertrekkenen behalve Mevr. Evans wist ik niemand tot wie ik mij kon wenden. Ik ging zitten met den spoor- weggids in de hand en zocht haastig mijn trein uit; hij vertrok om zeven uur 's morgens uit Bareda. Ik schreef een heel kort telegram „Aan Evans, Lohara, „Mirpur Junction, Donderdag om twee uur komt Pamela Ferrars." Dit telegram gaf ik aan de kamer vrouw met geld om het te betalen. Zij pakte het vlug aan en snelde met ver wonderlijke vlugheid weg, mogelijk stond er al iemand te wachten om 't weg te brengen. Wat mij betreft, ik word verteerd door een koortsachtig© l energie een brandende begeerte om dadelijk te handelen. Ik was besloten niet te dankenik zou allen tijd lot kalme overdenking hebben op mijn reis van zes-eu-dertig uur, en mef grooten haast begou ik te verzamelen en weer in te pakken wat een uur geleden uitgepakt was. Ik ben oven tuigd, dat de kamervrouw Duiia m ij nooit zal vergeten 1 Mófealijk spreekt zij Lu de bazars nu nog over mij. Ho© kon zij ook een jonge dame vergeten, die in haai' beste gekleede japon naai' bed ging, die arriveerde als aan staande bruid met al haai- cadeau* en uitzet, ze een oogenblik onuitge pakt liet staan en daarop alles weet inpakte een bruid, die als een, vogel verscheen en weer verdween Ik erken bij deze gelegenheid open lijk, dat Dulia een geschikt en bruik baar wezen was; haar koude bruine handjes wisten zich to weren. Hoe snel en keurig netjes vouwde zij alle© op en drukte het in de koffers en hoe staarde zij mij aan In de korte oogen- blikken, dat haar hoofd niet in een koffer verdwenen was 1 Ook ik zat niet leeg. Na twee uur was ons gezamenlijk werk af en weer werd mijn bagaga toegesnoerd, gesloten en geadresseerd ditmaal naar Mirpur Junction. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1