Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD» Uit de Omstreken 28s Jaargang. No. 7948 ZATERDAG 22 MEI 1909 ABONNEMENTEN PBR DRIB «AJLNDBNl Voor Haarlem 1.23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 4 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37,4 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTE2JTIÈNI Van 1—3 regels 8D Cés.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondisseaiert Haarlem van 1—5 regels 1—elke regel meer ƒ0.18 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groot* Houtstraat 85. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerijs Zolder Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Uitgave der Vennootschap Zoarens Custer, Directeur J. G. PEEREB00.1 VWM-.1I - «a-g-e- .1.1..dzrtaHWWM To4 de plaatsing van advertentlSn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 23 MEL De Kroon: Bioscoopvoorstellingen, 2 en 8 uur. Den Hout: Muziekuitvoering, 2J u. MAANDAG 24 Mei. De Kroon: Bioscoopvoorstelling, uur. Teylers Museum: Tentoonstelling teekenem, 114 uur. Soc. Vereeniging: Vergadering Ver eeniging „Koninginnedag", 8 1/2 uur. tee koningen, 11—4 uur. Bennebroek: Gemeenteraadsvterga- dieiring, 7 3/4 uur. Stadsnieuws Om Ons Heen. In liet Derde Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Nachtveiiigheidsdienst" in de ru briek Om Ons Heen. Onder Ons. Gisteravond gaf het gemengd koor „Onder Ons" directeur de heer Henri Pielage ©en concert in de groote zaal der „Veréeniging" die het heerlijke zomerweer in aanmer king genomen flink bezet mocht heeten. Het programma voor deze uitvoering was wellicht wat rijkelijk lang, maar zeker niet onbelangrijk. Die belangrijkheid ontleende het voor een goed deel aan de medewerking van liet Amsterdamsch Trio, bestaan de uit de dames F. Galbart (piano), N. Gunning (viool), en K. v. d. Hoe ven (violoncel). In het eerste deel werd door dit muzikaal drietal het Trio in F-dur van SaintrSaens, in het tweede deel dat in D-mol van Men delssohn gespeeld. Beide werken ga- vten gelegenheid genoeg om zoowel de vaardigheid en muzikaliteit van elke der medewerksters, als het reeds verkregen ensemble te waardeeren. Vooral het delicate work van Saint- Saëns gaf veel te genieten, en in Mendelssohn's Trio stond o.m. het „Legi'ero e vivace" als uitvoering zeer hoog. Door veel en nauwlettend samenwerken zullen deze drie be gaafde dames heel wat kunnien be reiken. Zij oogstten veel bijval en werden bovendien gehuldigd door de aanbieding van bdöemen. Als vocaal-solist trad op de heer Simon Denijs, bariton, van Amster dam. Hij beschikt over een breed, klankrijk orgaan en een benijdens waard! gen stemomvang, maar aan kleur eu expressie laat zijn zingen nog veel te wanschen. Hij zong in het eerste doel de m. i. niet gelukkig gekozen aria „Soll ich auf Mamres Fruchtgefild" uit Han del's „Josua". Van de later gezongen Bollandsche liederen stond als voor dracht Coster's „Een Liodotoen van sceiden" bovenaan. Het koor opende den avond met een drietal zeer goed gezongen va- dorlancLsche liederen, bracht later ten gehoor e een werkje met piano begeleiding, getiteld: „In ein Stamm- bucli" een welluidende, maar door te veel woordherhaling wat matte compositie van oen ongenoemd au teur, zong vervolgens nog een paar kleine Hollandse he koortjes en be reikte zijn hoogtepunt in de na de pauze voorgedragen Duitsche koor werkjes van Kuhlau, Romann, Klef- ffel, Löwe, enz. De avond was dus zoowel voor het koor als de medewerkende solisten waaronder ook te rekenen de talent volle begeleidster, mej. Betsy Piela ge een belangrijk succès. PHILIP LOOTS. Muziek inden Hout Muziekuitvoering op Zondag 23 Mei des middags 21/2 uur, door Haar- lemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma 1. Kriegsmarsch aus Athalia, Men delssohn. 2. Ouverture Phêdre, Mas senet. 3. Indigo wal ze r a. d. Operette Tausend und Elne Nacht, Strauss. 4. Fantaisie de l'opéra Ernand, Verdi. B. Ouverture Le Père Gail'lard, Rober. 6. Scène et Valse de l'opéra Gretna Green, Guiraud. 7. Fan.tal.sle TEtoilo du N^rd Meyerbeer. SCHOOL VOOR KUNSTNIJVERHEID. De Raad wan Bestuur van het Mu seum van Kunstnijverheid heeft deze maand haar 29ste jaarlijksche verga dering gehouden. In deze vergade ring hebben de loden van den Raad zich voornamelijk bezig gehouden met de middelen te overwegen op welke wijze het onderwijs der aan het Museum verbonden School tot meer volledigheid kan worden gebracht en welke middelen, er moeten worden toe gepast, teneinde haar aan de Neder- landsche kunstnijverheid in het alge meen meer dienstbaar te maken. De vergadering was algemeen van gevoelen, dat de afdeeding voor d© metaalbewerking zoo moet worden ingericht, dat de leerlingen in de ge legenheid worden gesteld de ver schillende technische bewerkingen, die in liet vak voorkomen, te kunnen beoefenen, zoodat zie na afloop van den studietijd een werkstuk in zijn geheel tot stand zullen kunnen bren gen. Op deze wijze zullen in de school werkkrachten gekweekt worden, die in tegenstelling met het gebruik van onzen tijd, dat verdeeling van arbeid vraagt en waarbij de meeste werk krachten geheel afhankelijk worden gemaakt van den specialen arbeid, dien ze verrichten en indicidueale arbeid geheel verloren gaat, zich la ter weer onafhankelijk zullen weten te maken en als degelijke, veelzijdige beoefenaars van dit zoo hoogstaande kunstambacht kunnen optreden. Daartoe zullen allereerst cursussen geopend worden in het graveeren en het emailleeren, twee vakken, die bij de artistieke metaalbewerking eene groote rol spelen. De leerlingen van het tweede studiejaar zullen zich in het vervolg uitsluitend met de practi- sehe oefeningen van het vak bezig houden, waardoor ze zich nog beter voor de werkplaats kunnen bekwa men. Vervolgens heeft de Raad zijn goedkeuring gehecht aan den maat regel, om beoefenaars van het kunst ambacht, die reeds in een of onder vak practised werkzaam zijn en die behoefte gevoelen een onderdeel van hun vak nogmaals onder studie te ne men, daartoe in de gelegenheid te stellen ,door liet volgen van een drie- ma andelijkschen cursus. In overleg met den directeur der School kan dan door belanghebben den in verband met hunne bezigheden de tijd gekozen worden, om een cur sus te doorloopen. De Raad hoopt daardoor de beoefenaars van het kunstambacht in de kleine plaatsen van ons land in de gelegenheid te stellen van het onderwijs, dat aan de Schooi gegeven wordt, gebruik te maken. Ten slotte heeft de Raad de com missie van het Museum uitgenooddgd, pogingen in het werk te stellen, dat ook beoefenaars van het kunstam bacht in NederL Indlë op de School kunnen worden opgenomen en zoo doende de School ook dienstbaar te maken aan de bevordering en ontwik keling van het kunstambacht aldaar. De Raad was overtuigd, dat dit plan met veel overleg moet worden uitge voerd onze Indische kunstbroeders zuilen hunne kunstrichting streng moeien blijven volgen, doch zij zui len vooral de YYostersche technieken moeten aanleeren. De dlreeteur van het Museum en de School voor kunstnijverheid weixl volgens art. 15 van het reglement voor een tijd/vak van drie jaar her benoemd tot secretaris van den Raad. Loos alarm. Gisteravond om 11 uur werd do-ar een bewoner van de Ged. Oude Gracht de hulp dei' politie ingeroe pen; hij meende dat er inbrekers in zijn woning waren. Nadat de politie het gelieele huis doorzocht had, kon zij onverrichter zake vertrekken. Spelleiders. Voor den cursus tot vorming van spelleiders, gegeven door den Bond van Lichamelijke Opvoeding, welke in Augustus te Breda tn de gebou wen en op de terreinen der Militaire Academie wordt gehouden en waar aan 100 onderwijzers en 40 onderwij zeressen ook gratis huisvesting zul len vinden, hebben zich 18 Haarl em- schJe Onderwijzers en onderwijzeres sen aangemeld. A 1 g. Belang. In de gisteravond gehouden half- jaarlijksche ledenvergadering in café Pretoria in de Kleine Houtstraat no. 2 van het Haarl. Onderl. Ondersteu ningsfonds Algem. Belang,werd als seeretaris benoemd de heer W. San- berg en als commissaris de heer T. D. Joustra.. STUKKEN VAN DEN RAAD. Voorstel van B. en W. om, daar de termijn der Koninklijke goedkeu ring van het bestaan der gemeente lijke gezondheidscommissie met Aug. aa eindigt, aan H. AL die Koningin te verzoeken, dat deze commissie, voor het toezicht op de volksgezond heid in zijn geheelen omvang, besten digd hlijve. Voorstal van B. en W. om aan K. Halsbergen te Heemstede te ver gunnen een schuitenhuisje te heb ben in de Lektschevaart tegenover 't Schouw tjesplein. Voorstel van B. en W. om aan A. Snel een stukje gnond aan den Schotersungel, vóór het perceel no. 133, te verhuren voor 1.65 per jaar. INSCHRIJVING LEERLINGEN Burger-Avondschool, cursus 1909-1910 B. en W. van Haarlem berichten aan belanghebbenden, dat de in schrijving van leerlingen aan de Bur geravondschool zal plaats hebben bij den directeur dier schooi op Woens dag 26, Donderdag 27, Vrijdag 28 en Zaterdag 29 Mei e.k., des avonds tusschen half zeven en half tien ure aan de school (NassauLaan 37, hoek M agdalenas tx aat) De leerlingen mogen tegelijkertijd geene andere inrichting van onder wijs bezoeken, tenzij zij gedurende den afgeloopen cursus reeds leerling der Burger-avondschool waren. Van het examen voor toelating tot de eerste of Laagste klasse zijn vrij gesteld zij, die eene voldoende ver klaring kunnen overleggen, afgege ven door liet Hoofd der school, welke te Haarlem het laatst werd bezocht Het formulier dior verklaring is verkrijgbaar ter gemeente-secretarie, aan de le afdeeling. Het schoolgeld bedraagt 12, f8 of 4 per leerling en per cursus, naar gelang de leerlingen niet- of wèl tot de minvermogenden moeten worden gerekend. Onvermogenden kunnen 't onderwijs kosteloos volgen. Voor leerlingen, woonachtig buiten de gemeente, bedraagt het schoolgeld ƒ12. Geboorte-bewijs moet worden mede gebracht. Wijl geen 2e inschrijving wordt ge houden, zal de gelegenlieid tot aan melding na 29 Mei e.k. onherroepelijk voorbij zijn. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS EN ONDERWIJZERESSEN. Deze veireeniging houdt op 1 eoi 2 Juni haar algemeen» vergadering in het Bron gebouw. Behalve aan verschillende zaken van huiskoudelijken aard zal de bij eenkomst ook gewijd zijn aan een voordracht van den heer A. J. Schrteu- dc-r te Arnhem, over het onderwijs aan achterlijke kinderen, aan de be handeling van het onderwerp: de on derwijzeres als leerkracht in de Christelijke school en aan een voor stel tot benoeming eener commissie uit het hoofdbestuur, die zich tot taak zal moeten stellen de bevorde ring van de juiste beoordeeling van leer- en leesboeken, ten dienste van die Christelijke Scholen. O n gev a 1. Gisterenmiddag, terwijl de werk man v. S. aan de Haarlemsche Ka toen-maatschappij bezig was met hot sloopen van oud ijzer, schoot plotse ling met hevige kracht een ijzeren bout los en trof hem aan het rechter oog, dat zoo gekwetst werd, dat hij het oog wei zal moeten missen. Gouden Brui loft Ter gelegenheid van het gouden- hruiiloftsfeest van den heer en me vrouw L. H. Enthoven, Oosterhout- laan 2, wapperden heden van vele villa's in 't Haarlemmerhoutpark de vlaggen. De villa-toegang was met fraaie plantengroepen versierd. R e in o n 8 t ra n t s c h e kerk. In het bestuur diar Remonstrant- sche kerk zijn gekozen de hoeren Dr. A. H. Garrer en Ch. van der Dreg gen, beiden aftredend en wel met op één ma algemeens stemmen. E x a ra e n s L. O. Haarlem, 21 Mei. Geëx. 8 candidd- ten. Geslaagd de heeren W. D. Koot, Haarlem Ph. M. P. A. Exel, Haar lem J. Smit, Leiden W. F. Jansen, Leiden H. du Pon, LeidenH. J. Prins, Velseroord. RAAD VAN HET KOLONIAAL MUSEUM. Hedenmiddag vergaderde de Raad van het Koloniaal Museum, waarna Dr. M. Greshoff, directeur van het Koloniaal Museum, een voordracht hield over Spitsbergen in verband met de geschiedenis van Nederland. Op beide bijeenkomsten komen wij terug. Dr. Greshoff, die in Augustus van het vorig jaar een reis naar Spits bergen heeft ondernomen, heeft van daar een fraaie verzameling planton en foto's meegebracht, die heden ten toongesteld waren, 't Herbarium toont aan, dat de flora van Spitsbergen be trekkelijk uitgebreid is. Behalve de mossen en grassen, teekenden we vertegenwoordigers aan van de vol gende planten-faniiliesRosaceae, Crucïfereae, Papaveraceae. Ranun- cuiaceae, Caryophyllaceae, Polygo- naceae, Parsonaceae, Asperifoliaceae, Ericaceae, Saxifragaceae, Juncaceae, Ly.copodiaceae, Equiselaeceae en Poli- moniceae Gelijk men ziet een belangrijke ver scheidenheid. De fauna is vertegenwoordigd door een walvisschenbaard en 't dedfstof- f ear ijk door steenkolen uit de mijnen op Spitsbergen. Ook ©enige fossielen liggen uitge stald. Voorts zijn er een groep mooie foto's en prentbriefkaarten ontbre ken ook niet. Namen als Amsterdam- oen, Lielde-Bay, Wijde-bay, Nieuw- Friesland, herinneren aan de nauwe betrekkingen, waarin ons land in vroeger eeuwen tot Spitsbergen stond. Een aantal oude en nieuwe kaarten en boekwerken, waaronder aan het Teyler's Museum toebehoorend, vol maken de collectie. Betooging voor Prins Hen drik. Het dagelijksch bestuur van de ver eeniging Koninginnedag wil op den avond van Vrijdag 28 Mei, den dag waaneer Prin8 Hendrik ter gele genheid van de vergadering der Maats. van Wetenschappen hier komt, een grootsche betooging hou den en noodigt vertegenwoordigers van vereeniglngen, volgens achter staande advertentie, tot een bijeen komst uit. B atig saldo. Het batig ealdo van de leerlingen- uitvoering van den heer Joh. Steen- man op 19 Mei 1.1. gehouden, bedraagt 70; het zal worden aangewend ten bate van een hulpbehoevende vrouw. Personalia. Die dames M. van der Vegt, alhier, A. van der Werf to Bloemendaal en da heer J. Kroonstuiver alhier zijn onderscheidenlijk benoemd aan de Christelijke scholen te Krabbendam, S t. Pan eras en te De Steag. HAARLEMSCHE STRAATNAMEN. Een onzer medewerkers schrijft Tot de \oorname bronnen der loca le geschiedenis behooren zeer zeker de namen der straten, stegen, poor ten, stadsgedeelten enz. Niet alleen \errijken ze onze topografische ken nis, doch ook voor de nadere kennis van het vroegere volksleven bieden ze menage belangrijke bijdrage. Deze namen, door liet volk zelf uitgedacht en gegeven in verband met de heer- schende omstandigheden, spreken tot ons en brengen ons terug tot het grijs verleden om te dienen als be trouwbare gidsen en om ons onopge smukt te vertellen, hoe de oude toe stand was. Men versta ons goed. Wij bedoelen natuurlijk de oude namen en niet do latere, die volgens persoonlijke opvattingen hun ontstaan hebben te danken aan een of ander raadsbe sluit en in vele gevallen een niets be- teekenend karakter dragen. Oude straatnamen lichtvaardig te doen verdwijnen en te vervangen door een zoogenaamde meer welluidende benaming is een ernstig wandalisine, het is eene sc)Lending van den vroe ge ren volkswil en eene benadeeling der geschiedenis. Er kan dan ook niet genoeg tegen gestreden worden. On ze stad telt ook vele van zulke voor beelden gedurende de laatste halve eeuw, hoewel gelukkig kan worden geconstateerd, dat dergelijke beslui ten In de twintig laatste jaren tot een minimum zijn teruggebracht. Een zaak van bijzonder groot ge wicht is dat de straatnamen goed dus historisch juist worden ge schreven en dit is te Haarlem lang niet het geval. Zeer vermoedelijk is op de samenstelling der naamborden vroeger geen toezicht gehouden en zijn vele namen samengesteld door iemand met totaal gemis aan histori sche kennis en piëteitsgevoel. Tot nadere toelichting diene, dat men eerst in 1861 besloot om sommige straten van naambordjes te voorzien, en in 1S76 om deze aan te brengen aan alle straten en wegen. De oude straatnamen zijn dan ook niet offi cieel vastgesteld door den raad (uit gezonderd de namen der bruggen op 12 Juli 1905), doch aangebracht vol gens de overlevering. Een der grieven tegen de aange brachte namen is wel de volgende. Haarlem droeg in de middeleeuwen een zeer religieus karakter, het aan tal kloosters en geestelijke instellin gen was hier groot en de latere ont wikkeling was voor een zeer groot gedeelte te danken aan deze inrich tingen. Men zou haast kunnen zeg gen, dat bijna geheel Haarlem, gedu rende een zekere periode, één geeste lijke familie vormde. Elk klooster was gewijd aan- of genoemd naar een heilige, wiens naam werd gege ven aan de straait, loopeude naar- of behoorende aan deze instellingen. Het waren straten genoemd naar St. Jan, St. Margaretha, St. Anthonius, St. Cornelius, St. Cecilia, St. Fran- ciscus, St. Jacobus, enz. Tot ver in de 19e eeuw werden deze namen dan ook niet geschonden, totdat op zeker oogenblik de „naambordjes-vervaar diger" het woord Sint (heilig) als overbodig beschouwde en er niets zeggende em veelal verdraaide per soonsnamen voor in de plaats stelde. Dit was eene verkrachting dei- ge schiedenis, want deze namen geven ons een beeld van het geestelijk leven te Haarlem in de middeleouwen. Ook is het o. a. een raadsel, waar om de naam Minder-Broederssleeg werd veranderd in Minnebroeders- steeg. Had men de oorspronkelijke benaming behouden, wellicht ware hun nagedachtenis niet door de volks-etymologie gewijzigd in „het. Minnetje", een woord blijkbaar ge maakt omdait men de goede beieeke- njs er van niet begreep, evenals zulks het geval is met „het Gortje", naar het nietszeggende Gortesteeg, welke steeg heet Gortersteeg, naar Hendrick Janss. Gort. Onze Haarlemsche voorouders wa ren dam ook de bewoners van het Minder-Broederklooster meer dank baar, want ze gaven aan de omlig gende terreinen den naam van het Heilige land. Er zijn nog meer ver draaide namen. Waarom b.v. Vrou- wesfeeg in plaats van de steeds zoo genoemde O. L. Vrouwesteeg, naar de O. L. Vrouwekapel in de middeleeu wen gesticht op Bakenes, en waarom Ba rrevoetestraat im stede van Barre- voeter- of Barnevoeter-Zusterenstraat? Waarom Anthoniestraat, terwijl de raad 25 Juni 1902 besloot den naam Ikuideusteeg te veranderen in S i n t- Anthoniesteeg Waarom Tempelierstraat, terwijl 1 Augustus 1900 bepaald werd, dat rle naam zou luiden Tempeliers straat, naar de heeren Tempeliers Wij gelooven, dat het alleen een zekere slordigheid is, want even ver der lezen we wel degelijk van Laken- kooperSstraat, naar de Lakenkoopers, evenais van Brouwersvaart en Brou wersstraat, naar de brouwers, enz. enz. Doch waarom b. v. weder Brou wersstraat geschreven en even ver der Zuid-Brouwerstraat Gebrek aan zeker stelsel kan hierop alleen als antwoord luiden. We zullen deze voorbeelden niet verder vervolgen, een ieder kan ze aanschouwen te de verschillende stadsgedeelten. Toch willen we nog op eenige fou ten wijzen. Eigenaardig is het, dat men b. v. steeds Spaarne schrijft, im- stede van Sparen. Dezen oorspronke- 1 ij ken naam vteden we ook nog terug in Sparenwoude en Sparendam. Het woord „Spaarne" is dan ook pas in de laatste halve eeuw in de mode ge komen. Waarom staat b.v. op een bordje de naam „Leidsche-Vaart" en een honderd meter verder aan de Brou wersvaart weder Leidschevaart Ook op de naambordjes, waarop eigen namen vermeld zijn, heerscht geen eenstemmigheid. Het groote ver schil tusschen ij en y wordt niet te acht genomen, hoewel moet worden toegegeven, dat alleen een deskundi ge deze zaak zou kunnen beoordce len. Wellicht ware het wensohelijk, dat men de oorspronkelijke handtee- keningen als voorbeeld nam, te meer omdat in vroeger tijdein een eigen naam op verschillende wijzen werd geschreven. Nu weten we wel, dat er steeds een verschil van meening tal blijven bestaan, doch dit sluit niet uit, dat voor eiken naam een gemoti veerde verklaring moet kunnen wor den gegeven, waarom hij aldus wordt geschreven. De namenkwestie is geen onbelangrijke zaak, trouwens, dit heeft onze gemeenteraad steeds be grepen. Lange debatten zijn daarover steeds gevoerd en geheele voordrachten van het Dagelijksch Bestuur verworpen of gewijzigd. Waren het vroeger de heeren J. H. Krelage, A. L. Dyserinck, U. Gerlings Czn. en A. A. dei Court van Krimpen, die zich voor deze zaak bijzonder in spanden, in later tijden was het de heer Johan Winkler, die veelal goe den raad gaf en menigmaal ernstige fouten uit ingediende voordrachten wist te verwijderen. Zooals boven gezegd ts, zijn de oude straatnamen nimmer door den ge meenteraad officieel vastgesteld. Mo gelijk zou dit alsnog kunnen geschie den, waarbij er dan tevens gelegen- he-d was fouten te herstellen en de namen in overeenstemming te bren gen met de geschiedenis. Mogelijk zouden ook voortaan de namen kun nen aangebracht worden volgens het gemeenteraadsbesluit, zoodat we geen voorbeelden meer zouden krijgen als o a vermeld is bij Tempeliersstraat, Zuid-Brouwersstraat en Leidscbe Vaart. We gelooven, dat hier de oudheid kundige vereeniging „Haerlem" door deskundige adviezen zou kunnen in grijpen. Medewerkteg van het ge meentebestuur zal zeker niet achter wege blijven. Militaire zaken. De reserve 2e luitenant P. j. vari de Sonde van het 26e bataljon land- wee r-infanterie, die bij het 10e regi ment infanterie alhier voor herha lingsoefeningen onder de wapenen is geweest, werd beden weder in het ge not van groot verlof gesteld. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). BLOEMENDAAL. HET PRINSESSEFEEST UITGESTELD. Heden is door de feestcommissie In overleg met B. en W. besloten, we gens het groot getal mazelengevallen: in de gemeente, waardoor vele kinde ren op dit oogenblik niet zouden kun nen deelnemen aan de feestelijkheden, het feest uit te stellen tot 31 Augus tus. SPAARNDAM. Het Witte Kruis te Spaarndam werd ter gelegenheid van het jubi leum van den burgemeester, verblijd met de gift van een ligtent voor tu berculoselijders. HAARLEMMERMEER, KODDIGE COLLECTE. Onze oorr. schrijft: Vrijdag j.l. vergaderde ten RaacT- huize te Hoofddorp voor de tweede maal het dames-comité. Besloten werd jonge dames uit te noodigen eene col lecte te houden in Haarlemmermeer, waarvan een deel der ontvangen gel den zal strekken voor het provinciaal huldeblijk en het overige voor school feesten in Haarlemmermeer. Tot zoover onze corr. Wat wil men toch met die collecte voor een huldeblijk, dat reeds lang aangeboden is Publieke aanbesteding voor een nieuwe graanbeurs voor don heer D„ Treur te Hoofddorp. Metselwerk. Hoogste inschrijver M, v. Dalen, f7880 te Haarl.meer; laag ste inschrijver C. Mienis ƒ6600 id. Timmerwerk. Hoogste inschrijver W. v. Dam, f 8825laagste A. den Ouden, /7900, beiden te Haarl.meer, Schilderwerk. Hoogste inschrijver H. Reekers, 1391.40laagste S. Sal ver, f 956.64, beiden te Haarl.meer. In massa. Hoogste inschrijver II. H. v. Som, f 17800laagste G. v. Rijn 15400, beiden te Ilaarl meer. HOOFDDORP. Door onbekende oorzaak is Donder dagnacht afgebrand de koek- en ban ketbakkerij van Vogels te Hoofddorp. Behalve het paard, heeft men verder niets kunnen redden. De belendende perceelen hebben veel schade geleden. Alles was verzekerd. SLOTEN. De voortvluchtige gewezen direc teur der bouw vereeniging, houdt zich vermoedelijk te Londen op; behalve de vermelde 3000 van die Maatschap pij, heeft hij de laatste dagen nog gelden van anderen weten machtig te worden. UMUIDEN De provinciale vereeniging Noord- Holland van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland zal haar algemeene vergadering op 29 Mei te IJ muiden houden De plaatselijke commissie van de Noord- en Zuid-Hoilandsche Redding- Maatschappij zal den afgevaardigden aanbieden een oefening met één der reddingbooten en het vuurpijltoestel en een boottocht op zee. Visscherij. Door openbare aanplakking in de vischhal te IJ muiden maakt de direc teur van de visschorsliaven aldaar bekend, dat bij hem Ja ingekomen eene aanvrage om in aanraking go- bracht te worden met handelaren,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1