HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDB BLAH Bnitenlandsch Overzicht Stadsnieuws llit de Omstreken Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw DINSDAG 26 MEI ISO» DE DREADNOUGHT-WAANZIN. We hebben reeds eerder en vaker gewezen op deze voornaamste kwaal der 20ste eeuw. Helaas 1 sinds den laats bon keer is de menschheiri nog miiet verstandiger geworden.... En 't is ook niet te verwachten, dal de verbetering spoedig zal komen 1 Integendeel. De DuitscMand-vrees der Engel- nahem duurt nog onveranderd voort. De jongste weken zag John Bull in z'n droomen of ijlkoortsen apeei- luchtiballonnetjes aan voor Duitsche luchtoorlogsechepen, cLte met officie ren bemand 's nachts kwamen spio neeren met zoeklicht.... Nog gekker 1 Ernstige couranten namen een ver tical op van oen Engelschman, die op de Noordzee varende verdachte gelui den hoorde en daaruit concludeerde, dat de Duitse hers bezig waren een tunned onder zee te boren, om zoo in Engeland onverwacht soldaten te kunnen landen Sprookjes uil 1001-nacM bevatten meer logica! Maar zulke staaltjes typeeren de vrees der Britten. En de strijd op po litiek terrein wordt nog steedg voort gezet. De oppositie-partijen schreeu wen ach en wee, dat dit liberale mi nisterie 's lands veiligheid verwaar loost, door te weinig nieuwe oorlogs schepen te bouwen. Deze oppositie beeft wel succes. Mis schien werkt t zooveel uil. dat de vol gende verkiezingen uitsluitend ge streden zuilen worden onder de vaan „voor viootuithreiding". Benige tus- schentijdsche verkiezingen wezen daar reeds op. Moeten de Engelschaa dan nóg meer geld voor hun vloot uitgeven? Nu zijn daar al zulke reuzensommen mee gemoeid en is dat nog niet ge noeg? Dit jaar vier Dreadnoughts bouwen, in 1910 ook vier en dat air leem als een. extraatje 1 Toch zullen de Engelschen er in 1910 niet met hun vier Dreadnoughts af komen. Daarvoor zijn de omstandig heden weer te veel veranderdTot heden moet John Bull in de eerste plaats letten op de Duitsche vloot De zeemaciht van de vrienden uit den driebond was beperkt noch de ma rine van Italië, noch de marine van Oostenrijk-Hongarije beteekenen te genover Engeland's Dreadnoughts- yloot veal. Maar... 't kan verkeerenl Oostenrijk-Hongarije gaat z'n vloot ffeorgamseeren. De minister van ma rine heeft plannen ingediend voor eeoi vloot van zestien Dreadnoughts, benevens een leger kruisers, torpedo- en onderzee-booten, 't Kost bij elkaar een 5U0.00Ü.G00 kronen..... En Italië doet er niet voor onder Hier vraagt de minister 440 millioen francs, ook voor Dreadnoughts, eer- fito-klassa stagschepen, kustverster- kingen, enz. En 't ergste in de oogem van den Brit is, dat Duitschland, Oostenrijk- Hongarije en Italië pas de bevestiging van den driebond gevierd hebben 1 Telt John Bull in 't vervolg de Duit sche oorlogsschepen, dan kan hij de Italioansche en Oostenx ij ksche niet meer vergeten, zooals vroeger. Waar blijft hii dan met z'n fcwee- m achtas tand aard Er zijn drie mogelijkheden la dat Engeland z'n bondgenooten (Rusland en Frankrijk) aanport, om nu ook aan j vlootuitbreidingem te doen 2e. dat Engeland zelf weer diep in de beurs tast (juister geaegd weer meer gaat leenen) om de eógen vloot zooveel uit te breiden, dat t evenwicht óók tegen over het O.-EL rijk en Italië bewaard wordt, en 3e. dat..... men eindelijk 't onzinnige van de Dreadmoughts- waanzin inziet, en met deze ingebeel de kwaal breekt. *t Is waar, wat de Engeische oud- admiraal lord Charles Beresford de zer dagen aan een feestmaal zei, om de Engelsohe Dreadnoughts-waanzin aan de kaak te stellen„Men is be gonnen een naburige natie te vertel len, dat een enkele van deze schepen in staat zou weaen, hun gansche vloot in den grond te horen. Toen is natuurlijk ook deze natie begonnen, zulke schepen te bouwen. Een en an der heeft toen ten gevolge gehad, dat Engeland 50 millioen pond meer moet opbrengen om een goed georganiseer de strijdvaardige vloot te verkrijgen, die het op het oogenblik nog niet heeft.... Misschien duurt 't zoo heel lang niet meer, of 't onzinnige va.n dezen wedstrijd om de meeste en de stelle ste schepen zal worden ingezien. In Duitschland zweeten de volksverte- genwoord'gers om een serie belas tingplannen in elkaar te zetten, om zoodoende het geld te vinden, om den wedstrijd vol te houden. Met welk een tegenzin worden de voorstellen ontvangen Ook Engeland behandelt nieuwe be lastingplannen. Ook daar gaat dat be lasting-betalen niet van harte Daar lezen we ook neg, dat ook Amerika z'n vloot gaat uitbreiden. Ook hier een serie Dreadnoughts... Dreadnoughts hier Dreadnoughts daar overal Dreadnoughts... Engeland moet weer iets nieuws uitvinden. Dreadnoughts worden te T CASSABLANCA-INCIDENT. De voorstanders van 't arbitrage-be ginsel verheugen zich algemeen in de beslissing van 1 Scheidsgerecht. (Zie vorig Overzicht). Ook de Franeche pers ia verbeugd- Eenige redacteurs maken evenwel de voor Duitschiand rairnterp aangename opmerking, dat 't vonnis meer in het voordeel der Franschen dan dier D ui tschera is. Feitelijk is dit ook zoo. Ook wordt opgemerkt, dat de scheidsrechters blijkbaar hun vonnis zoo gesteld hebben, dat geen der twis tende landen in *t minst beleedigd wordt. Petite République" schrijft o. a „Zij (de arbiters) zijn blijkbaar uit gegaan van den wensch de weder- zijdsche gevoeligheid te ontzien, en te zorgen, dat niet de pers in een van beide landen hun beslissing als aan leiding gebruikte Com woorden uit te spreken die de vredelievende stem ming zouden kunnen bederven. „De arbitrage begint nog slechts...* DUITSCHE REGEER1NGSCRISIS. 't Ia, alsof er een oplossing na bij is. Von Bülow zal er blijkbaar het „blok" aan wagen en een meerder heid zoeken (of heeft deze al gevon den) zonder de mopperende liberalen. Dat is 't resultaat va® het onder houd van len rijkskanselier met Kei zer Wilhelm. AMBTENAREN IN FRANKRIJK. Minister Briand zet nu spoed ach ter de zaak. De wet op de rechtspos! tie van de ambtenaren moet nu in eeniige weken afgehandeld worden. De voornaamste bepaling is, dat den ambtenaren 't stakingsrecht ont houden wordt. Ze zullen zich wel vrij mogen orgoniseeren, maar alleen met collega's van gelijken rang. Hierdoor wordt een aansluiting bij den AJgeineenen bond van den Arbeid voorkomen. De zegepraal van d© regeerinf over de revolutionaire ambtenaren zal dus bij aanneming dezer wet, vol komen zijn. ONLUSTEN IN ZUID-ITALIë. Zondagmiddag waren op 't plein van de stad Sinopoii 2500 personen bijeengekomen, die de verdeeling van de onderstandsgelden eischten en het ontslag van bet gemeentebestuur. Zij wierpen met steenen naar de karabi- niers, die de menigte tot kaLmte trachtten te brengen. Een karabinier die door een steenworp was getrof fen, gaf vuur, waarop hij werd ont wapend door de betoogers, die op hun beurt vuurden op de karabLuiers, waarop dezen weder met geweerscho ten antwoordden. Vier manifestanten werden gedood en versch-jidenen ge wond. De inmiddels aangerukte troe pen herstelden de orde. UIT DE TURKSCHE KAMER. De groot-vizier Hilmi-pasja las in de Kamer het zeer uitgebreid regee- ringsprogram voor. Hij gaf een over zicht van de jongste gebeurtenissen, beloofde dat de schuldigen aan de slachtingen te Adana streng zullen worden gestraft en deelde mede, dat bij de Kamer een wetsontwerp op den militairen dienst voor alle Ottomanen zal worden ingediend. Na een heftige discussie nam de Kamer een motie van vertrouwen in het Kabinet aan met 191 stemmen te gen 5. In den Senaat werd het program voorgelezen door Térid pasja, den minister van binnenlandsche zaken. Ook hier werd een motie van ver trouwen aangenomen. Ziekt e-v erzekering. ZooaLs wij reeds meldden, is het den heer Habermehl mogen gelukken bij een zeer sol'de, reeds jaren be staande Maatschappij eene riekte- verzekeringscontract te sluiten voor onderwijzers en andere ambtenaren. Voor eene jaar-premie van slechts 3.25 per f 1000 salaris keert de Maatschappij bij langdurige ziekte, gedurende het tweede half jaar het halve salaris uit en dan gedurende drie volle jaren het heele salaris i n elk geval, dus ook wanneer de verzekerde gedurende zijne ziekte wordt ontslagen. Mgr. CALLIER. Z. D. H. Mgr. A J. Collier, Bis schop van Haarlem, vertrok uit Ro me om via Loreto en Aassisle naar Venetië te reizen. Vermoedelijk op het laatst dar Pinksterweek zal Z, D. LL wederom ia het vaderland te rug zijn. Gegund. De heer W. Blankevoort Cz. te Haarlem is Zaterdag aannemer ge worden van hiet door Waterland aan bestede werk: het verzwaren van den Zeedijk, voor 22.485. MISDRIJF TEGEN DE VEILIGHEID VAN DEN STAAT. Den auditeur-militair bij den Krijgs raad te Haarlem zijn, naar d» TeL meldt, op het door hem gedane ver zoek, door het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken de twee brieven toegezonden, waarin de sergeant der geme! thans te Amsterdam gedeti neerd, zijn aanbiedingen dfeedi om geheimen te leveren betreffende onze inundatie. De daarop door den auditeur geno men conclusie is thane door Z. H. E. G. opgezonden naar den plaatselijken commandant van het garnizoen te Amsterdam. Muziek In den Hout. Muziekuitvoering op Woensdag 26 Mei, des 's avonds 8 uur, door Haar- Lemsch Muziekkorps, directeur de heer Ch. P. W. Kriens. Programma: L March© du Concert, Saint Saëns. 2. Ouverture Zauberflöte, Mozart. 3. Hourida Valse, Gillet. 4. Grosse Fantasie a us Die Wal kure, Wagner. 5. Ouverture Zehn Mödchen und tóedn Mann, Suppé. 6. Zweite ungarische Rhapsodde, LiszL 7. Vision Walzer, WaldteufeL 8. Fantaisie de 1'opéra La Traviata, Ver da. Hondententoonstell ing. Op de groot© Int. Nat. Handentea- toonstedling te Amsterdam, behaalde de ruigharige herdershond „Ruw" van den heer L. Gimhrèr© alhier drie eerste prijzen en een epecialen prijs. Verkoop van weiland. Aan de Kiev er la an onder Bloemen- daal zijn gelegen eenige stukken wei land, vroeger toebeho oreade aan de erven Houtgraaf, die kort geleden pu bliek zijn verkocht. Aanvankelijk be stond hét plan aldaar een villa-park te maken; daarvoor waren reeds on derhandelingen aangegaan en door den Raad der gemeente Bloemendaal bepaald, dat grond moest worden al- gestaan tot verbreeding van de Kle- verlaanj met het oog op het leggen van dubbel spoor door de Electr. Maatschappij. Dit plan is echter in duigen gevallen, daar koopster van die weilanden is geworden Mevr. de weduwe Wilson, die hoofdzakelijk den koop heeft gedaan, om het vrije uitzicht te behouden uit hare villa Rubriek voor Vragen Geabonneerden hebban het voorrachi vragen op voraohllland goblad, mitu voor beantwoording vatbaar, In ta aoodoD by d« Eedactie van Haarlem's Dagblad, Groot* Houtstraat 55 Alle antwoorden worden tjahael kosteloos Segeren en, voor tooveal mogelijk la, dan ag na da inseudiag. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats van den iniender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mag een geneesheer naar willekeur een bedrag eischen voor be wezen dienstien, bestaat daarvoor een tarief en waar is dat te bekomen? Bestaat er een orde van toezicht op de geneesheoren en waar moet men zich vervoegen als men klachten heeft? ANTWOORD: Een eigenlijk tarief bestaat niet, d. w. x. wei een mini mum, ffi»a/r g©en maximum is aan gegeven. Voor klachten kunt u zich wenden tot den Afdeehngsraad, adres De. J. Timmer. Wil hel minapark. VRAAG: Waar kan men kosteloos rechtskundig advies bekomen? ANTWOORD: Wanneer men onver mogend is: aan *t Bureau van Con sultatie, dat eiken eersten en derden Vrijdag van de maand te half twee op 't Paleis van Justitie vergadert en bij Mr. Thiol, die Zaterdagsavonds te 8 uur in het gebouw van Toymbee, Donkere Spaarne, zitting houdt. VRAAG: Kan ik mij, ofschoon ik te Haarlem woon, in het ziekenhuis te Leiden laten onderzoeken? En op welke dagen en zijn daaraan kosten verbonden? ANTWOORD: Zeker, u kunt ook in de polikliniek voor minvermogenden van de Universiteit te Amsterdam te recht. Kosten zijn daaraan niet verbon den. Zoowel te Amsterdam ais te Lei den bestaat de gelegenheid des Maan dags: elf uur of haü twaalf zal wel een geschikte tijd zijn. SCHOTEN. Over het nieuw opgerichte muziek korps in het Schoterkwartier wordt ons nog meegedfeeld, dat het den naam draagt van Schotens Dilettan- tenkorps en staat onder leiding van den heer E. Stend. Deze laatste is eigenaar van dB instrumenten en in een contract voor de leden staat ver meid, dat elk Lid, dat vijf jaar bij het korps blijft, zijn instrument in eigen dom ontvangt en behouden mag. HAARLEMMERMEER. De inspectie over de verlofgangers van de militie te land zal plaats heb ben te Hoofddorp op 14 Juni e.k., uit gezonderd voor hen, die dit jaar in werkelijken dienst moeten komen, die dit jaar van inspectie zijn vrij gesteld. Op de den 15den Mei 1909 voor goed vastgestelde kiezerslijst, dienst 1909— 1910, komen voor 3027 kiezers bevoegd tot het kiezen voor de Tweede Kamer dei Staten-Generaal en Provinciale Staten. Dit getal kiezers is verdeeld over 10 stemdistricten. BEVERWIJK. hi een gecombineerde vergadering m©t het bestuur der afdeellng Bever wijk ter bevordering van Zondags rust hebben de te Beverwijk gevestig- den goud- en zilverwinkeliers beslo ten hun zaken voortaan op Zon- en feestdagen des middags na 4 uur te sluiten, uitgezonderd dirie Zondagen voor St.-Nicoiaas, aldus meldt „Ken- nemerland". Zij hebben zich tegen over elkaar verbonden op genoemde dogen geen zaken op welke wijze ook te doen en hopen dat hunne clienteeie hun in dit streven voor Zondagsrust zullen willen steunen. ÖinmeDlwHl HOFBERICHTEN. Zondagmiddag bracht H. M. de Koniirnn per rijtuig, vergezeld van eene hofdame, een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder, ten Haren Pa~ leize In het Voorhout. Daarna maakte IL M. met Hare Moeder een rijtoer door het Haag- sche Bosch. Men meldt uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Moeder is Maan dagochtend te 9.14 per gewonen Staatsspoortreto, waarin zich het salonrijtuig der Nederlandsche Cen- traalspoorweg Mij. bevond, naar Se- genhaus bij Neuwied vertrokken. Ha re Majesteit denkt aldaar tot a.a. Vrijdag te verblijven, en kan des avonds te 11.20 in Den Haag terug verwacht worden. DE DOOPPLECHTIGHEID VAN PRINSES JULIANA Naar men verneemt is de datum voor de doopplechtigheid van Prinses Juliana voorloopig bepaald op Zater dag 5 Juni in de Willemskerk te 's-Gravenhag©. Het Hof zou voorne mens zijn den llden naar Het Loo te vertrekken. IL M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. Door de Oranjevereniging, die de leiding heeft bij de feestviering ter gelegenheid van de komst der Ko ninklijke Familie op het Loo, is het verzoek gericht aan LL M. do Koning in, te Apeldoorn te willen afstappen, ten einde H. M. een feestelijken in tocht te bereiden. H. M. heeft te ken nen gegeven liever door te gaan per trein tot het Paleis Het Loo en nader te zullen bepalen een dag voor feest viering. DE MEDAILLE DER BLIJDE GEBEURTENIS. Zooals vóór eenigen tijd bericht werd, is door den stempelsnijder aan s Rijks Munt, don heer J. C. Wie- necke, to opdracht van de Regee rt ng, een medaille ontworpen, welke H. M. de Koningin Zaterdag is aan geboden in goud, zilver en brons, en welke medaille betrekking heeft op de plaats gehad hebbende blijde ge beurtenis. Het „Hbld." is in de gelegenheid gesteld een zilveren exemplaar hier van te bezichtigen en te al zoo in staat eene beschrijving van dit waar lijk merkwaardige kunstwerk te ge ven- Ten eerste de voorzijde. Deze ver toont de Nederlandsche Maagd, staan de op een met helm begroeid duin. Zij heeft de pasgeboren Oranjetelg in de armen en houdt ze tegen de borst gedrukt, haar een kus op het voorhoofd gevende. Op den achter grond ziet men de zee. Achter de fi guur der Nederlandsche Maagd rijzen twee versierde vlaggemasten op, die men zich kan voorstellen langs de geheele kust onafgebroken te zijn op gericht De vlaggemasien zijn ver bonden door eene guirlande van len tebloesems. Op de schildjes aan de masten gehecht de datum van de blij de gebeurtenis 30 April 1909. Ook de schildjes zijn versierd met lente bloemen narcis, tulp, iris, enz. De keerzijde vertoont onderaan, door den rand der medaille afgesneden, een gedeelte van „de Hollandsche Tuin", waarboven uitsteekt de afge knotte tronk van den alouden Oranje stam. Uit dien stam ontspruit een juiige krachtige tak, die het geheele bovengedeelte van de medaille vult als begin van een nieuwen Oranje stamboom, waaraan men de portret ten der vorstelijke ouders aan schouwt, met de Koninklijke kroon gedekL Achter deze voorstelling schieten stralen uit, die de wolken verdrij ven, welke zich in de laatste jaren om den Hollandschen Tuin samenpakten, door het uitblijven der heuglijke ge beurtenis. In tegenstelling met de gewone voorstelling van bevallige, ranke vrouwefiguren, vooral op de Frau- sche medailles waar te nemen, heeft de ontwerpei- er de voorkeur aan ge geven hier de Nederlandsche Maagd als eene krachtige, forsche vrouw voor te stellen, daar dit meer over eenkomt met het uiterlijk van ons ras. Op de vele medailles en munten van de zeventiende eeuw is de Neder landsche Maagd ook steeds krachtig en forsch voorgesteld. - De afmeting der medaille is 65 millimeter. MINISTER TALMA. Naar de TeL meldt is minister Tal- ma om gezondheidsredenen naar het buitenland vertrokken. Z.Exc. heeft zich overwerkt en gaat thans rust zoeken in den vreemde. Mr. L F. B. BAERT. Na eene langdurige ongesteldheid overleed Zaterdag te Utrecht mr. L F. B. Baert. De overledene had zich door zijn opstellen in economische tijdschriften als statisticus een welverdienden naam verworven. PROF. Dr. J. H. VALCKEN IER KIPS. Maandagmiddag aanvaardde de heer dr. J. H. Valckenier Kips het ambt van hoogleeraar in het staats-, administratief- en handelsrecht aan de Technische Hoogeschool te Delft, met het uitspreken ©enar openbare rede, getiteld: „Staat en Individu". ONWEDER. Zondagavond tijdens het onweder brandd© de behuizing van den land bouwer Rutten te Blerik en Venlo geheel of. Van het meubilair werd bij na niets gered. Twee varkens kwa men in de vlammen om. Alles was verzekerd. LEER OM LEER. In een coupé „rooken" zat een h©et geweldig te dampen. Zoodra er nu een dame binnenkwam, maakte deze de opmerking: Indien u een „heer" was, zou u uw sigaar wegleggen. Ja, maar indien u een „dame* was, zou u niet hier komen zitten. Een oogenbük later viel weer da vrouwelijke reizigster uit: Als u mijn echtgenoot was, zou ik u gaarne vergif willen ingeven. Wel mevrouw, antwoordde dia heer bij de hand, terwijl hij nog een f linken trek aan zijn sigaar deed, in dien u mijn vrouw was zou Ik maar al te graag dat vergif innemen! VERHEVEN RUST. Man. Zeg 'reis vrouw, d© gana^ die te vuur staat, is totaal verbrand! Vrouw. Is niets meer te redden? Man. Ik denk van neen. Vrouw. Dan kan ik rustig mijn sonate ten einde spelen. LOGISCH. Mama. Willem, Willem, wat zit je broek vol modderl Willem. Ja ma, ik ben gevallen en had geen tijd om de broek vóór dien tijd uit te trekken. WAT GRAS IS. Vertel mij nu eens iets van het gras, zei de onderwijzer op schooL Kom, Willem Spaan, wat is gras ei genlijk? Gras is iets waar wij niet over heen mogen loopen, zei Willem. VAN GROOT BELANG. Noem mij ©ens, zei de ondenvij- xer, twee voortbrengselen van onzen tijd, die vootr ons van het grootste belang zijn en honderd jaar geleden niet bekend waren. U en ikt antwoordde de leerling. OPTIMISME. 'A. Wat zet je toch een bedenke lijk gezicht? B. Och, ik prakkezeer me dol wol ken naam ik aan mijn villa zal ge ven I A. Wat? Heb jij een villa? B. Neen, maar een lot in de lo terij, en als daar de honderdduizend op valt, koop ik er een. OVERSTEMD. Heb je het gisterenavond hooren donderen, ik heb in lange zoo'n on weer niet gehoord. Och, ik heb ex niets van ver nomen. Ben je dan doof? Dat ni©t, maar mijn vrouw had een vriendin op visite, die ze in geen jaren ontmoet had. DE RIJKSPOLITIE-VEREENIGING. (Vervolg.) In de te Assen voortgezette verga dering braclit de secretaris, de heer A. Haasbroek, verslag uit van den toestand der vereeniging in 1908. De rekening en verantwoording over 1908 werd onderzocht en goedge keurd. Eveneens de begrooting voor 1909 (in ontvangst on uitgaaf op 1447.50) met vaststelling der contri butie op 1.50. Mei erkentelijkheid gewaagde de voorzitter van voorstellen tot lotsver betering, en bracht hulde aan minis ter Neiissen, voor hetgeen hr reeds voor het korps heeft gedaan en nog beoogt te doen. KAMERVERKIEZIN GEN. ENKHUIZEN. In dit district héb. ben de politieke partijen candidaat gesteld: de liberalen mr. IL Goeman Bargesius; tl© Roomsch-Katholieken. en de antirevolutionairen: den heen J. Oosterbaan: de sociaal-democratt* scha arbeiderspartij: den hoer J. G* van Kuykhof en d© christen-demo- era ten: den heer A. P. Staalman. WIJK BU DUURSTEDE. Door da Grond wettige kiesveree niging van. het Hoofddiistrict Wijk bij Duurstede is candiidaat gesteld de heer mr. P* Tideman te Bloemendaal. De nachten brachten wij door in rei zigersstation. Deze rusthuizen waren «gendom van het gouvernement en lagen binnen het bereik van den grooten weg. Het eerste stond in een del met oranjeboomenliet had een irood dak en zag er vroolïjk uit, om ringd als het was door rijpe koren velden. Ons tweede rusthuis lag verscholen achter groote boomen en dicht bij een schilderachtige rivier vol ratten groote brutale ratten, die steeds heen en weer stoven en mij afschuw Inboezemden. Op den avond van den derden dag Waren wij nog veertig mijl van onzo bestemming ai. want de moeilijkheid om ossen te krijgen, werd steeds groo- jker, en nu kwamen we met een uit geput apan aan I De kamervrouw klaagde voortdu rend over heftige hoofdpijn en koorts, fen zij en ik waren beiden even dank baar, toen wij eindelijk voor een net, wit huis, dat even van den grooten weg af in een boschje van bamboe stond, stil hielden. Tot onze groote verbaz'ng was er niemand in de keuken te zien en om ons te ver welkomen. Tevergeefs verhieven wij telkens zoo luid mogelijk onze stem men. Geen antwoord. Hij moet in den bazar zijn, be weerde onze voerman. Daarom stapten wij uit en gaven order, dat onze bagage in de leege verandah gebracht moest worden. Daarna spande onze voerman oen der bodienden van mijnh. Evans de ossen uit en vertrok, om vuur aan te maken en zijn eenvoudig maal te koken. Omdat do kamervrouw voortdurend over haar hoofd en over koorts klaagde, maakte ik een bed voor haar klaar op een van de wagenban- ken, dekte haar met een deken toe, en liep toen weg om te kijken of ik geen der bedienden zag. De keuken was leeg er liep zelfs geen kip rond, onbewust van haar snel naderend einde. Ik liep een smal voetpad langs met het oogmerk, den bazar op te zoeken. (Een bazar ;s als 't ware de onafscheidelijke pendant van ©en reizigersstation). Spoedig ontdekte ik een aanzienlijk dorp, maar het schoen een dorp van den dood te zijn de Lange dubbele rij winkels en huizen stonden leeg en de meeste hadden geen dak. In de mu ren van sommige huizen waren reus achtig groote gaten op te merken. Overal was een sterke geur van een of ander doordringend desinfectee- rend middel merkbaar. Er was geen levende ziel, zelfs geen dier te riea. De zon stond al heel laag, toen wij het eind van onze reis bereikten, om een streep van rood en goud achter te laten met de too verachtig© tinten van een Indischen avond. Terwijl ik daar stond viel de duisternis plotse ling als een gordijn naar beneden, en het volgend oogcaiblik wist ik, dat ik alleen was in dezen spookachtigen bazar en in de duisternis. Ik keerde mij om, om dadelijk op mijn voetstappen terug te keeren, maar het duurde een heele poos, vóór ik het voetpad terug gevonden had, dat naar het huis terugleidde. Maar eindelijk had ik het toch gevonden, en ik was bijna in het bamboeslaan tje aangekomen, toen Ik het geluid van paardenhoeven hoorde, die vlug achter mij aankwamen. Ik stond dadelijk stil en wachtte. Na enkele seconden kwam de gestal te van een man op oen pony uit de duisternis opduiken, en ik kwam dap per op hem af. Och, man, zeg mij eens, waar zijn de menschen van dit huis em van gindschen bazar toch vroeg ik in 't Hindoeslandsch. Wat is hier toch gebeurd En van de duisternis uit antwoord de een stem to T Engelsch Hier heerscht de pest l HOOFDSTUK XI. Het Ziekenkamp. De pest I stamelde ik in ant woord op die verontrustende tijding. Nu begreep ik waarom er zoo wei nig ossen te krijgen waren waarom wij tijdens de laatste tien mij! van de reis ternauwernood een sterveling ontmoet hadden, en waarom de klei ne stroohutton, die wij voorbij ge gaan waren, mij den indruk gegeven hadden, dat hun bewoners sliepen of niet thuis waren. Ik zag uw ossenwagen voorbij rijden, zea de vreemdeling, die van zijn paard stapte, terwijl hij sprak, en ik galoppeerde zoo snel mogelijk achter u aan om u te waar schuwen, hier niet uit te stappen. Bet was heel goed van u, u zoo veel moeite te geven, en ik zal dank baar zijn voor uw hulp, antwoordde ik, terwijl wij naast elkaar voort liepen, tot waar de witte pilaren van het reizigershuis zwakjes door de duisternis beenschemerde. Mijn kamervrouw en ik waren onderweg naar het station Dassi. Wij zijn hier afgestapt om een onderkomen te vin den voor deal nachtmaar er is hier geen menscholijk wezen en ook geen licht. Ik heb geroepen en ge zocht. Zedf8 orae voerman is verdwe nen. Hier zijn wij er, verklaarde hij, toen wij aan den voet van de trap stonden. Het huis zag er somber uit en het eenige geluid, dat wij hoorden, wa ren de hartverscheurende klachten van de kamervrouw. Zij heeft den geheelen dag ge klaagd, zei ik, terwijl wij de trap opgingen. Zij heeft koorts. Plotseling werd ik door een koude rilling bevangen. Een beangstigend vermoeden fluisterde Zou het de pest kunnen zijn? Ik zal dadelijk een licht halen, zei de vreemdeling, een gentleman, naar ziin stem te oordeelen_ Ik ken hier den weg en ik denk, dat ik de lamp wel zal kunnen vinden. Luci fers heb ik bij mij. Dadelijk daarop hoorde ik den man. rondtasten, over aardewerk struikelen to de dichtstbij zijnde ka mer en een paar lucifers afstrijken. Het volgend o ogenblik kwam hij weer terug met oen kleine lamp in de hand, die hij op de tafel tusschen ons in neerzette. Toen keek hij mij aan en ik hem; mijn hart begon heftig te kloppen, ik had mijn gezelschap herkend het was mijnhoer Thorold Twee seconden lang bleef hij mij staan aanstaren, als vertrouwde hij zijn eigen oogem met. Maar Miss Ferrars t riep hij half binnensmonds, wat ter wereld brengt u hier Ik reis van Lohara naar Dassi, begon ik bevend, want het kostte mij groote moeite de woorden uit te brengen, omdat ik werkelijk buiten mij zelf was van verbazing. Ik ga naar oen betrekking in Poonah. U had geen ongelukkiger tijd stip kunnen treffen, om hier langs te reizen, zei hij, de pest woedt hier heftig. Ik zie er nfet togen op, u de ernstige, afschuwelijke waarheid te vertellen, want ik weet, dat u ster ke zenuwen heeft. Wat bedoelde hij daarmee Lag er eenige hatelijkheid in die woorden Maar kom, er was nu geen tijd om dat na te gaan Wij zullen morgenochtend zoo vroeg mogelijk weer vertrekken, als wij ossen kunnen krijgen, antwoord de ik nederig. ons span bijna dood, en kan u mij wat melk voor de kamervrouw bezorgen Zij is zoo ziek. Ziek herhaalde hij, terwijl hij de lamp weer opnam. Ik zal eens even naar haar gaan kijken. Hij liep naar de bedstede, hield het licht in de hoogte en bekeek haar aandachtig. Zij begon met haar oogen te knip pen en klaagde Mijnheer ik ben zoo ziek ik ea sterven. Haar oogen hadden een angstige uitdrukking, en haar stem was dik •n onduidelijk. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5