E.Br^ndsm^ Bekendmaking. KWARTJES ADVERTENTIEN ADVERTENTIEN: 1-6 RECELS 25 CENTS 3PLAATSINGEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING VRAAG-EN-AANBODS B. HUS, Souchon f 1,80 per */a K.G. Heeren Stroohoeden. Heeren-, longetoren-, Meisjes- en Kinder-Stroohoeden, J. W. BOERÉE, Riviervischmarkt 7. WILLY SCHORNAGEL, Bedipiomeerd Ooitfense. iO cent. Voldersgracht 37. Door mü worden geen Kaartjes meer gegeven. ELST. Door de Central» R. K. kies- vor een t ging in het district Elst is can didaat gesteld het aftredend lid mr. A. J. M. J. baron van Wijnbergen te Arnhem. DOKKUM. De vrijzinnige kies- vereenigingen iu het district Duk- kum stolden den heer KI. de Vries Szu. uit Amsterdam, candidaat voor de Tweede Kamer. KATWIJK. De anti-revolutiona' re kiesvoreenigiug in hot district Katwijk heeft thans ook het aftre dend lid mr. O. J. baron Van Wasse- naer van Catwijck candidaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, zoodat deze de eenigo kerke lijke candidaat zal zijn. ROTTERDAM. Do r.-k. kiesvereo- niging in district III heeft candidaat gesteld mr. J. A. Loeff, oud-minister van Justitie. AMSTERDAM. Mr. Veeg ens heeft aan het bestuur der vrijz.-dem. ver- «eniging medegedeeld, dat hij, indien hot noodig blijkt., bereid is een can- didatuur voor Amsterdam te aan vaarden. VAC ANTIELEERGANGEN TE LEIDEN. In do maand Sept. a.s. zal de Stu- dentenafdeelimg te Leiden van het Al gemeen Nedcrlandsch Verbond weder vacantieleergangen mrichten. Dit jaar zal ook gehouden worden de eerste juridische vacantieieergang voor Vlaamsche en Zuid-Afrikaan- sch» rechtsgeleerden. OPVOEDINGSGESTICHT. In verschillende bladen is melding gemaakt van eene belangrijke gift, van de zijde der Doopsgezinden ten behoei» van het nieuw op te richten opvoedingsgesticht voor jongens van wege de Ncd. Herv. Kerk geschon ken. Men deelt ons echter mede, dat er geen sprak» is van eene gift. Wel heeft eene Doopsgezinde instelling to Haarlem een belangrijk voorschot voor het doel verleend, echter tegen rente. N. R. CL) ONGELUKKEN. Zondagavond viel een man, bij het vastleggen van een schuitje in den Zwanenburgwal te Amsterdam te wa ter en verdronk. Een 9-jarige knaap viel in de Nieu- w»vaart te Amsterdam. Door agenten vau politie werd hij met de dreg daaruit bewusteloos opgehaald. Alle pogingen, om de levensgeesten op te wekken, mochten niet baten. Zondagmorgen passeerde op de Kruiskade te Rotterdam een auto, waarin gezeten de bestuurder M. D. Willende uitwijken voor een melk wagen, kwam hij met een wiel op het trottoir, waar juist twee oude vrouwen wandelden. Een dezer, de 00-jarige M. Boden, dienstbode bij mevr. v. Resema aan den Westersingel, weid aangereden en viel. Zij bekwam een hoofdwonde en werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht, waar *ij nog dienzelfden middag om 2 uur overleed. Tegen den autobestuurder .werd proces-verbu al opgemaakL had, argwaan. Had deze n.l. aanvan- j hóuden. Ter tafel komen o. m. kelijk het gestolene niet gemist, bij!voorstel van de afd. Rotterdam haar laatste bezoek, ruim een weekhoofdbestuur steile zich in ver geleden hadden de bezoeksters harel^"^'1?8 hoofdbesturen der an- uere la wiel n ka oriranisntiPQ r»m tp „oudheidkundige neigingen op zoo royale wijze gebotvierd, dat zij de diefstal bespeurde. Zij waarschuwde nu de politie, die daarop met haar een plan beraamde, om de dame6 te betrappen. De volgend» dageii werden n.l. de geldstukken gemerkt, en toen nu Zondagavond de vingervlugge dames weer haar slag sloegen, was inmid dels de politie gewaarschuwd, zoodat een rechercheur haar op heeterdaad kon betrappen. De dame, die liet geld gestolen had, trachtte hem een deel van het gestolene, een rijksdaal der en e»n gulden, ter sluiks in de hand te stoppen; een poging tot om- kooping dus. Het baatte haar echter niet veel; beiden werden naar het bu reau Lauriergracht geleid, waar bij fouilleering op de tweede vrouw, die blijkbaar als handlangster hei ge stolene van de eerste overnam, het gemerkte geld gevonden werd. De beide vrouwen bleken te heeten Lamberti »n George, en verblijf te houden in een woonwagen, welke zioh op het oogenblik op Sloterdijk bij Halfweg bevindt. Zij hadden, toen zij betrapt wei-den niet minder dan 12 1/2 gulden, nl. tien gulden en een rijksdaalder we ten weg te nemen, en wel op zoo han dige wijze, dat de winkelierster, niet tegenstaande zij er natuurlijk scherp op lette, niets bespeurd had. Naar de schatting van het slachtoffer, is zij voor meer dan 40 gulden bestalen. En daar bij tal van andere winkeliers ruim een ja ai- lang hetzelfde spellfetje is gespeeld, behoeft men niet te vra gen, hoeveel geld de dames op deze wijze reeds machtig hebben weten te worden. ER IN GELOOPEN, Zaterdagmiddag arriveerde aan Maasstation te Rotterdam zekere O. H. S., een bakker uit Halberstadt naar Rotterdam gekomen om dienst te nemen als koloniaal. Hij werd aangesproken door een persoon, die hem onder het oog bracht, dat het te Rotterdam zoo ge vaarlijk is en hij beter deed hem zijn geld in bewaring te De bakker liet zich bepraten, gaf zijn gansche bezitting van 25 Mark af en kort daarop was de kostelijke raadgever verdwenen. (Tel.) NEKKRAMP. Heden heeft zich te Rotterdam bij een vierjarig kind een geval van me ningitis cerebrospinal is voorgedaan. BRANDEN. Te Heiliger lee is door ombekende oorzaak afgebrand de behuizing van van Tholen. De geheele inboedel en drie varkens verbrandden mede. EEN GOEDE VANGST. De TeJ. vertelt: Reeds langer dan een jaar kwamen bij de politie telkenmale klachten van winkeliers te Amsterdam, die meenden het slachtoffer te zijn worden van een paar vingervlugge dames. Zooals wij indertijd reeds meedeel den „werkten" zij op de volgende slu we wijze. Zij traden een winkel binnen, koch ten een kleinigheid en vroegen dan of meneer of dc juffrouw soms ook oude munststukk»n, b.v. dubbeltjes van Willem II hadden, en haar deze eventueel wilden verkoopen. Zij wil den er graag zelfs iets meer dan de waarde voor geven. Vroeg de winke lier, waarom zij die oude muntstuk ken zoo graag wilden hebben, dan heette liet, dat er zooveel vraag naar was in het buitonland, waar er bro ches van gemaakt werden. Gewoonlijk ging de winkelier of winkelierster dan, hetzij om d» klan ten te pleiziemen, hetzij om liet kleine winstje te verdienen, dat hun werd voorgespiegeld, ijverig in d'e geldla zoeken, of er misschien 'n oud munt stukje was. De „klanten" waren dan wel zoo vriendelijk zelf mee te hel pen zoeken, »n schenen dan van de gelegenhod gebruik to maken, om eenige nieuwe geldstukkion ongemerkt in haar zakken te doen verdwijnen. Althans, wanneer de „klanten" weg warenbespeurden do winkeliers vaak, dat het aantal geldstukken, en wel voornamelijk de groote geldstuk ken, in de lade beduidend minder was geworden. Natuurlijk liet d» politie de beide vingervlugge juffrouwen, onmiddel lijk, toen de eerste klachten in kwa men, scherp in 't oog houden, doch zonder resultaat, want men kon maa/r niet in slagen haar te betrap pen. Zaterdagavond echter is dc politie er dan ten slotte toch in geslaagd, de noodige bewijzen tegen d» beide sluwe dievegges te verkrijgen. Dezen hadden nl. in den laatsten tijd o.a. de winkelier in comestibles, Mijngaard, wonend» Hazenstraat 66 te Amsterdam, tot haar slachtoffer gekozen. Nadat echter de dames daar een paar maal een bezoek hadden gebracht, en er op die gewone wijze „gewerkt" hadden, kreeg de vrouw van den winkelier die baar geholpen Zondag ontstond door kortsluiting brand in de electrische centrale van de fabriek der firma Van Houten te Weesp. Het schakelbord is ver woest, de geleidingen zijn verbroken. De schade is groot. EEN VERDACHT INDIVIDU. De „Tel." schrijft Zaterdagavond laat kreeg de heer B. Sanders Ezn., wonende Jan Luy- kenstraat 86, te Amsterdam, bezoek van een persoon, die zich de inspec teur van politie Verdam, uit 's-Gra- venhage, noemde en mededeelde, dat naar hem uit hoofde van zijn kwali teit bekend was, dien avond een in braak gepleegd zou worden In de bankinstelling, waarvan de heer S. directeur is. Daarom gaf hij in over weging, dat deze hem den sleutel de zer instelling zou medegeven, om de dieven op heeterdaad te kunnen be trappen. De heer S. vertrouwde de zaak ech ter niet en waarschuwde de politie. Toen de man dit vernam, nam hij echter de vlucht, achtervolgd door de zoons van den heer S. Bij deze jacht ontdeed hij zich van een valschen baard en pruik. Tem slotte werd hij door iemand uit het publiek gegrepen, waarna hij naar het politiebureau I^idscheplein wegd gebracht. Daar gaf hij op te zijn de 32-jarige reiziger II. ter Horst, geboortig uit Sneek en wonende te Vein. Over de beweegredenen van zijn daad wilde hij zich echter niet uitlaten. De man was bii de politie niet bekend. Bij onderzoek is namelijk gebleken, dat de aangehoudene iemand van goe de familie en goeden stand is. Zijn vader heeft een groote houtkoopers- zaak te Sneek en ook te Amsterdam heeüt hij verschillende familieleden tot den gezeten burgerstand behoo- rande. Zelf is hij reiziger van beroep en verdient aJs zoodanig 4000 per jaar. Hij heeft een vrouw en twee kinderen, en staat te Velp, waar hij woont, als een gezeten burger be kend. Omtrent de beweegredenen, welke hem tot zijn daad hebben gewend, tast men nog in het duister Er zijn nog geen redenen, om aan plannen tot inbraak te gelooven. Er werden geen inbrekerswerktuigen op hem gevonden. En wel werd na de jacht een revolver op straal gevonden, waarvan hij erkend h ft, dat hij sedert een verblijf in Rusland de ge woonte had, een revolver bij zich te dragen. Tijdens de revolutie heeft hij na melijk een tijd lang voor de zaak van zijn vader in Rusland gereisd. Zelf beweert de aangehoudene, dat zijn optreden bij den heer Sanders alleen een grap is geweest. Hij is thans ter beschikking van de justitie gesteld. de re landelijke organisaties, om te trachten tot overeenstemming te ko men inzake de actie tot doorvoering van het landelijk loontarief. Verder een voorste] van de Zaan streek Het hoofdbestuur stelt pogin gen in 't werk ter verwezenlijking van de oprichting van een Landelijk Tuberc ui osef on d s. Koloniën DE KASDIEFSTAL TE KOTA- RADJA. Het „Bat. Nbld." kan medcdeelen. dat het nog wel eenige maanden zal duren, alvorens de instructie zal worden gesloten, en de zaak-Van Daalcn naar de openbare terechtzit ting kan worden verwezen. Er zijn een honderdtal getuigen gehoord moeten worden, die allemaal over den Archipel verspreid wonen, eai dit houdt uit den aard der zaak lang op terwijl het parket te Padang en dï rechter-commissaris, waar het mis drijf gepleegd werd in Atjeh, het ma teriaal voor de constructie van het bewijs voornamelijk van daar moes ten betrekken, wat ook al veei tijd verlies ten gevolge heeft gehad. Met het groot aantal getuigen denkt men, dat de behandeling der zaak etteliike weken zal duren. Letteren en Kunst BRONDGEEST BIJ „HET TOO- NEEL". De directie der naamlooze vennoot schap „Het Tooneel" meldt, dat voor het seizoen 1909—1910, de heer Brond- geest aan het gezelschap Is verbon- *2®. Naast den heer Willem Roy aards zal de heer Brondgeest ook als regis seur optreden. Kort Nieuws Door het springen van een kruit- molen In een trasgroeve te Le Sappey werden 4 arbeiders gedood en 4 kwetst. Het bericht in enkele Berlijnsche bladen, dat de hertog-regent van Brunswijk, Johann Albrecht van Mecklenburg, voornemens zou zijn weder in het huwelijk te treden, wordt tegengesproken. Leger eo Vloot Het Noorsche oorlogsschip „Frith- jof", commandant de kapitein-luite nant ter zee Kieliand. zal van 19 tot 24 Jula een bezoek brengen aan Rot terdam. Gemengd Nieuwe HET SPOORWEGONGELUK BIJ HERLISHEIM. Het is thans uitgemaakt, dat wa tergebrek de oorzaak was van het springen van den ketel der goederen treinlocomotief, waardoor het spoor wegongeluk te Herlisheim werd ver oorzaakt. Vroegere berichten gaven een an dere oorzaak op. BRAND OP EEN WIELERBAAN. Toen Zaterdag een gedeelte der deelnemers aan den wegtoer door België voor wielrenners uit de wieler baan van Yprès afreed naar Antwer pen, brak in dat gebouw plotseling een hevige brand uit. Een geweldige paniek ontstond op de tribunes. Er had een vreeselijk ;edrang plaats, doch er vielen ge- ukkig geen slachtoffers. De toer kon met doorgaan. Omtrent de oorzaak van den brand verkeert men nog in het onzekere. TUBERCULOSE-CONGRES. Zaterdag is te Berlijn het tuber- culose-congres met een toespraak van staatssecretaris v. Bethmann-Holl- weg geopend. De minister betoogde, dat een groot deel van het werk van het centrale comité gewijd is geweest aan de uitbreiding van registratie kantoren en verpleeginr' chti n gen tot bestrijding van de tuberculosa». De instellingen zouden bijzonder belangrijke diensten bewijzen, in dien zij er in slaagden, de voortdu rende ontsmetting van de woningen van teringlijders te bevorderen, zoo lang die ontsmetting nog niet ver plicht was gesteld. De inlichting van het volk aangaande bet wezen van de tuberculose is in den laatsten tijd ook door verplaatsbare tuberculose-musea verbeterd. Het centrale comité heeft onder meer een bijzondere commissie tot bestrijding van lupus ingesteld. In Duitschland zijn op het oogenblik 11.000 lijders aan lupus in kundiige behandeling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Echt. Victoriawater lichting, strafbaar gesteld bij art. 326 Wetboek van Strafrecht, en veroor deelde hem tot eene gevangenisstraf voor den tijd van drie maanden. De Rechtbank vond geen termen tot het instellen van een onderzoek naar de geestvermogens van bekl. Het openbaar ministerie had zes maanden gevangenisstraf geëischt. Beklaagde is in hooger beroep ge gaan. Kerk eo Scliool NED. HERV. KERK. Beroepen te Schiermonnikoog, toez. de heer A. Ph. Schilderman» candi daat te Groningen te Hijkersrnilde (Dr.) da. J. Postma te Sua meer (Fr.) R.-K. KERK. Te Amsterdam overleed de zeer- eervv. heer VV. li. J. Willeman, rector van het gesticht de Voorzienigheid. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd liet candidaats-examen in de klassieke letteren door dien heer M. de Vries, en het candid a ats-exa- mem in de rechtswetenschap door den heer J. C. Heij»r. Utrecht. Bevorderd tot doctor in de plant- en dierkunde, op proefschrift „Die Perzeption des Lichtes", de heer A. H. Blcrauw, geb. te Eist. Voorhanden een schoone collectie Uiterst lage prijzen. Zon-, Bad-, Tuin- en Strandhoeden Van 15 cent af. Sport eo Wedstrijdee Uit de Arbeiderswereld TYPOGRAFENBOND. De 43ste Bondsvergadering van den Alg. Ned. Typografenbond zal 12 Juli a-s. te 's-Gravenhage wordön ge- Rechtszaken DOLLAR-TICKETS. De Haagsche rechtbank heeft in hooger beroep vrijgesproken D., thans wonende te Amsterdam, die te recht had gestaan wegens 't houden van een bij de wet verboden loterij (dollartickets). In zijne tweede aanklacht, ter za ke van een soortgelijke overtreding, werd het O. M. niet ontvankelijk ver klaard. DE BRIEFQUAESTIE. De Utrechtsche Rechtbank deed uitspraak In de geruchtmakende zaak van R. baron Van Heeckenan van Brandsenbuxg, het verzenden van een aangeteekenden brief met aange geven waard» van f 2000, terwijl deze geen waarde bleek te bevatten. De Rechtbank verklaarde beklaag de schuldig aan het mösdrijf van op- BERGEN. Zondag had de Kennemer Sport club wederom een -Iraversmeeting uitgeschreven, waar in koopmans term gesproken geld bij moest. Er was ondanks het prachtige zomerweer weinig publiek, dat kleine velden, en niet bijzonder belangrijke sport te z!en kreeg. De beste verrichting van den dag gaf Ada te zien en nog wel in de der en beslissende heat, waarin de dochter van Little Amber een kiJo- metertijd van 1.38 25/100 toonde, in uiterst behaaglijken stijl. Letta (record 1.54) was een sterke en mooie tweede. De stal Koster, vertegenwoordigd door Lord en Prinses Feda, genoot zeer veel vertrouwen en wel toonde Koster Sr. met Lord een mooi stukje pikeurskunst, doch Ada bleek over wegend sneller course-paard. Lord's gang leent zich bijzonder slecht voor het nemen van bochten, waarom Ada zweeft. De overige nummers waren weinig of in 't geheel niet belangrijk. Harold behoefde maar te wandelen, volgens de cóte, om beslag op den Hargenprijs te leggen, doch het Rus sisch bloed Iaat zich, vooral in don laatsten tijd, van niet zeer aanbeve- lenswaardigen kant zien. Hetha, een jarige zwarte merrie van Amiens en Marquette, haalde een streep door de rekening en won in mooien draf. Ha- old g'Lng zelfs zóó slecht, dat disqua- liflcatie volgde. Roy Lockheart sleepte den Schoorl- prijs in de wacht, waarin Artillerist, die slecht ging maar te verslaan, was. Kwarteltje toonde heden niet nuk kig te zijn en won stappend den. Groet-prijs e.n Brummbar won de Re cord-draverij van Roy Lockheart. De gedetailleerde uitslag luidt als volgt Hargen-prijs. Prijzendraverij voor Nederlandsche paarden van 3 jaar. Minimum afstand 1600 Meter. 1 Hetha (1600), Snoeck, in 3.17 drie vijfde sec. Harold (1615), Commijs, 3.18 tweede aankomende, weid gedisqualifioeerd wegens onregelmatig draven. Schoorl-prijs. Handicap draverij. Minimum snelheid 1.41. Minimum afstand. 3000 M. 1 Roy Lockheart (3025), Commijs, .55 een vijfde sec. 2 Artillerist (3000), Th. Monsieur, .56 twee vijfde sec. Groet-prijs. Record draverij voor Nederlandsche paarden. Minimum afstand 2000 M. 1 Kwarteltje (2120). A. Witteveen, 3.52 twee vijfde sec. 2 Dops (2345), J. G. de Boer, 3.54 drie vijfde sec. 3 Princes Feda (2105), Koster Jr., 3.57. Hondsbosch-prijs. Record draverij. Minimum afstand 2500 Meter. 1 Brummbar (2660), Ten Hagen. 2 Roy Lockheart (2640), Commijs. Petten-prijs. Heat draverij. Handi cap voor Nederlandsche paarden. Minimum snelheid 1.55. Minimum afstand 1600 Meter. Eerste heat1 Egbertime (1645), S. Witteveen, in 2.56 4/5. 2 Lord (1670), Koster Sr., in 2.57 twee vijfde sec. Gedistanccerd Ebby (1645). Tweede heatle Ada (1765), Mol, 2.54 1/5. 2 Lord, In 2.54 4/5. Derde en beslissende heat le Ada. in 2.53 2/5. 2e Le/tta (1600), Snoeck, in 2.53 vier vijfde sec. VOETBAL. FRANKRIJK—ENGELAND. I D» amateur-nrtarnaticmal tusschen Frankrijk eai Engeland, werd met 110 door Engeland go wonnen. HET 20-JARIG BESTAAN VAN DEN N. V. B. Er bestaan bij het bestuur van dien N. V .B. plannen, om het twintig-ja rig bestaan van den bond op bijzon dere wijze te herdenken. In één der laatste bestuursvergaderingen werd een commissie benoemd, in opdracht hebbende, het bestudeeren van de wijze, waarop deze feestviering op de meest practische wijze kan worden ingericht De commissie diende een rapport in bij het bondsbestuur, en meende hare aandacht te moeten wijden aan het organiseeben van serie-wedstrij den. Naar men mededeelt, heeft de zil veren voetbal-commissie zich bereid verklaard, hare plannen voor ddt jaar zoov»el mogelijk in overeenstem ming te brengen met de eventuele voornenier» van den N. V. B. Leeghwaterstraat 19 b/d. Koninginneweg. Beveelt zich beleefd aan te kappen voor Bals en Partijen, Soirées enz. SPECIALE INRICHTING VOOR HAARWASSCHING. Abonnement Haarwasschen 6 keer t 4.50 Voor Schoolgaande kinderen 6 keer I 2.50 Abonnement aan huis kappen per maand f 10. Verkrijgbaar in alle buurten der stad. In het bijzonder wordt de Aandacht gevestigd op Het is ondergeteekende gebleken, dat enkele depóthouders hunne afnemers voor prima melk- brood waterbrood afleveren tegen de doorous gestelde melkboodprijzen. Om aan dit misbruik een einde te maken, zal voortaan door mij enkel prima melkbrood worden geleverd. Om tegemoet te komen aan die afnemers welke waterbrood wenschen te betrekken, zuilen wij een soort van waterbrood verkrijgbaar stellen in panvorm, gemerkt met een knip. Gaarne vestig ik hierbij de aandacht op mijne prima soorten Bruinbrood, systeem Dr. J. R. ALLLNSON. Aanbevelend,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6