Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 26s Jaargang. No. 7949 WOENSDAG 26 MEI 1909 ABONNEMENTEN PBB DRIB HAANDBNl Voor Haaitetn f 129 Voor de dorpen In den omtrek waar etn Agent gevestigd Is (kom der gemeente),130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers0.02H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem0.37 X de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur I C. PEHREB00H, ADVERTENTIËNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer a fö Reclames 30 Cent per reed Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlgn van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsingi 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Iffltdfsommcnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnttenspaarne 6. Telefoonnummer 122. To* d« plaatsing van advertentlgn en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA» Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 27 MEI: Gr. Kerk: Orgelbespeling, 2-3 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling teekeningon, 114 uur. Soc. Vereeniging: Concert „Doops gezind Zangkoor", 8 uur. Donderdag: Cursus in die Roomsch Katholieke geloofs- en zedenleer. St. Bavo, 8—8 1/2 uur. Onderwerp. Do kerk van Christus moet Apostolisch zijn. De Roomsch-katholieke kerk apostolisch. OM ONS HEEN No. 937. Een belangrijke industrie. Hoe vreemd het ook mag klinken, een feit is het, dat wij wat dicht bij ons is, dikwijls minder goed zien. Zien in cte beteekenis van iets in ons opnemen, waar deems do Franschen noemen dat regarder saus voir, een woordkoppeling, die mogelijk te vertalen is. En dat zal dan ook wel de reden wc zon, waarom yelen onzer niet weten, dat er onder Schoten op de Paul Krugerkade belangrijke industrie bestaalt en be zig is zioh te ontwikkelen, die op de Bakencssergvachtkleintjes begonnen is. Met die velen bedoel ik de leek an, want de vakman is beter van lie* be staan der stoomtimmerfabriek van den heer G. P. J. Reocari op de hoogte. Een enkel woord over dit bedrijf zelf. In vroeger tijd werd alles wat voor den bouw van een huis noodig was, deuren, kozijnen, lijsten, door den timmerman, in zijn werkplaats zelf gemaakt, totdat nu ongeveer vijf en twintig jaar geleden voor 't eerst deze onderdeelen machinaal vervaar digd worden. Gaandeweg wist men de machines voor houtbewerking zóó te verbeteren, dat bet de moeite niet meer loonde, veel uit de hand te tim meren. Bovendien werkt de machine precieser, dan de timmerman die de meest vaste hand bezit, zoodat op dit oogenblik in de particuliere werk plaats alleen nog maar een kozijn gemaakt wordt en de rest, hetzij na enkele prijsopgaaf, hetzij (wanneer de order van eenige beteekenis is na aanbesteding) wordt opgedragen te leveren door de si oom timmerfabriek. Toen de heer Beccari nog op de Bakenessergraoht woonde, had hij daar ook al een paar machines staan, maar eerst sinds enkele jaren beeft hij in het Schoterkwartier een groote fabriek gesticht. Ze is gebouwd op een terrein van niet minder dan 4000 M2., een oppervlakte, die zoo belang rijk wezen moest, omdat groote ruimte door cle houtschuren Ingeno men wordt. Want deze juist zijn het, die in de h o utbewerk i n gsn ij verhei d een belangrijke rol spelon. Houtwerk voor het bouwbedrijf kan alleen don onberispelijk wezen en blijven, waav neer het bij de vervaardiging kurk droog is. Geen nat hout mag worden gebruikt. Maar daar het altijd nat aankomt, moet de fabrikant, die prijs stelt op het leveren van onberispelijk werk, dat geruimen tijd kunnen la ten liggen, omdat bet maar lang zaam droogt. Hiermee is het bestaan van de kolossale houtschuren van den heer Beccari voldoende ver klaard. In ons stadsmenschen-oog moge de fabriek wat ver af liggen, in werke lijkheid is zij prachtig gelegen aan twee vaarwaters, het front aan de Par' Krugerkade en de zijgevel aan de Schalk Burgerkade, zoodat aan voer van materiaal en vervoer van tiet fabrikaat op de gemakkelijkste manier kan geschieden. Beneden zijn de kantoren, boven is de teekenkamer. Daar op Schoten geen duinwater te krijgen is, wordt door de geheele fabriek heen water verschaft uit een eigen leiding, een portonput, waaruit bei eerst naar een reservoir van 10 M3. opgepompt en vervolgens over het geheele terrein gedistribueerd wordt. Overal is eon spoorl:e gelegd voor gemakkelijk ver voer op een verstelbare lorrie. Maar het interessantste gedeelte van de on derneming is natuurlijk de machine zaal. Het is voor wie niet geregeld met industrie in aanraking komt, verba zingwekkend, met welk groot talent telkens nieuwe, sneller, practischer werktuigen worden verzonnen en bouwd. Dat is op de machines voor houtbewerking vooral niet minder dan op andere bedrijven toepasselijk, In Zweden, Engeland, Amerika, wor den deze kostbare werktuigen ver vaardigd, helaas niet in ons land, zoodat van bevoordeelLng der eigen nijverheid geen sprake wezen kan. Het gonst en snort in de machine zaal, dat het een aard heeft. De af wezigheid van alle riemen en drijf werk doet den bezoeker aanvankelijk vermoeden, dat de machines elec- trisch worden gedreven en dat hij de motoren en de korte riemen, die daar bij toch nog noodig zijn, niet dadelijk tn 't oog krijgt.. Zoo is even we' de toestand niet. Om nader te noemen reden is stoom de drijfkracht, maar het geheele drijfwerk is onder den grond, opgesteld in oen kelder, die daarvoor express-el ijk onder de ma chinezaal is gebouwd. Welk een ont zaglijk gemak het is, dat de werklie den dus niet op riemen on schijven behoeven te letten, hoe het hun vei ligheid in de fabriek verhoogt, be grijpt ieder voor zichzelf. Ik spreek nog niet eens van de rust voor 't oog, die verkregen wordt door de afwezig heid van die eeuwig meezeulende rie men. Overigens is liet in liet lokaal verre van rustig en dat mag het dan ook in een fabriek niet zijn. 't Snort en bromt, t gonst en kraakt aan alle kanten. Hoewel het eigenlijk niet mo lt is, een goeden indruk te geven van een machine dl© men niet tegelijk ziet arbeiden, wil ik daarover toch een en ander zeggen. Daar is bij oorbeeld de steekbank, in verschil lende afmetingen. Eerst daalt, door een eenvoudige handbeweging van den man, die het apparaat bedient, de boor en maakt bliksemsnel een gat in het hou', daarna danst (ik kan het niet beter zeggen) de beitel naar beneden en zet, van het geboor de gat af, de bewerking voort, tot op bet puut, dat door een potloodstreep op 't hout aangegeven is. Zonder eeni ge inspanning van de machine, en zonder eenige moeite van beteekenis voor haar bestuurder. Wel is ook voor hem het timmervak veranderd moes ten vroeger zijn handen en armen zwaar werk doen, de machine heeft hern daarvan bevrijd wat hij te doen heeft is haar te besturen, haar te la ten beginnen op het juiste oogenblik en haar vaart te stuiten op het goede moment. Hij werkt minder met de handen, dan met het hoofd. Diezelfde indruk geeft ook de groote en de kleine schaaf en de lijsten- schaafmachine, een merkwaardige machine, die in een oogwenk het on gevormde hout omzet in lijsten van iedere gevvenschte grootte en vorm. En dat met zooveel geweld, dat de kleine spaanders ons om de ooren vliegen. Wie lang naar die machines kijkt, kan zich op den duur haast niet meer voorstellen, dat het stomme bouwsels zijn van ijzer en staal ze lijken hera langzamerhand bezielde wezens, gevaarlijke dieren, die door den inensch aan zijn wil zijn onder worpen. Buiten de machinezaal, op het ter rein, is oen soort van houten bak met in 't midden een spleet en waar uit van onderen een handvat komt kijken een en ander ziet er bijzonder onschuldig uit. Maar de werkman, die er bij staat, legt een plank op de gleuf en duwt even het handvat om hoog daar verschijnt, op eens een venijnige zaag en zaagt de plank af, met een geluid, dat denken doet aan den grauw van een getergd dier. Is het jammer, dat aldus het hand werk door de machine overmeesterd wov.1t Het lijkt me bekrompen, daar over te treuren. Ik zei al, dat de ar beid van den mensch door de machine lichter werd, ik kan er aan toevoegen, dat ze in dit geval ook beter gewor den is. De knapste timmerman kan die keurigheid, die gelijk- en gelijk vormigheid nooit verkrijgen, zooals ze door de machine wordt bereikt. De machine, die de drijfkracht le vert, is een stoommachine van 60 p.k. Voor dit bedrijf de voordeeligste, wamt de ketel kan met den afval van het hout worden gestookt, dat door een soort van transporteur in de ma chinekamer wordt gebracht. Boven dien wordt de fabriek in den winter met afgewerkten stoom verwarmd. En ik geloof, dat ik hiermee kan eindi gen, wanneer ik nog melding heb ge maakt van oen klein, maar hoogst belangrijk onderdeel, do slijpkamer. Men kan met snelheid en kracht hoult uits'eken, op dikte brengen, pa- neelen en lijsten schaven, boe hard het staal ook wezen mag, toch moeten beitels, schaven en zagen door het zware werk weldra stomp geworden zijn. Welnu, ze worden dan naar de slijpinrichting gebracht en op een vernuftig automatisch ma chinetje geslepen. Voor de gezond heid van den man, die hier werkt, is gezorgd, daar het stof van den ama- rtUisteen, dat slecht is voor de locngen, door een exhauster naar buiten wordt afgevoerd. Altijd is er een boitel, boor of schaafijzer klaar om te ruilen, zoodat het bedrijf nooit stil behoeft te staan. Want dat moet niet. Vooreerst om dat het personeel van ongeveer tach tig man aan den arbeid gehouden moet kunnen worden en verder, om dat een dergelijke fabriek alleen goed werken kan, wanneer zij voortdurend werkt. Dat zij dit tot dusver heeft kunnen doen zonder dat er voor ge reisd werd, pleit voor den goeden naam van deze stichting van den heer Beccari. J. C. P. Stadsnieuws Aanbesteding. De heer W. Blankevoort te Haar lem was voor 22.455 laagste inschrij ver voor het uitvoeren van werkzaam heden en verzwaringen van den Wa- terlandschen Zeedijk, door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Waterland te Monnikendam aanbesteed. DE AMBACHTSSCHOOL. Hedenmiddag vergaderde de veree niging „de Ambachtsschool", alhier. Aan het in die vergadering voorgele zen jaarverslag ontleenen we 't vol gende De resultaten van het onderwijs werden neergelegd in een goedge slaagde tentoonstelling van de werk stukken en teekeningen door de leer lingen vervaardigd. Een collectie tee keningen, schikleroefeningen en foto's van vervaardigd werk werd te Lon den, Dublin en Limerick geëxposeerd. Een verzoek van den directeur dei- lichtfabrieken, om een cursus voor gasfitters te houden, werd ingewil ligd. De deelneming hieraan was bui tengewoon groot.. Door Dr. M. Steffe- laar werd een cursus voor eerste hulp bij ongelukken gegeven. De tijd, die aan het lager onderwijs besteed wordt, werd met enkele uren ver meerderd. Een verzoek aan de ge meente om de subsidie met 1000 te verhoogen, werd toegestaan, terwijl het provinciaal subsidie met 500 ver meerderde. Daar het Rijkssubsidie dit jaar evenwel niet zal verhoogd wor den, zullen de verbeteringen aan het gebouw worden uitgesteld. De beer C. Gerber werd benoemd tot het verrichten van administratie ve werkzaamheden. De inkomsten over 1908 bedragen 26068.67 1/2, 't kassaldo 683,89 1/2. De begrooting over 1909, geruamd op een bedrag van 25595, werd door den minister van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. De heereu J. C. Cra mer, J. F. Hulswit en Th. Peltöiiburg werden tot leden en de hoeren J. v. d. Ban, Mr. A. A. v. d. Mersch en Jlir. Mr. F. W. van Sty rum tot plaats vervangende leden der financieel© commissie benoemd. De beer J. W. Veldheer werd als secretaris herkozen. Op 31 December 1908 bedroeg bet aantal leerlingen 169. Aan 45 leerlingen, die den drie jarigen cursus geheel hebben door- ioopon, wordt een getuigschrift uitge reikt. Het ge lol der nieuwe leerlingen bedroeg 48, het geheele aantal leerlin gen bedraagt thans 156. OUD-IIAERLEM. Men heeft in de laatste weken kun nen zien, dat het park van het Bron gebouw door houten schuttingen aan liet gezicht werd onttrokken. Het was voor het Oud-Haarlemsehe markt plein, dat daar gedurende de recla me-tentoonstelling, die 19 Juni wordt geopend, dat die toebereidselen wer den gemaakt. Vanochtend hebben we er een kijkje genomen en hebben er verbaasd over gestaan, hoe natuur getrouw men met d© reeds vroeger meegedeelde methode de oud-Holland- sc.he geveltjes weet na te bootsen. De massieve geveltjes zijn prachtig van toon. Er zit dat echte verweerde van oude steen- en houtkleuren in muur en vensters. Een alleraardigst hoekje levert het pleintje bij de mu ziektent, die zooveel mogelijk in stijl zal worden gebracht, 't Zal daar voor de taveerne onder do roode kastan jes, die liet pleintje belommeren, een kostelijk zitje zijn, vooral des mid dags en des avonds, als Rap's man netjes in 17de eeuwsche kleed ij mu ziek maken, gelijk zij eiken dag van plan zijn te doen. Achter de taveerne, die in de hoofd wacht komt d© soudeniers waren ni'et afkeerig van een schuimenden kroes worden oude kegelbanen ge maakt. In d© huisjes er komen er 25 buiten de groote gebouwen als hoofd wacht, vleeschhal, weeshuis zul len vooral artikelen als bloemen, chocolade, fruit en dranken worden verkocht. Dan komt er een bakker, die den volke uit zijn vensterraam zal toeblazen met zijn hoorn, dat de bol len gaar zijn. Het huizengeheel, dat een afgesloten reeks rond het groote grasperk vormt, geeft toegang tot een oud poortje, waarvan 40 meiter lange walm uren door beeren gesteund haar d© nagebootste Groote Hout poort voeren. Als 't kan maakt men daarvoor een ophaalbrug over een stukje gracht, In Oud-Ilaerlem zal eiken avond een „ommeganck" plaats hebben met de speelluyden" voorop. Om 10 uur rukt de ratelwacht uit, om 't „tien be.it de klok" te gaan rondkleppen. Onder de wedstrijden zal ook het aloude boogschieten naar den gaa* behooren. De heeren Van Gasteren en Chabot maken 't dus den bezoekers zoo aan trekkelijk, als 't maar mogelijk is Zij hebben dan ook veel succes met hun onderneming, wat blijkt uit de talrijke aanvragen om tentoonstel lingsruimte. Ten slotte zj nog vermeld, dat de urenlange stortbui van gisteren heeft doen zien, dat ondanks de geweldige watermassa, die neerviel, de oud- Hollandsche huisjes in den tuin door de dubbele asphalt-bedekking inwen dig kurkdroog zijn gebleven. AANVANGSUUR VERVROEGD. Wegens de komst van Z. K. Hoog heid den Prins der Nederlanden Vrij dag a.s. zal de Uitvoering van gewij de muziek in de Groote Kerk vroeger aanvangen, zooals in achterstaande advertentie te lezen is. Bliksem ingeslagen. Gisterenmiddag is de schoorsteen op 't perceel aan den Burgwal 83 C door den bliksem getroffen. De schoorsteen sloeg door 't dak heen, gelukkig geen persoonlijke ongeluk ken veroorzakend. Priesterjubilé. 15 Augustus van dit jaar, hoopt de WelEerw. Heer Dr. de Vlaming, pas toor van de Onze Lieve Vreuwekerk aan het Spaarne alhier, den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaar tot Priester gewijd werd. 25-j ar ig j u b i 1 Onder veel blijken van belangstel ling herdacht heden de heer Mars bergen, ketel maker aan d© Centrale Werkplaats der H. IJ. S. M. den dag waarop hij vóór 25 jaar bij de maat schappij in dienst trad. Namens de maatschappij werd den jubilaris bij monde van den opzichter J. Leijer, een enveloppe met inhoud en diploma aangeboden. De kameraden boden hem een fraaie gaskroon aan. Heden herdenkt de heer J. van Uden dan dag waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij d© firma Job. Enschedé en Zonen (aid. stereotypie). Daar het geen officieel jubtlé is draagt dan ook de herdenking ©en meer intiem karakter. Voor gezondheid naar Zandvoort. Heden vertrok van hier de eerste ploeg kinderen naar het Haarlemsch Kinderhuis, aan den Hoogeweg te Zandvoort. De kleinen zulleu daar vier weken vertoeven. Rede Mr. Van Aalten. De rede van Mr. van Aal ten, die Vrijdag plaats zou hebben, is wegens de feestelijkheden op dien avond (de betooging voor Prins Hendrik) uit gesteld tot ©en datum, dien men in achterstaand© advertentie kan vin den. Op hol. Gistermiddag ongeveer 4 uur ging op den Schalk wij ker weg het paard van een melkrijder op hol, ging vliegend© vaart genoemden weg op werd ©ven daarna gepakt door ©enige mannen en tot staan gebracht. Op merkelijk is het, dat er geen onge lukken voorgevallen zijn, daar bij het abattoir veel menschen op den weg waren, zelfs was er geen schade toe gebracht aan de bussen melk waar mede de wagen volgeladen was. Van 't Kantongerecht GEVAAR VOOR BESMETTING. Wanneer een schip van een plaats komt., waar besmettelijke ziekte epi demisch is verklaard, mag het niet dadelijk onze havens binnenvaren, maar moot een inspectie van een ge neesheer ondergaan. Zoo'n schip moet dan in quarantaine en voert een gele vlag. Dit is het toeken, dat niemand aan boord mag komen, behalve d© dokter. Tegen deze wetsbepaling had een vletterman uit Amsterdam gezondigd. Ilij was toch bij een Engelsch stoom schip, dat de gele vlag voerde, aan boord gekomen Toen hij er eenmaal was, mocht hij niet meer weg eu moest ook wachten totdat de dokter niet zijn inspectie klaar was. Bovendien kreeg hij een proces-verbaal. De man beweerde heden voor den kantonrechter, dat hij de gele vlag niet, gezien had. Do ambtenaar van het O. M. eisch- te 10 gulden boete of 5 dagen hechte nis. VERBODEN GROND. 't Was nacht. Dit was voor twee jongelui geen beletsel, naar de Ca- vatene-kazerne t© gaan, om daar een brigadier op te zoeken, en geld voor „uitgaan' te vragen. Ongelukkig had den ze het bordje „Verboden loo- gang" bij den ingang der poori niet gezien. Nu werden ze vervolgd wegens het loopen op verboden grond. Er werd togen hen 5 gulden boete of 3 dagen hechtenis gevraagd. UITSPRAKEN. Heden werden de navolgende uit spraken gedaan M. K., te Zandvoort overtreding Veiligheidswet, 30 boeie of 10 dagen hechtenis. J. A. v. d. M., te Haarlem spren kels stollen, 10 boete of 7 d. liecht. S. W. B., ie Spaarndam, baars ver voeren in gesloten vischtijd, ƒ5 boete of 2 dagen hecht. B. D., te Beverwijk en 3 anderen, kievitseieren zoeken, no. 1/1 boete of 1 dag hecht., d© anderen vrijge sproken. J. W. v. Z., te Haarlem, overtre ding Arbeidswet, vrijgesproken. L. de P., t© Amsterdam, onbevoegd d© tandheelkunde uitoefenen, 50 boe te of 8 dagen hecht. C. Z., te IJmuiden, als schipper niet in acht nemen de voorschriften ter voorkoming van aanvaring, 100 boe te of 30 dagen hecht. A. de H., te Schoten, in dronken schap do orde verstoren, ƒ5 boete of 3 dagen hecht. J. F. Ph. en P. F. II., te Haarlem, rumoer verwekken, 3 boet© of 3 da gen hecht A. J., 2 maal, en J. de W., 3 maal, te Haarlem, loopen op verboden grond, 2 maal 5 boet© of 2 maal 3 dagen'hecht., en 3 maai 5 boete of 3 maal 3 dagen hecht. E. v. D., te Haarlem, en J. F. B., te Bloemend aal, rijden op verboden grond, 2 boete of 2 dagen hecht. M. K., en D. G.r te Haarlem, over treding A. P. V. Haarlem, 1 boete of 1 dag hecht. H. B. B. en J. P., t© Velsen, A. J. de V., te Wijk aan Zee en Duin, en A. Z., te Eg mond aan Zee, overtre ding A. P. V. Velsen, no. 1 15 boete of 5 dagen hecht, no. 2 en 4 1 boete of 1 dag hecht, no. 3/2 boete of 2 dagen hecht, en J. H. B., te Velsen, vrij gesproken. J. M.t t© Haarlem, overtreding A. P. V. Bloemendaal, ƒ1 boete of 1 dag hecht. H. M., te Haarlem, en 5 anderen, overtreding A. P. V. Zandvoort, ƒ1 boot© of 1 dag hecht H. V., te Lunteren, en 2 anderen, overtreding A. P. V. Heemstede, fl boete of 1 dag hecht, en J. K., te Haarlem, vrijgesproken. J. S-, te Haarlem, en J. D., te Schalk wijk, overtreding A. P. V. Haarlem merlied© en Spaarnwoude, ƒ10 boete of 5 dagen hecht., en 1 boete of 1 d. hecht. G. v. <L B., te Haarlem, overtreding Algemeen Reglement Vervoer, ƒ0.50 boete of 1 dag hecht. M. M. P., te Haarlem, en 20 ande ren, overtreding Motor- en Rijwielre gie ment, allen 1 boete of 1 dag h. Voorts werden er nog 30 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot 3 weken hecht, 7 dagen hecht, 3 dagen hecht., ƒ10 boete of 3 dagen hecht., 5 boete of 3 dagen hecht, 4 boete of 3 dagen hecht., ƒ3 boete of 3 dagen hecht., en 2 boete of 2 dagen hecht (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). HAARLEMMERLIEDE. Iu de gisterenavond gehouden ver gadering der Katholieke kiesvereeni- ging alhier werd de heer Passtoora opnieuw candidaat gesteld voor de Tweede Kamer; langdurige bespre kingen hadden plaats over d© drie ge- meenteraadsvacatureri; alleen de heer B. P. Vink werd definitief ge steld ein over de anderen ten slotte besloten eerst de houding te vragen der anti-revolutionaire en katholieke kiesvereenigingen. BEVERWIJK. Te Jan Gij zenvaart candideerde de R. K. Kiesvereeniging den heer Pas- sloors. HALFWEG. Kracht dor gewoonte. De machinist van trein 304, voor heen een stoptrein voor dat station, doch sedert 1 Mei niet meer, liet he denmorgen zijn trein aan het station hier stoppen, totdat de conducteur hem op zijn abuis door fluiten op merkzaam maakte. IJMUIDEN. Bij Koninki. besluit is benoemd Lot opziener bij de Rijks-electriciteitswer- ken van het kanaal van Gent naar Ter neuzen, met iug. van 1 Juni de heer F. T. d© Gloppor, onder toeken ning van eervol ontslag als machi- nist-electricien bij de Rijks-electrische inrichtingen te IJmuiden. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen: Familie Vinke, Rotterdam, Groote Krocht 5, 6 pers. Fam. Bar be, Amsterdam, Kostver- lorenstr. 5 p. Fain. Becht, idem, Haarlemmerstr. 46, 6 p. 11. Gewald, idem, Smedestraat 6, 6 Mevr. Koolemams Boijnen, Breda, Hotel Beau Site, 2 p. Mr. P. Rijnier, Amsterdam, Hotel Groot Badhuis, 2 p. Mr. den Tex Bondt, idem, idem, 2 p. Mevr. Dr. Verwey, Utrecht» Idem, 1 pers. Binnenland HOFBERICHTEN. H. M. de Koningin maakte gisteren e©n rijtoer naar Schevemingen. II. M. de Koningin heeft de aubade van het feestcomité te 's-Gravenhage aanvaard. De zang-hulde zal Dinsdag 8 Juni voor H. M. plaats hebben in de Malie baan. DOOPPLECHTIGHEID VAN PRIN SES JULIANA. Ter bijwoning van de doopplechtig heid van Prinses Juliana, worden de volgende buitenlandsclie vorstelijke personen verwacht, tegen 3 Juni De groothertogin-weduwe Marie van Mecldenburg-Schwerinde vorstin- weduwe van Wied, geboren prinsee Marie der Nederlandenprinses Tekla van Schwarzburg Hertog Jo- han Albrecht van Mecklenburg her tog Adolf van Mecklenburg prins en prinses van Erbach ©n als vertegen woordiger van de grootliertogin-we duwe van Baden, Prins Max van Ba^ den. Hertog Johan van Mecklenburg, regent van Brunswijk, komt reeds 29 Mei ter bijwoning van het internatio nale koloniale instituut, dat onder voorzitterschap van Prins Hendrik te 's-Gravenhage gehouden wordt. Eon gedeelte der vorstelijke familieleden logeert ten Koninklijke Paleize. de i

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1