BIJBLAD VAN HAARLEM'S DAGBLAD f 1.20 PER 3 MAANDEN OF 10 CENT PER WEEK. QROOTE HOUTSTRAAT 55. DRUKKERIJ ZUIDER BUÏTENSPAARNE 6. 88a Jaargang. No. T952. DE ZATERDAGAVOND HAARLEM'S DAGBLAD KOST IN HAARLEM'S DAGBLAD ZUM ADVERTENTIËN DOELTREFFEND. ONZE ANNONCES WORDEN OPGEMERKT. Rubriek voor Vrouwen De Parijsche vrouw en de nouveautés. Modekleuren, Linnen en batisten toilet ten. Soutach» garneering. Do Parisienne js in haar élégance toch ongeëvenaard, want pas heeft de mode slanke vornnen voorgeschre ven ,of zij weet haar lichaam, als het ware aan die nieuwe modellen, aan te passen. Ais men eene wandeling in het Bois de Boulogne of op de Par irijsche boulevards maakt, vraagt men zich onwillekeurig af: „waar op eens alle kleine corpulente vrouwen gebleven zijn?" We zien slechts syl- phidem, lang en elaxukl Zelfs de voor standsters der reformkleeding, wa gen een oogje aan de nieuwe toiletten die hare goedkeuring zouden weg dragen, als ze niet op een kunstig- vervaaixligd corset werdtön gedragen, zooals inderdaad het geval is. Z09 valt het ook op, dat de élégan te vrouwen op eens groot geworden zijn] En alhoewel de slanke robe princiesse, inderdaad het silhouet ver lengt, worden toch andere hulpmid delen toegepast, om tot het gewensch- te doel te geraken. Behalve die énorm hooge hakken worden in de fijne da meslaarsjes verhoogingen van een a anderhalve c.M. aangebracht. Al deze kunstgrepen hebben ten doel om de evenredigheid, de verhou dingen te bewaren ten opzichte van de steeds grooteï wordende hoeden. Een te kleine gestalte, onder een modernen reuzen hoed, weirkt immers belachelijk? Met de kleuren is Me vrouw Mode al bijzonder kwistig, want alle denkbare nuancen worden Voor den a.s. zomer gebracht. Te Pa rijs brengt mien zelfs straattoiletten van licht groen en lila's en om den fldeurigen indruk, dien zulk een cos- 'tuum teweeg brengt, nog te verhoo- gen, worden hoed, garnituur en hand schoenen in diezelfde Meur gedragen •alsmede de kousen, ja zelfs de lage •wandelschoenen laat men van de stof der japon vervaardigen. Onnoodag te 'zeggen, dat de blouses in tule van dezelfde nuance zijn; alleen voor in zetten wordt crème tule of kant ge bezigd, omdat de bovenbedoeld» kleu ren weinig flatteus tegen de liuid af steken. Als haute nouveauté brengt men de guimpes (inzetten of half-blouses) zonder boord. Verder kan ik gewag maken van de zeer lange, doch onmogelijk lange mantels of Liever gezegd overjassen, die alhoewel weinig sierlijk, van een onberispelijke coupe zijn; of ze ech ter ingang zullen vinden is nog zeer de vraag. De robe princesse, diie om aan het baske-model tegemoet te komen, even boven de knieën een in platte plooien ingerichte strook heeft, wordt zeer veel in toepassing gebracht. Ze heeft echter liet nadeel, dat die plooistroolc zich moeilijk laat opnemen. Het schijnt, dat de langerie-fahri- kanten een buitengewoon warmen zomer verwachten, te oordeelen naai* de massa's linnen en batisten toilet ten die zij vervaardigden. liet linnen wordt kwistig met dikken kamt ge garneerd en gein crus teerd,- terwijl 't fijne batist open geborduurd is 1- anglaise). De witte linnen en batiste japonnen worden veelal met een op- geknipten rok ingericht, doch men ziet ook enkele robes princesse, die op onder japonnen van fijn batist ge dragen worden. De mouwen worden voor liet meerendeel lang en nauw aanpassend gedragen, kórt» ovetr- mouwen zijn eveneens nog smaak. Het behoeft wel niet gezegd te wor- iden, dat de witte linnen en batisten toiletten weinig geschikt zijn vooi- vrouwen, die den zomer in de stad hamer inwoning doorbrengen; ze eige nen zich meer om aan hiet strand ge dragen te worden of op concerten, in parken of buitensocieteiten. Doch vooral aan het strand zijn witte toiletben aanbevelenswaairdig, deels omdat ze flatteus kleedem en men aan het str-and niet vuil wordt, deels omdat ze het minst de warmte aantrekken en v-an het zonlicht niet bederven. Wee haar, die met een licht blauw, grijs, of lila's kleedje een dag aan zee ver toef tl Het kan dan in één dag totaal bedorven, verschoten zijn. Luchtige zomer japonnendae men in do steden kan dragen, worden veel al van fijn oachemine, éolienne, of volte-stof vervaardigd. Het laatste is »e>er chic op een onderkleed van slap pe merveilleux. Het spreekt van zelf, dat do cxndor- kloeding gehieel en al aan de japon nen geëvenredigd moet zijn, d. w. z, onder een robe princesse geen onder rokken in de taalde,, doch nauwsluiten de onderj aponnendie mot kleine knoopjes of drukknoopen in den rug sluiten. De moderne garneering is nog steeds het zijden soutache. Men gar neert het op japonnen, mantels, pa rasol cein tuiresi handt aschj es, kort om overal waar m»n het maar met mogelijkheid kan aanbrengen. Het wordt langs naden genaaid om do lij nen beter te doen uitkomen of wel als ornament volgens artistiek ontwor pen patronen aangebracht. Verder wordt nog met galons en borduursels gewerkt, doch het allerfijnste is om de stof zelf te borduren en wèl kleur op kleuir. MARIE VAN AMSTEL. Het Rijke Natuurleven EEN BELANGRIJK PLEKJE. Toen ongeveer een maand geledon boomen en struiken zich met hun groen Meed gingen sieidem, toen de vogels hun eerste voorjaarsliedoren deden weerklinken en allies verjongd scheen, toen wekte Ik u op tot het ma ken van wandelingen door onze mooie omgeving om te bewonderen dien rijkdom van vormen en kleuren, om te genieten van vogels en bloe men, om te smaken het heerlijkst na tuurgenot. Samen— bewonderden wij den ge- gehehnnisv odten bloei van de meeste onzer vroeg bloeiende boomen, samen zagen wij de eerste vogels terugk.ee- ren en gingen wij deze in haar lente leven na. Dezen keer zou ik u graag eens willen aanraden een tochtje te ma ken naar liet vlakke deel van onze omgeving naar het land „ontwoekerd aan de golvten," naar liet gebied waar in bet grijs verleden zeeslagen wer den geleverd en waar nu de nijvere landman goud uit dien bodem weet te halen, naar de Haarlemmermeer. De ze week maakte de afdeeling Haar lem der Natuur Hist. Vereenaging leen excursie naar den noord hoek van den drooggelegden „waterwolf" onder lei ding van onzen stadgenoot dien heer M. Sterk en daar dezelfde tocht door iederen vreedzamen wandelaar eai natuurliefhebber voor het grootste ge deelte kan nagemaakt worden, vond ik het niet ondienstig den lezers op enkele bijzonderheden, die wellicht belangrijk zijn, te wijzen. De tram naar Halfweg brengt u in enkele minuten dicht bij bedoeld ge bied. Gaat gij langs het koffiehuis van den heer Coppée, dan ziet gij wel dra De Meer voor u liggen in al zijn uitgestrektheid, dan bekruipt u direct de lust, die mooie landerijen en fria- sche weiden, die gezellige huizen met hun lieve tuintjes, wat van nabij te bekijken, dan hebt gij er graag een paar vriendelijke woorden voor over, om van de bewoners allerlei inlichtin gen te verzoeken. Maar laten wij voorloopig eens in gedachten een kijkje nemen. Als Haarlemmers valt ons al in de eerste plaats die vrij uitgebreide bloe menteelt op. Ziet gij daar die velden tulpen staan? Als gij u nog even uw aardrijkskundeboekjes herinnert, waarin de geestgrond achter de Hol- landeche duinen als de van God be voorrechte kweekplaats voor bloem bollen wordt aangegeven, dan zijt gij zoo geneigd over de kweekproeven hier in de Meer de schouders eens op te halen en te denken: „Nu ja, zoo'n polder bewoner is een bollenkweekea* die wel beier wil, maar niet beter kan. Ik verzeker u, dat onze wandeling u verstomd zal doen staan, wamt al is de tulpenkweekerij nog vrij be perkt, die van gladiolussen is bepaald uitgebreid te noemen. Kosten noch moeite zijn hter ont zien om van het land te maken, wat het nu is. Diep moest liet woerden om gespit, hier werd het opgehoogd, daar afgegraven; de rijk» humusla- gen kwamen ten goede aan de ver schillende cultures, de kunstbe moo ting deed het overige en door kun dige leiding der grondbezitters en er varing en arbeidzaamheid van kwee kers en pachters levert de grond meer op, dan men oorspronkelijk durf die verwachten. En dat deze vruchtbaar is In hooge mate, dat zeggen u de uitgestrekte boonanvelden, de rijk bloeiende aard- beiplamten, de dicht begroeid» karwij- bedden, de rijk beladen appel- en pereboomen, dat ziet gij zelfs aan de frissche elzenhagen, die in enkele Ja ren tot die ontwikkeling zijn men en een aardige afscheiding vor men tusschen de verschillende lande rijen. Landbouwgewassen kweekt meii hier overvloedig. De grootste groentetelers In dezen hoek zijn de gebr. Hooiveld, welbe kend aan de Amslerdamsche markt. Wat zullen deze kweekers met moegen hum boonenbedden bekijken, als zij zien dat alles er zoo frisch en kerngezond bij staat, wat móet het hun een voldoening zijn, te hooron, dat hun aardappelen met die onzer duinen kunnen wedijveren, terwijl zij in prijs veel lager hlijven. Oordeel en overleg worden hier beloond. Ziet gij wel, dat de aardappelplanten onge veer drie a vier d.M. van elkaar staan? Oogenschijnlijk is daar veel te dun gepoot en kom het land veel pro ductiever warden gemaakt, maar wanneer gij in het najaar do oogst van dit land en die van het verder gelegen stok, waar door een anderen pachter die afstand niet zoo goed is in acht genomen, zoudt vergélijken, dan waart gij ai heel spoedig over tuigd en zou het u niet lastig vallen, uit te maken, wie het in het voorjaar bij het rechte eind had. Deoogst van den eersten landbou wer zal veel rijker zijn. Hij zal veel meer groota aardappelen van zijn land trekken dan de tweede em wat hij in quantiteit verbast, wint hij in kwaliteit. Die gladiolusvelden vertoo- nen ook een eigenaardigheid. Het grootste deel is behandeld met gewo ne-, het kleinste deel met kunstmest, bestaande uit superfosfaat, kalk en ammoniak en nu is t merkwaardig te zien, hoe de planben op dit laatste stuk voel forscher ©n krachtiger zijn dan die op het eerste, hoewel hier het resultaat ook nog schitterend mag worden genoemd. Prachtig staat de karwij in bloei. Als gij dit nog wilt zien, moet gij niet al te lang wachten en het is werkelijk wel aardig dit belangrijke landbouw gewas eens vam nabij te zien. Weldra zullen die vruchtjes rijp zijn en zal die oogst aanvangen. De vruchtjes van deze plant zijn heel aard'ig gebouwd. Zij zitten met tweeën tegen elkaar aan een kort steeltje, dat bovenaan bevestigd is en bij rijpheid van boven splijt Hier door bengelen zij heel sierlijk aan een draadje en worden gemakkelijk afgeworpen. De kar wij verbouwea*s weten dit zeer goed en nu is het ei genaardig, hoe bij hot oogsten van dit gewas op die eigenschap wordt gelet. Hoe droger de lucht is, des te ge makkelijker broken de steeltjes waar aan de vruchtjes bengelen af en daar het niet de bedoeling is, deze uit te zaaien moet met het oogsten op den vochtigheidstoestand dor Lucht wor den gelet. Men doet dit meestal iin nachten nis het dauwt en zij die er den slag van hebben, maken dm don karwijtijd oen aardig weekgeld. Belangrijk in hooge mate is ook de uitgestrekt© boomenkweekerij van den heer A. P. Hond riksen. Hierom alleen sou ik u ai oen tochtje naar Halfweg aanraden. Heel wat moois is hier te zien. De eenvoudige maar kundige en nijvere kweeker hoeft hier heel wat tot stand weten te bren gen. Op ruime, goed onderhouden bed den zien wij do jonge Prunus planten, die in het najaar weer met hun mooie rose „roosjes" bij lederen bloemist zullen prijken, hier staan veredelde appelboompjes en wilde zaailingen, hier kweekt men de duurste Fransche rozen ©n de prachtige pioenen. Het duurste hoekje in dit gedeelte is de porzikkweekerij. In lamge lij non staan daar de jonge boompjes geschaard. De jonge takken worden met zorg langs de draden en stokken geleid en krijgen zoodoende het ge- we nschte model.- Rijkbloemige meiklokjes en vreem de riddersporen, dikknopplge anjers en sierlijke dyclttra's zij alle roepen ons toe: „Zie hier, wat noeste vlijt en kundig overleg tot stand wisten te brengen. Eertijds beukten de zware golven van den grooten landvorslln- der de bedreigde landen, toen hield 't water schatten verborgen. Nu zijn zij er aan ontworsteld, nu voedt de bodem een nijvere bevolking, die trotsch ie op d« veroverde schatten. H. PEUSENS. De Struisveer. „En tot alot, mijn beste Jangen, „wensch ik je voor het nieuwe „levensjaar een lieve kleine „vrouw toe 1 Kijk toch eens rond „onder de dochteren des lauds, „het wordt werkelijk hoog tijd „bedenk, dat je reeds 36 jaar bent; „wil je dan je geheel© leven lang „vrijgezel blijven Dat zou jam- „mer zijn l Een maai zooals jij, „geschapen voor hot huwelijk, „zoo huiselijk, is hot aan zichzélf „verplicht een vrouw te nemen. „Dus nogmaals, beste Hams, in je „volgenden brief verwacht ik be- richt, dat je verloofd bent 1 Je „moeder sluit zich geheel bij deze „wenschen aam. Ontvang de har- .lelijke groeten van je je lief- hebben dén vader THEODOR HEGENDORF." Rechter Hegemdorf las hot slot vam zijn verjaringsbrief, die im een kist met alle mogelijke geschenken gele gen. had, nog eens over en weer ble ven zijm blikken op do woorden „lieve kleine vrouw" rusten. Sedert zijm dertigste jaar was de vermaning om te gaafiJ trouwen bij hem tevergeefs gebleken. Waar zou ik dam een meisje, zooals ik bot zou wenschen, loeren konnon Op bals kom ik niet. zooals u weet, familiebezoeken leg ik niet af en ik zou dus op de straat een meisje in de armen moeten loopem 1 had hij zijn moeder bij zijn laatste bezoek thuis geantwoord. 't Zijn tegenwoordig bijna allen schijngeleerde dames, waarvoor ik bamg ben, of sierpopjes, die ik nog rakwler acht. Wanneer ik eenmaal trquw, dan wil ilk een vrouw hébben, die im haar huis haar werkelijker» werkkring vindtik houd nu een maal niet van die „modernen". Alsof er ook tegenwoordig niet genoeg zulke meisjes waren Je geeft te veel aan je ideeën toe, had zijne moeder geantwoord. Je geeft je ook in 't geheel geen moedte om te zoeken mem kan er zich dus niet over ver wonderen, wanneer je er geene vind. Zelfs in Sylt heb je je niet verloofd I Ik geef nu spoedig de hoop, dat ik een schoondochter krijg, op. Sedert een half jaar nu was hij naar H. overgeplaatst. De ouders kregen weer hoop. H. was bekend om haar vele mooie meisjes Merkwaardig 1 Dezen keer was de vermaning lang miert. op zooveel te genstand gestooten. „Lieve, kleine vrouw I nu ja, hij was inwendig geen vrouwenhater, in 't geheel niet. Dat behoefde niemand van hem te deuken. Hij was de eenige zoon van den fabrikant Hegemdorf, die zijm half mill toen op het droge had. Hij kan vrij kiezen, op geld behoefde hij n/iet te zien. Daarnaar zag het lieve, aantrekke lijke persoontje, dat hem iederem morgen even voor negen om den hoek der straat tegenkwam, niet uitï Ze was wel elegant, doch eenvoudig ge kleed Een donkerblauw cheviotecos- tuum, voetvrij, kleine voetjes dat was Item direct opgevallen een eenvoudige hoed, waaronder een zacht, klein, bleek gezicht met mooie donkere oogen in de wereld zag. Dat meisje moest wel ergens in een zaak zijn, daar hij haar zoo geregeld, als hij met zijn akten-portefeuille naar het gerecht ging, altijd op dezelfde plaats trof Maar 't slaat reeds kwart voor negen 1 Ik moet me haasten. Snel sluit de rechter zijn brieven 1m de schrijftafel, grijpt zijn hoed, overjas en paraplu!© en snelt de deur uit, om nog op tijd op de „remde®- vous-plaats", zoo als hij de ontmoe tingsplaats in stilte schertsend noemt, te zijn. 't Was onaangenaam weer gewor den het was begonnen te regenen en koude oostenwind blies de men seden om do oor en. Hans Hegemdorf deed zijn jaskraag omhoog. Waar blijft ze vandaag toch Anders komt zij mij hier altijd op dezen tijd tegen. Waarom kwam zij heden, juist op zijn geboortedag, niet De rechter werd een weinig boos over deze onnauw keurigheid l Ha daar kwam ze juist aan met een Mein, naar U scheen zeer licht pakje, aan den arm. Dezen keer kwam ze uit een zijstraatje, ze had zeker een boodschap gedaan. Met snelle schreden en blozend Mep zij hem voorbij. Hij kon zich nu weer vejheugetn over haar vluggen gang en kleine voetjes. Als men toch slechts woord met haar wisselen kon, dacht hij, ik zou haar zoo gaarne spreken 1 Men zon bijna lust hebben om als aanknoopimgspunt haar de parapluie aan te bieden, het regent hard en zij ls zeker in de haast zonder parapluie Hf 1 Daar kwam een verschrikke lijke b-ui. Heeren, die hun parapluie© opgestoken hadden, deden deze spoe dig neer, om het gevaar, dat ze om slaan zouden, te voorkomen. Het1 Jonge meisje had zich bij den fcevi- gen windstoot, die haar recht tn het gezicht blies, omgedraaid, om weer wat bij te komen. Daarbij moet het kleine pakje zeker losgeraakt zijn, want plotseling fladderde een prach- rudsveer door de lucht. Ze vtel daarna in de modder en bleef juist voor Hans Hegendorf's voeten liggen. Dat was nog eerst eens een geluk kig toeval. Wat kon de lange rechter zich bukken I Verheugd nam hij de vuile veer op om ze aan de eigenares terug te brengen. Ik ben gelukkig, lieve juffrouw, dat ik u uwe, weliswaar erg bevuilde, veer weer kan overhandigen. 0 1 riep het meisje ontsteld, die mooio veer I Dat is verschrikkelijk I Nu, troostte de rechter, het ongeluk is niet zoo groot, wanneer u de veer opnieuw schoon maken laat, wordt ze weer als nieuw. Ach, ze komt juist van de was scherij, klaagde het meisje ik heb haar juist voor mijn huisjuffrouw af gehaald oh, wat zal die boos zijnl Wat moet ik nu beginnen 1 Het beste zal zijn, dat u de veer direct weer naar de wasscherij brengt, raadde hij haar aan. Maar ze moest vandaag nog op ai hoed gezet wórden. Ach, dat mij dat ook gebeuren moest 1 En daarbij moet ik precies om negen uur op den cursus zijn. Ik had de veer nu reeds afgehaald om haar vanmiddag te kunnen afleveren. Wat moet ik nu beginnen aar stem sidderde en met moeite hield ze de tronen in. Wanneer ik haar slechts helpen kon, men zou haar in de armen wil len nemen en haar troosten, dacht Hans. Luide zeide hij Wanneer ik u ergens mee van dienst kan zijn, dan ben ik daartoe gaarne bereid. Zal ik, daar u toch geen tijd hebt, de veer voor u naar de wasscherij brengen en er haast achter zetten Misschien kan het ding spoedig woei' schoongewasschen worden. Dat ware te veel verlangd, mijn heermijnheer Rechter Hegendorf. Kathe Maurer, antwoordde het jonge meisje met een fichiten hoofd knik. Wanneer u werkelijk zoo vriendelijk wilt zijn, mijnheer de rechter, het is immers te veel ver langd, maar Ik weet werkelijk geen raad. Zooals ik u reeds zeide, lieve juffrouw, ik doe het met genoegen, mij;n tijd is niet zoo kostbaar. Laat ze op het gerechtshof vandaag maar een weinig wachten, dacht hij. Dus, ik zal zeggen, tegen hedenmiddag welken tijd vindt u, dat de veer klaar moet zijn Wanneer het mogelijk is, tegen drie uur. dan kom ik van den cursus terug. Haastig wikkelde zij de vuile veer weer Ln het met firma-naam voorzie ne papier en gaf het aan den rech ter. Een buiging, en weg was ze. Dg rechter nam den hoed af *en keek haar na, zoolang hij haar zien kon. Daarop bekeek hij het adres en ging opgewekt naar bedoelde was scherijHier werd hij erg ontnuch terd. In geen geval kon de veer voor het. einde der week klaar zijn, zeilde de juffrouw beslist, spoediger ging het nergens, waar hij ook heenging. Ten einde raad nam hij de veer weer terug en ging terneergeslagen uit den winkeL Die heeft zeker geen gemakkelij ke vrouw, mei'kte de winkeljuffrouw _en haar collega, hij was ge heel bedrukt 1 Intusschen brak de rechter zich het hoofd, hoe hij het meisje helpen kon. Ik heb heft, zeade hij eindelijk. Ik koop eenvoudig een nieuwe veer f die vanmiddag voor de gerei nigde uit. Verlicht ging hij een hoedenzaak binnen. Ik zou gaarne precies zulk een veer hebben als deze, die in de mod der gewaaid is. Zeker, menoor, dat zal wel gaan, Mor is een. zeer mooi exemplaar. Ze is precies zoo als uw verongelukte. Goed. Wat kost die Achttien gulden. Achttien gulden vroeg de rech ter eenigszios verschrikt. Van deze veer zal uwe echtge noot» ook zeer veel nletzier hebben, ze is onverslijtbaar 1 zeide de ver koopster. Goed Hier zijn achttien gul- 5TOS. Met de nieuwe veer, die hij goed had laten inwikkelen voor de zeker heid, bevond onze rechter zich reeds lamig voor den tijd op de afgesproken plaats. Eindelijk kwam ook de aange bedene Hebt u bet werkelijk Maar ge kregen Hoe zal ik u danken, mijn heer de rechter En tien hoogste verheugd re'kt© zij hem haar hand. Het liefst had hij deze aan de lippen gedrukt, doch hij bepaalde zich tot een sitev'gen hand druk. Was men dan direct bereid de veer te reinigen Onmiddellijk I loog de rechter. Zij zeiden, dat ze het vaker deden. Ik heb er op gewacht en de veer direct weer meegenomen. Ge kunt u niiet voorstellen, hoe gelukkig ik ben Ik zou er veel on aangenaamheden door hebben gekre gen, wanneer ik de veer hedenmid dag miert had thuisgebracht. Onze huls juffrouw namelijk, wier kinde ren Ik 's middags bij het schoolwerk help, is een reor jjdele vrouw, zij zou zeer boos geweest zijn, wanneer ze door mijn schuld haar mooien hoed niet kon opzetten. Wat hebt u er voor betaald f Kostte het evenveel als den vorige» keer Daar zat hij reeds in een lastig par ket 1 Hij had er immers geen besef van, wat hit schoonmaken van een véer moest kosten- Maar diplomatisch wist hij zich uit de netelige positie te' redden. Ja, precies zooveel als den vorl- gom keer. Dan ben Ik u dus een guide» schuldig. Onderwijl had ze haar beursje ge nomen en er een gulden uit gekre gen. Als !t u blieft, mijnheer de rech ter, en nogmaals mijn harte l ij ken dank voor uwe vriendelijke bemoeiin gen. Alsof het vanzelf sprak, liepen ze nu met hun beiden door, terwijl het meisje onbevangen en vroolijk praat te. Ze bezocht een naaicursus, om met een maand thuis te kunnen naaien. Haar moeder, een offiCierswedu we, was drie jaar geleden met haar naar de stad getrokken, omdat zij daar zakgeld konden verdienen, hetgeen in het kleine nest, waar zij het laatst hadden gewoond, niet mogelijk was. Maar een dienstbode kunnen we er niet op nahouden. We hebben al leen een werkvrouw, en geheel alleen kan ik pioedertje niet laten, zeide zij, waarom zoek ik een bezig heid, d'ie ik thuis kan verrichten. Vol bewondering zag Hans Hegen dorf het meisje aan. Welk een open, mooi karakter sprak er uit haar zonder terughouding sprak zij over de bescheiden omstandigheden, waarin ze verkeerden. Nu ben ik direct thuis, zeide Kathe, zijn gedachrtengang onderbre kende, in deze straat wonen wij. Hij haalde zijn licht pakje to voor schijn en gaf het aan het jonge meisje. Hier, lieve juffrouw, laat u het niet nog een keer wegwaaien. Natuurlijk bevond de verliefde rechter zich den volgenden morgen weer op de gewone ontmoetings plaats. Tot zijn verwondering be merkte hij eohter, dat Kathe juist de zijstraat inging, waarin zich do was scherij bevond. En weer droeg ze liet onheilspellend pakje. Spoedig had hij haar ingehaald. Goecteiimorgein, juffrouw. Nu reeds onderweg Weliswaar vriendelijk, maar toch. naar het scheen een weinig opge wonden, beantwoordde zij zijn mor gengroet. Hebt u onaangenaamheden go- had juffrouw Maurer Ach, mijnheer de rechter, dat is oen lastige geschiedenis met deze veer. Begrijp u eens, onze huisjuf frouw beweert, dat deze haar veer niet is, ze moet in de wasch verwis seld zijn, Ze beeft haar eigendom, zooais ze mij vertelde, met een toe ken gekenmerkt, omdat het een zeer dure veer was, die een kapitein haar van Australië had meegenomen. En daar het teeken aan deze ontbreekt, houdt ze stellig vol, dat de vee ren verwisseld zijn. En nu moet ik nog eens tnformeeren. Leugens hebben korte beenen. Nu kwam alles aan het licht. In welk een nare positie was hij geraakt. De rechter wist niet, wat hij zeg gen moest. En in zijn verwarring stot terde hij Maar het is toch een zeer moore, echte struisveer van achttien gulden. Ja, zeide Kathe, zooveel zal ze wel gekost hebben ;op geld komt het de vrouw niet aan. Weet u wat. lieve juffrouw, laat mij die zaak tn orde maken. Ik heb do valsche veer in ontvangst geno men en moet de kwestie dus ook weer oplossen. En zonder antwoord af te wachten, nam hij liaar het pakje uit de hond. Wacht u als 't u blieft 'n oog en- blik, binnen vijf minuten is de zaak afgedaan. In een oogenblik stond hij in de vestibule van de wasscherij. Zoo, nu is het de kwestie, om verder te liegen. Het beste is, dat ik zeg. dat de veer toch verwisseld 1s, en dat zij eerst tegeqj het einde der week Maar kan zijn. Ja, dat is do op lossing, zoo moet het gaan. Snel stopte hij de gekochte veer in den zak en keerde naar het ongedul dig wachtende meisje terug. Nu, vroeg ze, is het in orde Ja zeker, uw huisjuffrouw heeft gelijk gehad. Hot is werkelijk waar, zooals ze vermoedde, haar eigen veer is nog in de wasch, dat was een ver wisseling, die gemakkelijk te bogrïj- pen is, daar beide vee ren op denzelf den dag ter reiniging gebracht wer den. Zaterdagavond is de veer klaar en daar ik toch reeds betaald heb, is het 't beste, dat ik ze dan afhaal, waarna ik haar u zal brengen, wan neer het u aangenaam is. Kathe aarzelde. Hoor eens, nu draai ik de zaak om. Nu ga ik in den winkel en kunt u op me wachten, wanneer u wil. De rechter werd bleek. Maar wat wilt u daar dam nog doem Dat is mijn geheim. Het beslissende oogenblik was daar. Er bleef den rechter niets an-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 13