Twee jaar aan ringworm gesukkeld. Binnenland Letteren en Kunst Pers-Overzicht jen berusting getroosten rij rich allo ontberingen. Eén gedachte bezielt ben uilen, met name „la grande cau se", de geleidelijke vrijmaking van hun door despotisme armzalig ge worden vaderland. Meen Lntusschen niet, dat er veel anarchisten onder rijn. Do meesten jzijn verklaarde tegenstandera van tbommenwerpen en dergelijke mani festo ties. De meeaten vinden den .vorstenmoord zelfs volslagen nutte- lloos, aangezien rij ten volle beseffen, dat daarmede hel kwaad niet verhol pen wordt en dat de macht, althans ae invloed van een tsaar vam Rus land doorgaans vrij beperk! ts. De meesten rijn revolutionair-socla- 'lifftiöoh en onthouden rich Van het ■deelnemen aan plannen, aan welker juitvoering gewelddaden verbonden rijn. Slechts een humoer gaf mil eens te kennen, dat er ook „sympathieke" moorden bestaan. Zie eens, sprak hij, Charlotte orday bracht Mara! om het leven, ten op allesbehalve heldhaftige wijze. .Hij was in het bad en op dat oogen- blik geheol weerloos. Zij stak hem van achter. EHe moord was dus een moord „pour tout de bon", too vul gair mogelijk. En toch, en tóch, als Charlotte Corday in dezen tijd leefde en monsieur Deihler haar aan de guillotine zou afwachten, zou ten stel ligste het gan»ohe volk haar aan den beul ontrukken an haar overladen met eerbewijzen. En de gansche mensohheld zou het toejuichen. Reeds lange jaren geleden hebben fte Russische studenten te Parijs een „caisse de ee cours mutuels des ótu- diants de Russle" opgericht, waarin telke student met genoegen maande lijks ztjn bijdrage van 1 franc stort. Uit die kas worden ln de eerste plaats de behoeftige laavdgenooten ge steund. Wijders wordt re „aange sproken" voor het bal, dat de Russi sche studenten op den 12en Januari dien eersten dag van het Jaar in de Russische tijdrekening, in hdt Palais Royol plegen t® geven. Op da! bal ik an men menige® student en menige Studente in nationale kleerderdracht zien, en Russische dansen, zooals de „roeskaia" en de „kasatsjok" wel ke laatste dans niets sjokkerigs heeft zien uitvoeren. Het is een zeer sympathiek we reldje, dat van de Russen van den linker Seine-oever. Een wereldje van werkers en enthousiasten, die mee- rendeels te gelegener tijd volkomen bereid zijn, zelfs hun teven voor „la grande cause' over te hebben. En bet is een ergerlijk en bespottelijk feit dat de Fransche Republiek het juist dien Russen lastig maakt en haar oogluikend, zelfs meewerkend, blootstelt aan de onbeschaamde re- chercheuramanieren van uit Rusland overgekomen spionnen. Ergerlijk en bespottelijk. Want o, ironie! juist de Russische grands seigneurs" van dein rechter Seine-oever zijn gevaarlijk voor het prestige van de Fransche Republiek. Het spreekt welhaast vanzelf, dat die groote heeren, bijna allen prinsen of Iets dergelijks de Russische adel is jong en dus heel erg hoog bitter ■weinig smaak hebben voor den. repu- blikeiiischen regeeringsvorm, bevoor rechte aanhangers van het tsarisme als zij uiteraard zijn. Zij hebben den rneesten omgang met nationalisten, Orleanisten en wat dies me«r zij, uit politieke, ziele- en andere verwant schap. Een paar jaar geleden verstrekten sommige redacteurs van nationalis tische bladen heftige artikelen, ge richt tegen de Fransche Republiek, aan een paar attache's van het Rus sische gezantschap te Parijs. Deze at tache's vertaalden de stukken dan in het Russisch en zonden de vertalin gen op aan regeerlngsgezinde bladen te Sini-Petersburg. De Parijsche co tiran ten namen die stukken weer over en voegden er dan gewoonlijk een omschrijving bij van: Luistert nu eens, hoe „la nation alliée denkt over onze huidige regeering. Schaam! u, mispunten van Staat!" -Dat alles deden die Parijsche couran ten, vóórdat de Russische bladen hier •aangekomen waren; zij deden het .voorkomen,, alsof er steeds van de te legraaf gebruik gemaakt was gewor den. Zoo ging het rotatie-spelletje eenige maanden achtereen door. Doch op een goeden dag verdwaalde, door een „postzonde", een dergelijk artikel, dat van Parijs naar Shut-Petersburg was verzonden, ergens anders, kwam in elk geval niet op tijd ter plaatse aan. Toch re pro duoeerden de natio nalistische organen, van den prins geen kwaad wetende, de zoogenaam de Russische artikelen. Toen kwam het bedrog uit. Tableau! Of, zooals •een Hollandsch purist zou zeggon: schilderij! Prins Oeroessof, de Russi sche gezant, die geheel bulten de xaak stond prinselijk lui als hij was, bemoeide hij zich slechts met audiënties en recepties zond de ietrokken attachés weg. De betrok ken Fransche journalisten schrijven er nog altijd op Los. Voorts Is het een bekend feit, dat de hooggeplaatst en der Republiek door de meestem dar Russische am bassade min of meer uit de hoogte behandeld worden, als „hauts fonc- Uonnaires", zonder meer, terwijl daarentegen een doeniet, mits hij slechts van min of meer ouden adel Is, bij diezelfde ambassade met eer bewijzen wordt overladen. Te drommel I als de Fransche Re publiek Juist de Russen van den rech ter Seine-oever meecr „in de gaten' bleld... It OTTO KNAAP. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. Alles geprobeerd zonder baat. Kloosterbalsem geeft uitkomst. Hetzelfde middel geneestdedeebter van dauwworm. Mej. A. J. ma der Spek, Rozen- burgstraat 84, te Den Haag, ver klaart, dat zij moer dan twee jaar ringworm heeft gehad op handen, boenen en hals. De menschcn, die plotseling misvormd worden, kunnen beseffen wai bet zoggen wil voor Ie mand als ik, die pas 26 jaar oud is, dat ik in de voortdurende gedachte moest teven om voor altijd geschon den te zijn, omdat men mij zeide, dat mijn ziekte ongeneeslijk was en daair ik alle geneesmiddelen tevergeefs had aangewend. Ik moest natuurlijk mijne huiselijke bezigheden verrich ten, en wanneer ik in het water wer ken moest, schreeuwde ik het ui! van pijn. He! jeukte mij voortdurend vreeselijk en dat was ondragelijk. Uit mijne handen liep dikwijls veel bloed, ik was beslist moedeloos en zat dikwijls te huilen. O, ik heb zulke pijnen doorstaan, totdat ik gelukkig op aanraden van ean vriend, don KLOOSTERBALSEM ben gaan gebruikten en deze heeft mij in zeer korten tijd volkomen gene zen. Mijn dochtertje Rika, die dauw worm had, heb ik in zoor korten tijd met dsn kostelijiken KLOOSTERBAL SEM genezen. Jongen zoowel als ouden worden door cüen Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, onvoorwaardelijk ge nezen Yan oude en nieuwe wonden, brand- en snijwonden, zwaden, ro ven, uitslag, ring-, dauw- en baard- worm, ziekten der hoofdhuid, Rheu- matiek, Rheumatische zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, spit in den rug, en aambeien, zoowel bloe dende als andere. Bij het gebruik van Kloosterbalsem, wijken alle huiduit slagen als bij tooverslag. Prijs per pot van 20 gram 35 et, van 50 gram 75 ct., van 100 gram 1.20 en van 250 grom f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeel'iger dus! Let op! Alleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze ls kenbaar aan een rootten band om den pot, waarop de handteekening L. I. Ak ker, Rotterdam voorkomt, alle ande re is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten en Apo thekers, de bekende Depóthouders. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar la Apotheken. Priji 1.25 p«r flacon. Qnil/PTmoWo zond- 2- l«verplaat- OUlB.Cl4iGfi.lC sen, zek«re ®n spoe dige genez. in alle gevallen zonder weder instorting. Vraag bewijzen van genezingen aan Doctor DAMMAN,rue de Tróne 76, Brussel (België). Stadsnieuws GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad dor ge meente Haarlem op Woensdag, 2 Juni 1909, des namiddags te 11/2 uur, in de Statenzaal (Prinsenhof). De volgende zaken zullen aan de orde worden gestold 1. M-ededeeLingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift onderwijzer school No. 5, om eervol ontslag. 2. Vergadering met gesloten deuren. 3. Voorstellen B. en W.W. goedkeu ring begrooting Slacte-Apotheek, dienst 1910. 4. Id. id. id. rekening en verant woording Barbaragasthuls, dienst 1908. 5. Id. id. id. 2e suppl. begrooting SL Elisabeth's of Groote gasthuis, dienst 1908. 6. Id. id. id. rekening en verant woording voormalige corporation van neeringen, ambachten en bedrijven, dienst 1908. 7. Id. id beschikbaarstelling gelden bouw verbrandingsoven gemeente- reiniging. 8. Id. id. verzoekschrift H. Sant en K. van Eden, subsidie vakschool voor drogisten. 9. Id. id. instelling gemeentelijke Arbeidsbeurs, met schrijven en nader schrijven B. en W.W. 10. Id. id. bestemming en verbou wing perceel Kruisstraat No. 45/47. 11. Id. ld. lioogier beroep T. Hilarius Wz.weigering vergunning bouw per- ceëién Papentorensvest. 12. Id. id. beschikbaarstelling gel den stoomketel Etectrieche Centrale. 13. Id. id. aanvrage bestendiging Gezondiheidsc onim lssie. 14. Id. kL ld. ontheffing verplich ting oprichten BurgerdagschooL 15. Id. id. wijziging Raadsbesluit d.d. 6 Januari 1909 No. 23 16. IcL ld. intrekking Raadsbesluit d.d. 24 Februari 1909 No. 18. 17. Id. id. verkoop grond Wijde GeJ- delooze Pad aan C. Dijserink. 18. ld. Ld. ld. ld. ten zuldeo Temna- ilersstraal aan de N. V. „Arbeid Adelt". 19. Id. id. ld. id. ten Oosten Ko ninginneweg aan Maatschappij ,,'t Oude Gilde". 20. Id. id. Id. kL ten tulden Wijde Geldelooae Pad aan C. J. A. Reigero man. 21. ld. kL verhuring grond Schoter singel aan A. Snel. 22. Id. ld. verhuring water Leid- scho Vaart aan K. Hoesbergen. 23. Id. id. onbewoonvorldaring per- ceelen Lange Raamstraat Nos. 19 A en 19 B. 24. Id. id. Ld. perceel Burret- straat No. 14. 25. Id. ld. ld. ld. Korte Zijlstraat No. 12 C. 26. Id. ld. verzoekschrift Vereeni- ging Nederlandsche Arbeidsbeurzen om bijdrage. 27. ld. kL vatsstelhng lijst benoem baren tot lid en plaatsvervangend lid stembureau'». 28. Benoeming leden en plaatsver vangende leden stembureau'» verkie zing lid Tweede Kamer der Statea- GemeraaL 29. Aanbeveling Gezondheidscom missie benoeming lid. 30. Verzoekschrift A. vam Duin, her benoeming gemeente-geneeskundige. 3L Aanbeveling B. en W.W. benoe ming directeur Avondschool voor han.de laonderw i ja 32. Voordracht ld. id. twee leden Bestuur gemeentefond» bevordering verzekering tegen geldelijke gevolgen gedwongen werkloosheid. DE KONINGIN. Men schrijft uit Den Ilaag H. M. de Koningi» maakte Don- derdagnamtddag een rijtoer door de binnenstad tot niet geringe verras sing en blijdschap van d» bewoners van verschillende straten, waar men H. M. nu niet eiken dag op Haai* rijtoer ontmoet. Menigmaal ging een hartelijk hoera op voor onze Ko ningin, o. a toen Zij langs de Beek- laan en door eenige nabij gelegen 6traten kwam. DE DOOP DER PRINSES. Tot het gevolg van de vorstelijke personen, die bij gelegenheid van de doopplechtigheid te 's-Gravenhage worden verwacht, behooren ook de heer Van der Lüho, hofmaarschalk van de Grootliertogin Maria van Mecklenburg Schwann, en de heer Von Malchus, hofmaarschalk van de Vorst!» Weduwe van Wied, geboren Prinses der Nederlanden. DE KONINKLIJKE FAMILIE IN DE HOOFDSTAD. t Hbld. schrijft Benige® tijd geleden konden wij de blijde mededeeling doen, dat de Koninklijke Familie waarschijnlijk1 in de a. a September-maand de hoofd^ 6tad zal bezoeken. Dat zullen voor Amsterdam heerlijke feestdagen worden, en met de Koningin en Prin ses Juliana in ona midden zal de bur gerij zeker spontaan uiting geven aan haar groote vreugde met do vervul ling van zoo'n lang gelcoesterden wensch. Begrijpen ijk, dat reedg thans plan nen gemaakt worden tot schitterend t feestbetoon. Zoo vernamen wij dezer dagen, da! een groote sportbeweging op touw gezet wordt, op initiatief van de Amsterdamsche afdeoling van „Volksweerbaarheid". Tot deelneming aan deze sportbe- toogïng, in de week van het Konink lijk bezoek te houden, zijn alle Am- eteaxiarüsche ver eendgingen, die zich met lichamelijke ontwikkeling bezig houden, te weten vereenigingen op gebied van zwommen, roeien, zeilen, voetbal, cricket, iawntennis, schieten, turnen, korfbal, open luchtspel, scher. men, enz., uitgenoodigd. Het ligt in de bedoeling een gxooten optocht door de stad te houden naar een werkterrein. Zooveel mogelijk zullen de deelnemende corporaties daar gelegenheid krijgen hun praes- taties op sportgebied aan het publiek te toonen. Dan wordt., naar wij hooren, ge hoopt, dat de roei- en zeilvereenigin- gen zullen willen medewerken tot het organi&oeren van een verlichten vaar tocht door de grachten, en dat zarig- vereeaiigingen bereid zullen gevonden worden dit grootsciho sportfeest met haar zangen op te luisteren. NED. SPAARBANKBOND. Deze bond hield te Groningen een algemeene vergadering. In zijn ope ningsrede constateerde de vice-voor- zitter, mr. Delprat uit 's-Graveniiage, dat in 1908—09 weder 13 banken als Lid zijn toegetreden, zoodat thans 33 banken bij den bona zijn aangesloten die te zomen de belangen van 286,000 inleggers, met een bedrag van 56,000,000 vertegenwoordigen. In het jaarverslag is medegedeeld, dat volgens het laatste regeerings- o verzicht in ons land in 1907 óp 1456 scholen het schoolsporen is inge voerd, op 8560 scholen is dat echter nog niet het geval. PRINS HENDRIKPOLDER? Men deelt mede, dat het voorne men bestaat de ruim 300 H.A. groot zijnde polder, welke een vorig jaar is bedijkt in bet Slaak en welke polder door het publiek tot heden Slaakpol- der werd genoemd, te noemen naar Z. K. H. Prins Hendrik. DE TOEPASSING DER WONING WET TE AMSTERDAM. De Tel. schrijft: Na de aanneming der motie van de raadsleden Ruys c. s.. om de voor dracht tot onbewoonbaarvorklaring van 129 woningen aan te houden, tot dat de regeering een beslissing zal hebben genomen op liet verzoekschrift van B. en W. Inzake den aankoop mn de gronden der onbewoonbaai-ver- klaarde woningen, rijst de vraag, wat nu verder zal geschieden. Zal de Gezondheidscommissie zich bij dit raadsbesluit neerleggen? Waar schijnlijk lijkt dl! niet, want, zooals de heeren mr. Van Glgch en mr. Worst reeds in de raadsvergadering van Woensdag hebben opgemerkt, Is er uit rechtskundig oogpunt nogal wat tegen to zeggen. en reed» vroeger heeft de GeoondheldBComralsflfe ge toond, niet geneigd te zijn, te zwich ten voor de partij, welke thans in den raad de overwinning heeft be haald. Evenzoo ls het lang niet onmogelijk dat Gedeputeerde Staten zich op de zijde van de Gezondheidscommissie stellen en het raadsbesluit vernieti gen. De vraag is echter, wat fcnfusschen <L vv. z. terwijl eventueel adminis tratief de kwestie wordt uitgemaakt zal geschieden. De bedoeling van de voorstellers der motie ia natuurlijk, dia! niet al leen de bewuste onbeavoonbaarvarkla ring van 129 woningen, maar, diat al le verdere onbewoonhaarverklnrlngen worden aangehouden. Zal dan de Gezondheidscommissie ook haar adviezen opschorten? In dien zij zich niet me! de motie veree- nrgt, zal dit zeer de vraag zijn. En, eveneens is het zooal waarschijnlijk, toch long niet zeker, da! de voorzit ter, iagev oJge de bedoeling der motie de voordrachten tot oubewoonbaar- verklaring niet op de agenda zal plaatsen, zoolang het regeeringsant- W'oord nog niet verschenen is. Kom! echter opnieuw een voor dracht in behandeling, dan is het zeer wel mogelijk, da! de voorstan ders der motie niet zulk een gunsti ge constellatie van den raad zuilen vinden, en, dat de voordracht, on danks het besluit van Woensdag, wordt aangenomen. Tenslotte is de vraag, wat de raad eventueel zal doen, indien het regee- ringsantwoord lang uitblijft, of een langdurige stilstand in de toepassing der Woningwet houdbaar zal zijn en of de voorstanders van de motie door het regeering santwoord bevredigd zuilen zijn, dan wel zooals sommi ge uitlatingen ln de vergadering van Woensdag deden vermoeden hooge- re eiachen zullen gaan stellen. B. en W. schijnen niet geneigd, eventueel aan diie hoogere «lachen te voldoen. MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOOL. Door den Utrechtschen gemeente raad werden tot leden van het bestuur der Middelbaar Technische School be noemd de heeren C. van Straaten, aannemer te Utrecht, en mr. F. H. Abbing, advocaat en procureur, di recteur van het bijkantoor dei- Labou- ehère Oyens en Co.'s bank. Het uitvoerend comité dor Middel baai- Technische School bestaat thans uit de heeren J. N. Hendirix, Amster dam, voorzitter van den Ned. Aanne- mersbond, \V. de Vlugt te Amster dam secretaris van dien bond, F. de Herder te Zwolle, lid van hot hoofd bestuur van dien bond, J. van Noor den®» te Utrecht ,idem, H. F. Boers- ma te 'a-Gravenhage, C. van Straa ten te Utrecht, en mr. F. H. Abbing. ONGELUKKEN. Bij het rangeoren van een goede rentrein der H. IJ. S. M. geraakte doordat hij uitgleed, de rangeerder G. Hoogland, op het stationsemplaoe- ment te Almelo, tusschon de buffers van dien trein. De men was onmid dellijk een lijk. Hij laat een weduwe met S kinderen na. Gisterenmorgen is door de eerste tram te Wamol overreden en oogen- blikkelijk gedood do weduwe Van Rijn, koopvrouw ln aardewerk. KAMERVERKIEZINGEN. DELFT. De Vrljz.-dem. kiesveree- nlging stelde candidaat mr. dr. H. J. Romeyn. Behalve de soc.-dem. wer ken thans alle vrijz. groepen in het district samen. SCHIEDAM. Do Vrijzinnig-De mocratische kiesvereeniging heeft be sloten den heer G. Nijpels (V.-D.) candidaat te stellen. VENLO. De „Geld." verneemt dat de heer J. Oudegeest in het dis trict Venlo door de soc.-dem. candi daat zal worden gesteld tegenover dr. Nolens, aftr. R. K. BODEGRAVEN. De centrale R. K. ki/esveroeniging stelde tot candidaat mr. J. W. II. M. van Idsinga, aftre dend lid. GRONINGEN. De liberale kies vereeniging beeft met 10 tegen 9 stemmen besloten zich te onthouden van het stellen van een candidaat. LEIDEN. Do r.-k. ktesvereeni- ging heeft het aftredende lid dr. J. Th. de Visser gecandideord, die nu de candidaat van al de goooaliseerde partijen in dit district ls. AMSTERDAM. De kiesvereeniging Vooruitgang stelde in II hot aftre dend lid Dr. C. Loly. In VII wend door Vooruitgang het aftredend lid Dr. C. F. J. Blooker gesteld, en in IX zal do candidatuur-Von Deventer gesteund worden. ROTTERDAM. Na een langdurige huishoudelijke vergadering hield de kiesvereeniging Vooruitgang V te Rotterdam een openbare vergadering tot het nemen eoner beslissing in za ke de Candida tuur in het district. Na discussie werd de volgende motie aangenomen ,,De Kiesvereeniging stelt als zoo danig geen candidaat maar geeft hun, die haar beginselen zijn toege daan het advies om onder de gegeven omstandigheden en met hot oog op de groote belangen, die voor stad en land op liet spel staan hun stem uit te brengen op mr. E. E. van Raalte." Er gingen Ln de vergadering ook stemmen op ora nog een «tap verder te gaan &n evenals „Rotterdam" ook den lieer Van Raalte officieel candi daat te stellen doch met geringe meer derheid werd bovenstaande motie, die bij stemming den voorrang kreeg, aangenomen. SLIEDRECHT. Een pas opgericht dhr.-hist, com Hó In het district Slie- drecht heeft besloten, de candidatuur van het aftr. lid, den heer y. d. Mo- ien, krachtig te steunen. KAMPEN. Door de R. K. kiesver eeniging te Kampen is besloten de candidatuur te steunen van den heer mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg, gesteld door de anil-rev. klesveroeniging „Nederland en Oranje". DEN HAAG. De candidaat der coalitie ln het district III is de heer H. J .de Groot, Inspecteur van het vakonderwijs, zoo deelt de Residen tiebode meoe. EEN KRANKZINNIGE GEVAT. De ontvluchte krankzinnige uit Welfhezen Ls door de politie te Apel doorn aangehouden en naar het ge sticht teruggeleid. ONTSLAG AAN EEN ONDERWIJZER. In de zitting van den Rotterdam- schea gemeenteraad van Donderdag middag werd breedvoerig gedebat teerd over het voorstel tot ontslag vam den onderwijzer bij het lager on derwijs, P. L. Th. van Dijk, die zich herhaaldelijk op onbehoorlijke wijze in de school tegenover verschillende hoofden had gedragen en daardoor ongeschikt voor het geven van onder wijs moest geacht worden. Enkele leden wilden de zaak nog eens aanzien en liet ontslag vervan gen door oen laatste waarschuwing. Waar hij echter reeds drie malen ge waarschuwd en met onherroepelijk ontslag bedreigd was, nam de Raad ten slotte het voorstel tot on tslag aan. WINKELSLUITING. Ban commissie uit den Gromng- srisem raad heeft een onderzoek inge steld naar de werktijden van de win- kelbedlendeu. Er werd onder de win keliers een enquótte ingesteld naar de mogelijkheid eenor vervroegde winkelsluiting. 374 bielken voorston- d>e«rs, 13 voorwaardelijke voorstan ders, 361 tegenstandiers en 572 bleven 't antwoord schuldig. De meerderheid der commissie meent, dat vervroegd» winkelsluiting door den xijkswetgever geregeld moet worden; zonder evenwel uit te spre ken, dat bij de enquótte gebleken is, dat van 't bedienden-personeel zoo'n overmatige arbeidsduur gcêischt wordt, dat ingrijpen van den wetge ver wenschelijk moet worden ge acht. De minderheid der commissie on derschreef deze conclusie niet en vond wel reden voor dit ingrijpen. POLITIEKE VERRASSINGEN. De „Haagsche torenwachter" van de Middelburgsche Ct. beweert in z'n laatsten brief, dat ons wanneer „rechts' bij de verkiezingen een flinke meerderheid behaalt verras singen staan te wachten. 't Ministerie zal dan zóó gewijzigd worden, dat minister Talma naar Waterstaat en minister Regout naar Landbouw zal verhuizen. Men schrijft aan dr. Kuyper de be doeling toe, niet lang in de Kamer te willen blijven na zijn herkiezing, die als zeker mag beschouwd worden. Zijn studies eischen te veel tijd om tegelijkertijd naar behooren bet Ka merlidmaatschap te blijven waarne men. In dit verband wordt er ge waagd van het voornemen tot oprich ting van een tiende departement en zou de lust van mir. Heemskerk om nog langer minister te blijven niet groot zijn. Er zouden dan twee vaca tures in het Kabinet komen en mr. Heemskerk de plaats innemen van d8n hooggeplaatsten persoon, die als a.8. gouverneur-generaal wordt ge doodverfd (mr. W. F. van Leeuwen, burgemeester van Amsterdam. De toekomst zal Ieeren, wat er van deze voorspellingen waar is... LOUIS BOUWMEESTER. Louis Bouwmeester zal te beginnen met 23 Juni a.s. een serie voorstel lingen in de Schouwburgzaal van het Kurhaus te Scheiveningen geven, wel ke zullen bestaan uit eeniige pakken de één-acters Ln het Grand-Guignol genre. HUBERT LAROCHE. Hubert Laroche, wiens veroordee ling met bevel tot onmiddellijke in hechtenisneming wij gemeld hebben, is gevlucht en bevindt zich te Parijs. DE VAN DIJCK UIT DE COLLECTIE VAN KONING LEOPOLD. De Tel.-correspondent te Brussel schrijft: Zooals men weet, tracht koning Le opold sinds eenlgen tijd zijn schilde rijengalerij te vorlsoopen. Daaronder bevindt zich liet portret van Duques- noy, beeldhouwer, geschilderd door Van Dijck. Op verzoek van de mu seum-commissie heeft de chef van t cabinet, Schollaert, gevraagd, het portret voor donzelfden prijs te ver krijgen. Dit verzoek werd toegestaan. De Van Dijck is Maandagmiddag onderzocht door de leden der museum commissie. Er wordt 150.000 francs voor gevraagd. Het gouvernement zal een subsidie voor dezen aankoop ge ven, zoodot dit kunstwerk van Van Dijck voor België bohouden blijft. DE a.s. VERKIEZINGSSTRIJD. De T e 1 e g ra a f vraagt: „Is het wonder, dat er in het land weinig be langstelling is voor dezen duffen poli- tiaken strijd, evenbeeld van den duf fen parlementairen toestand?" t Blad geeft goen antwoord op de vraag, maar slaakt een verzuchting en daaruit is 't antwoord meer dan dui delijk op te maken. „En het ergste is nu nog, dat er voorloopig op heiere en frissche toestanden geen kans is." Dan vervolgt 't neutrale blad: „De Juni-verkiezingen zulten noch aan links, noch aan rechts een zoodanige meerderheid geven dat er onvervaard en dopper te regeenem valt. Zelfs al zou de linkerzijde, wat geen sterve ling gelooft, een fiksche overwinning behaten, don nog zou het optnedendé vrijzinnige ministerie achter do groe ne stafel staan met een strop om de® hols. Want de Eerste Kamer ia in over-giroote meerderheid rechts e® daaraan valt in minsten» zes jaar eenvoudig niets te veranderen. Zoo verkeert de linkerzijde in een hache lijke positie. Komt zij aan het be wind en wil zij democratische hiervoav minspolitiek voeren, een politiek, die van haar beginselen is doortrokken^ dan staat ieder oogenblik de beul van het Hoogerhuls goroed, om daaraan een einde te maken. En ontbinding van dat Huis helpt niet, want de Sta te sturen dezelfde menschen toch te rug: een gevolg van de niet-ontbind- baarheid der gewestelijke colleges, waaraan werkelijk een eind dient te komen. Zoo ziet men, hoe de vrijzin nigen er voor staan. In dit opzicht verkeeren de partijen van (rechts iö gunstiger positie, want, indien zij een flink» meerderheid behalen, dan val* er voor hen tenminste te regeeren* En dan is.de groote vraag, of Kuyper, gelijk weleer Thorbecke, op zoo Imo gen leeftijd nogmaals de minis ter itee- le portefeuille zal aanvaarden. Thor becke was even oud als Kuyper thans, toen hij voor de derde maal als mi nister optrad, doch physiek moet de machtige liberale staatsman voe-1 min' der zijn geweest.." De Tel. besluit: Een in waarheid regoerend kabi net, een beëindiging van den „op- hoop-van-zegen"-koers zal er alteen kunnen komen, indien de Juni-weeg schaal ver naar rechts doorslaat. Ge beurt dat niet dan zal de man op krukken ia ons parlement blijven voortstrompelen en dan zal de Ne derlandsche politiek het beeld van onmacht blijven vertoonen. 't HUISMANSKIESRECHT. Hoe staan de Christelijk-HistorJ- schen tegenover 't Huïsmanskics- recht? Dit is een vraag die de „Ne derlander" bespreekt, o.a. schrij vend: „Ten deze staat de C.-H. Unie nog op hetzelfde standpunt, waarop d» bestrijders van de wet-Tak stonden. Zij hebben tegen een zeer uitgebreid, ja" tegen een algemeen kiesrecht, waarvan „algemeen huismansktes- rtecht mèt die „gelijkgestelden", niet wezenlijk verschilt geen beginsel- bezwaar; wel oen grondwettelijk be zwaar. Voorts meenen zij, dat elk kiesrechtstelsel verband moet houden met dus ook beoordeeld moet wor den in verband met de geheele staats inrichting van liet land, waarvoor 't geldt, en dat, wil m»n een algemeen kiesrechtstelscl invoeren, meer waar borgen noodig zijn voor een goed landsbestuur dan onze tegenwoordige grondwet aanbiedt. Voorts meent de C. H. Unie, etv meent ook ons blad, dat van de be staande kieswetregoling een hoogst bedenkelijke toestand het gevolg is, nl. de kiezersteelt, zoodat het scheep je dez»r wet in elk geval op de helling zal moeten worden gebracht. Als ons eigen gevoelen willen wij wel uitspreken, dat die vermeerde ring met hangerige kiezers, waarvoor mr. Van Houten zoo beducht is, dat zij hem alle gebreken van zijn wet doet ov»r het hoofd zien, ons minder vrees aanjaagt, dan hem. Die „hon- gerigen" zijn er al lang. En waarlijk niet alleen bij de onvermogcndenl OUDERDOMSVERZEKERING. In een polemiek met de N. R. Ct. schrijft de T ij d o.a.: De verkiezing staat voor de deur, zorg voor de ouden van dagen en in validen is een algemeene eisch, figu reert op alle verkiezingsprogramnnen en zie daar komt de Vrijzinnig-Demo- ciratischo Bond, welles geestverwanten onder d» Linksche fracties tot dus verre ten opzichte vein het verzeke- ringsprobleem de meest bevredigende houding aannamen, heel gemoedelijk verklaren, dat bij „nog niet gereed is om tot een bepaald stelsel te komen 1" Als uit deze onzekerheid iets ze kers valt af te leiden, dan is het wel dit: dat van eeive sociale wetgeving ten bale van de ouden van dagen en de invaliden in de aanstaand» regee- tringsperiode hoegenaamd niets te recht zal komen, wanneer de Linker zijde wint. STAATSEXPLOITATIE VAN SPOORWEGEN. Het volgende drie-sterretje in „Land en Volk" is zeker als een pleidooi daarvoor geschreven: Het is bekend, dat sedert jaren, tengevolge van de concurrentie tus ee hen onze twee groote spoorweg maatschappijen, verscheidene treinen rijden, die anders geheel overbodig zouden zijn. De onlangs ingevoerde zomerdienst levert daarvan een nieuw opmerkelijk staaltje. 'Be 7.40 's avond» vertrekt thans van Amsterdam Cen traalstation een H. IJ. S. M.-treln naar Rotterdam D. P.; met maximum snelheid rijdend, arriveert de trein aldaar te 9.—, Precies op dezelfde mi nuut verlaai een even snelle expres- trein van de Staatsspoor het station Amsterdam W. P. en komt over Gou da te 8.57 te Rotterdam. B»ide trei nen sluiten aan op den maiitreln naar Vliasingen. BU eene goede re-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6