HAARLEM'S DAGBLAD. 'nvt£D.ti.f!^.. FEUILLETON Een dappere Vrouw Stadsnieuws OM ONS HEEN No. 842. Joseph Haydn. Hot Is den Sisten Mel een eeuw geleden, dat Joseph Haydn stierf. En het kan wel wezen, dat sommige le zers met die mededeeling een loopje nemen. „Och", zullen ze zeggen, „wat doet het er toe, of iemand op ©en zeker oogenhiik een halve, een heele of anderhalve eeuw dood ls en wat baat het, daarin aanleiding to zoeken om nog eena iets over hem te zeggen, misschien wel een monument voor hem op te richten I" Nu, ik zal in Haarlem geen inschrijving gaan openen voor een standbeeld van Hay dn, maar wat het haat om eens aan een beroemden naam te herinne ren, wil ik toch wel even zeggen. Te midden van het gelij kvloersche en elledaagsche bestaan van de meeste menschen is het waarlijk een verfris- sching, nog eens een oogenblik terug te denken aan wie door buitengewone gaven groot onder ons zijn goweest. En daartoe heeft Joseph Haydn be hoord. Niet dat aan zijn wieg goede feeën, als in een sprookje hebbeu voorspeld, dat hij een schitterende toekomst tegemoet ging. Daar zag liet in de nederige woning van zijn vader allerminst naar uit. De oude Haydn was een arme man en een af beelding van zijn huis te Rohrau, in Neder Oostenrijk in die Garten- 1 a u b e geeft ons weinig beiers dan een hut te zien. Toen Beethoven dan ook een teekening daarvan te zien kreeg, riep hij diep getroffen uit „zie mij nu toch de hut eens aan, waar een zoo groot man geboren werdl" Beethoven vergat, dat de meeaten die boven de middelmaat uitsteken, afkomstig zijn uit arme gezinnen, om de eenvoudige reden, dat talent en ge nie tegen de verdrukking uitgroeien, ja den tegenspoed noodig hebben om tot hun volle ontwikkeling te gera ken. Nu, aan moeilijkheden heeft het don jongen Haydn waarlijk niet ont broken. Zijn vader was arm en daar door zal het wel gekomen zijn, dat een familielid in Hamburg zich over den jongen ontfermde, hem lezen en schrijven leerde en in da muziek on derrichtte. Trouwens de muzikaliteit had de jongen van zijn vader meege kregen, die zonder noten te kennen de harp bespeelde en de liedjes die hij zong daarop vrij aardig wist te begeleiden. Een gemakkelijke leermeester was hij niet, die Hainburgsche neef. „Ik kreeg meer slaag dan eten vertelde Haydn later, maar tegelijk erkende hij, dat hij voor zijn muzikale oplei ding veel aan dezen man verschuldigd was. In elk geval bracht hij den jon gen zoover, dat hij eenige missen zin gen en ook wat piano en viool spelen kon. Toen dan ook de muziekdirrgent Reutter van den Dom te Weenen te Hainburg kwam, op zoek naar mooie stemmen, gaf „Sepp" zulke schitte rende proeven van zijn zangkunst, dat hij in da koorschool te Weenen opgenomen werd en deel van het koor uitmaakte. Daar bleef hij negen jaar, toen kreeg hij „de baard in de keel" en werd door Reutter zonder vorm Van proces ontslagen. Waarschijnlijk heeft de zestienjari ge jongen dat zijn leermeester des tijds wel niet in dank afgenomen, maar hoeveel hij er geleerd had, er. kende hij later gaarne. Hij had er de ervaring opgedaan, hoe hij voor de menschelijke stem, zoowel als voor Instrumenten, „zingbaar" moest componeeren. „Wat aan de muziek haar bekoring geeft", placht hij te zeggen, „dot is de melodie. Die te schrijven is heel moeilijk. Wilt ge we ten of ze mooi Is, zing ze dan zonder begeleiding." 26) Hij is verstandig en knap en zal een groot man worden. Dat u hem hier volgde was een stoutmoedig plan, en ik weet dat hij... Zwijg I riep ik uit, terwijl ik met mijn vuist over de tafel streek en groote moeite had mijn drift te be dwingen. Bedoelt u, dat ik liier al die dagen gewerkt heb ter wille van Mijnheer Thorold? dat mijn komst in het kamp een list was om in zijn nabijiieid te zijn Lieve, men heeft over u gefluis terd, u is zoo mooi zoo jong maar natuurlijk geloof ik, wat u zegt. U gelooft mij, hoop ik, eerder dan de eerste, de beste vrouw, die op een schandaaltje belust is. Ik heb Mijn heer Thorold nooit gezien dan ééns .vóórdat ik hier kwam. Ik wensch hem nooit weer te zien. Ik kwam hier eenvoudig, omdat mij geen keus over bleef omdat er geen middel was om naar Dassi te gaan en ik was dank baar, dat Ik in de gelegenheid was om al die arme menschen te helpen-1 De meeningen zijn sedert dien tijd wel veranderdtal van melodiën kun nen Haydns toets niet verdragen. Na zijn verwijdering uit bet koor brak er een zware tijd voor hem aan. Met het geven van lessen, het spelen cp partijen en het accompagneeren op de zanglessen van meester Por no ra kon hij zich maar karigjes on derhouden en eerst op zijn 29ste jaar kwam hij in beteren doen, toen hij benoemd werd als kapelmeester bij vorst Esterhazy in Eisenstadt De vorst had veel sympathie voor een jongen musicus, hij had er dan ook een rustig bestaan. De omstan digheid dat hij met een twistzieke vrouw getrouwd was. deed aan zijn vroolijk humeur weinig afbreuk. In deze kalme omgeving, waar hij ge waardeerd werd, heeft Haydn een verbazende menigte composities van allerlei aard geschreven. Hoe bijvoor beeld zijn werken voor strijkkwartet werden gewaardeerd, bleek ln 1783, toen de Duitse he violisten hem for meel uitnoodigden, nog eens nieuwe kwartetmuziek voor hen te schrijven. Het schijnt dat zijn naam eerst in het buitenland begon bekend te wor den, toen hij al niet meer tot de jon geren behoorde. Althans ik vind, dat Haydn pas op zijn 59ste jaar voor het eerst in t buitenland optrad, name lijk te Londen, waar hij zes nieuw gecomponeerde symphoniën dirigeer de. Met buitengewoon succee. De uni versiteit te Oxford benoemde hem zelfs tot doctor honoris causa en de reis had hem in alle opzichten zoo goed voldaan, dat hij een paar Jaar later zijn bezoek aan Engeland herhaalde en beladen met roem en..... geld naar Duilschland terugkeerde. Hij was toen 62 jaar en had nog niet geschreven, wat hem bij het na geslacht den grootsten roem verzeke ren zou, zijn oratoria. Juist ln Enge land was hij op de gedachte gekomen, san dezen muziekvorm zijn zijn krachten te wijden. Van de tweede reis bracht hij een tekst mee, „de schepping der wereld", dien zekere Lidley vroeger al naar Miltons verle ren paradijs" voor Handel gemaakt had. Het werk, dat Haydn op dezen tekst schreef, is de wereldberoemde Schepping, die op 29 en 30 April 1798 voor het eerst in het paleis van vorst Schwarzenberg voor een aantal genoodigden en naderhand in het National theater te Weenen, voor het publiek, met een ongeëvenaard succes werd uitgevoerd. Dat moedigde Haydn aan tot het componeeren van een werk van de zelfde soort, naar een tekst van den Engelschen dichter Thomson. Het was zijn tweede meesterwerk, het ora torium de Jaargetijden, dat in het voorjaar van 1801 verscheen en haast nog grooter bijval vond, dan de Schepping. Merkwaardig is het zeker, dat het beste wat Haydn ooit heeft geschre ven, afkomstig is uit een tijd,, waarin bij de meeste anderen de scheppende kracht reeds Lang vervlogen is. Die twee oratoria zijn wel de kroon op zijn arbeid geweest, daarna heeft hij niet meer gecomponeerd. Maar al had hij alleen deze twee werken voortgebracht, zijn roem zou daar mee tot in het verre nageslacht be waard gebleven zijn. Er is niemand, die zich onttrekken kan aan den in druk van deze twee werken. Het be wijs daarvan vinden we in onze on middellijke nabijheid. Onze Haarlem- sche afdeel ing van Toonkunst brengt telkens nieuwe koorwerken ten ge- lioore, maar keert daartusschen in, ook voortdurend tot de Schep ping en deJaargetijden terug, dat het koor niet moede wordt te zingen en dat de toehoorders altijd opnieuw met ingenomenheid gaan aanhooren. Bekend is het, hoe Haydn zelf, bij O, hoe beschamend, dat zulke dingen van mij gezegd en gedacht worden Ik gtond van mijn stoel op. Het zou mij onmogelijk geweest zijn nog een stukje te eten, daarom verliet ik on zen eetsalon, en liet juffrouw Manuel met een stukje boter op haar mes in sprakelooze verbazing achter. Dienzelfden avond nog sloten wij vrede, toen de vrouwelijke dokter laat in mijn kamer kwam om haar excuses te maken. Toen schonk ik haar genadig vergeving omdat mijn woede nu bedaard en mijn eet lust teruggekeerd wasmaar van dat oogenblik af, waagde juffr. Manuel het nooit weer de onderworpen van liefde, geld of Mijnheer Tiioroid aan te roeren. HOOFDSTUK XIII. De Doodenbloem. Acht weken waren verioopen sinds dien stillen, donkeren avond, teen ik in het ziekenkamp te IJellagode geso- raen was onder de hoede van Mijn heer Thorold, en wat had ik in die acht weken een tooneelen beleefd van afscheidstraneu, wat was ik getuige geweest van veel angst, lijden en ster ven 1 Het inzicht, dat ik had gekregen in het leven der inboorlingen was even verbazingwekkend als uitgebreid en ik voelde nu grooten eerbied en be wondering voor het geduld en de een uitstekende uitvoering van de Schepping bij de prachtige pas sage: „er zij licht", zoo diep getrof fen werd, dat hij tranen in de oogen kreeg en, zijn armen omhoog heffen de, uitriep „nLet van mij, maar van daar i3 het gekomen l" Do eenvoud van Haydns muziek is oen van haar groote bekoringen ge weest. Daarom kon de dilettant haar beoefenen, maar daarom ook had zij de bewondering van iemand als Mo zart, wont het was da eenvoud van het ware genie. Haydns muziek zal dan ook nog ja ren en eeuwen uitgevoerd warden, omdat zij ontroert, wanneer anderer muziek lang vergeten zal zijn, omdat zij alleen maar verbazen kan. J. C. P. iiaitenlandsch Overziet DE REVOLUTIE IN PERU. De omwenteling in Peru (staat tn Zuid-Amerlka) is mislukt, 't Is een revolutie van..... één uur geweest 1 Toch blijkt 't uit de berichten, dal' het in dit uurtje gespannen heeft De revolutionairen overmeesterden den president, voerden hem als krijgsge vangene naar het marktplein, waar men hem wilde dwingen, afstand van zijn macht te doen. Zoo ver is het evenwel nieit geko men Leguia kon op de regeerlngs- troepen rekenen. Zoo gauw de sol daten dan ook hoorden, dat de presi dent „ontvoerd" was, rukten ze in slagorde op en joegen de revolutio nairen op de vlucht Nu troont Leguia weer op den pre sidentszetel. Bijzonder zachtzinnig is het bij deze operette-revolutie toch niet toegegaan. In dii ééne uurtje zijn nog een 100 menschen doodge schoten en nog veel ineer gewond. Waarom er revolutie gemaakt is Het heet. dat een familielid van den vroegeren president Piérola de aanstoker is geweest Zeker is even wel, dat ook Piérola zelf ook in bet complot betrokken was. kracht waarvan vele mijner zieken blijk hadden gegeven. Hun gelaten heid was groot en grensde misschien aan fatalisme, maar hun dankbaar heid voor iederen kleinen dienst was treffend en ging diep. Het was lang geleden, sinds ik Mijnheer Thorold ontmoet had, want als ik hem al ver meden had vóór hetgeen Mevr. Ma nuel mij vertelde, nu verborg ik mij natuurlijk nog veel meer voor hem en ik waagde liet nooit over de som bere brume vlakte rondom het kamp te gaan wandelen, vóór ik hem en zijn grijs Arabisch paard uit het ge zicht had zien verdwijnen. Eu h ij was de held geweest van mijn kefdedroomen 1 Of kon het die anuer ziju, die nu door eigen hand uit dit loven verdwenen was, die mijn slapende gevoelens had opgewekt door de aanraking van zijn geestdrif tige pen 'l Nu liad ik voor immer en altijd met <ko droomeu afgedaan. Mijn toekomst was grijs en kleurloos, en ik moest mijn gedachten gericht houden op de koude noodzakelijkhoid van mijn brood te verdienen. Zoodra ik als verpleegster was aam genomen, had ik aan Mevrouw Ber bers in Poonah geschreven en uitge logd hoe ik er toe gekomen was. Ik verwachtte; dat zij dadelijk haar aan bod zou intrekken, en ik was al be sloten een paar weken ergens als 't In België heeft men het zeer be treurd, dat da nationale kunststukken op deze manier voor het land verlo ren gaan. De regeering heeft dan ook nog een Van Dijck gered, door dit stuk in Londen terug te koopen. Gisteren heeft het in de Belgische Kamer over deze schilder ij en-quaes- tie zoo niet gestormd, dan toch hard gewaald. De socialisten Destrée en Vander- velde protesteerden tegen de hande lingen van den koning en gebruikten booze woorden. Een hunner zei o.a. „De koning wil ons het beste van ons vaderlijk erfdeel ontnemen, en dat zal het volk niet vergeven." De minister van kunsten en weten schappen kon niet veel zeggen. Het was gebeurd. Bovendien waren de schilderijen bet eigendom van den koning Maar toch..... DE BELGISCHE LEGER- QUAESTIE. Heden komt ln de Belgische Kamer de militaire quaestie aan de orde. Men verwacht, dat de heer Schol- laert met zijn plannen voor den dag zal komenvolgens geruchten za' het in te dienen voorstel omvatten afschaffing der loting vermindering van het contingenteen betere rege- Ling der plaatsvervanging. DE STAKING DER ZEELIEDEN in Marseille duurt voort en breidt zich nog geregeld uit. Het Middeïlandsche Zee-eskader, waarvan verschillende bodems op de kust van Algiers en Spanje kruisen, heeft bevel ontvangen zich gereed te houden een gedeelte dim" bemanning af te staan, om dienst te doen op de pak^etbootén van Marseille. Het syndicaat van de „inscrlts raa- ri times" te Toulon heeft met eene kleine meerderheid een voorstel tot staking verworpen, terwijl een mo tie werd aangenomen, waarbij den stakeavden makkers steun wordt be loofd en den minister van marine be zworen wordt den belanghebbenden voldoening te verschaffen, door de maatschappijen te dwingen, de bepa lingen van de wet van 1907, betref fende den arbeidsduur, het aantal ma trozen en de Zondagsrust na te ko men. ware in quarantaine te gaan en haar te vragen mij te helpen om een of an dere betrekking te zoeken. Daarom was ik zeer verrast als antwoord op mijn brief een vriendelijk epistel van den volgenden inhoud te ontvangen „Waarde Juffr. Ferrars, „Met veel belangstelling heb ik het bericht omtrent uw tegenspoed en op onthoud ontvangen. U trof het al heel slecht om zoo in het pestdistrict te recht te komen maar nu u daar i s en zoo dapi>er in het hospitaal werkt, moet ik bekennen, dat ik u bewonder en jaloersch ben op uw moed. Het is juist iets voor oen vriendin van Me vrouw Evans iets, dat zij zelf ook gedaan zou hebben. Ik hoop, dat u zoo spoedig als u vrij is, bij mij komt. Ik heb twee kleine meisjes en mis schien wil u probeeren haar wat van uw karakter bij te brengen Natuur lijk wil u er wel voor zorgen, dat al uw goed door en door gedesinfec teerd wordt zoodra uw hulp in het kamp gemist kan wordenen als u onderweg eeai week in Gooty Station blijft^ dan denk ik wel, dat u veilig zal zijn maar wees zoo vriendelijk uw dokter nog te raadplegen, ómdat ik niets durf te wagen. Schrijf mij alstublieft terug en laat mij weten, wanneer ik u kan verwachten. „Uw toegenegen „ANNIE BERNERS." werd besloten de contributie voor liet boekjaar 1910—1911 op ten minste 1 te bepalen Aan de vereeniglngon Barnabas, Luk as en Johannes zal dit jaar gege ven worden 100, 25 en 25. Na de afdoening dezer huishoude lijke zaken hield de heer A. J. Sshrou- der, directeur van het Medisch-pacda- gogisch instituut te Arnhem, een rede over „het onderwijs aan achterlijke kinderen Allereerst zette spreker uiteen, wat onder achterlijke kir leren verstaan moet worden, en betoogde waarom afzonderlijke scholen en Inrichtin gen voor deze kinderen noodig zijn. Vervilgena wees spreker er op d-i ook Christelijke scholen voor achter lijke kinderen reden van bestaan heb ben. De school te Rotterdam werkt goed en de 30 plaatsen zijn daar ge regeld bezet. Het verwondert spreker, dat in andere plaatsen nog niets voor dit onderwijs op Christelijken grond slag is gedaan, vooral omdat de geld zorgen geen beletsel zijn, daar de wot-Kuvner subsidieerlng door het Rijk heeft mogelijk gemaakt ln alle groote steden, waar de Christelijke scholen meer dan 800 1000 leerlingen tellen, moet volgens spreker gezorgd worden voor afzon derlijk onderwijs aan achterlijke kinderen. Kleinere plaatsen kunnen in deze samenwerken. Wanneer er geen Christelijke in richting open staat, moet de vader ziin achterlijk kind naar de neutrale school voor achterlijke kinderen zenden, aldus besloot de Inleider. Heden, Woensdag, wordt de verga dering voortgezet. NATIONAAL CONCOURS VOOR HARMONIE- EN FANFARE GEZELSCHAPPEN TE HELDER. De deelneming aan het op 29 en 80 Augustus te Helder te houden con cours voor Harmonie- en Fanfaro- gezelschappen is buitengewoon groot. Ook „Harmonie" heert ingeschre ven. Aanbesteding. Door de directie der Holl. Electr. S po or w.-Mij. werd aanbesteed Be stek no. 1Maken van grond-, kunst en overgangswerken, leggen van spo ren en wissels en uitvoeren van eeni ge andere werken ten behoev van de spoorwegen AalsmeerHaarlem en Hoofddorp—Oude Wetering. Ingeko men 10 biljetten. Minste inschrijver S. Aputz, MilLingen, 489.000. Opgeheven. Door de Arr.-Rechtbank alhier zijn bij vonnissen van 1 Juni 1909 opge heven de faillissementen van S. van i'ienhoven, schipper, wonende te Haarlemmermeer, fall iet verklaard 4 Mei 1909 en J. van Oostveen, schil der te Haarlem, failliet verklaard 18 Mei 1909. Stuiver s-S paarbank. Gedurende de maand April werden ingebracht 598 posten, met een be drag van 896.92 en uitbetaald 78 pos ten, met een bedrag van 867.96^, terwijl 16 nieuwe boekjes werden af gegeven. Hooger beroep Bouwver- ordening. Gelijk uit de Raadsstukken blijkt, komt de hear T. Hilorius in hooger beroep bij den Raad van een beslis sing van B. en W., waarbij dezen weigeren hem vergunning té verlee- neu vijf perceel en aan de Papentoren- vest hooger te bouwen, dan de Bouw verordening toelaat. De heer J. G. Michielse, hoofdop zichter over de bouwpulitie, advi seert de gevraagde afwijking toe te staan, daar hij den toestand der hui zen aan de overzijde der straat zoo acht, dat het hooger bouwen geen licht- of luchtbelemmering zal ople veren. Hinderwet Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hun ne beschikking van 27 Mei j.l. aan de naamlooze vennootschap Drukkerij „de Spaarnestad" vergunning is ver leend tot oprichting van een drukke rij waarbij als beweegkracht 2 elec- tromotoren, elk van 21/2 P.K., 1 elec tromotor van 1/2 P.K., en 1 electromo tor van 4 P.K. zullen worden gebe zigd, in het perceel aan de Kiiuler- huisvest nos. 29, 31, 33, en aan J. P. Krenning tot uitbreiding van de smederij, door bijplaatsing van één electromotor van 3 P.K., in het perceel aan den Burgwal no. 20. Nu de pest dagelijks verminderde, on het kamp langzamerhand werd af gebroken en verbrand, zou ik spoedig weer vrij zijn. Mevr. Manuel en haar satelieten konden het best zonder mij klaarspelenen ik moest mij klaar maken voor de reis en mijn vertrek aankondigen. Ik zou gedwongen zijn Mijnheer Thorold te ontmoeten en hem te vragen mij een wagen en os sen te bezorgen en ik dacht over de ze dingen na, toen ik op een avond te voet en alleeii mijn gewone licha melijke ontspanning nam. Vreemd klinkt het, dat Mijnheer Thorold juist op dit oogenblik alsof mijn ge dachten hem waarschuwden, in ga lop naderde. Hij had mij al van verre opgemerkt, er was geen ontsnappen meer mogelijk en ton slotte was het absoluut noodzakelijk, dat ik met hem sprakdaarom bleef ik staan. Goeden middag - riep hij uit. Al dagen lang hoopte ik u eens te ont moeten; maar u is zoo moeilijk te vangen en u is altijd zoo druk bezig zei hij, van zijn paard springend, terwijl hij sprak. Toen stak hij zijn hand uit en keek mij openliartig aan. Neen hij zag er niet tegenop mij in de c-ogen te zien 1 Ik wenschte u te spieken, begon ik aarzelend. Het doot mij heel veel genoegen, dat te hooren telkens hoopte ik u Weldadigheid Naar Verua gen. Maasdelijksch overzicht van de VereenIging Weldadigheid Naar Ver- mogen, boekjaar 1 Nov. 1908—31 Oc tober 1909. Voor behoeft 1 gen werd toegestaan: van 1 November 1908 tot 31 klei 1909 brood en levensmiddelen 1904.20, brandstoffen ƒ395.14, lig ging. en kleed ingstuk ken 19,85, ln geld 3862,89. Totaal ƒ6242,08. „C a o r d a s". Men schrijft ons Blijkens de advertentie zal alhier optreden het Honganrsche muzieken- ©emble „Csordas". Dit Is nu niet een gezelschap, dat uit Doitschers be staat en Hongaarsrhe kleederdracht aan heeft, doch de Original Ungarlr sche Musik, Gesang und Tanz Trup- po. Met enorm succes zijn ze de vori ge maand in het Panopticum te Am sterdam opgetreden en alvorens ze hunne to urn 6e in Engeland beginnen, heeft de directie van het Brongebouw hen nog voor eenige concerten kun nen engage©poel Ongetwijfeld zal bet gezelschap dat in de veranda speelt ook hier veel succes hebben met zijn muziek- en zangvoordrachten, waarvan voor het publiek zooveel be- koring uitgaat. Het B oek. Uit een ons toegezonden circulair® blijkt, dat de aangekondigde tentoon stelling van Het Boek zal worden gehouden van 26 Juni tot 25 Juli. Wij lezen daarin verder, „dat op deze tentoonstelling de geschiedenis van het „Boek" eene ruime collectie zal bevatten van hoogst zeldzame en zeer kostbare Nederlandsche, Fran- scha. Duitsche, Engelsche en Italiaan- sche primitieve uilgaven van af de 15a eeuw tot en met den jongsten tijd. Werken uit België, Frankrijk, Fin land Duilschland, Italië, Oostenrijk, enz., enz., uit den tegenwoordigen tijd zullen ons doen zien, hoever de boekdrukkunst in die landen gevor derd is." Vrijdag 18 dezer keert onze burg©, meester van zijn buitenlandsch ver lof terug op zijn buitenplaats Water land te Veieen. Museum van KunstnljveN held. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd gedurende de maand Mei bezocht door 779 belangstellen den. Uit de aan het Museum verbon den boekerij werden 227 boek- en plaatwerken naar verschillende plaat sen van ons land uitgeleend .terwijl de school voor kunstnijverheid gedu rende die maand bezocht werd door 131 leerlingen. 8. D. A. P. ln <le gisteravond gehouden verga dering der afdeoling Haarlem der S. D. A. P. werd in de bestuursvacalure Kaptein gekozen de heer J. Gerritsz. Als voorioopige Candida ten verkie zing gemeenteraad werden gesteld de heeren: VV. A. J. Bremer, W. Koppen, L. J. C. Poppe en J. Joosteu, waaruit in een volgende vergadering een keu ze zal gedaan worden. Rubriek voor Vragen Genbonnoerdan iiabbou h«t ruorracht rragan op TorsobilUud gobind, uuta root baantwuordiag vatbaar, iu te aoudeu by da ttedaolia vau liaarlotu'e Dagblad, Groot* Houtstraat 68. Alle antwoorden worden gebeei koeteiooe gegeven en, voor aooveel mogelijk te, den dag na de inseudiug. Aan vragan, die niet volledig naam an woonplaat* van den insender vermelden, wordt geen aandaobt geeabo:ik6n. VRAAG. Mijne iochter heeft eenige meubelen. zoo nu en dan bij gelegenheid gekregen. Welke is nu de beste weg, om later, wanneer wij gestorven zijn, te ba wijzen, dat het haar eigendom is 'l Die meubelen zijn thans in huishoudelijk gebruik, ls een stuk op zegel, ooor ons beiden go- teekend, voldoende ANTWOORD. Ja, maar dan zou den wij u raden het te laten registree rden. Dan staat de datum van liet stuk vast. 't Is een bloote verklaring, dat de meubelen haar gendom zijn en het recht bedraagt dus 1.20. VRAAG. Wij bezitten een zaak, die door onze dochter voor het groot ste gedeelte wordt gedreven. Mogen wij nu bij ons leven de zaak aan haar vermaken, zonder last met de andera kinderen te krijgen ANTWOORD. Wij zouden u ra den een testament te maken, en daarbij te bepalen, dat aan uw doch ter bij de scawirfing van uwen boedel eens te spre. en, maar altijd kreeg ik ten antwoord, dat u te druk bezig was. Weet u wel, dat ik u misschien maar zes keer gezien heb, sinds u hier kwam Neen, antwoordde ik koeltjes. Ik en trouwens wij allen hebben zoo hard mooien werken. U heeft in elk ggval schitterend gewerkt, juffrouw Ferrarsu heeft een grooten aanleg voor verplegen. Dr. Fraser is vol lof over u en wat Erasmus betreft, u staat heel hoog bij hem aangescJireven denk eens aan Ja, kon ik met nalaten te ant woorden, maar alleen omdat ik hem aan zijn eerste vrouw hei-inner. Nu, is dat geen compliment I zei Thorold in lachen uitbarstend. Het werk heeft zijn sporen bij u achterge laten, zooals Ik u voorspeld heb, voeg de hij er plotseling met grooten ernst bij. Dat was waar. Ik voelde het zelf aan mijn wmoeide leden en zag het aan mijn inf&*vallen wangen en hoL Ie oogen. Ik houd van dat werk, antwoord de ik kortaf. f Wordt vervolgd). DE RUSSISCHE BEMOEIZUCHT IN PERZIë. Eenige Jong-Perzen te Parijs heb ben in de „Humanité" een protest openbaar gemaakt tegen de Russi sche bemoeizucht ln Perzië. Daarin wordt geschreven, dat de Perzen voor hun constitutioneele vrijheden gestreden hadden, en den Sjah ook eindelijk overwonnen haddou. „Toen liet de Russische regeering een horde van 20.000 roovers op ons los, die moorden, vrouwen mishandelen en losgeld afpersen. Hot is onjuist, dat de Russische interventie noodig was voor het beschermen van vreemde lingen. De vreemdelingen zijn nóóit lastig gevallen. Wij hebben schrifte lijke bewijzen, dat de Russische agerben den Sjah hebben aangezet het parlement te ontbinden, ten einde de constitutioneele beweging in èen bloedbad te versmoren." Dau volgt een dreigement „Als de Russen niet spoedig ver trekken, zal het geheel© Perzisclie volk naar de wapens grijpen." En ten slotte roepen de Jong-Perzon de hulp dor mogendheden Ln, om te gen öe geweldenarij van Rusland te protesteeren. DE ZEPPELIN H. Het herstelde luchtschip is gister middag weer opgestegen, maar even later weer gedaald, omdat het gas moest worden aangevuld. Heden zal de Zeppelin II weer vliegen. Er is algemeen gedacht, dat graaf Zeppelin Zoadag het voornemen had, om naar Berlijn te stevenen, wanneer de botsing met den boom bij Güp- pingen dit niet belet had. In een telegram aan graaf Zeppelin sprak keizer Wilhelm de hoop uit, dat de graaf do stad Berlijn binnen kort zou schadeloos stellen voor de ondervonden teleurstelling. De graaf antwoordde, dat hij nooit het plan had te kennen gegeven, om te Berlijn te landen het telegram, dat zulks aan liet luchtscheepvaart- bataljon had gemeld, was ver- valsckthij hoopte echter binnen zes weken met zijn luchtschip bij den Keizer in Berlijn te komen. EEN KONING DIE SCHILDERIJEN VERKOOPT. Het is toch een zonderlinge ge schiedenis met koning Leopold van België. Hij laat de kostbare schilde rijen uit ziju paleizen halen, om die in Engeland te verkoopen. Ook een Z. M. kan wel eens om geld verlegen zitten EEN VECHTPARTIJ. Onder de matrozen van den kruiser ,,Condé" te Toulon ontstond eene vechtpartij, waarbij verschillende ge wonden vielen. De zeelieden schoten op de gendarmen j eenige arrestaties hadden plaats. TRAMSTAKING. Ten gevolge van de staking van meer dan 3o00 wagenbestuurders en conducteurs staat het geheel© tram verkeer te Philadelphia stil. CHOLERA EN PEST IN PETERSBURG. Te Petersburg zijn drie gevallen van Siberische builenpest en twee van melaatschheid voorgekomen. Ook de cholera is nog niet geheel en al geweken. CHRISTELIJKE ONDERWIJZERS. Dinsdagmiddag opeind© de voor zitter, de heer J. C. Wirtz Czn., de 56ste jaarvergadering van de Veree- niging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederlanden overzeesche bezittingen, die in het Brongebouw gehouden wordt Nadat Psalm 133 1 en 3 gezongen en Johannes 17 gelezen was, hield de heer Wirtz een rede, waarin hij wees op de schoon© taak der Christe lijke onderwijzers, zoo dezen inder daad Christen-onderwijzers zijn, en er op aandrong, dat de onderwijzer een persoonlijkheid moest zijn, wil hij met vrucht kunnen werken aan de opvoeding der jeugd. De voorzitter herdacht ook het ster ven van den heer H. Merkens, te Vlisshigen, aan wien de Vereeniging veel te danken heeft Da heer Loran, voorzitter van de Haarlemse lie regelingscommissie, heette de leden ruim 5U0 woonden de vergadering bij in Haarlem hartelijk welkom en gaf een over zicht der Haarlem sche bezienswaar digheden. Uit het jaarverslag van den secre taris, den heer S. Stemerding, bleek, dat liet aantal leden met 72 vermeer derde, zoodat dit nu 2530 bedraagt Er werden 5 afdeelingen opgericht. De rekening van den penningmees ter, den heer A. Oosterwijk, wijst aan in ontvangsten ƒ4153.19, uitga ven 3277.84 1 2, zoodat er een batig saldo is van 875.341/2. Deze rekening werd goedgekeurd. Op voorstel van het hoofdbestuur

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5