Rubriek voor Vragen Uit és dmsii iusea Binnenland Gemengd Nienwt Sport ëu Wedstrijden en een actie In het werk ateQen, om den toeaiand te verbeteren. Maj. Hoevenaar» «telt de vraag, wat de spreker bedoelt met de termen al gemeen kiesrecht en vrouwenkies recht. Spreekster vindt hot nuttig ai» de vrouw invloed krijgt op de Staats huishouding. In de gaxinshuiahou- ding blijkt rij zuinig te weaan... Een stem: Dat Is met waar, want n koopen veel op afbetaling. Maj. Hoevenaar» herinnert ook aan dr. Thiol's houding togen de gehuw de onderwijzeres en bestuit met eelti ge versregelen, waarin wordt gezegd, dat de vrouw zich aan wetten onder werpt, op het stuk van belastingen met den man stat gelijkstellen, maar haar toch het kiesrecht onthouden wondt. De heer Farfara stelt zich voor a's arbeider «n democraat; maar keurt da democartie, die hier geneeraard is, ale ongeioovdg af. Debater haait ver schillende verk Lazln gogeheurte nissen aan. De heer Meier vraagt naar spre kers meening over ouderdomsverze- fcaring en ataatsexploa Latle. De heer Schram hoopt dat de strijd met opgewektheid, eenstemmigheid, waardigheid en eerlijkheid zai war den gevoerd. In tegenstelling met de rneening van mr. Van Aaiten, meent debater, dat bekwaamheid en ge schiktheid elkaar dokken, vooral in het geval, waarin men te Haarlem met Mr. Thiol verkeert. Wat de kwes tie dor gehuwde vrouw betreft, deze Werd niet verwijderd als vrouw, maar als ambtenares. (Applaus). Spreker waarschuwt de geestverwanten der 60c.-dem. er voor om te stemmen op mr. Troelstra. Dat is stem men ver snippering an man vermeerdert de kans op een herstemming tusschen mr. Van Styrum en mr. Van Lennep. De kieswet-Van Houten acht spr. wel niot vomlaakt, toch is tij too slecht nog niet, want toch hebben de ar bei de re de beslissing in handen. Spre ker eindigt met een opwekking voor mr. Thlels candidatuur, een bekwaam Sn een geschikt in "A* opzicht. REPLIEK. De heecr CL Smits, secretaris der Haarlemse he aid. dar Lib. linie, pro testeert tegen het uitspelen van de liberale unie tegen de vrijt, democra ten intake algemeen kiesrecht. De soc.-dem. toonden rich tegen stander» van vrouweakiesrecht, waar de lib. unie daarvan voorstandster was. Geroep: Niet waar, de soc.-dem. zijn tegen dames-kiesrecht. De heer Smits wijst op de houding der kb. unie met betrekking tot alge meen kiesrecht en ouderdomaverze ke ring. De heer Van Aalten merkt op, dat tie hear Vonkenberg getuigde van practischen geest, toen hij opmerkte, dat hij e-genlijk van dam sociaal-de mocraat Bergmeijer hetzelfde had ge hoord ais van mr. Van Aalten. Inder daad de soc.-dem. staan niet zoover van de vrijz.-dem. al, als zij niet door draven op hun beginselen, b.v. klas senstrijd en verelendungstheorie, toom en argumenten daargelaten. Dan gaan zij eigenlijk den weg op, die de soc-democraten inslaan. Wan neer de kiezers dat echter merkten, zouden de soc.-dem. al hun nog over gebleven invloed kwijtraken. Daar om verzinnen zij er iets op en zeg gen: Jullie vrijz.-dem. zijt in verdacht gezelschap van unie Lib. en vrij-lib. Spr. voor zich kan niet zoo roemen op den steun der unie-iib. in Rotter dam V, waar hij candidaat is, maar hier in Haarlem heeft men een ge meenschappelijk doel, een gemeen schappelijk program: algemeen kies recht en zorg voor de ouden van da gen. Met een citaat uit „Het Volk", jaar gang 1905, toont spr. aan, dat dit soc.- dem. orgaan bet blanco-artikel als een stap voorwaarts naar alg. kies recht beschouwde. Spreker vestigt de aandacht op de houding der soc.-dem. bij de stembus van 1905, toen men openlijk zich ont hield, maar toch met medeweten van het Partijbestuur unie-lib. en vrij-Hb. steunde, en stalt daartegenover de open houding van de vrijz.-dem. Wat nu het weren van de gehuwde onder- wijzere» door mr. Thiol betreft, spr. is dat niet met mr. Thiel eens, maar 't gaat niet aan om dit eene punt uit de verdienstelijke loopbaan van den candidaat te nemen en dat als een argument tegen mr. Thiel te bezigen. Spreker wijst tn dit opzicht op het jyerschil van mee rung bij de soc.-dem. 'Omtrent vrouwenkiesrecht merkt de heer Van Aalten op, dat alles niet in eens kan gaan. Het algemeen kies recht van den man komt er ook al leen met groote stappen. Daaraan is nu eenmaal niets te veranderen. De heer Vonkenberg zei, ais mr. •Thiel weg gaat als wethouder, dan stem Ik hem niet. Dat is een bewijs, hoezeer mr. Thiel in Haarlem ge waardeerd wordt. (Applaus). Maar dat legt de verplichting op, dat men mr. Thiel ook in de gelegenheid moet stellen zich op ruimer gebied, in de Tweede Kamer, verdienstelijk te ma ken. In zijn slotwoord, waarin mr. Slin- genberg den spreker dank zei en op wekte de candidatuur-Thiel te steu nen, deelde hij nog mee, dat mr. Thiel verklaard heeft bij zijn verkie zing zijn wethouderschap niet te zul len neerleggen voor en aleer zijn on- derwijsprogram afgewerkt is. Dit program, dat hij zich zelf gesteld heeft, is gedeeltelijk afgewerkt, maar mr. Thiel wil het geheel afdoen. Spr. herinnert aan hot pas uitgekomen raadsstuk Inzake de schoolgeldhef- flng waarover elders in dit num mer. Daarop wordt de vergadering, die zeer goed bezocht was, aa. doos- vete Raadsleden, gesloten. Llghal fonds. Met groote dankbaarheid ontving bot bestuur van dit tonde ais gift voor heft Lighalfonds een som van 12.97 1/2 van den heer H. Slekman, penningmeester van de ontbonden feestcommissie der bewoner* van de 2e Kleine Houtstraat, zijnde heft batig saldo der feestviering van hot Prin ses Julian af oost van 18 Mei j.L ea welwillend door de 2e Kleine Hout straatbewoners voor de helft aan het liefdadig doei „lighalfonds" af ge- staan* benevens f 1.30 vnn het parao need oer drukkerij „Spaamestad". Goabonnvertkn bobben bot Toorreuht «ragen op verschillend gebied, nilt» voor bafciuwoordIng vatbaar, lu ta uodiu b(j d* Bedaoll* van Haai Am'» Dagblad. Groot* Houtatrcat 68. All* antwoorden worden geheel koataloo* Epeven en, voor soovoel mogelijk U, den C na de lnaeadlng. Aan vragen, die niet vollodlg naetn *c woonplaats van den ineender vermelden, wordt geen aandacht ge*«bonken. VRAAG: Ik hob een kanarievogel die erg behept ls met lui», al het werk wat ik er aan doe is vruchte loos. Kunt u mij ook raad geven, wat ik er aan doen moet? Bot is oen beste zanger, maar nu zingt hij In het ge heel niot meer. ANTWOORD: Doe op den bodem der kool tabaks zand (verkrijgbaar bij sigarenmakers;, voorzie de kool van viierstaafjes, welke eiken morgen even uitgeklopt of doorgoten moeten worden met kokend water. VRAAG: Bestaat er ook een Inrich ting waar een jongen van 16 jaar, die geheel onhandelbaar is en niet wer ken wH, geplaatst kan worden? Tot wlen moeten wij ons dan wenden? ANTWOORD: U kunt aan 't consul tatiebureau, dat tLen lste n en Sen Vrijdag van iedere maand te 1£ ure In t Paleis van J ustitie zitting houdt, plaatsing in de tuchtschool te Velsen aanvragen. VRAAG: Bestaat er te dezer stede een wettelijk voorschrift, dat de hoofden van scholen verplicht zyn bij ontstentenis van een ouderwijzer diens klasse over te nemen? ANTWOORD: Een wettelijk voor schrift bestaat in dezen niet; eveuwel is het gewoonte zulks te doen. VRAAG: Hoe oud moet men zijn om te trouwen zonder toestemming der ouders? ANTWOORD: Dertig jaar, maar indien men meerderjarig (21 jaar) is, dan moet wel de toestemming worden gevraagd, maar kan het huwelijk zelf toch niet meer worden tegengehou den en met tusschenkomst van dein kantonrechter voltrokken worden. VRAAG: Tot wien moet ik mij wen den als de ouders geen toestemming geven en hoeveel bedragen de kosten? ANTWOORD: Uit die vraag leiden wij af dat u tusschen 21 en 30 jaar ziji. Zooals uit het bovenstaande reeds blijkt, moet u zich dan tot den kantonrechter wenden, die de ouders oproept om gehoord te worden. De kosten zijn met hoog, maar we kun nen ze niet met juistheid opgeven, omdat het bedrag ook van verschil lende bijzondes» omstandigheden kan afhangen. VRAAG: Is een jongen die met Fe bruari 1910 zeven Jaar wordt, leer plichtig? ANTWOORD: Hei begin van den leerplicht is op uiterlijk zevenjarigen leeftijd bepaald. Met Februari 1910 vangt de leerplicht dus aan. ZANDVOORT, Noodweer. Dinsdagnacht loeide eensklaps de wind met snerpend geluid boven zee bij ons dorp. Een pikzwarte wolk en daarnaast een krijtwitte wolk nader den snel uit het Noorden, heft hoofd in heft donker omhoog, de voet in het water. Het zoeklicht van IJmuiden's toren scheen de witte wolk met blik sem te vullen. Het witte gloeide. Eensklaps togen de twee lucht- en zeereuzen naar het strand, vloeiden in een al worstelend... en 50 strand stoelen vlogen als reuzen vogels om hoog. Eenige vielen in zee, en zijn wellicht op weg naar Engeland, an dere verdwenen langs het strand. Een groot verlies voor den verhuurder der stoelen. De strandpolitie had de vol ken zien naderen en was dadelijk den eigenaar gaan waarschuwen, maar de hoos was hun te vlug. Een paar badkoetsje» werden tegen het strand geworpen en beschadigd. En toen was er van de hoos niets meer te zien. Maar de zee was on stuimig geworden en een grauwe ochtend volgde op de weergalooze drie zomerdagen diLe de Pinksteren van 1909 onvergeetlijk maakten. Een zwerver. Door de politie is aangehouden een knaapje van 8 jaar, dat alhier rond zwierf, Het is naar de ouderlijke wo ning te Haarlem teruggebracht. DOOP DER PRINSES. Men meldt, dat de kleeding voor hei bijwonen der plechtige bediening van den HefligBn Doop vaa de Prb> se» op 5 Juni in de Willemskerk ia Dames hooge kleeding met hoed, mi litairen groot tenue voor anderen ia de kleeding by voorkeur ambtsge waad of gala-costuum at wel rok mei witten daa De Haagscbe correspondent der TeL schrijft Naar mij van bevoegde rijde werd medegedeeld, bedraagt bet aantal ge- noodigtten bij de doopplechtigheid van Prinses Juliana, in da Willems kerk, ongeveer 300, waarvan het over- groote deel in ambtscostuum zal zijn gekleed. Zij zullen zich omstreeks één uur lm bel kerkgebouw verzamelen, waarna d« Koninklijke Familie daar zal arrlvearwn, vergezeld van de bul tend arudsche vorstelijke personen, die ui goia-rijtuigttn naar de kerk wor den gereden. Kort hierna wordt dan de jonge Prinses gebracht in de gou den koets en georagen door de groot» meewteresae von H. M. Huis. Bij heft vertrek uit hel Pal els, en bij aan komst in de kerk, zal de hui/ten opgo- steide muziek bet Vv iibeimua apeien. Er worden bijzondere maatregelen gouollen laugs oen korten weg, dien de rijtuigen zullen nemen met het oog op heft publiek. Vei" .vacht wordt, dol uo plechtigheid In de kerk ongeveer een xurif uur zal duren. KONINKLIJK BEZOEK AAN WEESP? t Hbld verneemt dat ter gelegen heid van het Koninklijk bezoek aan Amsterdam het voornemen bestaal, dol dan ook een bezoek zal worden gebracht aan eesp, tar bezichtiging van de Cacaofabrieken der firma C. J van Houten en Zn. Dit voornemen moei een gevolg zij nvan het Vrijdag door Prins Hendrik aldaar gebracht bezoek. POGING TOT MOORD. Door de gemeen:e-politie van Fra- neker is ter beschikking van den of ficier van Justitie gesteld, en na verboor naar het hu1® van bewa ring overgebracht zekere Tichelaar, van Franeker, wegens poging tol moord op den agent Bosnia Deze a?ent had Tichelaar, die in beschon ken toestand verkeerde, naar huls achtervolgd. Toen Tichelaar even in huis was geweest, kwam hij op straat terug, en haalde van onder zijn jas een bajonet (een wapen, dat hij als land- weerphehtige In huis had) te voor schijn, Wé armee hij onder de bedrei ging „ik zal je een por geven". Bos nia te lijf wilde. Deze wist gelukkig hem de bajonet uit de handen te slaan en den woesteling te ai res toe ren. ANARCHISTISCHE OPRUIING. Tegen J. VVSmit, voorzitter van het Landelijk Comité van de L A. M. V., Is rechtsingang verleend wegens opruiing. Genoemde Sindt is gedag vaard om den 17en Juni ak. te ver schijnen voor de 4e Kamer der Arr.- Rechtbauk te Amsterdam, ten einde te worden gehoord en terecht te staan ter zake dat hij In den Solda- tenalmanak van 1909 een artikel heeft geplaatet of doen plaatsen getiteld: Waarom 'n Soldatenalmanak? en on derteekend „Agitator", waarin de vol gende zinsnede voorkomt: „Wij rich ten dus tot U soldaten, de pertinente vraag: Is het voor U een bezwaar Uw medemensch die U nooit iets misdeed te vermoorden? Zoo ja, raadpleegt dan in de eerste plaats de stem van Uw geweten en weigert fier weg aan ieder die het U mocht bevelen op Uw medemensch te schieten, of de wa pens tegen hem op te nemen." In deze zaak zijn 9 getuigen gedag vaard. ONWEER. Dinsdagnacht woedde een hevig on weer boven Leeuwarden en omstre ken. Het ging vergezeid van stortre gens en hageislagwa&rbij groote stuk ken ij»- De vruchtboomen hebben veel geleden, evenzeer de bloemtuinen. Enkele hoornen zijn door den bliksem getroffen. De hofstede „Duinoord'' in Eer- land (Texel) is door dan bliksem ge troffen en afgebrand. Vermoedelijk door heft inslaan van den bliksem is een uitslaande brand ontstaan op de werf van den reeder C. Pronk aan de Weststraat te Sche- veningen. Een aantal netten, vloeten enz. werd een prooi der vlammen. Een loods op t terrein is grootendeeis verbrand. 'AANVARING. Men meldt uit Enkhuizen Tengevolge van het stormweer zijn Woensdag in den vroegen morgen op de Zuiderzee bij het inhaien der ansjovis netten twee visschersvaartui- gen (vletten) bij den ingang van het Krabbersgat, door de hevig» bran ding, met eLkander in aanraking ge komen en omgeslagen. Beide vaartui gen zonken onmiddellijk, waarbij mede de zich daarin bevindende vischnetten naar de diepte verdwe nen. Aangezien deze vaartuigen door bottere gesleept werden, en de be manning zich aan boord daarvan be vond, hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Een der vaartuigen behoorde thuis te Enkhuizen, terwijl het andere aan een Marker visscher toebehoorde. TOT NUT VAN 'T .ALGEMEEN. (Vervolg). In do te Amsterdam voortgezette vergadering werd besloten een on derzoek in te stellen naar de pemsio- neering van onderwijzeressen aan de departementale bewaarscholen. Drie duizend gulden werd uitge trokken voor het steunen van biblio theken voor jongelieden. Voor 500 gulden zal worden deelge nomen aar het waarborgfonds voor de tentoonstelling van huisindustrie. De maatschappij zal voor f 25 toe treden tot den Nederlandschen Bond tot bescherming van zuigelingen. Na eer>lge discussie werd ook be sloten rich voor 25 m.n te sluiten als lid bil de Tucht-Unie. "t Voorstel: „la aan het hoofdbestuur op te dragen, te benoemen een commissie van onderzoek en advies i-mafa» de stelselmatige reorganisatie van de bi bliotheken der departementen; „2a voor daft doel op de begroeting 19991910 te brengen een bedrag van 1000." werd aangenomen. Vervolgen» kwam Ia behandeling een voorstel -Bred a, „voor het steu nen van den cursus tot opleiding van onderwijzer» en onderwijzeressen van openbare en bijzondere scholen tol spelleiders bij de openluchtspelen, dit Jaar van 317 Augustus te Breda te houden, aan het EL B. van den NocL Bond voor lichamelijke opvoe ding te verleenem een subsidie van 1000." Ook dit werd goedgekeurd. Hierna werd de vergadering geslo ten. GEBREK AAN ONDERWIJZERS. Men schrijft uift Winterswijk aan de „Arnh. CL": Dat man in deze buurt verlegen 1» om onderwijzend personeel, mag wel daaruit blijken, dat een aautaJ pas geslaagde onder wijzers, reeds den dag, nadat ze de akte In den zak hadden, een benoe ming aan verschillende openbare en bijzondere scüoteu ui deze buurt ont vingen. Vooral onderwijzers heeft men uoodiig. ONGELUKKEN. De vijftienjarige Van Ingen te Kernavezaatii oeüwaw door toeval len getroilcn een ernstige hoofdwon de, terwijl hij zich in een winkel te Tiel bevond. Onder hei vervoer huis waarts ia hij overleden. Te HoenraDriei goot het 9-jarig doentertje van M. Anker ui on petro leum ui hei vuur. De vlam sloeg m de blikken busdeze ontplofte en wondde hel kind dei male, dat het na een kort lijden overleed. DE SCHAKING PER AUTO. Het „h. v. d. D." geeft nog de vol- geuue bijzuudarneden liet tweetal was verloofd geweest, maar naar net schijnt niet geheel en ai met goedvinden van de wederzijd- eclie ouders, zoodal het engagement oug4«ear Februari van dit jaar ver- brokeu werd. Hel meisje engageerde rich kort daarop me: een ander en de jongeling die rich de scueiauig zeer aantrok, ging om zich te verstrooien een reis naar Amerika ma^en, oogenschijniijk Uiol het beste gevolg, wani in berde families wlsi men met anders, of de vroegere verhouding tusschen de bei de jongelieden behoorde geheel tot het varledoue. Iloe zijn zij dan op zoo ongewone wijze weer tol elkander gekomen Uit liet politieverhoor is dat niet al te duidelijk kunnen blijken. De dame deelde uietLe, dat zij van den joiigen man een briefje had ont vangen met verzoek Zaterdagavond op zijn kamer te komen, daar hij een ernstig onderhoud met haar wilde hebben. Op de kamer aangekomen, stelde hij voor het gesprek liever te voeren op ©en rijtoerije, waar zij vrijer zouden kunnen spreken dan in huis, waar nog een andere student woonde. Up den Haarlemmerweg te AiriB.t-.rYiH.ni gekomen, stond daar een auto en tegen het voorstel, daarin over te steppen had zij ook geen be zwaar gemaakt, totdatzij plotse ling bemerkte geheel buiten de stad te zijn, in een havenplaats, en daar door liet optreden van de politie pas bespeurd had, wat er eigenlijk gaan de was. BRANDEN. Ten zuiden van Kozend aal brak een groote bosch- en heidebrand uit. Oeweidige rookzuilen verhieven zich, terwijl men ook op grooten afstand de vlammen kon zien. Verschillende jwceeien zijn aangetast Van alie zijden is hulp toegesneld, en hoopte men nog het vuur in zijn voortgang te stuiten. LANDHUIS HOUDKUNDIG CONGRES. Gisterenmorgen werd te Hoorn cLe eerste zitting van dit congres gehou den. De voorzitter herdacht de geboorte van Prinses Juliana. Ook wees de voorzitter in zijn ope ningsrede op <ie verbetering van den landbouw in de laatste jaren, waar toe ook de congressen hebben bijge dragen. Ingekomen waren o. m. een schrij ven van den beschermheer, den Prins der Nederlanden, een van den Minister van Landbouw en een van den Minister van Binneniandsche Zaken, die het congres heil wenschen en berichten verhinderd te zijn hei bij te wonen. De directeur-generaal van den Landbouw komt heden (Don derdag) de Commissaris der Ko ningin in Noord-Holland, de inspec teur van den Landbouw, de heer Löh- nis, de inspecteur van heft landbouw onderwijs, de heer Van Hoek. zullen het congres gedeeltelijk bijwonen. Vervolgens lichtte de heer H. Jb. Avis Midwoud zijn proead/vies toe in zake de vraag „op welke wijze kan de u n j e r op weideland onschade lijk worden gemaakt Dit praeadvies betoogt, dat de uujer onschadelijk gemaakt kan wor den door j lo. het met unjer bezette land uit sluitend te beweiden met varkens. 2o. Het steeds slechten van de plant, en bemesting van den grond. Hierna werd Ingeleid het vraag punt „Wordt hier te lande de we tenschappelijke zijde van de zuivel bereiding voldoende beoefend, en, zoo neen, op welke wijze moet hierin dan verbetering gebracht worden In plaats van den heer O. Reitsma, die verhinderd Is, werd dit punt in geleid door den heer F. E. Posthuma, die a a. zed, dat als zulke inrichtin gen worden opgericht, landbouw kundigen daarin vooral steun zullen hebben. Alsnu was aan de orde het vraag punt „Is het wenschelijk, wijziging en verbetering aan te brengen in de organisatie van' ons fager landbouw onderwijs ingeleid door den heer P. van Hoek. uft VGravenhaga Voorgesteld werd, dat het congres den wensch uitepreke, a dat zoodra mogelijk heft land bouwonderwijs in ziin geheel bij af zonderlijke wet worde geregeld h dat bij wettel ijk» regeling van het lager landbouwonderwijs de be staande organisatie, met wegneming voor zooveel doenlijk van hare gebre ken, behouden blij va Medegedeeld werd, dait de raad van beheer van heft Sloetfonds den Sloet- prijs groot 50 heeft toegekend aan Dirk Gaalkema, geboren te Gaaike- maweer, gemeente Oldehove, 22 jaar oud. Tot lid in den raad van beheer van het Sloetfonds wordt benoemd de heer H. M. Hartog, te Baroeveld, die de benoeming aanneemt. De heer A. Rauwerda uit Leeuwar den leidde zijn j^raeadviea in ln zake heft vraagpunt„De regeeringsba moeiringen met den landbouw hebben tot nog toe bijna uitsluitend ten doel gehad de productie te bevorderen, hoewel moeft worden toegegeven, dat heft uitoefenen van invloed op de ver deeling der producten van den land bouw veel moeilijker is, kan toch die tijd niet meer verre zijn, diaft ook in deze richting moet worden Ingegre pen. De heer T. J. Swierstra uit Arnhem praeadviseur ln zake het vraagpunt „Zijn wij met onze maatregelen tot verbetering der rund veeteelt op den goeden weg om een zekeren blij ven nen vooruitgang te verkrijgen", licht te zijn praeadvies toe. Volkomen is spreker overtuigd, dat dit vraagpunt bevestigend moet wor den beantwoord. Hierna maakten veie leden gebruik van de gelegenheid tot het bezichti gen van het rijkstandbouwproelsta. Lion en de proetzuiveLboerderij Ook waren er eenige feestelijkhe den. MIDDENSTANDSTENTOON STELLING. STELLING TE AMSTERDAM. In de vergadering van het Dag. Be stuur vau het Uitvoerend Comité der Middenstandstentounstelling werd door den voorzitter den heer J. S. Meuwsen medegedeeld, dat de gehee ls beschikbare expositieruimte, op 'n paar stands na, waarmee men nog in besprek is, geheel verhuurd ia Te vens kon worden medegedeeld, dat het volgens de begrooting geraamde bedrag voor plaatshuur reeds over schreden is, zoodat aan de meer uit gebreide plannen tot versiering en verlichting, waarmede men gemeend had te moeten wachten, nu gevolg kon worden gegeven. Heft voorstel om de groote zaal in het Paleis, behalve door een groot aantal viambooglam pen, van een feestverlichting bestaan de uit 8000 electrische illuminatie lampen te voorzien, werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Hierna werd medegedeeld, dat over eenkomstig het reeds vroeger geno men besluit die tentoonstelling op Dinsdag de 15en Juni e.k. officieel zal worden geopend, en dat op Za terdag 12 Juni e.k. door het Uitvoe rend Comité met de vertegenwoordi gers der Nederl. Per» een rondgang op de tentoonstelling zai gehouden worden. Deze rondgang zai plaats vinden om de exposanten op te wek ken, zoo mogelijk reeds vódr de offi cieels opening geheel gereed te zijn, opdat in tegenstelling met gebruiken, op andere tentoonstellingende Mid- denstandstentoonstelling bij de offi- cieele opening in werkelijkheid ook gereed zal zijn. OOK EEN JULIANA-PRENT- KAARTI Het „Hbld.*" vertelt Van alle kanten is indertijd ge schreven over de onbescheidenheid, om reeds lang vóór de geboorte van prinses Juliana, zooveel oranje-arti kelen toepasselijk op deze gebeurte nis. niet slechts ie vervaardigen maar zelfs reeds in den handel te brengen. De voorbarige onbescheidenen heb ben inmiddels geen schade geleden, want de oranje-voorraad, hoe gewel dig hij ook was, is schoon aan den man gebracht. En men kan wel nagaan, dat dit gelukkig resultaat de handelaar» 'n actueele oranje-artikelen niet voor zichtiger of kiescher gemaakt heeft Al geeft het dus blijkbaar niets of de pers zulke onbescheidenheden aan den kaak stelt, toch kunnen wij niet nalaten, hier weer eens melding te maken van een nieuwen truc. Het is ook ditmaal een prentbrief kaart die wij echter in Amsterdam nog niet in den handel gebracht za gen doch die in de Zuidelijke pro vincie» vlot van de hand wordt ga zet. 't Is een reproductie van een photo- graphische opname van de Konink lijke familie Koningin, Prins en Koningin-Moeder. De jonggeborene ontbreekt natuurlijk niet op deze far miliegoep, want op den voorgrond zit een pleegzuster met het prinsesje in de armen. Doch wanneer ge terdege naar de portretten kijkt.... dan..... Dan 's die pleegzuster niemand an ders dan de gemalin van den Dutt- schen kroonprins, met haar eigen jongste baby in de armen. Zoo komt ons prinsesje Juliana als dochter van den Duitschen kroon prins onder ons volk, en zoo poseert de Duitsche kroonprinses als Hoi- landsche verpleegster I EEN 16-JARIGB MOORDENAAR. Te Kronach heeft een 16-jarige bak kereleerling, die vroeger al gestraft werd wegens diefstal, Donderdag de 34-jarige vrouw van zijn baas een touw om den hals geworpen en haar vervolgens met een bijl doodgeslagen. De jeugdige moordenaar greep ver volgens een 5-jarige kind van zijn pa troon bij de beenan en slingerde heft tegen een muur, zoodat de schedel van het kind ward verpletterd en do hersaaien op den grond vielen. Daar na heeft de jongen de beide lijken op gehangen. om aan zelfmoord van do vrouw te doen gelcoven, en toen stai hij, meft behulp van een sleutel, dien de vrouw bij zich droeg, 270 mark. Eerst bleef hij nog kalm in het hui» van zijn patroon en hij had zelfs do brutaliteit, bij de buren te vragen, of zij de vrouw en heft kind ook gezien hadden. Later nam hij de vlucht naar oen naburig dorp, waar hij echter spoedig gevat weid De politie had moeite, hem tegen de woede van 't publiek te oescheriuen. IS JEANNE WEBER TOEREKEN BAAR? Den 29en December 1908 verscheen in het Journal oen artikel, onder liet hoofd: „Jeanne Weber is niet krank zinnig", otnderteekend door dr. Tbié- ry, rechterlijk geneesheer te Saint- Michiel, wien het onderzoek van da égresse was opgedragen, betoogeude, dat Jeanne wel degelijk toerekenbaar was en in het belang van de maat schappij behoorde opgesloten te blij ven. Dit artikel trok de algemeen» aandacht en eenigen tijd na de ver schijning werd tegen, dr. Thióry een aanklacht ingediend, op grond var artikel 378 C. P., wegens het scheo den van het beroepsgeheim. Hij verscheen voor de rechtbank te St. Michiel em zette aan de rechter» uiteen, dat hij volgens zijn meening rich op geenerlei wijze had schuldig gemaakt aan het ten laste gelegde, daar hij slechts zijn persoonlijke mee ning had openbaar gemaakt^ waarbij hij steun vond in het oordeel van vijf Par ij scha collega's, die Jeanne ook onderzocht hadden en wier conclusie» toen reeds bekend waren. Zijn bedoeling was geen andere ge weest, dan aan te toonen, dat onder de bestaande wetgeving de misdadi- ger-krankzirvnige, ontoerekenbaar verklaard, een gevaar oplevert voor de openbare veiligheid, waaruit de noodzakelijkheid volgt voor de instel» üng van een inrichting, die het mid den houdt tusschen gevangenis en krankzinnigengesticht, waar deze in dividuen op rechterlijk bevelschrift kunnen ondergebracht worden. MOORD IN EEN TREIN. Eenige dagen geleden keerde de koopmansvrouw Hoppe van Berlijn, waar zij 23,000 roebel vau een bank had gehaald met haar man naar Warschau terug. Bij het station Puze. wo verdween zij spoorloos in den wa gen, hoed en pakjes bleven achter. Alle naaporingen bleven vruchteloos tot haar man ©^n paar dagen na het verdwijnen haar lijk bij het station Wasilkow vond. AI het geld was ver dwenen. KAMPIOENSCHAP HARDLOOPEN N. V. B. 1909. De heer A. J. Bronkhorst, bestuurs» lid van den Nederlandse nen Voetbal- Bond en van de N. A U., Kruiskade 54, Rotterdam, maakt toegetreden vereenigingen en erkende plaatselij ke en gewestelijke bonden bekend* dat het athlet'sch kampioenschap van den N. V. B. 1909 onder leiding van de Ned. Athletiek Unie in over leg met dezen bond zal plaats vin den op Zondag 8 Augustus 1909 te Amsterdam op het terrein van R. A. P., waarop gelijktijdig groote propa- ganda-wedstrijden van de Ned. Ath- letiek-Unie gehouden worden. Bondsleden en leden van erkend» plaatselijke en gewestelijke bonden kunnen aan de wedstrijden van het athletisch kampioenschap op afstan den van 100, 400 en 800 meter deel nemen, mits zij minstens vijfmaal in het afgeloopen seizoen zijn uitgeko men Ln competitie-wedstrijden van den N. V. B. of van een der aange sloten bonden, en voor zooverre zij zijn afgevaardigd door de vereeni- gmg of plaatselijks bond, onder wier of wiens kleuren zij zuilen medeloo» pen. Inschrijvingen tot 30 Juni. De vereenigingen esn de erkend» bonden hebben het recht, op eiken afstand van 100, 400 en 800 meter hardloopeu hoogstens 3 deelnemers per afstand af te vaardigen. Voor eiken afstand worden van wege den N. V. B. uitgeloofd 3 me dailles (persoonlijk) en bovendien ontvangt de vereeniging of plaatselij ke bond, die heft hoogst aantal pun ten over de 3 afstanden tezamen be haald heeft, de kampioenmedaille 1909. De wedstrijden geschieden onder de reglementen van de Nederl amdsch» Athletiek-Unle. Kampioen van het vorig jaar wtu H. F. C. te Haarlem, gevolgd door Quick (Den Haag) en V. V. A. (Am sterdam). Het grootst» aantal deelnemers per vereeniging of bond is 9 en per af stand 3. WIELRIJDKN. Onze landgenoot Stol reed ln een 40 KM.-wedstrijd te Zttrich ln d» vijfde ronde tegen het hek en kwam te vallen. Hij kon zich na eenige bui telingen op het middenterrein red den, waar hij bewusteloos bleef lig. gen. Behalve eenige verwondingen van de huid, kreeg hij waarschijnlijk' eenige Lichte inwendige kwetsuren* vermoedelijk een wond In een der longen. Br moet geen levensgevaar bestaan* 'AUTOMOBILISME. De sport-comimssie van de Neder- landsche Automobiriclub meldt, dat reeds 31 wagens zijn ingeschreven voor den regelmatigheid srit voox kleine auto's. De afrit xal plaats heb ben dea Zaterdags te 8 uur 's mor gens te Utrecht. Zondag wordt t» Groningen doorgebracht, waar aa conoours d'adresse zal worden ge houden, Maandag terugtocht naai Utrecht.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6