Verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA 26a Jaargang. No. 7958 VRIJDAG 4 JUNI 190» HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIB flAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen In des omtrek waar een Agent gevestigd la (kom der Franco per post door Nederland Afionderttpce nummers Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en tranco per post Ultgava der Vennootacfmp toarena Coster. Directeur J. li. PEEREBOOS, ADVERTENT SÊNr Van 1—5 regels SO Cts.: Iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haariem vin 1—5 regels /l—elke regel meer ƒ0.18 Reclames 30 Cent per regel B| Abonnement aanzienlek rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing} 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administraties Groote Bontstraat 55. tetercommnnaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 714» Drukkerijs Znider Bnitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentien en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem 2n dit blad ia uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandach Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAI UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 5 JUNL Brongebouw: Concert Original Un- g arische muziek-, zang- em dans troep „Csordas", 8 uuir. Stadsnieuws Om On8 Heen. In het Tweede Blad. vam dit num mer vinden onze lezers een artikel „De Tuinbouw-Onderlinge" in de ru briek Om Ons Heen. lezing Martina Kramers. In het slechts matig bezette boven zaaltje der sooiëteH „Vereeniging" sprak Donderdagavond mej. M. Kra mers, uit Rotterdam, over partijpro gramma's in verband met vrouwen kiesrecht. Spreekster begon met te herinne ren aan de geboorte van Prinses Juliana, em stelde daarbij de moge lijkheid, dat er naderhand nog een prins géboren zou worden direct zou 't dan uit zijn met het kroonprinses- Bchap van Juiiiama, de man zou on middellijk voorgaan. Zoo is 't met iedere vrouw, in alles wat het openbaar en maatschappelijk leven betreft staalt zij ver bij den man ten achter, iets, dat vooral bij het kiezen van een volksvertegenwoordi ging duidelijk is op te merken. Art. 5 van de Grondwet zegt, dat Iedere Nederlander tot iedere staats betrekking benoembaar iswe weten hoeveel vrouwelijke burgemeesters, ministers of andere hooge ambtena ren er zijn. Ook is de man in hei huwelijk hoofd der gemeenschap. Hij kan de goede ren verkoopen, verhuren of beieenen zander dat de vrouw eenig verhaal op hem heeft, ja zelfs heeft hij de vrije beschikking over het loon, dat de vrouw verdient. De moeder heeft geen zeggen over de verblijfplaats van haar minder jarigen zoon, alleen de vader heeft ook op dit stuk 'ets iu 't midden te brengen. Overal zien we, dat de vrouw achterstaat, en wel juist daar, waar ze zoo uitnemend op haar plaats zou zijn. In verscheidene staten, waar het vrouwenkiesrecht al ingevoerd is, in Noorwegen, Denemarken en Fin land o. a., zien we, dat de zaken uit stekend loopen. Welnu, de Nederlandsche Vereeni ging voor Vrouwenkiesrecht, die reeds 67 afdeelingen, die 'eder een middel punt voor propaganda vormen, met ongeveer 6500 leden telt, zal al haar best doen, opheffing der uitsluiting te verkrijgen. We moeten in Neder land ook kiesrecht voor de vrouw hebben. Het heet, dat ons land con stitutioneel geregeerd wordt, omdat er een volksvertegenwoordiging 1s. Wat is nu 't volk Zijn dat de man nen alleen Het gchijnt zoo, maar meer dan de helft der Nederlanders behooren toch tot de zwakke sekse, die werkelijk niet minder, zoo niet meer belang bij de wetten heeft. Is die volkomen uitsluiting van de vrouw nu te verklaren Historisch misschien wel, maar we weten allen, dat het een eigenaardigheid van de historie is. dat zij sterk aan verande ringen onderhevig is en zeer onbe stendig blijkt te zijn. In den tegen- woorcligen tijd is uitsluiting zeker met meer gewettigd. Het goede, dat het gevolg van vrouwenkiesrecht zijn zou is. dat het gevoel en de practische geest, kortom alle goede hoedanighe den, die de vrouw in zich vereenigt, eerst dan tot hun volle recht zouden kunnen kernen. Dat de mannen van alle partijen gevoelen, dat de vrouw deel moet nemen aau het kiezen der volksvertegenwoordiging, kunnen we 't best zieu, als we dé partij-pro gramma's eens nagaan. Het part ij-programma der Roomsch- Kalliolieken bevat geen woord over de vrouw. Deze partij schijnt dus te denken, dat het Nederlandsc-he volk uit enkel mannen bestaat. De anti revolutionairen geven slechts eenige flauwe aamvijzmgen over het kies recht in 't algemeen, zonder er even wel bij te zeggen, of zij ook de vrou wen daaronder begrijpen. Het programma der Christelijk-Hïs- tonische partij spreekt alleen van de mogclijkhe'd, dat ook de vrouw kies recht verkrijgt. Ook voor deze pari'j schijnt het dos geen gebiedende nood zakelijkheid te zijn. De nationaol-historisehem hebben verklaard, dat de tijd der vrouw om te kiezen nog niet gekomen Is. Dat schijnt nog in de verre toekomst te liggen. Wat de vrij-liberaLe partij aangaat, Mr. S. van Houten, die tot deze partij behoort, is een vurig feminist. Meer molen heeft hij in ean zijner staat kundige brieven verklaard, dat alleen de kiesrecht-zaak de herziening der Grondwet voldoende motiveerde. Een groote verdeeldheid heerscht evenwel to deze partij over dit puntsommi gen zijn sterk tegen kiesrecht voor de vrouw. De Liberale Unie begrijpt ook de vrouwen in haar programpunt ter uitbreiding van het kiesrecht. Maar nu zijn ze in een vergadering, to Fe bruari van 't vorige jaar gehouden, tot de vreemde conclusie gekomen, dat de vrouw wel op haar vijf-en- twintigste jaar 't kiesrecht behoort te krijgen, maar tevens, dat ze. wanneer ze trouwt, ook direct haar stem biljet kwijt moet zijn. Dit heeft de spreekster niet begrepen. Het lijkt wel, of de getrouwde vrouw niets an ders heeft te doen dan aardappelen te schillen en de breinaalden over elkaar te laten tikken, en dat ze van de politieke actie absoluut geen ver stand meer heeft De vrijzinnig-democraten willen volkomen gelijkheid van man vrouw ais staatsburgers. Nu zou men denken, dat iedere vrijzinnig-demo craat punt 1 van ztn program wel zou onderschrijven dit blijkt evenwel volstrekt niet het geval te zijn. Een stadgenoot van de spreekster, die tot deze partij behoort, heeft zelfs tegen dit punt, dus tegen het kiesrecht der vrouw een brochure geschreven, waarin hij verklaart het zeer wel mogelijk te achten een goed vrijzin nig-democraat te zijn, zonder nu juist met zijn eerste programpunt mee te gaan. De S. D. A. P. is gelukkig heel wat vooruitstrevender geworden, dan ze eeniigem tijd geleden was. Die eischt nu algemeen kiesrecht voor mammen en vrouwen in 1903 vroeg ze t nog maar alleen voor de mannen. De S. D. P. wensebt afschaffing van alle bepalingen, die de economische en maatschappelijke gelijkgerech tigdheid der vrouw verkorten. Aan het eind vam haar overzicht gekomen, wijst spreekster er nog eens met nadruk op, dat de Vereemii- ging voor Vrouwenkiesrecht partij loos is, dat ze alleen gelijkstelling dei- beide seksen wil en wel hierom, dat 't gevoel van eigenwaarde van de vrouw in verzet komt tegen het feit, dat alleen het vrouw-zijn oorzaak is van politieke onmondigheid. Wat ha re geschiktheid aangaat om de pu bliekrechtelijke bevoegdheid van het kiesrecht uit te oefenen, zeer vele vrouwen voldoen aan alle eischen, die den mannel ij ken kiezer gesteld worden. De vrouw is staatsburgeres, zoowel als lid van 't huisgezin. Beide groepen moeten samenwerken om de beschaving hooger op te voeren, door de grootste helft van de menschheid in de gelegenheid te stellen, haar in tellect aan het openbaar belang dienstbaar te maken. Van de gelegenheid tot DEBAT werd gebruik gemaakt door den heer J o o s t e n, wien het toescheen, dat mejuffrouw Kramers niet heel duide lijk gemaakt had, of zij aan een deel of aan alle vrouwen kiesrecht zou willen geven of wel, dat de maat, die den mannen wordt aangelegd, ook op de vrouwen van toepassing zijn zou. De vrouw uit de mindere standen is gewoonlijk eerder getrouwd dan die uit de betere, daarom zullen, wanneer alleen ongehuwde vrouwen het kies recht verkrijgen, de maatschappelijk meer bevoorrechten op de meeste stemmen beslag kunnen leggen. De sociaal-democraten hebben hierin een groot gevaar voor de arbeidersvrouw gezien en sedert dien tijd naar de volkomen gelijkstelling van man en vrouw getracht. Spreker meende, dat de Vereeniging voor Vrouwenkies recht toch nooit zou kunnen willen, dat slechts een deel van de vrouwen het kiesrecht- verkreeg. Mej. Kramers antwoordde hier op, dat de Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht alleen dan de duizendo vrouwen omvatten kan, wanneer ze niet op een bepaald soort van kies recht staat. Zij wil slechts kits nega tiefs. namelijk opheffing der uitslui ting, niets anders. Op die wijze is 't slechts mogelijk alle partijen te om vatten. De politieke bewustheid van iedere vrouw moet ontwikkeld wor den. Op een schriftelijk ingediende vraag, waarin een definitief ant woord werd verlangd op de bewering van vele mannen, dat, aangezien de vrouw niet dienstplichtig is, zij ook niet het kiesrecht behoeft te hebben, mejuffrouw Kramers, dat men wel eens bedenken mocht, dat al die landsverdedigers, die nu voor hun vaderland hun leven waagden, slechts ter wereld waren gekomen met ge vaar voor het- leven van hun moeder. Tevens zou de vrouw niet schromen, wanneer er werkelijk gevaar dreigde, voor haar vaderland in de bres te sprlngon. Als verpleegsters kunnen de vrouwen zich op heft slagveld ook zeer nuttig maken, dat hebben we in de jongste oorlogen allen kunnen op merken. Na een mededeelang over dé Engel- scfae suffragettes eindigde do spreek ster hare toegejuichte rede. Drankbestrijding. Man schrijft ons De afdeeiing Haarlem der Neder- landsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken verga derde den avond van 2 Juni huishou delijk In het gebouw Volksbelang. In aanmerking genomen de min der geschikte tijd voor een derge lijke vergadering, kon de opkomst be vredigend boeten. Het voornaamste punt van de agenda was wel, de ver kiezing van een nieuwen voorzitter, noodig door bet bedanken van den heer J. Vader. In diens plaats werd gekozen de eerste secretaris, de heer J. Veenstra. Het secretariaat blijft, tot het bestuur weer voltallig is, ge vestigd aan zijn adres, Brouwers vaart 114. Besloten weid a. aan de Noord- HoHandsche Propaganda-commissie dei' Vereeniging een buitengewone subsidie te verleenen van f 7.50b. voor de meeting, door die Commissie op 4 Juli a. s. te Heilo te beleggen, een reösclub te vormen, en c. een abon nement voor advertenties met de Blauwe Vaan, het orgaan van de Ver eeniging, te sluiten van 1000 regels. Voor colportage op de verkiezings vergaderingen gaven zich eenige le den op. Tot den scheidenden voorzitter wer den eemiige waardeerende woorden ge sproken waar mede de vergadering ten volle Instemde. Bezoek Gemeente Water leiding. Op verzoek van de commissie van maaiechappelijk werk uit den Alg. Ned. Typografenbond is vergunning verleend aan 50 leden om Zondag de Gemeente Duin waterleiding te bezich tigen. Speelwerk Groote Kerk. Sedert ©enige dagen zwijgt 't speel werk van de Groote-torenldok. Er worden weer andere wijsjes op gezet. Met de hoed© uren zal gespeeld wor den liet gezang: „De Heer kent ai de zijnen" en met do halve uren „Blij Nederland", van Daniël de Lange. S. D. A. P. De heer J. Gerritsz heeft zijn be noeming tot bestuurslid van de afd. Haarlem der S. D. A. P. n/iet aan vaard. DIOCESAAN VEREEN. VAN R.-K. BIJZ. ONDERWIJZERS. Dezer dagen is naar we in „de Tijd" Jezen in de Vereeniging de 16e jaarvergadering van de Dioce saan-Vereen. van R.-K. Bijz. Onder- wijzere gehouden, onder voorzitter schap van den heer L. J. de Pater uit Amsterdam. Nadat eerst eenige har telijke woorden waren gewijd aan de nagedachtenis van mgr. Spoorman, den deken van Delft en de bisschop pelijke adviseur van de Diocesaan- Vereoniging, aan wien de bijzondere onderwijzers zoo veel te danken heb ben, werd de blijde gebeurtenis ten Hove herdaclit en een telegram van gehikwensch gezonden aan het Vor stelijk gezin. Een rooster is opge maakt van plaatsen, waar in 't ver volg vergaderd wordtHaarlem, Den Haag. Leiden en Amsterdam, zoodat den volgenden keer Den Haag aan de beurt is. De vereeniging gaat flink vooruit. De heer v. Gemert, de eerste voor zitter dezer vereeniging, die het an denvijs verlaten heeft, werd tot eere lid benoemd. Door mej. E. Boers uit Amsterdam werd verslag uitgebracht over het ondersteuningsfonds. Daaruit bleek, dat driemaal ondersteund is om col lega's naar een sanatorium te kunnen zenden, maar nu is de kas uitgeput, alleen door buitengewone giften heeft men het zoolang volgehouden. Nu is hulp dringend noodig. Mej. E. Boers werd met algemeen© stommen tot bestuurslid van dit fonds gekozen. Leden van het hoofdbestuur werden voor afdeeiing A, hoofden, de heer F. A. Moerel, te Oudewater en voor afdeeiing B, onderwijzers, de heer F. Wisse te Rotterdam. De voorzitter deelde mede, dat in gevolge het wetje-Rink ook voor de bijzondere hoofden de 8e en 9e klasse vervallen is en deze dus 100 verhoo ging moeten hebben, volgens de moo ning van den bisschop. Hierop kwam de salariskwestio aan de orde. Van al de voorstellen werd dat van Hoorn aangenomen, om aan den bisschop te verzoeken, eerst de gehuwde onderwijzers te helpen en die van de sui.eidie-Rimk minstens 150 voor huishuur toe te staan. De afdeeiing Haarlem wilde al de bijzon dere onderwijzers verplichten lid te zijn van de D. V. Men achtte echter zulk een aanwinst van on willigen on- gowenscht. Op voorstel van Rotter dam zal den minister van Binnen- landsche Zaken verzocht worden de mededeel!ng over den pensioengrond slag in gesloten couvert te zenden. R. A. C. (Van onzen bijzonderen Verslag gever). L Op 't oogenblik, dat de lezers van Haarlems Dagblad" hun krant open vouwen, tuffen een goede 30 auto's, mearendeels uit de beide Hollanden naar de grijze Bisschopsstad, 't lands- centrum Utrecht, om vandaar uit morgenochtend vroeg den Regelmo- tigheidsrit, uitgeschreven door de Nederl. Automobielclub, aan te van gen.. Het Zuiden, Oosten en Noorden van ons land hebben zich bij den tocht voor 1909 vrijwel onbetuigd gelaten- Althans in de gister in „De Auto" openbaar gemaakte lijst van 33 deel nemers vind 'k Den Haag en Amster dam ieder vertegenwoordigd door tietn auto's, Arnhem door vier tufs, 't naburige Bloemendaal door 3, Rot terdam door twee en Bussuxn door één snelkoets. De rest van 't Neder landse he automobiel en heir zweeg in zeven talen op den oproep van de Re- gelingsoommissie. De rest van 't Ne- derlandsche automobielonheirwant zoowaar over de grenzen, daar in 't Zuiden en ginder in 't Oosten hoor den die auto-bezittere niet alleen de opwekkende woorden, die bestuur en commissie week na week, maanden lang reeds, tot hun mede-tuffers richt ten, maar voldeden ook aan de ult- noodiging om te komen meerijden. Onze Vlaamsche em Waalsche bu ren, een Brusselaar, een Antwerpe naar en één uit Houding-Aimer es, laten drie wagens meeloopen en uit Oldenburg tuffedt mee een auto de grens over naar Utrecht. Zoo zullen er dus morgenochtend om kwart voor achten 33 auto's in het HoogeLandspai'k gereed staan om op 't sein van den staa-ter weg te schie ten naar Amersfoort toe. Dan gaat 't naar Apeldoorn, waar twintig minu ten gerust wordt in het hotel „Bloe- mtok", waarna 't langs den Gelder- schen IJsel op Zwolle afgaat. Daar wordt gevroegmaald en vervolgens rijdt de stoet Ineens door naar Gro ningen door den Overijsel-kop en 't hartje van Drente. Kilometerpaal 1.8 te Groningen, aldus luidt de nauw keurige opgave, is voor Zaterdag het eindpunt. Zondag is geen rustdag. Deze dag wordt besteed aan een z.g. „Concours d'Adresse", dat een belangrijk deed vam den Regelmatighaidsrit belooft te worden. Maandagmorgen wordt te 8 uur vóór het Café Boschhuis te Gro ningen de terugtocht aanvaard. De weg door Drente wordt dan oostelij ker genomen langs den Hondsrug naar Koevorden, waar gepoosd wordt m 't hotel Van Wely. Van daar wordt over Avereest koers gezet naar Kater- veer bij Zwolle, waar de lunch wordt gebruikt. Langs den Veluwe-rand wordt naar Amersfoort en vandoor naar Utrecht teruggekeerd,. waarde auto-stoet in 't Hoogelandspairk ont bonden wordt. Wie zich den laatsten betrouwbaasr- lieldsrit van de Nederl. Automobiel club herinnert, heeft reeds gemerkt, dat de tocht in 1905 veel uitgestrek ter was. 't Ging bij dien driedaag- schen rit van Amsterdam naar Maas tricht; vandaar naar Leeuwarden en van Leeuwarden over Haarlem naar Den Haag. Dat was een geweldige tocht. Als ware 't nog geen vier jaren geleden, maar pas gebeurd, herinner 'k me de 500 kilometers van dien tweeden dag. Van des morgens zes tot 's avonds klokke acht In een open auto, waar in je te luieren lag van Maastricht tot Leeuwarden toe, onder wijd-blau- wen luchtkoepel met midden in die altijd maar fei-vuur uitlaaiende zon- ne-schijf, wier gloed je stoofde en braadde en bakte, onmeedoogend en nadrukkelijk, langzaam aan elk lid van je lijf, tot je, in Leeuwarden met stijf-geluierde botten en gewrichten, je zoo malsch en in-gaar voorkwam te zijn, dat je je voelde als een culli- naire lekkernij op den feestdisch van een kaïmibalengezin. De dreigend-donkere lucht doet op 't oqgenblik vermoeden, dat de kaïns groo'ter is, dat de wagens van den autotocht 1909 zullen dienen voor re genbadkuipen, dan voor zon-fornui- zen; maar afgezien daarvan is er ook een groot verschil tusschen dezen Re- - gelmatigheidsri t en den Betrouwbaar- heidsrit van 1905. De af te leggen dag afstanden zijn veel kleiner,, nog niet de helft van toen. Dat ligt hier aan, dat de bedoeling vam dezen tocht een geheel andere is, don vier jaren ge leden. In dat jaar gold 't de betrouw baarheid, het uithoudingsvermogen, de gebrekloosheid van het toenmalige auto-mechanisme te meten. Dat behoeft thans niet meer: 't is immers thans vrijwel een uitgemaak te zaak, dat de moderne automobiel geheel en al aan de eischen, die er redelijker wijze aan to stellen zijn, voldoet. Nu gaat 't er om, propaganda te maken voor de lichte tuf en de voitu- rettes; ook in verband met de in te voeren automobielbelasting. Men wil nu eens laten zien, wat dc kleine wagens, die 't minst aan belas ting kosten, kunnen verrichten. Reden in 1905 vele veertigpaards- wagens mee; thans vermeldt de lijst voor de afdeeiing der lichtste rijtui gen paardenkrachten van 4.86 tot 6.91 en in de tweede groep wagens, wis selende vain 7.68 PK. tot 13.82 PK. Een groot verschil dust De kleine auto gaat dus Zaterdag, Zondag en Maandag een examen af leggen. Halen de lichte voertuigjes gunstige cijfers, dan zal dat niet van belang ontbloot zijn voor het alge meen verkeer en de veiligheid van den weg. 't Zijn toch de groote wa gens, die den meesten hinder op den weg veroorzaken. Slaagt de kleine sitólkoets er nu in een goed figuur te maken, dan zal dat ongetwijfeld tengevolge hebben, clat men haar meor em meer op den weg zal zien, en dat zij 't burgerrecht gaat veroveren tegenover de groote auto, die, 't is niet tegen te spreken, ook In figuur lijken zin bij het publiek niet In al te besben reuk staat. De snelheid is niet te groot geno men. Er mag slechts op enkele dee- len van den weg gereden worden met een 30- tot 35-kilometergangetje. Maar snelheid is ook niet hoofd zaak; integendeel, niets maakt de au to meer impopulair dan de snelheids- heids waan zin der bestuurders en de ze rat beoogt juist de populariteit. Ie verhoogen. „Laten al die steden en dorpen in de verschillende provinciën, als een jubel lach van het thans volwassen en populaire automobilisme," zegt De Auto In een wel wat hooggespan nen artikel met een zeer stoute beeld spraak, „een dichten drom voituret- tes zien langs trekken, die overal, in alle verafgelegen hoeken zullen ver kondigen, dat de lichte, goedkoope wagen bestaat, die onder hot bereik valt van doktor, notaris, ingenieur, heereboer; die niet meer uitslui tend is het luxe-voertuig der zeer- rijken, maar dichter bij het volk staat en overal ziju hulp en gemak bren gen kam." Daarin Ligt Inderdaad veel waars. De komende dagen zullen 't bewij zen, daarin hebben de automobilisten een sterk vertrouwen. Over de Bloemesndaalsche auto's het volgende De firma A. E. Beekman laat mee rijden een 4-cylinderige „Germain", een phaëton van 11.17 P.K. de heer A. C. van IJzeren uit den Aerdenhout rijdt met een 4-cylinderige „Star", ook van 11.17 P.K. en de heer J. A. Boom, de uitgever van „De Auto", laait meeloopen een „Humbert Coven try", eon open 4-cylinder van 13.13 P.K. De heer Boom stelde ook een prijs van 100 beschikbaar voor het Concours d'Adresse te Groningen. JAC. C. M. Jr. E xmen-c ommissie. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot lid der commissie, aan welke in 1909 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 123 der Hooger-onderwijsvet dr. P. M. Heringa, leer aar aan de gemeente hooger© burgerschool met vijfjarigjn cursus te Haarlem. Ver k iez i u gs c o urant. De aid. Haarlem vau de S. D. A. P. heeft een verkiezingsnummer van de Volksstem uitgegeven, waarin zij haren candidaat Mr. P. J. Troelstra aanbeveelt, die der andere partijen bestrijdt an herinnert aan de openbar re vergadering, waarin Mr. Troelstra de volgende week zal optreden met liet onderwerpde beteeken Le dei' ver kiezingen. TERAARDEBESTELLING. Gisteren had op de begraafplaats „Wesfcerveld" te Amsterdam de ter aardebestelling plaats van den heer Edward G. Taylor, oud-hoofdagent der Kon. Paketvaartmaaischappij en lid van den raad van bestuur dier Maatschappij. Buitengewoon groot was de be langstelling. Onder de aanwezigen waren d© Raad van Bestuur van de Paketvaartmaatschappij de heer Te gelberg, oud-directeur der „Neder land" de heer Boissevain, directeur van den Kon. West-Indischen Mail dienst de heer Van Dijk, van de „Scheepsagentuur" voorheen Daen- deLs Co. voorts tal van gezagvoer ders en oud-gezagvoerders der „Ne derland" en der Kon. Paketvaart maatschappij. De heer Op ten Noort sprak na mens den raad van bestuur. „We brengen hier de laatste eer aan oen vriend en medewerker", zei spreker. „En wanneer het mij dan ;s gegeven", ging hij voort, „enkele woorden te wijden aan zijne nage dachtenis, dan doe ik dat met de er kentenis dat van ons is heengegaan een man, zoo buitengewoon verdien stelijk jegens onze Maatschappij, maar ook van zoo groote beteekenis voor geheel Indië. Hij heeft onze maatschappij weten op te werken tot een vloot van 60 schepen, tot eene maatschappij, die alle zeeën bevaart, die landgenoot en vreemdeling eer bied afdwingt. Dat alles is te danken aan zijn schranderheid, zijn door zicht, zijn energie. Hij was een edel mensch. Zijn groote kennis van Indië was voor onzen Raad tot groeten steun. Helaas, hij mocht niet vinden wat hij, wat wij allen hadden gehoopt, toen hij uit Indië hierheen kwam herstel zijner gezondheid. Zijn toe- stand werd steeds ernstiger en ten slotte kwam de dood. Zoo ligt daar nu do man, na oon rusteloos, inspan nend leven, diep betreurd door echt genoot©, kinderen en vrienden, ook door velen in Indië, die getuigen zijn geweest van zijn arbeid, waaraan hij nog tot aan 't laatste oogenblik dacht; een arbeid die eerbied afdwong. Eu hoe men met liein meeleefde, blijkt o.a. hieruit, dat de heer Müller uit Australië teiegrapMsch ziju leedwe zen over het heengaan van dezeu man heeft betuigd." De heer Koning sprak namens het personeel, zoowel hier als in Indië, waar deer end© woorden, den overle dene schetsende in zijn absolute on partijdigheid en humaniteit, jegens zijn ondergeschikten, die vooral ais moeilijkheden of leed hen trof, hem leerden waardeeren. Namens de familie dankte d© heer Dubois. Twintig kransen dekten de lijk baar. COLLECTE. D© Burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op Vrijdag, 18 Juni 1909 (Waterloo-dag) door mili tairen binnen deze gemeente zal wor den gehouden de collecte ten behoeve van liet fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, en beveelt die collecte in d© milddadigheid der ingezetenen aan. Mot nadruk wordt er op gewezen, dat d© opvatting van hen, die d©roe ping van het fonds niet kennen «ai dit fonds beschouwen als een soort van* armenbedeeling voor oud-militairen, geheel onjuist is. Geeu aalmoes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar eene jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gagement door de natie aan den oud-soldaat aangeboden als een stoffelijk blijk van waardeer mg zijner diensten, als een gepast© huid© voor hem, dienaar heeft verdiend. Eeoi ruim© opbrengst der jaariijk- scho collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat liet daar door alleen mogelijk zal zijn om óf nieuwe categoriën van deelgerechlig- den ie vormen óf wol de voorwaarden van opneming in de bestaande cate goriën te vergemakkelijken, want dik wijls komt de pijnlijke noodzakelijk heid voor, dat niet kan worden vol daan aan aanvragen van verdienste lijke oud-militairen, omdat de voor- waardon van opneming in het fouila zoo moeilijk zijn gemaakt. Het laatste jaarverslag toont aan, dat aan gratificatiën ©n toelagen aan 1055 deel gerechtigden werd uitge keerd f 49240.32, welk bedrag ten goe de kwam aan 318 verminkten u>t Oost-Indië, 720 infirmen en 17 oud strijders van België, terwijl 303 perse, nen, die solliciteeren om als deel ge rechtigden in dit fonds te worden op genomen, daarvoor nog niet In aan merking kunnen komen. Maansverduisteri ng. Hedennacht omstreeks één uur heeft do aangekondigde maansverduiste ring plaats gehad. Voor d© waarnemers van dit na*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1