Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 20e Jaargang. Ho. 7957 ZATKKDAG 5 JüHl 1VU» ABOHNBMBNTBH PB» DRIB ■AANDBNi Voor Hairiem 'J® Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd i> (kom der gemeente)J-fo Pranco per post door Nederlandli» MzondarUJke nummers Oaüurtreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0.37 K de omstreken en franco per poet 045 Dltjave der Venaootaeftap toaren» Coster. Dirscteuj J. PEEVEB00.1 EïKSS»ii2e=ü AD VERTBNTIÈNi Vsn 1—5 regels 50 Cts.j iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels ft—, elke regel meer ƒ0. ÏB Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertenttën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing BQ Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administratie! Groots Houtstraat 55. taËe&dmmanaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Bnltenspaarne 6. Telefoonnummer 122. -- .-.el.art.ttïfr- --r- I I l'IT Tok de plaatsing van advertentie» en reclames van buitfin bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZONDAG 6 JUNL Muziek in den Hout, aanvang half drie. Tentoonstelling van origineele tee- keningen van Jan Luiken en Jakob de Wit in Teyler's Museum 1—4 uur. Protestmeeting tegen de gevangen houding van den dienstweigeraar Chr. Kamper 's middags één uur in de Sociëteit „Vereeniging". Rede W. Mengh, voorin, half elf uur in 't gebouw „de Nijverheid". Onderwerp: De béteekenis van Johan nes den Dooper, ook voor onzen. tijd. MAANDAG 7 JUNI Soc. Vereeniging: Mr. P. J. Troel stra. OM ONS HEEN No. 945. Een Praatje over luchtvaart. Dit is zeker, dat geen enkel onder deel van menschalijk zoeken en stre ven op dit oogenblik meer de aan dacht trekt, dan de luchtvaart. Tot dusver liad de menacliiieid vier we gen, waarlangs zij gaan kon, de twee eerste en oudsteop het land en op het water, de twee jongste onder bet land en onder het water. Sedert een paar jaar heeft zij den vijfden weg, door de lucht, ingeslagen. Zeg nu niet, dat die weg al eerder begaan was. Zeker, ik weet wel, dat Montgolfier met zijn halsbrekend toe stel al Hanger dan een eeuw geleden, in de wolken is opgestegen, dat Cro- cé-Spinelli, Nadar, Godard en zooveel anderen met verschillend geluk in hun gasballons omhoog zijn geweest. Maar kon daarbij gesproken worden .van zelfbewust gaan? Was het niet veeleer laten gaan, wanneer de la gere luchtstroom den ballon naar 't westen dreef en een hoogere hem een half uur later naai' 1 zuiden joeg? Dat was luchtvaren bij gedoogen. De Wrights, F airman, Zeppelin hebben de goedmoedigheid van den damp kring niet meer noodig, zij varen ook zonder diens gastvrijheid en dwars tegen zijn strooming in. En toch is bet juist in deze week geraden, den toon van den triomf niet al te luid te laten klinken. Al mogen we vergeten zijn, dat Qrvilie Wright, luchtvarend met een En- gelsch officier, omlaag stortte, zoo dat de arme Engelschman er het Le ven bij verloor, dat graaf Zeppelin een prachtigen tocht met een bijna kinderachtig ongeluk heeft geëindigd, is historie van eergisteren. Urenlang had hij in de lucht gevaren, waarheen en zooals hij verkoos, de richting ge nomen van zijn welgevallen, zonder eenig ongeval, alsof het een trek schuit reisje langs de Vecht was ge- woest, toen op eens bij het landen de ppits van het schip .in botsing kwam met een ounoozelen ltrates van een krommen pereboom en, wel verre van het onaanzienlijk beletsel in stukken te varen, zelf bezweek, zoodat het we ken zal duren voor het schip weer lucht kan kiezeD. O zwakheid van het geweldige, broosheid van het trotscheIs dat hetzelfde schip, waarvan men aan de overzijde van 't Kanaal niet slapen kon? Als er vandaag een Engelsch- man voor de ruiten, van ons redactie- bureau heeft staan kijken, dan kan hij het ongeval hebben zien afgebeeld in el zijn onbenulligheidhet nare boompje, het zwakke doek yam de spits van t luchtschip. En misschien zal Graaf Zeppelin, oij 't bekijken van de schade, deze verzuchting slaken „de lucht heb ik nu wel onderworpen, maar met de aarde ben ik nog niet klaar P Dit is evenwel zeker, dat we aan het feit ook geen overdreven beteéke- nis moeten hechten. Deze eerste lucht, .vaalten met hun kleine en groote te genspoeden en ongevallen brengen Immers weer in de herinnering terug, hoe tien jaar geleden de automobie len zich gedroegen. Of prezen de eer ste automobilisten het niet, wanneer ze zonder al te veel tegenspoed aan kwamen, waar ze wilden wezen? Was een stilstaande auito niet eon gewone zaak en het er voor gespan nen paard, met een grijns van ple zier op rijn breede kaak, omgeven door een troep joelende jongens, niet een vaste aardigheid in de humoristi sche bladen, die op waarheid was ge grond Die tijd is voorbij. De automobilist mag banden pech hebben, dat zijn wagen om een geheimzinnige re den niet verder ver-kiest te gaan kan alleen gebeuren, wanneer de bestuur der alle voorzorgen beeft verzuimd te nemen. Menschel ijkerwijs gesproken kan de tegenwoordige automobilist komen waai' hij wezen wil, op het uur dat hij vooraf heeft vastgesteld. Zoover is de luchtvaart nog niet. Die geschiedt per avontuur. Maar dat zal ook spoedig veranderd zijn en wie durft zeggen binnen welken tijd 1 Mis schien zal binnen een jaar Graaf Zep pelin en zijn mede-luchtvaardeirs zoo ver zijn gekomen, dut ze of een on- noozeien boom weten te ontwijken, of indien dat niet altijd mogelijk is, hem met hun schip eenvoudig kun nen versplinteren. Er zijn menscben, die nog in geen jaren practised nut van het lucht schip als vervoermiddel voorzien. Ik zou willen vragen: waarom zoo zwaartillend? We leven immers zoo snel en uitvindingen zijn toch geen toevallige dingen, maai- kamen als ze moeten, wanneer er behoefte aan is. De machine van de Wrights en Far- man mag een acrobaten-toestel we zen, het luchtschip van Zeppelin een al te broos apparaat, wie kan ons ver zekeren, dat niet vandaag over een week, zeg over drie maanden een vas ter, veiliger, solider toestel zal zijn uitgedacht? Er zijn hoofden genoeg aan 't peinzenéén soest er over in Haarlemmermeer, een ander in Santpoort, om maar bij onze eigen omgeving te blijven. Wie zal zeggen, hoeveel eerzuchtigen op dit oogen blik droomen van de lucht Deze zelfde weck is een toeken ge geven van groeiende belangstelling in het vraagstuk. Er is in otns land een tijdschrift verschenen. Onze stad genoot, de heer J. A. Boom, uitgever van het weekblad de Auto, heeft liet eerie n ummer de wereld ingezon den van de Luchtvaart, officieel orgaan van de Nederlandsche veree niging voor luchtvaart. Op den brief, die bij het exemplaar is gevoegd, vind ik een allerbekoorlijkste afbeel ding van Zeppelins schip, van lucht vaartuigen a La Wright en Farnruui, in het papier zelfs een water merk Aeroplan en in 't brievenhoofd de suggestieve mededeeling Telegram adres Luchtvaart. Nu zal er in dat veertiendaagsche tijdschrift beter aanraking komen tusscbem lucht en aarde, dan die er bestond toen de vereeniging zelf haar orgaan uitgaf. Haar bestuur ziet dat ook in en strijkt den heer Boom, die de uitgave heeft aangedurfd, welver diend de voeren op. Het ie in ons land, met zijn kleine ruimte en zijn wel eens wat kleine denkbeelden, zoo gemakkelijk niet een nieuw tijd schrift te doen bloeien over een onder werp, dat in Letterlijken zin nog „in de lucht" hangt, maar dit is zeker, dat wanneer de luchtvaart ook in Nederland zal doordringen, allereerst de belangstelling daarvoor bij het groote publiek dient te worden opge wekt en onderhouden. Nederland 3taai helaas niet vooraan in de rij. Eerst na veel schrijven en wrijven zal den löden Juni eindelijk de eerste vliegproef in ons land plaats hebben, door Henri Delagramge te Leur. En terecht vestigt de redactie er de aan dacht op, dat Nederland nog geen en kel bestuurbaar luchtschip bezit Zij had het liefst, dat particulieren daar voor een. som bijeenbrachten en het eerste luchtschip aanbevolen aan de regeering. Wanneer we in het eerste nummer van de Luchtvaart nog eens le zen, dat er op dit oogenblik al drie soorten van vliegmachines zijn, <Le ornithoptères, de helicopL tèresende aeroplanes, dan zegt dit veel en weinig. Veel, in zoo ver, dat er gewerkt wordt en duchtig gewerkt om het ware, het vertrouw bare, het practische te vindon. Wei nig, in zoover, dat v-oorloopig de Am sterdamsche forensen nog wel niet naai' de hoofdstad zullen gaan vlie gen. De E. S. M. behoeft voor het ver lies van haar trouwe klantjes niet te vreezen. Wat de luchtvaart op dit oogenblik van ons vraagt en wat ze verdient is onze belangstelling. Er zijn men scben, die zeggen„mij krijgen ze van m'n Leven in zoo'n ding niet mee." Maar dat zei ons voorgeslacht ook van de sporen en de stoombooten En toch wagen wij ons zonder eenige vrees aan snelheden van zestig, tach tig kilometers per uur 1 Zoodra er luchtvervoer zal wezen, zullen we ook van *t luchtschip ge bruik maken. Wanneer, weet nie mand- 't Kan nog Lang duren, t Kan ook spoedig wezen. J. C. P, Stadsnieuws Politiek debat Ons wordt het volgend© ter plaat sing gezonden: De aid. Haarlem van de S. D. A. P. beeft voor bare vergadering waar Mr. P. J. Troelstira spreekt, uitnoocLi- gingen verzonden aan de verschillen de candidaten voor hst lidmaatschap der Tweede Kamer voor Haarlem. Alleen van Mr. Thiol is bericht ont vangen, dat hij aanwezig zal zijn en, voor zoover hij dat noodig acht, aan het debat zal deelnemen. De beide andere candidaten zonden tot nu toe geen bericht Museum v a n Kun stn ij ver. lieid. In het Museum van Kunstnijverheid alhier zullen a. s. Zondag o,p alge meen verlangen de Japansche aqua- i©llen en teekeningen nog ten toon gesteld blijven. Zondag is de toegang kosteloos.- Douchebaden. In bet douche bad huis aan bet Leid- scheplein zijn in de afgeloopen week genomen 917 baden, in dat aan den Koudenhorn 893. Muziek in den Hout Muziekuitvoering op Zondag 6 Juni, des middags 2 1/2 uur, door Haar lems Muziekkorps", directeur de beer Ch. P. W. Kriens. Programma: 1. Marscb uit de Carnavals-Suite, Audran. 2. Ouverture Cosi fan tutti, Mozart 3. Eotre Nous, Valse, Waldteufel. 4. Groote Fantaisie uit de opera „Der Fliegende Hollander", Wagner. 5. Ouverture Si j'étais Roi, Adam. 6. Paraphrase über Koschatz' lied „Verlassen bin i", Reindel. 7. Ballet de l'opéra, „Les Vêpres Slciliennes, Verdi. Militaire Zaken. Aan den sergeant-maj oor-ad minis- trateur L. Oosterhagen, van het 10de regiment infanterie alhier, is de bron zen gesp voor 18-jarigen trouwen dienst toegekend. Uitbreiding Gomfabriek. Heden werd door den arcliiteot J. van deai Ban te Haarlem aanbesteed Het maken van een machinegebouw met ketelhuis en schoorsteen ter uit breiding der Caoutchoucfabriek, fir ma Gehrs. Merens, alhier. De bouw werd gegund voor 23350 aan den minsten inschrijver, den aan nemer J. Miezérus. Voorts was ingeschreven door de aannemers Jan A. Jonker Zn. voor 23447, Schiphorst eai Philips voor 23540, Mariens Zn. voor 23750, A Rinkema voor 23800, B. Hagen voor 23980 W. A. van Zanten voor f 24000, J. W. van Santa voor f 24400, II. London vee-? Z4965, G. P. J. Bec- cari voor 26280, B. Zuithof Zn. voor f 26003, allen te Haarlem, en door J. J. de Waal Maïefijt te Óvervoen voor 27950. Waaghalzen. Gisterenavond ongeveer half negen probeerden eenige jongens in den tele foonpaal ia de Koningstraat te klim men, wat twee jongens gelukte, over de schouders van anderen. Toch was het spelletje spoedig uit, de 15-jarige Jan de Z., wonende in de Zuider straat, vie! er ai en bezeerde zich zoo, dat hij schreeuwende van pijn, van het trottoir door zijn kameraden op geholpen en naar zijn huis gebracht werd. Aanbesteding. Hedenmiddag werd door het Colle ge van Regenten aan de Gevangenis sen alhier aanbesteed De levering van pl.m. 25.000 K.G. roggebrood en 13,000 K.G. aardappe len, voor het onderhoud der gevange nen gedurende bet tweede halfjaar 1909. Ingeschreven werd als volgt Roggebrood Wed. De Jonge, te Amsterdam, f 0.09/19. A. HoutingVergers, te Haarlem, f 0.09/5. S. T. Glasz, Haarlem, f 0.08/97. Aardappelen J. Verbeek, Haarlem, 1.98 per 50 K.G. G. Bos en Co., Amsterdam, f 1.95 lier 50 K.G. Politieke lezing. Naar aanleiding van een aan ons gedane mededeeling, dat er geen ge legenheid tot debat zou zijn In de politieke vergadering, waarin de hoe ren Jhr. De Savorn'in Lohman en Mr. Regout. als sprekers zullen op treden hebben wij bij den bestuurder van een der kiesvereemgingen geïn formeerd en vernomen, dat er wel gelegenheid zal zijn tot het stellen van vragen, die, aLs U gezonde vragen zijn, dan ook wel zuilen worden be antwoord. Toegang wordt verleend bij intro- ductiekaart, met de bedoeling, om de dertienhonderd zitplaatsen zoo nut tig mogelijk te gebruiken. Regelmatigheidsrit N. A. G. (Van onzen bij zonderen verslag gever), n. Utrecht, Vrijdagavond. Oef! daar zit !k nu eindelijk en ten laatste, want 't is een heele toer om onderdak te komen vanavond, t Ou de Ulhrajectum is vol met automobi listen. Er rijden morgen 34 auto' mee; dus er zijn een 150 gasten. De goede hotels zitten dan ook vol. „Pays Bas"... voll „'t Kasteel van Antwerpen"... vol! „Bellevue'... „Dat treft m'neer," zegt de portier, ,,'k heb nog één kamer." Die trek ik binnen, even me wat verfrischt en dan ver schijnt xeportersboek en potlood om neer te schrijven wat me is weerva ren sedert vanmiddag half zeven. De beide hoeren Beekman uit Bloemen- daal waren wel zoo vriendelijk me een plaatsje aan te bieden in hun „Germain", die dan ook to tien mi nuten over half zeven voor 't „Dag blad" stopte en me innam. -Zonder verwijl ging 1 de Oude Grachten af, waarna de sturende heer Beekman naar de Amsterdamsche poort koers zette. Mocht 'k een tegenstelling wa gen, dan zou 'k den autovoerder als 'n Engelschman aanduiden en z'n broer, die lustig de signaalflult be toeterde als een FranschmanDe heeren moeten me maar vergeven als 'k tegen hun sympathieën inga met deze qualificaties. Toch lijkt me deze anti-these niet onjuist. Uiterst-kalm, op 't flegmatieke af, stuurde de chauffeerende heer met 'n lekker gangetje z'n auto de Amsterdamsche vaart op. Levendiger in beweging stak de signaalfluitende de hoorn. Z'n geoefend oog bemerkte niet zoo- dra 'n mensch aan den horizon, of er rolden uit z'n hoorn een heele rits toe-te-re-toe geluiden. O, die Amsterdamsche straatweg, 'n Kruis voor automobilisten, z'n berg-en-dalsche kei-behobbeling... bandenverscheurder, 'n mechanisme vernielster, 'n menschen-door-elkan der schotster. Voor ons uit liep 'n wagen van do E. S. M. langs de benijdbare stoal- gladde rails. In de verte schoof-ie rustig door den vredigen avond. We daverden en sprongen !m ach terop... „Inhalen, dat nooit!" dacht de tramstuurder. Hij liet z'n motor wat vrij en schoot weg, wij hem ach terna, wonnen zlenderoogen, liepen in, dreunden 'm voorbij, lieten 'm achter ons. Maar de weg werd te bar en de heer Beekman temperde z'n vaart, want de „Germain" moet morgen pas beginnen z'n bekwaamheden te too- nen. En dan mag er niets aan nian- keeren, dus Lieten we do tram triom feeren en tuffelden 'm achterna, nu eens afstand verliezend, dan weer in halend, we kleefden haar aan en tui melden te gelijkertijd Amsterdam binnen. Halfweg hadden we gehad in tien minuten, Amsterdam namen we in twintig. D© vaste hand aan 't stuur rad loodste de wagen met elegante bochten en wendingen door 't drukke Amsterdam. Nassaukade, Stadhou derskade, 't Vondelpark, Rijksmu seum ze stoven met een vaart achter ons weg. Even aangewipt bij den hoofdver tegenwoordiger van de „Germain", den heer Leonard Lang, dan weer voorwaarts de Weesperzijde over „Blooker" en „Amstelhoek" voorbij, den weg naar Abcoude op. Hier kwamen we in t land van de vredige avondkalmte. Was de dag voor een groot deel verstortregend, de middag had opklaring gebracht en in 't gezicht van don vallenden avond, speelde de zon wat vriendelij ke stralen over de slapen gaande weien. Een sensatie van genot, snel en sneller sloegen de motorslagen en dreven al harder en harder de wielen in wenteling. Snelheid, voor don ereatfeste wan- delaar een ontzetting; snelheid voor den auto-rijder een genieting, behoefte, een koorts, die hem in al zijn nerven bekruipt en besluipt, hem over beest en vermeestert. Vlugger, dieper gaat de ademtocht door de neusgaten, sneller slaat 't bloed door de aderen, 't wordt hartstocht.... Maar kalm liggen tot de einders de grazige landen. Mooi-Holland ligt uit in den aaiidroomendcoi nacht. De avondgeluiden, die fijne klanktinke- Lingeai, je hoort ze niet, dat is te teer een muziek tegen den daverenden donder van de voortjakkerenden mo. tor. Doch de bewegingen zie je, de verlangzaamde gang van een koe met tragen kopopzwaai, naar den voorbij- schietenden wagen, de vlugge zwe ving van een vogelpaar, donker, in den nalichtenden hemel, de kabbel- kalme watering in een weiland- slootje. Langs den weg gaat een vrijend paartje, nuchtere boertjes hangen stil op huil fiets en betrappen de pedalen zoowaar met hun klompen. Alles vlie gen we voorbij, buizen langs, bosch- jes voorbij, over brugjes en door dorpstraatjes, waar de krijgertje-spe lende kindertroepjes uiteenspatten op één hoornschaHing. Pratende buur tje© staken hun vertelsels en oogen ons na. Maar de lieer Beekman schudt be denkelijk met z'n hoofd. „M n olie is te dik, 'k moet harder loopen." In Abcoude vinden we dunnere olie, die wordt iugetnechtord onder belangstellend geetaar van de dorps- j ongel ingse hap „Dat zal morgen in Greuningen 'n leuke pan worden", lacht de Abcou- denseho auto-man. We praten wat over de kansen van de deelnemers en raden naar den tijd van aankomst in i hooge noorden. „Nou, om 'n uur of zes zullen we er 's middags wei zijn", belooft de heer Beekman. Maar, we hebben ai te veel tijd verloren we willen nog zonder lichten! op in Utrecht komen eai moeten er om negen uur zijn voor de loting van de volgorde van den afrit. Dusen route. De auto-voerder zet er schot in. „Nu gaat 't lekker", lacht hij eens achterom, als we een 6U-kilometer- vaartje hebben, 'i Kan ook best, want do wegen worden meer en meer ver laten. Stug snijdt de auto de binnenboch- ten ai, om niet in deze snelle vaart naar buiten uit te wijkeu. Hier en daar vait een beangste fiets-juf for van haar rijwiel, na wat onhandige voorwiel-zwenkingen. Geen nood echter, onze chauffeur houdt zijn stuurrad stevig in de handen. Over de weilanden zweeft een dikke avond nevel aan. Manshoog stijgt hij, en walmt rond de awto, die ex een geul in schiet, 't Wordt klam aan de han den en 't geziicht. Huiverig trek k den reisdeken dichter om me heen. Handschoenen aan, kraag op, auto- bril neer, pet laag getrokkenzoo spotten we wat met dien nevel, want het beteekent immers een mooie mor gen I Nieuwersluis passeeren we, Breu- kelen snellen we door te 7.55. Dan d© lange rechte weg tusschen Merwede en Vecht maken we nog wat meer snoed. -We looneoi nu wel een 70 kilometer", meent de heer Beet- man. Om tien minuten voor half negen Utrecht. De auto laveert door de vol le straten op don Dam aan, dien draaien we om en om tien minuten over half negen stuurt do autovoer- der den wagen in de dichte menigte voor „Pays Ras", waar het bestuur dei- N. A. C. zetelt. Agenten maken ruimte en we stap pen, armen en beenen lekker rekken de, het hotel binnen. In den wintertuin is de heer Schel- tema Beduin druk bezig de nummer doeken aan de deelnemers uit te rei ken. Groote zwarte cijfers op witte lappen geven die nummers aan. Maar behalve deze nummers, welke aan beide zijden van de auto moeten worden gebonden, dient elke tuf nog een rangnummor te hebben. Daarom moet geloot worden. Dr. Esser trekt No. 1. ,,Da"s een bof I" wordt er geroepen. „Jij rijdt tenminste uit de stof I" Dr. Essen zal namelijk morgenoch tend bij den uitrit 't eerst afgaan. Hij rijdt dus aan liet hoofd van den stoet, en als hij geen ongeukken heeft, en dus zijn gunstige plaats behoudt, heeft hij geen kans in 't stof te rijden van voorgangers. De andere 33 zullen meer of minder in de stofwolken rij den. Heerlijk vooruitzicht voor mor gen I Een herinnering uit de auto-dagen van 1905 brengt me den weg Gent- Lont in de gedachte, waar we door 't overzetten over de groote rivieren allen vlak achter elkaar rijden moes ten, en die weg een dikke stofdam werd. k Luister belangstellend naar het lot van onze stad- of beter gezegd omtrek-genooten. De heer Beekman loot 8. Voor den heer Boom wordt no. 10 getrokken en voor den heer Van' IJzeren no. 16. Onderwijl worden de controleurs op do hoogte gesteld van hun werkzaam heden. 'k Krijg ook m'n papieren in' m'n dubbele functie van controleur journalist. Daaruit diep 'k nog het volgende op. dat voor den lezer van belang is. Er wordt gereden in twee klassen.' 'k Wees reeds op het vorschil in paar- donkrachtvermogen in een vorig ar tikel. De officieele grenzen blijken te zijn minder dan 7 P.K. en van 7 tot 14 P.K. De snelheid wordt voor elk deel van den weg vastgesteld. Daar toe is de weg UtrechtGroningen verdeeld in wegvakken. De gemiddeL de snelheden zijnUtrecht—Apel doorn 35 K.M. ApeldoornZwolle 30 K.M. ZwolleAssen 30 K.M.Asseal Groningen 33 K.M. Deze snelheden mogen niet grooter zijn. Ter contro- leering daarvan zullen tijdwaai-ne mers op verschillende punten den stoet gadeslaan. De gestelde tijdvoor elk wegvak mag met 2 minuten over schreden of verkort worden. Men mag dus 2 minuten vroeger of later aankomen dan bepaald is. Voor elke minuut meer of minder dan die 2 minuten krijgt de deelnemer een strafpunt. De wedstrijd, die bedoelt volmaakte regelmatigheid bij gema tigde gemiddelde snelheid, wordt ge wonnen door hem, die 't minste sti af punten oploopt. Deze ontvangt in beide klassen een verg. zilveren medailleno. 2 een zilv. med., en no. 3 een bronzen medaille. De controleurs rijden mee om na te gaiui, welken tijd de deelnemers ver spillen met banddefecteu. Deze tijd mag worden Ingehaaldook die welke verloren wordt bij 't wachten voor bruggen. De deelnemers waren zeer bevreesd voor de Schipbrug bij Deven ter. Wanneer 't slecht treft, staat een deel van de auto's daar een half uur stil en zulk een tijdverlies is op een afstand van 48 K.M. niet in te lialen. De regel mgscoininissie beloofde ech ter er wat op t© zuilen vinden. De eerste wagen, die van Dr. Es ser, gaai morgenochtend te kwart vóór achten ai die van do andere deelnemers telkens twee minuten la tei". De eerste auto moet dan te on geveer lialf tien in Apeldoorn zijn, waar iiij tot 10 uur rusten moet. Te half 12 kan deze wagen dan te Zwol le zijn, welke plaats hij te één uur weer verlaatte half 4 dient dan As sen te volgen en te half 5 het eind punt voor dien dag Groningen. De laatste wagen no. 34 die 66 min. later uit Utrecht vertrekt, zal dus als hij geen ongevallen heeft te half 6 te Groningen aankomen. JAC. C. M. Jr. Onze verslaggever seint: Apeldoorn Zaterdagmorgen. Als te half zes talrijke autogasten van „Bellevue" te Utrecht gewekt worden, staat 0e domtoren in lichl- loozen hemel op bet Vreeburg. Ei* tuffen reeds auto's rond. Voor hotels zitten automobilisten en jour nalisten, reglementen enwegprogram te besproken. Op weg naar het Hoo ge! andspark ratelen reeksen tufs

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1