Spert eo Wedstrijden Uit de Omstreken ^BROQTE HOUTSTRAAT 30 ELECTRISCHE STRIJKINRICHTING. Binnenland INGEZONDEN Stoomvaartbericnten don oud-roest. „Om te bewijzen, dat Vijfjarige auto's nog goed meekun nen", had do heer Aert Nys me des morgens to Utrecht verteld, hebben we een paar oude wagens mee laten loopen en een van de nieuwste con strue tie, model 1909". De no. 2-4, die des ochtends achter ons stond In 't Hoogelandspark, maar die bij de lo Üng een lager afrijnummex dan wij gekregen had, was een 1905'er, een gesloten Darracq van 11.66 P.K. "Deze wogen, onze vóórman in den tocht, die twee minuten vóór ons had te xij den, had In H Jaar van zijn bouw den Betrouwbaarhoidsrit 1905 gewonnen. En waar we bij no. 24 't meest vooor vreosdon, dat wanen de bandon. De beer Berendsen, diie chef van het oos telijk filiaal van het Darracq-Falace te Nijmegen is, zei voor den afrit met een benauwd gezicht: ,,'k Zal blij zijn als we Groningen halenl" Edelmoe- digiijk bood 'k m'n reisgenoot toen aan om de Rege lingsc om m iss ie te gaan verzoeken of 'k niet een anderen wagen kon controleeren, omdat 'k er niet bijster op gesteld was een half uur in. de Drentsche hei te blijven steken mei 't allesbehalve aangena me vooruitzicht op een verlate komst te Groningen, als de anderen al bin nen waren. Maar we zouden 'i er maar op wagen. ,,'t Ouwe dier zal 't 'm wei lappen", meende men en dies vertrouwde 'k ine toe aan de goede zorgen das auto- voerders. Die ban denk westie ls ook een aan gelegenheid, die 't den chauffeurs zuur genoeg maakt. 't Is om levenverbitterond gebrek, een duivelsche kwelling, die den auto mobilist in stage vrees houdt, dat z'n toch zoo lekker loopende kar links of rechts een* zucht zal slaken uit een zijner vier rubber-longen en tn zwak- hellenden 6tand gaat holder-de-bolde ren en mank loopen, tot de motor uitgeschakeld ie. 't Is dan ook heele- maal mot vreemd, dat de auto-men- echen er een bijgeloovige vrees voor hebben. Je mag er in den wagen zelfs miet over praten. Als ik, leek, die 'k ben, in 't geen de roerselen van een chauffeurs-hart beheerscht, zoo eens mocht zinspelen op een bandeffect van een ander, stilde de heer Berend- een onmiddellijk m'n gepraat met 'n afwerend armgebaar en een angstig ge zie lit„We hebben óók banden om onze wielen." Voor zulk een eenvou dige logica met z'n diepe beteekenis zwijg je dan bedrukt* en je kunt niet «aiaten, tersluiks, als de etuurrad- man niet kijkt, naar de banden te gluren, of je onvoorzichtig en licht- zJiiui'iig- gebabbel niet hier of daar een gaatje in de handstof gepriemd heeft. Wat verder de constructie der war ®ena betreft, is wed aardig de opmer king van den heer Aerts Nijs, dat z'n 6.75 paarda Darracq van 1909 grooter snelheid ontwikkelt, dan de 7.68- en 9.08 p aards wagens van 1904 en 1905. 't ls een kenschetsing van den voor uitgang der automobieltechniek. In mijn vorigeu brief berichtte ik al over onzen afrit in 't Hoogelands- park De lucht stond druilig met Zwaar gewatteerde wolkendekken van kim tot kim. In den nanacht nog was er eon stevig buitje gevallen. „Prachtig auto-weer", meende m'n reisgenoot. „Stofvrije wegen en niet koud", 't Ging dan ook best, de lucht warmde jo zelfs zoo aan, dat de dikke jas voor de dunne stofjas plaats maakte. Welgemoed reden we door het mooie ochtendland langs de goed ge plaveide wegen. Buiten was 't nog niet druk. Vrachtwagens- zeulden er langzaam naar de stad, onder het etage hortngeroep tot de paarden, die met hangende koppen nog wat na ■liepen te slapen, maar nu en dan door de voorbijstudvende automobie len wakker schokten. M'n stuurder bleek een goedhartig manals hij een paard wat mai-verschrikt zag doen bij 't aanda veren van onzen wagon, floot hij e»en lustig wijsje. En zoowaar, do verwardkoppige paarden werden er rustig van. „Dat komt", legde de heer Berend sen uit, „omdat zij door het gefluit van 't fluiten afgeleid worden van dreunen van de motor." De Bilt vloog voorbij, de Amers- foortscho Bc-rg rees aan 't eind van do liniaal-rechte wegklimming floepte onder ons door, den spoorweg over, on Amersfoort in. Te tien minu ten over half negen jaagden we de Amersfoortsche Kei voorbij. De jeug dige Kei trekkers waren oo 't school pad, en beglunderden ons, en brach ten hun vroolijkea groet. De Lange- straat door flitsten we weg naar Hoevelaken. Weg was het sappige groen van Utrecht. De grauwe hei doemde op onder bleekwitten koepel, die schier eindeloos uitstond over het vlakke land. Vreugdloos ligit 't er in z'n verre vaalheid...., z'n eentonige gamma's van bruin-brons in de bullen van ver storven heidestruiken, en de (tellin gen daartusschen. Up flauwe lijningen van den einder- cirkel bouwen zich op uit de groenm- gen van een bosenje, dat als een uit geknipt prentje geplakt lijkt op lie- meiwand, heel ver weg, de weêk-wa- zige contouren van een dorpstorentje, fijn blauw-grijs op wittig doek. Aan de wegranden, die we langs Ijlen, gloeit zachtrood van struikhei- de tusschen citroen-gele brem. Van de heide komt geen geluid, één leege verlatenheid Maar 'n automobiel-controleur mag niet wegdoezelen in een stem min gs- tafreeltje m'n reisgenoot breekt m'n gemijmer af met een „Hoe staan we er mee 'k Schrik op, betuur den chronometer, voor me in den wagen, bestudeer m'n berekening „Zes mi nuten 24 seconden voor vijl kilome ter J" We hebben te langzaam gereden, en moeten dus drommels gauw ma ken, dat we een 50 kilometer loopen, waait als er een tijdwaamenier langs den weg zit en markt, dat we te lang zaam geneden hebben hij kon Ln z'n boek nazien, hoe laat we z'n stand plaats moeten voorbij komen loo pen we kans op strafpunten. We mo gen twee minuten onder of over tijd zijn, mow niet Elke minuut meer of minder kost ons een str afpunt. Dus opgepast. Met klimmopdo spanning wordt de stand van den chronometer vergeleken met den hectometer langs den weg. We loopen in, de palen langs den v/eg gaan sneller langs ons heen, harder en harder huppelt de auto.... „Tijdl" roep 'k en de heer Berend- sen naast me met een blik op de weg- paal E... en we zijn er netl" Nu tem peren we de vaart en gaan weer aan het cijferen om den volgenden afstand te berekenen on in snelheidsmaat uit ta werken. Want willen we nauwkeu rig rijden, dan moeten we op condo loopen. En we hebben geen ki lometerteller, anders zetten we de snelheid zoo, dat de wijzer steeds op 35 stond... meent u? Toch niet zoo eenvoudig, want nu eens moet je in een dorp zachter rij den en dan weer- moet jo langzaam en met groote bocht uithalen voor een boerekar, diie voor je uitawoegt. Dan ls je snélheid dus ver onder het gemiddelde en behoor je den verloren tijd eerst ln te halen, voor Je weer wat hebt aan den kilometerteller. We zijn Inmiddels dwars de Veluwe doorgesneden en komen door de prachtige lanen met z'n mooie bosch partijen, waarin de voorname buiten verblijven sierlijk liggen omsloten ln Apelaoorn's dreven. We hebben twee Spijker-wagens in gehaald. Een er van ie de beroemde PekingParijswagen, die er precies zoo uitziet, als hij ln de Chineesche laagvlakte en de Siberische woeste nijen tufte. De firma Spijker heeft den wagen van de Fransclie politie moeten tetrugkoopen en laat den met verticale banen rood-wit-blauw be schilderden auto meetoeren als recla me en tevens als hondenwagen voor de meedingende Spijkers. Op de wan den staat 't nog aan weerszijden ver meld: PelrinParijsVia La Siberia la Russte et l'AILemagne. Achterop tusschen Chineesche karakters met reuzenletters: „Holland". Zoowaar, de wagen rijdt nog met de gebroken achteras, zooals Godard die in de Gobi repareerde, gespalkt met hout en met een touw opgebon den. We pauzeeren een half uur in hotel Bloemink te Apeldoorn en nemen dan te 10.43.24 het tweede wegvak ApeldoornZwolle onder handen, 'k Seinde al 't een en ander over dit weg vak. Met een 30 kilometersnelheid maakten we de 48.8 kilometer. Van Apeldoorn ging 't door 't dras sige land met z'n eigenaardige wa terpartijen in de weilanden over Teuge ©n Twello naair den IJsed. Ge- lukkdgl Da schipbrug ligt op haar plaats. Als we deze dicht hadden ge vonden t had 't ons een half uur kun nen kosten, wat, ais reeds opgemerkt was, niet in te halen was geweest op een kleine 50 KM. Langs den bekoorlijken Used tuffe we voorbij Olst en Wij he. Daar zit 'n iijdwaarnemer aan den wegkant. We zijn ons van geen snel heids- of traagheid szon den bewust en rijden dus met een blik des onsclruide en een vriendelijken groet op 't ge zicht den gevreesdem man voorbij. Zwolle toont veel belangstelling, 't Is heel druk op 't Stationsplein. Veel belangstellend gekijk en ge vraag. Onze stadgenoot, die heer Boom is zoo vriendelijk me even met m'n telegram naai* 't in de stad lig gend telegraafkantoor te tuffen. Dan naar 't statical terug om wat te eten; maar daar komt niets van in. Er zijn me tweehonderd menschen voor en 'k kan leegsmaags weer in m'n auto. Te 1.34 starten we weer en rijden dichtbevolkte straten uit in den Over- ijselkop, dwars door den hals, over Staphorst naar Meppol. Staphorst is geestdrift ?- De rood- behalsdoekte en log-bla w-gekleede dochteren Eva's juichen ons toe. Ze plunderen hun Meidoorns en werpen ons daarmee in de auto's. We zijn niet zoo erg op die hulde gestold, want we herinneren ons dit gevoelig eerbetoon uit 1905, toen de Meidoorns gezicht en handen open- schramden. Maar we waardeuren toch de goede bedoeling en versieren onze auto's met de witbebloemde tak ken, en bestrooien de om 'n cint smeekende hebgrage knechtkens maagdekens, die daartoe hun boeze laars ophouden, met een centenregen. (Zie vervolg Eerste Blad). Schut, Amstetrdarp, Duinweg 19 7 pers. zDr. Med.' L. Kurt, Neuenahr* Grand HoteL Q. Schulz, Rudulstadt, idem. S. Pijl, Amsterdam, Pension Hoog veld, J. Gea-rels, Rotterdam, Mem. 8. van Santen, Arnhem, id., 2 p, ï?rl. Hetrnjus, Essen-Ruhr, Hotel d'Orange. Mevr. Hcanpes, Nijmegen, ideai^ 2 pers. P. Koper borg, Amsterdam, Betsy, v. d. Veen, Amsterdam, Stations weg 9, 5 pers. H. M. Wenergec, Aow»terdam. Reens, Amsterdam, Hoogeweg 8, 8 pers. Jongej. B., Matthijsen, Helmond, Hillside, Dr. W. P. Jarissen, Leiden, Post straat 6, 8 pers. Dames Jorisson, Heemstede, id., 2 pers. Bouten, Amsterdam, M., 3 pers. J. H. v. Velden, Haarlem, Kanaal- weg 11, 6 pers. H. W. Welvaart, Amsterdam, Kerk straat 22, 3 pers. R. Boisoevain, Amsterdam, Piot Hein, 8 pers. v. d. Bergh, Amsterdam, id., 8 pers. Mevr. SprexigerParijs, Amster dam, Magdolena, Ed. Fust, Vohwinkel (Rhsin), i3em. Max. Haandeler, idem, idem. Fam. Vera tee gh, Amsterdam, Adri- ana Claslna, 4 pare. Mulder, Amsterdam, idem, 2 p.> Van Houten, Arasterdam* Dr. Smit- straat 4, 3 pers. Scholten, Amsterdam, Haarlemmer straat 5, 4 pers. Dr. Dinger, Haarlem, Groote Krocht 19, 8 pars. Jurrjens, Amsterdam, Haarlemmer straat 29, 7 pers. A. de Leeuw, Kerkstraat 17, 5 pera. Mej. A. Stutterhairo, Leeuwarden, Beau Site, Mej. van Oosterwijk Btruijn, Zeist, Beau Site. Dr. W. G. Huet, Haarlem, Marina, 2 pers. H. C. A. Henny, Amsterdam, Tha- latta, 3 pers. H. J. de Jong Schouwenburg, b ter dam, idem. Mr. L. P. J. Michieisen, Arnhem, Kurhaus, 4 pers. Le Cointre, Parijs, idem, 3 pers. J„ v. Elden, Utrecht, Idem, 6 pers. G. Lamberts, idem, idem, 3 pers. benevens eene commissie uit het col- j Die gunst hoeft God zijn volk bewezen lege van kerkvoogden der N'ed. Herv.Opdat het altoos Hem zou vreezen.... Postduiven. Zondag 30 Mei hield de postduivenr ver eend ging „De Reisduif" haar eer ste vereendgingswedvlucbt (kascon- oours) met oude duiven van Quié- vrain uit (231 K.M.) In vrijheid gesteld te 7 uur werden de veroeniglngsdipl oma's behaald door de neg an eerstgeorriveerde dui ven, te weten de zes eerste van C. Gie bels, daarna van W. Duijn en twee van J. K. Roussac Jr. De kasprijzen vielen ten deel aan C. Giebels, W. Duijn, J. K. Roussac Jr., gebrs. Akkerman, P. A. v. Beau mont Jr. Twee eerst getoonde duiven C. Giebels. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per regel. ZANDVOORT. Söhngen, Amsterdam, Pension Bückmann, 3 p. Sprangenbergen, DuLeberg, Idem, 6 pers. Vin Es, Amsterdam* Kerkplein 4, 7 pers. Fam. Beudeisbcim, Mem, Cathari ne, 7 pers. F. Koetser, Amsterdam, Haltestraat 56, 5 pers. AL Koetser, Amsterdam, idem, 4 p. B. Koetser, Amsterdam, ld., 4 p. E. T. van Raomsdonk, Araotardam, Haltestraat 49, 8 pers. Mevr. van Rijn, Haarlem, Naausen. J. Ch. van Schaick, Amsterdam, Willy, 6 pers. Fam. Huberts, Axaer&foort, Fensi- n de Roos, 8 pera. W. I. Fredaess, Amsterdam, Kost- ver lorenete. 10, 8 pers. Mevr. Bredius, Rhonen, Y&n Galen, 3 pers. C. Neuhaus, Amsterdam, Benno- höirn, 5 pers. G. Christen* Amsterdam, kl., 5 p- D. H. Dijkman, Amsterdam, ld., 4p H. Welsz, Amsterdam, id., 5 pers. C. Dené, Amsterdam, id., 4 pers. Chem. Wasscherij Ververij, Telef. 426-1046. Fabr. Brouwervaart 75—80. Dames- en Heerencostuums worden prachtig mooi afge leverd binnen don kortst mogsltjken t'Jd. De doop van Prinses Jnliana. Onze Haagse he correspondent sein de Zaterdag reeds in 't kort, welke plechtigheden bij dezen doop hebben plaats gehad. Hetgeen hier volgt diene als aan vulling. Op het daarvoor vastgestelde uur, omstreeks half twee, begaven H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zich naar de Willemskerk, na, bij het verlaten van het Paleis de honneurs in ontvangst te hebben genomen van de compagnie grenadiers van het regiment grenadiers en lagere, met vaandel en muziek, die het Wilhel mus speelde, vormende de eerewacht, aid aai* opgesteld. Hare Majesteit en Z. K. H. stapten, bij het kerkgebouw aangekomen, ai voor den ingang aan de Mauritskade, voor welken Ingang een rood fluwee- len marquise was geplaatst. Hier werden Koningin en Prins af gewacht en ontvangen door den op- perceremontemeester A. baron Van Pallandt Neerynen, en door de com missie uit den kerkeraad en het da- golijkach bestuur van dat ooilege, Gemeente, terwijl vóór het gebouw de militaire honneurs werden gege ven door een compagnie jagers met fanion en muziek, benevens eene af- deetlng artillerie met muziek. Deze commissie van ontvangst ge leidde het Koninklijk Echtpaar door de met loopors belegde en met lau- rierboomen en sierplanten getooide vestibule, naar de vertrekken, waar zich H. M. de Koningin-Moeder de overige vorstelijke personen be vonden. De geheeLe inrichting van liet kerk gebouw leverde een eenvoudigen aanblik op, een stemmigheid, op uit drukkelijk verlangen van do Ko ningin, verkregen door effen kleuren en groepeering van groen, zonder bloemen. Eem gedeelte cLer banken was weg genomen tot het vormen van. eene ruimte vóór den preekstoel, ter plaatr sing van elf zetels in boogvormige lij.u, en bestemd voor het Koninklijk Ouderpaar en de overige vorstelijke gasten. De vloer van deze ruimte was be legd met een karmozijn-rood karpet, met goud gegalonneerd. Tegenover de hofzeteds, dicht bij dien kansel, bevond zich het zilveren doopvont in nieuw-gothischen stijl. Een schitterenden aanblik leverde daarentegen bet kerkgebouw op, toen het zdcüti gevuld had met het aanzien lijk getal" genoodigd-en in gala- en ambtskleedij uit de beide Hofhoudin gen hot corps diplomatique, de krin gen der Regeering, de Hooge Staats- collegiën, de Sitaten-Generaal, gewes telijk en gemeentebestuur, de Kerke lijke instellingen, enz. Terwijl al deze genoodigden de kerk vulden, weerklonk plechtig or- a. het „Nun dankeit allen Gott". Ook op alle b ovengaanderij en wa ren de vakken dicht bezet door hen, die toegang tot de plechtigheid had den mogen verkrijgen. Kerkvoogden hadden, om zooveel mogelijk ten on in de gelegenheid te stollen fetuigein te zijn van de bediening van en doop, het aantal gewone plaat sen nog niet een vijfhonderdtal ver meerderd, verdeeld over de tribunes aan de korte zijde van het gebouw. Toen alle aanwezigen beneden boven in de kerk hunne plaatsen hadden ingenomen, was het oogen blik daar, dat het Hof met luisterrij ken stoet zijn intrede in het kerkge bouw deed. Het 150 Leden tellende koor van de Koninklijke Zangvereeniging „Excel sior" hief, terwijl alle genoodigden en verdere aanwezigen zich eerbiedig van de zetels verhieven, aan het lof lied Gezang 2 1, „Den Hoogen God alleen zij eer 1 Elk kniel voor Hem aanbiddend neer Onder dit indrukwekkend gezang schreed de vorstelijke stoet de kerk binnen in deze volgorde 1. II. D. H. de Vorstin van Erbach- Schönberg en II. D. H. de Prinses Louise von Wied 2. Z. D. II. de Vorst van Erbaoh en H. D. H. Prinses Tekla van Schwars- burg-Rudolstadt 3. H. K. H. de Groot-Hertogin- Moeder Marie van Mecklenburg- Schwerin, en Z. H. Adolf Friedrich Hertog van Mecklenburg, met H. K H. de Voretin-weduwe von Wied 4. Hare Majesteit de Koningin-Moe der met Z. H. Johann Albrecht Her tog van Mecklenburg 5. Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. de Prins dei* Nederlanden. De Vorstelijke familie nam de half- ronds-gewijs geplaatste zetels in. De waarnemende Hofprediker, cLr. J. II. Gerretsen, riep van den kansel allen aanwezigen een hartelijk wel kom toe. In het bijzonder richtte hij zich tot de Vorstelijke ouders, de Ko ningin-Moeder en de Groot-Hertogin- Moeder. Hij begon er op te wijzen, dat men miet tegenwoordig was om een toe spraak aan te hooren, maar om te doopen. Ter voorbereiding sprak hij eenige woorden naar aanleiding van Lucas VII vers 15b „En Hij (name lijk Jezus) gaf hem zijne moeder". Vooraf werd eerst neg gezongen Psalm 103 1 en 2 (Loof, loof den Heer mijn riek enz.) Da Gerretsen zei o. m. De gedachteonze kinderen zijn des Heeren eigendom, geeft ons rust- Allerlei gevaren omringen onze kin deren, niet het minst die van vorsten. Welk een troost, te weten, zij behoo rden den Almachtige toe. De heer gaf het kind aan zijn moe der. Zij ontving hem levend van Hem terug. Zoo ontvangen ook de ouders hun kind van. den Heer terug, nada/t zij het Hem met den doop hebben gege ven, maar anders, rijker, begena digd. Nu werd die jonggeboren op plechtstatige wijze liet Godsge bouw binnengebracht Men weet reeds, uit het daarom trent in het programma vastgestelde, dat de Doopelinge met groote staatsie uit liet Koninklijk Palels naar de kerk was geleid, en wel door die le den van Hr. Ms. Hofhouding, welken bij de eigenlijke doopplechtigheid vareerende fundiën zouden hebben te vervullen. Na het einde van de toespraak van da. Gerretsen weid de Prinses met ceremonieel ter zijde van den kanse' geleid en stelden de opperceremome- meester, de grootmeester en de cere moniemeester, zich ter rechter- en linkerzijde van de jonggeborene, ter wijl de kamertieeren, houders van de slippen van het doopkleed, daarach ter plaats namen. Na voorlezing van Eet doopsformu- lier had hierop de doopshandehng plaats. Met e«en diepe buiging voor II. M. fle Koningin gaf mevr. Groe- minxc van ZoeJen het Prinsesje over aan Haar Moeder en was het treffen de ooganblik aangebroken. Na het verrichten van den doop klonk plechtig en indrukwekkend door de kerkgewelven het gezang uit Psalm 134 „Dat 's Heeren zegen op u daal", door alleen, die van den doop getuigen waren, het Vorstelijk kind toegezon gen. Met dankgebed ea bet zingen van Psalm 105: 24, werd de treffende plechtigheid beslo ten, terwijl, toen de Vorstelijke perso nen de kerk verlieten, de Koninklijke Zangvereenigting Excelsior nog zong een koraal van Bach Looft den Heer, den maolïtigon Koning dor eere. Prinses Juliana werd in denzelfden statigan stoet naar het Paleis terug- gelend. Eerst nadat allo Vorstelijke perso nen de kerk hadden verlaten, maak ten de genoodigden en verdere aan wezigen zich tot heengaan gereed. Hun vertrek had weder on dei' die to nen van hot orgelspel plaats. Van de ministers was alleen mr. Kolkman niet aanwezig. Hartelijk, geestdriftig Ls Prinscis Juliana bij haar oer sten tocht door de stad toegejuicht door een tallooze, opgetogen menigte. Reeds een paar uur voor het aangekondigde tijdstip waarop do vorstelijke stoet zou ver trekken, hoerschte er in de omgeving van het Pale's een buitengewone le vendigheid en allengs groeide de me nigte aan, die zich in tiendubbele rijen schaarde langs den weg, wel ken do stoet zou volgen, pp verschil lende plaatsen waren tribunes opge steld en tot zelfs op do daken de toeschouwers. Eenig© angstige oogonbliiken maakten de toeschouwers door, toen t rijtuig der Koningin, dat kwam aan rijden op 't nog vóór den ingang van de kerk staande rijtuig der Konfngïn- Moeder reed. Hot linker voorwiel van liet aanrijdende, rijtuig geraakte be kneld in het rechter achterwiel van het andere. Het bovenstel van hot Ko ninklijk rijtuig helde door den schok naar achteren en terwijl politie en burgers toesnelden om de paarden te grijpen, stapten Koningin en Prins in allo haast uit en traden, toen bleek dat er gelukkig geen ernstig gevaar te duchten was, kalm de kerk ban nen. Het achterste rijtuig was slechts licht beschadigd o. a. was een der ruiten van den linkerlantaarn verbrij zeld. Toen de eerste schrik van het publiek voorbij was, barstten op nieuw juichkreten los, als ware hot om uiting te geven aan de blijdschap dat het ongelukje zoo goed was afge- loopen. Voor het paleis had een demonstra tie plaats zóó geestdriftig, zóó in drukwekkend, dat zij toi een onver getelijk oogenblik werd voor de dui zenden, dte daar op het voorplein en aan den ingang van de Paleisstraat waren. Korten tijd namelijk, nadat, het Koninklijk Echtpaar het paleis was binnengegaan, verschenen de Koningin mot de Prinses op den arm en de Prins voor een der ramen. Het volk was niet meer te houden en stroomde tot vlak voor den ingang van het paleis toe. Lulde toejuichin gen gingen uit de m enschenmassa op, totdat daar opeens als uit één mond door die duizenden het „Wilhelmus" werd aangegeven. Nog machtiger werd het gejuich, toen eenige oogenblikken later ook Koningin Emma voor een der ramen verscheen, Haar ICleinkind in de ar men houdend, terwijl Koningin Wil- helmina hot handje van het Prinsesje als het ware groetend heen en weder wuifde. Toen de Koninklijke Familie zich had teruggetrokken, verstomden langzamerhand de juichkreten en verspreidde zich de menigte. Het Kerkboek, vanwege den Kerke- raad der Ned. Hervormde Gemeente te 's-Gravenhage aan Prinses Jnliana aangeboden, ls uitgevoerd in stijl Lodewijb XVI, gebonden in ivoor kleurig Marokko-leder, versierd met gouden ornament. Op den band prijkt o. a. de naamletter der Prinses in een lauwertak, waarboven een kroon, alles van gedreven goud. De band heeft voorts een vergulden binnen- en buitenrand Óp het gouden slot is de datum van den doop vermeld. Het boek heeft wit satijnen gewatteerde schutbladen. Het bevat, behalve Nieuwe Testament, Psalmen en Gezangen, ook den Ver volgbundel der* gezangen. Het is ge legd tn een étui van lichtblauw ecrassé-leder, met gewntteerden dek sel met kroon, van binnen gevoerd met gewatteerd wit satijn. Uit nader bekend geworden bijzon derheden is gebleken, dat het kleine voorval met de koninklijke rijtuigen bij de Haagsche Willemskerk tot oor zaak had, dat in de Paleisstraat een dea* huzaren, die aldaar geposteerd waren, zijn paard nllet tn de hand had, waardoor het dier terugdeinsde en tegen het rijtuig der Koningin te- reoht kwam met een schok, die de paarden voor het Koninklijke rijtuig schichtig maakte. Tengevolge daar van waren de dieren bij aankomst aan de kerk onrustig, zoodat zij niet zoo spoedig als anders tot stilstaan waren te brengen en het rijtuig in aanraking brachten met de vooraf gaande koels. Z. K. H. de Prins zal Woensdag 9 Juni 'a namiddags te half drie die ten toonstelling openen van prenten enz. betreffend# de geboorte, den doop en de jeugd van prinsen en prinsessen van Oranje-Nassau, door de Vereeni- ging „Die Haglie" naar aanleiding van dé blijde geboorte van prinses J nliama. georganiseerd in het voorma lig Rijksarchiefgebouw te 's-Graven- STAKING GEëINDIGD. De stakende throstlers der spinne rij j.Eitermarck" te Glanerbrug,. di recteuren de heeren B. W. en H. ter KuiLe te Erschodé, hebban den arbeid hervat* zonder dat hun eisch inzake het wachtgeld, waarom zij de staking begonnen* werd ingewilligd. NATIONALE VEREENIGING TOT STEUN AAN MILICIENS. Uit het jaarverslag over 1908 van de Nationale Vereenigiiig tot steun aan miliciens, uitgebracht in de al- gemeene vergadering, blijkt, dat ln het afgeloopen jaar 1908 twee nieuwe afdeelingen zijn gesticht, een te Bre da en oen te Amersfoort, terwijl het aantal leden is geklommen Yan 1690 tot 1932. Ook de toestand der financiën geeft tot tevredenheid aanleiding. Bij de afdeelingen hebbeii zich 496 millieions aangemeld. Van die 496 13 aan 23 ondersteuning geweigerd, wijl geen gunstig rapport van de militai re autoriteiten werd ontvangen. Fi nancieel worden er 97 gesteund, ter wijl het aantal dergencn, die aan werk werden geholpen 170 bedroeg. In het hoofdbestuur werd mr. J. H. Teldors, die aan de beurt van af treden was, vervangen door jhr. mr. W. H. de Savornin Lobman. DE PRACT1SCHE ANARCHIST. Men zal zich herinneren, dat de anarchist Dirk Lührs, door de vierde kamer dor Amsterdamse!)# rechtbank is vrijgesproken van de ten laste ge legde ver spreading der brochure „De practise!)# anarchist", welke allerlei wenken bevat voor hol samenstellen van ontplofbare stoffen, tot het ver vaardigen van bommen en andere ge- wok! middelen. Naar de Tel. verneemt, is mr. j.- Bruyn, de ambtenaar van het O. M.f die in deze zaak Is opgetreden, en teg.Mi L. twee jaar gevangenisstraf had geuischt, van deze beslissing ia hoogor beroep gegaan. ONTEVREDENHEID OP VEENHUIZEN. Men meldt, dat te Veen huizen liet een en ander is voorgevallen, dat or deverstoring deed vreezen. Door den hoofddirecteur zoude zijn verboden, dat aan verpleegden wekelijks meer dan een half pond boter uit de canti na werd verschaft. De verpleegden, dio tot nu toe zooveel beter konden verkrijgen ails ze wilden, waren over dezen maatregel ontevreden. De kleermakers en wevers van liet derde gesticht, weigerden te werken. Daarop is de compagnie wielrijders Donderdag onder bevel van den lo- luitcnant I. Reijnders van Assen naar Veenihuizen gegaan en, na in den middag te zijn teruggekeerd, Vrijdag morgen te zes uur weder daarheen vertrokken, vóór de reveille, op tele fonisch verzoek uit Veenhuizen. Een viertal verpleegden zijn in ver zekerde bewaring gesteldalle rijks veldwachters en marechaussees zijn. in dienst. Van ingezonden stukken, geplaatst ot met geplaatst, wordt de kopie den iusei der niet teruggegeven. Yoor den inhoud dezer rubriek stelt de itedautie sioh niet aansprakelijk. Nu het te verwachten is, dat a.s. Vrijdag de toeloop van kiezers weer groot zal zijn, acht onderge teelten de het noodig langs dezen weg alle werkgevers te verzoeken maatregelen te nemen, dat hun werk volk behoorlijk den tijd verkrijgt om te stemmen. Hun, die het kunnen doen* wordt verzocht in de morgen uren reeds een half uurtje te geven of op andere wijze te zorgen, dat hun personeel in de overdrukke middag uren niet behoeft te gaan. Zij, die werk buiten de stad hebben, kunnen ook, door 's morgens direct om 8 uur of 's avonds om 4 uur eene regeling te treffen, zonder al te veel tijdsver- lles wel iets in de goede richting doen. De groote fabrieken kunnen bet voorbeeld van de Centrale Werk plaats en enkele andere fabrieken volgen, welke de middagschaft met een half uur of uur verlengen. De kieswet eischt feitelijk deze regeling, doch deze wet wordt te Haarlem ver waarloosd, zelfs door de gemeen te. Aan de Lichtfabrieken wordt in den laatsten tijd eene ver kiezing volkomen genegeerd. Hun, die in deze met toezicht belast zijn, wordt dus verzocht hun plicht te doen. P. J. J. KLEIN. Secret, afd. Haarlem, Alg. Ned. Werklieden Verbond. Het stoomschip Wilis, van Rotter dam naar Java. vertrok 5 Juni van Colombo. Het stoomschip Prinz Oskar, Ca- nada-l' n, vertrok 5 Juni, des v.m. 3 uur, van Montreal naar Rotterdam. Het stoomschip Amsteldijk vertrok Juni van Rotterdam naar Newport News. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- i, van Amsterdam naar Batavia, issearde 5 Juni Gibraltar. Het stoomschip Timor, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 5 Juni te Port Said. I-Iet stoomschip Goentoer vertrok 5 Juni van Rotterdam naar Java. Heit stoomschip Tern ate, van Rob terdam naar Java, arriveerde 5 Juni te Port Said. Het stoomschip Rembrandt, van BataVla naar Amsterdam, vertrok 5 Juni van Singapore. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, passeerde 5 Ju ni Perim. Het stoomschip Lombok, van Ba tavia naar Amsterdam, vertrok 4 Ju ni van Marseille. Het stoomschip Hollandia, van Bue nos Ayres naar Amsterdam, vertrok 4 Juni van Las Palmas (herplaatst). Het stoomschip Delfland, van Bue nos-Ayres naar Amsterdam, vertrok 4 Juni van Bahia. Het stoomschip Eemland, van Am sterdam naar Buenos Ayres, vertrok 4 Juni van Santos. Het stoomschip Rindjani, van Rot terdam naar Java, passeerde 5 JunJ Kaap del Armi. Het stoomschip Celebes vertrok O Juni van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Tantalus, van Ba tavia naar Amsterdam, passeerde 3 juni Gibraltar. Het stoomschip Koning Willem III, van Batavia naar Amsterdam, ver trok 4 Juni van Lissabon. Het stoomschip Gorredijk arriveer de 5 Juni van Baltimore te Rotter dam. Het stoomschip Prins der Ned en landen, vertrok 4 Juni van New-York naar West-Indië. Het stoomschip Prins Frederlk Hendrik, van Amsterdam naar Para» maribo, vertrok 4 Juni yan FunchaL

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6