Verschijn* dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 8ü!ten'aHf!s»ch OverzJehi Uit de Omstreken Binnenland FEUILLETON Een dappere Vrouw 36» He. T991, DONDERDAG 10 JUNI 1909 B ABONNEMENTEN P0R DRIB WAANBSWl Voof Haarlem 1.28 V«of At iloipcn In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemaente)j*j® Prtnco per post door Nederlandi-j» Afzonderlijke nummers 0.02 Ji Oöttustreerd Zondagsblad, voor Haarlem 0-3/7* 9 9 „de omstreken en franco per post 0.45 UHg&w der Venncotsefaap Loareos Caster* Pkeetonf I. P0!)REBGOI& ADVERTBNl üÈNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel mser 10 Cts. Duiten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels V—, elke regel meer ƒ0.10 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Advertentiên van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels. 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie es Administratie; Groote Bontstraat 55. iatercommnnaai Telefoonnummer der Redactie 600 ec der Administratie 724. Drukkerij i Zolder Bnitenspaarae 6. Telefoonnummer 122. Tot d* olaatsing van advertentiên en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad Is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA» Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. TWEEDE BLAD. DE TSAAR OP REIS. Tsaar Nicolaas is blijkbaar niet id ear zoo bang voor bommen als in de woelige revolutiedagen, toen hij zich in z'n bom-vtrij paleis schuil hield. Hij begint weer uitstapjes te ma ken Er zullen, naar uit Petersburg ge schreven wordt, dezen zomer een se rie ontmoetingen met buitenlandsche vorsten plaats hebben. Over enkele dagen wordt de rij geopend met het bezoek van Duitschland's keizer, dat plaats heeft, wanneer de Tsaar en de Tsaritsa in de Finsche wateren spele. varen. Tegen het einde van Juni zal waar schijnlijk het bezoek van den koning van Zweden worden beantwoord en op liet einde van Juli of in het begin van Augustus zal de Tsaar den pre sident van Frankrijk en koning Ed ward bezoeken. Korten tijd daarna vertrekt de Tsaar naar Italië om ko ning Victor Emmanuel een tegenbe zoek te breng1"-: T ONTEVREDEN SERVIè. Al hebben de Serviërs ook het hoofd moeten buigen en de diplomatieke overwinning van Oostenrijk-Honga- rije moeten erkennen ze geven den strijd niet op. De vijandige geest tegen de Dubbel- Monarchie is gebleven. De pers schet tert nog eiken dag en d:e Servische staatslieden doen even hard mee. Zelfs do Minister-president is „van de partij" en heeft nu pas tegenover een journalist gezegd „YVij leven niet meer in do middel eeuwen. Een gansch volk en een gansch land laten zich niet meer on derdrukken. Overigens, wat ook de toekomst moge brengen, wij zullen, ons land tot onzen la at sten adem tocht verdedigen." De persman bracht o. a. de gerucht ten ter sprake, dio in don kaatsten tijd hebben geloopen. over geheime .verdragen, welke Servië met zekere mogendheden zou hebben gesloten. Nowakowits ontkende dit. Wat ech ter morgen of overmorgen geschieden kan, zoo voegde hij er beteekenisvod aan toe, kan ik heden niet zeggen. Onze staatkunde moet zich richten naai' de gebeurtenissen. Servië zal altijd wel een gevaar blij ven voor den vrede in den Balkan. BEDRIEGERIJEN IN RUSLAND. In Moskou is weer een reuzenproces in wording. Er moeten 140 personen, waaronder 8 excellenties, aange klaagd zijn wegens bedriegerijen en omkooperijen. Er werd gesproken om al de schul digen dadelijk te ontslaan. Dit kon evenwel niet gebeuren, omdat Mos kou dan zonder..,, ambtenaren zou zijn Bij een ledieirfabrikant werd een. ©tapel postbewijzen gevonden, alle maal aan officieren geadresseerd. De bedoeling is duidelijk. 'T VERBOND VAN ECHT-RUSSI- SCHD MANNEN. Toch een zeldzaam ^gelukkig geko zen naam. Wanneer we zeggen „dat is Russisch" weet elk de ongunstige beteekenis. En dan nog wel echt Russische mannen 1 Er wordt nu een middel gezocht om 't Verbond te ontbinden. Door 't toe doen van den minister, heeft de hoofdman van de strijdende organisa tie van het verbond men herinnert zich de onverkwikkelijke onthullin gen, dat de regeering 't verbond steunde om politieke moorden te ver gemakkelijken tegen een hooge geldsom (door wie betaald?) een bun del ooauprornitteerend© stukken over gegeven. Die stukken zijn nu in handen der regeer Lug. Evengoed kan men zeggen de gelieele quaestïe is in den doofpot gestept. DE FRANSCHE POSTIERS De ontslagen postiers-stakers zijn nog niet door de regeering weer m genade aangenomen. CLeanenceau wil daarvan niet hooren. De stakers trachten nu door geweld iets af te dwingen. In de omstreken van Parijs zijn verschillende telegraafdraden doorge sneden. Twee verdachten zijn gevat, maar 't werk wordt blijkbaar door anderen voortgezet DE ZWARTE HAND. De politie te Marion (Ohio) heeft een Italiaanschen fruitverkooper, Li ma geheeten, in hechtenis genomen. In zijn huis werden honderden docu menten gevonden, uit welke hleek, dat hij lid is van de „Zwarte Hand". Men houdt het er voor, dat het huis het hoofdkwartier was van de „Zwarte Hand" in Amerika. Ook zijn nog zeven andere personen in hechte nis genomen. Dit kan misschien lei den tot arrestatie van de moorde naars van den politie-lui'tenant Pe tros mo, die op 13 Maart te Palermo werd vermoord. Uit de in beslag genomen boeken blijkt, dat er op buitengewoon groote schaal afdreiging werd gepleegd; op do geidverdeelingslijsten komen de namen -van honderden slachtoffers voor. •T VEREEN1GD ZUID-AFRIKA. De berichtgever van de „Times" te Pietermaritzburg seint, dat er een kentering komt in de openbare mee ning in Natal ten opzichte van de Unie. Deze ommekeer is vooral te danken aan de met kracht doorgezet te propaganda van de vereemigingen voor nauwere aansluiting. Men gaat nu duidelijker- inzien, dat Natal, als het zich nu afzijdig houdt, later gc- nooozaakt zal zijn tot de Unie toe te treden, nadat het eerst rn zijn afzon dering zien dood zal liebben gevoch ten. Do berichtgever acht de goedkeu ring *der grouuwet hij volksstemming nu wel vrij zeker. UIT VENEZUELA In langen tijd niets uit Venezuela gehoord. Geen nieuws goed nieuws. Het bewind van president Gomez schijnt nu krachtig te zijn gevestigd De vrees, dat een opstand ten gunste van Gastro zial uitbreken, heet voor bij te zijn. NIEUW OORLOGSGEVAAR IN DEN BALKAN Een journalist heeft majoor Enver- bey de ziel der Jong-Turksche be weging- die nu weer militair atta ché te Berlijn is, over de Kretenser quaestie geïnterviewd. Hij zei „Openhartig gesproken ben ik niet heef optimistisch in mijn meening over de verdere ontwikkeling der K re tenser quaestie; want de vele klei. ne middelen en middeltjes die meoi aanwendde om die quaestie te rege len, zonder het te kunnen, toonen, dat het Turksche eiland toch binnen kor ter of langer tijd van mijn vaderland zaïl worden afgescheurd. Voor het oogenbLik waagt men het echter nog niet het laatste, beslissende woord te sprekein en met de kennis die ik van de toestanden heb, moet ik zeggen daaraan doet men heel verstandig 1 „Over alles is te praten. Men kan hervormingen, concessies, zelfs uitge breide autonomie toestaan voor Kre ta, hoewel iik niet weet wat Turkije nog meer zou kunnen toestaan maar een grens heeft alles, ook het groot ste en lankmoedigste geduld van een staat, die zijn onafhankelijkheid en zijn militaire eer wil bewaren en die grens heeft Kreta „Om den lieven vrede heeft Turkije zich in de Bosnische quaestie door financieel© schadeloosstelling laten tevreden stellen. Doch nu komt open lijk en in 't geheim de gedachte op, in de Kretenser-quaestie ook zoo te doen, on Turkije met geld af te sche pen. Maar ik verklaar u, dat dit een voudig uitgesloten is. Wij laten ook ditmaal loyaal en liberaal de beslis sing aan de mogendheden. „Maar komt het tot het uiterste, en ik geloof vast, dat de toestanden dien kant uitgaan, dan zal de afscheuring van Kreta den oorlog ten gevolge heb ben". Ten slotte wees Enver-bey op de slagvaardigheid van het Turksche le ger, dat z. L even snel naar Athene zal oprukken, dan voor eenige maan den naar StamboeL 't Schijnt dat Turkije al oorlogsvoor bereidingen neemt. Een telegram uit Konstantinopel bericht althans In alle haast wordt de weg naai' de Turksch- Gr ieksche grens in beteren staat gebracht. De militaire autori teiten houden zich op alle mogelijke gebeurtenissen voorbereid, daar ver wikkelingen worden gevreesd voort spruitend© uiit de Kreta-quaestie. NO GALTIJD DE ENGELSCHE VLOOTPAN1EK. Op 't Perscongres te Londen wordt blijkbaar alleen over... de Engelsche vloot gesproken, t Begon al met do heenesa lioseberry en Edward Grey. Nu zei de heer Balfour, dat het lot van liet. rijk afhangt van het over wicht der vloot, welk overwicht merk baar moet zijn in de Engelsche zeeën. Een ieder, die de stem des tijds tracht te verstaan, moet instemmen met de ernstige woorden van de hee- ren Roseberry en Edward Grey en erkennen, dat niemand thans lean spreken over 's lands verdediging zon der een gevoel van bezorgdheid. Hoewel er geen sprake van paniek is, moet men er toch op bedacht zijn, zijn krachten te verzamelen en moge lijke voorbereidingen te treffen te gen vijandige strategie en eventueel© combinaties. De volgende motie werd aangeno men De pers behoort met het bestuur van leger en vloot in de voorbereiding van 's lands verdediging samen te weiken en in tijd van oorlog zeer voorzichtig te zijn in het meedeelen van oorlogsnieuws. De pers in Enge land eai die in de koloniën moeten sa menwerken ten einde de overbevol king van het moederland oordeelkun dig te richten naar die koloniën, die meer bevolking noodig heeft. De Engelsche regeering heeft het aanbod van Australië aanvaard en zal dus een Dreadnought ten ge schenke krijgen. Wie volgt? Transvaal Stadsnieuws DE DOOP VAN PRINSES JULIANA. Bij gelegenheid van den II. Doop van Prinses Juliana zond ds. P. J. Moeton te Haarlem het onderstaande gedicht aan H. M. de Koningin Gedoopt met d'allerschoonsten naam Uit haar geslachtshistorie, Zien wij het lieve vorst'Iijk wiciht Omstraald van hooger glorie. De zegen van 't genaverbond, Dat de eeuwen door Gods Trouw ver kondt, Moog' in haar verder leven, Haar nimmermeer begeven. Juliana, deze naam vermeldt, Dat boven 't tijd'lijk leven Een beter deel door 's Hoeren gunst Zijn kind'ren wordt gegeven. Wat baat de schittering, hoe schoon, Van hermelijn en Koningskroon Ver boven glans der aarde Heeft 't eeuwige goed zijn waarde. Dat beste deel belooft de Heer Ons door Zijn Doop in 't leven, Het worde 't Kind van 't Vaderland In zijn gend gegeven. Dan zal "t Prinsesje Hem tot eer, Ons volk tot vreugd, haar Huis nog meer, Door 't God'lijk welbehagen Haar naam met eere dragen. P. J. MOET0N. Haarlem, 5 Juni 1909. Gevonden voorwerpen (te bevragen aan onderstaande adressen): Een olielampje, L. Heerenvest 16. Een paar bruine kinderschoentjes, Z.-B. Spaarne 100. Een hangslot, Tulpenstr. 17a. Een metalen beeldje, Parklaan 39d. Een gouden oorknopje, Spaarnwou- dei'straat 86. Een bruin kinder schoentje, Klerk- steeg 2 B. Een bruin-witte hond, aan het po litiebureau. Een ledige portemonnaie, Saenre- damstraat 43. Een broche, waarin een portret, Gasthuislaan 141. Een huissleutel, hulppostkan/toor aan het Plein. Een zilveren dameshorloge, Boter markt 21. Een gouden vingerring, Voorzorg straat 11. Een kluwen wol, de Clerqstraat 96. Een hoedenpen,, waaraan een Zeeuwsche knoop, Wouwerm anstraat 52. Een zwarte handschoen, Vooruit- gangstraat 133. Een ring, waaraan 5 sleutels, aan het politiebureau. Een ceintuur met gesp, Rolland- straat 10. Een gummibal en een partem an nate met geld, aan het politiebureau. Een rozenkrans, Lange Heeren straat 44. 4 boeken ten name van T. v. Wave- ron, Soutmanstr. 5. Een kinderzak met inhoud, Zijb ui- zen 5. Een wit zijden zakdoek, Tugelastr. 56, Schoten. Een partemonnaie met geld, Uijten- boschstr. 10, Heemstede. Een zweep, K. Annastr. 6. Een portemonnaie met geld, Z.-B. Spaarne 70. Een rood koralen halsketting, Ged. Oude Gracht 59. Een medaillon met kinderportret ten, Voortin gstr. 20. Een paar kinderschoenen, Roos- veldstraat 72. Een sleutel van een melkbus, Wes tergracht 29. Een bruin-witharige hond, Roos- veJdstraat 12. Negen sleuteltjes, aan het politie bureau. Een In-u in lederen kinderschoen (.je, Bakkerstraat 41. Rubriek voor Vragen G«»bonua«rden btbban hei roorreoht vragen op varaobilland gebied, mits tooi beantwoording vatbaar, in ta seaden bfj da Redactie van Haarlem'a Dagblad, Groote Houutraat 68. Alle antwoorden worden geheel kosteloos gegeven an, voor soovael mogelijk 1», den dag na de insendLng. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van den insandar vermelden, wordt geen aandacht geaehonken. VRAAG. Mag U't een anverdeel- den boedel, mot gemeensachappel ij k goedvinden der gezamenlijke meer derjarige erfgenamen, een deel der onroerende goederen uit de hand worden verkocht ANTWOORD. Ja wel, als er maar geen minderjarige of onder curateele gestelde erfgenamen zijn. VRAAG. Wordt voor een dierge lijken verkoop een authentieke akte vereischt ANTWOORD. Neen, men kan onderhands transporteenen en zelf de akte laten negistreenen en ten hypo theek-kantore laten overschrijven. VRAAG. Mijn vader is eenige jaren geleden gestorven en toen heb ik de zorg voor moeder op mij geno men. Hebben nu mijn zusters, die zich aan moeder niets gelegen laten liggen, recht op huishoudelijke zaken, die Ik af en toe in de huishouding koop en waarvan de quitantie op mijn naam staat ANTWOORD. Zeker nietmaar het is heel goed, dat u er bewijs van hebtanders zoudt u er toch last van kunnen hebben. VRAAG. Ik heb moeder's meu belen in de assurantie gedaan, waar van de polis op mijn naam staat. Als er nu eens brand komt, heb ik dan recht op de uitkeering, daar de meu belen van moeder zijn ANTWOORD. Men kan ook eens anders goed assureeren doch waar schijnlijk weet de maatschappij niet eens, dat die goederen niet van u zijn. U kunt ook. op uw naam, alles laten verzekeren wat in huis is, met de bijvoeging op de polis, dat dc goe deren, aan uw moeder behoorende, onder de verzekering begrepen zijn. Dat is eigenlijk het beste. VRAAG. Waar moet ik mij vervoe gen om aan de Zuid-Hollandscli© trammaatschappij geplaatst te wor den, die haar lijn heeft van Rotter dam naar Scheveningen ANTWOORD. Waarschijnlijk be doelt' u de lijn RotterdamDen Haag Schevoningeai. Die heeft haar kan toren en remise in Leidschendam. VRAAG. Hoe is het- adres van den Hollanid'schen consul te St. Louis? ANTWOORD: B. B. Haagsma to St. Louis, staat Missouri, V. S. Wend u voor uw vraag of er veel Hollanders wonen ,tot dezen heer. Hem kan in het Hollandsch geschreven worden. VRAAG. Kunt u mij ook de adres sen meedeelen van de heearen G. A. A. Middelberg en Uggla, oud-direc teuren der Z. A. S. M. ANTWOORD. Wend u met deze vraag tot den heer Fred. Rotnpel te Dordrecht en sluit een postzegel voor antwoord in. CORRESPONDENTIE. J. K., Schoten. U had u vóór 15 Februari 1909 bij den Burgemeester van Schoten moeten aanmelden. met uw belastingbiljet. J. K., Haarlem. U had U vóór 15 Februari 1909 bij den Burgemeester van Haarlem moeten aanmelden, mot uw belastingbiljet. HEEMSTEDE. Uitbreidingsplan. Naar wij vernemen, is het uitbrei dingsplan voor deze gemeente bijna geheel gereed, zoodat verwacht mag worden, dat het binnen korten tijd voor het publiek ter inzage zal wor den gelegd. GALA-DINER TEN HOVE. Bij het Dinsdag ton Hove gegeven gala-diner ter gelegenheid dier ge boorte van Prinse6 Juliana verscheen de Koningin niet aan tafel. De Ko ningin-Moeder stelde een dronk in op de gezondheid van Prinses Juliana, na welke toespraak de muziek der Kon. Militaire kapel, met het Wilhel mus inviel. DE ONTVANGERS-KWESTIE TE DOKKUM. De Ted. schrijft In de Dinsdagavond gehouden spoedvergadering van den gemeente raad van Dokkum, Is de gemeente ontvanger, die 17 Oct. j.l. op grond van verregaande slordigheid en ge mis aan strikte eerlijkheid, ontslagen was, dech welk ontslag bij Kon. be sluit van 28 Mei j.l. vernietigd is, ala zijnde volgens de gemeente en pro vinciale wet In strijd met het alge meen belang, aangezien niet was ge bleken ,dat de ontvanger in zijn fi- nancieele verplichtingen tegenover de gemeente was te kort gekomen en zijn onnauwkeurigheid in verband stond met zijn hoogen leeftijd, met ingang van 9 dezer opnieuw ontsla gen. Dit ontslag werd eervol verleend en gegeven op grond van begane on nauwkeurigheid, in verband met zijn hoogen leeftijd. Het besluit werd niet dan na leven dige discussie genomen en nadat vooraf een motie werd aangenomen, waarin het Kon. besluit tot vernieti ging van het raadsbesluit en dat van Ged. Staten, ten zeerste werd be treurd. De Raad was echter tot dit besluit genoodzaakt, aangezien inmiddels reeds een nieuwe gemeente-ontvanger was benoemd en de gemeente dus in strijd met de wet, twee ontvangers had. VROUWELIJKE AANRANDERS. Er werd door ©ene juffrouw bij de politie aangifte gedaan, dat zij Maan-' dagavond onder het Rijksmuseum ta Amsterdam door vier vrouwen is aan gerand en van een portemonnaie in houdende vier gulden, is beroofd. 12) Neen, maar luister eens, ik zal u een goeden raad geven. Er zijn veel goedkoope pensions op den. Vepery- weg en in Blacktown, u kan daar te recht voor een ropij per dag of nog Tets minder. Ik weet er een van één roriij Rosario, 16 CrundalTs weg, Vepery. Mevrouw Rosario is een goe de, oude ziel, even zwart van huid als uw hoed. Zij zal u zeker bij zich nemen, als u zegt dat Giles dat 1 en ik u zendt Dank u zeer Het ts er natuurlijk niet zoo ,heel beschaafd; maar trek u daar aan maar niets aan het is goedkoop ;en fatsoenlijk en u kan dan naar flets andere uitkijken, of naar huis «•chrijven. Ja, dat kan ik, stemde ik zuch- teawl toe. D© kleur van uw haar is precies Al» daJ van mijn zuster en dat trof 'mij bet ©erwt, Och wat beeft u ge schreid I Dat geeft Immers toch niets? jGa nu met mij mee en laten wij sa men dineeren. Neen, dank u ik heb geen trek in eten, antwoordde ik lusteloos. En ik wel en u ook, anders raakt u geheel van streek. Ik ben een gentleman, misschien is u ver baasd dat te hooren ik mislukte in alles waarin ik mislukken kon, en daarom moest ik maar op eigen bee- nen trachten te staan. Ik zal ééns nog wel eens wat hooger positie innemen en intusschen is liet beter dan thuis den leeglooper uit te hangen en op kosten van mijn voogd te leven. Het is hier bard werken, maar daar geef ik niet om. Wel, als u mij de eer niet wilt aandoen, moet ik heengaan. En hij sprong uit de coupé en sloeg de deur dicht; maar een poosje later i bracht een conducteur met een roo- cLen tulband op, mij wat koude kip, brood en een glas limonade met ijs hetgeen mijnheer Giles voor mij had gekocht en betaald. Ik maakte dankbaar gebruik van zijn vriendelijkheid, at alles op en voelde mij tengevolge daarvan wat opgewekt en deze verversching en het adres van het goedkoope pension had ik te danken aan de kleur van mijn haar Aan een volgend station kwam mijn goede vriend weer voor den dag om afscheid van mij te nemen en zei, eenigsztiis buiten adem Dc heb u aan Jenkins aanbevo len: hij zal voor uw baeasre zorgen. en oen wagentje voor u opzoeken. Ik ga door tot Mettapolliurn dus goe den dagen hij stak zijn hand uit en drukte de mijne warm. Goeden dag houd u goed en het beste. Het zou mij te ver voeren en allicht den lezer niet boeien, wanneer ik uitvoerige mededeelingen deed over mijn verblijf te Madras. Het pension, waarheen de vriendelijke conducteur mij verwezen had, was goed en goed koop genoeg voor mijn bescheiden middelen en de eigenares, mevrouw Rosario, had al spoedig door haar goedhartigheid mijn sympathie ge wonnen, die blijkbaar weder keer ig was, daar z:: mij spoedig de taak van huishoudster opdroeg, zoodat Ik nu opnieuw in veilige haven was. De eenige moeilijkheid, waarmee ik ihier te kampen had, was de attentie, waarmee een inlandsch heer. Ibra him, een man, die door twijfelachtige practijken rijk was geworden, mij overlaadde, en die trouwens door mij met de uiterste koelheid werd afge wezen. Zoo was het mij, alles en al les welljezden, niet onaangenaam, toen Max Thorold, dien ik in lang niet gezien had, mij kwam opzoeken en mij de betrekking aanbood van gouvernante aan het hof eener in landse he vorstin, waarbij hij zelf als resident de Engelsche regeering ver tegenwoordigde. HOOFDSTUK XVI. Het Paleis van Royapetta. Het uur van mijn vertrek naai* Royapetta was eindelijk aangebro ken en ik verliet Madras bij het aan breken van den dag, om dé zeventig mijl afstand tusschen de beide steden mdt een slaperig gangetje van twaalf mijl in het uur af te leggen. Wat ver veelden mij die eindelooze cactus heggen, groene rijstvelden, pagode- vorm i ge tempels, enz. I Het was over twaalf toen 'k in Bo- wenpillay aankwam, wat in de bezit tingen van Zijne Hoogheid den Radja van Royapetta gelegen is. Hier werd ik blijkbaar verwacht, waait ik werd door den stationschef met groote plechtigheid ontvangen, misschien omdat ik de eenige eerste klasse pasagier was Maar hoe dit zij, een prachtig uitgedost menseh in een livrei van geel en zwart wachtte mij op en ook een met wapens ver sierde equipage, getrokken door een paar prachtige paarden. De banken in het rijtuig waren overtrokken met geel Marokko leer. de portierknoppen van verguld (of goud)maar het tuig was roestig en hier en daar met touw gerepareerd, en onder den romp van het prachtige rijtuig was een tou wen net vol gras vastgemaakt, pre cies als bij een wagen uit de binnen landen. i Wat een mengsel van slordigheid en pracht. Wij vertieten spoedig het station van Bowenpillay, lieten groote wol ken witte stof achter ons en galop- peerden in wilde vaart verder alles, rijtuigen, voetgangers, dieren achtel oos latende; onwillekeurig vroeg ik mij af, wat er zou gebeuren, als het met touwtjes gerepareerde tuig het opgaf. De landstreek, die wij doorreden, maakte een welvarenden indruk. Ik zag mooie rijst- en katoenvelden en een groot aantal pagode-vormige tempels, want ik was nn in een Hin doe-staat. Nadat wij meer dan een uur lang zoo voortgegaloppeerd hadden beren'k- ten wij Royapetta, een groote, druk ke stad met veel tempels, nauwe stra ten, vroolijke bazars, groote magazij nen, lage huizen en hooge muren, waarboven palm- en banaariboomen hun toppen wuiven. Eindelijk kwamen vrij aan een ka len muur, hooger en indrukwekken der dan een der andere, en reden een groote poort binnen, waar twee schildwachten ons plechtig groetten het volgend oogejiblik reden wij het voorplein van het paleis op ten minste ik begreep, dat dit het paleis moest zijn, een paleis, welks geheele pretentie lag in zijn enorm grooten omvang. Verder weg in de muren wa ren rijen getraliede vensters, en aan de hoeken zag men overdekte bal- coais, torentjes en minarets, en hier en daar aan den rand van een plat dak een soort van zomertenten op pilaren. Ik step uit voor een deur aan den anderen kant van het voorplein., het rijtuig met zijn vurige rossen vertrok en de prachtig uitgedoste bediende en ik bleven samen wachten. Hoe rus tig was het hier na hel gedonder der hoeven, het gegofis in de stad, den bonten opschik der bazars De hitte was drukkend het was bijna één uur zelfs de schaduw op het plein scheen warmte af te stra len het was blijkbaar het uur, waar op ieder levend wezen in het paleis sliep. Ik keek om mij heen naar dit reusachtig groote grijze gebouw, in de diepste stilte gedompeld, en mijn hart beefde, terwijl ik plotseling een gewaarwording kreeg of *k tegenover een wreed, wild dier stond dat voor het oogenblik nog sliep. De met ijzer beslagen deur ging eindelijk open en een lange, bejaarde vrouw in een donkere sarong ver scheen. Zij had een paar brandende, zwarte oogen, die mij schenen te wil len verscheuren toen maakte zij eeai diepe buiging en zei in 't Engelsch Dezen kant uit, ala 't u blieft. /Wordt Vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5