Kecidstakea Sport en Wedstrijden Pers-üverzicht Kerk en School Koloniën Letteren en Kssst Gemengd Nieuw* burgerlijke Stand hebben <io bedriegers dienovereen komstig de peper k o r r el s ter hand genomen en deze met graph iet (pot- loodpoeder) behandeld, die er met be hulp van een gomachtige stof op aan gebracht wordt. Het doel dezer knoei erij is eerstens het gewicht' te ver meerderen en ten tweede om slechte, bedorven waar een goed aanzien te geven. Het graphiet-perceiiiage be droeg 10.2—13.7 Met water behan deld laat de zwarte kleurstof los en is deze vervalsching derhaLve gemakke- lijk ie herkennen. (Mbld. t. Verv.) ONBEWOONBAAR VERKLARING VAN IIONDERD-ZES WONIN GEN TE AMSTERDAM. De Gezondheidscommissie heeft aan B. en W.F ingevolge art. 11a der Woningwet adviezen ingezonden, strekkende tot onbewoonbaarverkla- ring van 106 woningen. Naar het oordeel dei' Commissie zijn deze woningen ongeschikt ter he woning en kunnen zij door 't aan brengen van verbeteringen niet ii bewoonbaren staat worden gebracht. Op grond van deze adviezen stellen B. on W. voor 'tot onbewoonbaarver- klaring dozer perceebeu over te gaan. BRANDVERZEKERING VAN WASCHGOEDEREN. Wegens de talrijke moeilijkheden die zich voorgedaan hebben bij plaats gehad hebbende branden in wascli- en bleckinrichting, vestigt de Bond Ier bevordering der Waachindustrie In Nederland er de aandacht op, dat het 't belang van cliëntèle en wassche- jrij beiden is, om de wascligoedetren niet door de waescherij to doen ver zekeren tegen brandschade. De Brand verzekeringmaatschappijen zijn over het algemeen bereid, gratis of anders togen zeer geringe kosten op de polis te laten bijvoegen, dat de inhoud dex linnenkast zoowel binnen- als bui tenshuis tegen brandschade kerd is. IX) cliëntèle verliest dus niets, want bij brand zullen de Mijen de kleinere posten vlug en coulant betalen, ter wijl bij de groote posten dor wassche- rijen vaak naar een uitweg gezocht wordt, om met zoo weinig mogelijk uitkeering er af te komen, hetgeen dikwijls ten gevolge heeft, dat de clientèle zich met gedeeltelijke ver goeding der verloren goederen moet te^edon stellen. Een feit is het, dat Klanten den besten waarborg heb ben om bij brandschade in de was- echerij geheele uitkeering te krijgen als zij zelf verzekeren, en dat kost hun bovendien in de meeste gevallen Diets, door direct bij het afsluiten op do polls te laten bijschrijven dat de inhoud den* linnenkast binnen- en buitenshuis in de varzekering inbe grepen is. S TEMBUS-PROPAGANDA'. Ziehier eenige brokstukken van ge sprekken, die oen ijverig verkieztngs- jiropagandist aan het „Bbld." heeft .zitten vertollen, naai- aanleiding van fijn jongste ervaringen uit den stem busstrijd. Op zijn zwerftochten kwam hij bij een oud renteniertje, slofjes aan, in gebloemde kamerjapon, in uiterlijk er. manieren oud blijspel-typetje. Meneer, uw naam staat op de kiezerslijst; u zult dus Vrijdag moe ten kiezen voor de Tweede Kamer 1 Het renteniertje schurkt zich be haaglijk ir. zijn kamerjapon, wrijft zijn kussentjes van handen. Moeter. moeten nou, dat zit r.og. als ik niet wil Ko:n, meneer, op uw leeftijd, in uw stand, is men dan toch overtuigd Van het nut van kiezen buitendien... liet renteniertje snijdt z'u krewte- broodjo in dobbelsteentjes, en met een dobbelsteentje tusschen duim en wijsvinger betoogt hij Allemaal vuurwerk, amice I Ik zal je res wat leeren. Ik denk zoo een mensch weet wat ie beeft, maar hij weet nooit wat ie krijgt. Dai nou mijn politiek. En neem dat nou van mij mee', als je nog verder gaat. l ot genoegen Dao.nia wijdde hij al zijn aandacht aan do partjes van het krentebroodje. Een volgend bezoek was bij een banketbakkerswinkel. De toonbank juffrouw vraagt met een zoet mondje: I) verlangt 't Is me te doen om mijnheer, alsjeblieft. Die is in de bakkerij aan een taan bezig. Kunt u 't mij ook zeggen? Ik neem alle boodschappen aan. Nu dan, het is in verband met de aanstaande verkiezingen. O, zoo. Welken candidaat komt U aanbevelen Als mijnheer geen voorkeur heeft, zon onze vereeniging gaarne zien, dat X. er in kwam. Ik geloof niet, dat die de candi daat van mijnheer is, maar ik zelf heb juist veel goeds van 'rn gehoord. Ik beloof u, ik zal dus wel zorgen, dal, hij uw candidaat stemt. Laat u het maar aan mij over I En hot zoete koeken-hakkers-winkel- iuffrouw-suiker-mondje staat in eens heel vastberaden. In een tapperij is het ook een juf frouw, die de honneurs van de toon bank waarneemt. Mag ik meneer even zelf spre ken Pa slaapt altijd na zijn bitier- uurtje, aarzelt de juffrouw wat ver legen. Als er echter is aangedrongen wordt pa dan wakker gemaakthij ver schijnt en luistert recht slaperig naar do speech van den auder daarop spreekt hij zelf aldus Als jij mo kunt verzekeren op handslag, da.t d'c candidaat van jou zal maken, dat als er vijf kroegen verdwijnen d'r niet tien voor in Denk je soms, omdat ik er wat slaperig uit zie, dat ik m'n pit nliot bij mekaar heb Dat is al lang kits met jou candidaat Een kruierij is het volgend bezoek. Goeienavond, baas I Je gaat Vrijdag tocli wel stemmen op X. Kon ik d'r wat voor opschrijven als ik een uur uit m'n zaak loon Hm I Eigenlijk is dat de bedoe ling niet. U moet uit vrijen wil stem men. 't Is om de juiste menschen in de Kamer te krijgen en aldus ook voor u betere toestonden ie schep pen. Schei maar uit 1 Als ik d'r niet eens een boodschap voor mag op schrijven, zoek ik net zoo lief een andere karwei Ajuus De propagandist treedt een deftig modemagazijn binnen. Do mevrouw van de zaak zotelt te midden van een tiental winkeldame!jes. Zou ik den eigenaar even nio- jen spreken Mevrouw Men spreekt hier in de zaak slechts met mij Pardon, mevrouw, 't .is rui©!, voor modes, dat «k kom. Ja, maar in alle gevallen ben ik Mevrouw we hebben nog geen vrouwenkiesrecht, en het is daarom noodig, dat ik met menéér spreek over.... de aanstaande verkiezingen. Mevrouw doet ijzig uit de hoogte en beveelt aan dc gichelende winkel dametjes Laat den eersten coupeur huer komen I Dan is 't onder aan den donkeren trapkoker van een bovenhuis. Meneer thuis, juffrouw Stem van boven Meneer Meneer Hier woont een werkman en niks meer Ook goed, juffrouw. Ik wou uw man alleen maar vragen, of hij zijne stem wil uitbrengen op X. Stem van boven Smeer jij 'm nou maar gauw, want mijn man weet beter op wie die stemmen mot, as jij En vergeet vooral niet, de deur achter uwé dicht te trekken, leeükke omkoopèr 1 VERGETEN Van „een fuselier" in het hospitaal te Malang ontvangt het „Hbld." een bittere klacht, omdat de geboorte van prinses Juliana niet officieel „aan de onderdanen van Hr. Ms. de Ko ningin" in het hospitaal is medege deeld. EEN PORTEFEUILLE MET DIAMANTEN. Het bericht van een commission- nair, die in Antwerpen een porte feuille met diamanten verionen heeft, berust zoo vult het „Hbld." zijn eerste bericht aan in zooverre op een vergissing, dat deze commission- nair geen Amsterdammer is, maai* iemand die altijd te Antwerpen woon de en daar zijn zaken dreef. VAN EEN TOCHTJE EN EEN PAK SLAAG. Het „Hbld." vertelt Een conducteur vnn de Amsterdam- sche gemeentetram had een vrijen dag en wilde dien eens doorbrengen aan het frissche zeestrand en zoo trok hij met vrouw en kinderen, ge pakt en gezakt, naar het lieflijke, zoo schilderachtig in de duinen ge legen Wijk-aan-Zee. Maar een meis je van 4 jaar had het echtpaar thuis gelaten en opdat zij niet weg zou loopen en nergens aan zou komen, had men het veiligheidshalve gestopt op een plaats, die men over het alge meen met een „zekere" plaats aan duidt, en om te zorgen, dai het kind niet weg kon, goed met een stevig hangslot afgesloten. Zóó het kind verzorgd, ging men ,mir nichts, dir nichts" heen. Men kan zich voorstellen, dat het arme meisje het alles behalve aar naam vond, dat het, terwijl haar ouders en broertjes van de frissche lucht profiteerden, den ganschen dag opgesloten zou moeten zitten. Het scjueeuwde of schreide haar droefe nis uit en het werd al spoedig door de buren gehoord, die weldra begie- pen, wat er aan de hand was en met vereende bracliten gelukte liet hun. het kind te bevrijden en liet bij een van hen onder te brengen. Maai- de geschiedenis is nog niet ten einde. Toen de familie van het tochtje thuis kwam, stonden de buurvrouwen bet echtpaar op te wachten en nau welijks waren zo voor bun woning, of de vrouwen vielen vooral op de moeder aan en begonnen, haar af straffend, voor al wat leelijk is uit te schelden, op de wijze, als veront waardigde vrouwen kunnen doen. De man had zich in zijn woning terug getrokken, maar zijn vrouw moest door politie uit de handen van de voedende menigte verlost on voor euigeoi veiligheid naar het politiebu reau worden gebracht. Vijf agenten waren noodig, om de vrouw tegen verdere mishandeling te bescher men. Het bleef heel lang druk in de buurt, waar men in geuren en kleu ren hért. geval nog eens besprak. HET TWEEGEVECHT. Het „Hbld." schrijft Het duel, waarvan sproko is in ons vorig nummer, tusschen den ko lonel Van der C(apellen) en den oud luitenant-kolonel R(ömer), heeft niet plaats gehad bij Den Haag, maar bij Baarle Nassau aa.n de Belgische grens. Beiden zijn gewond. Een verzoe ning na afloop had, naar onze cor respondent vernam, niet plaats. WAT IS STERKE DRANK De kant onrechter to Leeuwarden veroordeelde een koopman voor over treding der Drankwet tot twee geld boeten, elk van f2 of twee dagen - - e hechtenis voor elke boete. De over plaats konion, dan kan je op mijn trading bestond in het zonder ver stem rekenen en op nog twintig van gunning in voorraad hebben van m'n vaste klanten. - 't Js te probeeren antwoordt de '.propagandist, die Le eerlijk is om to t>clooven, maar toch te handig om zoo'n steminenoogat op het spel te «etten door een weigering. Zoudt u voor do zekerheid den naam van jonzen candidaat niet opschrijven sterken drank voor den verkoop in het klein namelijk van zoogenaamde „boerenjongens" en van „advocaat". De veroordeelde, die van meening was, dat door den kantonrechter de ze dranken ten onrechte onder de „sterke" dranken werden gerang schikt, appelleerde. Bij de behandeling van dit appel, waarbij hjj werd bijgestaan door zijn verdediger, mr. J. A. Stoop te Leeu warden, werden op verzoek vam deze als getuigen-deskundigen gehoord de apothekers H, W. Sonnega en C. J. do Vogel. Béiden waren van oordeel, dat noch de „boerenjongens", die 13.72 pet., noch de „advocaat", die 16.5 pet. watervrijé alcohol bevatte, tot de sterke dranken behoorden. Zij meen den, dat pas van „sterke drank" spra ke kan zijn, als deze een sterke, krachtige werking heeft op het orga nisme en dat aangenomen mag wor den, dat dit eerst het geval zal zijn, als de drank 20 pet. alcohol bevat of meer. De praktijk pleit voor deze opvat ting immers wordt Portwijn, die on geveer 20 pet. alcohol bevat, niet tot de sterke dranken gerekend. De substituut-officier kon zich met deze opvatting niet vereenigen. Deze was van oordeel, dat, waar dc inter pretatie van wat door sterken drank is te verstaan, niet in de betrekkelij ke wet is aangegeven, en die inter pretatie dus is overgelaten aan den rechter, deze het best zal doen, als sterken drank te beschouwen die, welke meer dah 15 pet. alcohol bevat, ©en procent, dat volgens de verkla ring der deskundigen door gisting alleen kau worden veriaegen (dus zonder toevoeging van alcohol, door distillatie verkregen). Dienovereenkomstig stelde het Openbaar Ministerie zijn eisch. Mr. J. A. Stoop kwam tot een an dere conclusie. Deze, vooropstellende, dat uit de verklaringen der deskun digen is gebleken, dat de wetenschap den rechter bij de bepaling van het begrip „sterken drank" in den steek laat en dat de betrekkelijke wet hem evenmin te hulp komt, was van oor deel, dat hier alle aanleiding is voor de rechtbank, zich in dezen onbe voegd te verklaren, een uitspraak te doen. Spieker hoopt, dat de rechtbank in dezooi met hem meegaat. Dc zaak komt dan in cassatie voor den Hoo- gen Raad. Handhaaft deze de uit spraak der rechtbank, don moet de wetgever optreden zoo kan een ge zonde toestand worden geboren. De rechtbank bevestigde het vonnis van den kantonrechter, o. a. op de overweging ,dat sterke drank is di-ank,' die alcohol bevat, door distil latie verkregen, overeenkomstig de opvatting van het spraakgebruik. DE MOORD TE APELDOORN. Aangaande de zaak tegen den bak kersknecht W. P., uit Apeldoorn, die Woensdag te Zutphen terecht stond, kan de Tel. nog het volgende melden: Nadat de zitting met gesloten deu ren was opgeheven, werden aan de weduwe van deu vermoorden bakker Schol ten nog eenige vragen gedaan, Zij weet niet of Prins haar man ge dood heeft; zij kan liet ook haast niet gel o oveneen reden ar voor was er niet behalve dan waf, in geiieime zitting was gebleken, merki.o de pre sident op. De toedracht van de zaak is als volgt geweest Vrijdag 12 Februari 's avonds om tien uur, was bekl. naar bed gegaan; om 2 uur moest hij bakken. De baas en <le dienstmeid sloten liet huis en allen gingen te bed. De vrouw lag te gen den muur, dan het kind, dan de baas. Opeens het zal ongeveer half een geweest zijn hoort de vrouw een geschreeuw. Zij vroeg-: „Jan, wat is er Op dat oogenblik werd het nachtlichtje uitgeblazen en de vrouw- hoorde geritsel als van een Manches ter-broek (zooals bekl. altijd draagt). Zij dacht, dat haar man gebraakt had en riep„Wouter, Wouter 1" De knecht bleef nog oven weg en kwam toen met de lamp. De vrouw riep „O, God, 't is allemaal bloed", en ©veu daarna was dc man dood. Het getuigenverhoor brengt allerlei omstandigheden aan het licht, die het O. M .straks als bezwarend tegen be klaagde zal aanvoeren. Zijn onver schilligheid, zijn onwil om d© politie bij het lijk bij te lichten, zeggend, dat hij moest bakken; zijn vroegere uit latingen over zijn baas; zijn ontwij kende houding tegenover de politie dat hij Vrijdag nogal cognac gedron ken had dat hij getracht heeft een go;veer te koopen, enz. De hoofdaan- wijzing blijft het mes met bloed, dat hij als het zijne erkent en bek).'s ver houding tot dc- vrouw van den ver moorde. Vermeld dient nog, dai aan bekl. de dienst was opgezegd. ZooaJs we reeds meidden, was de eisch van het O. M. 12 jaar gevange nisstraf. De verdediger, jhr. mr. De Jonge, stekle in het licht, dat waar nog de mogelijkheid bestond, dat bekl. on schuldig was, hij moest vrijgesproken worden. Uitspraak over acht dagen. POGING TOT DOODSLAG. Voor het Arnhemsche gerechtshof is bevestiging geëischt van liet von nis der Tielsche rechtbank, waarbij H. G., opperman, te Dreumel, wegens poging tot doodslag op dem veldwach. ter Kamp, dien hij in den nacht van 7 op 8 Februari 47 hagelkorrels in 't lichaam schoot, is veroordeeld tot 8 jaar gevangenisstraf. EEN VAN MISDRIJF VERDACHTE VERBERGEN. Do gewezen politieagent uit Iloorn, die te Amsterdam een door de politie wegens oplichting gesignaleerd per soon uit Hoorn in zijn woning ver borg en eerst na heel wat waarschu wingen aan de politie uitleverde, werd door de 4e Kamer der Amstcc- danische Rechtbank -veroordeeld tot weken gevangenisstraf. Het O. M. had 2 maanden geëischt. ARBEIDSCONTRACT. Do si garen f abrikan ten Do Graaff te Groningen eischten een weekloon schadevergoeding van elf hunner werklieden, die het work hadden neer gelegd zonder inachtneming van den bij contract overeengekomen opzeg gingstermijn. De kantonrechter heeft dien eisch niet ontvankelijk verklaard en hen veroordeeld in de kosten van het geding, uit overweging dat de werklieden het werk hebben onder broken ndet met de bedoeling om de dienstbetrekking te doen eindigen, maar om hooger loon te verkrijgen. IN HOOGER BEROEP, bevestigde het Gerechtshof te Am sterdam het vonnis, waarbij twee personen door de Rechtbank te Haar lem vege us diefstal van een hit on derscheidenlijk werden veroordeeld tot 4 jaar en tot 1 1/2 jaar gevange nisstraf. vroegere moord op den cipier te wij ten is geweest, meent het „Bat. Nieuwsbl." ONZE LANGZAME WETGEVING. Het „Weekblad van bet Recbtv wijst in nr. 8842 andermaal op den NED. HERV. KERK. Ds. P. I. Hage te Doeveren, is b^> noemd tot predikant bij de Prortes- tantsche gemeente in Nederl.-Indië. Beroepen te Elburg ds. M. J. G. J, van de Poll te Hendrik-Ido-Ambacht. WATERPOLO. Door de waterpolo-commissie i6 bij het bestuur van den Nederlandschen Zwembond Ingediend een verzoek tot het verioenen van dispensatie van ar-, tikel 3 van het competitie-regieinent. Aangezien slechts twee vereenigingen de zwemvoreeniging Het IJ, en de zwom club ,,De Jonge Kampioen", beide te Amsterdam, voor de le kl. competitie hadden ingeschreven, kon volgens dit artlkeL doze competitie niet doorgaan, hetgeen voor het wa-klassieke létteren"door'd«fiiw-(T P achterstand Joij de Justitie en maakt! terpolo voorzeker te betreuren ware.Gunning het doctoraal examen in de balans op van hetgeen er na vier Dooi" het bondsbestuur zijn thans al-j rechtswetenschap door den heer jaren van de nalatenschap van don te aangesloten verenigingen aange-'tj; JJ®.JBencdiWy hel aanvullings in 1905 afgetreden minister Loeff to-1 schreven haar meening over dit ver- Hoo^e? (SeS'isdon^L^S °P recht is gekomen. Alleen liet ontwerp zoek der waterpolo-commissie uit te m. c. Laradnro' w 1" DR. A LI COHEN. Ai^?r. verneemt is dr.- Au Cohen, hoofdinspecteur van do volksgezondheid, bestemd om als di recteur van het te Utrecht nieuw op gericht laboratorium van den Centra- ten Gezondheidsraad op te treden. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candid aats-examen in de op de arbeidsovereenkomst werd tot) spreken; bij meerderheid van wet verheven. Het ontwerp in ver band met het onderzoek naai- het va derschap wacht nog op de beslissing- der Eerste Kamer. Verder eischen de drie ontwerpen van mi'. Loeff met be trekking tot de administratieve recht spraak en de daaraan door den mi nister Van Raalte toegevoegde twee ontwerpen, bij den tegenwoordigen minister nog „breede voorbereiding"; blijft men over een© nieuwe regeling van liet bewijsrecht in het burgerlijk proces, den 18en Jan. 1907 door de Commissie van voorbereiding vol doende voorbereid verklaard, een eer biedig stilzwijgen bewaren; wordt over de sedert 8 Maart 1904 aanhan gige herziening van de militaire rechtspleging, thans tusschen drie departementen overleg gepleegd, wat, gezien het aantal ministers ambtenaren daarbij betrokken ©eni gen tijd zal kosten en vierde den 17en April van dit jaar het wetboek van Militair Strafrecht, welks invoering met dezen herzieningsarbeid samen hangt, reeds zijn 6en verjaardag; is eindelijk de herziening van het Wet boek Yan Strafrecht, in 1904 Inge diend en in 1905 ingetrokken, vervan gen door partapele ontwerp-herzie- nrngen van het He en 111e boek. M. C. Lansdorp het 1st en a tuurku li tem- dig examen door de lie eren II,. v. men zal dan worden uitgemaakt, of Badarts en J. Mebius. aan het ingediende verzoek gevolg1 Leiden. Geslalpa voor con d<i duals- ONLUSTEN TE TEGAL. Uit deze plaats schrijft men aan het „Soer. Hbld." Toen op den 29sten April te onge veer 9 uur circa 100 Arabieren, allen gewapend met vuur en scherpe steekwapens, den Chineeschen kamp binnendrongen om daar rouw en ver woesting te brengen, had men de paniek onder de Chineezezi aldaar «ns moeten zien Mannen, vrouwen en kinderen zoch ten een veilig heenkomen anderen grepen naar de voorhanden liggende wapens, om have en goed, vrouw on kroost te verdedigen tegen de razernij van die plotseling opdagende bende. De handel stond stil en wanhoop ver vulde de Chinee zon, toen zij zagen, dat In eon korten tijd 13 lieden van hun natie vermoord lagenbehalve dc vete gekwetsten. Hoe deze samenscholingen plaats hebben kunnen vinden en wel in het centrum van de stad, zonder dat het bestuur daar iets van wist, is ons een raadsel. ZWAAR GEWOND. Het „Soer. Hbld." veraam uit Ma kassar, dat de le luitenant der in fanterie A. A. Streiff den 25cn April 1.1. op Soemba door lanssteken zwaar gewond werd. ONTPLOFFING AAN BOORD. Omtrent de ontploffing aan boord van de „Groningen" deelde het „Bat. Nieuwsbl." van 8 Mei j.l. het volgen- mede Aan boord van het te Tandjong- Priok in de kom liggende petroleum- schap „Groningen" van de Asiatic Oil Company heeft Zaterdagmorgen een ontploffing plaats gehad in het voor schip. Twee drums, gevuld met het gevaarlijke vocht, vlogen op eens met luiden knal in ie lucht en dadelijk steeg een dikke rookwolk uit het schip, eigenlijk slechts een tank schuit zonder machinerieën en schoorsteen. Door krachtig optreden werd het vuur gebluscht. De ongekwetste men- sclien van de „Groningen" waren in hun angst overboord gesprongen cn hadden hun heil gezocht in zwem men. Toen de politie aan boord ver scheen was de „Groningen" geheel verlaten. De bemanning van de „Herkules" had de zes zwaar gewon de en deerlijk verminkte opvarenden reeds in een schuit geladen, naar wal gebracht eh daar overgegeven aan de menschen, doe er voor zorg dragen zouden, dat de arm© lieden naar het stadsverband te Batavia werden ver der gebracht. Deze zes opvarenden waaten Singa- poreeschc e.n Penangsche Maleiers. Hun toestand is van dien aard, dat op genezing nauwelijks gehoopt kan worden. Dc ontploffing heeft plaats gehad in liet volkslogies. Het schijnt, dat eon tweetal dei' drums, inhoudende gasoline of benzine, lek waren ge weest en er daardoor een gasontwik- kelittg luid plaats gehad, welke na tuurlijk groot gevaar opleverde. Door onvoorzichtigheid dat schijnt nu wel vast te staan van de opvaren den zelf, die in het volkslogies hadden gerookt, moet de ontploffing ontstaan zijn. KORTE BERICHTEN. Het Algemeen Chineesch verbond zou den 16en Mei een samenkomst te Soerabaja houden ter vaststelling van een program van actie. Den Sen Mei li. hebben eenige Chi- neesche dwangarbeiders in de gevan genis den opzichter van de werkplaat sen zwaar mishandeld, een gevolg van diens ruw optreden maar ook van het slappe toezicht, waaraan ook de zal kunnen worden gegeven. De Tel. voegt daaraan toe: Wij hebben gegronde hoop, aan te nemen, dat dit het geval zal zijn, aan gezien zich reeds meerdere vcrecni- gingen ten voordoele van liet inge diende verzoek hebben uitgesproken en vertrouwen dan ook; dat, niette genstaande de geringe belangstelling, ten deele te wijten aan het ontbre ken van goede krachten, dit jaar toch do lo klasse waterpolo-competitie zal kunnen doorgaan. WATERPOLO-PROGRAMMA. De tweede klasse competitie voor waterpolo is in twee afdeelingen ge splitst, waarvoor de wedstrijden als volgt werden vastgesteld: Af deeling A. 20 Juni: A. Z.—IJ II, te Amsterdam. 4 Juli: IJ II—H. V. G. B., te Am sterdam. 11 Juli: H. V. G. B A. Z., te Haar- lem. 18 Juli: IJ II—AZ., te Amsterdam. 8 Aug.: A. Z.—H. V. G. B., te Am sterdam 22 Aug.: H. V. G. B.—IJ II, te Haar lem. Afdeeling B: 20 Juni: D. J. K. II—Dolfijn, te Am sterdam. 27 Juni: Dolfijn—D. J. K. II, te Am sterdam. 11 Juli: R. Z. C.D. J. K. II, le Rotterdam. 18 Juli: Dolfijn—R. Z. C., te Am sterdam. 1 Aug.: R, Z. C.—Dolfijn, te Rotter dam. 22 Aug.: D. J. K. II-R. Z. C„ te Amsterdam. Heijermans' „De Groote Vlucht" heeft te We enen bij hot publiek suc ces gehad. Do pers is minder goed te spreken, vindt de stof wat mager voor vier bedrijven. examen rechten de hoeren R. L A van Unen en C. II. Pownali. Leiden. Tweede natuurkundig axa- men "de hoeren G. B. Schmidt, en M. M. G. Woensdregt, eerste natuurkun- djg examen mejuffrouw C. E. Lado- nius en mejuffrouw W. J. M. Broe- kema. Groningen. Geslaagd doet. rechts, wetenschap B. v an Giffen. Utrecht. Geslaagd theor. geneesk. ex. 1E. Loth, J. Tli. C. A. Leusdeai en H. J. Textor TECHNISCHE HOOGESCHOOL. Propaedeutische examens. Ge slaagd civiel-ingenieur D. Vooren Jr. en G. E. Wttewaallrnijn-inge- hrêur A. Hofman en L. W. Leyds. Bjömstjerae Björason is plotseling awuui u«iBeuu up zoo ziek geworden, dat zijn zoon uit het schuldige kind af. Dit natuurlijk VAN EEN BOSCHWACHTER EN EEN KLEIN JONGETJE. Hel gebeurde volgens 't Hbld. in het buirgerpark te Pankow. Een klein stroompje, de Panke ge naamd, loopt door het park. En eeni ge kleine jongens waren in het park aan 't spelen en amuseeideai zich er mede, kleine houten scheepjes te ma ken en die te laten drijven i,n het ri- vierke. Een jongetje stond er bij en had geen scheepje, ook geen plankje om met een paar stokjes en een lapje een schip te maken. Verdrietig keek hij trond, naar iets wat hij ook kon laten doorgaan voor een schip. Van een boom in zijn nabijheid is een stuk der schors losgegaan. Gedachte en daad zijn een; de jongen snelt er heen, en scheurt, niet kinderlijk© on nadenkendheid, een stuk schors van den boom; juichend snelt hij naar de rivier om ook zijn schip te laten va ren,.. Het ventje was zéven jaar oud. Doch een b'os'chwachter, die het snood bedrijf van het kind gezien had, en meende voor de boomen van het burgerpark te Pankow meer zorg te moeten dragen dan voor een...:., menschenleven, kwam dreigend op Berlijn naar Noorwegen is gereisd om aan zijn ziekbed te zijn. NIEUWE UITGAVE. Bij den uitgever S. L. van Looy te Amsterdam is een boekje verschenen: Nederland en zijn Vorstenhuis. Hel bevat de redo van Prof. Dr. F. J. L. Kramer, naai- aanleiding der ge boorte van de Prinses van Oranje- Nassau, uitgesproken in de gehoor zaal dei* universiteit te Utrecht. Deze rede eindigt aldus: Er io ecu woord door Koninklijken mond ge sproken: „Oranjo kan nooit, neon nooit, genoeg doen voor Nederland." Wat ik zou wenschcn is dit: dat op dat Koninklijk woord ons volk uit één mond ten antwoord gaf: „Neder land kan nimmer, nimmer genoeg liefde teonen en dankbaarheid voor zijn Vorstenhuis." NIEUWE UITGAVEN. „In den Harz", uitgegeven door de vereeniging van hioteliers uit den Harz en omstreken. Deze gids is met tal van kiekjes van mooie Harzplek- jes geïllustreerd. Woordenboekje der Noderiandsche taal, door P. Kat Pzn. Het handige boekje bevat een verklarende woor denlijst, een lijstje van verkortingen en een dito met titels. Bij van Holkema en Warendorf te Amsterdam is verschenen „De Ge boorteklok", gedenkschrift bij de ge boorte van ons prinsesje Juliana. Tal van foto's verluchten den prettig ge schreven tekst. Tevens is voor de ou deren een omvangrijker „Geboorte klok" in 't llclit verschenen, die de geschiedenis van ons Vorstenhuis be handelt Bij L. J. Veen te Amsterdam is de eerste aflevering verschenen van „De witte profeet" door Hall Caine. In twaalf afleveringen ongeveer zal het werk gereed zijn. De heer K. Blokhuis, adjunct-direc teur der gemeente-lichtfabrieken te Haarlem, heeft de brieven aan een werkman door J. St. Loe Strachey, vertaald onder den naam „Vraag stukken en gevaren van het socialis me.' Leiddraad bij de 6tudie van de voornaamste bepalingen uit het 2e, 3e en 4e boek van het Burgerlijk Wet boek, door K. M. Hontaar. De uiteen zetting is zeer duidelijk. Voorts verscheen de tweede druk van Mr. E. M. Meyers' Gids vocw werkgevers en arbeiders tot de ken nis van 't arbeidscontract", wat voor de deugdelijkheid van 't werkje pleit. aan den haal. Loop je niet dan heb je niet. En daar de man der wet niet zoo hard loopen kon als het zevenjarig jongetje uit Pankow, zou de kleine gewis aan de wrekende hand van de heilige Hermandad zijn ontkomen... Maar de man had éen revolver in zijn zak. Hij riep, riep nog eens, en toen het kind niet stilstond, schoot de man der wet zijn revolver tweemalen af op het zevenjarig jongetje. Gewond stortte het kind neder. Een der trevolverkogels had het oortje van het kind doorboord. Een centimeter verder, en het lood had den schedel van het kind verpletterd... Dit zijn Duitsche politiemanieren, die getuigen van hooge opvattingen en van uitmuntende zorg voor eeu boomschors. Maar het kind? Wat kan een Pruisisch agent eeu kind schelen?... DAPPER MEISJE. Twee kinderen van een koopman te Trier, waren op bezoek te Koblentz en speelden aan den Rijn. De 10-jari ge knaap viel in den stroom en zijn 7-jarig zusje sprong hem achterna, om hem te «redden. De knaap werd levend aan land gebracht, maar het meisje verdronk. IIAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE. BEVALLEN A. M. van Woerkom, geb. Vlegels, dochter. OVERLEDEN G. Lijnkamp, d., 22 j. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Almelo, B. J. Ruwe, aardappel han delaar, te Enschedé. Rechier-commis- saris mr. J. H. G. Jorritsma; cura tor mr. A. ter Weele. Amsterdam. W. Gollücke, thans zonder beikende woon. of verblijf plaats, en J. P. Staats, ie Hillegom, leden der Handelsvennootschap on der de firma W. Gollücke Co., ge vestigd te Amsterdam. Rechler-com- missaris mr. J. W. Huijsingacura tor mr. P. J. Reijmer. W. van Heest, timmerman en schilder, gewoond, hebbende te Slo ten, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats. Rechler-commissaris mr. J. W. Huijsingacurator ma-. P. Groote Jr. L. Wiersma, stucadoor te Sloten. Rechter-commissaris mr. J. W. Huij» e inga :curator mr. E. Meijer J.Czu,

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6