Binnenland Neemt U Leger en Vloot Koloniën Gemengd Nieuws kwesties zij vermeld, dat zonder de- J Alleen „le pari mutuel" Is dus be zen „truquage" Chaperon II, ais be- houden. Bij deze weddingschap wor- hoorend tot een hoogere orde van i den alle loopende paarden op et-n snelvoetors, geen kans zou hebben om speciaal tableau ingeschreven en zijn op de desbetreffende race te mogen ail® inzetten even groot ofschoon meeloopon. De historie maakt mei- men meer dan één inzet kan doen op ding van ondergeschoven kinderen uitgekozen paard. Is de wed- men ziet, dat we nu ook de noviteitloc>P geëindigd, dan worden de tnzet- v»n.jifpn DvlAtJilici'ftrfi on nn nftrelf vin A hebben van ondergeschoven paarden, ln weerwil van Chaucer's gezegde, dat er niets nieuwe is dan hetgeen, ver ouderd is. Het bedrog kwam echter uit, dank tij de waakzaamheid der poli tie-bri gade „des jeux". En de valsche „Chaperon" „Kap", zou het dier in bet Hollandsch heeten die verkapt aan een hein minderwaardige race zou meedoen, wend om-zoo-te-zeggen antkapt. De bedrijvers van het bedrog worden nu door de dienaren van den heiligen Hermandad in een besloten ruimte gechaperonneerd. Tweede zaak. Mademoiselle Lota au livre", Je pari k Ia coté", ^,les Maker, oen te goeder naam bekende poules au programme", „les poules Parijsche modiste, die een werekLto-aux courants" enz., enz., bij al welke klante zaak in de Rue Auber heeft, weddingschappen de grijpgrage ham- werd op topt race-terrein aangevat.den der boek an ie rende bookmakers ten getotaliseerd, en, na aftrek van 6 pot. voor den eigenaar van het ta bleau, onder de winners verdeeld. Op 8 paaiden en meer zijn er drie winners of win-groepen, namelijk degenen, die op de drie eerst-aange- komeu paarden hebben ingezetop 6 of 7 paarden 2 win-groepen op 5 of minder paaiden 1 wingroep. Door deze wed wij ze is het mogelijk, dat ge geld verliest, als uw paard wint, welk geval zioh voordoet, als het aantal inzetters op het winnende on evenredig groot is, hetgeen alweêr gebeurt, als er slechts één „favo- ri" is. Strafbaar gesteld zijn nu „le pari door twee dienders in pontificaal, die haar toevoegden Ga mee mot ons naar liet bureau .van den commissaris van politie. Maar.... Ei zijn geen maren... Kom, koest I Wat heb ik dan gedaan? Dat zult u zelf wefl het beet we ten. Ik vind eenige vaderlandsche klan ken in de korte antwoorden der F ran se he dienders van hierboven terug. danig aan het werk zijn. Om u een ideetje te geven van het hasard-spel, dat in de afgeschafte „paris" besloten ligt, zij vermeld, dat de „poules au programme" aldus in gericht zijn. De „pouleur" doet, vóór de race, alle n/ummers der ingeschre ven paarden in een hoed, zonder te weten, welk dier paarden inderdaad op hot terrein zullen verschijnen. Gij trekt een nummer. Loopt het betrok ken paard niet, dam zijt gij uw inzet al dadelijk kwijt Loopt het wel en wint het, dan krijgt ge liet bedrag Onder luid gejoel dei menigte j der inzetten, minus 10 pet. voor mijn- overal op aarde jouwt de menigte 1 h^r den tiI>mü©ur" doorgaans oen aangehoudene uit, ook al weet ze hoegenaamd niets van de zaak ai werd mademoiselle Maker naar hot commissariaat van politie gebracht. Daar liet de commissaris, wiens be leefdheid veel te wensclnen liet, haar leen verhoor van eventjes drie uur ondergaan. Toen, door een telefo nisch bericht, ten slotte haar iden titeit gebleken was, Liet de onhoffe lijke staatsdienaar de terecht veront waardigde modiste gaan en voegde haan* ten afscheid de beleedigende woorden toe: U xoudt beter doen, den ring terug te geven. Do aanklager was niet ten bureele verschenen. Alras kwam de algeheele onschuld van mademoiselle Maker uit. Wie was de aanklager en waarvan had deze de modiste beschuldigd? De aanklager was een kortelings voor ploiziex uat zijn vaderland over gewipte Duitscher, met name Martin Levy. Een paar dagen vóór dezen race dag zat hij met een dame in oen café aan een der boulevards. Haar oog viel op een briij anten ring, dien hij aan een zijner vingors droeg. Zij vroeg hein, dien te mogen bezichti gen. Hij trok het kleinood van zijn vinger en overhandigde liet haair. Het toeval wilde, dat hij zich daarop even moest verwijderen. Toen d'e Germaan terugkwam, waren dame en ring verdwenen. Dien dag op het race-terrein hu, meende Herr Martin Levy in made moiselle Lota Maker de dievegge te 'herkennen. Naar Duitsch gebruik iwendde hij zich onmiddellijk, zon der eenig nader onderzoek, tot „die Polizail" Et vodla... Het ongelukkige voor de betrokken modiste is, dat zij geen schadever goeding van den Germaan kan ei- schen, omdat deze na haar gebleken ionschuld hals over lep naar zijm va derland is teruggespoord. Leve... pardon, weg met de politie! In zulke gevallen althans. Jacques •Dhur beweert terecht, dat in lijke zaken óók de aanklager, mét den of de beschuldigde, ten bureele moet verschijnen. En Henry Maret voegt er, met betrekking tot de aan klacht aan toe: „Dat zijn gevallen, .waarin het niet geoorloofd is zich te vergissen en waarin men dubbel ze ker moet zijn." Misschien valt ex uit het boven staande wel wat voor de Hollandsche politie te leeren. Wacht even... ook in ons vaderland hangt de promotie grootendeels af van het aantal op gemaakte processen-verbaal. Henry Maret steekt met dat verhoogingsstel- eel aldus den draak: „Onder die omstandigheden kan hot best gebeuren, dat do dief den bestolene aanklaagt. Doch dat is hee- lemaal niet van be teek en is. Mits er slechts iemand aangehouden wordt, is de verantwoordelijkheid van de politio-instelling gered. Dat zei me op een goeden dag een diender, die «r zich op beroemde, in dat jaar 164 processen-verbaal to heb ben opgemaakt. In waarheid, vertrouwde hij mij toe, was er geen enkel juist procos- verbaal bij. Maar wat moet iemand doen, die beloond en bevoorrecht wordt, als hij wèl, on ontslagen wordt, als hij in het geheel niet pro ces-verbaliseert? Dat hij proces-vorbaliseere, ant woordde ik hem. Iedereen leeft van zijn beroep." Derde zaak. Er is een wet ont worpen., aangenomen en dadelijk in werking gesteld, waarbij alle andere professioneele weddenschappen dan „le pari mutuel" op het wed ren veld strafbaar zijn gesteld. Daarmede *s het gelukkig gedaan met hot rijk der dievenbende, die zich „bookmakers"' noemt en zich liever „boekaniers" rooest noemen. Voor de goede orde zij hier ver meld, dat iemand, die, zelfs „habi- tueliemenl", een weddingschap met eem vri ind aangaat, niet lastig ge-1 vollen wordt door de wet, die slechts bedixdt, de beroepslieden ter zake te vtraffea. Er zijn millionaire onder de book makers. Waarom niet tevens „le pad mu tuel" is afgeschaft Omdat do inzet niet hooger is dan 5 francs. Omdat mathematici kunnen het in drie tellen uitrekenen het geen bar hasard-spel is. Omdat het den Staat veel opbrengt, den Staat, die bij een wet in 1891 aan „le pari mutuel" een soort van monopodie verschafte niet om niet, natuurlijk. Stol u voor, dat sinds 1891 „le pari mutuel" den Staat ruum 100 millioon francs iijker heeft gemaakt, waar van vooral de hospitalen en dergelij ke inrichtingen hebban geprofiteerd. Stel u voor, dat in de laatste jaren, juist door het toenemen van de door bookmakers ingestelde weddingschap pen, „le pad mutuel" minder en minder ging opbrengen Er was dus voor den Staat dub bele reden om de bookmakers het veld te doen ruimen. Den dag na de aanneming der des betreffende wet werd ze van krocht verklaard. In meer dan een opzicht mocht Holland... er... wel... een... voorbeeld aan... nemen. OTTO KNAAP. HET VERTREK VAN HET KO NINKLIJK GEZIN NAAR 't LOO. Reeds lang voor het aangekondigde uur van vertrek hadden Vrijdag hon derden en honderden zich ter weers zijden van den weg, dien het konink lijk gezin naar het Staatsspoorsta tion zou volgen, geschaald. Vooral oen rail geplaatst, waarvan het hoog- ste gedeelte 4 Engelse he duimen bo ven de spoorrails uitsteekt Deze rail maakt 'n deel uit van een eleotrische stroomketen die door den aeinwachtar gesloten of verbroken kan worden. Onder de locomotief is dan t se in opnemer aangebracht in den vorm van een schoen, die, bij het pas- seeren van de locomotief, over de seinrail glijdt en daardoor opgelicht of in de hoogte gebracht wordt. De schoen wordt door een sterke spiraalveer in zijn laags ten stand ge drukt en is door de locomotief ge ïsoleerd. Bevindt de schoen, zoo zul len we den seinopnemer der locomo tief blijven noemen, zich nu in zijn laagsten stand, dan is een eleotri sche stroomketen op de locomotief gesloten. De stroom hiervoor wordt geleverd doo reen paar droge ele menten of door een accumulatoren- batterij. In deze stroomketen bevindt zich een elee iromagneet, die als de stroom door den keten gaat een stukje ij zei' aan tie kt en hierdoor een witte schijf voor een glasruit brengt. Passeert nu bv. een locomotief over zulk een seinrail en wil de seinwach- ter het sein onveilig geven, dan wordt de seinrail niet onder stroom gebracht. De schoen, die zich veer 2 1/2 Engelsche duimen boven den bovenkant der rail bevindt, wordt omlaag gedrukt en verbreekt dan stroomloop op de locomotief. Hierdoor valt het ankertje van magneet en voor het ruitje vertoont zioh een roode schijf en het woord „gevaar" wordt zichtbaar. Tevens wordt nu ook een klepje gelicht, waardoor een stoomfluit begint te fluiten: dit is het hoorbare sein voor gevaar. Is d» locomotief de seinrail, die voor snieltreinverkeer ongeveer 60 Engelsche voeten lang is, gepasseerd, dan staat de schoen weer in zijn laag sten stand en is de stroomloop op de locomotief weer hersteld, doch het fluiten houdt niet eerder op, vóórdat de machinist het zg. „handeltje" weer tegen de electro magneet brengt: dus eeret moet iemand van het ma- chinepersoneei het sein waargenomen hebben. Hetzelfde beeft men bij liet sein „veilig"; behalve het zichtbare sein (een witte schijf) krijgt men dan bij het passeeren van een seinrail ook een gehoorséin en wel een electrische hel Wil de seinwachter b.v. het sein „veilig" geven, dajn sluit hij de>n stroomloop van de seinrail. Komt de schoen (aan de locomotief verbonden) nu op de seinrail, dan wordt hij weer omhoog gedrukt en verbreekt deai stroomloop op de locomotief. Doch nu gaat ook een stroom van de seinrail door den schoen naar een andere elecbromagneet, die nu het zelfde anker vasthoudt, opdat de wit te schijf voor de ruit blijft. In dezen strooinioop is ook een relais gescha keld .waarin bij doorgaan van den stroom ook een anker aangetrokken wordt. Is dit anker aangetrokken, dan is daardoor de stroomketen der vóór het paleis had needs vroegtijdig uau 10 ^7, oca dichtTaienigte postgevat. 1<wn tel gesloto «a Ugtt desa de Koningin en de Prkts, gevolgdi *""fn "J**,1"* op de locomotief, de stroom wmrt voiv door een verpleegster die Prinses Ju liana in de armen droeg, op het bor des verschenen, daverden de hoera's door de lucht, een gejuich dat zich herhaalde toen het koninklijk ouder paar met de Prinses en de verpleeg ster, gezeten in een gala-hofrijtuig, tusschen de dichte menschenrijen doorreed.. Minzaam knikkoud beant woordde Koningin Wilhoimina de hartelijke ovatie van het publiek. Nauwelijks vertoonde de Koningin zich op het plankier bij liet Haagsche Station de Prins bleef nog korten tijd in de koninklijke wachtzaal ach ter of er barstte een stormachtig gejuich los uit de opeengepakte me nigte, welke zich op het perron ter weerszijde van liet vorstelijk wacht- salon bevond, en die ditmaal tot zeer dicht in de nabijheid van H. M. werd toegelaten. Met een gelukkigen glim lach op het gelaat nam onze Koning in dezen waarlijk treffenden af scheidsgroet in ontvangst, neigende naar alle zijden. Toen H. M. het compartiment be stegen had gevolgd door de verpleej ster, ontdeed de Koningin zich van hoed en mantel en plaats nemende voor een der breede vensters van het compartiment, waarvan de gordijnen niet waren nedergelaten, gelijk wel het geval was bij de overige vensters, nam onze Vorstin het Prinsesje van do verpleegster over en bleef met Haar Kind op den schoot daar zitten tot aan het vertrek van den trein, velen op liet perron aldus de welkome gelegenheid biedende, Moeder Dochtertje eens goed te kunnen zien. Uitnemend zag Hare Majesteit er uit. Even voor het vertrek van den trein nam Z. K. H. de Prins plaats in den trein. ZICHTBARE EN HOORBARE SEI NEN VOOR DEN TREINMACHINIST Men schrijft aan de „N. R. Ct.": In ons land zal spoedig op de treinen eten inrichting in gebruik worden ge nomen, die op sommige spoorwegen in Engeland reeds met sucoes is toe gepast. Te veel mechanische over brenging is bij die nieuwe inrichting uitgesloten, terwijl naast zichtbare ook hoorbare seinen met deze inrich ting op de standplaats van den ma chinist zullen worden gegeven. De beschrijving dezer inrichting is ais volgt: In het hart der spoorbaan wordt de locomotief, de stroom weer broken wordt. Behalve zichtbare heeft men bij de ze inrichtingen waarmee de proevem, slaagden, dus ook hoorbare seinen en wel beide in de onmiddellijke na bijheid van den bestuurder der loco motief, die zelf hert. seintoestel in den gewonen stand heeft te brengen, om het fluiten of schellen te doen ophou den. DUBBELE POGING TOT DOODSLAG TE SNEEK. Sedert gerilimen tijd bestond er te Snoek een zeer gespannen quaes tie tusschen de buren IJ. Minks en G. Daum, heiden wonende op „Nieuw Self help" te Sneek. Vooral had M. het meer tegen de vrouw van laatstge noemde. Zaterdagmiddag kwam zoo als we reeds in 't kort mededeel den de quaastie tot volle uitbars ting. Aanleiding daartoe gaf een he vige woordenwisseling over de vuile straat. Bij den twist hierover vielen nog al scheldwoorden. M. schijnt daairöoor woedend te zijn geworden, kreeg booze plannen en bracht ze, lielaasl tot uitvoering. In plaats .van 2 uur naar zijn werk te gaan ging hij de stad in en kocht een scherp steek mes, als slagers veel gebruiken, en een revolver met 50 scherpe patronen. Ln de straat naar zijne woning zag hij vrouw D, voor zich uitloopen. M. haalde haar in en gaf haar nabij har re woning een schop. Zij snelde daar op in huis, achtervolgd door M., die haar in de gang met het mes een ge vaarlijken steek in den hals toebracht en drie snij wonden onder den rech terarm. Op haar hulpgeroep kwam hare buurvrouw, de vrouw van P. Olij, toe snollen, die titans het mikpunt werd van M. Uit de revolver loste hij een schot op haar, dat gelukkig miste. De woede van M. scheen toen wat be koeld, daair hij naar huis ging. Daum werd ijlings gewaanschüwd en riep de hulp der marechaussee in. De gewonde vrouw werd door dr. Bourna verbonden een later op den avond naar het St, Antonius Zieken huis vervoerd. Haar toestand moet zich nog al gunstig laten aanzien. Door de marechaussee zijn mes, re volver enz. in beslag genomen. M. moet bekend hebben aan deze, mes en revolver gekocht te hebben, om •erst vrouw D. te doo den en daarna met de revolver zichzelf van kant te j maken. Het laatste had hij op snteeken zijner vrouw nagelaten. Thans toont hij diep berouw. M. is zilversmid en stond steeds als oppassend bekend. Gedurende 24 jaar aaneen was hij bij den zelfden patroon werkzaam. Ook D. staat gun stig bekend. M. werd door de marechaussee naar Leeuwarden vervoerd om ter beschik king te worden gesteld van de justi tie aldaar. MENINGITIS. Te Zegwaard doet zich een geval van meningitis voor bij den uit zijn garnizoen te 's-Gravemhage terugge keerden militair R. EEN GEDENKPENNING. Naar de N. Ct. verneemt bestaat het voornemen om ter herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana een gedenkpenning te doen slaan. HORLOGE-VERDUISTERAAR IN 't GROOT. Over de verduistering van horlo ges op zeer giroote schaal te Amster dam, schrijft de TeL: Meer dan 130 horloges zijm er verdonkeremaand. De verdachte, Lindeboom, moet zich -reeds langen tijd aan het belee- nen van de hem ter reparatie toevtf- trouwde horloges hebben schuldig gemaakt. Naar werd verzekerd, reeds gedurende meer dan één jaar. Zijn methode was: het eene gat met het andere te dempen. Wanneer derhal ve de klanten ongeduldig werden en zich op hun navrage niet langer met een kluitje in 't riet lieten sturen, loste Jiij, faute de mieux, im dergelij ke gevallen de horloges weder in, om in de plaats daarvan echter ander© opnieuw te be leunen. Zoo marcheer den de zaken langeui tijd. Deze en gene vermoedde echter wel eens onraad, zoodat het een enkele maal gebeurde, dart de politie in den arm werd genomen. Op het uiterste oogenblik wist hij er zich dan steeds weder uit te redden. In allerijl volg de inlossing en er kraaide geen haan naar de machinaties, die daarbij 't spel geweest waren. In den laats ten tijd scheen het evenw-el met bet financieel» uithou dingsvermogen van den man gedaan te zijn. Telkens weder was hij ge noodzaakt, degenen, die hun eigen dom na een wachten van verscheide ne weken terug wenschtem, onver- richterzake heen te zenden. Ln ver schillende banken van leening had hij horloges genoeg staan, doch de mogelijkheid om deze tegen andere te verruilen was verkeken, daar de voorraad uitgeput was. De man heeft zich zelf bij de politie aangegeven. Uitkomst was er blijk baar niet meer. Zijn opgaven strek ten tot- de inbeslagneming van de be leende horloges. Het zijn er im 't geheel een 130 stuks. Voorwaar geen kleinigheid! In hoofdzaak zijn het heerien-hor- ges, waaronder een groot aantal gouden. Zeer kostbare uurwerken zijn er zelfs onder. Eén dar horloges was namelijk voorzien van een fijn zilver-trillend slagwerk. Zijn magazijn tuan de Prinsen gracht is thans voorzien van een bil jet, vermeldende, dat men zich voor zaken aan het politiebureau Raam poort kan vervoegen, alwaar 't storm geloopen heeft. hetons land een wettelijke bepaling komt, die hypnotiseeren en „magne- tiseeren" door onbevoegden tót straf bare handelingen stempelt. Hert leek ine uoodig, dat het blijkt, dat van medische zijde de handeling van den zenuwarte hot aanzetten tot hypnotiseeren streng wordt af gekeurd. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. HYPNOTISME EN DE GENEESKUNDE. Is. Zeehandelaar (arts) schrijft in 't llbkl. Reeds vroeger, toen de zaak Hirscto manMuller voor liet eerst bekend werd, bleek uit de verklaringen, dart mej. Hirschman op raad van een ze nuwarts door Mül'ler werd gehypno tiseerd. En nu hlijkt uit do behande ling voor de Haagsche Rechtbank op Donderdag 10 Juni ten duidelijkste, dat werkelijk een zenuwarts, met na me genoemd, den lieer Muller niet al leen aangeraden heeft mej. Hirsch man te hypnotiseeren, maar dat zulks zelfs geschiedde ten huize van dien arts. Dit hypnotiseeren had ten doel als tegengif te werken ten opzichte van de beweerde hypnose van den hoer Müller. Het komt me voor, dat de handel wijze van den zenuwarts door de ge neeskundigen niet zonder eenige op- of aanmerking mug worden voorbij gegaan, omdat er een groote princi pieel© vraag vastzit aan den bedoel den raad en wijze van handelen van den zenuwarts. Deze principled© vraag luidt„ls het goed of behoor lijk, van medisch standpunt, de hyp notische behandeling te leeren of over te laten aan derden, leeken, waar de ze wijze van behandeling in hare con sequente® volstrekt niet tot de on schuldige behoort" Ik meen op deze vraag meteen liet antwoord te moe ten laten volgen en wel een beslist „neen, dat is niet geoorloofd." Wanneer voor mej. Hirschman hyp notische of psychotherapeutische be handeling uoodig- was, dan kon en moest deze behandeling door een ge neesheer geschieden, niet door een leek en zeker niet door den heer Mülilcr. De hypnotische behandeling wordt in verschillend© landen terecht alleen aan geneeskundigen toegestaan en in sommige landen nog met de restrictie dat bij eene hypnotische behandeling steeds een dende persoon aanwetzig moert zijn. Hoe bedoelde zenuwarts hert aan durfde de bijzonderheden doen er absoluut niet toe om de volstrekt niet ongevaarlijke behandeling (al thans in harkten van met-deskundi gen) te leer en en over te laten aan een niet-medicus is mij ten ©enen male raadselachtig on ik meen ,dart het overgroot© deed der geneeskundi gen er juist zoo over denkt Hert is drinaend uoodig, dat ook k VOOR OUDEN VAN DAGEN. Maar al te dikwijls brengt hooge ouderdom rheumatiek, jicht, heup- jicht, rugpijn, urLne-ongesteldheden en. graveel roet zich. Houdt Uw nie ren gezond en sterk en Uw oude dag zal vrij zijn van deze kwalen. Dit is de ondervinding van een oude vrouw te Amsterdam, die zich thans opgewekt gevoelt. Mejuffrouw da Wed. A. Stoeltjes, Rozenstraat 168 te Amsterdam, be richt ons: ,Het feit, dat ik ondanks mijn zeventigjarigen leeftijd zoo prachtig ban genezen, dringt mij U het volgende te verklaren: Dikwijls moest ik door de hevige pijn, welke ik uit hoofde van een nierziekte, waaraan ik reeds acht jaren sukkel de, te doorstaan had, te bed blijven. Al wart ik er voor gebruikte, niets hielp mij van d© vtreeselijke pijn in rug en zijd© af. De urine, die met schokken kwam, deed mij evenzeer soms krimpen van d© pijn. Het water was met wolken en zaksel en ver spreidde een onaangename lucht. De hoofdpijn en duizelingen verlieten mij nooit en ik ging van dag tot dag ach teruit. Een kennis vestigde mijn aandacht op de genezingen, door Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen bewerk stelligd, en ik liet een loosje komen. Terwijl er geen raad voor mijn. ziek te sclieen te bestaan, bewezen Uw pik len ook bij mij hun weldadige wer king. Reeds spoedig kon ik veel be ter slapen en begon d© pijn af te ne men. Na een zestal weken er mee door te zijn gegaan, waren aLle ziek teverschijnselen geweken.'' „Sinds ik, dank zij Foster's Rug pijn Nieren Pillen, genezen ben", zoo meldt ons Mej. Stoeltjes eenige maanden later, „heb ik geen last meer gehad van de nieren. Al leen bij een gevatte kou, bemerkte ik nog iets, doch de inneming van ee nige pillen deed ook dit verdwijnen. Weest overtuigd van mijn dankbaar heid." (w.g.) Wed. Stoeltjes. WENK AAN HOOPERS. Foster's Rugpijn Nieren Pillen worden niet los verkocht, enkel in doozen, waarop de naam van hst geneesmiddel voluit voorkomt. Vraagt uitdrukkelijk Fos ter's en gij zult de goede krijgen. Zij zijn te Haarlem verkrijgbaar bij de Hoeren J. J. Göppinger, Giroote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaar- 38. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. Verreweg het beste Laxeermiddel. Heerlijk van smaak. Verkrijgbaar ia Apotheken. Priji 1.26 per flacon. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMHEL's Haematogen onmiddellijk voor den hoofd- maaltijdl Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel -versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaakselsl OVERPLAATSING VAN HUZAREN. Door H. M. de Koningin is in be ginsel bepaald, dat het regiment hu zaren, hetwelk te Venlo en Roermond in garnizoen Jqft, zal worden ver plaatst naar Tilburg en Breda. AARDSCHOKKEN EN VLOEDGOLF IN KORINTJI. Het Vad. schrijft: Merkwaardig is het bericht over hetgeen in hot berglandschap Ko rintji in den nacht van drie op vier dezer is voorgevallen. Volgens het Regeeringstelegram hebben toen he vige aardschokken, gepaard met een vloedgolf, dat landschap geteisterd. De toelichting in hot telegram, dat d© bedoelde streek tot de residentie Padangsche Bovenlanden behoort, wijst er op, dat liet eigenlijk© Ko- rintji, nL de landschappen VIII Ha- lai Kaan en III Halai Kain, bezocht is, in welks midden het uitgebreide meer van dien naam is gelegen op 730 M. boven de zee. Een hoogvlakte, die door het Zuidelijk deel der Padang- sche Benedenlanden van den Indi- sehen Oceaan is gescheiden ;van Pasir Ganting aan de kust tot ovengenoemd meer is 3 A 4 marschdagen, verder Zuidwaarts door het Noordelijk deel der residentie Benkoelen, en in het Noorden ©n Westen begrensd door hooggebergte mert der vulkaan, den Piek van Indrapoera pi. 3806 M. op de Noordelijke grens. Nu is het opmerkelijk dat geen melding is gemaakt van buitenge- wone vulkanisch© erupties, zoodat men wellicht hier niet aan een vulka nisch© aardbeving heeft te denken, eerder aan een dislocatie-aardbe ving. Dan ook trekt de aandacht de ver melding van een vloedgolf, waarbij niet anders kan gedacht worden dan aan een rijzing van het niveau van het meer van Korintji. Dit meer, ook Danau Gedang ge noemd, heeft lage, meestal moerassi ge, boschrijke oevers met tal van diepe inhammen en een zwartzandi- gen bodem; de lengte en breedte wor den op 10 en 6 KM. geschart. Aaai do oevers worden talrijke goed bevolkte doesoens aangetroffen, zoo als tijdens de expeditie van 1903 bleek. Vermoedelijk dus dat de vele verliezen waarvan het telegram mel ding maakt, het spreekt van 200 doo- den en veel gewonden, door deze be volking geleden is. Trouwens van het' meer gaat het terrein naar alle zijden spoedig sterk omhoog en ligt het als het wa/re ingesloten in een kring van toppen in het midden der hoogvlak te, w. o. sommige een hoogte berei ken van 2300 M. boven de zee. Aan de Noordoost-zijde van en aan het meer is onze bestuurspost tevens garnizoensplaats Senggaran Agoeng gelegen. We vinden gelukkig niets omtrent dien post vermeld en mogen dus aannemen, dat deze aan de cata strophe ontkomen is. Het detache ment aldaar is getrokken uit het gar- nizoens-bataljon van Palcrnbang en staat onder de bevelen van den on langs tot kapitein bevorderden len luitenant C. A. Rogge of Ronge, ter wijl de 2e Luitenant H. Dubourcq daarbij is ingedeeld. Hebben we het juist, dan is eerst genoemde officier tevens belast met het civiel bestuur over de onder af deel in g Korintji der residentie Pa- dangsehe Bovenlanden. ATJEIL Bij K. B. is ter belooning van hen, die zich hebben onderscheiden in het Gouvernement Atjeh en Onderhoorig- hedan gedurende het eerste half jaar 1908: I. in de Militaire Willemsorde a. bevorderd tot rid«ier 3e klasse: d© sedert gepensiormeerde Europee- sche sergeant van het korps mare chaussee F. Ch. Frank (algemeen stamboek no. 60333) b. benoemd tot ridder 4e klassede eerste luitenants H. J. Schmidt en J. J. Jenaede Europeesche sergeanten W. Ras (algemeen stamboek no. 39130) en L. Q. Robaard (algemeen stamboek no. 60294), eerstgenoemde sedert gepensionneerd, en <1© Lnlond- sche korporaal Roeman (algemeen stamboek no. 34497), allen van hot korps marechaussee II. bepaald dat bij afzonderlijue dagorders, zoo in Indië als in Neder- land, eervol zullen worden vermeld de kapitein der infanterie W. van der Vlerk «ie eerste luitenant van liet korps marechaussee L. P. Makkink de sergeant-majoor der infanterie N. J. Zijlstra (algemeen stamboek no. 65072) de Europeescli© sergeanten van het korps marechaussee J. van der Post (algemeen stamboek no. 50138) en A. F. A. E. Yon Gilsa (algemeen stam boek no. 53142), en de Europeesclie sergeant der infanterie J. Joris (alge. meen stamboek no. 57655). DE TIRAN VAN MAROKKO. De correspondent van <io New- York Herald" te Madrid seint aan zijn blad het volgende belangrijke be richt Uit volkomen betrouwbare bron verneem ik, dat de tegenwoordige sultan van Marokko Moeley Hafid d© gezanten dor mogendheden en voor al «toe van Frankrijk, Spanje en En geland zeer uit de hoogte en bijna mo. een soort minachting behandeld heeft Zijn houding heeft den wrevel van sommige mogendheden opgewekt, vooral omdat hij het aan de mogend heden te danken heeft, dat hij, in plaats van Abdoel Azis, sultan is ge worden. Bovendien heeft men mij me degedeeld, dat hert gezag van Moeley Hafid lang niet zoo gevestigd en sterk is als een zekere Europeesche mogendheid (Duitschland) vóórgaten dat de kwestie van zijn onttroonuig ten gunste van zijn broeder wellicht weldra zal worden overwogen. Staat ons een nieuwe Marokko- kwestie te wachten De Madrileeusch© bladen spreken reeds van krachtige militaire maat regelen van Spanje en Frankrijk. SCHIPBREUK. Dinsdagnacht is gedurende een storm een visscherschuit uit Donar- n&ney verongelukt. De opvarenden, 9 persenen., verloren hier hel. leven.. EEN BUITENKANSJE VOOR DE FRANSCHE SCHATKIST. Van de nalatenschap van den schat rijken Chauchard, te Parijs overle den, van wiens testament wij dezer dagen hert een en ander mededeelden» moet 18 mdJioen belasting betaald worden. DUEL IN DE DIPLOMATIE. De Russische attaché bij d© Turk- sche ambassade heeft den Servischen' gezant in Konstantinopel, Nevado- witsj, uitgedaagd, en zulk» naar aai>< Leiding van een reeds sedert jaren durende vee te die in de laatste dagen is ontaard in mondei in ge beLeedigia*}

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6