Verschijnt dagelijks, behalve op Zoo- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Omstreken Binnenland 26e Jaargang. No. 7961 MAANDAG 14 JUNI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABOSNBMBHTES PER DRIB HAANDBNl Voor Haarlem Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente).1-30 Franco per post door Nederland1.65 Aizonderlijke nummers 0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 3-4 de omstreken en banco per post 0.45 - Kügavo iet Veonooticttap Lepreus Coster. Dtraeteof J. PEEREBÖOK. Tot de plaatsing van advertentten en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bnitenlandseh Advertentie-Bureau D. V. ALTS/ Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. AD VERTENTIÈNi Vaa I—5 regels 50 Cis.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten hei Arrondissement Haarlem van 1—5 regels i—elke regel meer ƒ0. ES Reclames 30 Cent per regel, Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentlön van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie en Administraties Groot© Houtstraat 55. tatercommtmaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie f24 Drukkerij i Zolder Boltenspaarae 6. Telefoonnummer 122. DIT NUMMER BESTAAI UIT ZES BLADZIJDEN- EERSTE BLAD. DINSDAG 15 JUNI. Gr. Kerk: Orgelbespeling, 1—2 uur. Velsen: Raadsvergadering, 1 uur. STUKKEN VAN DEN RAAD. ONDERWIJS-HERVORMING. Als gemeld heeft bet bestuur van die afd. Haarlem van den Bond van Neder 1. Onderwijzers den Raad mee gedeeld, dat het aanbeveling zou ver dienen met het standen-onderwijs ook de standenscholen op te ruimen, en geen scheiding te maken tusschen hen, die het volte schoolgeld betalen en hent voor wie een lager wordt be rekend, en wat de wijziging detr schoolgeldregeling aangaat, het ge- wenscht zouden achten een proportio neel schoolgeld vast te stellen, waar hij, aangegeven werd voor welke in komens de verschillende bedragen van schoolgeld warden berekend, waarbij dan, evenals bij het school geld voor gewoon 1. o. aftrek zou kun nen plaats hebben voor het aantal kinderen beneden een zekeren leef tijd. DE TRAMCONCESSIE. B. en W. stellen voor de volgende hoofdvoorwaarden te stellen voor de concessie aan de H. IJ. S. M. betref fende de stadstram: lo. De concessie zal worden ver leend voor een tram, waarop de wet van 9 Juli 1900 (Stbl. no. 118) niet van toepassing zal zijn. 2o. Voor de lijnen mogen niet in aanmerking komen de Gierstraat, Ko ningstraat en Smedestraat. 3o. In de exploitatie kan niet opge nomen worden een lijn KrochtZijl straat—Zij lwcg, maar bij mogelijke exploitatie van een lijn Zijlwe; RaaksVerwulft, kan desgewenscht een verbindingslijn KrochtZijl- staat worden toegestaan als dienst- lijn. 4o. Indien de H. IJ. S. M. bij moge lijke exploitatie van een lijn Zijlweg- Raaks-Verwuift met de E. N. E. T. tot overeenstemming kan komen over het meegebruik van het gedeelte der lijn van die Trammaatschappij, zal door de gemeente niet worden vastge houden aan den eiscli een nieuwe brug te bouwen tegenover de Raaks over den Zijlsingel, doch genoegen nemen niet een ver breeding van de Zijlbrug. TERUGGAAF WATERLEIDING- GELDEN. De heer F. Rozenliart verzoekt ge deeltelijke of gehcele teruggaaf van geld, betaald voor 180 kub. M. water, die door een lek, buiten zijn schuld ontstaan, zijn weggevloeid. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te beschikken, wijl tot nu altijd dergelijke verzoeken van de hand gewezen werden. AANKOOP GEMEENTEGROND. De Vereen. Mij. tot verbetering der huisvesting van minvermogenden, al- hierl verzoekt voor f 50 een open erf; kad. sectie D 7288, groot 21 centiaren te mogen koopen van de gemeente, ten einde op het terrein van het per ceel De Wïtstraat no. 9 een goede wo ning te kunnen bouwen. B. en W. stéllen voor tot den ver koop over te gaan, WEGBESTRATING. De heer H. E. van der Steur en 9 andere bewoners van den Kinderhuis- singel, van de Pieter Kiesstraat tot de Haarlem. Katoen-Mij., verzoeken om den slechten weg voor hun peroeelen te doen bestraten. B. en W. stellen voor aan dit ver zoek te voldoen en de grintverharding van den Kinderhuissingel, van Pieter Kiesstraat tot ongeveer bij perceel 62 to vervangen door een kl inker bes tra- tpg- Do werkzaamheden zullen dit na jaar worden uitgevoerd.-. 'AANKOOP PERCEEL'. B. en W. stellen voor aan te koo pen het perceel Lange Hoeren vest no. 1 voor f 4000 om door afbraak den toegang van de Amsterdamsche vaart tot de Lange Heerenvest wederom tie verbeteren. Zij vragen daarvoor een orediet van J 4200. VOORMALIGE CORPORATIëN. B. en W. stellen voor in overeen stemming met het advies der Finan- cieele Commissie goed te keuren de be grootLng van inkomsten en uitga ven van de goederen der voormalige corporataën van neringen, ambach ten en bedrijven, voor 1910 in ont vangst en uitgaaf sluitende met een bedrag van 2043.12 1/2 en met een vermoedelijk batig saldo van 1300. BOUW SLACHTHUIS. De aannemer A. de Haan, te Heem stede, bouwer van bet Gem. Slacht huis, verzoekt een zoodanige som te zijner beschikking te stellen, dat hij niet langer in staat van insolventie blijft verkeeren en zijn rehahilitatie kan volgen. Voor f 332.000 heeft hij bij onder- hamdsche aanbesteding de bouw aan genomen, nadat de publieke aanbe steding schipbreuk had geleden. Door hem is echter voor 412.595.41 ver werkt. Door de veel te lage aannemdmg is adressant gefailleerd en kon nog niet ten volle 20 uitkeeren. De oorzaak der te lage aanneming wijt de heer De Haan, dat de eischen bij de uitvoering zeldzaam streng en niet in overeenstemming waren met de aanwijzingen van den Directeur van Openb. Werken. Het toezicht was van dien aard, dat de Directeur telkens tusschen- beiden moest treden ejn veie afkeurin gen van materiaal te niet deed. Die afkeuringen waren echter oorzaak, dat de leveranciers niet dan tegen bij zonder hooge prijzen wilden Leveren. Daardoor en moeilijkheden met dw werklieden werd hem een verlies van ruim 50.000 berokkend. B. en W. stellen voor af wij ziend op dit verzoek te beschikken. GEMEENTEGROND. Die hear L .P. Noë verzoekt een hem in huur afgestaan terrein vóór het perceel 19 in eigendom te mogen heb ben. Daar 't mogelijk is, dat de grond- strook benoodigd zal zijn voer ver- hreedimg van een voetpad, stellen B. en W. voor afwijzend te beschikken. BURGERLIJK ARMBESTUUR. B. en W. stellen vootr in overeen stemming met het advies der Fin. Commissie goed te keuren die reke ning en verantwoording van het Burg. Armbestuur over 1908, tot een bedrag van 42.970, waai-onder een gemeente-subsidie van 35.085. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Ged. Staten bieden de begrooting voor 1910 aan. De inkomsten en uit gaven zijn geraamd op f 2.539.174.844, waaronder een post van 34.870.74| voor onvoorziene uitgaven. 't Batig slot van 1907 is /74.681.35J. 12 opcenten op de hoofdsom der be lasting op de gebouwde eigendom men zijn geraamd op f 287.74912 op centen op die der ongebouwde eigen dommen op f 86.410; 11 opcenten op die der personeel© belasting 285.366. Deze laatste opcenten worden in vel band met de genaamde uitgaven 1 hoogar gesteld dan voor 1909. De provinciaie bijdrage in de kosten van verpleging van behoeftige krank zinnigen is geraamd op ÏOO.ÜOO. Ook is een post van 180.000 uitgetrokken als kosten van verpleging van be hoeftige krankzinnigen, welke recht- streeks door de provincie betaald worden, maar ouder de inkomsten is een pust van 150.000 als teruggaat door de gemeenten voor edae kosten, 't Tekort op do rekening van 't ge sticht ,,Duin en Bosch" wordt ge raamd op f 80.001. f 250.000 is uitgetrokken als tweede gedeelte der provinciale bijdrage aan de H. E. S. M. voor den aanleg van spoor( train) weg en in de Haarlemmer meer en haar omgeving en f 165.000 als tweede gedeelte van de provincia le bijdrage voor den aanleg van den spoor (tram) weg Alkmaar—Zijpe— Schagen. Hiervoor zaJ een getdleening van 415.000 gesloten worden. Do subsidie voor de Haartemsche Huishoud- en Industrieschool is uit getrokken op f2200. Hiervoor zal een afzonderlijk voorstel door Ged. Staten gedaan worden. Uit een 6taat van de schulden der provincie Noord-Holland op 1 Jan. 1910 blijkt, dat deze schuldenlast to taal 4.252.000 bedraagt. In 1910 moet 165.000 afgelost worden. Ged. Staten stellen een wijziging voor in 't hijzonder reglement van be stuur voor den Huiswaarder- en Oos terwee zenpolder Artikeil 1 zal dan lulden De polder is begrensd als volgt ten noorden en ten oosten door de Koedijkerwaard ten zuidoosten door de Nieuwe Vaart, en ten zuidwesten door het Groot Noord-Hollandsch Kanaal., VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Burgemeester van Haarlem, maakt bekend dat op Dinsdag 29 Juni 1909, van des voarmiddags negen tot des namiddags vier uur bij hem ter secretarie der gemeente kunnen war den ingeleverd de opgaven van can- didaten ter periodieke verkiezing van 4 leden van den gemeenteraad in het eerste kiesdistrict der gemeente Haarlem; van 4 loden in het tweede kiesdistrict, em van. 3 leden in het derde kiesdistrict, en dat van 15 Juni a.s., tot en met voren genoemden dag ter gemeente-secretarie (aan de le Afdeeling) die formulieren, voor die opgaven kosteloos voor de kiezers ver krijgbaar zijn. DE HERSTEMMING. De vergadering, waarin Mr. J. H. ThAetl zal optreden, wordt Maandag 21 dezer gehouden. RECLAME-TENTOONSTELLING. De 17de eeuwsche geveltjes in den tuin van 't Brongebouw beginnen hum voltooiing te naderen. Karakteristiek komen ze uit boven 't frisch-jange boomengroen. Wanneer men nu in den Bron gebouw-tuin wandelt demkt men zich een paar eeuwen verplaatst: enkele dingen herinneren nog maar aan de 20e eeuw. Daar is b.v. de Vleeschhal, eem getrouwe copie van die welke op de Groote Markt staat, het vischhuisje en de hoofdwacht, het vroegere Raadhuis. De ontwerper der geveltjes, de heer J. Benulke, heeft langen tijd in de afbeeldingen en gravures uit t Amsterdamsche ar chief bestudeerd, om alles zoo na tuurlijk mogelijk weer te gevem. De ingang wordt gevormd door de Groote Houtpoort, zooals die in 1826 afgebroken is. Misschien dat zeer ou den van dagen haar zich nog wel zul len weten te herinneren. De stads gracht er vóór zal uitgegraven wor den, een smal hrugetje zal de verbin ding met den vasten wal" onderhou den. Een voormalig Stads Wees- en Ar menhuis zal niet ontbreken, even min als een 17e eeuwsch pothuis. Op enkele détails na, die noodza kelijk veranderd moesten worden, zijn alles geveltjes juist zooals de vroeger bestaan hebbende, Artistiek zijn ze door de heerem Bennike em Vern- hout, leerlingen van den heer Jan Maandag, dem bekenden tooneeldéco- ratie-schilder, te Amsterdam, ont worpen. Alleraardigst doen de groene en roodwitte luiken voor de kleine in lood-gevatte ruitjes. Zelfs de bloem potjes er vóór zijn niet vergeten. Opzettelijke vernieling. Zondagavond half negen had op de Gasthulsvest een oploop plaats, ver oorzaakt door een 18-jarigen jonge ling, die in een bierhuis aldaar moei te had gemaakt, waarop hij op straat was gezet. Om zijn gemoed te koelen, heeft hij een glasruit van dat bierhuis opzettelijk ingeslagen. Spoedig war ren twee agenten van politie aanwe zig, die hem, daar hij tevens in dron kenschap verkeerde, naar de Smede- SLraat hebben overgebracht. Verzet tegen de politie. Op datzelfde uur werd in de Groo te Houtstraat door eem agent van po litie gearresteerd een jongmensch, dat bekeurd was, maar weigerde zijn naam enz. op te geven. Tegen deze arrestatie heeft hij zich echten* kracht dadig verzet, door den agent te aftaan en te schoppen, zoodat deze genood zaakt was hém lo® te laten. Daar zijn naam bekend is geworden, wordt pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt. Verbetering. In ons nummer van Vrijdag j.l. komt voor een bericht omtrent de ar restatie te 's-Gravenhage van <Lcn milicien K. Dit moet zijn milicien R. Te water geloopen. Gistermiddag omstreeks 5 uur ge raakte in het Zuider Buiten Spaarne een man, die onder den invloed van sterken drank was, te water. Door eenige voorbijgangers werd hij opge merkt, en werd hij met veel moeite weder op het droge geholpen. Opstootje. Zondagnamiddag omstreeks 5 uur had er in de Klarenbeekstraat eau opstootje plaats. Eenige jongens had den bij een bewoner dier straat een ruilt ingegooid. De man haalde een der jongens bij zich in huis en dien/de hem een pak slaag toe. Hij wilde echter den knaap niet laten gaan, vóór de ruit betaald was. De politie moest er bij komen om den jongen te ontzetten. De lieve jeugd is tegenwoordig weer Jast ia: I Ergerlijke baldadigheid. Een occasional corr. meldt Zondagmiddag omstreekg 4 uur heb ben een 10-tal jongens weer eenleelijk stukje aan de Israëlitische begraaf plaats aan den Doodweg uitgehaald. Zij klommen over het hek en speelden er krijgertje, één ging zelfs aan een grafsteen staan trekken en schudden, zoodat hij heen em weer bewoog. Waterleiding gesprongen. Zaterdagmiddag had de heer A. Koopman in de Zuidpolderstraat liet ongeluk, dat de waterleiding in zijn huis sprang. Al de huizen op die rij stonden weldra vofl water, liet welk voor de bewoners der verschillende huizen wegens hun inboedel een groot ongerief was. Om drie uur begon men direct zoowel met de waterleiding te herstellen als met het water te ver wijderen en tegen den avond was al les weer in orde. (Zie vervolg Stadsnieuws onder de laatste berichten). OVERVEEN. De Tetterodeweg was van het sta tion Overveen naar de duinen steeds met puin hard gemaakt. Thans is men bezig dit puin uit te graven. De weg zal voor een groot gedeelte wor den bestraat, zeker ten gerieve van de vele wandelaars die hier dies zo- mes langs komen en dikwijls veel last van de stofwolken ondervonden. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland is aanbesteed Hot ver diepen en verbreeden van het gedeel te der Houtvaart gelegen in de gem. Bloemend aal en Heemstede, van de Zanderij-vaart naar Oosterduin af tot in de trekvaart van Haarlem naar Leiden. Het laagst werd ingeschreven door den heer G. P. Goossens te Haarlem mermeer voor 1860. BLOEMENDAAL. Zaterdagmiddag geraakte lm dc bleekerij van dien heer Van Hooff op de Jan Gijzenvaart een strijkster met haar hand tusschen een wals, waar door deze hand ernstig verbrand en gekneusd werd. Dr. Bakker verleende de eerste hulp, waarna het meisje naar het St. Elisabeths Gasthuis werd overge bracht.: AERDENHOUT. Dait liep goed af. Doordat de voerman J. Barnhoorm van een in beweging zijnde» wagen afsprong, kwam hij met een zijner beenen zoodanig in aanraking met do spaken van liet voorwiel, dat dit li chaamsdeel ernstig werd gekwetst, waardoor Bamhoorn geneeskundige hulp moest inroepen. Voor Bamhoorn, die vader is van ean groot gezin, is dit een ware ramp. IJMUIDEN. MUZIEKCONCOURS. Zondag werd het 22e concours van den prov incialen Noord-Holiandschen Bond van Harmonie- en Fanf ar ©gezel schappen aan de Kon. papierfabriek te Wijkerroog voortgezet mét de Sec tie B. Haraionio. Daaraan weixl deel genomen door 4 vereen igingen in de 3e afdeeling, 5 in de 2e afdeeling en 1 in de eere-afdeeling. Evenals den vo- rigen Zondag werd de dag geopend met den marschwedstrijd, waaraan 9 vereenigingen deelnamen. De eerste prijzen in elke afdeeling zijn ver guld zilveren medailles2e prijzen zilveren medailles 3o prijzen bronzen medailles. Voor den wedstrijd om den ©ereprijs is een zilveren lauwertak welwillend beschikbaar gesteld door de burgerij van Wijkeroog. Te half twaalf opent de eere-voor- zitter, de heer K. Veldkamp, van Krommenie, het concours in de keu rig versierde concertzaal van de pa pierfabriek met een woord van har- tel ij kon dank aan de directeuren en aan de eigenaren van het terrein ook der burgerij van Wijkeroog wordt dank gebracht voor den fraaien lau werkrans. De heer Wiepkes, directeur, dankt namens de eigenaren. De heer W. G. Ilaye, advis-eerend lid van het Hoofd bestuur, herdenkt in warme bewoor dingen de vele en groote verdiensten van den aitredenden voorzitter, den heer K. Veldkamp, die tot eere-voor- zitter is benoemd. Te twaalf uur vangt onder vrij on gunstig weer, harden kouden Noor denwind met van tijd tot tijd wat re gendruppels, de marschwedstrijd aan. Daaraan wordt deelgenomen door 3 vereenigingen uit de 3e: vijf vereenigingen uit de 2e, en 1 uit de le afdeeling. Te half twee vangt het concours aan met de dorde afdeeling. Verplicht nummer is Donizetti's La fille du re giment, van Kesselsvoor de tweede afdeeling La Confidence, van \Y. Perk, en voor de eere-afdeeling Marsch du Couronnement uit de Pro feet, van Meyerbeer. De uitslag is als volgt Marschwedstrijd, le prijs Eendracht Velsen, directeur J. J. Zwart, met 54 punten, 2e prijs Concordia, IJmui- don, directeur Sam. Vlessingi met 49 punten, 3e prijs Kunst na Arbeid, Hoorn, directeur F. Fel kers, met 48 punten, tweede 3e prijs Ons Genoe gen, Wormerveer, directeur A. Meyns mot 48 punten. Derde afdeeling le prijs Zandvoorts Harmonie, Zandvoort, directeur R. van 't Hoff, met GO 1/2 punt, nummer naar keuze, Amphitrito, van Boisson, Tweede prijs a, Duinklank, directeur Polderman, met 49 punten, nummer naar keuze, Mignonnette van Bou rn an, tweede prijs b, Zaandamsch Muziekcorps, Zaandam, directeur G. Bakker, met 48 punten, nummer naar keuze ïsidora van Bedouin. Tweede afdeeling le prijs Concordia, IJmui- den, directeur Sam. Vlessing, met 721/2 punt en bijzonderen lof van de jury, nummer naar keuze Cortege de Ballet, van L. Montague, tweede prijs a, Apollo Hoorn, directeur D. Koning niet 59 punten, nummer naar keuze Soutanes sur Carmen, van J. Mar tin, tweede prijs b Ons Genoegen, W ormerveer, directeur A. Meyns mot 56 1/2 punt, nummer naar keuze, fan tasie Ballet van Montagne, tweede prijs c Harmonie Wie ringen, direc teur P. Bruul met 55 i/2 punt, num mer naar keuze Ouverture Soyeuse, 3e prijs Sempre Crescendo, Zaandam, directeur A. de ries met 431/2 punt. In de eere-afdeeling behaalde Een dracht, van Velsen, directeur J. J. Zwart, den 2on prijs met 871/2 punt, nummer naar keuze Zampa van He- rold. Aan den ee re-wedstrijd moeten deelnemen Zandvoort, IJ muidon en Velsen. De uitslag daarvan is, dat twee e ereprijzen moesten worden toege kend. Daar evenwel slechts één prij6 besclükbaar was, n.l. de zilveren lau- kertak van de burgerij van W ijker oog, stelde het hoofdbestuur een ex tra eero-prijs disponibel, namelijk een verguld zilveren medaille. De lau werkrans werd toegekend aan Een dracht, van Velsen, directeur J. J. Zwart, de extra-eoroprijs aan Concor dia, van lJmuidon, directeur Sam. Vlessing. Het avondfeest werd wegens het gure weer voortgezet. Lu de fraaie concertzaal van de fabriek. Schietoefeningen van het fort IJ- muiden. Volgens mededeellng zal op 16 en zoo noodig ook op 17 Juni a.s., eene schietoefening worden gehouden van het fort IJmuiden. Er zal gevuurd worden met kanonnen va® licht kali ber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt een sector tot op 4500 M. van het fort en begrensd aan de N.-zijde door eene lijn van het fort af in de ware richting N.N.W. en aan de Z. zijde door het Noordorhoofd en eene lijn in de ware richting W.Z.W. van het uiteinde daarvan. De N.-lijke grens van dezen sector zal op het fort aangegeven worden door een stel palen met rooden driehoek als top- teeken. Op de dagen waarop gevuurd wordt zal van het fort eene roode vlag waai en dia 3 uur vóór het be gin dier oefening halfstok één uur vóór de oefening ge heel voargeheschen wordt. Boven dien zal op den avond vóór en op de dagen, dat gevuurd wondt, een waar schuwingsbord worden geplaatst op het terrein van den Rijksvischafslag. Minister Regout bracht heden por auto een bezoek aan IJmuiden, tor bo zichtiging van de visschershaven en /ischhallen. de rijksvis ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Granenburg, Amsterdam, Zeestraat 53, 7 pers. H. Andel, Liverpool, Hotel Kurhaus 3 pers. Mevr. C. Zijlker, Groningen, Villa Marino. Wed. Mr. P. J. J. C. van Nleuvven- hovon Helbach, Utrecht, Pension Paula. A. van Nieuwenhoven Helbach, id.t idem. Zaterdagmiddag is door de politie aan het bureau gebracht een 13-jari- ge jongen uit Heemstede, die met twee andere kameraden op het strand zoo veel jenever had gedronken, dat 1: ij in kennelijken staat "van dronken schap verkeerde. De oudste, een jon gen van 17 jaren, had de jenever ge kocht en met hun drieën hadden zij die betaald. Aan mej. A. Soubise is door B. en W. verlof verleend tot den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank in de voor- en achterkamer van hot perceel aan hot Dorpsplein no. 1. Alhier bestaan plannen, om op de terreinen van de Terrein- en Hotel- maatschappij een glijbaan te maken, in den geest zooals die in St. Idesbold. GESCHENK AAN DE KONINGIN. Het bestuur van het Provinciaal Comité van Gelderland tofc aanbie ding van een geschenk aan de Ko ningin ter gelegenheid van de eerste komst (van Prinses Juliana op hel Loo, schonk 500 aan de Stichting Te huis voor alleenstaande Blinden te Wolfhezen. De Koningin heeft n.l. goedgevonden, dat een gedeelte van de voor het geschenk ingezamelde gel den aan instellingen van liefdadigheid en daaronder ook de hiervoren ge noemde wordt uitgekeerd tot het even eens aan haar goedkeuring onderwon, pen bedrag. WIJZIGING VAN ARTIKEL 31 DER ONGEVALLENWET. Eindverslag. Bij het afdeelingsondeirzoek wensch- te men, zich, met het oog op liet be lang van een spoedige tot standko- ming van dit wetsontwerp, in het al gemeen te onthouden van beschou wingen; men behield zich echter voor daarop terug te komen bij de behan deling van het ontwerp tot wijziging van de arit. 8 en 43 der Ongevallen wet. Naar de meen.ing van eenige leden was een vijfjarig tijdperk tc kort om gevolgtrekkingen te kunnen maken ten aanzien van de territoriale Lndee- ling van bedrijven in gevarenklassen. Men stelde er prijs op van den Mi nister te vernemen op welke grond slagen de algemccne tariefsherziening zal rusten. Men wees daarbij op (le omstandigheid, dat bij de Rijksverze keringsbank aangesloten zouden blij ven de ondernen tingeindie wegens hunne slechte inrichting of wegens de gering zorg, die aan 't vóórkomen van ongevallen werd besteed, de slechtste risico's vormden. Het nieu we tarief zou hiermede zeer stellig re kening moetcn%houde«n, indien niet opnieuw belangrijke tekorten zouden ontstaan. WIJZIGING DER WONINGWET. Naar men uit 's-Gravenhage aan de ,,'Ied." meldt, is aan de departe menten oen wijziging der woningwet in voorbereiding, waardoor het o. a. mogelijk zal zijn. dat eigenaars van onbewoonbaar verklaarde woningen schadeloos gesteld worden. TWEE KEER KIEZER. Men schrijft uit Tlel aan het „Huis gezin" Bij de stemming voor de Tweede Kamer deed zich het eigenaardige geval voor, dat één kiezer twee stem men kon uitbrengen op denzeifden candlidaat. Zijn naam kwam voor zoowel op de kiezerslijst te Arab era als op die te Tiel en zoo kom hij des morgens te Arnhem en 's middags te Tiel stemmen op den heer ds. H. C. Hogerzeil..

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1