Weerbericht Thermomcterstand KEIJSEH'S Gemengd Nieuws Laatste Berichten Burgerlijke Siaud Amsterdamscbe Beurs. Koloniën MEDEDEELINGEN VAN HET ■KON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bidit, 17 Juni 1909. Hoogste barometerstand 775.7 m.M. 'te Valontia (Zuidkust van Ierland) laagste 758.4 te Memel (grens van DuitschL en Rusland). Verwachting tot den avond van 18 Juni Wind.meest matige Noord-Weste lijke tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de lucht t zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Temperatuur: geringe verande ring. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Vooruitgang» Vorige stand te 2 uur 7G8 m.M. U Haarlem. Donderdag 17 Juni Hoogste gisteren 3 uur F. 71 Laagste hedcanaoht F. 60 Hoogste heden tot 18 uur F. 54 CTGIIONDEN MEDEDEELINGEN I 80 Cts. per regel. i SI Langs Vstratraat mité opnieuw aan te dringen op een bijeenroeping van 't Hoofdcomité ten einde te overwegen of de beslissing van het Uitvoerend Comité, dat het 6tandbeeld te Breda zal worden ge plaatst, terecht genomen is en ge handhaafd kan worden. Algemeen bleef men ter vergadering van gevoe len, dat het standbeeld in Den Haag moet worden opgericht an besloot niets na te taten wat zal kunnen etrekken om daartoe alsnog te gera ken. TENTOONSTELLING VAN HUISINDUSTRIE. Het bestuur van deze tentoonstel ling heeft een tiental prentbriefkaar ten uitgegeven naar schetsen van mevrouw M. de R.(oode)—Heyor- rnans en afbeeldingen gevend van ■wevers, schoenmakers en kantwerk sters uit Noord-Brabant cn garnalen- pellers van Scheveilingen Hoewel op den voorgrond stellende, dat in 't algemeen huisindustrie ver keerd is en tegengegaan dient te wor den, kunnen wij niet zeggen, dat we van deze afbeeldingen nu wel een bevestiging van deze meening hebben gekregen. Daarvoor zijn ze te schets matig, geven ze te weinig details, zijn ze te onduidelijk. Zeker, ver schillende interieurs geven blijk van groote armoede, maar andere zijn doodgewone afbeeldingen, waaraan nienjand iets bijzonders zien zou. in dien de kaart geen opschrift droeg. Er is groote dramatische kracht laoodig om de nadoelen van de huis industrie in beeld te brengen die kracht heeft de teekenstift van me vrouw de Roode—Heyermans niet be zeten. Misschien blijkt ze meer uit aangekondigde teekeningen van Rae- m akers en Geldorp. Veel suggestiever is de teekening op de bijgevoegde circulaire, getiteld „Tabaltstirippen voor sigarenfabrie ken", waarop een zieke maai is afge beeld, die zich kromt onder een hoest bui, terwijl de vrouw en twee arme lijke kinderen met strippen, bezig zijn, een teekening van Raemakers. WEER VLOT GEKOMEN. Hr, Ma. stoomkononneerboot Bul- gia, wel'ke pp de Maasvlakte aan den grond zat, is met boog water, met assistentie van de stooimreddingboot Prins der Nederlanden, vlot gekomen en heeft de reis vervolgd. GEVAT. i Hot Zuideinde te Meppol was Dins dagavond van 10 bot ongeveer 12 uur in rep en roer. „Er zijn op liet dak van het heeren'huis van de familie J. II. Boom, (die op reis is), inbrekers aan het werk", riep men. De politie weid gewaarschuwd, en zij had met behulp van de burgerij de drie perso nen II.De Gr. en De J., allen te Mep- pel, spoedig gearresteerd. VERANDERING IN DE LUCHT. Men sclirijlt aan 't „Hbld." 'k Had er de vorige maal reeds op gewezen, depressies moesten in hel .verre Westen komen aanrollen, «Is (liet ware liet hoog naar liet Oosten duwende. En toen dan ook èn op de Azoren, én op IJsland, de barometer belangrijk begon te dalen, toen was liet voor me zoo goed als zeker, dat ook tn Ierland de Noord-Westers wel spoedig zouden ophouden. Dat is ge schied, en het hoog word naar Schot land verplaatst, slechts langzaam, 'zeer langzaam afloopende, bij ons •van het Noorden naar liet Zuiden. 'Zoodoende kon men op stijging van temperatuur rekenen. Zondag heeft de barometer be paald menigeen in de war gebracht. Zijn stand, reeds boven normaal, werd nog hooger. En ik kan mij voor- .gteHen, dat er heel wat menschon zijn woed, die, zich hierop verlatende, ite laat tot da gevolgtrekking kwa men, dat een goed weerglas niet een negenbuitje behoeft uit te sluiten. Ge lukkig bleef het bij een enkel. Toen de Maandag gekomen en de ba- fMlïö'Wr was zelfs nog iets naar de hoogte gegaan. Doch ttgoi een aur of twee begon het zoo fijntjes te re genen, dat ook toen bleek, dat een goedweer-stand altijd geen goed weer brengt Voor cms was echter dit ver schijnsel een verblijdend toeken. Er had dit zagen wij aan den snel in 't rond loopenden wind, dit voelden wij zelfs aan den regen zich een kleine, zelfs niet eens isobarisclie de pressie, een z.g. secundaire gevormd; en secundairen brengen verandering, moeten verandering bron gen. Dat weten ook de schippers en buitenlui „Je voelt het", zeggen zij en meer zeggen zij niet. Toen zich mu Dins dagochtend weer een secundaire over ons land gevormd had, in hot zuiden van ons land heeft het den ge- heelan dag gemobterd, toen was onze prognose snel gemaakt. Het hoog zou inderdaad in onze omge ving komen liggen, wellicht iets ton Noorden van ons land. En de secun daire met haar triestbetrokken weer zou weldra verdwenen zijn dan moest opklaring intreden. De opkla ring is ingetreden. En thans Ja, nu is het te hopen, dat de depressies niet 'te krachtig gaan duwan. Gebeurt dit echter wel, dan zal de wind Oost, Zuid-Oost on ten laatste Zuid-West worden. Dan krijgen wij het zomersch regenweer. De oven dalende barometer schijnt echter te blijven staan. INBRAKEN. Bij don landbouwer Jac. Suyker- buyk in de Heerleschdheide onder Wouw (N.-Br.) is ingebroken en wer den alle gouden en zilveren voorwer pen ontvreemd. Geld wordt niet ver mist. Als vermoedelijke daders zijn door de maréchaiussée te Rozendaal een tweetal personen aangehouden. DE ONTWORPEN STUWADOORS WET. Naar vernomen wordt, hebben de Amsterdamsche en de Rotterdameche vereeniging van werkgevers op scheepvaartgebied bij onderling over leg, besloten, dat elk hunner zelfstan dig tegen het voor-ontwerp der stu wadoorswet zal optreden. Dit optreden zal hierin bestaan, dat een adres aan den minister wordt ge zonde nt. waarin tevens ter monde linge toelichting, op een nader te be palen dag, een audiëntie wordt ge vraagd voor een deputatie uit de ver eeniging. NEDERLANDSCHE BANKETBAK KERS VEREENIGING. Gisteren hield de Nederlanidsche Banketbakkersvereeniging 'in het Hof van Holland te Hilversum haar jaar lij ksche oigemeene vergadering. Uit de jaarverslagen van den secre taris en den penningmeester bleek, dat de toestand der Vereeniging zeer gunstig is en liet- ledental steeds voor uitgaande, zoodat men thans bijna 600 laden telt. Wat betreft de vakopleidLng Is de Nederlaudsche Bankotbakkorsver.oe- niging ile meeste patroonsYereenigin- gen hier te lande verre vooruit. Zij hoeft sinds een drietal jaren een eigen leerling- en examenregeling. Uit liet verslag der commissie voor het leerlingstelsel bleek, dat het aan tal jongelieden, die bot leer con tract teekenden, alweer grooter was dan verleden jaar en dat ook eenige di ploma's als gezel uitgereikt werden. Tot commissaris van de leerling regeling werd herkozen de heer Van Veen te Utrecht. Als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer S. W. Taoonis, te Heerenveen en gekozen de heer J. S. Weijl te Rotterdam. Verder werd besloten tot liet op richten van een vereenigings-bureau met gratis plaatsingbureau voor personeel. Nog hield de vergadering zich be zig mot statuten-wijziging en het sa menstellen van een huishoudelijk reglement. DE OUDE BRABANTSCHE SCHUT TERSGILDEN. Het comité voor oud-'s-Heriogen- bosch heeft besloten Zondagmiddag binnen de poorten van de oude stad to doen herhalen het défilé der schut tersgilden, zooals dit in 1904 bij het bezoek dor Koningin plaat3 had. De Noordhrabantsche Schuttersgil den zullen dan tevens bij zich hebben hu rune standaarddragers ie paard, wat hun in 1904 veiligheidshalve ver boden was, maar wat hun optreden nog meer karakteristiek zal doen zijn dan zulks in dat Jaa,r het geval was. EEN JONGENSKAMP. De Nederlaaidscho Gymnasiasten- bond zal v<an 23 Juli tot 2 Augustus een jongenskamp inrichten op de hei de te Vierhouten, een uur af stands van Nunspeet. De jongelui krijgen de beschikking over het schoollokaal als eet- en gezelschapszaal, ruim zwem water en een groot boschrijk terrein (114 H.A.), met uitgestrekte sportvel den. De huisvesting geschiedt door in kwartiering van 10 jongens (plug een leider) per boerderij. Studenten zijn „kamphoofd" en „leiders". 'T BOERTJE, DAT STEMMEN WOU. Er was Vrijdag zoo vertelde de ,,Zw. Crt." een „boertien van bu ten", dat, wijl hij wat beducht was voor het „vreemde" van de „stem- busse" cn de strengheid van de hee- ren, die deze bus bewaakten, het stembureau van den achterkant dacht to naderen, om zoo onopgemerkt bin nen te sluipen. Hij doet In de straat, waar hij de achterdeur van het stembureau dacht te zullen vinden, een deur open, treedt behoedzaam' binnen ear staat ln een banketbak kerij, waar 't personeel druk aan den arbeid is. ,,'k "Wou stemme", zei 't boortje, zijn kaart voor den dag ha lende. „We zullen je helpen, man", zegt de patroon met een stalen ge zicht, ,,'n oogenhlikkie geduld". „Jan", wordt er naar een airder lo kaal geroepen, „breng de busse eens!" Jan komt met de „busse", een groote trommel, waarin men specerijen be waart Dat was geen stembus, waar uit, zooals de laatste „Uilenspiegel" Borgesius doet zeggen, „een vunze, benauwde, walgelijke lucht" opsteeg. Integendeel, heerlijke geuren streel den 'i reukorgaan van 't boertje, toen hij zioh op t zeggen van den patroon „ziezoo, steek daar je kaart nou maar in", over de „busse" boog. Daar zag dé boer ook nog de spe cerij -zakjes liggen. „Nee, dèt liökt mie toch niet goed", vond! hij. En toen. nu ook de knechts, die zich zoo lang goed gehouden hadden, in la chen uitbarstten, begon 't boertje een vaag vermoeden te krijgen, dat hij hier niet terecht was en hij verliet de ze politieke bakkerij met de zoo lek kere „stem busse". Hij heeft 't zoekeh naar de achterdeur van het stembu reau toen maar opgegeven, en daar hij de voordeur niet in dorst, heeft hij de echte „stembusse" dien dag niet té zien gekregen. VERKIEZINGSVARIA. Volgens de cijfers van de uitge brachte geldige stemmen en van het aantal kiezers in de verschillend© kiesdistricten, hebben in de 89 dis tricten, waar een stemming heeft plaats gehad, naar de „N. R. Ct." be cijferde, de hier volgende percentages der kiezers geldig gestemd. Enkhuizem 96.9 Zierikzee 93.9 Enschedé 91.7 Ridderkerk 90.7 Zuid'bom 89.9 Steenwijk 89.7 Kampen 68.8 88.5 Zutfen Gorrachem 87.9 Gouda 86.7 Alkmaar 86.4 Doetincb.em' 86.1 Middelburg 85.9 Franeker 85.4 Dokkum 85.0 Leeuwarden: 84.9 Hoorn 84.0 Locliem 84.5 Oostburg 84.5 Beverwijk' 84.3 HaHing&n 84.1 Hantenissa 84.1 Dordrecht 83.7 •Maastricht 83.4 Haarlem 83.0 Appingedairi 82.8 Utrecht I 82.6 Leiden 82.1 Gulpen 81.5 Den I-Ie lder 81.4 Zaandam 81.0 Goes 80.8 Brielle 80.3 Ommen 80.3 Utrecht II 80.1 'Arnhem 80.0 Delft 80.0 Zwolle 79.6 Haar lemmerme er 79.5 Rotterdam III 78.8 Meppel 78.7 Hoogezand 78.6 Rotterdam II 78.4 Amsterdam VII 77.4 Loosduinen 77.3 Almelo 77.0 Bodegraven 76.6 .Venlo 76.6 Sneek 7G.4 Deventer 76.2 Schiedam 76.1 Amersfoort 76.0 Ede 75.8 Veen dam" 75.5 Rotterdam 1 75.4 Groningen 75.2 Rotterdam IV 75.2 Wests Lolling werf 74.7 Sliedrecht 74.3 Katwijk 73.9 Emmcn 73.7 Apeldoorn 73.4 Amsterdam VIII 73.2 Breda 73.2 Wijk bij Duurstede 73.1 Amsterdam III 72.5 Amsterdam VI 72.5 Schoterland 71.8 Ttetjei-ksteradeel 70.6 'Amsterdam V 70.5 'ö-Gravemhage II 70.4 Amsterdam IX 70.1 Eindhoven 70.0 Rotterdam V 69.4 Tilburg 69.2 Amsterdam I 69.1" Amsterdam IV, 68.8 Amsterdam II 67.4 Bergen-op-Zoom 07.0 Oosterhout 67.0 'a-Graven h age I 66.0 Ttel 65.7 Hilversum 64.7 's-Gravenhage III 63.1 Druten 59.6 Eist 59.6 Winschoten 58.9 Assen 66.4 Nijmegen 53.7 Wat eigenaardige opval ting som mige kiezers schijnen te hébben van de bevoegdheid dei' stembureaus rhag hieruit blijken, dat de voorzitter van een dier bureaux een telegram ont ving van iemand uit Middelburg: (naam van den kiezer) abuis stemd Kuyper... (als voren)." Daargelaten; dat de man zoo slecht Hollandsch kesnt, dat niemand uit zijn telegram wijs kan worden, en hij zelfs zijn ei gen naam verkeert! heeft geschreven, moet hij toch begrijpen, dat aan een biljet, dat eenmaal in de bus ls ge daan, niets meer te veranderen valt. DE CHOLERA IN PETERSBURG. In een correspondentie aau de N. R. Crt. wordt o. m. geschreven Nadat de epidemie een paar weken geleden zoo goed als opgehouden had, zood'ot zelfs officieel verklaard werd, dat St. Petersburg niet meer besmet was, maar slechts bedreigd door de cholera, heeft de gevreesde ziekte haar hoofd plotseling weer opgesto ken. Het aantal ziektegevallen, dat dagelijks geregistreerd wordt, be droeg weer eenige dagen achtereen respectievelijk 12, 9, 7 en 5, en daar bij is de sterfte buitengewoon groot gevallen van genezing zijn zeldzaam. Op 't oogenbhlc is het aantal patiën ten, die in de ziekenhuizen behan deld worden, weer tot 29 gestegen, terwijl het al dagen lang og slechts 2 had gestaan. Do ziekte is van over heidswege weer epidemisch verklaard en de gezondheidscommissie heeft er op aangedrongen, deze verklaring voorloopig tot den volgenden winter niet in te trekken. In allerhaast heeft de stedelijke ge zondheidscommissie de noodige cre- dieten aangevraagd voor een nieu wen strijd tegen de epidemie, en weer een grooten fftaf van artsen in de choleras'tations aangesteld. Volgens de meening van vele doctoren staan we voor het begin eener nieuwe he vige epidemie, terwijl anderen, weer optimistisch oordeelen, dat we slechte met een opflikkeren eener verdwij nende ziekte te doen hebben. Do be kende Russische geleerde Metsjnlkof uit Parijs, die op het o ogenblik ln Rusland vertoeft, is ook tamelijk op timistisch gestemd en acht over het algemeen de cholera niet bijzonder gevaarlijk, omdat het naar zijn mee- ninig, oen ziekte is die zoo gemakke lijk kan worden voorkomen, wan neer men slechte de noodige voor zichtigheidsmaatregelen in leefwijze en bij de voeding noemt. Een ver koudheid is moeilijker te voorkomen dan de cholera, zegt Metsjnilcof steeds. Maar toch is die uitspraak een schrale troost voor de Petersbur gers, die misschien weer een ban gen tijd in den zomer en den herfst tege moet gaan. De nieuwe choleragevallen schijnen a'Lle weer door liet gebruik van onge kookt water veroorzaakt te zijn. liet zijn moerend eels schippers, die slacht offers der ziekte zijn geworden. In den zomer zijn hier op de Newa en op de kanalen niet minder dan een 20,000 menschen op de barken werk zaam, die uit het binnenland door het Ladoga-kanaol komen. Dit scliip- persvolk is van een onbeschaafdheid en natuurlijke zorgloosheid, ais men zich slechts v.an inboorlingen vaneen ruw binnenland kan voorstellen. Zij leven in de barken, in een donker hol in het achterruim van de schuit, drinken natuurlijk, zooals zij steeds gewoon zijn, waar zij ook liggen of varen, het water dat ze het dichtst bij zich hebben, leven meer als die ren dan als menschen naar het be grip van den stedeling. Bovendien verbiedt een verordening van de ha venpolitie het stoken van vuur op de barken, zoodat het varensvollc ook al vriest het, aan boord geen water zou kunnen koken. De gezondheidscom missie heeft nu overal het voorstel ge. daan, om door een extra-stoomhootje de barken van gekookt water te voor zien. Maar of het volk het gekookte water dan nog zal drinken, blijft een vraag. Want het weet 't immers be ter, dan alle geleerden, dat je door het water niet ziek kunt worden. Ook onder de groote zomerbevolking van St. Petersburg, de uit de provincie aangekomen ambachtslieden, metse laars, steenhouwers, timmerlieden en allerlei los sjouwervolk, dat in de ha ven werk vindt, zal een nieuw uitbre kende epidemie weer licht Slachtof fers muken; terwijl de vaste bevol king al tot in zekere mate immuun is geworden of zich door voorzichtig heid vrijwaart, zijn die menschen voor de gevaarlijke ziekte veel vat baarder.- FRANSCIIE ZEDEN. We knippen uit een Par ij scha cor respondentie der N. R. Crt. „Elf uur in den morgen te Versail les. Aan de stations Versailles-linker- oever en Versailles-rechtoroever ko men eeu mas9a magistraten, advoca ten, journalisten, fotografen en nieuwsgierigen aan en richten zich naar- de verschillende restaurants in de stad om snei te eten en een plaats te kunnen vinden. Verscheidene dames van heel© en halve wereld zijn eveneens gekomen. Ze hebben elegante reishoeden op met lange, kleurige sluiersbijna al len zijn pér automobiel gekomen. Ofschoon de zeer strenge orde dienst enkel personen met kaarten toelaat is de 'zaal onmiddellijk over vol de meeste dames hebben plaats genomen op een tribune, als in „fauteuils de balcon". Er wordt druk gepraat; gelach klinkt.... Ge meent, dat ik liier het verslag van een of andere elegante of galan te tooneelvertooning, van een vroolij- ke zomerkluc'ht begin en dat de zaal in kwestie mogelijk een der elegante zaaltjes van het Trianon of van liet paleis van Versailles is. Het is wel de zaal van een paleis, maar van heb paleis van... justitie, de zaail, waar het gezworenenhof van Seine-el-Ois© bijeenkomt. En het is geen klucht, die er vertoond zal wor den. Neen, het zal er om het leven van een man gaan een afschuwelij ke moordgeschiedenis zal opgehaald worden allerlei vuile bijzonderheden van verdorven meesters en verdorven knechten voor den dag gebracht en de kwellende vraag zal weer gesteld of Renard, de knecht van den ver moorden heer Tv amy, een ellendige moordenaar of hét slachtoffer der leugens van den overleden boosdoe ner Courtois en van zijn eigen slechte zeden. In den aanvang van dezen brief was letterlijk overgenomen het veer slag, dat een avondblad van zijn be richtgever te Versailles ontvangt over het begin van het tweede proces Re nard. POOL-EXPEDITIE. Amund-sen heeft het geld voor zijn Pool-expedit.ie nog niet bijeen. De Noorsche regeering geeft 15.000 kro nen particulieren hebben eveneens een vrij aanzienlijk bedrag toege zegd, doch voor de ballons en vliegers tot onderzoek der hooger© luchtlagen is meer noodig, zoodat Amundsen zich gedwongen heeft gezien een be roep te doen op het publiek om hem Ln zijn pogingen te steunen. TEGEN ONVOORZICHTIGE CHAUFFEURS. Sinds den lsten Januari van het jaar 1908 werden alleen in de stad New-York meer dan honderd perso nen door onvoorzichtig en te snelrij dende automobielen gedood. Het aan tal van hen, die bij een automobiel- ongeluk zwaar gewond werden, schat men o pniet minder dan vijfhonderd personen. Het spreekt dus van zelf, dat de New-Yorksche rechterlijke colleges er over zijn gaan denken, de onvoorzich tig© chauffoürs eens voorbeeldig te straffen. Do persoon, wien liet lot treft als voorbeeld aan zijn collega's gesteld te worden, is de chauffeur William Da/r- ragh, die ©enigen tijd geleden met een wilde vaart door een der- drukste avenu's der wereldstad rijdend, het ongeluk had, een jongen van 13 jaar ta doodien. De rechtbank veroordeelde hem tot ©en gevangenisstraf van 25 jaar. Darragh zal in hooger instantie trachten, milder recht te verkrijgen, maar men neemt algemeen aan, dat ook het hoog© gerechtshof het vonnis zal bevestigen. PRETTIGE LOGEERGASTEN! Op het landgoed Liebonborg van prins Eulenburg bevinden zich sinds Maandag de Berlijnsche commissaris der crimineole politie Klinghaaimer met een geheelen staf van beambten. De prins weigert deze gasten, die tot taak hebben hem te bespieden, in zijn. huis te ontvangen, zoodat zij een onderdak moeten zoeken in de omlig gende plaatsjes. Dinsdag werd het ge tal dezer verspieders met nog 12 ver meerderd. Dezen kwamen alweer op Liebenberg afgestevend, tot groote er gernis der familie Eulenburg; die er den oudsten zoon en den rentmeester op afzond, om zich te Berlijn over zulk een invasie van politieagenten op een prinselijk kasteel te beklagen! BELEEDIGDE VLAMINGEN. Te Antwerpen en ook elders in België is men zeer terecht veront waardigd over het optreden van een zekeren majoor Albrecht, die bij liet bezoek van dan Koning aan de Schel- destad het korps jagerverkenners van de burgerwacht commandeerde. De majoor gebruikte Fransche comman do's, hetgeen een der omstanders, blijkbaar vurig Vlamingant, aanlei ding gaf om te roepan „Comman deert in het Vlaamseh." Hoe dan ook, de majoor was ver ontwaardigd, hief zijn reeds getrok ken zwaard en gaf den man een slag op het hoofd, die zijn etroohoed het leven kostte. Gevolg van deze geweldenarij is, dat alles wat zich goed Vlaming toont in den lande, ziedt van veront waardiging. Eenige bladen, als do Nieuwe Gazet en het Handelsblad van Antwerpen, eischen, dat de heer majoor Albrecht onverwijld van zijn betrekking ontheven behoort te wor den. GELEEND GELD TERUG. Het gemeentebestuur van Konstan- tinopel zal, krachtens besluit van do Turksche Kamer, uit het vermogen, hetwelk de ex-Sultan Abdoel Hamid aan het rijk heeft afgestaan, een so montvangen van in Hollandsch geld berekend bijna 4 millioen gulden, welke Hamid van de stad had... geleend 1 Brandje. Hedenmiddag omstreeks half twee ontstond iten huize van den heer A. D. Vromans, lood- en zink werker, Koningstraat 46, op de werkbank in eon bergplaats door onbekende oor zaak brand. Mot één slang op de wa terleiding was mom het vuur spoedig meester. Alleen een kist cn een werk bank ringen in do vlammen op. Spuit 10 en de éónpaardsslangenwagen wa ren spoedig ter plaatse. Achter de agenten, die het 'terrein afgezet had den, verdrongen zich vele nieuwsgie rigen, vooral veel schoolkinderen. Ondankbaar. Gisteravond omstreeks half tien vond mon op de rails der tram op de Kinderhuisvest, een persoon liggen, die onder den invloed van Bacchus daar zijn slaapplaats zocht. Door ee- n.igo voorbijgangers word hij van die gevaarlijke plaats verwijderd. Tot dank werden zij nog door den dronk aard uitgescholden. Volksweerbaarheid. Zaterdag a.s. zal door de voreeni- gingen Volksweerbaarheid en Bloe- mendaal Commando een avond-veld dienstoefening worden gehouden in de richting van Penningsveer, waar bij met losse patronen zal worden ge vuurd. De vereenigingen zullen om 8 uur namiddag verzamelen aan het station O verveen. Militaire zaken. De reserve eerste luitenant M. 'A. de Koek is gisteren hij itet 10a regi ment infanterie alhier onder de wa penen gekomen, tot het vervullen van zijn verplichten werkelijker! dienst. „De Zaai© r". 'Alhier worden ernstige pogingen aangewend om tot oprichting te ge raken van een afdeeling van don Nc- derlandsclien Bond van Jongelieden „De Zaaier". Weldra zal een vergade ring in „Vooruitgang worden belegd, waarin over de al of niet-oprichting zal worden beslist. G e v. V o o r w. Een roodkoralen halsketting, met gouden medaillon, Zijlweg GO. Een zilveren broche, in den vorm van een letter. Delftstraat 6. Een rozenkrans, Gen. Bothastraat 30 (Schoten). Een bril in étui, Saenrcdamstraat 53 rood. Een witharige hond met zwarte vlokken, Waldeck Pyrmontstraat 50. Een bruin-grijs hondje, Cavalerie- kazerne. Een ijzeren hoepel, Gen. Joubort- straat 74. Een gummi bal, Lange Wijngaard straat 23. .Verloren. Aangifte is gedaan van het verlie zen van ©en portemonnaie, waarin oen bankbiljet van 25 en ongeveer ƒ3 nan geld. BENNEBROEK. Ouzo corr. schrijft Eaaige kiezers, leden vari de R.-K. Kiesverceniglng alhier, hebben, be dankt als lid dier vereeniging, orr. bij de a.s. gemeenteraadsverkiezing de handen vrij to hebben, daar zij zich niet kunnen vereenigen met. de door de kiesvereeniging definitief ge stelde candidaten. Waa.rsohJju.jtjk' volgen nog meer leden dit voorbeeld, zijn liet zelfs verplicht te doen, aan gezien dezen reeds op de candidates lijst hebben geteekend voor de heeneh Van Ittersum en Stam. ZANDVOORT, Aangekomen vreemdelingen J. W. de Jong, Amsterdam, Keriê straat 2, S pers. S. Delmonte, idem, Passage 24, 4 p. W. F. Strietman, idem, HaJteslr. 43, 3 per-s G.. Veltman, idem, idem, 3 p. Wed. Dopping, idem, idem. S. H. de Vries, idem Stationsweg 8, 7 pers. P. v. Doorn, idem, Hoogevveg 50, 2 pers. Dr. Kelderman, idem, idem. Dr. de la Mar, idem, idem. Dr. Goedhuis, Deventer, idem, 3p B. Dieters, Amsterdam Pension Beau Sejour, 5 pers. S. Verloop, idem, idem, 3 pers. Fam. v. d. Vliet, Hotel Driehuizen. 3 pers. v. Wijk, idem, idem, 2 pers. Richard Hauptmann, Bielefeld, id. A. D. D. Skreth, Nijmegen, idem. R. Kirriie, Solingen, idem. Mevr. llijde, Utrecht, Pension Wel' gelegen, E. Komter, Leeuwarden, idem, 2 p. H. lidlik mum, Amsterdam, Hotel Groote Badhuis. C. C. M. de Jong lianedoes, idem, idem, 2 pers. Dinsdag 29 Juni a. s. zal alhier dc verkiezing plaats hebJxm van drie ie- deu van den gemeenteraad, ter ver vulling van di'ie plaatsen, wegens pe riodieke aftreding van de hoeren D. Driehuizen en F. Zwaan en wegens bedanken van don heer C. Drayer. HAARLEM. ONDERTROUWD; 17 Juni: H. C. van Meeuwen en P. M. p. Beccari; C. II. Piët en S. M. Bertholee. GETROUWD: 17 Juni J. P. Roosemalen en C.- Scholte; H. J. P. Cornet en M. E. Schutte. BEVALLEN: 16 Juni; J. Boeree—Smit d. J. R. Wey- enbergh—Visscher, z. W. Metz—Kui pers d. 15 A. JansenHogendoorn z. E. J. Joosten—Nijman z. 17 A. M. Pas schier—Wijnands d. 16 P. Wesselink- v. Balen d. OVERLEDEN: 15 Juni: H., 6 maanden, dochtej van R. Donker, Luitesteeg, 16 M. Ab- beve—Booms 80 j., Korte Hofstr. Openingskoersen van 17 Juni 1909. LABOUCHERE O YENS Sc Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem, Gr. Markt No. 1 en 8. Tel. Na 577. De STAATSFONDSENMARKT was onveranderd. Nederlandsche Certificaten 76 7/8 91 3/4, Russen 90—95 3/4. ZU1D-AMER1KAANSCHE STAATS FONDSEN onveranderd. Peruanen 9 1/8 en 34 15/16. TABAKSAANDEELEN stil. Bind- jey 102, Deli 442, Medan 253, Nieuwe As ah an 77, Rotterdam Deli 348, Se- nenibah 394. PETROLEUMAANDEELEN onver- anderd: Koninklijke 430, Sumatra Pa lembang 158 1/2. MIJNAANDEELEN met weinig han del: Kelahoens 287, Great Cobar 115 1/4, flauw. De AMERIKAANSCHE MARKT opende in geanimeerde stemming. At- cliison 1111/2 ex. cl. Denver 50 1/4, Erie 33 1/4, Kansas 45 en 72, Missou ri 41 5/16, Rock Island 307/S, Southern Railway 30 3/8, Southern Pacific 128, Union Pacific 1911/2, Wabasli 22 7/8, Steels 66 3/4, Carren 551/2. CULTUURWAARDEN iets vaster. Vorstenlanden 172, OPSTOOTJE TE TEGAL. Betreffende het. opstootje te Tegol, word nog aan liet „Soer. HdJil." be richt, dat de in hechtenis genomen #e daaraan medeplichtig waren, op advies van j-atih, djakSh, adjunct-djaksa en luitenant der Ara bieren die de Chineesch© getuigen meenden te mogen wraken, wijl do zen hoofdzakelijk „arme" lieden en do slachtoffers ook ChLneezen waren, door den controleur op vrije voeten waren gesteld. Do „Java-Bode" schreef naar aan leiding daarvan „Wij kunnen niet geiooven, datd© betrokken controleur zoo to werk is gegaan als hier door den schrijver wordt voorgesteld. Do zaa.k is te ge wichtig om te kunnen denken, dat een bestuursambtenaar, ln wiens res sort opstootjes hebben piaats gehad, waarbij dooden vielen, verdachte me deplichtigen op vrije voeten beeft ge steld, alleen omdat zij rijke lieden zijn. Dat de patih en de luitenant der Arabieren dit wenschen, is best mo gelijk, maar daarom is het niet ge zegd, dat de controleur niet in hun zienswijze deelt. Wat het op vrije voeten stellen van den zoon van den Arabiaohcn luite nant betreft, vernamen wij, dat deze ten huize van den bee* V. V. zat tij dens liet uitbreken der onlusten, dit is gestaafd door getuigenissen van een paar Europeesdie handelaren. In hoeverre de luitenant der Chi- neezen en de luitenant der Arabier©^ in deze zaak betrokken zijn, dat zof later we! blijken." CHINEEZEN NAAR HOLLAND. fAls bewijs van het verlangen der Chineezcn in Indiö naar Europeesch© ontwikkeling cn beschaving, deelt

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2