Binnenland Kerk en School Rechtszaken Koloniën Sport en Wedstrijden Pers-Overzicht Gemengd Nieuws Korf Nieuws. Marktnieuws Stoomvaartberichtec VRAAG. Ik wil lid warden van .VoLkaweerbaarheid, afd. Haarlem •tuf wien moet ik mij hiervoor wem- den? Hoeveel bedraagt de contribu tie? ANTWOORD. Wend u tot don heer C. Hïrs, Groote Houtstraat 144 m. De contributie bedraagt minstens 25 cent per jaar. VRAAG. Waar kan ik mij op revol- verachieten oefenen? ANTWOORD. Informeer dat bij ge noemde vereeniging. VRAAG. Waar kan ik nikkelen ko- tels laten ovorn ik kelen ANTWOORD. Bij de firma P. de Nobel en Co., Lange Veer straat 22—26. VRAAG. Wat is liet beste middel om een hok te ontsmetten, waarin een hond heeft gelegen, die een huidziek te gehad heeft? ANTWOORD. Goed schoonmaken met creoliu is voldoende., VRAAG. Wat is de oorlogssterkte van een regiment ANTWOORD 3300 man. VRAAG. Tot wien moet ik mij won den voor do betrekking van linnien- juffrouw oj) een hooit ANTWOORD. Vervoeg u bij de di rectie der stoomvaart-maatschappij „Nederland", Prins Hendrikkade, no. 159/1 GO, Amsterdamvoor de stoom- vaart-n i aalschappij Rotterdamsche Lloyd" bij de firma W. Ruys en. Zo nen, Rotterdam. VRAAG. Is het u beleend of er dit jaar in Haarlem nog een huisvlijt- ten toon stel ling zal gehouden woixlen? ANTWOORD. Noen. VRAAG. Hoe kan men vlokken uit een vilten hoed verwijderen? ANTWOORD. Met benzine. Wees er zeer voorzichtig mee, het vliegt gauw in brand. VRAAG. Tot wien moet men zich wenden om voor eon betrekking als conducteur te solliciteeren aan de tram naar Leiden ANTWOORD. Directeur is de heer Immink, Qranjekade, alhier. VRAAG. Kunt u mij ook eenige in lichtingen verschaffen omtrent die glimmende bolletjes, die langs liet strand verspreid liggen J ANTWOORD. Dat zijn kwalion, die tot do klasse der weekdieren (mol- lusca) beli oo ren. Zij onder scheidein zich hierdoor, dat zij geen uit- of in wendig geraamte hebben. VRAAG. Waarom is liet ministerie- li uy per afgetreden ANTWOORD. Omdat de meerder heid van de Kamer in 1905 li.iks werd. VRAAG. Kunt u mij 't adres opge ven van het Zeemanshuis te Rotter dam van de Holland-Amerika lijn en van de Rotterdamsche Lloyd ANTWOORD. De Alg. Ncd. Zee mansbond te Rotterdam is gevestigd Boompjes 114, de Hodland-Amerika lijn Wjlheliiiinnkade te Rotterdam en do Rott Lloyd Llyodkade, Rotter dam. VRAAG. In onze binnenkamer is het verbazend vochtig. Wat is hier aan te doen ANTWOORD. Wij weten liet niet, misschien een van onze lezers? CORRESPONDENTIE. Den heer J. K. Ingezonden stukken over de verkiezingen nemen wij slechts dan op, wanneer ze voorzien zijn van volledige onderteekening. KIESRECHTMEETING. Het partijbestuur der S. D. A. P. l'ieeft, naar „Het Volk" meldt, beslo ten, dit jaar de betooging voor alge meen kiesrecht weder op den gewo nen tijd, dus op den Zondag vóór de opening der Kamers, in Den Haag te houden. ONGELUKKEN. Dinsdag is het 7-jarig zoontje van zekeren A. Dammer, te Ekorap, ge meente F in ster wulde (Gr.) van een sla-oo wagen gevallen met het hoofd op den straatweg, ten gevolge waar- win het knaapje korten tijd daarna overleed. Toen mej. D., wonende aan den Giimekenweg te Breda, de kachel ging aansteken en daartoe een wei nig' petroleum aanwendde .geraakten daarbij hare kleeren in brand. Toege snelde buren wisten spoedig de vlam men te dooven, doch zij had zulke hevige brandwonden aan beenen en onderlijf bekomen, dat zij onmidded- lijk naar het gasthuis moest worden •(pervoerd. Na een smartelijk lijden is mej. D. aan de gevolgen van de brandwonden overleden. HET DUEL. De Haagsche Kouter van de Prov. Gron. Crt. schrijft in zijn jongstcn brief o.a. liet volgende: Intusschen zijn er eenige andere zaken waarmee zich die Hagenaars in de laatste dagen druk hebben bezig gehouden. Een daarvan, het duel tusschen een paar zeer bekende hoofdofficieren, heeft in breeden taring groote ontroering te weeg ge bracht. Ik zou er misschien van zwij gen, wanneer de zaak niet reeds ia enkele bladen ware besproken. Nu dat is geschied, onvolledig en zonder dat de waarheid daarbij tot haar recht is gekomen, wil ik u, op grond van volkomen betrouwbare inlich tingen, vertellen wat er van de zaak is. De oorsprong van 't geschil ligt in de algemeen bekende kwestie-Römer, bet voor bevordering paeseexen en eindelijk met pensioen uit den dienst „dringen" van den overste, laatste- i'Jk provinciaal-adjudant te Leeuwar den. De, ook in mijn oog, niet recht vaardig bejegende luit.-kol. R. vex- kectrde sedert geruimen tijd al in een toestand van groote en verklaarbare prikkelbaarheid en zon op een gele genheid om dengenen, wien hij zijn „val" verwijt, satisfactie te vragen. En zoo zond hij, eenige weken gele den, uitdagingen aan den kolonel- commandant baron v. d. C., van hc't derde reg. huzaren, en aan den ge- pens. generaal B., oud-inspecteur van het wapen dor cavalerie. De laatste wees *ti tweegevecht in een kort hooghartig briefje af, maar de eerste nam hot aan en na overleg werd tot eon duel op die sabel besloten, dat in de schermzaal van de V. in de Par k straat bier ter stede plaats vond en waarbij de beide combattanten tol* dege zijn gehavend. De overste R. kreeg een aantal houwen en stoo- ten, die wel niet gevaarlijk, doolx „teekenend" waren en d© kolonel ontving een sabelhouw iu den nek, waarmee hij bij de officieel© feesten van deze week wel is waar toch voor Sen dag kon komen, maar zoo hoog in zijn kraag, dat iedereen ontwaren kon, dat er iets „achter zat". Zoo- dra de justitie de reuk kreeg van 't gebeurde, werd een onderzoek bevo len, maai- aanvankelijk zonder resul taat, omdat men het deed voorko men, dat het tweegevecht op Belgisch grondgebied had plaats gevonden, zoodat het hier te lande niet straf baar was. Bij nadere naspeuringen, die op last van den Minister van Ju stitie werden gedaan, kwam evenwel de waarheid aan het licht en zoo is thans deze treurige geschiedenis het onderwerp eener instructie van den burgerlijken rechter, wijl de gepens. overste R. niet meer onder de mili taire rechtspraak valt. Wat de af loop zal zijn is niet te voorspellen, maar rt geval wordt in de hoogste kringen zeer ernstig opgenomen en zou ook voor den algemeen zeer hiOoggeachten kolonel-commandant van ons huzaren-regiment wel eens een voor hem en voor 't leger minder gewenscht gevolg kunnen hebben. DE BURGEMEESTER VAN EGMOND. Een commissie van negen ingezete nen uit de gemeenten Egmond aan Zee ein Egmond-Binnen is bij den Commissaris der Koningin in dit ge west op audiëntie geweest, ten ein de rar. Van Tienhoven mededeeling te doen van een op touw gezet adres aan H. M. de Koningin, waarin ver zocht wordt gratie te willeo verlee- nen aan den burgemeester van Eg mond aan Zee, die dezer dagen we gens valscliheid in geschrifte tot 14 dagen gevangenisstraf werd veroor deeld. Op het adres, dat te Egmond aan Zee circuleert, zijn reeds meer dan 300 handtoekeningen geplaatst. DE HERSTEMMINGEN. Aan de afdeelïngen der Liberale Unie is door het hoofdbestuur liet volgende schrijven gezonden: Het hoofdbestuur van de Liberale Unie acht zich verplicht ook thans bij de herstemmingen een advies aan de afdeelïngen te geven. Vóór alles moet natuurlijk, al het mogelijke worden gedaan om aan al le candidaten, die zich met het pro gram der L. U. vereent gen, de meer derheid te bezorgen. Ook behoort in de districten, waar wij geen eigen candidaten hebben, beslist partij te worden gekozen. Nu de coalitie reeds in de meerderheid is en met name- de antirevolutionairen bij eerste stemming zes zetels heb ben veroverd, is liet van bet grootste belang bij de herstemming althans te voorkomen, dat het régime, waaron der ons volk van 19011905 heeft ge zucht, in de naaste toekomst nog scherper zal worden toegepast. Daarom is ons advies: Stemt links. Dinsdagavond vergaderde het be stuur van den Bond van Antirevolu- tionaire Kiesvereenigingen in Am sterdam. Na breedvoerige discussie besloot het bondsbestuur aan de kies- vereeniging in Amsterdam te advisee- ren in de districten II, V, VI en IX bij de herstemming op 23 Juni e.k. met kracht de verkiezing der candidaten van de Rechtsche groepen te bevor deren, en in district III zich va.n al len steun te onthouden. Naar 't Hbld. verneemt, zullen er pogingen worden aangewend om te bewerken dat de vrijzinnigen in de districten Schoterland en Franeker met de kcrkelijken een coalitie slui ten om elkaar bij de a.s. herstem ming wederzijds te steunen, ten ein de langs dien weg ds. Koetsveld in Franeker en mar. De Meester in Schoterland verkozen te krijgen te genover de candidaten der socialis ten. De afdeeling Amsterdam van den Vrij-liberalen bond besloot, bij de herstemming voor district V, de lieer Th. Ketelaar, voor district III de heer A. van Hamel en voor district VI de heer mr. W. H. de Beaufort aan te bevelen. Voor de herstemming in dis trict II, waai- de sociaal-democraat J. Oudegoost tegenover den anti-revolu tionair S. R. Snoeck Henkemans, en. in district IX waar de sociaal-dcmo- oraat W. H. Vliegen tegenover den anti-revolutionair mr. T. de Vries staat, besloot de afdeeling geen ad vies aan de kiezers te geven. SOCIALE WEEK. Uit het programma van de 4e R.-K. Sociale Week, die van 15—22 Augus tus te Nijmegen wordt gehouden, blijkt, dat de volgende heerotf ais sprekers zullen optreden Dr. Ch. Raaymakers, Mr. P. J. M. Aalberse, Mr. Ch. Jansen de Limpens, prof. J. D. J. Angeneret, Mr. Dr. A. v. Rijcke- vorsel, Mr. J. N. J. E. Thijssen, Dr. J. Nouwens, Mr. Dr. G. baron van Hugonpoth tot Aordt, Mr. II. J. W. Petster, pater M. P. Bern, Jansen, Mr. A. Tepe, de heer II. Engels, en pater P. F. H. von Hooff. Voorzitter is de heer Dr. Ruys de Boeren brouc-k. NED .HERVORMDE KERK. Beroepen te Gonredijk (toez.) de heer P. Cannegieter, cand. te Oen- kerk, die voer Metelawier c. a. heeft bedankt. Bedankt voor liet beroep te Olto- land en Netlerblokland door den heer K. J. van den Berg, cand. te Rotter dam. ACADEMISCHE EXAMENS. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaats-exnmen in de geneeskunde door den heer J. va.n Hellenberg Hubar, cn liet 2c natuur kundig examen door do heeren H. Weve, B. Ter aart en S. van Dam. Bevorderd tot doctor üi de genees kunde op proefschrift„Ovaiïaaltu- monen en hunne behandeling in de Vrouwenkliniek der Amsterdams olie Universiteit", de heer II. Woltring, geboren te Amsterdam. Leiden, 15 Juni. Geslaagd voor doc toraal examen rechten de heer M. Oppenheiiner. Leiden. Bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid op proefschrift„Sa muel Taylor Coleridge en zijne in tuïties op het gebied van wijsbegeer te, ethiek en godsdienst", de heer J. A. Rust., geboren te Amsterdam tot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer Jeronimo G. de Vlies, geboren te Amsterdam. Leiden. Geslaagd voor het eerste natuurkundig examen de heeren M. J. de Jongh, en J. Horstinck.1 Utrecht. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op stollingen, de heer M. Tydeman, geb. te Tiet. TECHNISCHE HOOGE- SCHOOL. Propaedeutische examens. Geslaagd civiel -ingenieur de heeren D. L. Hoes, E. J. L. Fuhri werktuigkundig in genieur A. E. M. J. Hanlo, G. A. Tuyl Schuitemakerelectrotechnisch ingenieur de heeren J. W. G. van Andel, H. J. Herbig, L. van R omun- de, H. G. J. A. van Swaay scheikun dig ingenieur de lieer G. H. van Senden. DE INBRAKEN IN DEN GRAND BAZAR DE LA BOURSE, TE AMSTERDAM. Het Gerechtshof te Amsterdam vernietigde in hooger beroep, we gens een vormgebrek, het vonnis van de 4de kamer der Amsterda.msclie Rechtbank, waarbij werden veroor deeld de recidivistenJan Jonge jan, tot 5 jaar, en Teunis Seppen, Gerard Eduard van dei' Heyden en Gerard us van Ling, ieder tot 8 jaren gevange nisstraf, ter zake van de in vereeni ging in den nacht van 24 op 25 Juni 1908 gepleegde inbraak in don Grand Bazar de la Bourse, aan den Nieu- wendijk, en Jon»gejan bovendien ter zake van den diefstal met een val- scben sleutel, in den nacht van 15 op 16 Julii 1908 gepleegd in de kleerma kerij in. perceel St. Nieolaassfraat 14. Zoowel het O. M. bij de Rechtbank als de advocaat-generaal bij het Hof hadden tegen ieder der beklaagden acht jaren gevangenisstraf geëischt, voor Jongejan echter, die bekende, met aftrek der geheel© preventieve hechtenis, die 16 Juli 1908 was inge gaan. j Opnieuw rechtdoende, verklaarde liet Hof alle vier de beklaagden schuldig en veroordeelde Jongejan tot 5 jaren gevangenisstraf, met af trek van vier maanden preventieve hechtenis, omdat hij niet in hooger beroep is gekomen, en Seppen, Van der lleyden en Van Ling ieder lot 8 jaren gevangenisstraf. EEN VREEMDE MANIER VAN KOOPEN. Op 2 November 1908 reed J. K. langs den Zwarten weg te Haarlem mermeer naar zijn woning aldaar in gezelschap van zijn dorpsgenoot B. J. van M. De hit liep in dokters gang. Plotseling kreeg K. van Van M. een stoot, zoodot hij van den wagen op dien weg viel. Hij kreeg daardoor een bloedende hoofdwonde, Von M. greep de teugels en zette den hit tot draven aan, en- was spoedig uit het oog verdwenen. Toen later de eigenaar zijn hit en wagen kwam halen, werd dit hem botweg geweigerd, bewerende, dat hij hem (Van M.) wagen en hit ver koeld had voor 101. De rechtbank te Haarlem vond geen wettige bewijzen dezer bewering en veroordeelde hem wegens mis handeling en diefstal tot 4 maanden gevangenisstraf. Gisteren stond Van M. in hooger beroep voor het Hof te Amsterdam, die bij zijn vroegere bewering bleef. De procureur-generaal eisohte ver nietiging van het vonnis der Haar- Leansohe rechtbank en opnieuw recht doende boklaagde's veroordeeling tot 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak a.s. Woensdag. DE MOORD TE APELDOORN. In de zaak van W. P., die te Apel doorn op den bakker Schotten een moord pleegde, heeft de rechtbank te Zutphen een nader onderzoek gelast- Heden zullen weer zeven getuigen gehoord worden. EEN BEKLAGENSWAARDIG MAN. Een 58-jarige gebrekkige man, niet meer tot werken in staat, verscheen voor de 4e kamer der Amsterdamsclie Rechtbank, beklaagd van diefstal on der zeer bijzondere omstandigheden. Hij was een oppassend en bekwaam werkman geweest, die steeds op eer lijke wijze zijn brood had verdiend. Door treurige familie- en tijdsomstan digheden geraakte hij zoodanig ach terop, dat hij wegens bedelarij en landlooperij werd veroordeeld tot drie dogen hechtenis en opzending voor den, tijd van 11/2 jaar naar een Rijks werkinrichting. Nadat hij tien maan den in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen was geweest, kreeg hij een be roer'te, tengevolge waarvan zijn rechterhand lam weid. Geduren de zeven maanden werd hij in het hospitaal verpleegd, maar na verloop van dien tijd werd hij ontslagen. Daar de man niet meer kon werken, moest hij Veenhuizen met een uit- gamgstaas van 26 verlaten. De man begaf zich nu naar Utrecht, waar hij familieleden dacht aan te treffen. Hij vond ze niet. Vervolgens ging hij met dezelfde verwachting naar Den Haag, doch ook daarheen maakte hij een vergeefsche reis. Van Den Haag reis de hij naar Amsterdam, waar hij in de toevlucht voor onbëhuisden van den heer Jonker dacht opgenomen te worden, ten onrechte evenwel, want ook die inrichting staat alleen open voor 'menscben, die werken loonden. En dat kon hij niet meer. Nadat hij ook hier hef. hoofd gestoo- ten had, ging de ongelukkige, wiens geld opraakte, naar Utrecht, met het plan zich. aldaar voor Veenhuizen te laten opnemen. Hij hield echten.' geen rekening niet de veranderde inzich ten van de Rechtbank aldaar. Toen hij zich. bij de Ulrechtsche politie aan meldde, werd hem wel is waar gedu rende drie nachten verblijf verschaft, maar opgenomen voor Veenhuizen werd hij niet. „Ais de commissaris me niet op neemt, blijft me niets anders over, don om me te verdrinken", wareu de woorden, die hij bij zijn vertrek sprak. Niet wetende waarheen, zwierf de man vuort, tot hij in Hilversum kwam waai' hij nagenoeg onder de oogen van een politïe-agent drie paar sok ken uit de portiek eener woning weg nam. De politie-agent had de daad niet zien plegen, maar de man liep naar hem toe, overhandigde hem de sokken, zeggende dat hij'die weggeno men had onï in de gevangenis te ko men. En de politiebeambte was toen wel genoodzaakt den stakker! in ver zekerde bewaring te nemen. Van den 18en Mei af bracht hij in die bewaring door. Wat nu Zoo vroeg het O. M., mr. Bruyn, want voor dezen man staat, eigenlijk geen bergplaats .epen. Door de inva liditeit van den beklaagde is de Rijks werkinrichting voor hem gesloten. En de gevangenis De diefstal is bewe zen, maar een misdadige in den eigen lijken zin van het woord is hij niet. Voor het misdrijf dat hij pleegde, moet hij worden veroordeeld, niet ge straft. Eischveertien dagen gevan genisstraf. DE OVERVAL VAN LUITENANT STREIFF. Omtrent de verwonding van luite nant Streiff deelt het „Soer. Hbld." liet volgende mede De luitenant der infanterie Streiff had de opdracht gekregen, eene ver kenning te doen in het binnenland, waartoe hij vier manschappen mee nam, van welke twee op ©enigen af stand vooruit liepen. Bij een ravijn gekomen, zag de luitenant een gewa pend inlander op zich afkomen, dien hij sommeerde te blijven staan, zijn wapen neer te leggen ep dan naar hem toe te komen. Toen de man hier aan niet voldeed, schoot luitenant Streiff hem neer. Daarop verschenen drie andere in landers, van wie een hem toeriep, dat de zooeven door hem gedoode inlan der een der vrienden van het gouver nement was. Door deze mededeeling onthutst liep de officier op liet lijk toe, doch op het punit zich te bukken kreeg hij van een der anderen een lanssteek, die hem den schouder doorboorde. Daarop ontstond eene worsteling tusschen den gewonden officier en zijn aanvaller. De eerste, die bekend staat als een uitstekend schermer, nam zijn sabel in de lin kerhand en takelde daarmede den ander zoo toe, dat deze dein strijd opgaf. Een karabijn, die gevallen was, wist hij intusschen met den voet op den grond te houden. Midde lerwijl waren ook de twee andere 'inlanders genaderd en de luitenant ontving nog zes lanswonden. Toen kwam gelukkig ook de voorhoede, die de aanvallers neerschoot. VOETBAL-JUBILé. Volharding de Amsterdamecho cricket- en voetbalclub bestaat 20 Juni twintig jaar'. Op dien dag zal er een feestmaaltijd plaats hebben, ter wijl op Zondag, 11 Juli, onderlinge huishoudelijke feest wedstrijden zul len worden gehouden. EEN AANVAL OP BORGESIUS. „De Tijd" schrijft na etr aan her innerd te hebben hoe Borgesius te Enkhuizen gevallen en in Rotterdam I bijna door Spiekman uit de her stemming gedrongen is o.m.: „Ware dit geschied, de lieer Borgo- sius zou op eenmaal van leider der beweging eenvoudig toeschouwer ge worden zijn. Het zou niet anders zijn geweest dan verdiend loon, en wie hem dit nog geven kunnen de kiezers von Rot terdam I, mogen het hem inderdaad niet onthouden. De leider der liberale partij zou eenvoudig op een bijzonder spreken de wijze het tot doelen, dat zijn partij meer en meer treft en dat zij zich heeft waardig gemaakt... niet alleen bij verkiezingen! Hij zou het krach tige voorbeeld geven van verdwijnen, De heer Borgesius is de ziel ge weest van de heillooze 1 aster-cam pagne van 1905." Daarna: „Alsof hij aan de sociaal-democra ten gevraagd had, wat zij als pro gram der „Liberale Unie" het liefste wensehten te zien vastgesteld, beloof de de liberale, leider, de politieke1 avonturier, nu Algemeen Kiesrecht èn Staatepensionneering, ofschoon hij wist (althans weten kon en weten inoest,) dat dit laatste niet to betalen zou wezen, en terwijl ook hij hem vaststond, dat hij niet de meerder heid zou kunnen verkrijgen, die hem tot inlossen van zijn beloften in staat zou stellen. Dit was in hooge mate onoprecht! En, indien hij tegen verwachting het met olie linksche partijen tot meel den vijftig zetels zou hebben ge bracht, zouden wij weder hebben kunnen gewaar worden, hoezeer hij zou opzien tegen het geven van wat hij had tóegezegd, doordat hij weder, schijnbaar, anderen er mee zou heb ben belast! Wat gaf het hem, of hij de kiezers, of hij ook de arbeiders en de ouden van dagen en hen, die voor dezen strijd voeren, misleiden zou. De demagoog wierp het volk voor, wat hij geloofde, dat het hebben wil de. Als hij meende! dat het vroeg om „panem et circenses" (brood en spe ten), dan kon het bij hem terecht om die te hooren in uitzicht stelien. Maar op 11 Juni 1909 heeft het kie zersvolk getoond tets anders te wil len dan mr. Borgesius te koop had geboden. Rotterdam 1 is de Jury, die over de zen Staatsman te richten heeft, Enk- huizen liet hem gaan, Rotterdam I zeude hem weg! Van de kiezers in Rotterdam, zoo besluit het blad, „wordt verwacht een daad van zuivering." DE UITSLAG DER STEMMINGEN. „De Banier" schrijft o.m.: De liberale partij van ouds, de machtige tiïumphator van vroegere tijden is, door de toegebrachte sla gen van tegenstandei's en bastaard kinderen, verschrompeld tot een machteloos object, dat nog hier en daar zijn kracht doet voelen op de oude tyrannteke wijze, als nawerking van gewezen glorie, maar voorts is „nabij de verkwijning". Dat is de Nemesis. En dan verder: Natuurlijk doen wij aan dat jam merlijk geklink klank met zijn „wee den overwonnene," vroeger door li beralen gevierd met vlaggen, hooge hoeden, teertonnen en Socteteitsfui- ven c.a., niet mee. UIT DE ENGELSCHE MIJNEN. Hier dreigen ernstige botsingen.. Tusschen de mijneigenaars en de mijnwerkers zoowel In Schotland als In Zuid-Wales zijn oneonigheden uit gebroken, die dreigen te leiden tot een loonstrijd van ongewone afmetin gen. De arbeidsduur is oorzaak van het geschil. 1 Juli treedt n.l. een nieuwe werktijd in werking, waarbij de arbeidsduur in de mijnen op 8 uur wordt bepaald. De eigenaars zul len nu drie arbeidstijden van 8 uur instellen, waarin de arbeiders een maatregel zien, waardoor de arbeid wordt verzwaard. Zij vreezen druk king der loonen en weigeren daarom de nieuwe arbeidstijden te aanvaar den. Wanneer er vóór 1 Juli geen overeenstemming is bereikt, zullen de arbeiders staken voor het behoud van het stelsel van twee werktijden. In Schotland betreft het geschil di rect de loonen, wélke voor 7 weken aanmerkelijk verminderd werden. De arbeiders weigeren daarin toe te stemmen, en zullen het laten komen tot een staking, die de grootste loon strijd dreigt te worden, welke nog ooit werd uitgestreden. Tot. de Miners Federation of Great Britain 'behooren 600.000 sterk geor ganiseerde mijnwerkers, die over zeer ruime middelen beschikken. „DE SCHANDALEN VAN MESSINA". Onder dezen titel schrijft- men uit Catania (Sicilië) aan de „Daily Mail" Het blijkt waarheid als men zegt, dat er bijna niets is gedaan voor ite herbouwing van Messina. De autori teiten hebben zelfs geen plannen ont worpen. Er staan slechts een aantal houten barakken de beste zijn die, welke gebouwd zijn door vreemde timmerite den. De houten huisjes, die niet door vreemde werklieden ge bouwd zijn, zijn zeer slecht en moeiten toegestopt worden met zakken en lompen. Duizenden tonnen hout, dat door de vreemde eomité's tot hulpverlee ning gezonden is, zijn gedurende maanden door het water en het slijk van Messina gesleurd. Er was zoo veel hout gezonden, dat men de ge- heele stad ei' mee had kunnen opbou wen. Thans is al dat hout verdwe nen. De slachtoffers, die het meeste hulp noodig hadden, hebben weinig of niets gekregen. Vele menschen, d'ie alles verloren hebben, fortuin en fa milieleven, hebben niets ontvangen, en anderen, die niet te Messina woon den ten tijde van de aardbeving, en die niets verloren hebben, hebben aanzienlijke sommen gekregen. ZELFMOORD. Volgens filosofische leerstellingen, die In Japan veel aanhangers vinden, is de dood de gemakkelijkste weg ter ontkoming aan de moeilijkheden des levens. Zelfmoord vindt dan ook heel wat toepassing in het land van den Mikado. Blijkens een opgave in een Fr arisch tijdschrift, hebben in Japan, gedurende de periode 189097 onge veer 7000 zelfmoorden plaatsgevon den, in de jaren 1898—1902 zelfs 8000. Maar In 1903 werd in Japan zelf moord gepleegd door 9000 personen, in 1904 door 10.000. De getallen zijn natuurlijk afgerond. Zestig pet. der lieden,, die In Japan de band aan zichzelf sloegen, wa ren mannen» De Duitsche strafkamer van hetl Landgericht No. 1 besloot togen den geheimraad Hainmann een vervol ging in te stellen wegens meineed. Hammann deelt dit zelf aan de „Norddeutsche Ailg. Zeitung" mede, terwijl hij er'.bii voegt, dat hij af dringt. op spoedige vaststelling van de behandeling, welke heïri bevrijden zal uit een zijn ambtelijke en burger lijke eer bedreigenden toestand. De Daily Chronicle meldt, dat een Amerikaansclie milMonaiiy de hqer Holland Bennett, op reis van Napels naar Genua spoorloos van boord der stoomboot „Berlin" verdwenen is. Men vreest dat hij het slachtofferis van de Camcxrra, die hem groote geldsommen zai trachten af te per sen. Te Belfast zeg een politiebeambte op de vensterbank van een bar een voorwerp liggen, hetwelk hij voor een zandsteenen vaas aanzag. Toen hij het ding nader bekeek, ontplofte het. liet bleek een bom te wezen. De poli tiebeambte werd, ernstig aan hoofd en handen gewond, naar het zieken»' huiis gebracht. Een Duitsch blad geeft een afbeel ding van een dienstmeisje en een schoolmeisje, die op rolschaatsen zich op straat voortbewegen. Het blad teekent er bij aan, dat dit ver voermiddel er langzamerhand te Ber lijn in komt. De rechter van instrüctie heeft het aanvullend onderzoek in de zaak Steinheil, noodig gevonden na de be schuldiging tegen Tardivel, geëiiv digd. Het heeft niets opgeleverd. In een dorp bij Clermont-Ferrand, Brésouleille, is brand geweest; slechts twaalf huizen waren gespaard Daarna is er weer brand ontstaan £n zijn de twaalf verbrand. Reeds de eerste maal was er aan misdaad ge dacht. Te Dallas, in den Annerikaansohen staat Texas, zijn door een wervel storm 11 personen gedood en velen, gewondop liet veld werd groote schade aangericht. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken Utrecht, 9 Juni. A. Koster, timmer man en molenmaker, te 't Gein bij Ab coude. Rechter-commissaris jhr. nir. T. J. de Marees van Swluderen cura tor mr. F. A. van Engen. 's-Gravenhage, 15 Juni. M. A. Le- cardeur, te Scheveilingen, Rechter commissaris mr. J. G. Gratama; c'u- rator mr. J. Woltorbeek Muller. C. Voorbij, veedrijver, te Leiden. Rechter-conimissaris mr. J. G. Grata ma; curator mr. H. M. H. Coe>- bergh. L. C. Vos, aannemer te Leiden. Rechter-commissaris jhr. mr. Rh» Feitihcurator mr. J. H. Goudsmat- Geëindigd J^. Dreesen, herbergier te Beek. Opgeheven H. Helvenstein, 's-Gravenhage; ,G. G. Lepelaar, te Leiden. Staat der Botermarkt te Haarlem over de maand Mei 1909. Aangevoerd en verkocht: Boter 208 KG., 1.40—1.50 per lig. Biggen 101 stuks, 7—f 13 p. stuk. Schrammen 11 stuks, f 13—/ 19 per stuk. N. Kalveren 164 stuks, 7—f 12 per stuk. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 15 Juni van Pad an g. Het stoomschip Grotius, van Amster dam naar Batavia, passeerde 16 Ju> ui Ouessant. Het stoomschip Maasland, van Am sterdam naar Brazilië en Buenos-Ay- res, vertrok 15 Juni van Leixoes. Het stoomschip Nieuw Amsterdam, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 16 Juni, des voorin. 11 uur 40 min., Lizard. Hef stoomschip Yorck, van Rotter dam naar O. Azië, arriveerde 15 Juni te Hongkong. Het stoomschip Gedé arriveerde lü Juni van Batavia te Rotterdam. Het stoomschip Malong arriveerde 16 Juni van Rotterdam te Batavia. Het stoomschip Besoeki, van Java naar Rotterdam, passeerde 16 Juni Sagres. Het stoomschip Goentoer, van Rot terdam naar Java, arriveerde 15 Juni to Marseille. Het stoomschip Solo, van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Juni van. Suez. Het stoomschip Kawi, van Java n. Rotterdam, vertrok 16 Juni van Port- Said. Het stoomschip Kediri, van Rotter dam naar Java, vertrok 15 Juni van Antwerpen en passeerde 16 Juni Vlissingen. Het stoomschip Madura, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 16 Juni te Padang. Het stoomschip Koningin Wilhel- mina, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 16 Juni van Suez. Het stoomschip Prins Ludwig, van Rotterdam naar Oost-Azië, arriveer de 15 Juni te Genua. Het stoomschip Amstellahd, van Amsterdam naar Brazilië en Buenos»- Ayres, vertrok 15 Juni van Vigo. Het stoomschip Priiiz Oskar arri veerde 16 Juni van Montreal te Rot terdam.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6