Verschijnt dagetijka, behahre op Zon* ea Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Stadsnieuws Uit de Ooistrekeo Binnenland 26e Jaargang. No. 7963 VRIJDAG 18 JONI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBB DB1B HAANDBMi Voor Haarlem 1-23 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)139 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummersO02H Odfllastreerd Zondagsblad, voor Haarlem&37H de omstreken en franco per post OAS Uitgave der Vennootschap Lonreoa Coster. Directeur J. C. PEE8EB00H. -,'j ,,T lil nufgrui i mil illlllilifl il~ Tot de plaatsing vns advertentlCn AD VERTENTieWi Van 1—8 regels 50 Cts.i Iedere regel meer 10 Cis. Bullen het Arrondteeaent Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer/aifc Reclames 30 Cent pa regel. Bg Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens ree regels, 25 Cts. per plaatsing) 60 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groote Bontstraat 55. fe&reommcaas? Telefoonaammsf iet Redactie 600 es der Administratie 724, Drskierljs Zntder Bultengpaarse 6. Telefoonnummer 122. reclames van balten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultcnlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 19 JUNI. De Kroon: Bioscoop-voorstelling. Bron gebouw: Opomng der Reclame- Tentoonstelling, 2 1/2 uur. Concert van de Oud-HoLlamdsche Kapel, 8 u. WEIGERING VAN DE EEDS AFLEGGING. De „Tel." schrijft Bij do behandeling van het geding Van een anti-militarist Smit (zie on eer de rubriek rechtszaken) weigerde gisteren een dor getuigen, Kriller iwair.d, do bekende dienstweigeraar uit Haarlem, den eed af te leggen, tengevolge waarvan deze, staande de terechtzitting, in voorloopige gijze ling werd gesteld tot 24 Juni a.s.. de verdere behandeling tot diemzelf- den datum werd uitgesteld. In verband hiermede hebben wij de Wetboeken van strafrecht en straf vordering eens opgeslagen. Allereerst het Wetboek van Straf recht. Zie hier wat art. 192 zegt ,,Hij, die wettelijk als getuige op geroepen, opzettelijk niet voldoet aan eenige wettelijke verplichting, die hij als zoodanig te vervullen heeft, wordt gestraft In strafzaken met gevange nisstraf van ten hoogste zes maan den." Wat de gijzeling betreft, wenden tvo ons nu verder tot het Wetboek van Strafvordering. Volgens art. 68 kan de rechtbank bevelen, dat de getuige in gijzeling worde gebracht en gehouden, totdat hii aan zijn verplichting zal heibben voldaan. Verder zegt het bewuste artikel, dat de gijzeling niet langer dan 30 dagen duurt, en zoolang de behan deling der zaak niet is afgeloopen, op vordering van den officier van justi tie door de rechtbank telkens van 30 tot 30 dagen kan worden verlengd. Hieruit vloeit derhalve de luce cia- rius voort, dat, wanneer getuige Kril ler den 24sten Juni alsnog weigert den eed af te leggen, de gijzeling met een bepaalden tijd wordt verlengd, en wanneer liet geding daarop ton ainde loopt, rechtsingang tegen hem zal worden verleend, overeenkomstig bet hierboven vermelde aan het Wet boek van Strafrecht ontleende arti kel. Rest ons nog artikel 166 van het Wetboek van Strafrecht, dat zegt „Indien een getuige zonder wetti gen grond weigert den eed of de be lofte te doen, of zijn verklaring af te leggen, kan de rechtbank het onder zoek voor een bepaalden tijd schor sen." Dat is derhalve aan de hand hier aan in dit geval geschied. En verder ,,De rechtbank beveelt tevens, dat de getuige in gijzeling worde gesteld, of daarin gehouden, zoo hij ter zake van gelijke weigering bij het voor- loopig onderzoek of in de instructie zich reeds in gijzeling bevindt, dat hij op de.ti bepaalden dag weder voor haar worde gebracht." Den 24sten Juni zal dit laatste plaats hebben, gelijk is vastgesteld. Wij wachten niet belangstelling den Verderen loon van zaken af. TEYLER'S ZOMERTENTOON- S TELLINGEN. Maandag 21 dezer begint de tweede Zoniertentoonslelling uit Teylars Schilderijen kabinet. Er worden geëxposeerd 27 Ostade's, 14 v. d. Velde's en 22 Bercliem's-aqua- jrellen, gewasschen teekeningen schetsen. Teyler's verzameling bezit ook alle de origineele etsen door A. van Osta- de (op slechts enkele uitzonde ringen na) en ook die van Berchem, «leze beide collecties hoopt de conser vator, de hee»r Ilulk, later eens voor 't voetlicht te brengen. liet schilderij aangekocht op de tentoonstelling „A. L. Koster", geti teld „Rijnsburg" is iu 't museum ge plaatst en is werkelijk een aanwinst to achten. Het bezoek op de tentoon stelling Jan Luiken en Jacob de Wit was zeer belangrijk. Wij brengen in herinnering, dat de toegang tot de zomertentoonstel- vrij is. U i t s t a p j e. Hedenmorgen gingen de kinderen Öer drie hoogste klassen van de 2e D O nt'-jy.VJ j maken naar Nijmegen. Zij koeren met den trein van 7 uur terug.- De tentoonstelling ln de „Bron". In HAERLEM, den Junius 1909. „De ondergheschreven Uwe oot- moedighe dienaeren, noodighen UE. ende Uwe huysghesinnc, Saturdagh aenstaende sullende sijn den 19en de- ser loopend e maent Junius, ten hal ff twee uren nae noen, te comen ter plaetse van de jaillissante fonteyne, die men ghemeenlijcketn hiet „Het Brangebouw", daer alsdan op het nieulijcx aanghelegde groote Marckt- velt door den Edel Achtbaearen Heere Burghermeester deser Stede Haer- lem, in luyster sal opengheetelt wer den, eene treffelijcke uytstallinghe van veelderhande fraeije ende curi- euse saecken, daer menigheen ver- maeck ln nemen sal. Men gaet in aenden rechtschen hoeck, door de naebootsingho van de oude Groote Houtpocirte ende sal met eerbled'mghe ende in jolijt werden ontfanghen. GERIJT JAN VAN GASTEREN. SIR JOSEPHUS CHABOT." Deze op roomkleurig oud-Hol- landsch carton giedo*ukte uitnoodi- ging, gesteld door den archivaris, den heer C. J. Gonnet, gewerd ons gister. Doch we wilden niet wachten tot „Satuirdagh aenstaende", om on zen lezers kondschap te doen van de „treffelijcke uytstallinghe van veel- derhande fraeije ende curieuse sae cken" en namen des vanmorgen een kijkje ter plae-tse van de „jaillissante fonteyne". Wat we er zagen, in de zaal en ln 't park wekte de verwachting, dat er ln de tentoonstel Lingsmaand veel fraais en nuttigs te zien zal zijn. De heeretn Van Gasteren en Cha- bot mogen daarom op een druk be zoek rekenen. Hun ijver in 't zoeken naar aantrekkelijkheden, die zeker aan stad en ingezetenen ten goede komt, verdient dit alleszins. Wat mag men van een tentoon stelling op dein dag voor de opening verwachten? Niet veel meer dan een chaos, een baaierd van tentoonstel!ingsairtlkelen eai emballage-rommel, waar tuaschen door ijverige lieden rondscharrelen om met koortsig hamergeklop de uit stallingen in elkaar te slaan, terwijl anderen reeds aan. 't drapeeren zijn van een fluweel gordijn hier, een lapje zij daar, een mollig tapijt ginds om de fragmenten van wat weldra een veel-bewonderde en keurig-affe inzending moet zijn. Maar niet eenige voorlichting, valt er toch al heel wat te begrijpen van wat er komen zaL Beginnen we in do zaal met de grootste expositie, dan moeten aanvangen met het tooneel, dat de firma K. Moesbergen, Nasaulaan 4, je heel in beslag heeft genomen. 't Aardigst is wel het tuinfontein- tje. Op de plaats waar anders de souf fleur zijn hoofd pleegt omhoog te ste ken, zal nu een waterstraal omhoog gaan en neerplassend goudvischjes in t vijvertje besproeien. De firma stelt verder ten toon alles wat men redelijkerwijze van haar mag verwachten op gebied van water, as, electriciteit en sanitaire artike len. In 't midden van de zaal, die in do hoogte langs de gaanderij op keurige wijze is omhangen met wapenveraie- troont een fraaie inzending van de firma Heenk en Wefers Bettink, Damstraat 15, Haarlem, op een keu rig aangekleeden „stand". Land- bouvvarlike-len, gereedschappen, ijzer waren, tuin- en serremeubelen zijn in veie soorten aanwezig. Rondom deze firma heen staat vierkant van inzendingen tusschen de pilaren van het middenvak. Tegenover het tooneel zien we het meest aan de tuinzijde een eikenhou ten kast, die een boekenliefhebber een poosje in beslag nemen zal. 't Is nl. de firma A. J. van Dis- hoeck te Bussum, die daar boeken uitstalt Een reeks van teekeningen, waar naar illustraties zijn gemaakt, geven nog meer belangwekkendheid aan de ze vitrine.- Den rij volgend vinden we over 't tooneel de Haagsche firma Den Her tog en Prill, die allerlei aluminium- artikelen voorhanden hebben, 'i Zijn voor *t meerendeel weelde-dingetjes; maar voor sommigen zijn er ook nut tige voorwerpjes, o.a. een z.g. Scuri- presser, die den „snorbaardbinder1 wil vervangen. Tegenover den ingangskant van de zaal trekt een kleurige pyramide van flesschen de aandacht. De ,Rhenia"-Limonades van de NaamJ, Venm. voorheen. Joh. Stok- huizen, te Alfen, vullen die fleeschen. Haar buurman Is een Haarlemmer, wiens naam bij onze vrouwelijke stadgenooten een goeden klank heeft. De heer II. van Dijk, Groote Hout straat 28, heeft er een mooie exposi tie gemaakt van dankbare versierings artikelen parfumerieën e>n zeep. De geurtjes zijn meestal van eigen bodem, d. w. z. van Hollandsche be reiding. Naast de parfums de muziek. De fiirma P. van Ooy, Kruisweg 57, heeft een fijne baldakijnversiering laten maken, waaronder eenige pia no's en orgels zijn tentoongesteld. Een Amsterdamsche firma, waar van vele stadgenooten, misschien on bewust, wel iets m hun leven hebben gezien is de firma Tob Groen en Co., die op deze reclame-tentoonstelling heel gepast reclame-artikelen zal to zien geven. De fiirina Calvé uit Delft, eigenares van de bekende Fransch-Hollandsche Oliefahrieken, stalt haar fabrikaat uit. In natura e>n in beeld kan men ook zien, hoe de olie uit de grondnoo- ten gemaakt wordt. Was deze 9tand iets, dat meer de belangstelling der huisvrouw trok, de firma W. G. Boole Sr., Haarlem, zal de aandacht van de heeren trek ken met een aantal lijne merken si garen. Heel wat anders is weer de aan grenzende uitstalling. Sodal Dat hoort meer in die keuken dan op een tentoonstelling, meent ge. Dan moet ge maar eens naai- deze inzending gaan kijken. De Haarlemse he Sodatabriek maakt een heel mooie uitstalling met dit al ler huish ou del ij kste w aschartikel. We moeten nu eens langs de wan den der zaal gaan kijken. Hier en daar zien we het een en ander. Aan weerszijden der toegangsdeu ren houden twee Haarlemsche firma's de wacht. De firma V. H. J. Troupin, Nieuwe Gracht 48, exposeert fraaie specimen van schoorsteenmantels, terwijl do heer J. P. Senft, Nassaulaan 78, een verzameling jalousieën en marquisen voorradig heeft. Langs de tuinzijde heeft maatschap pij „Miniinax" te Scheveningen brandbluschmiddelen uitgestald, ter wijl de heer Los uit de Warmoesstr. alhier, haurwerken zal exposeersn. De Haagsche firma G. H. van der Wal, Denneweg, den Haag, maakt er 'reclame voor* de Dental-tabletten. Verder komen nog in de zaal een suiker-spimnachome, waarin de sui kerkorrels aan. elkaar worden gewe ven van de ELndhovensche firma M. M. Buderman, en inzendingen van de conserven-fahriek „Kernnemer- land" te Alkmaar, en de firma S. P. van Thiel (P. J. de Vrij), Oude Groen markt 6, die allerlei lekkere koekjes voorhanden zal hebben. In de groote conversatdezaal komt op stand no. 23 „Haarlem's Dagblad". Kent men onze reclameplaat, waar op een hardloopende courantenjon gen ons blad rondbrengt? Een getrouwe nabootsing daarvan, een pop zal hier staan met z'n krantenpak onder den arm. Eiken dag heeft hij nieuwe „Haarlem's Dag bladen" voor den teutoonstellingbe- zoeker. De Noderlandsche Maagd met de Leeuw van Holland houdt ons ge zelschap. Zij vertegenwoordigt de Mij. tot expl. van Staal waterbronnen. Daar naast komt de heer J. Bousema uit de Lange Margarethastraat tegels en lijsten uitstallen. De heer A. H. W. Beekman, firma Wed. Oosten en Zoon, Anegang 26, maakte een oud-Hollandsch hoekje rond den mooien schouw. De hccron A. van Damme en W. P. J. Overmeer hebben tafel met een be langwekkende inzending, bet-baande uit een oud-archief en drukwerken, betrekking hebbende op de geschiede nis van Haarlem en Omstreken, met name van den bloembollenhanuel. Verder komen in deze zaal, waar op 't oogenblik nog alleen de krasse 76- jarige heer Van Dam me bezig was zijn inzending klaar te maken, de le assistent stempelsnijder aan de Rijks Munt, te Utrecht, de heer J. Th. Kup- pers, met een collectie plaques, heer Frans Prill, reclame-schilder met „show-cards" de firma C. J. v. d. Broek, Oude Groenmarkt 2, die na tuurlijk ijzerwaren zal uitstallen de Maatschappij „Volharding" uit Leiden. De kleine Conversatiezaal wordt ge heel ingenomen door de firma A. Weill, Barteljoris6traat 2628, die een prachtige collectie bontwerken heeft opgehangen. Mogen we eenige namen noemen? Men ziet er de fijnste soorten als sitka-vos, poolvos, steenmarter, nertz, persianer, edel marter, sabel Cliin- ehilla, hermelijn, skunks, petit-gris, bever sealskin, een heerlijkheid voor de dames. Interessant zal zijn een bont werker ij ln werking. Op de Gaanderij en in de bij zaal komen nog een drietal inzendingen ei- zijn er in 't geheel 35 name lijk van de Biljartfabriek ,.Het Noor den", te Helpman bij Groningen, (de eigenaar, de heer E. J. de Schepper, beter bekend onder den naam prof. 'T >s Me Edso, zal er eenige avond voorstellingen geven), firma L. Wit- tich, Den Haag, steriliseer-toestel en inmaakflesschen en de Ten toon stel lingscourant. (Zie vervolg onder Laatste Berich ten.) Vertraging. De electrische tram HaarlemAm sterdam had gisternamiddag veertig minuten vertraging, doordat een stoomketel van de firma Lottgering op de Amsterdamsche Vaart de fa briek niet in kon eai de rails versper de. Op een gegeven oogenblik stonden e<r zeven tramwagens achter elkaar. Ongewenschte gast. De bewoners van Drappeniersstraat en Vlamingstraat hebben in de laat ste dagen gedurig last van een hailf beschonken individu, die, wanneer hij veronderstelt, dat er geen man volk thuis is, zeer brutaal optreedt. Hij vraagt om brood of geld, en aJs men hem niet te woord staat., schreeuwt en scheldt hij tot schrik van de vrouwen. Een klein beetje sur veillance van de politie zou niet kwaad zijn. EDUARD JACOBS. Sinds Rodolphe Salis met zijn „Chat noir" op Montrnartre te Parijs, en, na hem, Aristide Bruant succes hebben gehad met hun „chansonnetr tes" in den geest van Bérenger, is er geen „centrum van beschaving" meer, want 't genre der „cabarets ar- tistiques" geeai ingang en waar Salis en Bruant geen navolgers hebben ge vonden. Zoo telt Amsterdam een dergel ij ken navolger in Eduard Jacobs, die giste renavond in den schouwburg aan den Jansvveg eenige zijner cabaret-liedjes is komen voordragen. Vooral zijn liedjes in plat Auisterdainsch accent en van het Jordaan-type bleken in den smaak van het niet zeer talrijk publiek te vallen. Kamerverkiezing. Uit achterstaande advertentie blijkt, dat Maandagavond niet Mr. J. 11. Thiel zelf hier optreedt, zooals ons aanvankelijk was meegedeeld, maar het Kamerlid voor Deventer, Mr. H. P. Marchant, Dinsdagavond zullen de rechtscho kiesverosnigingen een openbare ver gadering houden, waarin als spre kers optreden de heeren prof. rnr. Diepenhorst, anti-rev., rnr. D. A. P. N Kooien, R-K., en Snoeck Henke- mans, ChrisL-Hist. Militaire Zaken. Do eerste luitenanbadjudsnt C. T. F. Ootgens van Waveren Pancras Cliffort, van het 10e regiment infan terie, wordt met ingang van 1 Sep tember a. s. op zijn verzoek voor den tijd van een jaar en 6 maanden op non-activiteit gesteld zonder bezwaar der schatkist De levering van gerookt en pekel- spek ten behoeve van het garnizoen alhier, is gegund aan den slager Heek voor den prijs van 0.62 per kg. SCHOTEN. Benoeming. De heer Chr. Broekkuyseai alhier is met ingang van 1 Juli benoemd tot machinist aan het Prov. krank zinnigengesticht Duin-en-B 06 ch be Castricum. Verkiezing. Do verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is bepaald op Dinsdag 29 Juni, de stemming op Vrijdag 9 Juli en de herstemming op 20 Juli d. a. v. Naar wij vernemen, zullen voor de twee vacatures zes candidaten gesteld worden. Vechtpartij. Donderdagavond hadden twee vrouwen in do De la Reystraat zoo'n hevrigen twist, dat stoffer en pantof fel er aan te pas kwamen. Buren scheidden de furies en drongen haar in huis. HAARLEMMERMEER. Voor de stamboekkei i ring te Hoofddorp, Donderdag j.l., werden aangeboden 33 merritn van 3 jaar en ouder. Ingeschreven werden er 17. Voor do premie van 100 voor 3- jarige merriën waren 15 mededingers. Een premie werd toegekend aan J. v. Zij verden to Haarlemmermeer, J. D. Bulk, idem, A. Knibbe, idem, Ge broeders v. d. Maarl, idem, M. v. An- del idem., en A. Colijn, N.-Amstel. Premiekeuring van 4-jarige mer riën om 100 waren IC mededingers. Een premie werd toegekend aan B. Biesheuvel te Haarlemmermeer, 3 pre- micn aan T. Hanedoes te idem, en een aan S. W. de Clercq, te idem. Premiekeuring van 7-jarige mer riën en ouder. Mededingers 12. Pre mie van 40 behaalden B. Biesheu vel te Haarlemmermeer, C. Avis Hz., idem., A. Knibbe, idem., L. Zijlman.*?, idem., en W. J. Haster, N.-Amstel. HEEMSTEDE. Men schrijft ras: ln do gisteren gehouden vergade ring van de R. K. kiesvereeniging „Door Vriendschap Bloeiende" wer den voor den gemeenteraad van Heemstede tot candddaat gesteld de beeren J. C. v. d. E ijken, A. Honig, J. H. M. van Houten en J .Preijde Gzn. HILLEGOM. Ds. M. M. den Hertog, van Hille- gom, zal 22 Aug. door clr. E. J. M. Posthumus Meijjes bevestigd worden als predikant bij de Ned. lierv. Uem. to 's-Gravenhage en 25 Aug. d.a.v. zijn intrede doen. HALFWEG. De beer J. P. Richardson von hier is benoemd aan de openbare school no. 1 te Sliedrecht. ZANDVOORT. J. C. Moor, Haarlem, Burgemees ter Engeib.sir. 3, 4 pers. Fam. Van don Brink, Amsterdam, Kerkdwarspad 1, 3 pers. J. C. Strobe, idem, Zuiderstraat 2, 4 pers. Dr. E. Froiwd, Berlijn, Grand Ho tel, 7 pers. Dr. W. Hoffmann, Grieaheim a. Main, idem, 4 pers. Fr. Si edel, idem, 2 pers. J. Wap, den Haag, idem. J. G. Schleucker, Amsterdam, id Mej. R. Hoogstraten, Arnhem, Pen sion Vallo. Mevr. F. A. v. W'eydom, Chaterbos idem, idem. DE HERSTEMMINGEN. UTRECHT. De vrijzinnig democra tische kiesvereeniging besloot met alle kracht to steunen in district I de cand'idatuur van jhr. rnr. A. P. C. van Karneboek en in district II die van jhr. mr. J. Roëll, dit in aanslui ting mot het adres van het hoofdbe stuur van den bond en wel voorname- l>:k op grond, dat beide candidaten voorstanders zijn van vrijhandel en van openbaar onderwijs. AMSTERDAM. De Christ Hist, af- deeling III heeft besloten prof. G. A. van Hamel (liberaal) te steunen. ROTTERDAM. Het federatiebestuur der S. D. A P. besloot ten manifest uiit te geven voor alle Rotterdamsche districten, waarin zal worden uiteen- rezet, waarom de heeren Borgesius. De Kleirk, Verheij en Van Raai te wèl de heer Plate bij herstemming niet gestormd zuilen worden. AMSTERDAM. De Vrijzinnig De mocratische Vereeniging besloot de verkiezing te bevorderen van de hee ren J. Uudegoest (district II), prof. mr. G. A. van Hamel (district III), Th. M. Ketelaar (district V), mr. W. H. de Beaufort (district VI) en W. 1L Vliegen, (district IX). HET KAMERLID VAN KOL. Men meldt aan <le N. R. Crt. dat, indien de heer Ter Laan in de dis tricten 'e-Gravenhage I en Hoogezand beide gekozen wordt, zal hij voor 's-Gravenhage 1 opteeren en zal de heer Van Kol candidaat der S. D. A. P. ui het district Hoogezand worden. DE ACADEMIEBRAND TE GRONINGEN. De Tel.-correspondent meldt, dal de man, die bekend heeft de acade mie aldaar in brand te hebben gesto ken, K. Huizing heet en loodgieter van beroep is. EEN INSTITUUT TOT VOORLICH TING VAN DE ONDERNEMERS IN DE KLEIN-NIJVERHEID. Uit Amsterdam meldt men: Het nummer van <den Middenstands bond, officieel orgaan van den Middenstandsbond, bevat het rapport van de commissie, in 1907 benoemd dooi* liet bestuur van dien bond in overleg met het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijverheid, ten einde de wenschelijkheid te onderzoe ken van het stichten van een museum voor den kleinhandel en de klein- nij verheid. Do commissie stelt voor: aan de regeering te verzoeken een instituut tot voorlichting van de ondernemers in de kloin-n ij verheid te willen orga- niseeren in verband met de afd. han del van het departement van land bouw, nijverheid en handel, en daar mee zoo spoedig mogelijk een aan vang te maken. EEN KERK DICHTGESPIJKERD. Tusschen de Reguliersdwarsstraat en Hoeren gracht, in de Vijzelstraat te Amsterdam, staat het kerkgebouw der Oud-Gereformeerde Gemeente. Gisterenavond is daar een hcole ge schiedenis afgespoeld Tegen achtuur kwamen eenige kerke ra ad sleden en eischteu. van den koster de sleutels van het gebouw. Deze weigerde dio af ie geven, daar hij meende, dat ook de predikant over de sleutels be schikken kon. Men trachtte toen mot geweld binnen te komen, maar de koster hield de deur van het gebouw gesloten. Hoe goed de belegerde zich ook ver dedigde, de tegenpartij wist uit een van de deuren liet slot te zagen en ten slotte besweek de koster voor do overmacht en gaf de «sleutels af. Tot na middernacht vergaderde toen de kerkeruad en liet de kerkdeu ren daarna dichtspijkeren, zoodat niemand hel gebouw thans kan bin nen gaan. Do aanleiding tot dit zonderling op. treden is een verschil van mcening tusschen den voorgunger der gemeen te en den kerkerend. Laatstgenoemd® zou wel gaarne een einde gemaakt willen zien aan het optreden van den predikant, doch deze blijft op zijn stuk staan en daar hij mede-huurder van het kerkgebouw is, zaten de kor- keruadsledcn aanvankelijk met de handen in het haar. Verscliijlende plannen werden over wogen, zelfs werd er aan gedacht, don voorganger den toegang tot hef spreekgestoelte te weigeren, maar geen van die plannon kwam tot uit voering, tot hun hot plan werd aan geraden, dat gisterenavond tot uit voering is gebracht on wel op de vol gende gronden. Hot kerkgebouw behoort aan de Maatschappij van Onroerende Goede ren „Holland". Zij verhuurde het aan don heer Grass, voorganger dor ge meente en aan de hoeren Van Vliet en Post, korkeraadsledeo. Deze drie hee ren hebben dus evenveel recht opge bruik van l»et gebouw. Door de deu- ren af te sluiten, hebben de beide taaiste hoeren nu bezit genomen van liet gebouw, maar... kunnen er nu zelf ook niet in en de koster was dus gisterenavond zeer zeker in zijn recht om de sleutels, die hij van de-ze drie heeren had ontvangen, niet aan twee van hen uf te geven. W at de heer Grass uu zal doen, die nen wc af te wachten. (N. v. N.) ONGELUKKEN. Woensdagavond wilde oen bewoon ster van do Adriaanstraat te Utrecht oen- ketel water neuten van eon bran dend petroleumtoestel. Zij gebruikte, omdat het hengsel van den ketel warm was, haar boezelaar om hem aan te vatten. Daarbij hield zij de schort te veel boven do vlammen, ten gevolge waarvan ait kleedingstuk ia brand vloog. De vrouw 6nelde de keuken uitdoor den tocht om haar heen breidden de vlammen zich uit en in een ommezien stond zij geheel in brand. Wel snelde hulp toe, maar eer men de vlammen had kunnen biusschen, was de arme vrouw over dekt met brandwonden. Donderdagnacht Is de vrouw in het Ziekenhuis overleden. Ook te Raalte bad een droevig on geval plaats. Op een ln hei kanaal

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1