F Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Binoeahfid PersOverzkM PREDIKBEURTEN Onze Lachhoek K< totelBarii&Gbjeiï bar-on ot «a die van een pöc'aJistiscbea arbeider.. De Courant had er heelemaal een specialiteiten-voorstelling champétre van gemaaktop twee ladders prijk te een zwarte en een roode pop, die natuurlijk de bedde coalities voorstel den en daar bii elke stem-whist zoo'n op een trede hooger werd geplaatst, on tie zwarte meneer met hoogen hoed on witte das weldra van uit de hoogte op z'n rootten collega, In een soort beuLspokje gekleed, neerzien. De glazen wasscher. wien dese politie ke arbedd was toevertrouwd, liet don zwartten man allea-le" fratsen uit halen, met het gevolg, dat detze op later oogemblik naar beneden tui melde. Eerst schrik, maar toen pret voor tien. Iemand, dlie bijgeloovig was, ff ad hierin een slecht voorteeken voor do rechtschen kunnen zien, maar dit voorteeken was dan slecht uitgeko men, want hij rees al hooger en hoo ger, zoodat hij haast boven op de ladder stond. Indruk maakte het meest de uit slag in bet district, waarin men zelf woonde. Bijv. dat Nolting gevallen was, de populaire ex-werltman, wiens herkiezing in de buurt van t Haar lemmerplein voor 4 Jaar nog met zoo veel animo en in Tan-Pi eziers was ge vierd. Maar de meoischen, die 't wisten, vertelden, dat men er nu al van te voren een zwaar hoofd in gehad had; stonden toen de rijtuigen al klaar, om zoodra als de uitslag bekend was uit te rijden, thans waren ze niet eens besteld. Een gewoon mensch, die bui ten die stemmenvi sscheri j staat snapt imiet, hoe men dit voor een district zoo op z'n duim kan berekenen. In district V had men er hoelemaal geen houvast aan. Van de Amster- damsche districten is dat naar mijn geheugen altijd het meest radicale geweest, maar zooais ik reeds in mijn vorigea Kout vertelde, schreef een der hoofdbiaxlen, dat dit district eigenlijk nooit radicaal geweest was, wijl de heer Mendell er eentgen tijd geleden slechts eeri onbeduidend aan tal stemmen kreeg. Onder die om standigheden stonden de kansen voor den heer Ketelaar bijster slecht. Ver bazend hard werd er gewerkt voor den socialist Kuykhof en den katho liek mr. Aalberee, op wien natuurlijk alle rechtschen zich vereenigden. Doch het ergste was, dat er ook een liberale candidaat was gesteld, de heer Bosboom, voor wien kostbare reclame werd gemaakt en voor wien de ,taxameters" met nationale vlag gen versierd de luie kiezers uit hun kr u i deniers win kels ophaalden. Voor den heer Ketelaar werd maar heel weinig „gedaan". Het café van August'Lnus" in de Ferdinand Bol straat, waar 16 jaar geleden de Kete- larianen te zamen kwamen, was van eigenaar en van politiek veranderd. Hingen hier eerst politieke platen aan de ramen om de Ketelaarsche verkiezing te bevorderen, waarvan één der jeugd de uitroep ontlokte ,,Ouze meester zit op een paard", nu werd dezelfde „uitverkorene" in ver- kiezdngsblaacfjes, die tegen de ramen geplakt waren, afgemaakt ten voor- deele van Bosboom, den eenigen, echten liberaal. In 't achterzaaltje, waar pp dien gedenkwaardigen avond 16 jaair gele den, de candidaat-apotheker Bruins- ma de historische woorden sprak: „Ketelaar, we hebben je nou met veel moeite in de Kamer getrapt, maar als jij je best niet doet, trappen we je er over 4 jaar net zoo weer uit", zaten nu de schrijvers en stemmenjagers voor Bosboom. Had Ketelaar dan nu zijn best niet gedaan? Buurt IJ IJ heeft getoond solider: te zijn dan haar reputatie is. Men hoort in deze dagen een kiesdistrict vaak vergelijken bij een wispelturige jonge schoone vrouw. Noch Nolting, noch Ketelaar hadden de laatste vier jaar iets gedaan, waardoor zij hun kiezers op bijzondere wijze hadden kunnen ontstemmen. Doch, terwijl de overfatsoenlijke jonge vrouw uit het ultra solide Haarlemrnexdijksche district haar minnaar den bons gaf, alleen omdat zij nu eens zinnigheid had in een ander, bleef liet dametje uit buurt IJ IJ haar eerste liefde, met wien zij 16 jaar lang lief en leed ge deeld had, ondanks de concurrentie, getrouw. Van de candïdaten der lin kerzijde kreeg de heer Ketelaar ver reweg de meeste stemmen en zijn herkiezing is dus zoo goed als zeker. Buiten alle politieke overwegingen om, doet dit toch een goed vertrou wen krijgen in de politieke volheid van dit deel van het kiezerscorps. Het bewijst dat al die reclamemiddeltjes, die schreeuwende biljetten, strooibil jetten en auto's toch eigenlijk maar weinig uitwerken als de groote mas sa een gevestigde overtuiging heeft en zich dus door dergelijke kermis- humbug heelemaal niet van die staat kundige wijs laat brengen. Met hartstocht is de strijd niet ge- voord. Duizenden zijn ter stembus ge leid, die anders nooit stemden en zich van de politiek niets aantrek ken. Die er ook het a, b, c niet van begrijpen. Dat is alles en de eenige oorzaak van de verrassingen in som mige districten. Het spreekt van zelf dat daar, waar de norni der algemee ns ontwikkeling het hoogst staat, dit het minst kan gebeuren. Want wal de kiesagenten aan onontwikkelde kie ners soms wijs maken, is deels grap pig, deels treurig. Als ik niet bevreesd was uit mijn neutraal vaarwater te geraken, zou ik in overweging willen geven bij alle komende kieswetten al lereerst waarborgen te eischen van elementaire staathuishoudkunde, een waarborg, die door enkel kennis van lezen en schrijven zeker niet gegeven wordt. Namen, ja, die kent in deze dagen ieder jongetje. Hoor, die jochies met korte broekjes op den verkiezings avond roepen: „Ruys van Beeren- broek die is toch gekozen, hé?" net of 't zoo'n schoolmakkertje van hen wasl Maar laten wij hun dat niet eu vel duiden, de kinderen brachten dien avond eer de pre* In en de poli tieke liederen en fluitpartijen moest je steeds „ln de laagte" zoeken, want tusschen de lange en kleurLooze mid denstof, krioelden de politieke partij en als mannekens met korte broek. Leve de pretl Die van geen politie ke schood of club waren deden ook mee; dde juichten bij elke verkiezing of herstemming. En waar die vroo- lijkheid aanstekelijk werkt mogen wij het met vreugde oonstateeren, dat nog zoo'n paar vroolijk® verkiezings avonden, voor de herstemming en de Raadsverkiezing, In 't zicht zijn. H. HENNING Jr. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Dinsdag a-s. zal de af deeling Haar lem en Omstreken der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een vergadering houden. De agenda bevat de volgende punten: Ingekomen en uitgegane stukken; Be handeling beschrij vingsbrief voor de 44ste algemeene vergadering; Benoe ming afgevaardigde ter algemeene vergadering; Bespreking excursie; Onderlinge tentoonstelling; Vraag- bus. MUSEUM VAN KUNSTNIJVERHEID In de rotonde van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, is thans geopend eene tentoonstelling van oor spronkelijke teekeningen van Walter Crane, die gediend hebben ter ver lichting van den Wereld-bijbel, aan welke uitgaven in verschillende ta len, de eerste kunstenaars van vele natiën hunne medewerking hebben verleend. Deze tentoonstelling omvat de ornamentals en figurale bladver siering, letteers en verdere verlichtin gen van dit zoo belangrijk werk. Door de welwillendheid van mr, P. Tjeenk Willink, werd de directeur van het Museum in de gelegenheid gesteld, deze belangrijke verzameling ter be zichtiging te kunnen aanbieden. Zondag is de toegang kosteloos. Baden. In het douchebadhuis aan het Leid- sche Plein zijn in de afgeloopen week 1075 baden genomen, in dat aan den Koudenborn 1008. Ge&bouuaüi'deu hebban bot vourrecbi vragen op Ttt'aoiiillond gebied, rnita voor beantwoording vatbaar, in te souden by de Redactie vau Haaiiein'» Dagblad, Uroou Houtstraat 63. Ails antwoorden worden geheel kosteloos gegeven en, voor zooveel mogelijk la, den dag na de intending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaats vau den maeuuer vermeiden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Mag mewouw de Nieuw jaarsfooi afhouden van een dienstbo de due met Augustus den dienst heeft opgezegd? ANTWOORD: Neen. VRAAG: Kunt u mij 't adres opge ven van een leeraar in machine- schrijven? ANTWOORD: Wend u tot de Rem- mington-school, Reguliersbreestraat, Amsterdam. VRAAG: Zoudt u mij ook kunnen zeggen aan wien 't Naaldenveld be hoort? ANTWOORD: Aan mej. C. A. van Wickevoort Crommelin, Groote Markt 57, alhier. VRAAG: Kunt u mij ook naam en adres opgeven van den Neder land- schen consul in Engeland? ANTW0044): De Ned. consul voor Gi'ootrBnittannië en Ierland is de heer H. S. J. Maas te Londen. Hem kan in 't Nederlandsch geschreven worden. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om aan de Stads-reiniging ge plaatst te worden? ANTWOORD: Wend u tot den heer J. P. Boerkoel, directeur der reini ging, alhier. VRAAG: Hoe verwijdert men pa- ten t-oliev Lekken uit een karpet. Met benzine gaat liet niet. ANTWOORD: Het karpet moet uit gestoomd worden, wat alleen een vakman doen kan. VRAAG: Ik heb een boetebriefje ontvangen voor belasting van twee jaair geleden. Ik meende, dat 't be drag reeds voldaan was, maar heb toch weer opnieuw moeten betalen. Is daar niets aan te doen? ANTWOORD: Daarop kunnen wij u geen antwoord geven. Wend u tot den directeur der directe belastingen te Amsterdam. VRAAG: Hoe kan ik 't adres van iemand te weten komen, die van Am sterdam naair hier vertrokken is. Ten Stadhui-ze misschien en kost dat ook geld? Heeft u hem misschien onder uw abonné's? ANTWOORD: U boude ons ten goe de, dat wij in onze boeken ondier on ze duizenden abonné's geen naam kunnen gaan opzoeken, dien u zelf niet precies kent. Informeer eens bij den burgerlijken Stand, dat kost 10 cents. VRAAG: Zoudt u mij eens willen melden wie het bestuur van 't Tey- ler's Hofje uitmaken? ANTWOORD: Het bestuur van 't door u bedoelde hofje bestaat uit de lieer en L. P. Zocher, Florapark 7. P Loos jee, C3ed. Ou<fr Gracht 80, Mr. A. W. Rhönje, Wilhelminastraat 65, J. J. Yan Oorde, Florapleln 21, en J. A Fontein, Parklaan 14. VRAAG: Wanneer ik *s avonds per fiets van Amsterdam naar Haarlem rijd en daarbij gebruik maak von t fietspad, dat linka van den weg ligt, ben ik dan verplicht bij nadering van een rijtuig rechts uit te wijken, dus den heelen weg over te steken? ANTWOORD: Neen, u kunt op bei fietspad blijven. VRAAG: Mag een automobiel zon der noodzaak op 't fietspad rijden? ANTWOORD: Een auto behoort nimmer op dat pad te komen. VRAAG: Is hier in de stad een tech nische bibliotheek gevestigd? ANTWOORD: In de Zijlstraat in 't Nut van 1 Algemeen, maar die geeft alleen 's winters boeken uit. VRAAG: Een man heeft zijn vrouw moedwillig verlaten. Zijne vrouw heeft echtscheiding gevraagd en nu zijn zij gescheiden. Heeft die man nu weer recht om te trouwen en hoe lang moet hij wachten? ANTWOORD: Hij kan dadelijk her trouwen na de ontbinding van het vorige huwelijk. Dat huwelijk is ont bonden wanneer bet vonnis niet meer vatbaar is voor hooger 2/ei\asp (drré maanden na de uitspraak' e®. 'na de registers van den burgerlijken stand is ingeschreven. VRAAG: Heeft eene dienstbode, dtLe met 1 Mei in dienst treedt en half Tuni den dien»'. opzegt tegen 1 Aug., joiat om den goi^i-jnimg te bêhoa- tfen? ANTWOORD: Neen, indien de dienstbetrekking, tot wederopzeggens toe gesloten, niet langer dan dtrie maanden heeft geduurd, mag de gods- penning van het loon worden afge houden. VRAAG: Mijne ruster is voor den dag in betrekking van 8 uur 's mor gens tot 8 uur 's avonds. Heeft zij nu recht op kostgeld als mevrouw de sted uit is? ANTWOORD: Het gebruik brengt! veelal mede om kostgeld te geven, Meestal wordt dian het dubbele geld- loon gegeven, omdat de kost ook een deel van het loon is. Dat het meisje niet werkt, is in dit geval niet haar schuld. Of er rechterlijke beslissin gen omtrent dit geval bestaan, is ons niet bekend. VRAAG. Tot wien moet ik mij wen den om leerlinge te worden van de vereeniging kraamvrouwen verp Le ging ANTWOORD. Inlichtingen daarom trent verstrekt mevr G. Postnm Verburg, Spaarne 102, alhier. f dfe 4de Samer der arrondissements rechtbank te Amsterdam G. Kriller in gijzeling is gesteld wegens het weigeren van den eed, protesteert ln naam der gewetensvrijheid tegen de ze wederrechtelijke ingij zalings tel- ling, omdat Kriller is opgelegd den eed af te leggen volgens do godsdien stige gezindheid, die de zijne niet is, terwijl de wat voorschrijft, dat ieder den eed of de belofte moet afleggen volgens zijn eigen godsdienstige zindheid. Zij draagt het comité dezer verga dering op zich onverwijld te wenden tot den Minister van Justitie met den eisch tot iruvrijheidsstolling van Kril ler". Aah het eind der vergadering werd medegedeeld, dat het landelijk oo- mitó met de vereeniging „De Dage raad?' en andere vereeniglngen e protestbeweging voorbereidt. GENEESHEER EN KAMERLID. Men schrijft uit Rotterdam aan „L. en V."t Dezer dagen vervoegde zich dr. Van Staveren die in Rotterdam II in her stemming is, bij de administratie van een ziekenfonds met die mededeoiing dat hij, indien hij eventueel als Ka merlid gekozen werd, zijn practijk zou blijven waarnemen. Hij hoopte, dat de directie van het ziekenfonds daartegen geen bezwaar zou maken. Hoe nu die geneesheer die een drukke practijk heeft bij zijn Kamer lidmaatschap die practijk kan blij ven waarnemen, zai voor velen raadsel zijn. Meer za. en wil ik er niet van zeggen. De opvatting van dir. Von Staveren van de plichten van een Kamerlid en geneesheer spreken voor zichzelf. COMMISSARIS DER KONINGIN IN OVERIJSEL De "Del.-correspondent te Zwolle schrijft uit goede bron te vernemen, dat waarschijnlijk benoemd zal wor den tot commissaris der Koningin in Ovorijsel de heer mr. A. F. L. graaf van itechteren Lïmpurg, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minis ter te Bern, Zwitserland. TENTOONSTELLING VOOR ELECTRISCHE BEDRIJVEN. De afdoe ling Nijmegen der Maat schappij van Nijverheid besloot tot het org ani see ren eener tentoonstel ling voov Electrische bedrijven in het jaar 1910. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 6 30 Cts. per regeL In alle Kinderkamers zal da vroolykheid en het geluk toe nemen, wanneer men te gelegener tyd „Califig" toedient; de kleinen nemen dit zóó heilzaam, aangenaam smakend en zacht werkend middel gaarne in, ja, beschouwen het als eene lekkerny 1 De werking is zóó zacht en toch zóó be trouwbaar, dat men zou meenen met de natuurlyke normale functie van eenen gewonen lichaamstoestand te doen te hebben I „Califig"-stroop is een ideaal huismiddel, dat zoowel by de ouders als by de kinderen spoedig eene wel dadige uitwerking teweegbrengt. Ver krijgbaar in Apotheken. Pry's 1.28 per flacon. DE HERSTEMMINGEN. Men schrijft uit Veen dam aan de N. R. Ct.: Naar wij vernemen confereerde gis teren het hoofdbestuur van De Grond wet met de S. D. A. P. in dit district. Het laatstgenoemd bestuur heeft daarna besloten in een manifest mr. Smidt bij de a.s. herstemming te steunen, ander uitdrukkelijke voor waarde, dat van vrijzinnige zijde in andere districten de soc.-democraten worden gesteund. Om hiervan zeker te zijn, heeft het soc.-dem. comité zich tot de vrijz. in die districten ge wend. Komen hiervan geen bevredi gende berichten in, dan zal worden overwogen, of in andere richting dient te worden geadviseerd. PROTESTMEETING ANTI MILITARISTEN. In den tuin van „Plancius" te Am sterdam had Donderdagavond het agitatie-comité gevormd door de af- deeling Amsterdam van de Interna tionale Anti-Militaristische Vereeni ging en de Amsterdamsche vrij-so- oialistische en anarchistische veree- nigingem een protestrneeting belegd naai- aanleiding van liet behandelde proces tegen den voorzitter van hot Landelijk Comité J. W. Smit. Als spiekers traden in de goedbezochte bijeenkomst op Smiit zelf, T. Luitjes, F. Kanistra en dr. Froweiin, oud- voorzMter van „De Dageraad", welke laatste de in-giizeling-stelling van (den Haarlemmer) Kriller eene bru tale schending van de gewetensvrij heid en van de wet noemde Op zijn voorstel werd een motie aangenomen van den volgenden in houd „De vergadering, gehoord dat door GEN -MAJOOR H. F. SCHARP. Deze gepensioneerde generaal-ma- joor is te Amsterdam op 80-jarigen leeftijd overledenHij genoot zijne opleiding aan de Koninklijke Mili taire Academie te Breda, werd in 1848 tot 2e-l ui tenant aangesteld, en diende achtereenvolgens bij het 8ste regiment infanterie, het regiment grenadiers en jagers, en het 4e regi ment infanterie. Bij laatstgenoemd regiment werd hij bevorderd tot ka pitein. In 1868 werd hij ridder in de orde van de Eikenkroon, tn 1872 majoor bij het vijfde regiment infan terie, in 1878 luitenant-kolonel, plaat selijk commandant te Helder, in 1881 idem te Utrecht, in 1884 kolonel, plaatselijk commandant te Amster dam In 1886 werd hij gepensioneerd met den rang van generaal-majoor. De teraardebestelling, Maandag op Zorgvlied, geschiedt op verlangen van den overledene, zonder militaire honneurs. EEN PAARDENDIEF. Door de politie te Waddinxveen Ls aangehouden zekere v. d. S., die uit een weide aldaar een paard had ge stolen en dit voor een prijs van f 60 trachtte te verkoopen, terwijl het een waarde had van minstens 200. Het paard was het eigendom van den landbouwer Groeneweg, aldaar. De paardendief werd naar het huis van bewaring te Rotterdam overge bracht en ter beschikking van den of ficier van justitie gesteld. DE HERSTEMMINGEN. Het „Algemeen Handelsblad" schrijft een artikel, waarin het zegt: „De herstemmingen zuilen die vrij zinnigen wectei- voor de moeilijkheid plaatsen in enkele districten van twee kwaden het minst erge te moeten kie zen". En daarna „Wanneer wij daarom dringend aanbevelen, waar een sociaal-demo craat tegenover een anti-revolutio nair staat, den sociaal-democraat te steunen, kunnen wij er op wijzen, dat zij die zich noemen en bij uitne mendheid meenen te zijn de natio nalisten, de bestrijders der Fransche revolutie en verdedigers van Vader land en Oranje, wanneer de strijd tusschen een liberaal en een sociaal democraat gaat, aan geen bestrijding van den sociaal-democraat denken. Waarneer het van de anti-revolutio nairen afhangt zai prof. Van Hamel in district Amsterdam III tegenover den leader der sociaal-democraten niet verkozen worden, doch kan mr. Troelstra in de volksvertegenwoordi ging uiting geven aan de gevoelens jegens Koningin, vaderland en lands verdediging, die dr. Kuyper zegt zoo te verafschuwen. Zij, die meenen dat alles beter is dan een sociaal-democraat, middel lijk of onmiddellijk, te steunen, kun nen dus uit de houding van dr. Kuy per loeren, dat er omstandigheden kunnen zijn, dat een socialist het minste kwaad is. Slechts verschillen wij met dr. Kuyper in de waardeering dier om standigheden. Dr. Kuyper verkiest een sociaal-de mocraat als Troelstra boven een Liberaal als den heer Van Hamel. Wij verkiezen principieel» tegenstan ders van de liberale beginselen, die echter oppositie zullen voeren tegen de bedllooze anti-revolutionaire par tij-politiek, boven blinde en gehoor zame volgelingen van dr. Kuyper". De „N leuwe Rotterdarasche Cou rant" beveelt voor de herstemmingen aan in alle districten, waar leden der kerkelijke partijen of sociaal-demo craten met vrijzinnigen in herstem ming komen, de verkiesing der vrij zinnigen met alle kracht te bevorde ren. Overigens behoeven, schrijft het blad, waar leden der gerealiseerde partijen met sociaal-democraten in herstemming zijn, de vrijzinnigen zich niet worm te maken. Het vindt geen aanleiding, om voor een van hen. tegenover den te gen candidaat partij te. trekken. Ook al wilde liet de oogen sluiten voor het beginsel der sociaai-ctemocrattedan kan het geen enkele voldoende reden vinden, om aan een sociaal-democraat boven een lid der regeeringsnartlj de voorkeur te geven. DE S. D. A. P. EN DE S. D. P. In „Het Volk" ie een verklaring op genomen van de S. D. P.'ers (o. mr. Mondeis) die tn de S. D. A". P. terugkeeren Daarin wordt geschreven „De opeenvolgende gebeurtenissen der laatste msanden in de Nederland- scbe sociaal-democratie hebben onder meer dit ten gevolge gehad, dat een aantal oud-leden der S. D. A. P., z der dat overigens hun sociaal-demo cratische overtuiging in eenig op zicht gewijzigd of verzwakt is, buiten elke organisatie zich hebben zien ge plaatst Een aantal hunner heeft 't oogen- blik gekomen geacht, zich ernstig de vraag voor te leggen, of het hun ge oorloofd was nog langer in dezen '"oestamd te volharden. En zij hebben, na gezette overweging, gemeend zeer beslist diie vraag ontkennend te moe ten beantwoorden." Vervolgens „Maar er is meer, dat hun tot hel nemen van een besluit n u heeft ge dreven. De verkiezingen hebben se dert plaats gehad, en de uitslag heeft doen zien een verrassend-sterke ver schuiving van het sociaal-democrati sche kiezerscorps naar de drie groote steden en sommige industrie-streken. Er Ls gebleken, dat de S. D. A. P. vat heeft gekregen op groote scharen uit het grootsteedsche en tedustrieele proletariaat, terwijl daarentegen het aanvankelijk succes in sommige agra rische districten, met nog veelal ach terlijk-economische structuur, zich niet heeft doorgezet. Dit wijst juist hen, die alleen de praktijk van het Marxisme voor de arbeidersklasse waarlijk doeltreffend achten, ontwij felbaar den weg, namelijk naar de Partij, die het materiaal tot toepas sing dier praktijk oaider haai' aan hang en onder baar bereik heeft we ten te brengen. Men zal kunnen begrijpen* dat me nigeen onzer, na alles wat gebeurd is, dezen stap allerminst licht valt Het geldt een zelfoverwinning, die voor sommigen moeilijk te behalen was. Maar wij meenen te moeten. Anders te handelen, zouden wij in ons als een zwakheid veroordeeten. En dus doen wij. En bovendien, de uitslag der verkiezingen heeft een politieke con stellatie geschapen, die een tijdperk van brutale reactie op politiek en economisch gebied doet duchten, zoo niet met zekerheid doet wachten. In dien str.jd zal geen sociaal-democraat werkeloos mogen staan, is afzijdig heid onhoudbaar, zal ook hopen wij verdeeldheid moeten ver dwijnen. Dit alles heeft ons doen be sluiten alle andere overwegingen, van welken aard ook, het zwijgen op te leggen, óók alle persoonlijke bitter heid zooveel in ons vermogen is, ter zijde te stellen Ten slotte: „Zoo gevoelen wij ons dan ver plicht tot terugkeer in de S. D. A. P., om er, naar wij wenscben met des te grooter toewijding te kunnen wer ken naarmate de ellende der schel ding ons dieper heeft getroffen." ZONDAG 20 JUNI. NED. GEREF. KERK. Kol lekte voor het Godsdienstonder wijs in alle beurten, behalve in de vroegbeurt, namiddagbeurt en Kin- derkerk. GROOTE KERK. Vroegpreek 7 ure, Ds. Knottenbelt, (Vrije plaatsen). Voorm. 10 ure, Ds. Barbas. Nam. 2 ure, Ds. Van Paassen. Doopsbediening. 's Avonds 6 ure, Ds. Gerth v. Wijk, pred. te Bennebroek. Vacature-beurt). NIEUWE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn, JANSKERK. Voorm. 10 ure, Ds. Van Paassen. BAKENESSER-KERK. (Voor de Kinderen). Voorm. 10 ure, de heer Hilbrander. Koliek te voor de Verwarming. EGL1SK WALLONNE. 9 1/4 heures, Ecole du Dimanche. Volksbelang (Jansweg 40.). 10 1/2 heures, Mr. Martin Dupont GEREFORMEERDE KEF.T'. (Ged. Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Prof. Honig, Hoogleeraar te Kampen, 'a Avonds ure, Prof. Honig. EBEN-HAëZER-KERK. (Klein Heiligland). Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds ure, Ds. Tibben. CHR. GEREF. GEMEENTE. (Zuiderstraat). Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5J ure, Godsdienstoefe ning. NOORDERKERK (Ridderstraat). Voorm. 10 ure, Ds. Ringnalda, 's Avonds 6 uur, Dezelfde. LUTHERSCHE KERK. Voorm. 10 uur, Ds. H. W. Lenderink, Kollekte voor de Vereeniging tot steun van Verwaarloosden en Geval lenen. Nam. 1 ure, Zondagsschool, (Nas- saulaan)., KERK DER VEREEN. DOOPS GEZINDEN. .Voorm. 10 ure, Ds. Hvlkema, REMONSTRANTSCH- GEREFORMEERDEN. Voorm. 10 ure, Ds. J. Hooijkaas, Rem. pred. te Amersfoort, 's Middags 1 ure, Zondagsschool ia de Kerk. KERK DER BROEDERGEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. Hdlström. VEREEN, v. VRIJZ. HERVORMDEN. Lokaal: „Weten en Werken". (Gedempte Oude Gracht). Voorm. 10 ure, Prof. Dr. A. Brut ning, Amsterdam. BAPTIST E GEMEENTE. (Lokaal: Stoofsteeg 6). Voorm. 10 ure, Openbare Samen* komst. Namiddags 12 ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Evangelische Sa* menkomst. Maandagavond 7—8 ure, Meisje* Vereeniging. Dinsdagavond 8 1/2 ure, Bidstond* Woensdagavond 89 ure, Jon ge lings. Vereeniging. EVANGELISATIE „der Goddelijke Genezing". Drappenierslraat 11 zwart. Voorm. 7 uur, Bidstond. Voorm. 10 uur. Openbare Samen, komst. Nam. 3 1/2 uur, Kinderbijeenkoms}^ Donderdagavond 8 uur, Openbare Samenkomst en Bidstond. EVANGELISATIEGEBOUW. Jacobijnestraat 26. Voorm. 10 ure. de heer' H. J. Bosch. Nam. 12 1/2 uur, Zondagsschool, 's Avonds 6 uur, de heer H. J. Bosch. Donderdagavond 8J uur, de heer H. J. Bosch. Maandagavond 6 uur, Meisjeskrans. Maandagavond 8 uur, Jongedoch» terskrun8. Donderdagavond 8 1/2 uur, de heei H. J. Bosch. BENNEBROEK. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk. BEVERWIJK. Voorm. 10 ure. Ds. Swijghuizen Reigersberg, pred. te Zaandam. DOOPSGEZINDE KERK. Voorm. 10 ure, Ds. Van Calcar. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Voorm. 10 ure, Ds. M. van Kleef. BLOEMENDAAL. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen, HEEMSTEDE. Voorm. 10 ure, Ds. F. A. Beekman, Enier. predikant te Roubaix (Frank» irijk). Bijzondere koltekte voor het kerk* gebouw aldaar. HILLEGOM. •Voorm. 10 ure, Ds. den Hertog, 's Avonds 6 ure, Ds. den Hertog. HOUTRIJK EN PÜLANF.N. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. SANTPOORT. Voorm. 10 ure. Ds. Bax, EVANGELISATIE. Voorm. 10 ure, de heer Hofmeester*; SPAARNDAM. Geen opgave ontvangen. VELSEN. Voorm. 10 ure, Ds. de S opper, 's Avonds 6iJ ure, Ds. de S opper. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Voorm. 10 ure, Ds. Berkelbach vaaj der Sprenkel. IJMUIDEN. Voorm., 10 ure, Ds. Creutzberg. Nam. 5 ure, Ds. Creutzberg. ZANDVOORT. Voorm. 10 ure, Ds. Posthumus A.Hoe heb je geslapen Heb ja mijn raad opgevolgd en ben je gaan tellen B.Ja, ik heb geteld tot 18000. A. En toen viel je in slaap l B. Neen, toen was het tijd om op te staan. „Wat is uw schilderij realistisch Ik begin werkelijk te watertand en. „Wat, doet een zonsondergang u watertanden „O, pardon. Ik dacht, dat het eenl spiegelei voorstelde." Eerste studentHeb je den ouden heer om geld getelegrafeerd Tweede studentJa. Antwoord ontvangen Ja, ik seinde: „Waar blijft 't geld, waar ik om geschreven heb en "t antwoord luidde„,In mijn bin nenzak." Zijn oom schijnt uit een hotel raam gevallen te zijn." Groote hemel en heeft hij wat gebroken Neen, niets. Niets gebroken Neen, hij is verdronken, 't Ge beurde in Venetië. Een kleine jongen, die bij e-en vrek- kigen oom inwoonde, ging op zekeren dag met dezen uit wandelen. Onder weg ontmoetten zij een vriend, die een hazewindhond bij zich liaxL De klei ne jongen, die nooit te voren zoo'n mageren hond gezien had, omvatte den hals van het dier, en riep uit „Hondje, hondje, woon jij ook bij je oom, dat je zoo mager bent Mevr. Raadsma: U heeft me ver teld, dat die vruchtenvlekken uit rnjjii uaiolkleed zouden verdwijnen, wanneer ik het den heelen nacht bui ten liet hangen. Ik heb uw raad op gevolgd. Mr. BalsmaEn natuurlijk warm de vlekken 'smorgens weg? Mevr. Raadsma Ja, de vlokken war renweg, en 't tafelkleed, ook. „Deze foto stelt mij voor met mijn twee Fransche poedelsu herkent mij zeker wel?" „Ik geloof het wel. U bent immers diegene met een hoed op?"

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 10