Kerk en School S i i 1 3 l s -I 1 i! as Neemt U Dr. UOMMEL's Hsmatogen Uit de Omstrekea Binnenland Sport eo Wedstrijden Recniszaken B&rgëdifke Stand daan, kwam dau vooraan. Denzelfden dfirecteur werd bij uiterste wilsbe schikking opgedragen, de begrafenis recht pompeus te regelen. Bij de erflating van de „Galerie Chauchard" aan den Staat bepaalde de door-en-door ijdele man, dat zijn collectie in een afzonderlijke zaal van het Louvre-museuin moet komen, en die zaal de „Salie Chauchard" moeit worden genoemd. En teneinde zeker te zijn, dat de Staat geen be zwaar zal maken tegen die van gren- zentooze pronikerigheid getuigende voorwaarden, bepaalde „le grand philanthrope" wat zijn er toch ont stellend weinig vrije en zich onaf hankelijk houdende journalisten 1 dat zijn exécuteur testamentaire den Staat de noodlge fondsen voor de installatie zal hebben te verschaffen. Tijdens zijn leven schonk de zoo groote philantroop jaarlijks 10.000 francs aan de „Société des Gems de Lettres" en hetzelfde bedrag aan het „Institut Pasteur". In zijn testament veirgat hij beide instellingen gansch on al. Wel, na je dood bestaat er geen gevaar meer voor hondsdolheid. En als een ondeugende letterkundi ge je als bespottelijk type schetst, terwijl je al goed en wel onder den frond ligt in een „cercueil en bois 'amarant»" nog wel wat raakt het je De geëmployeerden van de Maga- eius du Louvre, juist degenen dus, die het hardst hebben bijgedragen tot het millionnairschap van den pa troon, zijn nieerendeels niet te spre ken over het hun toebedeelde, betrek kelijk geringe legaat. En op hun laat ste vergadering werd door velen voor gesteld, de gift van den baas, die tij dens zijn leven ongenaakbaar voor zijn ondergeschikten was, hooghartig te verwerpen. Monsieur Chauchard werd met mi litaire eerbewijzen begraven. Daar hadden de hoeren Georges Leygues en Gaston Calmette voor zorg ge dragen. Het was technisch een pisach tige begrafenis, pompeus, fameus. En natuurlijk werden er vele graf- redenen uitgesproken, waarbij de weldadigheidszin van den overlede ne och arm 1 hemelhoog werd verheven. Doch moraliter wag die be grafenis een mislukking. Het groote publiek was opmerkelijk spotlustig. Enkele manifestaties vonden er plaats van de zijde van sommigen, 'die hun verontwaardiging over het geringe legaat aan de Parijsche ar men niet konden verkroppen en hun verwondering over de militaire eer bewijzen niet onder stoelen en ban ken staken. De „intellectuals" bespraken op (Onverschilligen toon den man, die er, met zijn geschoren knevel en zijne bakkebaarden uitzag als een maitre d'hötel, zich in zijn weelderig hötel fin de Avenue Velasquez gestadig had doen omringen door een onnoemelijk aantal livrei knechten och, kon ik u maar sommige photo's laten zien en steeds den indruk had gemaakt ivan een praLerigen, roemzuchtigen parvenu. De heeren Leygues en Calmette ihebben de philanthropic van den 'overleden weldoener bereids nage bootst. Eerstgenoemde heeft ongeveer l.OOÖ.OOO francs geschonken aan de „caisse de retraite dies anciens dé- putés" «n de „calsse de retraite des employés de la Chambre des dépu- tés" laatstgenoemde maakte de „As sociation des journalistes parisiens' met 15.000 francs en de „Association des journalistes républicains" met een gelijk l>edrag rijker. Dat is met recht philanthropic uit de tweede hand. Als men nagaat, dat monsieur Chauchard uit een boerenfamilie stamde, zeer weinig ontwikkeling had en zijn commercieel© loopbaan begonnen was als geëmployeerde van een armoedig meubelzaakje, genaamd „Au Pauvre Diable", dan moet man, ook al laat men zijn liandelsgeeet en zijn energie alle recht wedervaren, bij zooveel opstapeling van „aardsch slijk" door één persoon, tot het besluit komen, dat een gelukkig gesternte 't socialisme geduchte knauwen kan toebrengen. Niettemin was deze mo derne Turcaret buiten het geld om een „pauvre diable" en bleef hij het uithangbord van zijn eerste „rna>ga<- sin" getrouw. Er is altijd compensa tie, min of meer dan.... Gélukkig voor den heer Chauchard, dat hij minder speculatieve neigin gen had en betrekkelijk eerlijker was dan Jules Jaluzot, den vroegeren eigenaar van de „Magosins du Prin- ternps", die in 1905 een oneervolle krach onderging, welke hem aan de verachting aller weidenkenden prijs gaf, in weerwil van den bijstand eenor door hem „gestopte" pers en 't feit, dat hij ,,<léputé nationalist© de la Nièvre" was. De schelm had door zijn speculaties taliooze grooten en, wat erger is, kleine luyden met zich in liet verderf gestort. Het groote publiek, dat, als gevolg van zijn speculatieve schurkenstreken, maanden achtereen 80 Lasted© van 60 centimes voor het pond suiker had moeten betalen, was dan ook zonder medelijden voor de zen eerst rijken, ten slotte geruïneer- dem „accapaneur", anders gezegd: gapper. Het grappige van de zaak was, dat monsieur Jules Jaluzot, als gedepu teerde, de geldelijke soliditeit van den Staat, en der Rijkspostspaarban ken aan een felle kritiek onderwierp. De man was toen zelf bezig, het volk door middel van pseudo-spaarbanken te bestelen Neen, zóó was de heer Chauchard toch niet...... OTTO KNAAP. GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Roodeschool (Gron.) de hoer T. L. Kroe, cand. te Kuinre. Aangenomen het beroep te AmBt- VoHiemhove (kerk A) door den heer P. de Putter, cand. te Axel, ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Mgr. Jansen, pastoor te Zevenber gen, die heden op een 50-jarig pries terschap terugziet, Is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. GER'. KERKEN. Beroepen te Drogeham, ds. J. H. Breumer, te Uretero. Esperanto. IX. EEN STUKJE SPRAAKLEER. VIII. 0 'U S m- u S os 3 i s ;i ïS -A a 22 -3 3 QJ ca 9-9. 2 -2 ■3 33 ,2 a o S .2 o 'S .s iH .r. A3 i? -a i 3 S 3 *2 -a .21 3 2 V, a O >tT3 23-3 .5 3 i -24 2~.£* 2ff 5.2 2 "3 2 S ■s? 1 SS f ®2 a S •s 5 «u g £-2 al 3 u cd a> S H O J3 Door de Algemeene Haagsche Ar- beiders-Esperanto Klub is het volgen de schrijven verzonden: Aan alle hoofd- en hanhar- beiders, voorstanders der we reldhulptaal „Esperanto". Medearbeiders! Het is een verblijdend verschijnsel, dat Esperanto flinke vorderingen ook in Nederland maakt, niet 't minst bij de arbeiders. Reeds bestaan er apeoiale Esperantistische arbeiders organisaties te Amsterdam, 's-Gra- venhage, Hoogeveen en Groningen, terwijl tal van personen Jn andere plaatsen met sympathie onze bewe ging gadeslaan. De Algemeene Haag sche Arbeiders-Esparanto-Klub meent, dat nu de tijd rijp is en dat eir veler lei motieven zijn voor de oprich ting van een Nederlandschen Espe- rantistischcn Arbeiders-Bond, in navol ging van soortgelijke Bonden in De nemarken, Saksen, enz. (Onder Ne derlanders wenschen wij ook te ver staan onze Vlaamsche broeders). On der de motieven ten gunste der op richting van een N. E. A. B. rang schikken wij o.m.: 1. het mondeling of schriftelijk voe ren van propaganda in plaatsen of streken, waar geen kluhs gevestigd; zijn; 2. het gemeenschappelijk inkoopeai van leermiddelen; 3. het geven van lessen per kor res pondentia; 4. liet uitgeven van een orgaan; 5. het stichten van een karrespon- dentiiebureau, ten einde de arbeiders van eigen land in geestelijke verbin ding te brengen met arbeiders uit andere landen, vooral ten voordeel© van arbeiders-organisaties; 6. het hulp betoonen aan vreemde arbeiders ,die hier te land© werk zoe ken; 7. het samenwerken met buiten- landsche Esperantistische arbeiders organisaties. Omtrent de inrichting van een N. E. A. B, hebben wij de volgende denk beelden: Doel is de bevordering van Es peranto onder de Nederlandsche arbei ders, met vooropstelling van BESLISTE NEUTRALITEIT TEN OPZICHTE VAN GODSDIENSTIGE, POLITIEKE OF WIJSGEERIGE VRAAGSTUKKEN. Middelen rangschikten wij reeds onder bovenstaande 7 punten Lidmaatschap omvat afdeelingen en algemeene leden Contributie voor afdeelingen per lid en per jaar minstens 25 en hoogstens 50 centvoor algemeene leden min stens 60 ct. enhoogstensf 3.per jaar. Het spreekt van zelf, dat een en an der slechts voorstellen zijn, welke zeer goed gewijzigd zullen kunnen worden, indien na gemeen overleg, daartoe de noodzakelijkheid blijkt. Ook geven wij slechts een schema, d. i. wij ontwerpen slechts grove lij nen van een organisatie als een N. E. A. B. In opdracht onzer huishoudelijke vergadering hebben wij het genoegen u op te wekken tot betuiging van sympathie met en eventueele deelne ming in de oprichting van een N. E. A. B. Wij richten ons natuurlijk slechts tot diegenen, die óf Esperan to reeds beoefenen of voornemens zijn dat te doen, waartoe bovenstaand punt 3 hen kan in staat stellen. Dringend verzoeken wij ons uw antwoord toe te zenden, opdat we verdere maatregelen zullen kunnen nemen, ixn gemeenschappelijk en broederlijk overleg. Meerdere inlich tingen circulaires, enz. worden u als nog gaarne verstrekt. Anta//en, gesamideanoj, por la fina triumfo de Esperanto, nia kara lingvo! Namens de A. H. A. E. IC., R. COOMANS, Secretaris. 's-Gravenhoge, Falckstraat 175. België. Heit gemeentebestuur van Antwerpen verleent reeds eenigen tijd een jaairlijksche subsidie van frs. 300 aa.n de „Antv. Grupo Esp." en frs. 200 aan „La Verda Stelo". Wanneer zal de tijd komen, 'dat ook in ons land van overheidswege het Esp. zal worden gesteund? INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 80 CU. per regel. WAT EEN INWONER VAN HILLE- GOM ZEGT. De Heer G. van Veen, Haafstraat 166 te Hillegom, zegt ons: „Door de zen betuig ik U mijn oprechten dank voor de verrassende werking van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Wat ik kan, heb Ik gedaan om te worden verlost van lendenjicht, die mij sinds vier jaar het leven zuur maakte. Des morgens had ik dikwijls benauwdhe den, nadat ik den nacht onrustig had doorgebracht en nooit verliet mij dat vermoeide gevoel. Mijn eten stond me tegen en ik wist niet, wat ik begin nen moest, toen men mij tot mijn vreugde opmerkzaam maakte op Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen. Zondier overdrijving kan ik u mededeelen, dat deze mij zeer goed voldaan heb ben. De pijn week en ik gevoel mij lang niet meer zoo stijf als vroeger. Ik wil echter nog een tijdje met Uw pillen doorgaan en hoop U mettertijd mijn gebeele genezing te melden." (w.g.) G. van Veen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen zijn vertrouwbaar voor elke aandoening der nieren of blaas, rugpijn, rheuma- tiek, duizeligheid, slapeloosheid, veelvuldig urineeren, waterachtige zwellingen, heup jicht, lendenjicht en zenuwachtigheid; zij genezen graveel, steen en waterkwalen en zijn een voorbehoedmiddel voor suikerziekte én eiwitverlies. Geen doos is echt, wanneer er niet de volledige naam Foster's Rugpijn Nieren Pillen op staat. Zij zijin te Haarlem verkrijgbaar bij de Heeren J. J. Göppinger, Groote Houtstraat 147a; en K. van Eden, Spaarne 38. Toezending geschiedt franco na ont vangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.voor ze3 doozen. dagelijks een likeurglaasje onmiddellijk voor den hoofd maaltijd! Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk bet. echte „Dr. HOMMEL's" Haeniatogen en weigere namaaksels! IJMÜIDEN. DE VISCHHANDELQUAESTIE. Men schrijft aan het ,,Hbld." Door een aantal vischhandelaren is de medewerking ingeroepen van hunne vereeniging om een grief u;t den weg 'te ruimen, welke zij tegen een paar dinectien van stoomtrawler ree dor ij en hebben. Verschillende reederijen uit 1.T- muiiden toch zenden hare vaartuigen naar de zeevischmarkt te Rotterdam, waar niet zulk een groote aanvoer is en daardoor betere prijzen worden besomd. Een groot deed van de visch handelaren le IJ muidon nu zenden van de door hen gekochte visch een zeker quantum naar de Rotterdam- sche markt in consignatie. Deze con- signatie-visch wordt meestal na den middag naar Rotterdam verzonden, om daar den volgenden dag aan de marlet te komen. Treft het nu dat juist een vaartuig rechtstreeks uit zee aldaar is gekomen, dan heeft de ze vangst voorkeur boven de van IJ- muiden aangevoerde partijen. Het gevolg is dan ook, dat de han delaren te IJmuiden dikwijls lagere prijzen ontvangen, dan zij bij aan koop besteedden. Omdat de visch; zooals gezegd, reeds den vorigen dag naar Rotterdam verzonden wordt, kunnen de handelaren nooit bereke nen of daar dan volgenden dag ook stoomtrawlers voor de markt zullen komen. Uit vrees hiervoor worden door hen dus lage prijzen te IJmuiden besteed voor de visch, welke zij in cooisignar tie naar bovengenoemde markt wil len zenden Eeime conferentie van het bestuur van de IJmuider Yischhaudelveree- niging met dat van de LI mulder Reé- dersvereeniging heeft reeds tot gevolg gehad dat laatstgenoemd bestuur zij ne medewerking toegezegd heeft om de reederijen in quaestie te bewegen hare trawlers voortaan naar de markt te IJmuiden te blijven dirigee- ren. Voor de IJinuidonscbe readers is het nadeel door deze quaestie ook niet denkbeeldig, want er worden in het algemeen lagere prijzen besteed. Voor de bemanningen van bedoelde trawlers is het markten te Rotterdam evenmin voord eeüg, omdat zij anders thuis zijnde, thans in meer kosten vervallen. HILLEGOM. In de gisteravond gehouden verga dering van de R. K. kiesvereeniging is candidaat. gesteld voor den ge meenteraad, de heer A. Topper, af tredend Lid. Van den heer W. Kuijk was bericht ingekomen, dat hij geen candidatuur wenscht te aanvaarden. Voor het voorbereidend militair on derricht hebben zich alhier 28 jonge lieden aangegeven. HOFBERICHTEN. Donderdagavond kwam de Ko ningin-Moeder per extra trein mét haar gevolg aan de halte Soestdijk aan, voor haar zomerverblijf ten po lei ze aldaar. Vrijdag 2 Juli o.s. wordt door de Nederlandsche Heide Maatschappij ten gemeentehuize te Barneveld een vergadering gehouden, die o. m. door Prins Hendrik aal worden bijge woond. t FEEST TE APELDOORN. Gister werd te Apeldoorn vlerd ter herdenking van de blijde ge boorte van Prinses Juliana. Allerwe- ge prijkten fraaie versieringen, mo numentale eerepoorten en tropeeën, terwijl het sparregroen in deze aan spairre- en dennebosschen zoo rijke streek natuurlijk kwistig was aange bracht. De feestelijkheden vingen 's mor gens aan met een aubade aan II. M. de Koningin, door ruim 550 zangers en zangeressen.. De stoet trok tegen 10 uur naar de cour van het Paleis het Loo.. Onder onbeschrijfelijke geestdrift vertoonde de Koningin zich met de Prinses op de armen voor het ven ster. Naast Haar stond de Prins. Met een blijde lach op 't gelaat hief de Ko ningin de Prinses omhoog. Nadat de Koningin ongeveer 5 mi nuten met de Prinses voor het ven ster had vertoefd, begaf Zij zich naar binnen. Kort daarna namen Koning in en Prins op het bordes plaats, waar II. M. zich in een der zetels neerzette. De zanguitvoering ving aan met het zingen van het Wilhel mus. Vervolgens defileerden die zangers en zangeressen en daarna ongeveer 42 vereenigingen met hun banieren. Twee meisjes boden H. M. een bloemenmand voor de Prinses aam- De meisjes werden uitgenoodiigd in 't Paleis te komen. Willen jullie lieveT niet zelf de mand gaan brengen?, vroeg de Koningin, waarop de meis jes natuurlijk bevestigend antwoord den. De Koningin geleidde hen nu in het slaapvertrek van Priinses Juliana. Daarop toonde H. M. die Prinses en plaatsten de meisjes de bloemen mand voor de wieg, waarna H. M. lachend opmerkte: Zij kan nog niet bedanken, daarom doe Ik het maaT voor haar. Daarna begaven B. en W. van Apel doorn zich naar het Paleis ter aan bieding van een adres van hulde na mens den raad smaakvol op perka ment uitgevoerd. De Koningin reed te 4 uur uit om de versieringen in oogenschouw te nemen. In nagenoeg alle buurten wer den I-I. M. namens de commïssiën boupuetten aangeboden. 's Avonds was er illuminatie en vuurwerk. De Prins maakte te half elf een rijtoer door de gemeente. Daarna werd het vuurwerk op het Marktplein door, Z. K. H. bijgewoond Hedenmiddag brengt de Koningin een bezoek aan de versierde buurt schappen Het Loo en Weenum. DE OPENBARE ZEDELIJKHEID IN AMSTERDAM. Het „Hbld." schrijft Naar wij vernemen, is de politie gedurende de laatste weken bij her haling opgetreden tegen verkoopera van boekwerken op het Amstelveld en de Nieuwmarkt te Amsterdam, wier te koop geboden waar, naar de meaning van de surveilleerende po- liitie-beambten, geschikt was om de verbeeling van de jeugd te prikkelen. Verschillende boekwerken werden bij zulke gelegenheden met beslag belegd en medegenomen naar het- po li tie-bureau. Daarbij bevonden zich ,.De Schoonheid der vrouw" van dr. Stratz, werken van anatomischen aard en modelstudies. Telkens echter zijn de in beslag ge nomen boeken weer teruggebracht. Processen-verbaal zijn niet gevolgd, zoodat de hoogeie politie-autoriteilen het ook hier gelijk in het geval met de beeldjes in don Deenschien Kunsthandel oneens bleken met de opvatting van de mindere beambten. Het is waar in deze zaak ook veel van de opvatting der poli tic-agenten blijkt af te hangen niet van belang ontbloot te vermelden, dat een der agenten, andermaal een in beslag ge nomen boekwerk moetende terug brengen, tot den boekverkoopar zei- de „Nou laat ik alles liggen en neem niets meer meê Uiit dilt bericht blijken twee din gen Tm eerste, dat agenten van politie in de meeste gevallen niet de ge schikte personen zullen zijn, om het. nieuwe artikel 61 der Algemeene Po litieverordening toe te passen dat zal beter aan andere, hoogere amb tenaren kunnen worden toever trouwd. Ten tweede, dat er tot nu toe geen reden is voor de vrees, dat de politie in deze te streng zal optreden. De hoogere politie-autoriteiten weten blijkbaar wel het zede kwetsende va.n het niet aanstootelij ke te onderschei den. Trouwens, wie die vrees heeft gekoesterd, vergat, dat de beslissing ten slotte bij den Nederlandschen rechter berust, JULIANA VAN STOLBERG. Het is vqn de burgerij van Apel doorn een gelukkig denkbeeld, om den dag van gisteren te hebben wil len aanwijzen tot huldiging van de onlangs op het Loo teruggekeerde ouders van Prinses Juliana 18 Juni Ls de verjaardag van de eerste Juliana uit het stamhuis der Nas sau's. Het was voor eenige jaren vier eeuwen geleden, dat de moeder van Prins Willem van Oranje, feitelijk dus de stammoeder van hét geslacht., als gravin van Stolberg geboren werd (18 Juni 1506). GEVAARLIJK SPEELGOED. Een 15-jarige letterzetters-leerling te Dordrecht had van zijn karmis- fooien een flobert-pisftooltje met pa tronen gekocht. Hij wilde het eens bekijken. Naar hij beweert, wist hij niet, dat het geladen was, maar hoe dat zij, eensklaps ging het schot af, en drong de kogel een letterzetter, die vlak naadt hem aan zijn kaat stond, in het linkeroog. Terstond word de gewonde door zijne kame raden verbonden, terwijl de dader van die gelegenheid gebruik maakte, om weg te loopen en naar zijne wo ning te vluchten. De gewonde is in net ziekenhuis ter behandeling opgenomen. De jon gen, die het ongeluk heeft veroor zaakt, is door de politie in zijne wo ning gearresteerd. Het pistool en eon groot aantal patronen had hij nog in den zak. DE TIJDELIJKE VOORZITTER. Het. is nog niet zoo zeker, dat de heer Vorsterraan van Oyen tijdelijk deai voorzitterszetel in de Tweede Ka mer zal innemen Dal zou geschie den als do heer Lieftinclc zijn man daat niet hernieuwd zal zien. Immers de heer Lieftinck, de nestor der vo rige Kamer, werd geboren in 1835 te Odoom. Hij komt te Zuitphan in her stemming. ONGELUKKEN. Gisteren had een schuitenvoerder van do firma Bruintjes in de Kalk markt te Amsterdam het ongeluk over boord te vallen vaai zijn schuit. Hij hield zich met een haakstok vast aan een sleepboot, om zoo makkelijk vooruit te komen, maar toen de sleep boot aanzette, werd hij van de schuit getrokken. Hoewel er dadelijk ge el regd werd, duurde het een kwar tier voor de man was boven gebracht. De levensgeesten bleken toen reeds geweken. De familie Bleker te Groningen is door een zware ramp getroffen. Het ijzeren tjalkschip „Rehoboth", op reis van Delfzijl naar Noorwegen, is met man en muis vergaan. Omgekomen zijn de 33-jarige kapitein Jakob Ble ker met zijn 27-jarige vrouw en hun 1 1/2-jarig dochtertje. Ook de stuurman G. Frummel en de matroos J .Weijer, beiden uit Wildervank, zijn niet teruggekeerd. Het schip vertrok 18 Maart met een lading cokes naar Skiën. Te Vuren zijn op de steenfabriek van de firma Heuf drie werklieden onder een hoop steenen bedolven. Eén werd er dood uitgehaald, de tweede is levensgevaarlijk gewond, de derde heeft geen letsel bekomen. EEN TELEPHOON-QUAESTIE. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Bergen op Zoom ls, naar aanleiding van beleed igingen, per teiephoon geuit, besloten, er bij de daartoe bevoegde autoriteiten op aan te dringen, bepalingen vast te stellen, waardoor de telephonist, in dien een abonné den wensch te ken nen geeft, voortaan niet meer door een bepaald nummer te worden op gebeld, verplicht is, daaraan gevolg te geven. Pers-Overzicht RECONSTRUCTIE VAN 't KABINET HEEMSKERK. „Ons Tijdschrift" schrijft in den maandelijkschen terugblik o.m.: „Van den beginne af hebben wij 'in deze maand kroniek 'onze afkeuring uitgesproken over de pogingen, van zekere zijde gedaan, om het „in on voorzichtigheid geboren' Kabinet- Heemskerk het stempel der on-écht- heid op te drukken. Wij hébben ons verzet tegen een dwingelandij, die voornamelijk van predikan ten-propa ganda uitging, welke eigenlijk be doelde te zeggen dat het ons land, on der een Kabinet, waarin Dr. Kuyper geen zitting had, nooit goed kon gaan. Het is anderhalf jaar Lang goed gegaan, en we verheugen ons er in, dat, althans in den laatste» tijd, wel willender houding tegenover liet Kar binet is aangenomen, welwillender naarmate de toon der vrijzinnigen feller en scherper werd. Toch heeft hlet orgaan der aanvankelijk ont stemden (of mogen wij hier misschien zelfs den meervoudsvorm niet gebrui ken?) toch heeft de redacteur van „De Standaard", die gemeenlijk het „kla vier der volkscouiscientié' zoo wél bespeelt, aan zijn instrument nog geen enkelen hel der-schallenden toon vóór het zittend Kabinet weten te ontlokken, en bleef het aan de bond- genooten in de coalitie overgelaten de aLgemeene strijdleuze aan te hef fen, die op behoud van het zittend Kabinet aanstuurt. Wat daarvan de beteekenis zij voor de toekomst valt niet gemakkelijk te zeggen, en in de huidige omstandigheden wagen wij althans ons niet aan eene voorspel ling. Wei kunnen wij ons niet voorstel len dat dr. Kuyper op den duur be vrediging zou kunnen vinden in het Kamerlidmaatschap, al valt ook Ln de functie van Volks-vertegenwoordiger naar het hoogst© te streven. Wij kun nen dit te gemakkelijker uitspreken, omdat de vrijzinnige pers, die zoo gaarne uit Ons Tijdschrift overdrukt wat zij als de wigge in de rechterzij de beschouwt, nl. hare onderlinge oneenigheden, niet meer in de gele genheid zal zijn deze verwachting tot een stombus-middel „tegen Kuyper" uit te buiten. VOETBAL. Zondag wordt te Dordreclit de eind strijd om den beker gespeeld tusschen V. O. C. en Quick Den Haag). De Tel. verneemt, dat de jaarlijk- sche algemeene vergadering van den Nederl. Voetbalhond zal worden ge houden op Zondag 11 Juli, te Am sterdam. LAWN-TENNIS Door het bestuur van den Neder landschen Lawn-Tennisbond Ls beslo ten een beleer uit te loven voor de jaarlijksche wedstrijden tusschen Ne derland en België. Deze beker zal vijfmaal moeten gewonnen worden, wil hij definitief eigendom worden. België heeft j.l. Zondag voor de eer ste tnaal dien beker gewonnen. NED. CRICKET-BOND. Het programma voor a.s. Zondag luidt: le klasse. Amsterdam: V. V. V.—A. C .C (op O ud-R oosenbur ch) Den Haag: 's-Gr. C. C.—Rood en Wit. 2e klasse: Haarlem: Rood en Wit II—'s-Gr. C. C. II. Hilversum: Hilv. C. C.—Albion. DE MOORD IN DE NOORDER STRAAT. De 5e kamer der Amsterdamsche Rechtbank veroordeelde den 45-jari- gen loodgietersknecht Hendrik van der Kilst, die in den avond van 20 Maart in de Noorderstr'aat zijn 25- jarigen schoonzoon Dirk Pieter Jan sen een doodelijken messteek in den hals toebracht, tot 3 jaren gevange nisstraf, wegens doodslag. Het O. M. had veroordeeling tot dezelfde straf geëischt ter zake van zware mishan deling met doodelijken afloop. De Rechtbank achtte het beroep op nood weer ongegrond, omdat Van der Hilst, toen hij de slaande beweging naar Jansen maakte, niet alleen niet door dezen werd aangevallen, maar dat Jansen, na een slag van een der vrouwen te hebben ontvangen, op dat oogenblik reeds een weinig was teruggeweken. Stoomvaartberichten TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Grotius, van Ara- sterdam naar Batavia, arriveerde 18 Juni te Lissabon. Het stoomschip Oranje, van Bata via naar Amsterdam, arriveerde 18 Juni te Lissabon. Het stoomschip Prinz Ludwig, van Rotterdam naar Oost-Azïë, vertrok 17 Juni van Genua. Het stoomschip Kediri, van Rotter dam naar Java, passeerde 17 Juni Ouessant. Het stoomschip Gorontalo, van Ja va naar Rotterdam, passeerde 18 Ju ni Perim. Het. stoomschip Celebes, van Ara- sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Juni, te Port-Said. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken: Assen, 15 Juni. L. de Vries, smid, wonende i.n de Paltz, gemeente Bei- len.. Rechter-Commissaris: mx. S. A. Hulst; curator: m,r. A. W. Stork. Amsterdam, 17 Juni. A. H. Stokvis, rijwielhandelaar, aldaar. Rechter commissaris mr. J. Kruseman; cura tor: mr. J. A. van Thiel. E. van Thijn, slagersknecht, al daar. Rechter-commissaris en cura tor als voren. Geëindigd: J. Hulsman Sr., sigarenhandelaar, te Zandvoort. P. Verhey Bzn., koopman, voor heen te Alblasserdam. HEEMSTEDE. BEVALLEN: Vrouwe A. van Mühlenvan Loon d. T. R. de KoninghHepkema z. OVERLEDEN: C. E. van HoutBlij, 77 j. HILLEGOM. ONDERTROUWD: P .de Jong en W. I. Blokker, J. Vree-ken en M. Wilderom. BEVALLEN: C. Heemskerkvan Kampen z. E.' Kriegervan Dongen z. II G. Bijl- Smit d. P. A. van der VlietBakker z. G. van Steijn—Ruigrok z. M. Pij persWagemans z. A. P. van Reste renDansen z. SCHOTEN. BEVALLEN: W. H. M. Zipp—Hoogland z. J. M. de Ligt— Heerens d. J. J. Cramer—v. Beek z. G. C .A. van Dam—Kuyper d. WIJK AAN ZEE EN DUIN. BEVALLEN: A. PaapZuiderduin d. J. II. Ta bak—De Vries z. OVERLEDEN: Neeltje Kroon, 80 jaar, wed. van P. Veemboer. HAARLEMMERMEER. ONDERTROUWD W. Bledderwijk en M. J. de Kooker. J. de Vries en C. Verhulst. GETROUWD H. Lijs en C. A. M. Vemooy. W- Siiebeling en M. Kamp. II. Meijer en A. P. Tak. C. van Oudenaren en A. W. van Staverden. J. Ket en A. J. van Essen. J. Bakker en II. J. E. van der Ploeg. P. J. de Groot en H. van den Bosch. BEVALLEN M. M. van Rooijem, geb. Wessels, d. H. C. van Laar, geb. Vermeu len, d. S. Sluis, geb. Postma, z. Y. Smits, geb. Jonker, z. P. B. Tieman, geb. Morkusse, z. M. M. M. van Leeuwen, geb. Van Winden, z. W. Tales, geb. Koorn, d. B. Verbeek, geb. v. d. Vliet, z. C. van Elderert, geb. Treur, d. T. Hulsbos, geb. Molenaar, d. G. v. Reeuw ijk, geb. Van Doorn, d. E. Witte, geb. Boonstoppel, <L 'A. v. d. Heuvel, geb. Hagen, d. B. Duwel, geb. Landwehr, s. OVERLEDEN J. Baas, 72 1. H. van Leeuwé»» 07 j. m. v. d. Meuletn, 15 mnd.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6