Verschijn? dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. iitaariemscne Handelsvereeniging iBuitenlandsch Overzicht IV FEUILLETON Een dappere Vrouw Me Jaar gang. No. 7969 ZATEBDA® 19 JUNI 1909 (J ABONNEMENTEN ADVERTENTIÈNi w« «AAIWBNI £.'*4' V» 1—5 n*ds 50 Cts.; Iedere regel meer 10 Cn. Bulten het Arrondlssetljent Voo» Haarlem f lJO Ji *£3tMÊm#-i&xèSi Kaarten van 1—5 regels L—elke regel meer ƒ0. SB Reclame» 30 Cent per regel Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd ls (kom der Vl/YtóSïY ^"4*^9 bJ Abonnement aanzienlijk rabat. gemeente) JJ f Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels 35 Cts. per plaatsing! Franco per post door NederlandUB tfÊT 50 Cts. vooz 3 plaatsingen 4 contant GSnustreerd* iHgsbW, 'voor Haarlem' 037M Redactie eo Administratie! Groot* Houtstraat 55. de omstreken en franco per poet ,0.45 k'* '-■! iffltercommnnaai ïeleloonnummer der Reductie 600 cd der Administratie 7x4. Uitgave der Vennooteeftap toarens Coster, blroueu. i. PEEREBOOH. <.-•£» <*s* DrnÉkertji Zulder Bnttenspaarne 0. Telefoonnummer 122. Tot da pleatslng van advertentlfa en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon tnterc. 6229. DERDE BLAD. Goedgek. by Kon. Besl. van 12 Nov. 1899. De Haarlemse be Handelsvereeni ging hier ter stede, opgericht 10 Mei 1892, heeft in den loop van den tijd wel haar recht van bestaan bewezen. In zeer vele gevallen, zaken van ver schillenden aard betreffende, is zij opgetreden en dikwijls met groot succès. Jammer echter, dat men alge meen niet meer blijk geeft, dit te waardeeren, door als lid der Vereeni- ging toe te treden. Er zijn wel meer dan 600 leden, maar dat is niet vol doende. Elk handelaar, neringdoen de, ja zelfs particulieren, moesten lid .worden, om ten minste te laten gevoe len, dat men het werk op prijs stelt, dat de Haarlemsche Handelsvereeni ging steeds opneemt, als dcende, wat hare hand vindt om te doen. 'De voordeelen, die de Vereeniging buiten hare bemoeiingen van ver schillenden aard, haren leden aan biedt, zijn zeer vele en zeer groote tegenover de geringe jaarlijksche contributie van f 3.50, die gevraagd wordt. De Haarlemsche Handelsvereeni ging bemoeit zich in de eerste plaats er mede, de belangen van hare leden te bevorderen, door onwillige beta lers voor hen tot betaling aan te manen en inforraatiën voor hen in te .winnen. Bovendien hebben de leden het recht, het hun gratis te verstrek ken advies van den rechtsgeleerden adviseur der Vereeniging te vragen, die ook in proceduren en faillisse menten gratis voor hen optreedt, na tuurlijk alleen voor zaken betreffende den handel en het bedrijf der leden. Als proef kunnen voortaan nieuwe leden voor een half jaar worden aan genomen, doch slechts het 2e halfjaar (van 1 November tot en met 30 April) ad 1.75 de halve contributie. Rechtsgeleerde adviseurs der Ver eeniging zijn de heeren Mrs. Th. de Haan Hugenholtz en A. H. J. Menens, Spaarne 94, alhier, die voor de leden eiken werkdag van 2—4 uur des na middags zijn te spreken. Het bureau der Vereeniging is ge vestigd Jansweg 11. Voor incasso's door bemiddeling der Vereeniging wordt een vast recht van 5 pet. der vordering bere kend. Bovendien moet 10 cent voor port steeds worden bijgevoegd, bij inzen ding van vorderingen door bemidde ling der advocaten te innen. De kosten van informatiën naar huiten de stad woonachtige personen bedragen 60 cts. per informatie, plus vijf cents porto-vergoeding. Informa tiën naar binnen de stad wonende personen worden gratis verstrekt. Pretention op buiten de stad wo nende personen worden niet behan deld, wanneer niet 10 cts. voor porto- Vergoeding is toegevoegd. Ruim 1748 informatiën en rechts geleerde adviezen werden in het af- geloopen jaar gegeven. In April en Mei 1909 zijn 48 vorde ringen tot een bedrag van J 1483.31^ betaald; 15 vorderingen worden afbe taald; 16 vorderingen zijn uitge steld. Volgens art. 7 dient het geheim der lijsten van wanbetalers ongeschon den te blijven. Alle brieven, aanvragen, reclames of wat ook, moeten worden geadres seerd aan het bureau, dat geopend is dagelijks van 's morgens 9 tot 1 uur en 's namiddags van 2 tot 4 uur, waar dan ook verdere inlichtingen zijn te bekomen. Het Besiuur heeft bemerkt, dat men soms meent, dat men, hoewel geen lid der H. H. V., toch van haar infor matiën kan bekomen, en brengt nu nogmaals en uitdrukkelijk ter kennis dat alleen aan leden der Vereeniging informatiën door haar worden ver strekt, en dat voor informatiën op hier ter stede woonachtige personen nooit betaling mag worden gevor derd. HET BESTUUR. VORSTELIJKE ONTMOETINGEN. Natuurlijk zijn Keizer Wilhelm en Tsaar Nikolaas aan 't toasten gegaanWie had trouwens anders verwachtOok de dronken zelf bren gen geen verrassingen 't zijn de gewone wederzijdsche vleierijen en hoogdravende taal en even natuur lijk is de traditioneele wensch voor het behoud van den wereldvrede. Om een enkel staaltje van de toast-taal te geven De Tsaar zei ,,Ik neem deze gelukkige gelegen heid te baat, om Uwe Majesteit te verzekeren, dat ik den oprechten en omveranderlijken wensch koester, de traditioneels betrekkingen van harte lijke vriendschap en wederzij dsch vertrouwen, die onze beide huizen steeds verbonden hebben, duurzaam te bevestigen de zorg daarvoor be schouw ik niet alleen ais een onder pand voor de goede betrekkingen tus- schen onze beide landen, maar ook voor den ailgemeenen vréde, dien ik hartelijk wensch te behouden.' Keizer Wilhelm dronk op het wel- zihv van zijn gast en ook op den voor spoed van het Russische Rijk „op den we.g, dien de hooge wijsheid van Uwe Majesteit (dat is de Tsaar) het heeft aangewezen." Een opmerking zelfs de ■modernste onder onze moderne dichters gebruikt nog niet zooveel bijvoegelijke naam woorden als deze vorsten. Zoo'n „aan- gekleede" speech klinkt ooi; zoo mooi maar als men haar gaat ontleden of ontkleed en Wat was 'T DOEL VAN DIT VOR STELIJK BEZOEK De meeningen loopen (zooals we gisteren al schreven) zeer uiteen. Nu wordt door de „Neue Freie Presse" verzekerd, dat het onderhoud voorna melijk ten doel had, het vormen van een Duitsch-Russische entente in den Balkan. We kunnen de juistheid van deze bewering niet, controleeren, maai* waarschijnlijk achten we 't niet. De Russische Balkan-politiek is tegen Oostenrijk-Hongarije gericht en zou Duitschland dan tegen zijn edgen bondgenoot gaan spoken Hetzelfde blad maakt evenwel ook een verstandige opmerking. Het ziet iin dit bezoek het. eerste tee ken, dat de politieke atmosfeer zich ontspant na het onweersdreigen van het begin van dit jaar. Wanneer de Tsaar* naar Frankrijk en Engeland ware gegaan, zonder dat hij keizer Wilhelm had bezocht, zou daardoor in Europa de meening gewekt zijn, dat de reis naar Frankrijk en Engeland een vijandige bedoeling had legen Duitschland. hetgeen natuurlijk de politieke onze kerheid zou hebben verhoogd. Nu is het Duitsche keizerspaar weer met de „Hohcnzoliern" ver trokken. Z. M. is er afgekomen zon der bommen of ander revolutionair speelgoed. Maar... er waren ook de uiterste voorzorgen genomen. Dit blijkt wel uit T SCHIETEN OP EEN ENGELSCHE VRACHTBOOT. Een zonderlinge historie De „Wortburg" voer gewoon in z'n koers. De Russi sche oorlogsschepen vonden mis schien, dat de boot een beetje te dicht bij de keizerlijke schepen kwam en gaven.... vuur Het gevolg was, dat de Wortburg moest terug- keeren en een machinist 'in het zie kenhuis moest brengen, omdat de man een kapot, geschoten been had gekregen. Wat dachten de Russische vloot voogden wel Dachten ze, dat de Wortburg bemand was met revolutio nairen, die de keizers wilden ver moorden Waarom anders dat schie ten Sedert den noodlottigen dag, toen admiraal Rodjestwensky, over- den Oceaa.il snellend om in de Japansche wateren het noodlottig einde van de Russische vloot tegemoet te gaan, in de Noordzee, bij Doggersbank, En gels óhe visschersbuizan voor.... Ja pansche torpedobooten aanzag en die vreedzame visschersohepen in den grond hoorde, schijnt men in de Rus sische marine nog altoos niet geleerd te hebben, dat er verschil bestaat tussohen een vijandelijk oorlogsschip en een neutraal vrachtschip of vis- scJiersvaartuig En dan, 't is weer een Engelsohe boot een boot van de zoo bevriende mogendheid Is het niet opmerkelijk, terwijl Rusland met Duitsoliland co- quetteert, wordt de eigen vriend op deze wijze bedeedigd.... Een deel der Engelsche pers is woedend. Reeds staat de barometer van Russische sympathie in Enge land niet hoog, maar nu daalt ze nog meer 1 Zoo iets kan ook alleen aan Rus land overkomen 1 UIT DEN DUITSCHEN RIJKSDAG. Donderdag en Vrijdag is het debat over de belastingplannen voortgezet. Bijzonder hoog stonden de redevoe ringen niet, want de meeste heeren zochten een lach-succèsje. De conservatieven verklaarden zich bij monde van graaf Westarp tegen de erfenis-belasting. Namens de sociaal-democraten sprak Singer, die zei, dat zijne partij tegen de belastingvoorstellen zal stemmen, omdat 55 millioen belasting op liet bezit te weinig is, in verhou ding met de 400 millioen, die op den verbruiker geroofd moet worden. Dr. Spahn verklaarde zich namens het Centrum (de Katholieken-partij) tegen de voorstellen. PrinsHatzfeld d'eed namens de vrij- conservatieven een onverwachte ver klaring. Uit naam van de overwegen de meerderheid van zijn partij zei hij, dat zij die belasting op de erfe nissen aanvaardde. De vrijzinnigen vertelden, dat ze de erfenisbelasting zulten aannemen, maar de overige belastingen niet. Na de verklaring der vrij-conserva- tieven stijgen Von Bü low's kansen. De aanneming der voorstellen zal evenwel „een dubbeltje op z'n kant" zijn. De conservatieven en Centrum- leden brengen 165 stemmen uit en de meerderheid is 199. Er zal dus van de houding der Polen, en anti-semieten, veel afhangen. Het zwaard van Damocles hangt Von Bülow boven X hoofd.... De minister Von Rheinbaben ver dedigde het regeeringsstandpunt met kalmte on overtuiging. Hij wee® op de slechte resultaten, in Frankrijk verkregen met de Kotierungssteuer. die Centrum en conservatieven zoo aanprijzen, «n op de plannen, om die belasting weer op te heffen. Hij ein digde met een beroep te doen op de samenwerking. „Het is te betreuren, dat alle groote nationale dingen in Duitschland altoos lijden onder par tij- en belangen-politiek. Nog is het tijd, om de bezwaren weg te nemen, samen te werken en de financieele wedergeboorte van het vaderland te bevorderen.... Na dezen toost drukten Von Bülow en Sydow Rheinbaben geroerd de hand. Er was ook in langen tijd niet zoo flink van de regeeringsiafel ge sproken DE VLAAMSCHE LEEUW BRULT Het voorval met den in 't Frabsch commandeerendem officier die een Vlaming met een sabel den stroohoed stuk sloeg, omdat hij zei „Comman deer in 't Vlaamscli" brengt veel opschudding in België. De strijd der Vlamingen om het recht van hunne taal is ineens in alle hevigheid ont brand. Er worden al „gedichten" gemaakt, zooals Zij zullen hem niet temmen den fieren Vlaamschen leeuw, als splijt men zijnen stroohoed met sabels en geschreeuw. Bravo, Vlamingen, op voor uw taal 1 DE CHOLERA TE PETERSBURG. In de afgeloopen 24 uur zijn 34 nieuwe gevallen van cholera voorge komen en zijn 10 personen aan die ziekte bezweken. DE ZAAK-STEINHEIL. De Parijsche Kamer van inheschul- digimgstelLiing heeft mevr. Steinheil verwezen naar het Hof van Assises als hoofdschuldige aan den moord op haren echtgenoot en hare moeder. UIT 'T TURKENLAND. De Konstantinopolitaansche corres pondent, van d.e N. Y. Herald, beweert, dat ea* in het Turksche ministerie on- e&nigheid is over de vraag, bij welke Europeesche mogendheden Turkije 't best doet zich nauwer aan te sluiten, Ililmi pasja, de grootvizier, gesteund door Ferid pasja, is voor Duitsch land, Rifaat pasja, de mini-ster van buitanlandsche zaken en tot kort ge leden gezant te Londen, voor Enge land. Sjefket pasja, de generalissimus is ook voor Duitschland. MOORDPARTIJEN IN AZIATISCH TURKIJE. De Engelsche vice-consul te Mersi- na meldde in een telegram van 21 April, dat liet aantal dooden ongeveer 2000 bedroeg, van wie 600 Mohamme danen waren. Naar* schatting be droog het aantal slachtoffers in de naburige districten 15.000 a 25.000. De Jong-Turken bestraffen nu de aanstichters dezer moordpartijen. Dit is niet naar den zin der Oud- Turken, die meer van de moordpar tijen afweten. Bijgaand spotprentje stelt twee on tevreden Oud-Turken voor, die zeg- „DIE JONG-TURKEN EIGENEN ZICH ZELFS AL HET REClïf DER DADELIJKE EXECUTIES TOE, WAT VROEGER HET UITSLUITEN'! RECHT VAN ONZEN VERHEVEN GEBIEDER WAS I" Over dien verheven gebieder gesproken. De afgezette Sultan zit nog al tijd in zijn villa in Salonika gevangen. Wi-u* ziet men hem 'ABDOEL HAMID NOU WAT KAN ME NU VOOR KWA7TD OVER KOMEN IK KAN DOEN EN LATEN WAT IK WIL I Amsterd*msche Kont. CCXXXVII. Na de verkiezing Wat was het vol Vrijdagavond op den N.Z. Voorburgwal. Zoo stil en doodsch het hier, hoewel het 't hartje dei* stad is, gewoonlijk is, wijl de Amsterdammer buiten zijn straten- sleur zelden wandelt en 's avonds wanneer hij in die buurt is, per se de Kalverstraat door moet, zoo eivo' is 't er wanneer 't dien dag „kiezen" is geweest. Dat is zoo een traditie sinds een jaar of twaalf en móge de polit'eke belangstelling er in dien tijd niiet grooter op zijn geworden, de nieuwsgierigheid en de liefhebberij voor een straatpretje zijn er zeker niet op gedaald. Goed zeven uur was 't al druk, maar* even later was het- zwart van 't volk. De dagbladen bepaalden er zich toe te vermelden hoe zwart hert voor „haar bureau" stond, maar elk kreeg wat van de stokvisch. De grootste pret heerscht altijd voor het Nieuws van den Dag daar schijnen de jon gelui van de uiterste linker- en rech terzijde altijd het meest op hun ge mak te zijn om strijdleuzen em strijd liederen te doen hooren daar zijn ze het rijkst voorzien van fluitjes om hun ongenoegen over den uitslag van. de een of andere verkiezing op oor- verdoovende wijze kenbaar te ma ken daar hadden ze vroeger ook stokken meegebracht, om desnoods hun politieke gevoelens ook voelbaar te maken. Deftiger gedroegen de mensciien zich steeds voor liet Handelsblad, hoewel juist hier de directie gaarne uiting gaf aan zijn vreugde. Wat oen verschil, vier jaar geleden en nu. Toen waren de politieke hartstochten fel opgezweept, brandde men van nieuwsgierigheid naar den totaal-u'islag, nu beschouwde de groote massa liet als een pretje. Heel handig lieten „De Courant' en „De Echo" daarom „gromoplio- nes" voor de geopende vensters spelen en dezen vertolkten geen politieke ge voelens door een „Vrijheidslied'' of een „Zij zullen liet niet hebben" te doen hooren, maar speelden u'it den treure het liedje van „O wat worden we braaf" uit de Dollarprinse®, on verschillig of het een fanfare was na fie verkiezing van een Christel ijk- 40) O, ja! riep Dr. Fleming uit, met «en vroolijk flikkeren in zijn kleine, bruine oogen. Nu ga je weer spotten met die oude gezegende residentie. De beschaafde residentie, noem ik het, en ten minste het Indische deel van. Indië. Geef mij koks en be dienden uit Madras, heuvels uit Ma dras, antiquiteiten uit Madras, ge woonten en inrichtingen uit Madras. Merkt u wel op, juffrouw Fer- rars, hoe hij den kok bovenaan noemt op zijn lijst, zei Mijnheer Tho- rold. Welnu, is hij dan geen belang rijke factor in den gewonen dagelijk- sclien sleiu* Wie kan tegen een ech ten kok uit Madras op Of tegen het echte klimaat uit Madras spotte Mijnheer Thorold. O, jelui menschen uit het Noord- Westen zijn zoo trotsch op je koude Weer J antwoordde Dr. Fleming. U is <tear nooit GAwoest. is u wel. juffrouw Ferrars vroeg hij mij. O ja, antwoordde ik. -En wat is uw indruk Ik had geen tijd om daar veel op te merken, bekende ik, want ik ben er maar drie dagen geweest. Dr. Fleming keek mij vol oprechte verbazing aan, en de bleeke, jonge man zei plotseling: Hoe bevalt u Royapetta Ik mag het over 't algemeen wel. En u? Ik ben er bijzonder op gesteld was zijn onverwacht antwoord. Ja, stemde Mijnheer Thorold toe. Hij is heel knap in de oudheidkun de en hij is fanatiek op onze oude ge bouwen gesteld. Dit hier hierbij wuiide hij met de hand om zich heen is zijn geluk kig jachtterrein. U is hier zeker met de kleine Ranis? Ja; zij zijn bier ook op hun ge lukkig jachtterrein, antwoordde ik. Pauweveeren, mooie schelpen en an dere bedolven schatten. Ik hoop, dat u weer volkomen hersteld is van de malaria Ja, dank u dat uitstapje naar de heuvels was een heel aangenaam voorschrift ik voelde mij dadelijk veel beter. Dat kwam door de andere lucht 1 zei Dr. Fleming. Er is niets buiten gewoons in het Himalaya-treberarte. waar de menschen in pakkisten rondgedragen worden. Het was een leelijke aanval, die van hem, merkte hij opeen type van malaria, zooals ik vroeger nooit meer ontmoet heb. Iets bijzonders voor Royapetta, denk ik antwoordde zijn patiënt. Wat, een zonsondergang 1 riep hij uit. Zie eens Wij keerdeb ons allen om naar hert. vlammende Westen. De lijn heuvels aan den horizon staken purperkleurig af tegen een heldere oranje hemel, waardoor prachtige roze streepen; diezelfde tinten van roze tot oranje verlichtten het geheele tooneel. Alles couleur de Tose, zei Mijn heel* Thorold. ik vertrouw, dat het een gelukkig voorteeken is. De zonsondergang herinnert mij er aan, dat wij nog niet in het palet» zijn geweest, en daar ie bijzonder veel te zien, zei Mijnheer Bellairs. Heel goed, Dickleidt jij detn dokter maar road, zei Mijnheer Tho rold, in dien tusscnentijd blijven juf frouw Ferrars em ik hier wat zitten praten. Terwijl Mijnheer Bellairs, vergezeld van den dokter heenging, keerde mijn gezelschap zich tot mij, em zei vlug: Het doet mij bijzonder veel ge noegen, u te ontmoeten. Vertel mij nu alstublieft dadelijk, waarom Ik u in het paleis niet mag ontmoeten Omdat de Rand Sundaram er iets tegen heeft-, antwoordde ik dadelijk. Zij vertrouwt mij nietzij denkt, dat ik uw spion ben. Juist, iets voor iemand, die zelf de koningin der spionnen Ie. Ik heb een afschuwelijk tooneel met haar gehad. Ik heb meermalen afschuwelijke tooneelen met haar gehad, altijd door den sluier. Och. maar dan kan u haar oogen niet zien. En wat was de aanleiding tot dat tooneel Het was over uen als er vrede voor ons zal zijn, dan is betbeter, dat ik u niet ontmoet em dat wij elkaar iu 't vervolg ook niet schrijven. De paleismuren hebben overal ooren en oogen. Zij was getuige van onze ont moeting in de groote hal. Zij zag, dat ik u twee brieven gaf, en zij hoorde, dat wij niet aardig over haar spra ken. Wel, dat is kras 1 Vergeef mij, juffrouw Ferrars; maar hoe kon zij dat met mogelijkheid gedaan krijgen, tenzij zij werkelijk een toovenares is Er zijn In de hoogte binnenga- lerijen, waar de vrouwen etaatscere- moniën bijwonen. Zij moet daar ge weest zijn. Zij heeft een hekel aan mij als aan vergif, dat weet ikmaar het kan mij niet schelen. Ik leg wegen aam, betaal hypotheken af, leen geld voor maatschappelijke instellingen, regel de rechtspraak en voer verbete ring in. De staat ging gehukt onder schuld, de belasting was schan delijk iioog, beliep dikwijls ineer dan de helft van ieders inkomen het was als 't ware bloedgeld, dat zij moesten opbrengen. Het kon de Rani Sunda ram niet sohelen, hoeveel er van hon ger sterven. Haar leus isUitgeven maai*en haar eerzucht en verkwis ting gaan alle perken te buiten. Is het waar, dat er de volgen de maand groote bruilofsfeesten zul len plaats hebben Jaae eerstvolgende volle maan zullen wij elkaar dan toch ontmoe ten. Misschien, antwoordde ik weife lend. Neen, ik wil van geen mis schien weten. Ik zal er zelf voor zor gen. Hoe denkt u over mijn gezel schap Dat u gelukkig mag zijn met die vrienden 1 Ja, dat heb ik getroffen. Fleming ls van het goede soort, geestig en knap. En de jonge Bellairs is een enthousiast, die bijzonder veel weert. Hij is verzot op de antiquiteiten van Zuid-Indië- het vermaakt hem en. houdt hem beoig. O, natuurlijk, dit in antwoord op mijn uitroep, hij liceft ander werk en goede hersenen. Jk heb een tweede secretaris, die ad ministratief werk doet en een uitste kend civiel Ingenieur maar zij gin gen nu liever op jacht dan uitzichten bewonderen. O ja. wat ik zeggen wilde, zei ik, als de kleine R&nis terugkomen, wat een reden tot babbelen voor haar grootmoederZij zuilen ons bij ei kaar vinden. Dat zullen zij ongetwijfeld, ant woordde hij. WIJ zijn vrij en uls ik niet zou mogen spreken tot vrouwen uit mijn eigen land, zou lk wezenlijk een beklagenswaardig wezen zijn. Verbeeld u, dat ik u nu haastig den rug toedraaide uit vrees, dat de kin deren mij zouden zien kijk, daar komen zij sprekên tot u, hun gou vernantecn hij lachte; maar zijn. vroolijkheid vond bij mij geen weer klonk, en hij voegde er ernstiger bij ik geloof, dat vrees voor de R&ni u terneordruktuw eenzaam Leven heeft uw moed een knak gegeven en dat ia geen wonder. Ik beloof u, dat ik alles in het werk zal stellen, ooi u wat meer vrijheid te geven. (Wordt VArvÉ-'gjd)»

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9