Y er schijn! dagelijks, behahte op Zo» aa PttetiMsgen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 26e Jaarging. No. 7970 MAAKPAO 21 JUNI 1909 RLEHI'S DAGBLAD ADVERTBHTlfiNi Vaa 1—S regels 50 Cts.! iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondlrtesttid Haarlem van 1—8 regels /l—elke regel meer 0. K Reclames 30 Cent per regel B( Abonnement aanzienlijk rabat Advcrtentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatslngi 50 Cts. voor 3 plaatsingen A contant Redactie ea Administratiei Groots Houtstraat 65. tatersommmiaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie f 24. DrnAkeriji Znlder Bnlteaspearce 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentten en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem In dit blad te uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat T678, Amsterdam. Telephoon latere. 6229. ABONNEMENTEN PBI DRIB ■AiNDBNl Voor Haarlem IJS Voor de dorpen In da omtrek waar ea Agent gevestigd Ie (kom der gemeente)1-3° Franco per post door Nederland .1.® Ahonderlljke nummersAjBK OaUsstreerd Zondagsblad, voor Haarlem 037H de omstreken en Iranco pet post 045 Oligave dsr Vennootschap loarsas Coster. Directeur J. (5. PBEREB008. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA DINSDAG 22 JUNL Gr. Kerk: Orgelbespeling, 12 uur. Brongebouw: Reclame-Tentoonstel ling. Toy Iers Museum: 2e Zomer ten toon stelling, 114 uur. Stadsnieuws STUKKEN VAN DEN RAAD. KASOPNEMING. B. en W. hebben op 15 Juni kas boeken ten kantore van den gemeen te-ontvanger nagezien en in orde be vonden. Er was in kas 175.655.13J. SCHIETWEDSTRIJD OUD-ONDER- OFFICIEREN. De afd. Haarlem van den Kon. Ned. 'Rond van oud-Onderofficieren vraagt een bedrag van f 100 te mogen ont vangen voor de jaarvergadering ei den schietwedstrijd op 24 en 25 Juli. B. en W. stellen voor dit verzoek in te willigen, onder verwijzing naar een in 1901 voor gelijk doel toegestaan subsidie. AF- EN OVERSCHRIJVING. De financieel» commissie adviseert tot goedkeuring van twee staten van af- en overschrijving voor den die over 1908. STAAT VAN BESCHIKKING. B. em W. bieden ter goedkeuring aan een staat van beschikking op den post „Onvoorziene Uitgaven", dienst 1909 ten bedrage van 65.93J. BEWAARSCHOOL. B. en W. stellen voor de subsidie aan die bewaarschool in 't voormalige Barbara-Gasthuis te bepaLen op 1561.06J, en die begrooting van diie school voor 1910 tot een bedrag vam 3219.78J, goed te keuren. VERHURING VAN WATER. B. en W. stellen voor aan de Roei en Zedlvereeniging „Het Spaarne" een gedeelte van 200 vlerk. M. van het water van het Spaarne bij het schuitenhuis in huur ai te staan te gen een jaarlijkschen huurprijs van 10. ONTSLAG LEERAAR BURGER SCHOOL. Door den heer G. II. Blits is, gelijk reeds door ons is meegedeeld, met 1 September eervol ontslag verzocht als leeraar in de wiskunde en het boek houden aan de H. B. S. SCHOOLGELDVERORDENING. Door den heer A. Rinkema wordt voorgesteld: lo. In art. 2 van A. I. Verordening tot heffing van schoolgeld, enz. weg te laten de woorden: „Geen schoolgeld is verschuldigd voor kinderen van onvermogenden"; en aan dat art. toe te voegen: „In deze school kunnen te begin nen met de 4e klasse tevens kinderen van onverinogenden worden toegela ten; voor hen is geen schoolgeld ver schuldigd.' 2o. In art. 1 van C.I. verordening tot heffing enz. de cijfers 25, 22.50 en 20, respectievelijk te veranderen 20.17.50 en 15. 3o. Art. 2 van C. I. geheel te doen vervallen, waardoor art. 3 wordt art. 2 en zoo vervolgens: In algemeenen zin, zegt de Toelich ting, hebben deze voorstellen geen ander doel, dan, nu in deze Gemeen te het uitgebreid en meer uitgebreid lager onderwijs toegankelijk zal wor den gesteld voor min- en onvermogen- den, dit voorloopig beperkter te doen dan door B. en W. wordt voorgesteld. Aangezien B. en W. zelf reeds in hun toelichting de onderstelling op werpen, dat slechts een beperkt aan tal leerlingen van on- en minvermo genden van deze inrichtingen van on derwijs gebruik zuilen maken, is het haar den voorsteller voorkomt niet yenschelijk nu reeds, gelijktijdig drie fccholen voor deze regeling aan te wij ten. vervormen 3e Burgerschool, In school vooir m. u. 1. o. daartoe te be stemmen. Deze wijziging acht de heer Rinke ma noodzakelijk om verzekerd te zijn dat alleen die kinderen van on- en minvermogenden het uitgebreid er meer uitgebreid onderwijs zullen ge nieten, wier ouders met ernst meenem dit voor hen noodig te hebben. De reden dat de voorsteller met de toelating van kinderen van on- en minvermogenden wil aanvangen met de 4e klasse, is dat het uitgebreid la ger ondrewijs eerst in deze klasse be gint of zal beginnen. Met dezen maatregel zal men dan keeren den grooten toevloed van kin deren, die naar de 2e M. U. L. O. zouden kunnen worden gezonden, minder om redenen tot het ontvan gen van het daar te geven onderwijs, dan wel omdat deze school b.v. dicht bij bun woning is gelegen of andere bijkomende ornstandiglieden, die met het onderwijs niets te makon heb ben, en waardoor deze school vooral in de eerste klassen doelloos overbe volkt zou kunnen worden door kinde ren waarvoor in werkelijkheid door de ouders geen uitgebreid onderwijs wordt gewenscht. Allerminst heeft deze voorgestelde wijziging de bedoeling on vermogen- den in hun rechten te bekorten. De tweede voorgestelde wijziging op Art. 1 C. I houdt verband met het voorgestelde op art. 2 van C. I. Waar door den lieer Rinke ma wordt voorgesteld Art. 2 van C 1 te doen vervallen, ver valt hiermede tevens de mogelijkheid dat op deze Burgerscholen kinderen van min- en onverm ogend en kunnen worden toegelaten. Waar B. en W. terugschrikten de le M. U. L. O. voor kinderen van min- en onver moge ndm toegankelijk te stellen, en bij de toelichting daar van gewaagden, tldat de mogelijkheid niet uitgesloten scheen, dat deze school door dezen maatregel zou wor den gedesorganiseerd," daar gaat hot niet aan op andere bestaande scholen dezen maatregel wèl in te voeren. Mocht in de toekomst blijken dat de 2e M. U. L. O. het aantal kinderen van min- en onverm ogend en waar voor plaatsing wordt gevraagd, niet kan bevatten, dan acht de heer Rin kema den tijd pas gekomen, ook een andere school of scholen voor toelating aan te wijzen. Nu door den beer Rinkema voorge steld wordt art. 2 van C I te doen ver vallen, is hij van meening, dat het door B. en W. voorgestelde school geld niet kan worden aangenomen; aangezien de bestaande schoolgeld- beffing van de le en 2de Burger school 26 en 15) te veel met elkan der verschillen. Er is dooi' den voorsteller naar het gemiddelde gestreefd, opdat deze re geling voor middenstanders geen fi nancieel» bezwaren zal opleveren. Blijken er, van den kleinen mid denstand, ouders te zijn, die dit voor gestelde schoolgeld te bezwarend ach ten, dan kunnen hun kinderen op de tweede M. U. L. O. worden geplaatst. Het komt den heer Rinkema voor, dat de opbrengst van schoolgelden van beide scholen te zamen genomen, weinig zal verschillen met die vol gens de thans bestaande regeling. Naar buiten. Daartoe in staat gesteld door de bijdragen van mensch lie venden heeft de Remonstrantse he Zondagsschool vier kinderen gezonden naar de va- cantiekolonie te Lunteren, op de Ve- luwe. Wij stelden onze lezers reeds op de hoogte van het oprichten eener com missie tot oprichting van een Tido- man-fonds en een tot het aanbrengen van een blijvend gedenk toeken. Za terdag 3 Juli a.s., 's middags om 1 uur, zal tn de Remonstran tsche kerk een gedenksteen worden onthuld ten herinnering aan Dr. B. Tideman, die lange jaren de voorganger is geweest van de Remonstranten. Doopsgezind Zangkoor. De agenda voor eene buitengewone algemeen© vergadering, welke de wer kende leden van Doopsgezind Zang koor deeer dagen houden, bevat o. m.: de verkiezing van een voorzitter in de vacature, ontstaan door het af treden van den heer E. Llera en de bespreking van een boottocht op laat- Zijn bedoeling is, voorloopig de te sten kermis-Maand-ag, naar Gouda. BRANDGEVAAR VOOR DE HALSEN. Wij hebben een beetje den spot ge dreven met de voorspelling van Prof. Dake in de „Telegraaf", dat Europa ons, Haarlem mere, buiten de be schaafde gemeens chap zou sluiten, wanneer- bij geval de Halsen eens kwamen te verbranden. Naar aanleiding daarvan wensclrt do schrijver in midden te brengen „datle. wanneer men maatrege len tegen brandgevaar neemt, dit ge vaar dus bestaat2e. dat wanneer men extra maatregelen neemt, dat gevaar groot wordt geacht en dus die maatregelen zoo moeten genomen warden, dat het tot een minimum wordt teruggebracht." Deze k rang redeneering is niet on verdienstelijk. Wanneer wij die om- keereii zou er staan Wanneer men geen maatregelen neemt tegen brand gevaar, bestaat dit gevaar dus niet, wanneer men geen extra-maatrege len neemt, moet dat gevaar gering worden geacht. Hoe weinig steekhoudend de rede neering van prof. Dake is, kan Mer uit hlijkem. Maar de geëerde schrijver garut *»u de voorzorgsmaatregelen bij brand schetsen op z ij n manier. „Men heeft nu te Haarlem eenige manschappen aangewezen, die, als ze hooren, dat er brand ln het stadhuis is, daarheen moeiten, „snellen" en pogingen moeten doen, om de schil derijen uit het brandende gebouw te verwijderen. Nu schat ik, dat er minstens een 40-tal sterke mannen noodig zijn, om tegelijk de Halsen af te nemen. Als er 10 afgericht zijn, om ze één voor één af te nemen, is de geheel© maatregel nonsens. De brand wacht niet. Nu vraag ik dus zijn er 40 ferme kerels daarvoor aangewezen Dan vraag ik, of de andere zeer fraaie schilderijen in het museum niets waard zijn Daarvoor zijn nog eens extra een 25-tal vastberaden mantnen noodig en geoefend om in een minimum van tijd de aangewezen meesterstukken in veiligheid to bren gen. Zijn er vijf-en-zestig vastberaden geoefende manschappen te allen tijde disponibel Waar wonen die vijf-en-zestig man? Worden ze (tegen vergoeding na tuurlijk) wel eens 's nachts gealar meerd ter oefening Tot zoover de heer Dake, die nog één argument vergeten heeft, dat lk hom kosteloos aan de hand wil doen. Zal dat leger van vijf-en-zestig man niet zóó opgepropt wezen in. de be perkte ruimte, dat er geen enkel schilderij kan worden afgenomen Maar nu in ernst. Wanneer kan er brand komen tn liet Museum Overdag en 's nachts. Welnu, overdag zijn er altijd op zichters in, die onmiddellijk elk be gin van brand met een bluschappa- raat kunnen dooven. 's Nachts gaat er een waker door het gebouw, ook door de museum zalen. Weet Prof. Dake dat niet, of telt hij het niet mee En gesteld al eens, dat er in weer wil van die voorzorgen brand komt, moeten dan, behalve de doeken of pa- neelen, ook de 1 ij s te n gered wor- i Prof. Dake schijnt te meen en van ja, daar hij er Immers zoo'n le ger sterke mannen op af wil zen den 1 Wij zouden zeggen laat die maar hangen, wanneer maar de schilde rijen zelf gered worden. En dat is, bij een kleine, maar goed geoefende red dingsbrigade, mogelijk, omdat de brand, „die niet wacht", inmiddels toch ook bestreden wordt door de brandweer Wij zeggen niet, dat er geen brandgevaar bestaat, maar wij willen maar zeggen, dat er geen museum te bouwen is zonder dat gevaar. Prof. Da.ke eindigt aldus „Als Haarlem zoo „herunterge- komruen" is, dat het zijn „fatsoen" niet kan ophouden en daardoor een kunstschat, die in abstracte aan de gehoole beschaafde wereld behoort, niet voor ondergang kan bewaren, ben ik er van overtuigd, dat onze op nieuw in haar bestuur bevestigde landsregeering wel zoo „conserva tief' zal wezen, om de arme Spaarne- atad ter hulpe to komen, al verliest deze dan ook het beheer en de macht om door armoedig gepruts den Ne- derlandschen naam tegenover het buitenland in oneer te brengen." Naar onzen smaak staan daar voor een ernstig betoog weer te veel dikke woorden in. Neen, aan lager wal is Haarlem nog niet. Maar de toestand van de financiën noopt tot voorzichtigheid. Misschien zal ae heer Dake zeggen, dak kunst niets met geld heeft uit te staan. Maar de gerneente-financiën zuinig beheeren is ook een kunst, het geld met volle handen uitgeven is a „kunst". Ongeloofelij kj maar w ar! In ons tweede blad komt een be schouwing voor, overgenomen uit het Handelsblad, betreffende de noodza kelijkheid voor Amsterdam om zich te verzekeren van den eigendom van een groot duingebied voor zijn water- leiding. In hoever die meening juist is, kun nen wij niet beoordeelen. Maai- wat wel verbazing wekkend, moet heeten is, dat de directie der Amsterdam- echo waterleiding nog altijd niet be sloten heeft tot invoering van het metersysteem. Hoe ontzaglijk groot moet DUS de waterverspilling in de hoofdstad wezen Immer-s de erva ring heeft geleerd, dat alleen dan de verbruikers zuinig worden op hun water, wanneer zij elk metertje zelf moeten betalen. Waarom de autoriteiten te Amster dam de oplossing van het vraagstuk der watervoorziening alleen zoeken in het verkrijgen van grooter hoeveel heden en niet in verstandige beper king van het gebruik door tegengaan van verspilling, is ons altijd een raad sel geweest Als men soms meenen mocht, dat ons die zaak niet aangaat, dan wij zen wij op het belang, dat onze om streken er bij hebben^ dat niet meer water aan den bodem worde onttrok ken, dan strikt noodzakelijk is. Orgelconcert. Over een in de Doopsgezinde Kerk te geven concert, dat onder de ad- verlentién wordt aangekondigd, ver zoekt men ons het volgende mee te deelen Mej. Brandsma is een jeugdige zan geres, die een schitterende loopbaan te gemoet gaat. Van den heer Van Oort behoeven wij niet veel te zeggen, daar hij zoo wel in ons land als in het buitenland voldoende bekend is om zijn prachtig orgaan en zijn gevoelvolle, edele voor. dracht. De heer Bruynsleen, onze stadge noot, organist der Doopsgezinde ge meente, zal met zijn fraai orgelspel een waardig medewerker zijn op de zen avond- De opbrengst van dit concert zal, na aftrek der onkosten, strekken ten bate van de ziekenverpleging in de Doopsgezinde Gemeente, Ongelukkige val. Gisteren viel de heer Jansen, ver pleegde in het St. Jaoobs-Godshuis, in de Hagestraat, bij 't afgaan van een trapje naar beneden. Een klein wond je in het achterhoofd was er 't gevolg van, dat zich evenwel niet ernstig liet aanzien, 's Middags begon de 77- jarige, die reeds lang gesukkeld bad, over inwendige pijn te klagen en 's avonds overleed hij. Opgepakt. Door de plantsoenwachters Smit en Bij is in den Hout een 18-jarig per soon gearresteerd, die zich daar zeer onbehoorlijk gedroeg. Jac. van Kempen. Eerstdaags zal de heer Jac. van Kempen, onze welbekende tenorzan ger, hier een uitvoering van gewijde muziek geven, met medewerking van den heer W. Ezerman, organist. Ongeluk. Zaterdagmiddag had de huzaar Polina het ongeluk van zijn paard te vallen met bet gevolg, dat hij zijn linkerbeen brak. Hij is per rijtuig naar het hospitaal gebracht. TentoonstGllingspraatje. i. Als je landbouwer waart, dan votnd je 't regentje van Zaterdagavond maar allerfijnst, want nietwaar, de aardbeien snakken naar water en wat zou dan, om de lekkere vruchten te doen rijpen, e»n de koeien in de wei, die hebben gewoonweg niets te eten. Er zit geen schot in 't gras en 't was toch bijkans de langste dag... Zoo praatten met bekommerd hoofd- geschud, wie op 't land zijn broodje won. Dus glunderden Zaterdagavond alle boerengezichten wegens "t smyig- malsohe regentje, dat hun grond staag-aan ging doorweeken en fleu- rig-frischjes maakte de planten er op. Maar, als je nu pachter van de Bron waart, dan betrok je gezicht even snel als het smoezelig-zwarte luchtje daar in de hoogte. Wat, re gen op deai eersten avond 1 Dat zou geen fraai begin worden. En 't was on fraai begin, 't Werd zwarter in j wolken en weldra beplaste een mild zomerbuitje het Oude Marktveld in het Bron-park. De bezoekers namen de vlucht in de taveernen en in de verandah, en achter de ruiten in de winkel-pultjes zaten de meiskes en j ongemene te luren, hoe leeg 't was en hoe nat. Doch Pluv toonde zich een joviaal heerscher, want hij gooide 't op een accoordje met de buitenlui en met de he eren Van Gasteren en Chabot. Elk van hen moest 1 dan maar met de helft doen, dacht-le en maakte het na negenen zóó droog, als 't te voren nat was geweest. Natuurlijk waren er toen al heel- wat menschen huistoe getogen, of hadden het niet gewaagd bij huilen den hemel uit te gaan, maar dat nam niet weg, dat liet dra weer aardig druk liep. Bijlo, '1 was er een aardig gezicht, zooals die geel-lichte ven- sterkes daar leuk deden in de mooie oude geveltjes. Nu kon je ook binnen-in zien, hoe gezellig en levendig er de winkel- interieurs waren in 't moderne gloei- lamp-gestraal. 't Flonkerde op de karakteristieke meubileeringen van sommige buisjes en 't belichtte eeoi schat van lekkernijen op toonbank en in uitstalling. In 't „Raethuys" ging Mr. P. Tide man, ais ambtenaar van den Burger- lijkon Stand van Oud-Haarlem, een edelaardigen wedstrijd aan met den wethouder van 't huidig Haarlem. Maar die van de voormalige stad weet meer reclame te maken voor zijn standje, dan Dr. Nieuwenh. Kru- scman. Per misthoorn noodigde hij allen uit om voor een van de vier luikjes te komen. En 't liep or aardig druk. Al in den middag was er een trouw lustige dame, die Ln den echt werd verbonden niet den schout van Oudt- Haerlam. Mej. Papporladam, zooals mr. Tide man haar naam fingeerde en de heer Schout, gingen 't wettig houwelyck aan in 't Raethuys, dat stijlvol ge meubileerd is met mooi antiek. Zoo'n huwelijk gaat plechtig In z'n werk. Eerst moet men z'n naam zetten in de registers van de huwe lijksafkondiging, waarna men 1 vol gend briefje op oud-Hollandsch pa pier ontvangt VERKLARINGHE VAN HOUWE- LICKS-AFKONDIGINGI1E. No. Aen den Jonckman.... UEd. is met Uwe verloofde wel ende deuchdelijk iagheschrcven in het betreffende Register, sullende de Houwelicks-voltreckingo geschieden ten Raedthuyse op... Juni 1909.... te uuren nae den noen. Exhibitum. Leges 10 Stuyvers. Dan wordt door don misthoorn den samemstroomenden volke van de puie bekend gemaakt, dat dan en dan 't houwelick zal voltrokken worden. Zijn de bruid en bruigom op tijd aanwezig, dan heeft de trouwplechtigheid op 't vastgestelde uur plaats. Getuigen zijn er niet noo dig. Schout en griffier maken alles in orde. Men teekent z'n naam in het boek en hoort zich dan de vragen stellen. Pleohtiglijk wordt voorlezing ge daan van het volgend huwelijksbe- wijs, waarna de ambtenaar de „Soete bruyde ende de hruigom" toespreekt en hen toewenecht, dat zij met mal kanderen mogen heengaan en zor gen, dat de vreugde niet van hen wijkt. Zeer tot schade van de advocatuur ontbindt mr. Tideman de huwelijken weer „zonder vorm van prooe6" te gen 't matig tarief van „vier stuy vers". HOUWELICKS-ACTE. Op heden den Juni. MCMIX, sijn voor Ons kragtens de Wetten deser Stede der toe bevoeghdo magt, Ainbtenaer van den Burgeriycken Stand ende voor onzen Griffier van Schout ende Schepenen verschenen de Jonckvrouwe, genaemt de Jonckman, genaemt dewelcke verclaert hebben met mal- kandiereai een binnen den Ringmuur deser Stede wettelyck Houwelick te willen aengaen, waervan de pleg- tighe Afkondiginghe van den Nok des Raedthuyses midlerwijl heeft plaets gehaL Hen attent gemaekt hebbende op de diere Pligten, aen den Houwe lick en staet verbonden, so als mal kander te eerbiedighen ende als be schaafde Luiden te bejegenen, heb ben sij verklaart aJsulx te willen door expresse]yck met „Ja" te antwoor den op one dnertee streckend vroe gen. Waarop wij daselven in den Echt als boven hebben verbonden, na eene Toespraeck tot dersolfder Heyl ende Wenschen voor hun Bestwil. Waervan acte ten daghe en Maeude als ghemelt. De Ambt. vd., Also wy ln overweginghe genomen hebben, dat de bovenvermelde Echte lieden om redenen hun aanbelangen- de ons hun verlanghesn te kennen gaven, wederom, alvorens dese Stede te veriaeten, hun Houwelick te sieri ontbinden, so hebben wy daartoe be sloten ende syn daertoe overgeghaan sunder vorm van proces. Waervan acte voor Schout ende Schepenen Griffier. Leges 4 Stuyvers. Er doen zich grappige tafereeltjes voor bij deze aardig in elkaar gezette plechtigheden. Zoo Zaterdagmiddag, toen eetn jong paartje van een jaar of tien „koste loos" in den echt moest worden ver bonden, daar de bruigom geen geld op zak had. Oudt-Haeriem telde Zaterdag al over de honderd „borghers ende borghoresson" vijf huwelijken wer den gesloten en nog geen echtschei ding uitgesproken, 't Laatste nieit voor de deugdelijkheid van de Oudtr Haerlemsche trouwerij. JAC. C. M. Jr. Oudt-Haerlem. Zondagmorgen, tien uur. Openings uur van de tentoonstelling. Stil is 't nog. Binnen, in de groote zaal, wordt nog een laatste hand aan de exposities gelegd, nog eens ver schikt en verzet om alles van zijn mooi sten kant te laten zien. In den tuin zitten de dametjes, in oud-IIoilandsche kieedij met koket mutsje op, al in de deuren van haar heiligdommetjes, wachtend op koo- pers. Flora's hof, 't aardige bloemen- huisje, lijkt, wanneer do rood-witte luikjes worden neergelaten een open gaande roos, 'n schat van bloemen kleurt achter de kleine ruitjes. Som mige huisjes zitten nog pot-dicht, doen ongezelli gaan, staan somber onder den trourigen hemel. Want da lucht is grijs en 't zonnetje komt niet. Er wordt algemeen voor regen ge vreesd. Maar die vrees wordt geluk kig beschaamd, 't duurt niet lang of de trieste wolken drijven over, zeilen ver naar den horizon, en 'n zuiver- blauwe henielstolp breidt z'n blankto over ons uit. En don komt 't groot© dagoog ook, stralend giet het zijn licht over den ontwakenden Bronge bouw-tuin... Intusschen wordt in 't midden van de grasvlakte de hoage duivenpaal opgericht.Vijf groote witte vogels blin ken in de zon, drie duiven en twee kallen. Daaronder grijpen twee dwars latten, bezet met kleine gekleurde veertjes, de lucht in. Straks zullen do boogschutters laten zien wat ze kun nen, hoe ze de witte vogels één na één naar beneden zuilen laten flad deren en de paal naakt-armig alleen laten. Vijf vereenigingen hebben inge schreven. 't Zijn: Soranus uit Am sterdam, Concordia uit Amsterdam, Claudius CiviLie, ook al uit Amster dam, dan „Do Jonge Batavieren" uit Haarlem en „Vooruitgang zij ons Streven" van Santpoort. Amsterdam is dus wel sterk verte genwoordigd, evenwel, Concordia komt maar met twee man op, waar om de andere vereenigingen ter aan vulling eik een paar schutters moe ten afstaan. Een goede vijftig perso nen nemen er deel aan. Om half twee ongeveer begint de strijd. Suizend snort de eerste pijl de lucht in, de blauwte tegemoet, de witte duiven ver onder zich latend. Den tweed© lukt 't al niet beter. Was 't misschien omdat er alleen medailles waren uit geloofd? In Staring's tijd was aan 't vellen van de boven-duif de konings titel verbonden en een koningin werd door den gelukkigen schutter als bruid naar 't altaar geleid. De prijs was grooter, poëtischer en de span ning steeg er natuurlijk door. IIooi" maar boe Staring dat zingt: Het spel begint. De voorste man Richt ernstig xijn geweer, IIij denkt aan vrijster, kroon en Toeny Waar beefde een hart voor meer? Een tweede vat met losser zwier Het steile doel in 't oog, Maar, d'eerste raam viel al fe laag,. De leste rees te hoog! Zoo was H hier ook. Een na eea schoten de pijlen er langs, en er over, geen wist vooreerst een vogel naar beneden te doen tuimelen. Eindelijk pijlt een Soranus-man on der groot gejuich een der kleine veertjes naar den grond. Trotsch steekt hij 't op z'n borst, liefkozend met één hand z'n boogx mot de andere vrlendenfolicitatdes in ontvangst r*x

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1