Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KOKINKL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Bildt, 22 Juni 1909. Hoogste barometerstand 771.7 m.M. te Horta (Azoren); laagste 743.9 m.M. te Malin Head (Westkust van En ge- Verwachting tot den avond van BS Juni Wind meeét matige Zuidelijk© bot Zuid-WiesteJiiken wind. Gesteldheid van de luchtrwaar bewolkt, voorloopig nog regen buien. Temperatuur leis koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 Uur 751 m.M. Stilstand. Vorige stand te 2 uur 758 m.M. Tfaermoiaeterstaod te Haarlem. Dinsdag 23 Juni Hoogste gisteren 8 uur F. 79 Laagste hedennacht F. 59 Hoogste heden tot 18 uur F. €8 BTQUONDEN MEDEDEELINGEN t 80 Cta. per regel. KEIJ8EBS Seboinenmagaxyn, i i i SS Long* Veerstraat Echt. Victor! a water de verspreiding van het rondscluij- yen voor aanmelding op sommige Hoogere Burgerscholen en Gymna sia, waardoor voor de leerlingen de- ser inrichtingen de aanmelding bin nen den gestel den termijn moeilijk heden zou kunnen opleveren, heelt heit hoofdbestuur van „Volksweer baarheid" besloten de gelegenheid om *ich voor het kamp op te geven bij tien heer W. Speerstra, 2e Constantijn Huygensstraat 54, Amsterdam, te .verlengen tot 30 Juni. LICHT EN WATER TE 'sGRAVELAND. X Hbld. schrijft: We leven Hier langzaam, we zijn behoudend, en hebben dan ook nog iieusche trekschuiten. En ofschoon Hildebrand zijn schipper al liet ver zekeren: ,,In dat nieuwe ga je wel," jvij zijn ten opzichte van iets nieuws ze or terughoudend, uiterst voorzich tig. We bekijken een zaak eerst van den eenen kant, daarna van de an dere zijdet en zooken vervolgens of er geen derde of vierde kant aan is. Zoo hebben we of liever onze Raadsle den al zes lange jaren gewikt en ge wogen ove rwater en lioht. ,,'i Was viermaal negen maanden lang Slechts water, Licht: publiek belang; En driemaal twaalf andermaal Was licht en water ieders taal. ,,'t Komt," was 't na afloop van de eene raadszitting", het gaat over," luidde hot verslag van een volgende bijeenkomst. Ileeren verslaggevers waren verzekerd elke vergadering daarover minstens iets te kunen mel den. „Hoe lang nog?" wa3 voor kort de verzuchting van sommigen. Thans echter schijnt de quaestie ben nieuwe phase te zijn ingetreden. Een viertal Raadsleden hebben twee specialiteiten op 't gebied van elec- irisoh Licht laten komen en deze lieb- bon ons in de practijk laten zien wolk licht togen billijken prijs is te lcve- ron. Dat pakte en nu die Raadsleden thans huis aam Kuis vragen, wie dit licht wenscht, blijkt het, dat er vol doende aansluitingen zullen komen, 't Lijkt thans, dat de zaak, nu ze uit de Raadszaal onder het publiek is ge bracht, algemeen© belangstelling viudt en doze algemeene belangstel ling zal eon stuwkracht worden, zoo dat we nu vrij zeker binnenkort èn waterleiding èn ©lectrlsch Licht zien aangelegd. ZONDER MIDDELEN VAN BESTAAN. Hot Hbld. schrijft De vorige week hebben wij onder deze rubriek melding gemaakt van 't geval van con 58-jarigen gebrekkiger) man, die uit de rijkswerkinrichting te Veenhulzen, waarin hij door treurige omstandigheden wérd opgenomen, moest worden ontslagen, omdat li ij tengevolge van een beroerte een ver lamming kreeg, en nu ten einde raad to Hilversum onder de oogen der po litie diefstal pleegde om onder dak Ie kunnen komen. Naar aanleiding van ons verslag werden ten behoeve van dezen onge lukkige, voor wien in de rijkswerkin richting geen plaats is en die in de gevangenis niet thuis behoort, door den verdediger, mr. Reelfs, giften van 60, 2.50 en 10 ontvangen. EEN J. S. MEUWSEN-FONDS. Er waren reeds plannen om den heer J. S. Meuwsen, den voorzitter van den Middenstandsbond en van liet uitvoerend comité der Midden-i etends tén toorj tell i ng te huldigen. Daaromtrent meldt „De Middenstan der", het officieel orgaan van de Han- delsvereeniging „Rotterdam'", thans het volgende „Ons plan voor de erkenning van zijne verdiensten is tweeledig. Eener- zijds verbindt het den naam Meuw sen in de toekomst onafscheidelijk aan de Middenstandsbeweging, an derzijds komt het tem goede unn dat deel van onzen stand, dat zulks het meeste behoeft. Wij stellen voor, gelden in te zame len bij alle middenstanders en mid- densta.ndsvereenigingen, tene inde met deze gelden een J. S. Mouw sen-fonds te stichten. Dit fonds zal ten goede komen aan die noodlijdende middenstanders, die buiten eigen schuld hun bron van In komsten missen, dus aan de werke lijk zwakke broeders onder ons. Wij stellen ons gaarne beschikbaar deze plannen nader te dé tailleeren." BIJTIJDS GERED. Te Muiderberg wanen Zondagmid dag twee dames en een heer gaan roeien op de Zuiderzee, niettegen staande het zeer stormachtig weder was. Daar zij na eenige uren nog niet terugkeerden en er van do boot niets te bespeuren was, ging de bad meester van het badhotel op verken ning uit in een boot met slechis één riem. Ofschoon het hem gelukken mocht het kleine gezelschap te vin don, bemerkten toeschouwers aan het strand met behulp van kijkers, dat hij tevergeefs trachtte dit te be reiken. Daar de badplaats verder geen boot rijk was, werd naar Mui- den om hulp geseind en vertrokken nu van hier twee zeilschepenHet mocht den visscher S. gelukken beidie booten te bereiken en de in nood ver keerenden behouden aan land te bren gen. Gebleken Is, dat de roeiers hun riemen verloren hadden en hulpeloos in de in zeer slechten staat ver koeren de booten ronddreven. HET ONWEER VAN MAANDAGMIDDAG. Tijdens het onweer werd de schuur van den landbouwer van Hilte aan den Sluisjes-dijk te Oud-Charlois (Rot terdam) door den bliksem getroffen. Het bovengedeelte bevat hooi, terwijl het benedengedeelte als schapenkooi dienst doet. De schapen waren echter ter weide. Men was den brand vrij spoedig meester. Het in aanbouw zijnde hotel van den heer -J. C. van Diepen te Volen*- dam werd door den bliksem getrof fen. Door het stukslaan van een deel van den achtergevel over een lengte van eenige meters, van eenige ruiten en houtwerk werd nogal schade aan gebracht. Ook ontstond door het inslaan van den bliksem brand in de hooiberg1- plaats van de wed. Schuurman, wo nende in 't Gein te Weesporcarspel. Hot vuur verspreidde zich zoo snel, dat ook spoedig het woonhuis in vlammen stond. Alleen het achterhuis en de stal konden gedeeltelijk worden gespaard. Het woonhuis brandde ge heel uit, en ook van het meubilair •kon slee ins een gedeelte worden ge red. Inboedel en gebouwen zijn beide verzekerd. De boerderij is eigendom van den heer M. Nogtegaal to Uit hoorn. To Utrecht sloeg in de Voorstraat de bliksem in -eon paal van de boven leiding der electrise he tram. Onmid dellijk werd de politie gewaarschuwd, die de straat over een groot gedeelte afzette. Van uit de electrisch© centra le werd de stroom voor de tram aan stonds afgebroken, zoodat op alle lij nen de tramrijtuigon plotseling ble ven staan. Intusschen wag ©en montagewagen gearriveerd met personeel om het de fect te herstellen. Tijdens die werk zaamheden ontstond nogmaals onver wachts een regen van blauwe vonken in zulk een omvang, da-t de menschen verschrikt de vlucht namen. Na 25 minuten kon de centrale weder stroom toelaten en reden de tramwagens door. Uit Monnikendam wordt gemeld Maandagnamiddag woedde hier een vreeselijk onweer, hetgeen noodlotti ge gevolgen heeft gehad. Op het Moimikendammergat tus- schen het Hemmeland en liet eiland Marken waren drie jongelieden aan het visschen met een kubboot. Een bliksemstraal versplinterde den mast en trof een der inzittenden, den vis scher Busschieter, ernst,ig en kwetste zijn makker Schumacher ernstig aan armen en borst; de derde, Visscher gcheeten, kwam met den schrik vrij. Een visscher, die in de nabijheid voer, bracht het gehavende vaartuig naar den wal. Schumaclier was in middels bijgekomen, doch Bosschieter werd in bewusteloozen toestand naar de barak van het Witte Kruis ge bracht. Bij het afzenden van liet be richt was dr. Van Tijen reeds ruim 2 uur bezig te trachten de levensgees ten op te wekken. ONGELUKKEN. Te Oosterbeek is de 70-jarige lan taarn opsteker J. Lotho door de Oos- ter-stoomtram overreden en gedood. Zaterdagavond werd op do Stad houderskade te Amsterdam een vrouw door een automobiel overre den. Zwaar inwendig gekwetst werd zij por rij wiel bran card van den ge neeskundigen clienst naar het Wilhel- ininagasthu.is vervoerd, waai- zij kort daarna aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleed. HET CONFLICT IN DE OUD-GERE- FOR MEE R DE G KM EEN TE TE AMSTERDAM. De „Echo" schrijft o. a. De opposanten in de Oud-Gerefor- moerde Gemeente hebban eieren voor hun geld gekozen. Zij hebben wijse lijk hun plan, om de godsdienstoefe ning van Zondagmorgen te verstoren door ds. Graas van den kansel te ver dringen, niet doorgezet Overigens stond die godsdienstoefe ning iu het benauwde kerkje in de Vijzelstraat geheel ondef -den druk van bet gebeurde. De toeloop was buitengewoon. In plaats van een auditorium, als gewoonlijk van der tig, veertig menschen, waren er nu meer dan honderd-en-vijffcig te tellen. In het Predikbeurtenblad st.ond de aanvang der godsdienstoefening op tJien uur aangekondigd. Half tien reeds vulde zich het bedehuis. Twee inspecteurs van politie namen in de voorsta rijen plaats. Eenige recher cheurs verdeelden zich tussohen de menschen, terwijl in portaal en bui ten nog bewaking achterbleef. Heit wachten was op, of liever de vrees bestond voor de komst van den opposanten (door den kerkeraad thans afgezetten) ouderling Post met zijn aanhang, om niet ds. Grass, maar den heer II. Kruit, deen door de oppositie gcwilden man, te doen voorgaan. Maar niemand van de op positie-partij vertoonde zich. Klokke tien besteeg ds. Grass den kansel, terwijl de voorlezer de ge meente Psalm 34 8 deed zingen ,,God slaat een gram gezicht Op boozem, die Hem tegenstaan. Hij doet hun naam met hen vergaan Voor 't hoogste strafgericht." Dan gaf de voorlezer Exodus 20 vers 1—17 te hoeren, waarna ds. Grass zijn predikatie hield naar aanleiding van Johannes, 6e hoofdstuk, laatste gedeelte vers 32 „Maar mijn Vader geeft u dat ware brood uit den he mel." Toeai zong de gemeente Psalm 123 „Wij zijn reeds vol van al de scham- pre w ooi-den Die wij Van sm aders hoorden. Ons treurig hart Is moe van oJ het spotten En 't betonend samenrotten." Te zes uur Zondagavond ving de avonddienst, aan, waarbij ds. Grass andermaal voorging. Dezelfde politie maatregelen waren weer genomen, en ook thans was de opkomst vrij groot, eon zeventigtal kerkgangers, evenals des morgens, voor de groote meerderheid vrouwen. In den aanvang een klein inci dent. Nauwelijks had ds. Grass 't spreek gestoelte beklommen of een eenvou dig moedertje met een jong kind op den arm staat op. Haar man met. eon ouder kind aan de hand volgt naar den uitgang. Maar vóór het verlaten van het Godshuis rioht de vrouw zich demonstratief naar den kansel, roept duidelijk „Van zoo'n deugniet het woord te hoonen, dat zou ik toch niet willen en verlaat dan met man en kinderen het gebouw. Deze had dus blijkbaar een anderen kanselrede naar verwacht. Daarna ving de goclsdienstoefearing aan, die evenals des morgens een volkomen ordelijk verloop had. De andere partij, de oppositie, al dus bleek ons bij informatie, had geen plan de godsdienstoefening te versto ren, door een anderen voorganger op den kansel te zetten. Zij is van mee ning, dat ds. Grass toch eerlang ont heven zaJ worden. De huur van het kerkgebouw verloopt 30 Juni. Als er dan geem geld is, neemt de „kapitaal krachtige" oppositie het gebouw over, en wordt de tegenwoordige meerderheid er uit gezet. In e!k ge val gaat deze er met 31 December uit. wijl de eigenares, de maatschappij „Holland" de huur op dien datum heeft opgezegd. En dit waarschijn lijk met de bedoeling, liet kerkge bouw dan aan de opposanten te ver huren. DE HERSTEMMINGEN. Onder voorzitterschap van den heer mr. Th. Stuart, werd eene ledenver gadering gehouden van de afdeeling Amsterdam van den Bond van Vrije Liberalen. Ter zake van de herstemming op morgen. Woensdag, voor de Tweede Kamer, nam de vergadering liet be sluit. de herkiezing van den heer mr. W. IL de Beaufort in district VI met alle kracht te bevorderen, de candi dal uren van de hoeren prof. mr. G. A. van Hamel in III en Th. M. Kete laar in V krachtig te steunen, en zich in de districten II en IX, waar de strijd tussohen een sociaal-demo craat en een candidaat van rechts gaat, te onthouden van het geven van advies. EEN SOCIALISTISCH COMMISSA RIS DER KONINGIN. Zooals men weet heeft de Commis saris der Koningin in Friesland ont slag gevraagd. Het oudste lid van Gedeputeerden eveneens. En nu za.I dus de heer Va.n der Zwaag ais waar nemend Commissaris der Koningin optreden. DIE SUID AFRIKAANSE STUDEN TE-VERENIGING IN NEDERLAND. Men schrijft ons: Die tiende vergadering van die S. A. S. V. I. N. werd geliou in d,ie By- bel-Hotel op Saterdag 5 Juni© die n.m. om 2 uur. Die aanwesige lede was: T. Ie Roux (voorsitter), Rumpff (sekret.), Schoch Scholtz, W. Joubert, S. Joubert, le Clercq, Ivieser, Fourie, Snyman, Wagner, Grünberger, H. Steyn, Spies Eybers, Scholtz, Mansvelt en Mej. v. d. Veen. Nadat die voorsitter die vergade ring geopen en die lede welkom ge heet het, lees die sekret. die notule van die vorige vergadering, die na 'n kleine aanmerking deur die voorsit ter goedgekeur en geleken word. Als nieuwe lede van die vereniging word opgeneem en deur die voorsittcir ver welkom die here: F. Nandé, J. Stras- beim, J. A. van Niekerk, A. D. Keet, P. K. Albertyn en S. J. S try dom. Daar die sekret. Mnir. Rumpff ons gaan verlaat, en dde twede sekret. al reeds weg is, gaan die vergadering oer tot d'.o kiese van" een nieuwe se kret. en onnor-sekret.; daartoe word de h.h. B. A. Spies en P. K. Albertyn respectievelik gekies. Mnr. W. Joubert kry nou die woord om meedeling te deen van die oprrig- ting van een Suid-Afr. Studente Ver eniging te Amsterdam. Die doel van die verenging is o.a. orü dlè onder linge band tussen Afrikaans© studen te te versterk, deur middel van een leeskamer en anners&ms, om S. 'Afrik, studente dde wens om hier te kom studeer, LniigtLng te verskaf omtrent die studie in Nederland, em hulle hier welkom te heet, om Air. bezoekers Ln Nederland reg te help ens. Die voorsitter dank Mr. Joubert vix die meedeling en spreek met lof oër die oprtgting van so'n vereniging. Voorts beveel hy die pas verskenen 2e druk van Dr. C. G. U. Vooys' Hist. Schets van de Nederl. Letterkunde, sterk aan bij die lede van onse ver eniging. Hy spreek ok die wenselik heid uit dat by die vollende vergade ring een Afr. toneelstuk sal opvoer en gee aan die hand Johanna Rei- niers, deur Dr. Francken. Doch laat dit oèr aan die Amsterdamse lede van die vereniging om te sien of dit mo- ëntlik sal wees. Mnr. Snyman stal nou voor dat on se vereniging een maandblad zal nit- gea; doch sv voorstel kry nie eens 'n sekondant nie. Die vollende verga dering word te Utrecht helè. Hierop sluit die voorsitter die Ver gadering en gaan ons uiteen. Dit was egter maar vir een klein rukkie. Want die aand om 6 uur het ons aJnial en nog meer als op die vergadering teënwoordig was, weer in dieselfde hotel bymekaar gekom, maair non nie om verg o daring te hou nie, doch om lekker te eet en gesel- lig te verkeer met 'n klompie van on se hollamdse vriend© en weldoeners. Die Amsterdamse afdeling van die Nederl. Su id-Afrik. Vereniging het die S. Afr. studente die in Nederland studeer een diner aangebied. Uit die circa 40 S. X. studente die hier stu deer, was ongeveer 30 teënwoordig, party met huil© dames en al Watter genot was dit tog vtr die Afrikaners om met so veel waire en warme vriende uit Nederland aan te sit! Onner die aanwesige Nederlan ders was die h.h. Kalff en Brüchnér, voorsitter en sekret. 'respektievelik van die Amsterdamse Afdeling, Dr. en Mev. Mansvelt. Mnr. en Mev. Rom- pel, Mnr. en Mej. Emous, Dr. Leyds, Prof. dr. Pont, Mnr. en Mev. VérkoiJr teren. Jammer egter dat Dr. Leyds ons so gou moes verlaat. Hy was die vorige nag op see en was daarom te moeg en afgemat om lang te bly. Ter- wyl ons besig was om op 'n gesellige wyse van die gulle gastvryheid ons deur gulle harte aangebied, te geniet, werd verskeië spietse gel ever. Na die dinietr hot ons nog vir 'n uurtje in 'n anner saai op 'n gesellige wyse bymekaar gekom. En het ons die voorreg gehad om na enige Afri kaanse stukke (uit Totlus en Colliers) die voorgedrA werd deur Mevr. Rom- pel-Koopman, te luister. O, hoe aan genaam en bemoedigend is 't om te sien dat die Hollanders niet min der die Hollandse dames in onse Afrikaanse litteratuur nie alleen baï- ja belang stel nie, maar 't ok waar deer en hoog op prys stel! Vat moed A. T. V. onse oërwinning is 9eker en beslis! Ons het aityd gehoor, ja ük ge si en en onnervinde wat die Afrikaanse vriende onner die hol landers - en die ls legio vir ons doen en gedaen het, maar nooit het ons die vriend- skap so gevoel en o<p prys gestel nie als wat ons nou doen van dat ons met hulle in persoon like aanraking gekom het. Waarlik die holland er word ten onrechte beskou vatn koud en ongesellig te wees. WH Julle dit onnervinde Afrikaners? Kom dan maar na hoilandi toe hier sal Julie levy open deuire, ruime harte, <en uitge strekte arme. WH eftn of anner Afri kaanse student miskien Inligting om trent dte studie ln holland hé, skryf dan maar na die S. A. leeskamer, Nassaukade 369, Amsterdam. Gemengd Nieuws EEN ERNSTIGE AANVARING. Ten gevolge van een zwaren foist kwam de Britsché kruiser Sappho in aanvaring met een onbekend stoom schip van Dungeness. De kruiser zonk. De reddingbooten van het stoomschip brachten 250 opvarenden van. den kruiser aan wal. De Sappho werd naar Dover ge sleept en iin de haven aan den grond gezet. Het schip was met zeer veeJ moeite drijvend gehouden na het slui ten der waterdichte schotten en door krachtig pompen. Het schip, dat met den kruiser in aanvaring kwam is. ei genaardige overeenkomst, de Sappho, een pakketboot van de Wilson-lijn. De kapitein van de pakketboot Sappho, van de Wilson-lijn bericht, dat hij in aanvaring kwam met den kruiser Sappho. Do pakketboot kreeg geen materieele schade en zette de re:s naar de MiddeJlandsche zee voort. De admiraliteit deelde mede, dat niemand werd gedood of gewond bij de aanvaring. Maatregelen ter ber ging zijn genomen. De kruiser kon zonder veel moeilijkheden vlot wor den gemaakt. OPSTOOTJES OP I)F, RENBAAN TE AUTEUIL. Ter gelegenheid van de groote wed rennen te Auteuil, welke doocr presi dent Fallières zouden worden bijge woond hadden de sta kendo stalknech ten en jongens besloten het sport feest te verhinderen. Voorop een rood vaandel dragende, versperden zij de baan. Men moest den President tele- foneeren van zijn bezoek af te zien. De tussehenkomst der gardes muni- cipaux en politie bleef vruchteloos. De courses konden slechts gedeelte lijk doorgaan. De menigte stak de omheinig tn brand en wierp met stee- t nen naar de pooten der paarden. Ge durende den militairen rit reed het gansche poloten over een vrouw, dde door de menigte omver was gewor pen. Zij werd ernstig gewond opge nomen. Talrijke arrestaties hadden plaats. Een officier werd gewond. Men zegt dat tie „Confederation Ge nerale Travail" niet vreemd is aan de opstootjes. DE BIJVERDIENSTEN VAN RUSSISCHE AMBTENAREN. Het onderzoek van senator Gar in naar de omkoopbaarheid der ambte naren in Moskou, heeft zonderlinge dingen, aan het licht gebracht. Zoo zegt deze senator in zijn rapport: „De meeste staatsambtenaren leven niet van hun inkomen, maar van de geschenken die zij van de leveran ciers ontvangen. De enkele ambtena ren, die geen geschenken aannemen, worden door hun collega's en meerde ren niet geacht en vaak op de merk waardigste wijze benadeeld. Een ambtenaar te Moskou, die wegens zijn onomkoopbaarheid algemeen veracht werd onder zijn collega's, werd eenvoudig wegens „bijzondere verdiensten" overgeplaatst, met ver hooging van rang, maair met vermin dering van salaris." Hoe groot de bijverdiensten van ambtenaren waren, zegt senator Ga- rin in zijn rapport, is op te maken uit de verklaring van een groote han delsfirma, die in 25 jaren niet min der dan 20 milliioen Roebels aan amb tenaren had uitbetaald, als geschen ken. Dit ging niet nu en dan, als ge schenk, maar geregeld, in inaande- lijksche termijnen. Reeds lang voor dat aan een firma een levering ge gund wordt, moet zij beginnen te bloeden. Wie niet betaalt is zeker, de levering niet te krijgen. Men betaalt, en poogt grooter bedragen uit te kee- ren dan de concurrenten; wellicht wordt men dan in kennis gesteld met hunne inschrijvingen, en kan men daaronder blijven, een zeker middel om de levering te krijgen. Is de levering eenmaal gegund, dan moeten den ambtenaar voortdurend d© handen gestopt worden, om de af keuring te voorkomen. Verder moeten er geschenken komen voor den amb tenaar en zijn familie, op Kerstmis, Paschen, verjaardagen en bij andere gelegenheden. Zelfs als de levering afgeloopen is, moet nog altoos het oni- koopingsapparaat in werking blijven. Want de staat betaalt uiterst lang zaam, en om de bureaucraten tot wat spoed aan te drijven, moeten zij be taald worden. Het duurste komt echter den leve rancier de levering te staan. Senator Gar in heeft vastgesteld, dat aan den voorzitter eener keu ringscommissie 1 tot 3 van de waarde der Levering werd betaald, verder aan ieder der leden 1 en aan den deskundige-keurroeester ook 1 Zoo komt het, dat geregeld min derwaardige waren worden geleverd tegen hooge prijzen, zonder dat de keuringscommissies protesteeren. Hunne oog en zijn verblind, door den glans der geschenken. Om den schijn te bewaren of als de geschenken niet groot genoeg zijn uitgevallen wordt wel eens de aan neming eener levering geweigerd; maar als de leverancier weder zijn „plicht" deed, werd alles zonder be zwaar aangenomen. Dit alles en nog veel meer staat in het rapport van den senator Garin, door de regeering naar Moskou is gezonden om een onderzoek in te stellen; de regeering weet dus, hoe haar ambtenaren zijn en handelen. Doch zal zij den moed en de kracht hebben den Augiasstal te reinigen, en daardoor aan deze praktijken een ein de te maken? Te Nürnberg hebben de winkeliers zich bij stemming ten gunste voor de sluiting hunner winkels om acht uur 's avonds verklaard. Laatste Berichten Spreekonderwijs. Bij beschikking van den Minister van Bininenlandsdhe Zaken is inge steld een commissie van toezicht op den van-26 Juli tot en met 14 Augus tus aan de Rijkskweekschool yoor onderwijzers to Haarlem te houden cursus in spreekonderwijs. Benoemd zijn tot lid en voorzitter dier commissie de heer G. Rooden- burch, schoolopziener in het district Haarlem, en tot leden dr. H. Bur ger, hoogleeraar aan de Gemeentelij ke Universiteit te Amsterdam dr. P. Th. L. Kan, buitengewoon hoogleer- aar aan de Rijksuniversiteit te I.e'- den P. II van der Ley, directeur der Rijkskweekschool voor onderwij zers te Haarlem, en P. Roorda, di recteur van liet Instituut voor doof stommen, te Groningen. Volksweerbaarheid. Bij de oefening op Zaterdag 1.1. wa ren twee partijen geformeerd. Een afdeeling van 25 leden voor stellende een groep partijgangers onder bevel van den sergeant P. Stef- fens bewaakte het fort Perm in gsveer en had daartoe posten en patrouilles uitgezonden in de richting Spaarn- dam, Haarlem en de Liebrug. De andere afdeeling, sterk 24 man, werd te Overveen in 3 verkennings patrouilles verdeeld. Een patrouille (met rijwiel) ging over Bloemend aal en Santpoort naar Spaarndam, daar werden de rijwie len achtergelaten, een roeiboot ge huurd en hiermede lang Mooie Nol en Binnenliede in de richting van Pen- ningsveer geroeid. Patrouille no. 2 had in opdracht te marcheeren naar den Tol aan den oud-Haarlemmerweg en vandaar het fort te verkennen. Patrouille no. 3 zou te Buiten-Llede een roeiboot huren, wat haar echter niet is gelukt, zaodat te voet langs do Liebrug in de richting van het fort werd opgerukt. Nadat te 11 uur de eerste patrouille' op een geschikt punt aan wal was ge gaan werd om 11 1/2 uur van 8 zij den een aanval op de partijgangers gedaan. Do oefening was te 12 1/4 uur ge ëindigd, waarna door de geheele af deeling onder commando van den sergeant Steffems zingende naar Haarlem werd teruggemarcheerd. D© reserve-kapitein Wynoldy Da niels woonde de oefening bij. Bij de oefening werd van losse pa tronen gebruik gemaakt. G e v. V o o r w Een ceintuur, Korte Wijngaard straat 4 rood. Een nikkelen dameshorloge met ketting, Brouwersvaart 14 C. Een portefeuille, waarin een por tret, N. Kruisstraat 18 rood. IJMUIDEN. Ongeluk. De heer R. van IJmuiden had gis teren te Wijkeroog aan de Kon. Pcu< pierfabrtek het ongeluk van een in lossing zijnde boot te vallen, waar door hij ernstig aan het hoofd ver wond word. Per rijtuig werd de heer R. naar IJmuiden vervoerd. Gemeenteraadsvork iezing. Door de Vrijz.-Dem. kicsverccnl- g.ing alhier zijn voor de 5 openvallen de zetels van rechts in don Raad van Velsen tot candidaat gesteld de hee- ren: R. do Boer, IJmuiden, J. F. Con- standso, Velsen, en P. Pool, IJmui- don. Rechtszaken HOOGE RAAD. Niet ontvankelijk werd verklaard hot revisieverzoek van iemand te Hil- legom, door het Gerechtshof te Am sterdam bij arixst van 2 Februari j.l. veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf, wegens diefstal. Telegrammen VLIEGEN. ISSY MOULINEAU, 21 Juni. (Reu- tor). Blériot vloog eerst gedurende drie en daarna gedurende zes en een halve minuut mot. zijn monoplan. Op het oogenblik, dat hij zich voor een nieuwen tocht in de lucht wilde verheffen, vatte de motor vlam. Do luchtschipper bleef ongedeerd, en ook de schade aan de machine is van weinig beteekenis. DE SPAANSCHE PRESIDIOS. OUDJA, 21 Juni. (Reuter). Melillft is vol Spaansche soldaten. Do toe gang tof. do stad en het verlaten van de enceinte zijn verboden voor alle Marokkanen. Mot bet oog op deze maatregelen is dezer dagen een© be langrijke vergadering va.n Moorsche notabelen gehouden. Twintig groote stammen uit het Riff-gebied kwamen daar bijeen, en besloten zich te ver eenigen voor een gemeenschappelijke actie tegen de Spanjaarden. INFANTE GEBOREN. LA GRANJA, 22 Juni. (Reuter). Koningin Ena van Spanje beviel he denmorgen van een dochter. Bnrgerlijke Stand HAARLEM. BEVALLEN Juni 20: J. C. JoostenHeuhl, d. J. W. C. Witkampv. Bandomor, d. 21. J. H. Heeremans—v. d. Poet, z. L. SilvisRoos, z. A. D. Smits—Ei kerbout, d.R. Ilogervorst—Do Graaf, d. W. S. v. d. KlugtSoijse- ner, z. M. Cromboen—Bos, d. 22. W. C. SmitsWitto, z. J. W. T. dor Kin derenKuipers, z.E. Visser—Verha gen, z. OVERLEDEN Juni 21. J., 19 m., z. v. J. v. Maas winkel, Spaarne, W. H., 1 dag, z. v. F. Vermeulen, Kamperlaan J. F. 19 dagen, z. v. P. J. Koppen, Zomerstr. Am8t8rdamsche Beurs. Openingskoersen van 22 Juni. LABOUCHKRE OVENS Co.'s HANK Bijkantoor Haarlem, Gr Markt No. 1 en X. 'lol. No. 577. Do STAATSFONDSENMARKT was voor Ned. vast, Russen iets lager. Ne derl. Ce. 'ificaten 77 1/16, Russen 901/16, 951/2, Hope's 841/8. TABAKSAANDEELEN stil op lage re koersen. Bindjey 103, Deli 442, Me dan 252, Nieuwe Asalian 77, Senem- bah 391. PETROLEUMAANDEELEN iets la ger: Koninklijke 429 1/2, Mooara Enim 181—3, Sumatra Palembang 158 1/2. MIJNAANDEELEN flauw: Keta- hoens 238, 450, Great Cob ar 114, Si- mau 800. Dc AMERIKAANSCHF. SIARKT opende flauw. Atchison 111 7/8, Denver 47, Erie 34, Kansas 43 3'4 en 71 1/4—1/2, Mie- souri 39 1/16, Rock Island 29 1/4, Sou thern Railway 29 3/4, Southern Pa cific 127, Union Pacific 189, Wabash 21—1/4, Steels 63 15/16, Car ren 54 1/4. CULTUURWAARDEN. Vorstenlan den 176, Rescontre Ned. Handels-Mij. 174 1/4. Letteren en Konii BOND VAN GEMENGDE ZANGVER' EENIGINGEN IN NOORD HOLLAND. Zondag 27 Juni zal te Alkmaar liet derde zangersfeest van bovengenoem- den Bond worden gehouden. Dien

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2