Verschijn» dtgsüjka. behalve op Zoo* an Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuws Uit tie Omstreken 38a Jaargtaf. No. 797-4 VRIJDAG 26 JUNI 190» HAARLEM'S DAGBLAD ABONNBMENTBH PER DRIB BAANDBNi Vow Haarlem I I I I Voor de dorpen ia den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) Franco per post door Nederland Araonderttjke nummers GöBustreerd Zondagsblad, voor Haarlem de omstreken en franco per poet I-2* 130 1.® ao2x 03TM 0® ADVERTESf lêNi Van 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondisssaart Haarlem van 1—6 regels t—elke regel meer ƒ0. BB Reclames 30 Cent per regel B| Abonnement aamdenl^k rabat Advertentibi van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie ea Administraties Groote Bootstraat 55. btteroemmonaal Telefoonoommer der Redactie 600 ea der Administratie 734. Drukkerij i Zolder Boitenspaarae 6. TeietoGnnommer 12Z. Uitgave der Venoootsellap lonrens Cester. Direciea? J. C. PEEREB00E Tot de plaatsing van advertentiïn en reclames van btüteil het .Arrondissement Haarlem In dit blad ts nitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en Bultenlandseh Advertentie-Bureau D Y. ALTA. Warmoesstraat 75— 78, Amsterdam. Telephoon Interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN., EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 26 JUNI. Brongebouw: Reclame-Tentoonstel ling: Biljart-Séance en Zangwedstirijd 8 uur. De 1 vroon: Bioscoopvoorstelling. GROOTE HOUTSTRAAT- VEREEN IGING. Op initiatief van het afgetreden Versierings-Comité van de Groote Houtstraat, worden pogingen in het werk gesteld om te komen tot oprich ting van een vereeniging, die zich zal ten doel stellen a. Bestrijding van al datgene, wat liet aangename verkeer in die straat benadeelt, o. a. de kwestie der atraatbesproeiing, liet ledigen van beerputten, enz., in de middaguren aan een luidruchtig, ongewenscht publiek in de avonduren e. d. b. Het bezoek aan de straat bij het goede, koopkrachtige publiek aam trek kei ijk to maken, bijv. door ge schikte reclame, fraaie uitstallingen, aephaltoering, enz. Hedenavond is ter bespreking dezer punten eon vergadering belegd in café Neuf. In beginsel is reeds beslo ten tot oprichting dezer vereeniging. Bijna verdronken. Gisteravond 7 uur waren op den Heerensingol twee kinderen aan het spelen. Daarbij kwamen zij te dicht aan den waterkant en viel een hun ner te waiter, den ander meesileepend. Een voorbijganger begaf zich gekleed te water en wist beiden op een schuit van een houtzagerij op hei droge te brijgen, zoodat zij met den schrik en een nat pak vrij kwamen. Militaire zaken. Van het 10e regiment infanterie worden op 1 Juli e.k. 24 miliciens overgeplaatst bij de 4e compagnie hospitaal soldaten te 's-Gravenhage, ten einde tot zie leendrager te worden gesteld. Zij blijven echter voor hun verdere (opleiding werkzaam bij de militaire ziekeninrichting alhier. J. Klein. Onze stadgenoot, de heer J. Klein, ouu-ltd van den Haarlemschan Raad, hcopt Maandag 28 Juni zijn 80sten verjaardag te vieren. Hoewel zijn gezondheidstoestand niet toelaat dozen dag feestelijk te herdenken, aldus schrijft men ons, zullen zijn \ele vrienden zich harte lijk met hem en de zijnen verblijden, dat het hem gegeven is dit zeldzame voorrecht te genieten. Moge de levensavond van den jubi laris in alle opzichten een recht ge lukkige zijn. Cent ra le Loterijbond. Dinsdag vergadert de op 28 Novem ber 1908 opgerichte Eerste Nationale - Nederlandsclie Staatsloterijspelers- bond te Haarlem, die zich ten doel stelt de rechten voor te staan der spe lers in de Nederl. Staatsloterij, voor al door de wijze van verkoop der lo ten door de debitanten. Dien avond worden o-.ra. aangeboden de concept- statuten. en reglement. Voorgesteld wordt dezen bond gemakshalve voor taan te noemen „Centrale Loterij- bond." In verband met deze bijeen komst vergaderen dezer dagen ver schillende loterijclubs in deze stad ter voorloopige besprekingen van de aan geboden statuten enz. Aangereden. Gisterenmiddag omstreeks half twee werd een jongen van ongeveer tien jaar door een fietsende dame bij de Zijl brug omver gereden. De jongen kwam in de modder te recht en zag er zoo uit, dat men hem ia het café hoek Zijlstraat moest in brengen om zich van den schrik te herstellen, liet bleek, dat hij een kwetsuur aan het hoofd bekomen bad. Gistermiddag ongeveer 12 uur werd «en jongentje op den Schoterweg door een wielrijder omver gereden. D<j knaap kreeg een bloedende wor.d aan het hooiu. Ds Tfjsirïj*»?? reed door. Door eenige kameraadjes werd de jongen naair zijn woning ge bracht. Prof. Bosscha1. Prof. dr. Bosscha, de onlangs afge treden secretaris van de Holl. Mij van Wetenschappen, die voor de ont hulling van het Huygensmonument reeds geruimen tijd ongesteld wa9, is thans wederom ernstig ziek. Nadat de professor gisteren een operatie had ondergaan, waarbij lietm twee li tea' water uit de borstholte werd afgetapt, is de toestand wat gun stiger. Direct levensgevaar bestaat er niet. De bejaarde patient-professoa- is reeds 77 jaar oud. Dronken. Eergistarmiddag omstreeks half 3 vond een plantsoen wachter in den Hout een ouden man in beschonken toestand liggen. Hij bracht hom op een handwagen naar de Smedestraat. De man merkte daarvan niets. (Zie vervolg stadsnieuws onder de laatste berichten). Rubriek voor Vragen Qeabounaerdeu hal»ben liet roorreoht vragen op vereoblllend gebied, rnltn voor beantwoording vatbaar, in te Benden bij de Redactie van Haarlem's Dagblad, Oroote Houtstraat 08 Alle antwoorden worden geheel koiUloos gegeren en, voor zooveel mogelijk la, don dag na de Inzending. Aan vragen, dlo niet volledig naam on woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geschonken. VRAAG: Kunt u mij ook een adres opgeven waar Grahambrood ver kocht wordt? ANTWOORD: Broodbakkerij „de Hoop", Oude Gracht alhier. VRAAG: Wat moet ik doen om mijn hond van kale plekken te bevrijden? ANTWOORD: Wend u tot een vee arts. VRAAG: Waar moet ik mij vervoe gen om mijn fox-terrier een eindje van den staart te laten afnemen? ANTWOORD; We kunnen u hier voor geen adressen opgeven. VRAAG: Wat is bet adres van den Nederlandschen consul in Noord-Ca- •rolina (U.S.A.)? ANTWOORD: W. de Rruyn Kops, Savannah, Y'ereenigd© Staten. Hem kan in 't Nederlandsch geschreven worden. VRAAG: Waar kan ik mij abon- nceren op de Betrekkinggids? ANTWOORD: Uitgever is de heer D. Brouwer, Opport 5, Rotterdam. BLOEMEND A AL. D. Schut, werkzaam bij den heer Beekman, had het ongeluk in een spijker te trappen, aanvankelijk werd hierop niet gelet, maar later begon de voet dik te warden en bleek het een geval van bloedvergiftiging te zijn. Door spoedige geneeskundige hulp werd erger voorkomen. Tot agent van politie alhier is bo noemd L. van der Wal, thans agent van politie te Amsterdam. SCHOTEN. Gisterenavond is hier opgericht de vereeniging „tot bevordering van verma kei ijk lieden", in het Schoter kwartier. Het bestuur beslaat uit de heeren Van Ginkel, J. Veth, Th. Stó- petie, A. Visser, R. Hoogland, P. Vink en W. Midded. Geschenk. De heer De Gier, wiens echtgemoole op 30 April beviel, heeft vau „De Courant" een zilveren rammelaar ontvangen voor de jonggeborene. In een begeleidend schrijven werd op gemerkt, dat dit geschenk bet eenige was in de omstreken van Haarlem. In de gisterenavond gehouden le denvergadering van de Liberale Kics- voreeniging werden definitief caiwii- daat gesteld voor den gemeenteraad de heeren P. Box en G. Berghuis. BENNEBROEK. Door do feestcommissie voor de vie ring van Prinses Juliana's geboorte is een afrekeningsvergadering gehou den. Door den heer C. R. van der Vossen werd de inteekenlijst voorge legd, die een bedrag van 198.75 aan gaf en toonde de quitanties van ver schillende uitgaven tot een bedrag van i 135.73, Scöu&S SU2L batig saldo overbleef van 13.02, welke geldeü tot eene latere feestelijkheid zullen wor den bewaard. De heeren Mr. B. J. D. Zubli en P. Bakker waren afwezig. De subsidie van de gemeente behoefde niet te wor den gebruikt. De heer Janus, kapelaan te heim, zal 6 Juli een lezing houden :n het Vereenigingsgelxmw voor de af- deeling Bennebroek en Omstreken van den R.-K. Volksbond. HAARLEMMERMEER. Vergadering van den Gemeente raad op Donderdag 24 Juni, des voor middags 11 uur. Alle leden zijn tegenwoordig. De burgemeester, de heer Mr. A. Slob, opent de vergadering met ge bed. Vervolgens wordt een verslag aan geboden betreffende den toestand der gemeente in 1908. Daarna wordt meegedeeld den in houd van een verslag, handelende over art. 52 der woningwet. Dan worden behandeld concept-be sluiten tot het doen van af- en over schrijvingen, de begrooting 1908 be treffende, welke besluiten worden goedgekeurd. Vervolgens brengt de voorzitter ter tafel het verzoek der commissie, be last met het organiseetren van een al gemeen schoolfeest, die aandringt op een geldelijke bijdrage. Na eenige discussie wordt besloten van gemeentewege een som van ƒ500 beschikbaar te stellen, naast de ge collecteerde gelden door bet dames comité. Dan wordt behandeld een adres van do Commissie tot wering van school verzuim, die verzoekt, de finaneieele 'regeling dier commissie zoodanig te wijzigen, dat die commissie de vrije beschikking krijgt over een som van 300, bij de begrooting vootr haar uit getrokken. Besloten wordt voor dit jaar de vrije beschikking te geven over dat bed/rag. Daarna wordt overgegaan tot een vergadering met gesloten deuren, ter behandeling van het kohier van den hoofdei ijken omslag voor 1909. Door de antiirev. kiesvereeniging in district III is voorloopig slechts één candidaat gesteld voor de a.s. ge meenteraadsverkiezing en wel het af tredende lid W. Pruissen. Voor de andere plaats werd de beslissing nog aangehouden. Bij den kastelein, v. E. aan den Ringdijk bij Aalsmeer, zijn door een onbekende, bij diens bezoek in de ge lagkamer, van het biljart de drie bal len ontvreemd. Alle aanwijzingen omtrent de persoonlijkheid van den dader ontbreken. In den afgeloopen nacht zijn bij B. Datema aan den Vennepexweg door een hond in de schuur 16 kippen dood gebeten en verscheurd. De eigenaar van den hond is bekend. Bij den landbouwer P. aan den ÏJ- weg is des nachts een partijtje bloembollen ontvreemd. Hierbij wa ren er die nog al eenige waarde ver tegenwoordigden, zoodat het voor P. een groote schadepost is. Op de jaarlijksche wolmarkt te Hoofddorp, Donderdag j.l., was niets aangevoerd. Oorzaak hiervan is, dat vele opkoopevs de vachten aan huis bij de eigenaars gekocht hebben. Prij zen ƒ0.75-/ 0.80. Pensioen. Do Staatscourant bevat de mededee. ling, dat aan mevr. J. P. Wijnmalen, weduwe van den heer W. H. Miran- dolle, directeur van het post- en tele graafkantoor te Velsen een pensioen is verleend van 662. IJMUIDEN. Met 1 Juli a. s. is tot machinist bij do viissehor shaven te IJ muiden be noemd de heer J. P. Groenewegen, al daar. ZAND VOORT* Aangekomen badgasten: J. J. C. Voss, Amsterdam, Pensdon Bückmann, 6 pers. Du Marchie v. Voorthuijzen, Am sterdam, Pension Vallo. Mr. C. D. Asser, Amsterdam, Hotel Beau Site. Mej. J. J. van Oosterzeer, 's-Gra venhage, idem. Mevr. de Vries Robbé, Gorihchem, Pension Beau Sejour. S. ten Bakkol Huinönk, Ubbergen, Hotel Groot Badhuis. E. Sassen Pouel, Breda. idem. 4 p. P. May, Dusseldorp, Hotel Zee rast. Dr. E. J. Denekamp, Delft, idem. A. von Axnauld, Berlijn, idem. M. Reinsberg, Londen, idem, 2 p. Wee torman, Amsterdam, Bakker straat, 5pers. P. Baron Fürstenberg, Munster in Westphalen, Hotel d'Grange. M. Wienor, Venlo, idem, 2 pers. BInnaifenfl EERSTE KAMER. De bijeenkomst der Eerste Kamer, Maandagmiddag te 2 uur, is op dat uur belegd, met het oog op het ver trek nog in deal avond van 28 dezer van de Ministers van Buiten- en Bin- nenlandsche Zaken naar Groningen, ter bijwoning don volgenden dag van de inwijding van hot nieuwe univer siteitsgebouw. Ook zijn bij de Kamer nog ter af doening aanhangig de wetsontwerpen betreffende do weduwenpensioenen der militairen benedein den officiers rang bij de zeemacht en de wijziging van de Ongevallenwet, welke melt 1 Juli a.s. in werking moeten treden. DE VOORZITTER VAN DE TWEE DE KAMER. Als voorzitter van de nieuwe Ka mer werd (volgens het Hbld.) reeds eenigen tijd geleden, en wordt na den uitslag der herstemmingen te meer, de beer De Visser genoemd. ONDERSCHEIDING. Sir George William Buchanan, ge zant van Groot-Bri ttamiien Ierland bij het Nederlandsehe Hof, Is ter ge legenheid van de officieele viering van den geboortedag van koning Ed ward, benoemd tot Knight comman der" van de orde van St. Michael en St. George. DE S. D. A. P. Blijkens een mededeeling In „Het Volk" kreeg bij de verkiezing van een lid van het partijbestuur der S. D. A. P. in de plaats van den heer Hels- dingen geen candidaat de volstrekte meerderheid. Er moet herstemming zijn tusschen de heeren Van der Goes, die 1588 stemmen, en Besuijen, die 641 stemmen verkreeg. STAATSCOMMISSIE VOOR EEN HEID IN DE SPELLING. De Staatscourant bevat een Konink lijk besluit van 22 Juni, waarbij wordt ingesteld eene Staatscommissie, aan welke wordt opgedragen te onder zoeken, welke de gedragslijn der Re geering behoort te zijn ten opzichte van de schrijfwijze der Nederland sehe taal, wanneer inzichten omtrent die schrijfwijze met elkander in strijd geraken, met bepaling, dat het door haar uit te brengen rapport een beredeneerd voorstel zal inhouden, bevattende de uitwerking van hare denkbeelden. Tot voorzitter dezer commissie is benoemd dr. A. Kuyper. Tot leiden Mr. W. H. de Beaufort, dr. D. Bos, mr. J. A. Loeff, prof. dr. J te Winkel, prof. dr. W L. van Heiten, dr. II. J. Kiewiet de Jonge, dr. A. Kluyver, jhr. mr. L. F. H. Mi- cftiels van Kessenich, mr. J. H. Abem- danotn, mr. C. Bake, tevens secre taris. De commissie zal hare vergaderin gen houden te 's-Gravenhage. HULDE. Na het bekend worden van den uit slag der Kamerverkiezing is te Utrecht onmiddellijk het plan geop perd aan den niet herkozen afgevaar digde van Utrecht II, Jhr. Mr. J. Roëll, een adres van hulde, dank en waardeering te richten. Dit voorne men wordt uitgevoerd. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Een voorstel van B. en W. tot ver leening van eervol ontslag aan oone gehuwde onderwijzeres, heeft den Rotterdamschen raad lang bezig ge houden. Het geval van de gehuwde onder wijzeres had dit bijzondere, waardoor het zich van cLe vorige onderscheidde, dat deze onderwijzeres, die niet gaar ne ambtshalve ontslagen wilde wor den, haar eervol ontslag had ge vraagd. Maar zij had 't gevraagd eerst tegen April 1910. De hoeren Spiekman en Van Aalten meenden, dat Ln dit verzoek kon wor den getreden. Daartegenover betoog de do wethouder Rombach echter terecht, dat, eenmaal dien weg inge slagen, de Raad de geheele aangele genheid uit de hand zou verliezen. Een tweede onderwijzeres kan dan haar ontslag vragen tegen over twee jaar, en een derde» tegen over drie. Waar was dan de grens De Rand ging hierop met het voor stel van B. en W. mee. Slechts enkele leden stemden tegern. Maatschappij van NUverhelti. Donderdagavond werd de 132ste jaarlijksche algemeen e vergadering dear maatschappij van Nijverheid in gezet met een samenkomst van be stuur en leden op „den Burcht", te Leiden, waar het departement reci pieerde. Tegen acht uur sprak de heer J. Harteveld Az., voorzitter vau het departement Leiden, een kort wel komstwoord uit, waarin hij kortelings de geschiedenis van Leiden op indus trieel gebied naging en aldus eindig de: „Leeirt uit de geschiedenis, hoe tot verdere ontwikkeling te komen, maar bovenal, hoe u voor ondergang te be hoeden. Mogen die ruischende, fluisterende stemmen bij u allen weerklank vin den, opdat ook door uwe beraadsla gingen steeds duidelijker de vaste wil blijke, om door do bevordering der Nijverheid het Nederlandsehe volk tot meer welvaart te brengen." Deze rede werd beantwoord door den voorzitter van het hoofdbestuur, mr. Joh. Enschedé, die ln korte trek ken de historie van '1 Leidsche de partement naging. Van „den Burcht" begaf zich het gezelschap naar het stadhuis, waar 't Leidsche gemeentebestuur, vertegen woordigd door het voltallig college van B. en W. met den secretaris en eeenige raadsleden, het hoofdbestuur en de leden der maatschappij in de deftige raadszaal ontving. De burgemeester, mr. N. de Ridder, achtte bet zich een voorrecht direc teuren en leden der maatschappij in Leiden te mogen begroeten, een ge meente die vele nijver he idsonderne- mingen telt. Ook de burgerij ziet met genoegen de maatschappij in do oude sleutelstad, omdat de nijverheid zulk een belangrijke factor voor haar wel vaart is. Deze rede werd zeer toege juicht. De voorzitter, mr. Joh. Enschedé dankte voor de woorden van welkom. We weten dat we hier zijn niet alleen in een stad van wetenschap, maar ook van nijverheid. Spreker consta teerde met blijdschap dat de sombere voorspellingen in 't jaarverslag van 1907, in 1908 gelukkig niet verwezen lijkt waren. Met hot uitspreken van het vertrouwen dat allen in Leiden leerzame dagen zullen doorbrengen en er zich recht thuis zullen gevoelen besloot de heer Enschedé zijn ant- wotord. Een feestavond op 't Posthof be sloot dezen ontvangdag. Hedenmorgen werd in de Stadsge hoorzaal door mr. Joh. Enschedé, van hier, als voorzitter der Maatschappij van Nijverheid, de 132ste jaarl. ver gadering geopend. Zich stellende op het standpunt van art. 1 van de wet dier Maat schappij, luidende, dat de nijverheid bevorderd moet met de bedoeling daardoor de welvaart te verhoogen, ving spreker zijn economisch betoog aan. Hij wilde alleen algemeeno, ab stracte beschouwingen geven. Gede tailleerde concrete beschouwingen kunnen niet voeren tot het opstellen van maatschappelijke grondbegrip pen en noodigdo daarom zijn hoor ders uit, zich met hem in gedachten hoog boven het oppervlak der omge ving te verheffen, ten einde het ge heele organieke verbond der econo mie te kunnen beschouwen. Spreker stelde de vraag of de nij verheid voor onbepaalde uitzetting vatbaar is, of dat zij aan bepaalde grenzen is gebonden. Hij kwam daarbij tot de conclusie dat de grens bereikt is, wanneer er evenwicht is tusschen voortbrenging en verbruik. Deze stelling als een te vage aanduiding quoLificoerendo, ging spreker over tot nadere begren zing van het begrip voortbrenging en verbruik, door op te merken, dat de bevolking wel is waar door overmaat van geboorte bo ven sterfte neiging heeft om zich voortdurend te vermeerderen, doch dat uitzetting paal en perk gesteld wordt door de bestaande hoeveelheid levensmiddelen. In verband met de verschillende graden van vruchtbaarheid des bo dems en de»n arbeidsduur, noodig om een zelfde hoeveelheid levensmidde len van deze bodemsoorten te halen, kwam spreker tot deze evenwichls- voorwanrde: de bevolking zet zich zoover uit totdat al de grond in ge bruik genomen is voor zoover deze tot het opbrengen der levensmiddelen minder dan den beschikbaren arbeid of juist dezen arbeid vordert. Deze ge dachte brengt spreker in graphische voorstelling, welke voorstelling hem •aanleiding geeft den tijd te verdeelen in 2 deelen: die van den arbeid voor 't noodzakelijke levensonderhoud en de overige tijd, welke spreker kortheids halve als vrije tijd aanduidt Van de zen vrijen tijd kan men weer zeggen, dat hij in twee deelen uiteen valt, een deel tot bevrediging der verlangens en begeerten, een -ander deel benoo- digd tot het verrichten van den daar voor benoodigden arbeid. Gebruik en voortbrenging dekken elkander in den evenwichtstoestand, en thans, zegt spreker, is de maat ge vonden waardoor beider omvang ver geleken worden kan; die maat is do tijd welke door de bevolking aan bei de besteed wordt. Spreker verdeelt, voortgaande den ganschen tijd in 3 deelen: het eerste gewijd aan den landbouw, het tweede aan de nijverheid, het derde aan het genot, daarin den landbouw als nood zakelijke arbeid aanduidende, de nij verheid als vrije arbeid in den vrijen tijd ter bevrediging der begeerten, het genot als de bevrediging der be geerten. Onder genot der bevolking verstaat spreker ln materialistische!» zin dat deel van den vrijen tijd, het welk de bevrediging der verlangens omvat; terwijl dat genot ..per hoofd" ons de mate van welvaart aangeeft,- Thans komt de vraag aan de orde of de samenleving wijziging kan brengen ln de economische omstan digheden, welke bovenbedoelde 3 ele menten behocrschen. Het antwoord op deze vraag wordt als het ware ge geven door de gedachte uitgedrukt iri het bedoelde Art. 1 der wet. Ten slotte toont spreker aan de hand van zijn graphische figuur aan, dat uitzetting van de bevolking mo gelijk is zoowol met als zonder toene ming van de welvaart. Hij wijst daartoe aan hoe de toepassing der verbeterde techniek op de productie de opbrengst zeer verhoogt en alduA de welvaart evenzeer toeneemt, maair hoe bij toeneming der bevolking zon der intensaeveren bouw, de welvaart snel afneemt, doordat het tekort voor het meerendee! der bevolking nood zakelijk moet worden gevonden in in krimping van den vrijen tijd en dus ook van het genot, derhalve van de welvaart. Sprekers slotsom is derhalve, dat wanneer de toeneming der bevolking een gevolg is van een vermindering van den menschel ij keil arbeid, benoo- digd tot verkrijging deir. middelen van levensonderhoud, zij gepaard gaat met toeneming dor welvaart. Het goede middel! En thans het verkeerde middel. Dit scheen ons wel volkomen rationeel toe: immers wie meer dan een dag noodig zou hebben om zich voor een dag levensonderhoud te verschaffen, kan er eenvoudig niet zijn. Tenzij... Indien do bevolking nu eens niot, zooais wij aannemen, haar vrijen tijd gebruikt om aan bare niet noodzake lijke behoeften te voldoen, of, zooalt spreker het uitdrukte, om hare ver langens te bevredigen, maar zij in stede daarvan zich beschikbaar stolde om in liaar vrijen tijd den noodzake lijken arbeid te gaan verrichten dit te kort komt om zich de bevolking aan gene zijde der loodlijn te laten uitzetten? Ja, aLs dat geschiedde, zou blijkbaar aan de uitzetting der be volking nog lang geen einde zijn ge komen. Maar sneller dan de bevolking zie# uitzette, zou de welvaart afnemen, dt; welvaart, die wij ons dachten als het genot der bevolking omgeslagen over die bevolking zelve. Immers, wanneer de vrije tijd, en daarmee van zelf het genot afneemt, en tegelijkertijd de bevolking toeneemt: waaneer dus het deeltal kleiner, en de deelor grooter wordt, dan zal wel het quotient, dat de welvaart is, in een versneld tempo afnemen. Hier zouden wij dus eeu middel ge vonden hebben, waardoor de bevol king het ln hare macht zou hebben* zich verre buiten de natuurlijke gren zen uit te zetten, zonder dat nieuw#

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1