HAARLEM'S DAGBLAD. Boiteoiandscb Overzicht Uit de Omstrekeo Binnenland Onze Lachhoek FEUILLETON Een dappere Vrouw DE BELASTINGVOORSTELLEN IN DÜITSCI-ILAND. Giffilteren hield de Rijksdag weer een zitting, waarin Iel en soms hatelijk •scherp over de bcdo&tingher vormin gen is gedebatteerd, 't Ging over heit regeer,ingsontwerp op de erfenisbelas- ting, die in tweede lozing behandeld] wend en.... verworpen. 187 leden stemden vóór en 195 tegen. De voor stemmers waren de liberalen, de so cialisten, de rijkspartij e<n de Econo mische vereeniging tegen T Cen trum, de Polen en de Conservatieven. 't Pas gevormde „blok" dat wat deze belastinghervormingen betreft, tegenover de regeering in oppositie is heeft dus zijn doel bereikt. 't Is waar er moet nog een derde lezing plaats hebben, maar'... de re geering moet er stelling over denken, zich zoo'n hernieuwde nederlaag te sparen. Immers behalve de erfenisbe lasting is ook 't nog overijl ij vende ge deelte van de wet op de sucessie-be- lasting verworpen en eveneens de considerans, zoodat van de negee- ringsvootstellen niets is overgeble ven. De successie-belast Lng is nu wed officieel door 't grootste deel van de DuLtsche volksvertegenwoordigers voor onaannemelijk verklaard. Thorns is 't de vraag W at moet er nu gebeuren? Eenige dagen geleden maakten we al bij voorbaat de balans op. De eerste mogelijkheid is, dat de regeering haar nu verworpen voor- - stellen terugneemt en met een serie ontwerpen komt, die in den geest van 't nieuwe „blok" vallen (een inkom sten-belasting Deze kans achten we evenwel zeer garing. Von Biilow heeft gezegd, dat de erfenis-belasting er moet komen. Ook de bondsraad heeft uitgesproken, dat het deze en g<| andere belastingen wil. Ten tweede kan de Rijksdag ont bonden worden. Misschien dat dan 't Duitsche volk een stembusuitspraak doet, die een vexoordeeling der nieu we blo'kpolitiek is. Vooral de conser vatieven zullen tegenover hun kie zers niet hijzonder sterk koanen te staan. Bij een veranderde samenstel ling van den Rijksdag is er voor den rijkskanselier hoop voor een nieuwe meerderheid. Mogelijkheid no. drie is, dat Von 'Bülow na deze nederlaag zijn biezen pakt, zoodat de keizer een anderen man moet zoeken, die aan deze belas ting-misère een einde maakt. Van de drie kansen lijkt ons een Rijksdag-ontbinding nog bet waar schijnlijkst. De Bondsraad moet reeds over een desbetreffend advies aan den keizer besproken hebben. NOG EENS DE KRETENSER- QUAESTIE. Dit probleem zal al even moeilijk zijn op te lossen, ais de hierboven besproken regeeringscrisls in Duitsch- la:nd Met Kreta te doen als met Bosnië en Herzegowina zou wed 't eenvoudigste zijnalthans wanneer de vroegere Sultan Abd-oel Humid neg in zijn on beperkte macht op Yildis troonde. Nu «dit niet ineetr zoo is, wordt de zaak veel lastiger. Onder Ahdoel Hamid's bestuur had- den de leidende Turksche staatslieden het eiland reeds opgegeven, toen de vreemde troepen op het oiband land den en niemand dacht er toen aan, dat Turkije ooit weder zijn aanspra ken op Kreta zou doen gelden. Er be hoefde niets verder te geschieden, dan dat de Turksche vlag werd ver wijderd. Aanvankelijk ging het dan ook die richting uit. Prins George, de tweede zoon van den koning der Hel lenen, aanvaardde het ambt van Hoo. gesn Commissaris in de hoop, dat het eiland binnenkort bij liet rijk van zijn vader zou worden gevoegd, maar ver liet het weder, toen hij begon in te zien, dat dit toch met meer bezwaren gepaard ging dan hij liad verwacht. Hij werd opgevolgd door Zaixnis, die weliswaar nog gemaentigde der mo gendheden was, maar benoemd weid, op voordracht van den koning der Grieten. Een jaar geleden ongeveer, ver klaarden de mogendheden zich bereid hunne troepen van Kreta terug te roepen en de zorg voor do veiligheid op liet eiland aan de gendarmerie en militie van hel eiland over te laten en het voorstel van Griekenland om <le Kretensische troepen door Griek- sche te versterken werd door de mo gendheden volstrekt niet barsch van. de hand gewezen, evenmin als deze er tegen protesteerden, toen de Kre ten sers op eigen hand zich bij Grie kenland aansloten en een uitvoerend comiité in het leven riepen, dat sinds dien in naam van detn koning der Hellenen, het bestuur" over het eiland voert,. Zalmia, die toen mot verlof was achtte het maar heiter voor goed weg 1 te blijven. Deze gang van zaken heeft natuur lijk de Grieken gesterkt in hunne over. tuiging, dat liet eiland na korter of langer tijd bij hun rijk zou worden gevoegd, zoodat zij er zeker op reken den, dat met 1 Juli, als de troepen der lacherenende mogendheden Kre ta zullen verlaten, de onbettwisto heer schappij dei- Grieten een aanvang zou nemen. Maar mtuaschen zijn de boestanden in Turkije veranderd. De wrevel over het verlies van Bosnië en Herzegowi na en van Bulgarije heeft het besef vaai eigenwaarde bij do Turken be langrijk verhoogd en zij roepen dus Leder, die een poging zou wagen om de integriteit van hun grondgebied te schonden een krachtig „tot hiertoe en niet voider" toe, onder bedreiging zelfs niet voor een oorlog te zuilen te rugdeinzen, wanneer men lum te na mocht komen. En deze zelfbewuste houding van het Turksdhe volk is mot zonder invloed gebleven op de hou ding der mogendheden, zoodat deze zioli in meerdere of mindere mate ver zetten tegen de Grieksche annexatie- zucht. liet gevolg is nu, dat de Grie ten zich verongelijkt gevoelen, om dat de mogendheden hun stilzwijgend gegeven beloften niet houden, terwijl de Turken het als een vijandige daad van de mogendheden zouden beschou wen, wanneer hun Kreta werd afge nomen. De oplossing dezer quaestie biedt dus voor de mogendheden de groot ste moeilijkheden. Trekken zij hunne troepen terug zonder meer, dan i§ er kans op een Gr ieksch-Tu rksohen oor log en laten zij de garnizoenen op het eiland, d«Ti schenden zij hunne be loften. Misschien kan er een bevredigend bemiddelingsvoorstel gevonden wor den misschien.... DE STRIJD IN MAROKKO. Een telegram meldtEen gevecht had. plaats to Bouehtaeihouari15 ki lometer ten zuiden van Fez, tusschen de negers van dein Roghi en Elsaid Bogdudi, commandant dei' Sultans- Iroepen. Bogdadi silaagde er Ln den Roghi terug te slaan. De gegevens in dit telegram zijn sobervoldoende evenwel om den verwarden toestand aan te toonen. DE REVOLUTIE IN PERZIë. Uit Teheran is bericht ontvangen, dat de Sjah de nieuwe kieswet heeft onderteekend. Eindelijk JODENMOORDEN. In Bessarabië is een boerenopstand uitgebroken, voornamelijk gericht te gen de Joden, waarhïj meer dan 100 Israëlieten gedood zouden zijn. CHOLERA TE PETERSBURG. Den laatsten dag zijn 76 personen door cholera aangetast en zijn er 13 aan die ziekte gestorven. Het aantal lijders aan cholera be draagt op het oogenblik 386. AARDBEVING IN MESSINA. In den vorigen nacht werden drie aardschokken gevoeld. Eenige muren vielen ineen, ongelukken hadden ech ter niet plaats. RENARD VEROORDEELD. De j ury te Parijs heeft Remand toch schuldig geoordeeld aan den moord en hem veroordeeld tot levenslangen dwangarbeid. stadsnieuws ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk te Haar lem, op Dinsdag 29 Juni 1909, des namiddags van 1 tot 2 uur, door den lieer W. Ezermac. Programma No. 1. Preludium en Fuga, J. S. Bach. No. 2. Offertoire, J^. VVely. No. 3. Sonate No. 4, Mendelssohn. a. Allegro con brio. b. Andante religioso. c. Allegretto. d. Allegro maestoso. No. 4. Offertoire, Th. Dubois. Doopsgezind Zangkoor. Door de algemeene vergadering der j werkende leden van Doopsgezind Zangkoor, werd gisteravond in de vacature van voorzitter na eenige stemmingen bij acclamatie benoemd de heer Ed. A. van Bilderbeek, tot dusverre eerste secretaris der veree- niging. De heer Vaai Bilderdeek nam de aanneming d'ieir benoeming in over weging. SANTPOORT. De commissie Yan voorbereiding voor de oprichting van een opvoe dingsgesticht vanwege 9e Nederl. Herv. Kark voor jongens (regeerings- kinderen en daarmede gelijkstaande voogdij kinderen) heeft tot lid dier commissie gekozen ds. W. Bax Jr., predikant te Santpoort, die deze be noeming heeft aangenomen. HOFBERICHTEN. De Vorstin-Weduwe van Wied, 0_ baren Prinses Marie der Nederlan den, vertrekt heden naar Olst, van waar zij, na een kort oponthoud, naar Neuwiod terugkeert. De Japansche Prins en Prinses KunS, die heden in Den Ilaag aan komen, begeven zich Zaterdagochtend te 9.48 per Staatsspoor naar Baarn voor de reeds gemelde ontvangst hij H. M. de Koningin-Moeder ten Palei- ze Soestdijk. Des namiddags 4.35 keeren de Prins en Prinses iin de Residentie terug. MINISTER TALMA EN DE PARTI CULIERE VERZEKERING. Het ,,Hbld." schrijft In de aanstaande zitting van de Eerste Kamer zal zeer waarschijnlijk het geschil ter sprake worden ge bracht tusschen minister Talma en de heeren Rahusen en Bok, omtrent hetgeen tusschen hen in zake de her ziening van de Ongevallenwet is oorgevallen. Reeds in de la als to zit ting zou deze zaak besproken zijn, doch dat is toen uitgesteld op verzoek van den Minister, die eerst don vori gen dag van zijn verlof was terug gekomen. Het heele verschil van gevoelen schijnt overigens, naar wij hooren, neer te komen op een misverstand bij den Minister. LUSTRUMFEESTEN TE LEIDEN. Naar gemeld wordt, heeft Henricus de opdracht, artistiek leader van de Lustrumfeesten te Leiden te zijn. Vertoond wordt de intocht van Fre- derik Hendrik te Amsterdam in 1642. DE EEDSWEIGERING. Mr. J. A. Levy schrijft aan 't „Han delsblad" o. a. (men zie ook onder de rubriek „Rechtszaken." aangaande 't prooes tegen een anti-militarist) Een ernstig gei-al deed ter Recht bank, belast met de behandeling van strafzaken, te Amsterdam zich voor. Een week geleden werd iemand ge dagvaard om getuigenis af te leggen in eene strafzaak, uit hoofde van eedsweigering, in gijzeling gesteld. Naar zijne persoonlijke verklaring, steunde die weigering hierop, dat hij, niet aan Gods bestaan geloovende, in het eedsformulier niets kon zien dan een hollen klank Een eerlijk man aizoo, die eene eerlijke meening verkondigde. Heden (Donderdag) ter hernieuwde behandeling van dezelfde zaak, op nieuw voor de Rechtbank geleid, her nieuwde de gegijzelde zijne weige ring. Als toen verklaarde de lieer offi cier, het woord bekomen hebbende, van het hooren van den getuige af te zien. Daardoor werd mijn bijstand, Woensdag ingeroepen, overbodig. De gegijzelde herkreeg zijne vrijheid. Daardoor evenwel rijst eene vraag, d'ie ik aan het nationale geweten ter beantwoording voorleg. Ziehier een burger, van zijne vrij heid beroofd, op grond van eene rne- taphysische overtuiging, in welke zich te mengen en nopens welke ver antwoording te vergen, geenerlei aardsche macht de bevoegdheid heeft. Ik vat, dat een ambtenaar met ver volging belast, huiverig is Ln zooda nige zaak de rechtsmiddelen der wet in toepassing te brengen. Het verle den© echter kan niet ongedaan wor den gemaakt, en verwijst naar eene ontzettende inbreuk op de vrijheid van consciëntie, den Nederlander, blijkens onze geschiedenis, zoo dier baar. Mag die toestand voortduren Mag eene wet onveranderd blijven, die den eerlijken, rechtschapen bur ger plaatst tusschen 'de keus van verloochening van eigen overtuiging of vrijheidsberooving Waarmede valt deze laatste te rechtvaardigen, wanneer de rechts- dwang enkel schijnheiligheid en ge veinsdheid im de hand werkt Aan de macht der openbare mee ning het antwoord. OPENING DER TRAMLIJN BER- GEN—BERGEN AAN ZEE. Het was gisteren voor het dorp Bergen on de jonge badplaats Bergen aan Zee oen dag van veel gewicht, want onder groote belangstelling der ingezetenen had de eerste rit van de nieuwe tramlijn naar zee plaats. Toen de autoriteiten en genoodig- den (onder wie het pas herkozen Ka merlid jhr. Van Foreest) met een extra tram van Alkmaar aan het sta tion Borgen waren gekomen, weiden zij welkom gehedten door don burge meester van Rcenen, die den raad van administratie der H. IJ. S. M. (vertegenwoordigd door de lieenen Roesing van lterson, 's Jacob on Bot- tema) dankte voor alles wat de H. IJ. S. M. in het bolang van Bergen deed ten einde deze streek tot boogaren bloei te brengen. Namens de spoor wegmaatschappij dankte de heer Roesing van lterson voor de ont vangst en sprak de beste vvonschen voor den bloei van Bergen en Ber- geai-aan-Zoe als badplaats uit. Het Berger fanfarecorps speelde hierna de volksliederen. Te Bergeni- aan-Zee had een dejeuner plaats, aangeboden door de familie Van Rce nen in het hotel Nassau-Bergen, dat bij deze gelegenheid werd geopend. LIEFDESDRAMA. Een jongmensch, wiens liefde niet beantwoord werd door het meisje dat als winkeljuffrouw werkzaam is in den manufactuurwinkel Haarlem merstraat 26 te Amsterdam vroeg gisteren, na een poos voor den win kel op en neer gedrenteld te hebben, wanneer de patroon ging eten. „Twaalf uur", was het antwoord. Toen liet nu twaalf uur was, ging bij naar binnen, deed een kleinen in koop, en vroeg het meisje te spreken. Het meisje was boven en wilde hem niet meer te woord staan. Nog eens jevraagd, nog ootis geweigerd. Toen haalde nij een pistool uit den zak on schoot zich, vóór in den winkel, meit scherp voor 't hoofd. De kogel schampte, de schutter viel en schoot vallend voor de tweede maal, ditmaal zonder zichzelf te ra ken. De kogel kwam onder de etalage terecht. Met een rij wielhraucard werd de jonge man, vrij ernstig gewond, naar het Ziekenhuis vervoerd. MOORD Omtrent den onder Barneveld dood gevonden man kan nog worden ge meld, dat het vermoeden, dat aan misdaad gedacht moet worden, veld wint. Na een onderzoek ter plaatse an den .substituut-officier van Justi tie en den rechter-commissaris, is het lijk naar Utrecht overgebracht. Als verdacht van doodslag, wordt naar het spoor van een landlouper rezocht. De verslageme was eveneens land- looper, afkomstig van Muntendam. DE ZAAK DER TRAPPISTEN TE TILBURG. Wij lezen in „De Tijd" Zooals reeds vroeger werd gemeld, is de oorzaak van al wat den laatsten tijd geschiedt, te zoeken in de weige ring van den abt, om de goederen, die op zijn naam staan en met groote schulden bezwaard zijn, te laten oveir- ichrijvon op naam van een vereenir ging. To vergeefs vervoegden zich tot hem eon notaris en een advocaat, die alle stukken van overdracht gereed hadden, zoodat de abt ze maar J>e- boefde te toe ken en. Te vergeefs ook na hem de abt van den Catzberg, die van het afzettings- en suspensie-de creet van Rome mededeelïng deed. Sedert heeft de abt zich aan de censuur onderworpen, dat wil zeg gen, dat hij geen Mis leest. Overigens echter blijft hij zich als bcofd van het klooster gedragen, niettegenstaande de abt van den Catzberg tijdelijk ais abt in zijne plaats werd aangesteld Laatstgenoemde is sedert uit Tilburg vertrokken, doch heeft als vertegeu- oordiger gezonden den rector dor Trappistinen te Boxtel, met opdracht de monniken over te halen, het klooster te verlaten. Het valt dezen laa/tste echter moeilijk zijn last uit te voeren, daar hij (naar liet schijnt) niet in het klooster wordt toegelaten. In liet klooster heeft een gedeelte der monniken partij gekozen voor den aM en een smeekschrift geteekend aan Rome, om hem als abt te be- houden. Zij schijnen in de meening te ver- keeren (door w>an en door welke middelen bij lien gewekt dat het bij deze geheele zaak er om te doem is, de Fransche paters hier heer en meester te doen worden. Nu is het éergBsteren den vertegenwoordiger gelukt, een twintigtal monniken op het hooiveld vóór het klooster te spreken te krijgen, met gevolg, dat drie (onder welken do novice-mees ter) dadelijk vertrokken zijn (een was reeds vroeger vertrokken), terwijl een tiental anderen waarschijnlijk zouden, volgen. Maandag zou de vertegenwoordi ger beproeven, op de een of andere manier binnen het klooster te komen, ten einde de overige monniken over te halen, om te vertrekken. Gelukt luom dit, dan zal de positie van den abt onhoudbaar worden, daar dan de arbeid in de brouwerij en in de verdere inrichtingen, tot het klooster behoorende, onmogelijk zal zijn ge maakt. Hoewel omtrent den abt geruchten loopen, die in de gegeven omstandig heden greitig geloof vinden, herhaal ik, wat reeds vroeger in uw blad werd medegedeeld, dat het geschil met Rolhe alleen betreft de quaestie van overschrijving der goederen, en dat alleen in verband hiermede klach ten tegen den abt bij de kerkelijke overheid werden ingebracht. In het klooster zelf moet de tucht steeds streng en goed zijn geweest. Te Tilburg zelf weet men van de zaak zeer weinig af. Daar loopen de dwaaste praatjes zoo bijv., dat de abt, de monniken wegjaagt, ter wijl zij integendeel togen zijn w"l het klooster veriaten. ROODE KRUIS. Onder leiding van den voorzitter van liet hoofdcomité, Z. K. II. den Prins der Nederlanden, werd Don derdagmiddag in het gebouw van den Haagschan Kunstkring een bui tengewone vergadering gehouden van de vereeniging liet Nederlandselie Iloode Kruis, hoofdzakelijk belegd tot hot kiezen van candidaten ter aan beveling aan H. M. de Koningin voor het lidmaatschap van het hoofclcom'- té en tot behandeling van wijziging der statuten naar aanleiding van het Koninklijk besluit van 2 April j.l., waarbij doel en grondslagen der Vereeniging nader zijn geregeld. De werkkring dér vereeniging is daarbij uitgebreid, want bij de nieuwe sta tuten wordt haar doel als volgt om schreven ln. het verleenen van hulp aan zieke of gewonde personen, behoo rende tot de legers of vloten van oor logvoerende mogendheden 2o. mede te werken tot leniging van den nood bij rampen in binnen- en buitenland. De Prins heette de aanwezige da mes en heeren welkom en wenschte de verzekering te herhalen von zijn ernstig voornemen, om den arbeid en den invloed der vereeniging meer en meer te doen gedijen tot een zegen rijke instelling van ons volk in vrede en oorlogstijd. Spreker herinnerde aan het ver scheiden van Karei Jan Gijsbert, ba ron Van Harden broek van Bergam bacht, den in Juni 1908 overleden voorzitter. Z. K. H. noodigde de aanwezigen uit zich te verheffen van hunne zetels als een laatste dankbare hulde aan de nagedachtenis van baron Van Hardenbroek, wiens naam zal blijven voortteven in de geschiedenis von bei Rood© Kruis, als een zijner beste vrienden en trouwst© aanhangers. Hierop werd overgegaan tot de be handeling van de statutenwijzigin gen. Alle wijzigingen werden zonder stemming of discussies goedgekeurd. Na de statutenwijziging werd over gegaan tot de verkiezing van 8 can didaten ter aanbeveling aan H. M. de Koningin voor het lidmaatschap van liet hoofdcomité. Gekozen werden d© heeren prof. dr. J. Rotgans, jhr, mr. L. H. J. F. van Bevervoorden tot Oldemeule, beiden te Amsterdam; ds. T. C. Flei scher, te Winterswijk; mr. Th. A. de Meester, te 's-Gravenhage; A. A. J. Quanjer, dir. off. v. gezondheid le klasse; mr. H. J. C. van Tienen, te Zaandam; gepens. luit.-generaal J. d© Waal, te 's-Gravenhagc; Th. J. Wy- noldy Daniëls, te Santpoort. Door den heer Laman Trip, lid van het hoofdcomité, ward in 't licht ge steld dat het beroep op geldelijke steunverleening zijn oorsprong vindt in den wonsch, om, nu de vereeniging den weg inslaat om ook in vredestijd helpend op t© treden, dit zoo krachtig mogelijk te kunnen doen. Vrouw: Krijg ik dan nooit mijn zin Man Zeker, mijn duifje. Wanneer wij het eens rij», krijg jij je zin, en wanneer dit niet 't geval is, dan krijg ik 'exn. BezoekerDo gevangenis iu uw stad is niet half zoo mooi als do onze in Elnivillo. Burger: Neenik heb altijd ge hoord, dat <lio gevangenis de eenige plaats in uw stad is, waar de men- schen het lang uit kunnen houden. Jirn Eerlijkheid gaat toch boven al. Tim Hoe zoo Herinner jij je dien hond, dien ik gestolen heb Jawel. Nou, twee dagen lang heb ik ge probeerd hom te verkoopen, maar kon er niet moer voor krijgen dun een kwartje. Als con oerltjk man hob ik hem toon naar <Ib eigenaresse te na gebracht, dto mo een rijksdaalder gaf Ik wou, dat ik oen rijken oom had. Ik hob er eon. Gelukkige kerel. Maar hij hoeft dertien kinde ren. _,Ik hoor, dal hun engagement „af" is, omdat zij elkaar verkeard be grepen. ,Ja hij had begrepen, dat zij gold had en zij, dat hij 't had P' OP MED. KOLLEGE. Prof. tot krankzinnige: Hoe heet je? 'k Weet 't niet. Waar woon je? 'k Weet 't niet. Wie was je vader? 'k Weet 't niet. Prof. tot Student: Wat denkt u, dat dit voor een geval is? 'k Weet 't niet. Kunt u het nergens onder rangschikken? 'k Weet 't niet. Prof. tot auditorium: Twee analog© gevallen. WAAR DE WIND VANDAAN KWAM Hij was «on optimist en had juist mot zijn vrouw z'n nieuw© woning be trokken. Ton noorden Yan die woning lag oen gasfabriek. Aan den oostkant werden chemicaliën bereid. In liet zuiden stegen d© geuren eener lakfa briek up, terwijl oen lijm fabriek do westelijke grens vormde. Al die geurtjes, beste vrouw, zei hij, zijn niet aangenaam, maar wij weten onmiddellijk, waar de wind vandaan komt. MINISTERRAAD. De ministerraad vergaderde giste ren in buitengewone zitting. De voor zitter van eten raad, de minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Heems kerk, vertrekt heden naar het I.oo ter audiëntie bij II. M. de Koningin. ONGELUKKEN Een dienst vrouw der Staatsspoor, afkomstig uit Vlissingen, is hi Duitschland uit een mailtrein geva'- len en aan de gevolgen daarvan over leden. HET ONGELUK OP DEN AMSTEL TE AMSTERDAM. Gelukkig >s gebleken, dat de moe der van liet slachtoffer op den Am- stel, Hagen, niet als patiënt© in het gasthuis moest worden opgenomen. Ze is, hoewel natuurlijk diep be droefd, toch lichamelijk en geestelijk volkomen gezond. EEN MOOIE VERZAMELING t Men meldt, aan de „N. R. Ct." In de Geldersclie gemeente A. is de burgemeester door een zijner veld wachters bekeurd wegens openbare dronkenschap. Bij die gelegenheid is de bekeurende veldwachter door den bekeurden burgemeester beieedigd, tegen wien nu oen instructie is ge opend. In diezelfde gemeente is een veld wachter geschorst, verdacht van on eerbare handelingen met een min derjarig meisje. AARDSCHOK. Een „Tel.'-abonné schrijft Woensdagnacht, nam ik omstreeks 1 uur 10 min. een lichten aardschok waar, blijkens een zwak schudden va.n het raam mijner kamer en het slingeren van d© hanglamp. Uit het onbeweeglijk hangen van hot gordijn voor het geopende raam, bleek mij, dat er geen wind op stond het was 45) Zoo'n kans komt niet gauw weer te rug als u er zich tegen blijft ver zetten, zal u de gevolgen ondervin den. Zij is vast besloten, dat zij ze moet hebben. Ibrahim blijft hier nu rondhangen om baar antwoord en het uwe af te wachten. Mijnheer Thorold lachte niet meer. Hij zat recht overeind, en keek mij uitvorscheaid aan. En wat heeft zij u beloofd, als u ar mij toe overhaalde klonk zijn ontstelde vraag. Tienduizend pond. En natuurlijk lachte u haar in haar gezicht uit Neen, antwoordde ik veelbet.ee- kenendik moest allesbehalve la chen. Ik beefde van het hoofd tot de voeten. Waarom Dat begrijp Ik niet. Wat heeft u te vreezen vroeg hij. Ibrahim heeft mij verteld, dat de Rani Sundaram in staat is, zich van ledereen te ontdoen, die haar. zooals u, in den weg staat. Zij kent alle ver- griften u zal heel natuurlijk sterven aan koorts of cholera, en niemand zal eenige achterdocht krijgen. Haar methoden falen nooit. Zij heeft op deze manier veel schuldeoschers tot zwijgen gebrachtveel vijanden in liet paleis zijn zoo kalm verdwenen, zonder dat iemand er navraag naar hoeft gedaan. Als u of ik verdwijnen, zullen er wel vragen gedaan worden, die be antwoord moeten worden zei. hij op zeer beslisten toon. Iedereen is bang voor haar. En ik niet, zei mijn toehoorder, terwijl hij van de balustrade af sprong. Ofschoon ik weet, dat haar leven oen lang drama van t.riom- feevonde misdaad is geweest, zaJ zij toch nooit d© pareten bobben zelfs niet over mijn lijk Ibrahim is oen schurk, een laaghartige schavuit. Ilij is evenmin oen Pers als ik. Hij Ls half Portugees, half Cingalees van? daar zijn smaak voor edelgesteenten. Hij gaat van hot eene hof naar het andere, om dwaze vrouwen juweolen aan te smeren, waarmee de inkom sten dar verarmde staten verslonden worden,die hij weer gebruikt om aan zijn eigen lust tot overdaad te vol doen. Ik g. loof, ofschoon het moeilijk valt van hem iets te gelooven, dat hij gedeeltelijk in Engeland was op gevoed en toen het land is uitgezea Hij is een halfbloed, een geslepen bedrieger, rijk, slim, gewetenloos en laaghartig. Zijn Engelsche manieren. zijn knap gelaat en zijn brutaliteit hebben hem ver- gebracht. Zoo, dus is van al dat andere niets aan riep ik uit. En 't vorsten bloed van Perzië is dus ook maar een fabeltje Ja, ik heb den laatsten tijd dat heer wat in het oog gehouden. Hij vertelde u ai die nonsens over de Ra ni om gelegenheid te geven tot dit onderhoud. Het paar werkt onder één hoedje, zij wil de parelen hebben, Ibrahim wenscht ze te verkoopen. 't Is een prachtig plan en niets zou een voudiger zijn als ik er niet was. Ik sta hen loelijk in den weg. Dat doet u juist, stemde ik ern stig toe. Ik begrijp, dat de Rani dit on derhoud heeft bewerkt. Welnu, ora- da't u haar afgezant is, moeit ik u zeggen, dat mijn antwoord op haar vraag luidtneen neen, nu en altijd. Natuurlijk, ik wist, dat het H eenig antwoord was. Ik ze' het haar al en zij w.eigerde het te gelooven. Wed, het is eenvoudig oen kwes tie van gewone eerlijkheid ver klaarde hij. Deze positie valt niet zoo erg iu mijn smaak, maar het Gouvernement hooft dezen knaap on der mijn hoede gesteld nu beu ik ook verplicht mijn best voor hem te doen. Wij, burgerlijke staatsambte naren, hebben even goed als de sol daten oorlog te voeren en ik geloof, dat wij ons altijd gekant hebben te gen verdorvenheid en omkooperij, al was hot dan ook nooit zoo verleide lijk. Ik kom op voor mijn plichten over dit kind >k zal mijn uiterste best doen voor zijn welzijn, zijn staat en zijn ongelukkig overbedast volk. Het is miin plicht de belastingen wat minder drukkend te maken en recht vaardigheid en welvaart te doen te- rugkeeren in dit rampzalige land tot den tijd, dat de Radjah zelf de teu gels in honden neemtvoor 't oogen blik ben ik heerscher, ben ik koning. Ja, zoo zag hij er in alle opzichten uit, deze breodgeschouderde EngcJsch- man, met zijn sterk, vastbesloten ge laat en rustige houding van aange boren beschaafdheid. Hij Mep een paar maal snel liet pa viljoen op en neer en ging toen voort I-Iet volk heeft mijn eerewoord, de belofte van eon Briten denkt, u, dat ik mijn eer ln de waagschaal wil stellen om aan de afschuwelijke ijde'- heid van een oude heks te voldoen, en een land ongelukkig wil maken, om haar een streng parelen t© koo- pen Daar heb ik zelfs nooit over ge dacht, al was ik ook nog zoo onge rust, antwoordde ik. Maar ik geloof stellig, dat zij zal trachten u te vergeven, als u haar dit weigert. Dat zal ik er dan maar eens op wagen maar ik zal op mijn post sten-en. Maar kom, zij zai mij niet durven vergeven, noch e>en haar van mijn hoofd krenken. Zij weet, dat de Wet een langen arm heeft ik weet, dat zij in haar plannen zonder gena de is maar ik geloof toch ook, dat ik nog wel tegen een oude vrouw bon opgewassen. Ik hoop het met mijn geheele hartmaar het is gevaarlijk t© bluf fen. Bluf ik Neen, ik zeg alleen de waarheid. Zou de Rand werkelijk den ken, dat ik voor de sterkste verlei ding, die zij mij kan aanbieden, liet geluk van dit volk en dit land zou opofferen Zij heeft een bedreiging tegen u geuit, zei ik, maar van de verloi- dtnig weet ik niets. IJ is natuurlijk de laatste om die N^-rleiding op te merken, maar zij is voor haar en mij duidelijk genoeg. Ik keek hem vragend aan. De Rani Sundaram hoopt, dat uw waarschuwingen, uw angst, uw smeekiaigen, en mag ik zoo vrij zijn het te zeggen uw schoonheid, mij over zouden halen. Maar zij weet, dat ik u niet zou vragen, uw woord te breken, stamel de ik, en zeker kwam hei nooit in mij op, dat mijn uiterlijk ook maar het gewicht zou leggen in de schaal der rechtvaardigheid. Zoo iets heeft een schaal wel eens meer doen overslaan zei hii droogjes. I Ik ben overtuigd, dat u doet wat recht is, fluisterde ik bevend. dat u niet anders zou kunnen doen. Ik ik zal haar uw antwoord ge ven, maar ik geloof, dat liet u uw leven zai kosten. In weerwil dat ik al mijn krachten inspande, om ze te weerhouden, ont snapten twee tranen uit mijn oogen en vielen neer op mijn Japon. HOOFDSTUK XXIII. De eerzucht van mijnheer Thorold. Op dit oogenblik voelde ik mij als verlamd van schaamte. Ik durfde niet opkijken en waagde het zelfs niet d« getuigenis van mijn aandoening weg fe vegen, uit vrees dat de aandacht van Thorol 1 op jle verraderlijke tra nen zou vollen. Juffrouw Farrars, zei hij, zijn stem was veranderd, zij we# zacht maar duidelijk en beefde vreorad, als ik durfde veronder stel tere, dat mijn lever, voor u de minste waarde had, dan zou ik de gelukkigste man ln Indlë zijn. Ik bleef onbeweeglijk zitten staren met heftig kloppend hart. Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5