rtAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Suïtenlandsch Overzicht Amsterdsmsehe Kout. Stadsnieuws Rubriek voor Vragen Binnenland ZATERDAG 26 JCNI 1909 Haarlemsche Straatnamen. L Dooi die tientoonsteLling in het Brongebouw, die een oud-H aar 1 emsch cachet draagt, is op dit oogenhlik de belangstelling in de geschiedenis on zer stad opgewekt. Ook wij meenen te dezer gelegenheid een steentje te mogen bijdragen, zij het niet op aan schouwelijke wijze: Aangezien in „Haarlems Dagblad" reecis zooveol is medegedeeld over Haarlem's verleden^ meenden we een nos niet behandeld onderwerp te moe ten kiezen, nl. oplielderingen over de oude straatnamen. Ten einde de lezers niet te vermoei en zullen we geen alfabetische lijst geven, doch meer een causerie daar over houden en de voornaamste na men behandelen. Zeer kort geleden werd door ons in dit blad een pleidooi gehouden tot verbetering der naambordjes, wier opschriften in vele gevallen van slor- diglwud getuigen. Dn onderwerp zullen we dus laten fUSt-Il. Voor ons ligt een dooi" ons samen gestelde lijst bevattende ruim 2500 namen van verdwenen en nog be staande straten, poorten, stegen enz. En gwwi&t kan worden geconstateerd, dat deze lijst nog zeer verre van com pleet is. Doch deze ons bekend ge worden namen geven een meer intie- men blik in het vroegere volksleven, terwijl ze voor de nadere kennis der topografische geschiedenis onzer stad van het hoogste belang zijn. Om ons bv. eene voorstelling te ma ken van de oude gesteldheid van Haarlem, vinden we in de volgende namen o.a. een onmisbare handlei ding: Achterstraat, oorspronkelijk Dijkstraat gebeeten, Dijk, Burgwal, de Broee, Hoogstraat, Krocht, Bako lies, Kouden horn, Oude Gracht, Kraaienhorstergracht, Houtstraten, Dreef, Baan, enz. enz. Deze namen werden gegeven in verband met de ligging, grondsgesteldheid of grens. De Dijkstraat verklaart zich zelve voldoende, de oude dijk is nog te zien en toen dit stadsgedeelte, bij de uit legging in liet midden der 14e eeuw in straat werd veranderd en de Burg wal binnen de stadsmuren werd ge- getrokken, was ze werkelijk Achterste straat aan de oostzijde van het Sparen. Jammer dat onze meenteraad het noodig oordeelde de zen lüstorischen naam te moeten doen verdwijnen, want 14 Juni 1876 werd hij veranderd in Sparenwouderstraat en St. Anthonieetraat. Dat het terrein aan de andere zijde van den dijk broekig, dus laag of moerassig was blijkt weder hieruit, dat men dat gedeelte „de Broec" noemde, een naam herhaaldelijk voorkomende in 14e eeuwsche char ters- en opdirachtbrieven. En om in dit stadsgedeelte nog een voorbeeld te noemen, wijzen we op de Hoog straat (Hooge straat)door welke men over den dijk gang, die dit zij nog opgemerkt daar ter plaatse was aangelegd tegen het toen sterk stroo- mende Sparen. De naam Bakenes geeft ons weder een kijkje in een andeir stadsgedeel te. dat in de 14e eeuw met Haarlem werd vereenigd. We hebben hier de samenstelling van twee woorden, n.l. baken en nes, weder twee echt oud-friesche namen, waaraan Haarlem in de- middeleeu wen zoo rijk was. Onder Bakenes verstaan we het gedeelte, gelegen tusschen de Bake- nessergiracht en het Sparen. De ge il eele driehoek land, bespoeld door deze rivier, is de nes en draagt haar naam naar haren vorm: een vooruit- stekenden hoek gelijk Neus. Het Spa nen was toen de afsluiting door de sluizen te Spairendam nog niet be- Btond veel moeilijker te bevaren en te Haarlem lag, ter hoogte van de Damstraat, een dam, terwijl op liet z.g. Koperslagerspleintje bij de Gra- vensteenenhrug de vroegere Graven steen stond, het grafelijk tolhuis. Aan den hoek van de genoemde Nes, waar nu het einde is van het Donkere Sparen en het begin van den Kouden horn, was een baken ge plaatst ten gerieve der schippers. Al dus ontstond de naam Bakenes, waaraan ons het oude Kijk-Bakenes ook nóg herinnert. Wij gelooven dat de Ay ra oiogen, die Dij de verklaring van dezen naam er de Noordsche mythologie hebben bij gehaald, zich wel wat te veel heb ben laten leiden door een hoog ont wikkeld fantasie-vermogen. De naam Koudenhorn (Horn gelijk hoek) verklaart zich zeiven te dezer plaatse ook voldoende. Vergissen we ons niet, dan hebben we dezen naam ook te Beverwijk gelezen. Eigenaardig ls dat in deze buurt vroegei; ook een steeg was, de Kou- cLewinterpoart genaamd. Althans deze naam komt voor in een koopacte van 1654, waarbij wordt medegedeeld, dat ze lag aan de Nieuwe Dijkstraat en doorliep tot aan de Stadsvest. En 20 Januari 1762 overleed zekere Foeter Baer, wonende in de Koudcnhorn- ytraat. Hiermede zal echter wel de Koudenhorn bedoeld zijn. Een anderen zich zeiven verklaren den naam vinden we in Krocht, n.l. In de beteekenia van hoogen zand grond of akker in de duinen. Ook de naam Hooge Zijlstraat het oostelijk gedeelte) staat hiermede in verband. Andere geografische namen zijn bv de Groote- en Kleine Houtstraat, als zijnde de groote en kleine weg naar deen Hout; de Dreef in de beteekenls in het middel-Nederlandsch van wan delweg (Drift te Utrecht), hoewel ze op 17e eeuwsche kaarten het „Gang pat door don Hout" wordt genoemd zoodat ze oorspronkelijk wellicht niot de schoons laan van la teren tijd is geweest. Trouwens de Dreef was niet de weg naar Heemstede, doch Emauslaan, genoemd naar de har- berg de „Emaus". Eerst omstreeks 1660 is de Dreef pas behoorlijk geregeld beplant ge worden, nadat de storm de meeste hoornen had omvergeworpen. Een soortgelijken naam treffen we hier aan in Baan, te verstaan als een afgesloten effen terrein, als b.v. lijn-, kegel-, kolf-, malie-, speelhaan enz. Uit de welbekende geschiedenis van dit terre^p blijkt dan ook dat we dit woord aldus moeten verklaren. Meer dergelijke voorheelden vinden we in Kerkstraat (de tegenwoordige War moesstraat), Damstraat, Houtvaart (Aerdenhoutvaairt), het Sant (de oud ste benaming der Groote Markt), Baanlaan, de Kamp, Anegang enz. enz. Deze laatste naam dient hier nog wat nader te worden toegelicht. Alge meen is men van gevoelen dat Ane gang hier moet worden verklaard als aanvang der stad. O. i. berust deze verklaring op eene foutieve stelling, n.l. dat hier de aan vang zou zijn geweest. De Anegang was de weg of straat die van den heirweg naar het Sparen en het oud ste gedeelte der stad leidde en wel juist op het punt waar deze weg het dichtst genoemde rivier naderde. We hebben htar dus te doen met het werk woord aengangen, den ouden bij vorm van aengaen en in de beteeke- nis van naar een bepaald doel gaan. Deze straat of weg was de aenganc tot het centrum der nederzetting aan het Sparen, ter plaatse van den dam. En werkelijk komt in oude stukken het woord toegang voor in plaats van aangang. DE WAD BOEL ÏN JfAROKKO. 't Ging zoo mooi en nu is 't weer heedeinaal misDat is jammer, want Europa heeft reeds teveel Marokko- crisissen beleefd.... Eindelijk, na jaren-lang gewrijf, ge modder en geïntrigeer, was een oogen. schijn!ijk blijvende toestand verkre- Moeley Hatid had z'n één-oogigen haJf-broer Abd-el-Azis van den troon gestooten en zetelde nu in 't Sul tan paleis. Dat was altijd z'n ideaal ge weest De mogendheden eindelijk 't on derling na-ij veren eens vervelend vin dend sloten een verdirag, om ed- kaar's bevoegdheden en verplichtin gen vost te stellen. Alle® was dus in 't redme Helaas! slechts oogenschijn- 1 Ij k. Nu is 't paleis van den Marokko, vrede en de -rust als een kaartenhuis je in elkaar gevallen. Laten we de oorzaak van deze ruïne nagaan. De nieuwe Sultan moet een ailer on aangenaamst stukje mensch zijn oen echte heexscher en dwingeland voor zijn onderdanen. Berichtten we niet voor enkele weken, dat hij den Israëlieten verboden heeft op de bal- cons van hun woningen te zitten. Hij (Moeley Haf id) wil als 't warm is, gaarne op 't Luchtig en frissche pa- leds-balcon zitten, enzijn onderda nen mogen In de benauwde woningen smoren Dit is slechts één staaltje van zijn dwingelandij-iregeering. Kaai 't an ders, dam dat een deel der bevolking haat tegen den nieuwen hoerscher koestert? Vooral wordit dit begrijpe lijk, wanneer men bedenkt, dat. de Marokkanen buiten de enkele steden bij stammen leven. Moe/tey Bafid sibedt aan een stamhoofd b.v. zware bölasting-elschen en de geheel e stam haat hem. Ook Is er nog altijd een partij ge zworen vijanden van Moeley Haf id blijven bestaan, die eens de vrienden van den afgezetten Sultan Abd-el-Azis waren. Eerst, toon de nieuwe Sultan allo macht scheen te bezitten, hielden deze haters zich stil, maar nu de stammen oproerig worden, laten ook zij weer van zich hoeren. Aioeley-al- Mehadi een broeder van Abd-el- Azis en dus ook een half-broer van Moeley llafid is tot hun leider en eandidaat voor het Sultanaat uitge roepen. Do oude strijd op de Sultans-heer- schappij dus! 't Ziet er voor Moeley Hutid niet bijzonder rooskleurig uit, want do on tevreden stammen hebben zich bij de ze nieuwe Suitans-partij aangesloten en zijn nu te zamen met oen groote legermacht naai- Fez (de residentie van Moeley Hatid) opgetrokken, 't Is al tot vechten gekomen. Maar., 't leger van den Sultan is in aller treur igsten toestand. Eerstens zijnde soldaten weinig in aantal en ten tweede hebben ze zelf aan Moeley lla fid een hekel. Wanneer ze 't dan ook eventjes kunnen, cLeserteeren ze en sluiten zich aan bij de mehalla van Moeley-el-Mehadi, «n van Boe Hama ra den hoofdman over de oproerige stammen. Ziehier een teekenende episode uit deaen oorlog, 't Is een bericht zooeto 't aan de Times geseind ts Sinds den ochtend van 20 Juni wordt er In de omstreken van Fez ge vochten. De troepen van Boe-Hamara zijn onmiddellijk na zonsopgang gekomen in do vlakte op ongeveer 3 K.M. van de stad, waar zij de boerderijen en de te velde staande gewassen, groo- tendeeds toebelhoorende aan bewoners van Fez, in brand staken, zoodot er van den oogst zoo goed ails niets is overgebleven. De legermacht van den Sultan bleef eerst rustig gekampeerd vlak bij de stad, trok daarna aarzelend den vij and tot op eemgen afstand tegemoet, loste enkele schoten en bleef toen werkloos toezien, hoe Hamara's troe pen verwoestingen aanrichtten onder de eigendommen der bewoners van Fez. Voor deze stad begint het er zeer gevaarlijk uit te zien. De prijs van de tarwe is in twee dagen verdubbeld. Wat moet 't worden Zooals de zaken nu staan, zal Moe ley Hafid zich niet lang meer kunnen handhaven. Dan wordit ook hij afge zet, precieszooais hij Abd-el-Azis deed 1 Maar.... wie moet dan Sultan wor den Dan zuilen de overwinnaars on derling gaan twisten. De vroegere Sulian-partij zal Moeley-el-Mehadi op den troon willen brengen en de onte vreden stammen den rogthi Boe Ha mair a. Dan begint 't zaakje opnieuw? En zal Europa zicli geheel afzijdig houden. Tijdens den vorigen Sultan- strijd hebben we andere dingen zien. Zullen we nu een herhaling krijgen Moge dit ons s. v. p. bespaard wor den Europa heeft al te veel Ma- rokko-crisi&sen doorleefd. DE BELASTING-HERVORMINGEN IN DUITSCHLAND. De Rijksdag gaat ongestoord voort de belasting-voorstellen te bet-preken n ei" over te stemmen. De afgevaardigden Bassermann en Wiemor, respectievelijk in naam van de nation aal-liberalen en vrijzinni gen, verklaarden, dat zij. nadat Don derdag he: gewichtigste gedeelte van het hervormingsvoorstel der rijksfi nanciën is verworpen, weliswaar wil len trachten mede te werken aan de verdere herziening van liet financie wezen door bet voorstellen van ver beteringen, maar bij de beslissende stemming tegen de l»etreffende ont werpen zuilen stemmen. Een rijkszegelbelusting (verkoopbe lasting op onroerende goederen) werd mei 174 tegen 151 stemmen aan genomen. Het voorstel tot verhooging der rechten op ruwe koff'e tot 60 Mark en die op gebrande koffie tot 80 Mk. vond genade met 187 stemmen tegen 154 en 7 onthoudingen. Ook werd de verhooging van de rechten op thee 00 Mk. per du hl x>! en centenaar aangenomen. De belasting op benoodigdheden voor de verlichting met gas en etec- triciteit werd goedgekeurd met 1S5 tegen 160 stemmen. De voigKunLe zitting zal Woensdag a.s. worden gehouden. Aller vraag is nu wat zal Von Bülow doen De belasting op de erfenissen is fi naal verworpen, zoodat hij en de re- gearing een gevoelig echec geleden hebben. Zal de Rijkskanselier aftreden, of den Rijksdag ontbinden Zie hier «enige pers-oordeelen Do „Tagliche Rundschau" Het is met te zien, hoe uit dezen warwinkel, dezen janboel een andere uitweg ge vonden kan worden, ilan door een beroep op het volk (dus Rijksdagont- Mnding). De „Nationale Zeitung" Met de verwerping van de erfdeelbelasting hebben de conservatieven en het cen- frum den wil van de regeering en van de groote meerderheid van het Duitso.ie volk getrotseerd. Voor dan rijkskanselier en de rijksregeering is er enkel nog de keus tusschen bui gen of barsten. De roep tot het volk zal niet ongehoord wegsterven. De FreisLnrnge Zeitung" Van den kant der regoering moet iets gebeu ren. liet is onmogelijk, dat de ver bonden regeering voor de dwinge- landsane begeerten van het nieuwe blok terugtrekke. De rijkskanselier ts niiet alleen wat de zaak, maar ook wat zijn persoon betreft, verantwoor delijk. Var een terugdeinzen kan er voor hem geen sprake zijn. En tod,.... Von Bülow wil blijk baar de zaakjes nog kalm aanzien. Hij heeft aan de conservatieven laten mededeel en, dat de „Ilotierungs- steuer" (d-; effeaten-belasting), de be lasting ou den omzet van molens en de uitvoerrechten op kolen onaanne melijk zijn, omdat zij teai nadeele van handel en verkeer zouden zijn, ondraaglij ken druk zouden leg gen op de nijverheid en den geheelen eeononrschan toestand van Duitsch- land sic eb tor zouden maken. Maar.... zal hert. nieuwe blok naar deze vermaning luisteren en zich bij de derde lezing bekeerem Von Bülow wil dus blijkbaar van zijn financieel'' voorstellen nog red den wat te redden is. Daarna Afwachten 1 Gisterenavond heeft Von Bülow met den ketlzer in Kiel geconfereerd. Over liet besluit, daar genomen, ls nog niets uitgelekt. DE STAKING IN MARSEILLE. De verectniging van reedors te Mar seille heeft zich bereid verklaard om zich, ter zake van het geschil met de maitroraan der handelsvloot, te onder warpen aai: do scheidsrec hterl ij ke uit spraak van minister Picard. ENGELAND EN RUSLAND. Koning Edward heeft gister de In Engeland kijkende Doemaleden ont vangen. Natuurlijk werden er vrien delijke woorden gesproken. Wat denkt a, dat Edward rel: „Ik heb twee bezoeken aan Rusland ge bracht aan dat c h o o n e land, én deze reizen hebben bij mij de aan genaamste herinneringen achter gelaten." Een opmerking: de koning heeft dan ndet zeer goed rondgezien, want anders zou zijn oordeel over 't Vader tjes-land wol een beetje minder opti mistisch luiden. DE CHOLERA TE PETERSBURG. De laatste 24 uur zijn 99 personen door cholera aangetast en 34 overle den. Het aantal lijders aan de ziekte bedraagt 429. BULGARIJE EN DE ORIENT- SPOORWEG. Br is thans een definitieve overeen komst gesloten tusschen Bulgarije en de Orient-Spoorwegmaatsciiappij. HITTE IN NEW-YORK. In New-York is het Donderdag weer zoo snikheet geweest, dat er 40 men- sohen van de warmte bezweken nieer dan honderd flauw gevallen zijn. Daar te veel hier te weinig.. Amsterdam verandert zichaJ het oude verdwijnt en er komt iets an ders voor in de plaats, dat alle her inneringen aan het verleden weg- wischt. Nemen wij alleen eau kijkje ui de 's avonds drukst bezochte straat: de Amstedstraat .Daar waar eenmaal liet gToote café van Roetemeyer met den gozeiljgem wintertuin stond, be vindt zich nu liet Panopticum, de Groote Slok, eenmaal het drukst be zochte bierhuis der hoofdstad, is ge- heel verdwenen of zoo men wil, opge lost in de Variété Flora, die eens Ln oen paardenstal begonnen, na den brand ais een Phoenix uit zijn asscho herrees. Weg is het oude Grand Theatre, want het moderne glas-, metaal- en marmerpalels, waarin de van Liersche kunst wordt gediend, doet maar weinig aan den houten komedie denken met zijn primitieve brandladders. Voor gewone winkels is in deze straat des venmaaks ook geen plaats meer. 't Zijn louter ca fés, sigarenwinkels en koekbakkers en oan de flauwheid te verdrijven een paar IsnaëLtetieche en een varkens- slachter, waarvan vooral de eersten zich ln een ruim debiet van belegde broodjes mogen verheugen. Van den ouden Salon cLeg Variétés, een Amsterdauxsch plekje, waaraan vele en velerlei herinneringen vast kleven, stond nog altijd als beeld van 't Verleden de voorgevel. Inwendig was de seraeuse kunst en de geestige venrnaakkunst, hier vaak met zooveel geluk beoefend, verjaagd door do bierdorst. De brouwerij Het Haantje was aan 't koopen en verbouwen ge gaan au bad alg Bismarck gean nexeerd de aangrenzende huizen. Uit dat complex, dat groeide met 't hal ve jaar, waarbij de Salon-koffieka mer, de daarnaast gelegen blerhal, de sliow-roain, het hotel Vermunt en oemige perceelen in de Paarden straat, verrees een bierpaleis. Een kind moet een naam hebben, een café ook. Benige tientallen jaren terug vereenzelvigden de Amsterdammers een café vaak met den kastelein zij gingen naar Kras, naar Mast, naar Schiller of Roetemeyer, zonder daar bij Ln 't minst aan een persoonlijk on derhoud met den ondernemer te den ken. Maar in de laatste tijden zijnde groote koffiehuizen alle filialen ge worden van bierbrouwerijen, terwijl het publiek met den naam van den gérant in 't gelieel niet bekend is. Do Haantjes Brouwerij exploiteerde het van ouds bekende café de Korso- boom in de Kalvers tra-at en daar dit onder de nieuwe exploitatie een nieu we bloeiperiode was tegemoet gegaan, weid de nieuwe zaak maar „de N'ieu- Kareeboom" gedoopt. Daar was geen greintje piëteit, historische her innering in dien naam. Aan den Sar ion des Varitétés, aan de kunst van Poolman en Kreukniet, van Chrispijn, aan de vrooHjkheid van Juxlelg en Gharlter dacht niemand meer. Nu wordt ook het laatste wat aan de historie, van het goede oxide gezel lige Amsterdam herinnert, afgebro ken. vvie nog een paar steenen van den ouden gevel op elkaar willen zien ui, moeten zich haasten, want binnen een paar dagen is dat deel van het sloopingswerk verricht. Don wordt do nieuwe Karsenboom meer en meer een eenheid, een bierpaleis als in Sant Pauli te Hamburg, in al zijn stijlloosheid. Stijlloosheid, en 't is Juist zoo'n moderne artistieke smaakvolle stijl, waarvan de teekening als reclame al lang geëxposeerd is geweest Nu het gedeelte aan 't Rembrandtsplaln al zoo goed als gereed is, kan men zich al vrij goed een denkbeeld vormen van liet geheel. Of men het witte ge bouw met kleine raampjes en GooLsoh villa-torentje mooi vindt, ls natuur lijk alleen een kwestie van smaak. Eerlijk gezegd, kan ik geen van onze moderne nteuwe oafé's mooi vinden. Chic, voornaam, aangenaam, weelde rig vind ik drie koffiehuizen, die niet van allerjongsten datum zijn Mille Colonnes on 't Gouden Hoofd op 't Rembrand ts- en Hollandais op t Leidsoheplein. Het laatste zal wel dra ook tot het verleden hehooron, wijl de mode-koning Hinsch, die in zijn rutins zalen plaats te kort kwam voor de reuzemhcêdon en lange slee pen, net mooie koffiehuis er bij in gaat sl'ppen. 't Leidschepleto zal er niet mooier op worden. Nog altijd moeit het verwondering baren, dat de gemeente zoo weinig doet ter verbetering van het Rem brand tspleln, toch eigenlijk het eernl- ge drukke plekje van Amsterdam, dat «enigszins aan een wereldstad doet denken. AU het plantsoen eens Inge krompen werd tot een goed onder houden en artistiek aangelegd park om het standbeeld van Rembrandt en de rest mooi werd geasphalteerd, sou liet 1de r een tweede de Brouskhe- replaats als in Brussel kunnen wor den. Te (meer waar ondanks het plantenen en 't afgesloten hek, aan de stille zijde ook huis aan huis bijna café's verrezen. Doet do gemeente weinig voor den Rembrandtploi nor en wordt alles hier aan het particulier initiatief overge laten, hei omgekeerde is hot geval mot het Fredoriksplein. De vreemde lingen, die de Middenstands tentoon stelling een bezoek brengen, moeten nu hun oogen maar eens den kost ge ven. Mot het Glazen Palels als ach tergrond, waartegen de fontein hoog- op haar heldere .stralen in fraaie kronkelingen naar boven schiet, met liot zoo erbetef de plantsoen en de doelmatige asphalteering is hier voor geen critiek plaats gebleven. Of liet zou moeten zijn op de burgers, die hier 's avonds in zoo beperkten ge tale tezamen komen en zich oplioopeai in nauwe straten of trad i Monocle hoekjes. Maar wie verandert den steur, den loop van 't publiek. Hoeveel maal hebben de kunstvrienden er niet over getreurd, dat het bezoek aan de varié tés is gestegen en in diezelfde mate het bezoek aan de ernstiger, artistie ker theaters is gedaald. En ln dit ver schijnsel komt, behoudens een tijde lijke uitzondering, geen verandering. Eerlijk gezegd is 't te begrijpen, waar de menschen voor 30 cent met inbe grip van programma en oen glas bier zooveel aangeboden wordt als bijv. op het. huidige program van „Flora' Het kijk werk is superieur, de décors door Coppée gebruikt voor z'n „schil derijen" Voor- en Najaar, het eerste in Delftsch poroeleiin, het tweede een weelderig-groen Hollandsch dorpsge zicht, waarbij sloot en miniatuur- brug niet ontbreken in een woord prachtig. Dan een Dultsche chanteu se, voor wie ik heel het „Bunteö The atre" cadeau geef. Dat 't Hollandsch zang-gedeelte zooveel lager staat, zoowel het „Kunstgezang" als het duet wordt door het verrassende van goochel-jongleur en andore nummers gaarne vergeven. Ook ln 't Bioscoop-theater is nu voor weinig geld veel moois te zien. Kijkjes in Canada en langs de Rivie ra en grapipige goed-gespeelde scènes. Ter afwisseling speelt rncir. de Vrekes- Verschure er nog een verkleedings- dramatje, waarin ze zelf eem zes-tal figuren uitbeeldt met afwisselend ge luk, terwijl de dames Beekman en de heer Hessalink haar hierbij ter zijde staan. Het diramatje heeft de ver dienste in zuiver onvervalscht Am- sterdamsch te zijn geschreven. Verder verschijnt in 't Bioscoop-theater een nieuwe ster aan den variétéliemel: de heer Charles Braakenslek, Hollandsch Humorist. Als de lieer Braakenslek, de gewoonte aflegt door houding der handen enz. een bekend Hollandsch Reuter-imitator na te bootsen (dus imitatie?) en alleen liedjes voordraagt als van de pauken en de schuiftrompet waardoor hij „dat is 'n sof' en „dat ls 'n bof' thuis kan la- belooft hij veel voor de toe komst. Van toone-el gesproken, opmerkelijk ts dat onze deurwaarders en hun ge zin allen zulke tooneelmi nnaars zijn. Wijlen Stroethof was een toonöel- vriend, zijn. zoom ls aan 't toon eel. Van der Poll, v. d. Duys, Stapelveld zijn trouwe schouwburgbezoekers, de zoon van den laatste is nu bij het Rotterd. Geselschap geëngageerd. En eem andere deurwaarder, wien ik eens een vordering in handen gaf op een tooneelarttst, talmde zoo lang uit sympathie voor den kunstenaar, dat ik, vóór hem, het geld ontvangen had. Wel eigenaardig dat het nog al dor re deurwaairdersbedrijf meestal met zulke warme tooneelliefde gepaard gaat. H. HENNING Jr. QMtbonn«erden babban bat voorraoht rragan op ranobllland gabled, mits voor beantwoording vatbaar, in ta eenden b(J da Redaotle van Haarlem'* Dagblad, Grooto Hontatraat OS. Alle antwoordon worden rteheal koitelooe legeren en, voor looreel mogelijk ia, den dag na da intending. Aan vragen, dia niet volledig naam en woonplaats van dan Inlander vermelden, wordt geen aandacht geeohonken. VRAAG. Als mem een huls huurt voor 3 jaar, od een oontraot met een borg, en na 1 jaar er uit gaat, is de borg natuurlijk aansprakelijk, maar als iLetzcJJpe huis nu weer aan een onder is verhuurd ook op eem con tract voor 1 jaar, blijft dan mijn con tract ook nog van kracht en heeft de huisheer het recht om van mij de kasten te varderen, die hij voor de nieuwe huur heeft gemaakt ANTW OORD. U zeg^ het niet uit drukkelijk, maar wij onderstellen, dat de hulsheer, na uw vertrek, het huls lit eigen hoofde aan eem ander heeft verhuurd. Hebben wij dat goed begrepen, dan zouden wii het be schouwen als een vrijwillig ontslag, maar dan heeft de hulsheer ook niets van. u te vorderen don de huur tot dan dag van uw vertrek. EEN NIEUWE STEMMING. Het ,.Hbld.;' verneemt* dat de heer J. W. IJzerman, gekozen tot lid der Tweede Kamen- ln luefc district Amster dam IV, deze benoeming niet heeft aanvaard. In District IV moet (lus een nieuwe verkiezing plaats hebben. Deze ge schiedt, volgens de Kieswet, binnen veertien dagen, nadat de Ministei van Binnenlajodsche Zaken van de:» burgemeester, aan wien bericht var» de nietrOaniieming is gezonden, deze medodeeling heeft ontvangen. Voorts verneemt de „Tijd", dat ét heer IJzerman, gekozen in Amster dam IV, voor zijn zetel zou bedanken met de bedoeling plaats te maken voor ie.i heer Roëll, terwijl er inedo aan geducht wordt, na liet adoptei:- ien van den heer De Meester, uok den neer N'uiting weer op to hoffen„ hetzij te Helder, hetzij te Schoter- land. Een dor „iibld. "-verslaggevers heefv oen onderhoud met den heer IJzer man gehad. De hoc-r JUzerinun bevestigde, dal hij voor de benoeming iot Tweede Kamer:.d bodankt heeft. N'a ontvangst van het proces-verbaal der stemming heeft hij schriftelijk den burgemees ter van Amsterdam liet niet-aanvaar den der benoem'ug gemeld. Op liet verzoek, de reden hiervan te mogen vernemen, deed de heer IJzerman uitkomen, dat in de gege ven omstandigheden, nu rechts eau sterke meerderheid in. de Kamer heeft, de beste menschen van links Lu de Tweede Kamer moeten zitten. „Thans hebben wij goede sprekers noodig", merkte hij bescheiden op. Mensclwn. die met groote kennis van zulten, mot jeugdig vuur en met wolspnekeiidlieid in staat en bereid zijn 's lands belangen naar beste we ten te behartigen." Do heor IJzerman achtte zich thans niot den geschikten persoon om den zetel van Amsterdam IV bezet te hou den. lij spreekt in de Kamer zeer weinig, raugscliikt zich onder (lio lie den, iuei wie in kalmte zaken te doen vallen. De heor IJzerman maakte het moeste werk van Indische aangele genheden, maar ook als Indische spe cialiteit behoefde hij niet in co Tweede Kamer te blijven, nu de fra> tie der Liberale Unie zich versterkt weet met den oud-minister De Mees ter. Ware d heer De Meester nie*t ver kozen, dan zoude do beer IJzerman, naar hij verklaarde, hoogstwaar schijnlijk niet voor zijne benoeming bedankt liebben. Hij heeft dit thans gedaan in de hoop. dat zijn zetel z;il worden ingenomen door dr. C. Lel/, het gevallen Kamerlid der Liberate Unie, wiens uiet-horkiezLng Ln dis trict II door den heer IJzerman met leedwezen is vernomen. Hem acht hij ooi: dor mannen, diie in de Kamer thuis beliooreui en de heer IJzerman sprak zijn verwachting uit, dat het lilKirale district IV dr. Lel) zonder stemming, dus bij enkele can- didaatstolling, naar de Tweede Ka- mor zal afvaardigen. IIULP BIJ RAMPEN. Eenigen tijd geleden werd melding gemaakt van het plan van liet Haag- sche Vrouwen-Comité van het Ned. Roodo Kruis, te trachten eon voree- niging in het loven te roepen, waar van Je leden behulpzaam zouden zijn bij rampen of met medewerken tot het verzachten van het lot*van zie ken. Een oproeping werd gericht voor namelijk aan vrouwen en jonge meis jes, waarvan nian wist. dat zij de een of andere cursus voor het verleen en van eerste hulp bij ongelukken ge volgd hadden. Thans is bedoeld plan verwezen lijkt en in een dezer dagen iu Dili- gieaitia to 's-Gravenhage gehouden' vergadeióng is opgericht de „Ilulp- vereeniging van het Haagscbe Vrou- watt-Comilté van het Nederlandse!»» Roode Kruis. In deze vergadering, gehouden onder leiding van de pre sidente vun het Ilaagsclie Vrouwen- Comité, Baronesse Bentinck, zette dr. G. W. Boland uiteen hetgeen met het oprichten der Hulp-Vereeniging beoogd werd. Ook sprak dr. Ruysch, voorzitter van het Haagscbe Mannen-Comité van »»et Ned. Roode Kruis, eeuige waardeerende woorden tot de presi dente. Spreker wees levens op de wenschelijkheld, dat de leden der nieuwe llulpvereeniging zich o^k beschikbaar zouden stellen bii even tueels epidemieën, vooral op het platteland, waar dikwijls zoo'n gc- hnek aan verpleging is en om bijv. hulp te verleenen aan gezonde kinde ren, lie door ongesteldheid der ou ders somtijds geheel hulpeloos zijn. Dr. Ruysch achtte liet gevaar voor besmetting voor degenen, die zich aan dien arbeid der liefde zouden willen wijden, niet groot, wanneer iwen ln acht nam de voorzorgsmaat regelen door de hygiëne geboden. Een dertigtal dames tradein tot de nieuwe Verceniging toe. Zij worden in drie rubrieken verdeeld lo. dona trices, die een bijdrage van minstens J 2.50 jaarlijks schenken 2o. gewone leden, die jaarlijks minstens 1 bij dragen «n zich verbinden in tijd van oorlog of bij groote rampen zich be schikbaar te stellen van liet Neder landserie Roode Kruis, en 3o. werken de leden, die ook jaarlijks een contri butie van 1 geven en zich reeds nu beschikbaar stelten voor de verschil lende werkzaamheden op philanthro- pisch gebied, waarmede de „IIulp- Vereeniglng" zich wecnscht te belas ten. NEDERLANDSCH. Ingevuld op een besohrijvJngsbi!' jet vootr de hondenbelasting ln de go meent» M.: „Mein Heer mooter houd 1 ont j« voor ver zet, want Mijn broer is nood< huis en moeder wort Hout dus se wij tog wat heber voor ver zet en betalen kan ze niet wat het is een armen We duwer, due gebruik as je bief eet. beet je graat je met moede, Mei» Heer be rigt as je blieft be hom, aan., al Hier." gu vraagt hof geerrugju vooi niets naair school mag gaan Hom magtig hom tu bulaalu niet hom wil» lug maar homanagtug Heen mat verdiens tu. Helkun dag met zun 1 van nun. Hen héén houw we moedui Die veel «iek tubet ILsA

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9