NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Stadsnieuw» Uit de Omstreken 27e Jaargang. Ho. 7980 Verschijn* dagelijks, beftalve op Zog- en Feestdagen. VRIJDAG 2 JULI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN DSBB «AAWDBNl Voor Haarlem f 1.28 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)1-30 Franco per pOBt door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Ctëüluetreerd Zondagsblad, voor Haarlem037 M „de omstreken en franco per post 0.45 UKgavs der Veanootssfeap Loorens Costar. Plrecteay I C. PEEREB00E ADVERTEWTIËNi Van 1—8 regeb 50 Ctsj Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels elke regel meer 0.28 Reclames 30 Cent per regel BIJ Abonnement aanzienlijk rabat Advert an ti6n van Vraag en Aanbod» hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing f 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie ca Administratie; Groote Houtstraat 55. IstcraommaaaaS Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zolder Baftenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiSn en reclames van buiten bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALT A Warmoesstraat 7673, Amsterdam. Telephoon Uitere. 6223. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGENDA ZATERDAG 3 JULI. Bron go bouw: RecJarno-Ten toonstel ling: Zangwedstrijd le afdeeling. Eero-Wedstrijd en Japansch vuur werk. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. De Telefoon in Haarlem. 't Was don lOdem Juli 1884, toen mej. N. Kruysman in het bureau in 't toenmalige „Felix Favore", thans Gabóuw „Sint Bavo,r In de Smedê- etraat do eerste twee Haarlemmers met elk a air in telefonische gemeen schap bracht. Dat 25 jaren geleden het eerste te- ïefoonbelletje klingelde kunnen we dus Zaterdag 10 dezer herdenken. En met het 25-jarig bestaan van het Haarlemsche telefoonbureau viert mej. Kruisman haar zilveren jubi leum als chef-telefoniste. Wij in Haarlem hebben 't altijd goed met de telefoon kunnen vinden. Wat een invloed bad niet dat bruine kastje aan den muur later 't sier lijke tafeltoestelletje op onze lesse naars op ons wereldje, ook op dat stukje er van, dat Haarlem heet. Wilde 'k een lofrede houden op deze nuttige vinding van den Amerikaan Graham Bell, dan zou 'k ongetwijfeld stof te over vinden in den invloed van de telefoon op de ontwikkeling van handel en nijverheid, op de wijzigin gen die zij bracht op elk gebied van het maatschappelijk leven tot het huisgezin toe, dat in den loop der ja ren ook niet is kunnen ontkomen aan 't nadrukkelijk en dringend ge- ty ran is ear van 't rinkel-belletje. Ge durende die vijf en twintig jaren za gen we 't koperdraden spimieweb bo ven onze hoofden met lijntje na lijn tje grooter geweven. En elk van die vootr 't oog fijne streepjes tegen de wolken beteekent wederom zooveel abonné's; de opstijgpunten vermeer derden zich in getal om 't net te hel pen dragen. Die „opstijgpunten" zijn eigenlijk de eenige dingen geweest, waarmee we in Haarlem niet goed konden opschieten. De plaats waar die reusachtige „punten" te staan kwamen, maakten zij dikwijls even weinig fraai als hun naam zelf is. Of we dan niet op andere manier over de telefoon geklaagd hebben? Zeker well We hebben tot onbillijk word ens toe geklaagd over den last, die de telefoon ons veroorzaakte, zon der te letton op 't gemak, dat zij ons verschafte; we hebben geklaagd in velerlei oorzaak over „telefoonwee", over de dames, die de telefoon be- dienden'en van wie we eigenlijk ver langden, dat ze helderzienden waren, die ons met 't verlangde nummeir zou den aansluiten, vóór we de verbin-' ding nog hadden aangevraagd. We eischten daarenboven natuur lijk ook, diat de juffrouw .in de Sme- destraat ons geen enkele maal een verkeerd nummer gaf; kortom we klaagden tot 't netjes stond om te klagen over dat „lamme diing". En we zeiden 't elkaar na, dat 't een heerlijkheid zou wezen als we einde lijk eens van onzen tyran verlost wa ren. Maar meen en deden we dat nooit, want als men ons een briefje zond, dat dan en dan de telefonische verbinding zou gestoord zijn, dan war ren we op een verschrikkelijke ma nier gebelgd over zulk een behande ling en als 't dan toch gebeurde, dat we eens een dag niet konden telefo- neeren dan voelden we ons als metn- schen, wien een belangrijk orgaan ontnomen is. De koopman in zijn kantoor, de patroon in zijn fabriek, de vrouw des huizes thuis, de jour nalist op z'n bureau, we konden ons niet meer zoo vrij bewegen als voor heen. Troffen we 't niet juist een week ge leden, dat onze 'redactie-telefoon uit geschakeld was? Toen om kwart over negen 't irriteerende belletje nog niet had gegaan, lachten we elkaar eens toe niet een gezicht van wat-een- rust-van daag; maar om tien minuten .Voor half tien, als je iemand In de stad noodig had, draaide je aan den slinger... en je stoaid wat beteuterd te kijken, dat d'r heelemaal geen ge luid kwam uit de bellen in het on derstuk. Zoodat 't dan toch maar bleek, dat we er niet meer buiten kcaiden. Over 't dubbele telefoon-jubileum heb ik een uurtje zitten praten met de chef-telefoniste mej. N. Kruijs* man. De bescheiden jubilaresse-van- straks meende, dat 'k in het aardige boekje, dat het Haarlemsche departe ment der Maatschappij van Nijvar- held in 1906 uitgaf: „Haarlem als In dustriestad," wel alle gegevens zou vinden, om een artikeltje over de te lefoon te schrijven. Maar 't bleek al spoedig, toen mej, Kru ijsman aan 't vertellen ging, dal zij al te bescheiden was geweest en nog heel wat merkwaardigs wist te verteilen, dat 'k in 't boekje niet vond. Bij een dergelijk jubiié raak je na tuurlijk al gauw aan 't praten over het nu en toen. Van 't welingerichte bureau met 17 telefonisten, onder leiding van de chef-telefoniste en nacht-dienst-man, die samen een 1850 abonnés te bedie nen hebben, was in 1884 op de boven zaal van „Felix Favore" nog niet veel te bespeuren. Toen had men in plaats van het practische Muitiple-stolsel het om slachtige Giiliiand's systeem. En de abonné's, die nog maar een mager gezelschapje waren, werden bediend door twee dames, mej. Kruijsman en haai' zuster. Zij hadden-voor dien tijd nog nooit aan de telefonie gedaan; maar na wat oefening werd mej. K. al dadelijk aangesteld als chef-tele foniste en haar zuster als helpster. De Gemeenteraad had op 21 Febru- a/rie 1883 concessie verleend aan de Neder 1. Bell-Telephoon Maatschap pij en 10 Jul idaaraanvoigend werd 't bureau geopend met een Centra al- bureau, een administratiekantoor en een magazijn. Daarbij kwam later nog een eed voor het publiek. In den beginne ver meerderde het aantal aansluitingen niet bijzonder hard. Wel werd or voor het nieuwe carrespondenfaiemiddel propaganda gemaakt, maar de nieu- willigheid wilde er niet al te best in. Wat zou men ook met zoo'n ding doen, vroeger had men ei- toch ook buiten gekund 1 Maar toen het aantal abonné's desondanks wat steeg en het belang bij aansluiting daardoor groo ter werd, kwam men er meer en meer toe om zich een telefoon aan te schaffen en thans verzekeren dezelf de lieden, die er toen niets van wil den weten, dat zij zich niet begrij pen, ho eze er ooit buiten konden. Felix Favore werd te klein. In 1897 was de concessie verlengd tot 20 Fe bruari 1913 en daarmee ging paard een tariefsverlaging van 60 tot 40. Daardoor steeg 't aantal abonné's zeer belangrijk. In de gra- phische voorstelling, in 't boekje van Nijverheid geeft de lijn, die de stij ging van het aantal aansluitingen aanduidt van 1885 tot 1898 een flauwe helling te zien; maar stijgt dan plot seling zeer sterk en blijft deze ster ke helling voortdurend behouden. Door die uitbreiding moest men Fe lix Favore" verlaten en ecm uitge breider gebouw zoeken, dat men in de lokalen boven 't toenmaals nieu we politiebureau vond. Het telefoon net telde toen 400 abonné's. Het naar de nieuwste eischen inge richte bureau bestond uit een Cen traal Bureau, waar voor het nieuwe systeem de Multiple-verbin- dingstafels werden aangebracht, een Verdeelkamer mede in verband met het nieuwe systeem, een kantoor-lo kaal en eenige andere dienstvertrek ken. Werd het nieuwe telefoonbureau op 30 November 1898 geopend met een maximum-vermogen van 600 abonné's drie jaar later was dat getal al weer te klein. De maxima werden gebracht in 1901 op 900; in 1903 op 1200, in 1905 op 1500 en thans bedraagt reeds het aantal verbindingen reeds 1850, bij de ope ning bedroeg dat getal 57. In den loop van den tijd waren or verscheidene verbeteringen ingevoerd. Tot in 1887 kon men alleen overdag telofoneeron. 1 October van dat jaar werd de nachtdienst ingevoerd. In dat jaar ward ook een alarmear-in- richling voor de brandweer ingericht. Behalve de Haarlemsche ingezete nen werden ook later inwoners van Heemstede, O verveen, BloemendaaJ, Hillegom en Santpoort tot het Haar lemsche net toegelaten. Toch bleef 't net communaal tot 23 Januari 1888, toen na veel onderhandelens de eer ste intercommunale lijn in Neder land, HaarlemAmsterdam, werd aangelegd. Een der groote bezwaren tegen con cessie van deze lijn was, dat het Rijk vreesde voor concurrentie van de te lefoon met de telegraaf. Daarom moest de „Beil-telephoon" de op brengst van de telegraaflijn Amster dam—Haarlem waarborgen. Dit ge schiedde. Op hot communale telefoonbutreau had men nu ook intercommunaal te bedienen. Dat bleef zoo, tot het Rijk het intercommunale net overnam. Bij de ingebruikstelling van liet nieuwe bureau werd het geheele net omgebouwd en de bovengrondsclie geleiding dooi' een ondergrondsch kar balnet vervangen. Tegelijkertijd kre gen de abonné's nieuwe toestellen. Van staringen heeft het Haarlem sche net zijn deel gehad in de eerste dagen na deai nacht van 24 op 25 Maart 1897. Het had toen sterk ge ijzeld, vertelde mej. Kruysman, des nachts stak er een sneeuwstorm op, die de draden deed afknappen en verschillende palen omver wierp. Dat was een ruïne in de stad; maar men trok dadelijk aan 't werk met behulp van den werkploeg uit Amsterdam om het net te herstellen, zoo vlug als 't maar ging. Die ergste vijand der telefoon, de ijzeJ, bracht verleden jaar het telefoonnet ander maal in wanorde. Gelukkig bleef toen de storm uit. Juist in die dagen zijn de abonné's 't meest geduldig merkte m'n vertelster op. Dat is wel eigenaardig, maar toch een feit. Zij zijn dan heel dankbaar als je ze eindelijk helpt. Doch t ge duldigst waren de aangeslotenen wel in 't voorjaar van 1903 tijdens de spoorstakingen. Toen was iedereen benauwd, dat wij ook zouden staken. Maar we bleven werken en kregen 't daardoor ontzettend dtruk. Toch bleven we met wat uitbreiding der werkuren den toestand meester en ondervonden daardoor veel dank baarheid. Reusachtig druk was 't ook in de laatste dagen van April voor de Blijde Verwachting in 't Vor stenhuis in vervulling ging. Toen is er ook heel hard moeten gewerkt worden. Dit waren de drukste perio den tijdens hot telefoonbedrijf hier werkzaam was. Ten slotte kwam 't over de abon né's. Mej. Kruysman had daarover niet te klagen, De meesten waren zeer welwillend. Natuurlijk zijn er eenige uitzonderingen; maar overi gens hebben de menschon het mij nooit heel erg lastig gemaakt, besloot de chef-telefoniste. Dat zij zoo kon spreken ligt zeker voor een groot deel aan de sympa thieke wijze, waarop mej. Kruysman met de abonné's en de bedienende te lefoondames wist oni te gaan. Do leiding van 't telefoanbureau was dan ook al die jaren zeer ten ge noegen van het Haarlemsche pu bliek. Daarom mag mej. Kruysman den lOen dezer met voldoening op de voorbijgegane 25 jaren terugzien. JAC. C. M. Jr. Volksbond tegen Drank- misbruik. De afdeeling Haarlem en omstre ken van dezen Bond vergadert dezer dagen. Als punten van behandeling worden vernield Benoeming van afgevaardigden ter algemeene vergadering van den Volks bond te houden op 2 September a s. te Utrechten behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering. De verpleegde vrouw. In de „Nabetrachting van den Ge meenteraad" stond gisteren te lezen „Het Armbestuur keurt het gezin zeer goed". Deze zin behoort te luiden „Het Armbestuur k e nt bet gezin zeer goed", wat natuurlijk een belangrijk verschil maakt Een dierenvriend? Men schrijft ons Gisterenavond zinde 't een heer, om telkens zijn wandelstok in het water van -Jen Kinderhuissingel te werpen, die Jan door zijn hond in den bek werd teruggebracht. Daar het arrne beest zeker vermoeid was, zakte het, bij eene nieuwe poging om den stok terug le brengen, voor de oogen van ziin meester in het water weg en kwam niet meer boven. Het arme beest verdronk. N. V. II a n d e 1-M aatschappij van A. Resink te Haarlem. Onder presidium van den heer Ed. Manuel wordt de vergadering dezer vennootschap geopend en geconsta teerd, dat aanwezig waren 55 aandee- len, recht gevende op 43 stemmen. Den lieer mr. J. Bünkerd werd ver zocht, het secretariaat op zich te ne men, welke heer zich hiertoe bereid verklaarde. Het jaarverslag weid door den di recteur, den heer A. W. G. Minnigh uitgebracht en de balans en winst- en verliesrekening, die met een winst- saldo sluit, dat op nieuwe rekening wo-rdt overgebracht, met algemeene stemmen gearresteerd. De heer mr. P. Brooshooft, die pe riodiek ais commissaris aftrad, werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen, terwijl als derde commissa ris voor Nederland met algemeene stemmen werd gekozen de lieer mr. Egbert J. C. Geseling. Voorts werd na eenige toelichting van den directeur, den beer C. C. Koen, aan bee ren commissarissen machtiging verleend, om de 2e serie van het kapitaal uit te geven, zoodra mocht blijken, dat vermeerdering van het kapitaal noodig zal zijn. Hoog er beroep. Door J. H. K. te Aj?eldoorn is thans hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der Rechtbank alhier, waarbij hij met J. H. W., alhier, ter zake va:i te Bloemendaal gepleegde mishandeling en wederspamnigbeid is veroordeeld tot zes weken gevan genisstra?. E igen Hulp. Donderdagavond vergaderde in de kleine Nulszaal het district Haarlem en omstreken der vereeniging „Eigen Hulp". Tot afgevaardigden ter alge meene vergadering op 15 Juli a s. te 's-Gravenhage, werden gekozen de hoeren Cheriex en Rutgers van der Loeff en tot hun plaatsvervangers de heeren Van der Togt en M. P. de Clarcq. Over den beschrijvingsbrief had geen der aanwezigen een opmer king te maken. Evenwel ontspon zich een levendig gesprek over de macht bij een imperatief mandaat. De slot som was, dat men 't bleek eens te zijn, dat weoisclielijk is zoo weinig mogelijk zoo'n mandaat uit te reiken en dat op alle andere punten, waar voor goeu imperatief, mandaat is ge geven en die buiten den beschrij vingsbrief om ter tafel werden ge- biaehl, de afgevaardigden hebben te stammen naai- eigen overtuiging. Op voorstel van een der aanwezige leden, gesteund door be>t bestuur, werd bij acclamatie besloten de con tributie over 1910 wederom op 1.20 te bepalen. Postduiven. Zondag 27 Juni 1909 hield de Haar lemsche Postduivenbomd zijn vijfde Baiidseoi-cours met oude duiven, van Tours( afstond 600 K.M.), Zuid- Frankrijk Door bet zeer regenachtig en onge stadig weder kwamen de vogels onge regeld aan. In concours 60 duiven. Juiste tijii van loslating onbekend. De prijzen werden behaald als volgt Poule I. le L. van Bragt, 2e P. Kruier, 3e J. J. Moerkerk, 4e L. van Bragt, 5e idem, 6e A. Groen. Poule II. lo, 2e en 3e L. van Bragt, 4e G. H. Stouten, 5e idem. Poule III. le, 2e era 3c L. van Bragt Aangewezen duif L. van Bragt Door den heer L. van Bragt werden tevens 2 punten behaald op de uitge loofde w'ssel-medaille. „De Reisduif". Zondag j.l. hield de vereeniging van postduivenhefliebbers „De Reisduif' haar tweede kasconcours voor oude duiven, uit Tours (Frankrijk) afstand 600 K.M. In vrijheid gesteld met Z. W. On derweg veel regen. A. Dix>loma-vlucht le Gebrs. Bottelier, 2e en 3e C. Giebels. B. Kas-vlucht le Gebxs. Bottelier, 2e C. Giebels, 3e P. A. vau Beaumont Jr. (Maan dag). Prijs voor de twee eerstgetoonde duiven C Giebels. Jubilé Bruynsteen. In aansluiting aan ons bericht In het vorig nummer, aangaande de vijf- en-twintigjarige ambtsvervulling van den heer E. F. Bruynsteen als orga nist van de Doopsgezinde Gemeente, alhier, kunnen we thans nog mede- dealen, dat des middags een comité van leden van den grooten kerkeraad (bestaande uit de predikanten en de emeriti) den jubilaris kwam compli- menteerei Onder een hartelijke toe spraak, bood de heer A. Bin nerts Szn., predikant bij de Doopsgezinde Gemeente, den heer Bruynsteen souvenir aan, dat door dezen onder dankzegging welwillend aanvaard werd. Brcngebouw. liet mooie weer had gisterenavond veel bezoekers naar de Bron gelokt, zoodat 't in Oudt-Haerlem druk en gezellig was. Het Ilnarlemsch Muziekkorps gaf een concert, zoodat de luisteraars goede muziek te genieten kregen. In de pauze trad Cocadorus weer eens op. Ook nu had hij veel succee met zijn „moppen" en grappen. Bond van Oud-Onderoffi cieren. Do Kon. Nederl. Bond van Oud-On derofficieren vergadert op 2-1, 25 en 26 Juli hier ter stede. Het volgend program is vastgesteld. 24 Juli. Om half 11 opening in het Brongebouwhalf 2 opening van het feest- en sch»etlokaa], dat de bond met behulp van den geldelijken steun van mevr. D. Visser van Hazerswou- de—Van Merlen aan het Schouwtje heeft kunnen stichten, en waarover wij vroeger reeds meedeel ingen de den. Verder op dezen dag feestmaal tijd, concert en bal. 25 JuliAanvang van den schiet wedstrijd in de duinen en in het nieu we Bondsgebouw. Daarvoor zijn o. a. zilveren medailles geschonken door alle leden van bet Koninklijk Huis. Dos avonds is er weer concert en bal. 26 Juli: Boottocht naar Zaandam. Het Eere-comlté staat onder voor zitterschap van den Burgemeester, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho ge landen. Een afvaardiging van den Belgi schen bond is uitgenoodigd de verga dering bij te wonen. Militaire Zaken. Aan den sergeant-majoor A. N. K. Hopman, van bet 10e regiment infan terie is de bronzen medaille voor 12- jarigen trouwen dienst toegekend, te rekenen van 7 Juli e. k. De milicien-korporaal J. J. B. Torc- que, van het 10e regiment, allrer in garnizoen, wordt voor den tijd van twee jaren gedetacheerd bij het leger in Oost-Indië. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. SCHOTEN. Ten raad huize zijn de volgende hoe ren candidaat gesteld (alphabetisch) J. R. Bangma, G. Berghuis, P. Boxs, C. de Braai, N. Cotelens en J C. Eggink. Drankwet- De vergunninghouders in het Scho terkwartier leven ln angst en vreeze. Art. 18 van de Drankwet bepaalt, dat Gedeputeerde Staten om de 5 jaar een lijst moeten vaststellen van ge- mooiuen met een bebouwde kom van meer dan 5000 inwoners; deze lijst wordt voor do eerste maal vastge steld 1 Juli 1909 en het Schoterkwar tier valt daar ook onder. De veigunninghouders zullen daar door in de toekomst niet tegelijk een tap- cf een slijtbedrijf mogen uit oefenen. Voor velen zal de keus hoogst moeilijk zijn, doch voor alken hoogst nadeelig. SPAARNDAM. Donderdag vergadert de Raad, om te beraadslagen over de gasleveran- tie door Schoten. Dat is een belangrij ke dag voor het dorp. Sommige be woners zijn voornemens de vlag uit te stokon, wanfleer liet voorstel van B. en W. aangenomen wordt. Gisteren hadden de schoolkinderen alhier een zeor prettigan dag. Burgemeester Haitsma Muller had tor gelegenheid \an zijn 25-jarige ambtsvervulling den kinderen een boottocht beloofd en gisteren was het de groote dag. Te ongeveer 9 uur ver trok de stoomboot „Piet Cronjé" mot ruim 160 kinderen en geleiders naar Artis te Aimterdam. Het behoeft zeker geen betoog, dat de kinderen zich uitstekend ver maakten. Te ongeveer 4 uur in den namiddag werd de terugtocht aan vaard. Op êe boot werden de kleinen ont haald mest behulp van hofmeester Van' Beek. Te ongeveer 6 uur arriveerde de boot weder te Spaarndam en gingen allen dankbaar en voldaan huis waarts. HAARLEMMERMEER. Geref. Kerk. Beroepen te Vijfhuizen ds. J. Brink man te Beilen. II AA RLEMMERM EER. Aan de Lijnden is het S-jarig zoon tje van den machinist Visser in de Ringvaart gevallen en verdronken. De pogingen, aangewend om de le vensgeesten nog op te wekken, ook door den geneesheer van Sloten, faoL den. Te Hoofddorp is Donderdag j.l. pa- bliek verkocht, de aldaar nóg ln ge bruik zijnde Cbr. School en woning. Kooper werd de heer B. Bieshomol voor 7500. HALFWEG. Een tweejarig kind van den spoor beambte B. geraakte gisterennamid dag voor de woning in de Duikersioot; reeds was de kleine in zinkenden toe stand, toen een aldaar met zijn vaar tuig liggende schipper het kind nog wist te redden. Geneeskundige hulp weud onmiddellijk ingeroepen. 110UTRAKP0LDER. Aan der Noorder weg is Donderdag een bejaard tuinier uit Beverwijk, zekere S. Molenaar, met aardbeien ventende, in de wegsloot gevallen en in de modder gestikt. BEVERWIJK GEMEENTERAADS VERGADERING. Hedenmorgen vergaderde de Ge meenteraad onder presidium van den Burgemeester. Afwezig is de heer Wiedeman. De Voorzitter deelt mede, dat zijn ingekomen lo. een missive van Gedeputeerde Staten, houdende goedkeuring van de tijdelijke geldleening; 2o. een dankbetuiging van 't bestuur der, in 1910 te houden, Haarlemse lie bloom bo lien ten toonstell in g, voor 't ba schikbaar stellen van verschillende medailles. Beide stukken worden voor kennis- geving aangenomen. Voorts is ingekomen een adres van de Noord-Zuid-Hollandsche tramweg- maatschappij en de H. IJ. S. M. ter verleening van concessie voor 't aan loggen van EEN ELECTRISCHE SPOOR, op naam van eerstgenoemde maat schappij, VAN HAARLEM NAAR BEVERWIJK. Dit adres wordt in handen van B. en W. om praeadvies gesteld. Aan de orde is voorts de regeling van eenige financieele aangelegenhe den betreffende de dienstjaren 1908— 1909. De suppletoire bejjrooting wordt ln ontvangst en uitgaaf vastgesteld op een bedrag van 166741.39. Een be drag van ƒ452 97 voor verschillende uitgaven wordt vervolgens goedge keurd. Daarna wordt tot de benoeming overgegaan van een hoofd voor den herhalingsonderwijs-cursus 1909 1910. Aanbevolen wordt door B. en W. de heer J. E. van Lingen. De heer Van Lingen wordt benoemd niet 9 van de 10 stommen. Deze laatste stem in blanco. Tot onderwijzer aan de openbare la gere school wordt met 8 tegen 2 stem men no. 1 van de voordracht benoemd, de heer B. J. Quakkelaar. Twee stom men wuren uitgebracht op den lieer Robertus. De straat, loopende van den Noor der Parkweg naar de Doctor SchuiU straat, wordt op voorstel van B. en W., met den naam van Schoollaan gedoopt. Een voorstel tot het vaststellen van een crediet van 3500 voor de aan schaffing van meubelen en leermid delen voor de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, wordt daarna zonder bespreking goedgekeurd. Bij de rondvraag verlangt de heer Eijking te vernemen of het College van B. en W. bevoegd is een gratis standplaats op de vischmarkt te ver geven. De Voorzitter weigert hierop te ant- w jorden. Als de raad evenwel besluit bij meerderheid van stemmen do vraag schriftelijk in te dienen, zal er aandacht aan geschonken worden. Uit de stemming blijkt, dat allo raadsleden liicr tegen zijn; alleen de heer Eijking is voor. Do hoer Eijking, nogmaals liet woord nemende, zegt dan, dat <Jo veldwachter Van Engelen ln den nacht van 10 op 11 Mei in een toe- eJtnnd verkeerde, die niet alleen eon burger niet past. maar die bij een'

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1