Varsjrfi^nS tfsgsSïjks, behalve op Zoo» «a Faeaft&gao. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Büitenïandsch Overzicht Stadsnieuws Uit de Omstreken 87e Jaargang. Ho 7981 ÏATEKDAQ 3 JULI 1909 (J HAARLEM S DAGBLAD ABO&HEBÏENTEH PBR ORIB HAANOBNi VbOf Haarlem i j i 133 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd b (kom der gemeente)30 Franco per post door Nederland1-6® Afzonderlijke nummers9®J* Oöüustneerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 045 AD VBRTENïaêHi Van 1—5 regels K Cis.: Iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondfefflmart Haarlem van 1—5 regels ftr-, elke regel meer ƒ929 Reclames 30 Cent per ragd. Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertenties van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie tas Administratis! Groote Houtstraat 55. tstsreommanaai Telefoonnummer der Redactie 600 es der Administratie 724 Drukkerijs Zolder Buitenspaarne 0. Telefoonnummer 122. Bitgave der Vennootseftap Lourens Coster. Slrsctecr J. 8, PEERBB001S. -- V agffiW. V--ry-":^:e2S323S2S223®aiKSHSSi.. Tot de plaatsing van advertentiön en reclames van bulten liet Arrondissement Haarlem In dit blad la uitsluitend gemachtigd bet Algemeen Binnen- en öuitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA* Warmoesstraat 7578, Amsterdam. Teiephoon latere. 622D. DERDE BLAD. VON BÜLOW DE VERLATEN MAN Er is iels komisch eai ook iets tra gisch in 't verloop der regeer Lngscri- sie ia 'L land onzetr Oosterburen, Vooral als men let op de figuur vam den Rijkskanselier 1 Slechts enkele jaren geleden hield hij een geestdriftige, rede tegen de belasting op de erfenissen. Toen was hij de goede vriend voor de conserva tieven Nu was er geld noodig om de nood lijdende rijksfinanciën ie herstellen. Daarom getroostte hij zich de opoffe ring, om in eens een verdediger van deze' eerst veroordeelde erfenisbelas ting te worden. Men weet nog, hoe Von Bülow in den Rijksdag sprak, 't Was in het belang van 't rijk, om deze belasting in te voeren; men noest 't beschouwen als een offer, fiat men 't land bracht.... Von Bülow bleek overtuigd van de moeilijkheid, om dit voorstel aange nomen te krijgen. Toch bad hij goo ien moed, want hij kon verklaren, dat de Bondsraad 't volkomen met hem eeng was, en ook oordeelde, dat de erfenisbelasting moest worden aan genomen. Voor den Rijksdag stonden de zaken dus zoo verwerpen we de ze erfenisbelasting, dan moet Rijksdag-ontbinding volgen. En niettegenstaande dit Daanocles- zwaard hebben de rijksdagleden de voorsxellen van Von Bülow verwor pen. Nu zou de Rijksdag-ontbinding komen Mis, hoor I Onverwacht heeft de Bondsraad een draai gemaakt. De heeren toonen au alle genegenheid, om met het nieuwe ,,blo<k" te willen regeexen. Wel worden nog eenige bedenkingen gemaak'. tegen de belastingvoorstel- ien van 't nieuwe „blok", maar ern stig is dit verzet niet meer te noe men. Hoe is 't gekomen, dat de Bonds raad in eens gezwaaid is? Verwacht van ons geen positief antwoord op deze vraag. Politiek is een raar goed je, en soms moeilijk te doorgronden. Toch staat 't gissen vrij. Wanneer de Rijksdag ontbonden zou worden, moet de strijd gaan tegen de conser vatieven en Centrum-leden. Dat is voor de leden van den Bondsraad ge vaarlijk, want in de meeste Bondssta ten zijn dit juist de partijen, die de macht in handen hebben 1 Ook wordt gezegd, dat de Bondsraad bij nieu we vv*"kiezingen een versterking van de socialistengroep verwacht, iets, waartoe de meeste hunner niet graag willen meewerken. Nu staat Von Bülow dus alleen en verlaren. Hij zucht, kon ik maar met Schiller zeggen Er zfthi: die Hfiupter seiner Lietben Uiwl sieli'I ihm fehlt ketn teures Haupt.... Maar... 't is bij Von Bülow precies andersom. Hij wil de hoofden zijner lievelingen teilen en alle dierbare hoofden ontbreken I Von Bülow had zich ook kunnen redden door dezelfde zwaai te nemen als de leden van den Bondsraad. Dit heeft hij niet willen doen Als man van karakter heeft hij woord gehou den en neemt nu ontslag. Hij verlaat op deze wijze eervol zijn Staatsambt. 't Is een wonder, dat Von Bülow toog eenogen blijkt, om te blijven, tot de .uancieele hervormingen zijn af gedaan. Dit zijn hem onsympathieke voorstellen, maar hij is nu niet meer Von Bülow de Rijkskanselier in volle waardigheid, slechts de tijdelijke fcus- schenpersoon tusschen Rijksdag en Bondsraad. Zijn eigen geweten is nu vrij-... Of hoopt Von Bülow neg op een cnverwachtsche verandering Stel, dat de Bondsraad en Rijksdag t nog niet eens kunnen worden over de be lastingvoorstellen. Vooral, omdat de Bondsraad blijft bij zijn verzet tegen de Beursbelasting. Komt 't dan (wat we niet waarschijnlijk achten I) tot een botsing, dan is er nog kans op een Rljksdagontbinding en behoeft Von Bülow niet heen te gaan.... Misschien heel misschien I Gisteren heeft de Rijksdag (dat Wil zeggen de nieuwe „blok"-meer- öerbeid) de tabaksbelasting aangeno- pien Zoowel tabak, sigaren als cigar rettm worden vrij zwaar belast Gelukkig Holland, waar men voor Weinige centen een goede sigaar kan genieten 1 t)E ANARCHIE IN PERZIë, De revolutionairen, dus de tegen» jta/nclers van den Sjah, rukken met 'n sterk leger op naar Teheran, om Z. iM. te belegeren en een Grondwet 1 n (woorden daad af te dwingen, en fnlsschien ook den Sultan, te onttro- non. Er ziin dus nieuwe gewelddadig heden in 't vooruitzicht, en daarom i® men in de Perzische hoofdstad ongerust. De Russen hebben 't voornemen, om tusschenbeide te komen. Ze staan ook met een leger klaar, om naar Teheran te trekken. Dit willen ze doen, onder voorwendsel, dat het noodig is, om de Europeanen in die stad te bescher men. Voor elk is 't evenwel duidelijk, dat de ware bedoeling is, meer in vloed in Perzië te verkrijgen. Maar zal Engeland zich tegen diecse bemoeizucht niet verzetten In elk ge val zal 't dan oo klets van de bult moeten hebben 1 RUSLAND EN FRANKRIJK. Jaurès (de socialist) besprak tn de Fransche Kamer de komst van den Tsaar in Frankrijk. De president protesteerde tegen de ze woorden en ook de minister van buitenlandsche zaken kwam op leven dige wijze er tegen op. Ik zal, zoo zei- de hij, antwoorden zooals de Engel- sche onderstaatssecretaris antwoord, de„De Tsaar zal in ons land wor den ontvangen als bondgenoot en vriend van Frankrijk, als een souve- rein, die tot het behoud van den in ternationalen vrede medewerkte." Levendige toejuichingen volgden. Alleen de uiterste linkerzijde riep De Tsaar is een moordenaar I POSTIERS-ACTIE IN FRANKRIJK. De rechter treedt met kracht tegen de sabotage op. Twee postbeambten, die tijdens de staking verschillende telegra afl eidingen hebben vernield, zijn door de rechtbank te Versailles tot 21/2 jaren gevangenisstraf ver oordeeld. VLAAMSCH IN BELGIë. Het onderzoek der leger-autorltel- ten over de zaak-AIbrecht is afgeloo- pen. De 25 officieren van het bataljon jagers-verkenners hebben verklaard, dat majoor Albrecht op 6, 12 en 13 Juni in het Vlaamsch het bevel heeft gevoerd en dat het incidenbGrote is voorgevallen, na den dienst, op het oogenblik, dat de majoor in 't Fransch dankbetuigingen tot zijne richtte. Kortom, de majoor heeft niets keerde gedaan 1 De Vlaamsche bladen spotten met deze wijze van onderzoek. En ten onrechte CASTRO TERECHT. Het heette, dat Castro zoek was en ree-da kwam de beduchtheid op, dat de ex-president langs geheime wegen toch nog zou trachten Venezuela bin nen te komen. Blijkens een telegram uit Si Sebastiaan zijn deze geruch ten ongegrond. Castro bevindt zich nog te Santander, dat hij sedert hij er aankwam geen oogenblik heeft verlaten. EEN DAM DOORGEBROKEN. De dam van een nieuw In aanleg zij.nd dok te Newport (Wales) is door gebroken. Ongeveer veertig arbeiders zijn omgekomen., G ASBED VV ELMIN G. Gisteravond werkte ie Hörde een veiligheidsventiel van een, hbog- ovengas bevattende, buisleiding van de Horclerwerke niet goed, en liet gas uitstroomen. Het gas drong eenige huizon binnen. Ongeveer veertig men seden raakten bedwelmd. Zij werden naar de ziekenhuizen gebracht. Men hoopt hen. in het leven te kunnen hou den. flaarlemschs Straatnamen. III. In den naam Luitensteeg behoeven we niet het muziekinstrument de luit te zoeken. 1-Iaar naam ontleent ze aan de „Luydgescamer", vermoede lijk eene instelling van een der Leden van de Haarlemsche familie Luyt- gensz. O. m. vereerde Meester Symon Luytgonsz in 1499 de St. Bavo-kerk met een glas. De hierbij liggende Gasthuisstraat herinnert ons aan het Oude Gasthuis op de Botermarkt, ter wijl, de Gasthuisl a an weder wijst op de vroeger hier liggende eigendom men van hert. St. Elisabeth's Gast huis. De Oranjeboomslaan zal naar wij vermoeden haar naam dragen naar eene versterking, genaamd de Oranjebooms toren, en oudtij ds ge legen tusschen de Raaks en Raam poort, hoewel hieraan moet worden toegevoegd, dat er ook eene bier brouwerij de Oranjeboom was, gede gen bij de Bakkumsteeg. De SL Ursulastraat wijst op het vroegere Klooster dei- H. Ursula, dat, in 1445 gesticht, werd Ingesloten door de Kraaienhorstergracht, de Kleine Knoobt ai de St. Ursulasteeg, ook wel de Elfduizend-Maagdensteeg ge noemd, omdat genoemde instelling ook den naam droeg van Klooster der Elfduizend Maagden. Zeer groot was hot aantal straatnamen te dezer stede ontleend aan feiten uit het volksleven. Hier van. zijn er zeer weinige overgeble ven, o. m de Kruisstraat. Aan het einde van deze straat stond namelijk de Kruispoort, die haar naam droeg naar het kruis, dat daarbuiten aangehangen werd ten tijde van vrije markten en algemee- nen zoen, wanneer de gebannenen voor zekeren tijd of voor goed moch ten wederkeerem. Aangezien nog al dikwijls aan Kennemers en West- Friezen de stad werd ontzegd, zal wel juist deze poort bestemd zijn geweest om er het vrede-kruis aan te hangen. Blijkens eene rekening van 1481 werd dit kruis het „heylige cruys hangen de buyten an die Cruyspoirte" noemd. Aan Kruisridders behoeven we dus niet te denken. Ook de Koningstraat zou ons aan een dergelijk feit herinneren. Ze zou namelijk zoo heeten omdat Graaf Willem II met zijne hofhouding deze straat gebruikte om naar de St. Gan- golfskerk te gaan op de tegenwoor dige Botermarkt. Prof. J. Huizinga heeft echter on langs eene gissing opgeworpen, dne heel wat aannemelijker is Deze hoog geleerde heer schreef namelijk „Zou hert niet mogelijk zijn, den naam Ko ningstraateenvoudig te verstaan als v i a re g i a of heerweg Het nog onder dezen bekende Gal genveld aan het Blauwbruggetje (de Haarlemsche gemeente verkocht 11 October 1871 dit terrein voor 1000 aan A. van Driel, te Heemstede) draagt dezen naam, omdat hier In vroeger jaren misdadigers werden opgehangen, doch dat b.v. de Span jaardslaan weder is genoemd naar het Spaansche beleg in 15721573, is gedeeltelijk waar, althans in zoover, dat deze naam eerst in 1788 in een officieel stuk wordt genoemd. Vóór dien tijd heette ze Lindelaan. De naam van Spanjaards veld is later overgegaan op deze laan, geen zeld zaam feit in onze locale geschiedenis. Volgens Allan zou de naam zijn oor sprong hebban te danken aan de vele wapenfeiten, die in genoemde belege ring voorvielen. 25 Maart 1573 werd de Dudtsche afdeeling van het Spaan sche Legec, dat op die plaaits zijn ten ten had opgeslagen, door een uitval der belegerde Haarlemmers over rompeld, waarbij zij ongeveer 800 man aan dood en verloor. Zij werden daar begraven en sinds dien tijd droeg deze plek den naam van Span- jaardsvéld. Ds Velllngiiuaestl8. Het antwoord van notaris Daamen aan den heer P., Hoogeveen Lzn., luidt als volgt: In den jare negentien honderd en negen, den eersten Juli ten verzoeke van den heer Arnold Joseph Cornells Daamen, notaris, wanende te Haar lem, ten deze aldaar woonplaats kiezende aan het Frans Halsplein no. 6 ten kantore van den advocaat Mr. J. H. Thdel. Heb ik Louis Arbaham Glaser, deurwaarder bij het kantongerecht te Haarlem, aldaar wonende en kan toor houdende aan de Schagchel- straat no. 43, Contra-geïnsinueerd aan: lo. Petrus Hoogeveen Lzn., make laar, wonende te Haarlem, aldaar aan het door hem gekozen domicilie aan de Raaks no. 13, mijn exploit doende, sprekende met en afschrift dezes latende aan den heer P. Hoo geveen Lzn., 2o. enz.; dat mijn insinuant in het exploit, tien verzoeke van de geïnsinueerd en aan hem uitgebracht op 28 Juni j.L, des avonds te zeven uur, met genoe gen heeft gelezen, dat geïnsinueer- den hem wederom in de bewoordin gen van een bevel opdragen willen de vedling van het perceel te Haar lem, kadastraal bekend gemeente Haarlem, sectie D, no. 4453, en zulks op Zaterdag den 81 Juli 1900 negen 's namiddags te vijf uuir in „de Gou den Leeuw" te Haarlem; dat mijn insinuant ook nu weer, evenais steeds gedurende zijn lange loopbaan van notaris, gaarne de op dracht -tot die veiling zal aanvaar den, mits diit niet geschiede op eene voor hem notaris onmogelijke wijze, als In casu, zooals het geval is, ook aan de geïnsinueerden niet onbekend kan zijn; dat immers ook zij wel we ten, dat het te veilen goed onder meer ia bezwaard met eene t' hypotheek, ctie uit dat onderpand niet zal zijn te verhalen, waarvan dus rangregeling van den koopprijs het gevolg zal zijn, om zuivering te verkrijgen, weshalve allerlei voorbe reidende maatregelen niet zullen mo gen worden verzuimd; dat onder die maatregelen ook be hoort de aanzegging bij exploit, die art. 1255 B. W. voorschrijft, te doen dertig dagen voor den dag der toe wijzing; dat de termijn van twee dagen tus schen de bij exploit gegeven opdracht en den dag, waarop die aanzegging zou moeten geschieden, voor insinu ant allerminst voldoende mag wor den geacht, de noodige recherches te doen en de exploiten op te stellen en te doen uitbrengen, gegeven mede het feit, dat één dier dagen en wel 29 Juni voor hem insinuant (evenals voor de geïnsdnueexden) was een (Roomsch-KathoLieke) Feestdag; dat mijn insinuant niet zonder re den aarzelt, om deze exploiten te doen uitbrengen, voordat hij tijd en gelegenheid beeft gehad met de ge- insinueerden of hunne lastgeefsters overleg te plegen, over het nemen van enkele andere maaVogelen, noo dig om die veiling te kunnen houden volgens het plaatselijk gebruik in het lokaal ,,De Gouden Leeuw", waar over insinuant immers niet de vrije beschikking heeft dat toch in 1900 acht door de ge- insinueerden aan den insinuant de veiling van 't zelfde perceel is opgedra gen namens dezelfde lastgeefsters en toen insinuant dan ook op der ge- insinueerden verzoek de bovenbedoel de opzeggingen heeft gedaan in de verwachting, dat de geinsinueerden te goeder trouw zouden nakomen de voorschriften door den insinuant aan de geïnsinueerden betrekkelijk de vei ling gegeven dat echter In deze verwachting de insinuant zeer werd teleurgesteld, doordat de geïnsinueerden zich niet ontzagen tegen die voorschriften en voorwaarden in, maatregelen te ne men, waardoor de insinuant in de on mogelijkheid werd gesteld de veiling te houden dat op al deze en meer andere gron den de insinuant zich gaarne bereid verklaart de veiling van het gezegde perceel te houden, mits vooraf tus schen hem en de geïnsinueerden wor de verstaan, omtrent de voorwaarden welke insinuant aangaande de veiling zal stellen en de verkoop worde be paald op tijd en plaats, die noodig zuilen blijken om een en ander naar beboeren te regelen dat de verdere redeneeringen van geïnsinueerden in het gezegd exploit betrekkelijk het huurcontract der no tarissen en de bepalingen, welke de zen onderling omtrent hét gebruik van „De Gouden Leeuw" hebben ge maakt als niet ter zake dienende, bui ten beschouwing kunnen worden ge laten weshalve mijn insinuant aan de ge- insinueerden uitdrukkelijk doet Aanzeggen dat hij zioh gaarne bereid verklaart de veiling van het gezegd perceel als notaris te houden, mits tusschen hem en de geïneinueerden omtrent tijd en plaats, alsmede de voorwaarden der veiling en van alles, wat daarop be trekking heeft0 vooraf uitdrukkelijk worde verstaan. Muziek in den Hout Muziekuitvoering op Zondag 4 Juli, des middags 2 1/2 uur, door Haarl. Muziekkorps, directeur de heer Ch. P.. W. Kriens. Programma; 1. Frères d'armes, Marsch, Tavan. 2. Ouverture Dfcs Deux Journées, Che- rubini. 3. 2'ème Valse de Concert, Godard. 4. Javot Ballet, Saint Saëns. 5. Ouverture Raymond, Thomas. 6. Umgaria Fantaisie, Tavan. 7. Fac- keitanz, Meyerbeer. Mr. P. Tideman over de Bloemendaalsche Gemeenteraads verkiezingen. Vrijdagavond trad Mr. P. Tideman, lid van den Raad van de Gemeente Bloemen daal, op in een samenkomst belegd door de afdeeling van den Bond van Vrij Liberalen en da Vrij zinnige kiesvereeniging te Bloemen- daal. In do zaal van het hotel „Welgele gen", die reeds voor het Juli ana-feest op Zaterdag met slingers van groen en oranje versierd was, waren tegen half negen ©en dertigtal toehoorders bijeen. Mr. Tideman opende de bijeenkomst wegens ontstentenis van den heer A. Menalda, voorzitter van de afd. van den Bond van Vrije Lib. Doze bespre king van een Bloemendaalsche Ge meenteraadsverkiezing was de eerste merkte de heer Tideman op, die voor zoover hij zich herinnerde, werd gehouden. Daarop zette de heetr Tideman het doel dezer bijeenkomst uiteen. Voor af zou hij met eenige algemeene be schouwingen de besprekingen inlei den om daarna in gesprekvorm eeni ge schriftelijk gestelde vragen te be handelen. Spreker ving daarop zijn algemee ne beschouwingen aan met een uit eenzetting te geven van de plaats van den Burgemeester en den Raad in een gemeente, waarbij hij tot de slotsom kwam, dat niet de Burge meester, als veelal gemeend wordt, het hoofd der gemeente is, maar dat dit is de gemeenteraad, voorgezeten door den Burgemeester. De begrenzing van de bevoegdhe den van den Raad en dóe van B. en W. is moeilijk te bepalen. Evenwel, de Gemeentewet bepaalt die grens vrij duidelijk.Wat nu den toestand in werkelijkheid betreft, merkt spr. op, dat de gemeenteraden van de groote steden vaak veel macht lieten aan B. en W. Daarvan komen zij thans meer en meer terug. Hierna schetste spreker eenige ty pen van Gemeentebestuur naar ge lang het meer of minder overwicht van den Burgemeester op den Raad en in de Gemeente. Sommige afgele gen dorpen hebben een bestuur, waar de Burgemeester door het aanzien, dat hij en zijn familie geniet, vrijwel een aileenheerscher is en de Raad slechts is een college, dat maar voor den vorm den wil der Gemeen teno ren uitspreekt. Zulk een bestuur kan natuurlijk zeer goed zijn; dat ligt rnSar aan den persoon van den Bur gemeester Door het zich uitbreidende verkeer raakt dit type echter uit den tijd. Thans besprak mr. Tideman de elscben, welke gesteld moeten wor den aan een goed raadslid. Zulk een persoon moet bezitten een groote gemeentelijke liefde, een soort vaderlandsliefde in H klein, dan een zekere mate van eerzucht can zich op die hooge plaats te handhaven. Daarvoor Is noodig ijver en opoffe ring, om de vraagstukken van Ge meentebestuur te bestudeeren. Daar enboven moet hij zedelijk onafhanke lijk zijn. Hij behoort dus niet in den Raad te zitten als vertegenwoordiger van een corporatie, omdait hij behoort te zijn een deel van een organisch ge heel, Als hij in den Raad zit, moet hij geheel opgaan in deze eenheid. Zijn beeld samenvattende, schet ste de heer Tideman een goed Raads lid als een man van ontwikkeling en beschaving, een man van karakter, zedelijke onafhankelijk van anderen. De Gemeentewet geeft door de be paling omtrent de periodieke aftre ding van de Raadsleden den kiezers gelegenheid den Gemeenteraad op een zoo hoog mogelijk peil te houden. BLOEMENDAAL VAN 1870 TOT HEDEN. Hierna trachtte Mr. Tideman een beeld te ontwerpen van de ontwikke ling der gemeente gedurende de laatste 30 jaren. Omstreeks 1870 was Bloemendaal, volgens sprekers voorstelling, een deftig dorp, in hoofdzaak protes tantse h. De Arasterdamsche patriciërs kwa men er zich des zomers vermaken op hun buitenverblijven; maar des win ters heer echte er een landelijke trust. De blijvende bevolking was afhanke lijk van de bezitters der groote bui tens. De geschiedenis van Bloemen daal was in deze jaren die der voor name families. Door de wijziging der tijdsomstan digheden en door de ontwikkeling van het verkeer kwamen zich echter meer neringdoenden vestigen. En het beeld van het oude BLoemendaal ver dween met den verkoop van Harten- lust. Daarmee vangt aan de tweede pe riode, de moeilijke overgangstijd, waarin dingen tot stand kwamen, die niet geheel door den beugel konden en later weer verdwenen, ofschoatf overblijfselen er van nog bestaan, of althans pas vóór korten tijd verdwa nen. Uit dien tijd dateeren woningbouw en uitbreiding van verkeerswegen. Dit was een tijdperk van veeJ strijd. Het Gemeentelijk beheer toon de zich, door zijn historische wor« ding, niet krachtig genoeg om den modernen stroom in goede banen te leiden. De gemeente maakte een cri sis van bedenkelijken aard door. De ontwikkeling, die geheel Neder land in die jaren doormaakte greep ook plaats in Bloemendaal, flauwer in Overveen em heed in 't klein In Vogelenzang. Nederland, opgeschrikt uit den dommel ging zich aanpassen aan de begrippen, die de moderner gevormde staten reeds sedert een i gen tijd huldigden. Daarmee trad het derde stadium in, waarin men thans leeft. Thans versplinterde het grondbezit zich door het ontstaan van kleine bui tens enz. Een stroom van meer steed- sche neringdoenden kwam in de ge meente. Mr. Tideman zocht daarop de vraag te beantwoorden of de samen stelling van dien Bloemendiaalschen Raad evenredig is aan de behoeften van de gemeente, volgens den zoo even geschetsten ontwikkelingsgang.. Daar 't spreker niet om personen, doch om beginselen en denkbeelden te doen was, trachtte hij zooveel mo gelijk niet-persoonlijk te zijn. Volgens de woonplaatsen der Ge meenteraadsleden kwam spr. tot do volgende verdeeling: Overveen 4 le den, Bloemendaal 4 leden, Vogelen zang 2 leden en Aerdenhout 1 lid. Opmerkend, dat de toon in den Bloemendaalschen raad een zeer wel willende is, em wordt ex al oppositie gevoerd, dan is de vrede weer spoe dig ge teek end. Deze opmerking maakte spreker, omdat de bespreking van de vraag: Waarom komen do beide vrijz. kieevereenigingen met vier nieuwe candddaten? een zeer de licate was. Dan ging spr. na, hoe er vroeger bij de Raadsverkiezingen overleg ge pleegd werd tusschen de Roomsch- Kath. klesvoreeniging te Bloemen daal en de Protestants che kiesvere niging te Bloemendaal. Spreker zelf was voor de eerste maal door die kiesvereenigimgen in den Raad ge bracht. De vorming van een anti-rev. kiesvereeniging te Overveen en het doortrekken van de antithese ook op gemeente-politiek terrein hadden evenwel dat overleg doen eindigen.. Overveen bood den strijd aan, Bloe mendaal heeft dien aanvaard. Naar de kerkelijke gezindheid der Raadsleden een indeeling makend, betoogde de beer Tideman, dat de verhouding van 6 5 van de Roomsch Katholieken tot de Protestanten Juist andersom behoorde te zijn in ver band met de verhouding onder de be volking. Dan achtte hij de vertegenwoordi ging van het bloemisten vak door 31/2 bloemist den heer Van Hooff reken, de spreker als een hal ven bloemist te sterk daar in den Raad maar lieeJ weinig over aangelegenheden de bloe misten betreffende wordt gehandeld. Daartegenover bepleitte spreker het zitting nemen in den Raad van een tweede deskundige in technische za ken. Vervolgens DE CANDIDATUREN besprekende, deelde de heer Tideman' omtrent den heer A. Menalda mee, dat deze, een bewoner van het Bloe mendaalsche Park, veel liefde koes tert voor de gemeente. Hij is iemand, die onafhankelijk is van iedereen, een persoon van meer dan algemee ne ontwikkeling, die de gave heeft de vraagstukken, die hem voorgelegd worden, vlug te overzien en zoowel in het bijzonder als in lt algemeen be lang der Gemeente zal werken. De heer Van Blankenvoort is een technisch ontwikkeld man met zeer stellige opvattingen, aan welke' eigenschappen hij een zeer groote be» scheidenhéid paart. Met bijna alge meene stemmen werd hij in de ge combineerde vergadering der beide kiesvereenigingen gecandideerd. De heer C. J. v a n Tienhoven, de zoon van den Commissaris der Ko ningin, ts door zijn vele relatie© een zeer gewenschte candidaat. Hij bezit een gewoon gezond verstand, is onaf hankelijk en heeft veel studie ge maakt van den landbouw. De heer De Petit is oud-officier

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9