Sanatogen Weerbericht Binnenlaat! Laatste Berichten Rechtszaken MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. x (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Bildt, 5 Juli 1900. Hoogste barometerstand 774.4 m.M. té Horta (Azoren) laagste 752.3 m.M. te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 6 Juli Wind zwakke tot matigen Zuide lijken lot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht i afne- glende bewolking, regen of onwocrs- uien. Temperatuur i geringe verande ring. i BAROMETERSTAND TE HAARLEM. Barometerstand hedenmiddag te 2 •hur 765 m.M. Vooruitgang. Vorig» ertand ie 2 uur 762 m.M. Thermometerstand tt Haarlem. Zondag 4 Juli ftoogst* gisteren .F, 70, Laagste heden nacht F. 55® Hedenmiddag IS uur F. 69° Maandag 5 Juli Hoogste gisteren F. 60c Laagste heden nacht F. 64* Hedenmiddag 12 uur P. 67° INGEZONDEN MEDEDEELINGEN k 30 Cts. par regeL KEIJSER'S MwmwniiQUBi!. ii Lange Veerstraat v door meer dan 7Ó00 Doktoren uit alle beschaafde landen c- schitterend beoordeelt ato hel best werkende verster kings- en 0 pfri ssch ingsoiid d al Geeft hei Ucbaam kreoht Versterkt de Zenuwen Veitellgliaartnapothekenondrogiiterfitn. Bfochorsa gratis en franco van d»n Osn. Vortöfii B. HARREN3TEG* C ÜB Hoerendracht, Amsterdam. Dir. L. Fadé, idem, idem. K. Bacher, idem, idem. Dr. Vogel, Rastett, idem, 5 pers.' Dr. F. Eltxbacher, Berlijn, idem, 4 pers. Dr. Jacobson, Amsterdam, Idem, pers. 13. Nathusiue, Idem, idem, 6 pera B. L. Gomportx, idem, idem, 2 p. F. L. Gransberg, idem, idem, 2 p. K. C. Honig Mz., Koog a. d. Zaan, Zeestraat 34, 9 pers. Mej. C. Tilanus, El speet, Zoestr. 7. Mej. ML C. G. Reijnvaan,, idem, ld., 2 pers. L. Hochhoimer, Blomberg, School- straat 11, 2 i>ers. R. von AmauLd, Berlijn, Zeestr. 24. Prof. G. Vogelidem, idem, 3 p. Mej. A. Binger, idenr idem. Freule Elirenberg, Sonderliausen, Pension Persévéransa. Struch, Amsterdam, idem, 2 pers. De Hond, idem, idem, 2 pers. J. Santeroos, idem, idem, 3 pers. A. Kallenborn, idem, Hoogeweg 72, 4 pers. J. J. P. Hallewasse, idem, 5 pers. Mevr. Wed. H. G. Rohling— Berger, Idem, idem, 2 pers. L. Romijn, idem. Haltestraat 15, 2 pers. Koetser, idem, Poststraat 6, 6 pers. W. van Raamsdonk Pzn., idem Haarlemmerstraat 24, 9 pers. A. de Lange, idem, Kruisstraat 7, 6 pers. Dames Mercier, Breda, Pension Quisisana, 2 pers. S. Kaufmann, Mannheim, idem. O. von Kampe, Buckeburg, idem. Mej. Geertsema, Blijham, idem. Mevr. BotjesGeertsema, idem, id. J. Philips, Glasgow, Hotel Groot Badhuis. Mej. Willmann Sagan, idem. J. Norter, Heerlen, Hotel d'Orange, 2 pers. Frau Oufitzcn, Berlijn, id., 3 pers. Schulte, Chariottenburg, id., 3 p. Hier wordt votxr de verkiezing tot raadsleden der heeren Kruysmulder, Platteed en Zwaan gewerkt met siga ren van bandjes met opschriften voor zien,- UMUIDEN. De wetten tot voorziening tegen be smettelijke ziekten en tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen, zijn gedurende één jaar In het goheele Rijk van toepassing op meningitis cerebrospinalla epedemi- ca. Overgeplaatst.. De kommies-verificateur der directe belastingen P. Boll is van IJmuiden alaar Amsterdam overgeplaatst; de heer C. J. vaal den Beid te Vlissingen is in gelijke betrekking naar IJmui den overgeplaatst, ter Vervanging van den heer P. Boll. ZANDVOORT, Zondag bezochten pl. min. 400 kin deren van de Waalsche Zondags school uit Amsterdam met hunne ge leiders onze plaats. In optocht en be geleid door muziek werd een wande ling door het dorp gemaakt en lang6 het strand. Jammer, dat het weer niet meewerkte, om dezen dag nog ge zelliger te maken voor de kleinen. On geveer half zes aanvaardde men de terugreis met extra trams. Door B. en W. dezer gemeente is vergunning verleend aan do Algem. NederL Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt" tot het houden van verlotin gen in het perceel no. 3 aan den Strandweg. Het op 30 Juni j.l. gesloten inschrij vingsregister voor de Nat. Militie, lichting 1910, in deze gemeente, bevat de namen van 40 jongelingen. Aan den heer Theophile Habló is verlof verleend voor don verkoop van alcohol houdenden drank anderen dan sterken drank in de winkels van de perceelen nos. 10 en 12 aan de Dr. Jbh. Mezgerstraat alhier. BevallenD. J. Keesman—Slagt- veld, d. Overleden E. van der Ven, 75 j., J. A. Bartel, 8 j. Aangekomen vreemdelingen A. Goetz, Wiesbaden, Pension Beau Rivage, 6 pers. Jacobi, Mannheim, Grand Hotel. M. de Neufvllle, Cronberg, idem, 6 pers. Jkr. Mr. A. Roëli, Arnhem, idem, 4 pers. L. Rutlingor, Frankfort a. M., id, 3 pers. F. Mors. Mem, Idem.- LANDBOUWTENTOON STELLING. Z. K. H. de Prins der Nederlanden is voornemens op 2 September a. s. een bezoek te brengen aan de Land bouwtentoonstelling te Gouda. Op dien dag zal oen Concoura-hippique plaats hebben. In de voornaamste straten vormen zich te Gouda comité's voor versiering der stad hij gelegenheid der Land bouwtentoonstelling, die, gezien het aantal inschrijvingen voor de ver schillende afdoelingon, schitterend be looft te worden. STAATSCOMMISSIE REDDINGSWEZEN. Heden zal eene algeraeene vergade ring gehouden worden der Staats commissie voor liet Reddingswezen op de Nederlandsche kust, onder voor zitterschap van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, hertog van Mecklen burg, ter vaststelling van het verslag der genoemde commissie. De vergadering zal gehouden wor den In het koninklijk paleis „Het Loo'h JUBILEUM GENERAAL KOOL. Luitenant-generaal A. Kooi, com mandant van het veldleger, die Zon dag dien dag herdacht, waarop hij vijftig jaren geleden tot officier werd benoemd, werd in een der lokalen van het militair bureelgebouw aan den Fluweelen Burgwal te Den Haag gehuldigd. Do jubilaris werd met zijn echtgenoot© en familie in dat lokaal ontvangen door tal van Ieger-autori- teiton en toegesproken door generaal Van Ermel Scheror als oud-lid van de commissie, welke zich onder de officieren van het Nederlandsche la ger gevormd had, tot aanbieding van een huldeblijk, bestaande in een fraai met zilver gemonteerde cassette, be vattende eeu groote gouden, zilveren en bronzen medaille met aan de eene zijde de door Pier Pander gemodel leerde beeltenis van den jubilaris en aan de andere zijde een toepasselijke inscriptie. Generaal Scherer schetste in een hartelijke toespraak de schitterende militaire loopbaan van generaal Kool, waarbij hij o.a. releveerde het feit, dat deze in 1901 voor korten tijd als minister optredende, de wet tot wij ziging van de militie wet in veilige haven bracht. Generaal Kool verklaarde zich diep getroffen door het hem aangeboden blijk van kameraadschap en betuigde zijn groote erkentelijkheid voor de gedachte, welke heeft voorgezeten om zijn beeltenis te doen vervaardigen in een medaille en exemplairen van die medaille ten geschenke aan te bieden aan alle korpsen van het le ger en aan zijn geboorteplaats, de stad Maastricht UITSPATTINGEN. Een der lezers van „De Tijd", die dezer dagon in het Rijk van Nijme gen vertoefde, deelt het blad het vol gende mede: „In het lieerfijke plaatsje op de grens van ons land, Beek, bij Berg- en-Dal, worden in den Iaatsten tijd walgelijke bijeenkomsten gehouden van eenige heeren, onder wie zich, naar men zegt, zelfs adellijke perso nen bevinden. Niet alleen, dat deze bijeenkomsten ergerlijke zwelgpar tijen zijn, doch men valt daarbij van de eene uitspatting in de andere. Luidruchtige bespotting van den godsdienst aan tafel is gevolgd door schietoefeningen or» ten crucifix en de meest schandelijke daden, ook mot dieren en aangekleed» poppen. De „heeren" zoeken hun „vermaak" door in het holle van den nacht, als wil de dieren, de wegen onveilig te ma ken en soms allen naakt op den open baren weg te ioopen. Men meende, dat het uit zou zijn, doordat het lokaal, waar zij bijeen kwamen, hun was opgezegd en ook de politie van Beek heeft menigmaal ge poogd de „heeren" te snappen. Toen verhuisden zij met hun hebben en houden tot even over de grens en thans hebben de „cavalieren", zoo noemen zij zich, een eigen gebouw en een befg gebouwd, op Duitsch grondgebied. Zij wenschten zelf hun „tempel" of „ridderzaal" te bouwen, doch moesten, toen het gebouw bijna uitsluitend van hout, nage noeg opgetrokken was, 't werk aan meer bevoegde handen overlaten, daar het dreigde in te storten. Met enkele dagen zal dit nieuwe broeinest van ongerechtigheid voltooid zijn en zullen de „ridders" hun heldendaden kunnen voortzetten.. DROOGMAKING. Met de droogmaking van de plassen de Koekoek en het Zwijnsleer, ter grootte van ongeveer 600 hectaren, gelegen onder de gemeenten IJssel- muiden en Grafhorst, is een begin gemaakt. Het stoomgemaal „de Ram- bonnet", aan den weg van Kampen naar Genemuiden, is in werking ge steld. TENTOONSTELLING TE BRUSSEL IN 1910. Op dez» tentoonstelling wordt, wat Nederland en Koloniën aangaat, het beste tentoongesteld, wat ons land op allerlei gebied oplevert. Ook in ver band met de plaatsruimte zal daarom van Nederlandsche inzenders alleen datgene worden geëxposeerd, wat aan bovenbedoelden eisch voldoet. Voor de machine-galerij, waarvan 1500 M2. voor Nederland is gereser veerd, is reeds alles in gereedheid gebracht onder leiding van den heer J. van Hasselt De plaatsruimte wordt gratis aan Nederlandsche inzenders verschaft, terwijl de Belgische spoorwegen wel is waar de volle vracht heffen voor zendingen naar Brussel, doch ze gra tis terugzenden. Ook de Nederlandsche.spoorwegen zullen ongetwijfeld nog wel Voordee- lige conoessiën doen. 39e VERGADERING DER NED. JURISTEN VEREENIGING. Tweede dag. Nu was aan de orde de beraadsla ging over liet vivielrechterlijke onder, werp, luidende Behoort in burgerlij ke zaken de cassatie te worden ver vangen door hooger beroep op een centraal college? Zoo neen, behoort dan de tegenwoordige regeling te worden gewijzigd Praeadviezen over dit onderwerp waren uitgebracht door mrs. J. A. A. Bosch, raadsheer in den Hoogen Raad en jhr. E. N. de Brauw, advocaat te 's-Gravenhage. Het bestuur had de volgende vraag punten gesteld I. Behoort ix). burgerlijke zaken, met handhaving in beginsel der opdracht van de rechtspraak in hooger beroep aan de Arrondissement-Rechtbank en de Hoven, de Hoog© Raad te blijven belast mét de rechtspraak In cassa tie? II. Zoó neen, behoort dan, in zaken, aangebracht bij de Rechtbank en vat baar voor hooger beroep, dit beroep te worden berecht door een centraal college III. Behoort bij handhaving der cassatie a. het niet aanhalen van een artikel een grond te blijven om het cassatie middel niet te onderzoeken? b. De Hooge Raad de rechtsgronden van het middel te kunnen aanvullen? IV. Behoort cassatie te worden toe gestaan. op grond van schennis of verkeerde toepassing a. van rechtsbeginselen aan de wet ten grondslag gelegd of uit het onder, ling verband harer bepalingen voort vloeiende b. van de koloniale weigering c. van de vreemde wetgeving d. van rechtsbeginselen in bet alge meen Vraagpunt I werd verworpen met 29 tegen 23 stemmen en 4 onthoudin gen, en vraagpunt II aangenomen zonder hoofdelijke stemming. De vraagpunten III en IV verva'leu dientengevolge. Vervolgens werd Den Haag airze- wezen voor plaats van bijeenk mis*, voor het volgend jaar. DE BURGEMEESTER VAN KORTENHOEF. We lezen in de Tel.: De aan 's-Graveland grenzende ge meente Kortenhoef is met haar bur gemeesters niet gelukkig. Is een vo rige burgervader, na jarenlang aan t hoofd der gemeente te hebben staan, zijn loopbaan geëindigd op 'n wijze, die het ambt niet tot eer strekt, ook de tegenwoordige burgemeester heeft door tot nu toe onverklaarbare onvoorzichtige handelwijze de aan dacht deur justitie andermaal op dit vreedzame dorpje gevestigd. De aan leiding tot de onverkwikkelijke histo rie is een twistvraag, veel overeen komende met de in "t Gooi zoo kwa lijk bekende geschillen der erfgooïers met dit verschil, dat 't than3 loopt over het eigendomsrecht dor gironden in den Korten hoefschen polder. De gemeente bezit in dien polder pl.m. 340 H.A. eigen grond. Vroeger werd altijd beweerd, dat die gronden be hoorden aan het fonds, bedoeld wordt het fonds voor de veengronden, be- heerend» de gelden, die alle bezitters van gronden in genoemden polder als waarborgsom op het Grootboek moeten storten. De gemeente-veonlie- den, dat zijn d»- gezamenlijke bezit ters der uitgaveen de poldergronden, zouden de winst der bewerking van die gronden van 340 H.A. althans in de gemeentekas van Kortenhoef moe ten storten. Dit gebeurt niet, en is ook noodt gebeurd, omdat het eig dom van die 340 H.A. aan de gemeen te wordt betwist. Het beheer van ket fonds was tot voor enkel» jaren in handen van eenige raadsleden. Daar door werd het uitzoeken dezer bezit- kwestie moeilijker. Toen echter die raadsleden, tevens beheerders van 't fonds, niet als raadsleden werden herkozen, kwam uit don Raad meer en meer drang, om der gemeente eindelijk in het bezit te stellen der opbrengst van haar eigendom. Eeni ge jaren geleden heeft een opmeting dor wegen plaats gehad, met dit ge volg, dat het kadaster moest toege ven, dat die 340 H.A. aan de gemeen te Kortenhoef behoorden. Daar het fonds steeds rijker werd en de gemeente ar niet al te rooskleu rig voorstond, besloot de Raad de kwestie grondig te onderzoeken en benoemde daartoe een commissie, bestaand» uit de beide wethouders, H. Grooteiklarst en S. G. Janssen, en het raadslid W. de Bree. De burge meester, do heer J. Warmolts, be weerde geregeld, dat bedoelde gron den geen gemeente-eigendom waren, doch feit is, dat de burgemeester op tredend» voor de gemeente, in de vergaderingen der gemeente-veen lie den zes stemmen uitbracht. Het was niet de vraag, wien die gronden toe komen. Ten slotte was hert. zoo'n war boel, dat Gedeputeerden van Noord- Holland, blijkbaar om aan den strijd een einde to maken, overschrijving der gemeentegronden op het fonds verlangden. De benoemde commissie ging, in opdracht van den Raad, naar het archief te Utrecht, onder welk» pro vincie Kortenhoef vroeger behoorde. De heeren gaven den ambtenaar van het archief de stukken, die in hun bezit waren, tor Inzage. Toen hij het eerste stuk had Ingezien, riep hij vol verbazing uit: „Heeren, er is bijgeschreven, desgevraagd kan de commissie hem niet zeggen, wie die bijschrijving had verricht." Daarop antwoordde de ambtenaar: „Ik wou niet graag, dat Ik het gedaan had." De commissie zette liierma haar onderzoek voor, en ontdekte, dat van het notulenboek van Kortenhoef bla den waren uitgescheurd, op andere plaatsen er van weer was bijgeschre ven. D» burgemeester wist toen de raadszitting begon, nog niets van diie ontdekking. De boeken zijm in beslag genomen. ZAKKENROLLERS. Vier te Groningen aangehouden Rotterdamsche zakkenrollers zijn ter beschikking van d» justitie gesh Zij hadden Verschillende goudien en zilveren horloges, waaronder met gouden ketting, buit gemaakt. DRIFTIG KIND. Twee jongens t» Harlingen, die met elkaar kaatsen om centen, kregen ruzie, over een verschil om één cent. Eén dor jongens ontstak zoo in woede, dat hij den ander met een mes in de buik stak, zoodat opneming in het verplegingsgesticht noodzakelijk was. De dader, 13 jaar, werd reeds aan een verhoor onderworpen. SPOORWEGDIEFSTAL. De Leeuw. Ct. schrijft: geruimen tijd werden dief stallen gepleegd uit don laatsten trein op de lijn LeeuwardenZwolle, zon der dat het den wachtmeester dew Kon. maréchaussee te Leeuwarden mocht gelukken de(n) dader(s) op te sporen. Ook alle maatregelen, door de directie van de S.S. getroffen, konden niet meer Licht in deze zaak brengéti, dan dat men tot de ontdok- king kwam, dat tusschen Heeren veen en Leeuwarden de diefstallen werden gepleegd. Vóór het vertrek te Heerenveen ni. werden al de goede ren, welke zich in de beid» goederen wagens achter den trein bevonden, opgeschreven en de deuren der wa gens verzegeld, terwijl bij aankomst te Leeuwarden direct werd vergele ken met den toestand bij vertrek te Heerenveen. Deze maatregelen kon den echter niet verhinderen., dat zelfs rijwielen, welke te Heerenveen aan wezig waren, te Leeuwarden bleken spoorloos verdwenen te zijn. Nadat nu sedert ongeveer 9 maan den niets meer werd vermist, ver dween de vorige week weer een pak, Inhoudende 1000 sigaren. De conducteur, die de goederen be geleidde, had het pak bij vertrek te Heerenveen nog gezien, was onder weg niet uit den wagen geweest, en vermiste bij aankomst te Leeuwarden toch het pak, zonder dat hij zulks kon verklaren. Bij een nauwgezet onderzoek bleek hot den wachtmeester, dat de dief stal te Wirdura was gepleegd. Toen werd in deze richting het onderzoek ingesteld, met het gevolg, dat als verdachte van den diefstal van bo vengenoemde sigaren werd aange houden de 21-jarige A. K., de zoon van den stationschef aldaar. Het jongmensch was nauwelijks één dag thuis. Hij had 9 maanden gediend en was met groot veirlof vertrokken. De sigaren, welke ergens waren vèTborgen, wérden ln beslag geno men. Na oen hardnekkig ontken nen, bekend» de dader ten slotte, waarna do wachtmea«tAr hem ter be schikking stelde der justitie. De vér- dachte werd hierop in het huis van bewaring ingesloten. Naar we vernemen, zij,n al meer goederen, verdacht van diefstal uit treinen, in beslag genomen, w. een rijwiel. ONGELUKKEN. Zaterdagmorgen werd te Rotterdam bij Feijenoprd een lijk opgevischt, dat later werd herkend als dat van den 33-jarlgen Postma, stuurman van de Groningsche boot „De Hunze I". De ongelukkige was Woensdag over boord gevallen en verdronken. Zaterdagmiddag is de 27-jarige spoorwegarbeider Willem van Laar bij het rangeeren op het emplacement van het station Apeldoorn tusschen den rapgeerenden trein en den buffer- stootheuvel gekomen. Hij was bijna onmiddellijk dood. Do verongelukte laat een vrouw en een kind na. ER GENOEG VAN 1 In de jongste Gemeenteraadszit ting te Den Helder werd mededeeling gedaan, dat van den heer J. C. S. Schokking een schrijven was ingeko men, waarin hij als lid van den Raad bedankte, daarbij als reden voor zijn ontslag opgevende, de verdorvenheid in politieke zeden daar ter plaatse. VERGIFTIGD. Toen de werkman G. J. Zw., wo nende in de Kazernestraat te Harden- berg, van zijn werk thuis kwam, had zijn vrouw een pot met soep gereed. Nadat ze daarvan genuttigd hadden, werden beiden zeer benauwd, waar om de zoon, die een weinig later thuis kwam, niet van de soep gebruik te. Terstond werd geneeskundige hulp Ingeroepen, waardoor men hoopt beiden in het leven te behouden. Door de politie is de pot met soep in beslag genomen. Prof. Bosscha. Naar wij vernemen is de toestand van professor J. Bosscha, de onlangs afgetreden secretaris der Hollandsche Maatschappij van Wetenschappen, nog steeds vooruitgaande. De patiënt bracht een rustigen nacht door. G e v. V o o r w. Een gummibal, aan het Politie* bureau- Een bril in étui, Asterstraat 13. Een gouden ktaderoorbedleitje. Kam perstraat 36. Een dameshandschoen, Nieuwe Groenmarkt 18. Een blijkbaar zieke hond, aan het politiebureau. Een sigarenkoker, Harmenjansweg No. 39. Een parasol, Zijlweg 76 rood. Eon kinderzak, Klaverstraat 24. Een duimstok, Z. B. Spaarne 52 B. Een be enen penhouder, Brouwers straat 7 A. Een fluweelen zakje met geld, Z. B. Spaarne 100 A. Een zwart hondje, A. L. Dyserinck- straat 52. Een geelharige hond, W. Pyrmont- straat 47. Een rozenkrans, Leliestraat 13. Een gouden medaillon mét portret, Breestraat 9. Een marinemuts, Ursulastraat No. 20 rood. Een dcublé kinderarmband, Kenau straat 8 ra. Een rieten mand, aan het Politie bureau. Een ceintuur, Gen. de Wetstraat No. 10. Verloren. Aangifte is gedaan van het ver- mfissen van een Ierschen setter. BsfgeriOke Sfaod Stoomvaartbsrïehtea HAARLEM. BEVALLEN Juli 2. J. C. v. OppenMortens, <Lj 4. A. Reckman—Kaptijn, d. G. M. WarrenJ ukes, d.G. de Jong—As ma, z. OVERLEDEN Juli 2. D. v. Maas, 76 j., Begijn»- steeg, 3. C. C.,2m, d. v. A. Sarlet, Assendelverstraat, M. v. Damme- Vernout, 46 j., Friesche Varkenmarkt, 4. T. J. Rozenheek, 71 j., Patientiestr., Mr. W. P. Wolterbeek, 76 j., Flora> straat, A. Brasser, 32 j., Korte la kenstraat, 5. J. M. Wolffenbuttel— Visscher, 62 j., Sophiastraat. SPAARNDAM. BEVALLEN: M. BroersBuis. d. VERDRIJVEN VAN WILD GEEN JACHTWETOVERTREDING. De landbouwers uit Mierlo (N.-B.) die te Helmond terecht hebben ge staan wegens overtreding der jacht- wet op het gehucht Lugchon onder Mierlo, en tegen wie vrij hooge boe ten waren geëischt, zijn allen vrijge sproken. Zooals dezer dagen werd gemeld, berustte de vervolging op het artikel der jachtwet, waarin straf wordt be dreigd, tegen het opsporen van wild, terwijl de gedagvaarden daartegen aanvoerden, dat zij het wild slechts verjaagd hebben, om hunne akkers daarvan te zuiveren. Amiterdamsche Bears. Openingskoersen van 5 Juli. LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577, De STAATSFONDSENMARKT was vast. Nederl. Certificaten 77 1/8, 91 3/4 7/8, Russen 901/2, 961/4, Consols 841/2, ZUID-AMERIKAANSCHE' STAATS FONDSEN. Peruanen 91/16 en 34 7/8, TABAKSAANDEELEN beter. Bind- jey 97, De li 436, Nieuwe Asahan 70, Rotterdam Deli 320, Senembah 370. PETROLEUMAANDEELEN willig. Koninklijke 426—8, ex divid., Moea ra Enim J98, Sumatra Palembang 165 3/4. MIJNAANDEELEN stil. Great Co- bar 118 1/2, pref. Paleleh 79. De AMERIK. MARKT opende vast: Atchison 114 3/4, Denver 47 5/8, Ehie 37 9/16, Kansas 45 1/4 e.n 72, Missouri 41 1/2, Rock Island 32 5/8, Southern Railway 30 7/8, Southern Pacific 131 3/4, Unin Pacific 194 1/4—5, Wabash 21 5/8, Steels 68 15/16, Carren 57 3/4. CULTUURWAARDEN vast: Vor stenlanden 182 1/2, Rescontre Ned. Handels-Mij. 178 1/4. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Menado, van Cal cutta naar Huilpasseerde 2 Juli Dover. Het stoomschip Koningin Wilhelmi- na, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 3 Juli te Singapore. Het stoomschip Zijldijk (Neptune- Lijn) vertrok 3 Juli van Rotterdam naar Baltimore. Het stoomschip Potsdam, van Rot terdam naar New-York, vertrok 3 Juli, des nam. 3 uur, van Boulogne. Het stoomschip Willehad, (Canada- lijn), van Rotterdam naar Quebec en Montreal, arriveerde 3 Juli, des v.m. 2 uur te Quebec. Het stoomschip Koning Willem III, van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 3 Juli Gibraltar. Het stoomschip Grotius, van Am sterdam naar Batavia, passeerde 3 Juli Perim. Het stoomschip Bengalen vertrok 3 Juli van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Gedé vertrok 3 Juli van Rotterdam naar Java. Het stoomschip F lores, van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 2 Juli te Port Said. Het stoomschip Bali, van Amster dam naar Batavia, passeerde 2 Juli Ouessant. Het stoomschip Amstelland, van Amsterdam naar Buenos Ayres, arri veerde 2 Juli te Rio Janeiro. Het stoomschip Prins der Neder landen vertrok 1 Juli van Paramorl- bo naair Amsterdam. Het stoomschip Prins Maurits, van West-Indië naar Amsterdam, arri veerde 3 Juli des ochtends 8 uur te Havre. Het stoomschip Prins Willem II arriveerde 28 Juni van Amsterdam te Paramaribo. Het stoomschip Prins Willem III yerirok 2 Juli vaar New-York naar "West-Indië. Gemengd Kleisws HET ONGELUK TE HOERDE. Een telegram maakt» melding van een ernstige gasonitsnapping te Hoer de in Westfalen, waardoor een groot aantal personen bedwelmd geraakten. Omtrent dit ongeluk wordt nader het volgende medegedeeld Van de hoog ovens, die in het oosten der stad lig gen, worden de zoogenaamde giftgas- sen in een groote, verscheiden hon derd meters lange buis, door de stad naar de in tegenovergestelde richting liggende Hermannshütte geleid. Vrij dagnamiddag werd de buis schoonge maakt, maar, naar 't schijnt, nadat die arbeid verricht was, niet weer ge heel dichtgesloten. Toen tegen 's avonds 7 uur weoi nieuw gas uit de hoogovens in de buis werd gelaten, stroomden de ver giftige gassen in de huizen van de Seekantanstrasse, die de gasleiding kruist en eveneens in de huizen van eenige naburige straten. Binnen wei nige minuten vielen de bewoners bij dozijnen bewusteloos neer en ook op de straten vielen velen in onmacht. Eindelijk werd de hulp der braud- weer en der politie ingeroepen, die de bedwelmden in de open lucht brachten. Daarna werden zij met brancards en alle beschikbare rijtui gen naar de ziekenhuizen gebracht. Het aantal bedwelmde personen wordt in 't geheel op een honderdtal geschnit, meest vrouwen en kinderen. In enkele "-©vallen werden gansche geünnen slachtoffers van het onge luk, dat betrekkelijk nog goed is af- geloopen, wa-nt Vrijdagavond Iaat was de toestand der zieken over het geheel bevredigend, zoodat men hoop koesterde, ze allen in het leven te be houden. Het ongeluk verwekte intus- schen groot» ontsteltenis. Duizenden stroomden naar de plaats des onheils, die zich op verren afstand door haar gaslnrht deed kennen. Ware het onge luk bij nacht geschied, de gevolgen zouden verschrikkelij*k gefeest zijn. INTERNATIONALE TOERISTENBOND. Te Kopenhagen is een internatio naal Toeristencongre® geopend, waaraan afgevaardigden uit ver schillende landen van Europa deel namen. Beraadslaagd word over da vorming van een internationalen Toe ristenbond en stichting van een inter nationaal bureau met vast personeel. In een bijeenkomst 4 Juli te Londen aanyan^-nde, zullen de besprekingen worden voortgezet ZEPPELIN NAAR DE POOL, In een vorig nummer is, in een te legram uit Berlijn, reeds het voor naamst» meegedeeld omtrent het plan van Zeppelin om bestuurbare lucht ballons dienstig te maken aan 't Pool- onderzoek. Inderdaad Ls zóo schrijft de N. R. Cf. het. punt waar -*-> haliortSiav- n. e als het ware de

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2