NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. 27 e Jaargang. No. 7984 Verschijn* dapefijk», twhnhe op Zo* aa raaetdagea. WOENSDAG 7 JDLI 1909 jy HAARLEM S DAGBLAD ABOHHBMBNTËS psa drib aAAHOBHi Voor Haarlem 1 1111/ 1JB Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente)J-J3 ftanoo per post door Nederland1.65 (««mdeiHJke nummersJUgK Oallustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en banco per post a® ADVBRTEHTlÊHi Vaa 1—5 regels 50 Cts.: iedere regel me» 10 Cis. Buiten het Haadan Tan 1—5 regeis /V~, elke regel me» ƒ0.20 Reclames 30 Cent per rcgeL Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advextsnti£fl van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing) 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie os Administraties Groote Oootstraat 55. MeifSdimmmaaa Tefclewroammer der Redactie 600 esa der Administratie 724. Dröetfjs Zolder Ëcüeaepsarae 6. felefooaaommer 122* Tod de plaatsing van advcrtenttën en reclames van bollen bet Arrondissement Haarlem in dit blad is uitslovend gemachtigd het Algemeen Binnen- Warmoesstraat 7078, Amsterdam. Telephoon Snterc. 6223. i ii iBirrn ii ii rflIMi iimii ■wnrmr-vgJ,"Tr°"2ra,"':TJ" i Buitenlandseh Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN.. EERSTE BLAD. AGENDA DONDERDAG 8 JULI. Gr. Kerki Orgelbespeling, 2—3 uur. Teylors Museum: 2e Zomer tentoon stelling, 114 uur. Broaigebouw: Reclame-Tentoooistel- ling4 Concert Haarl. Muziekkorps, i uur. Gouden Leeuw: Ledenvergadering y. P. N., 8 uur. Gr. Markt; Feestconoext Stafmu ziekkorps der Jagers, 810 uuir. Bloemendaal: Gemeenteraadsver kiezing. OM ONS HEEN Ne. 957. De Haarlemsche Diner^vereenlging. Voortdurend en zonder ophouden jierandert in de samenleving de ma ndei-, waarop ons huishouden is inge richt Zelfs gaan die wijzigingen in de laatste jaren bijzonder snel, al be merken we dat zoo niet, omdat we die goeden onder ons niet te na ge sproken de gewoonte van aandach tig om ons lieeoi te zien en te vergelij ken, veelal missen. Negentig van de honderd volgen elkaar maar zoo'n beetje en zien niet eens, dat ze and -n weg zijn ingeslagen. Hoe kort. geleden deed men in bur ger gezinnen, vooral op de dorpen, nog aan de slacht l Hoe kort geleden weixl es nog aan huis gewasschen en de inmaak tegen den winter als een van de allerbelangrijkste huishoude lijke zaken beschouwd. Worst maken en pens stoppen doet de moderne huisvrouw ai lang niet meer, voor de wasch heeft zij haar bleeker en het inmaken laat ze aan de fabriek over Wanneer haar dochter trouwt zijn er wel andere dingen te regelen, dan de linnenkast, waar hóór moeder en grootmoeder zooveel waarde aan hechtten. In enkele tientallen van jaren is er wel veel veranderd. In mijn jeugd was de bron van licht in huis en die van water er vlak bij, in den vorm van de petroleumlamp en den regen- waterbak. Tegenwoordig heeft e» gemeente, die wat beduiden wil, haar lichtfabrieken en haar waterleiding. Hoe langer hoe meer wordt het be moedigde voor de huishouding van buiten aangedragen de huismoeder bakt geen brood meer, breit geen kou sen of borstrokken meer. De fabriek kan dat beter, en, wanneer de waar de van den tijd in rekening wordt gebracht, ook goedkooper. En nu komt men aan gezinnen en personen van. zekeren welstand ook aanbieden, om hun middagmaal voor hen te koken en thuis te bezorgen. De Haarlemsche Diner-Vereeniging Ls opgericht. Voor onze stad moge dat een nieuwigheid wezen, Den Haag en Amsterdam bezitten al lang haar „Coöperatieve Keuken". Wanneer de oprichters in Haarlem van Dinerverceniging spreken, dan ls dat niet alleen uit streven naar zekere elegance, maar ook omdat zij nog iets anders willen, dan men in Amsterdam en in Den Haag doet. Dddr worden namelijk tot dusver al leen middagmalen aan huis bezorgd. Hier il men ook een eetzaal slich ten, waar de maaltijd kan worden gebruikt en daarom was de naam van „Keuken" in dit geval minder aantrekkelijk en ook minder juist. Artikel 2 van de statuten der Haar lemsche vereeniging omschrijft haar doel aldus Aan hare leden middagmalen te huis ie bezorgen. Hun gelegenheid te verschaffen, heit middagmaal in de eetzaal der ver eeniging te gebruiken. Zij tracht dit dool te bereiken door het vestigen van eene centrale kook plaats met eene daaraan verbonden eetzaal. Ik heb vroeger al eens een be schrijving gegeven van de Amster- Oamscne zaster ve reen i ging en eenl- ©en tüd geleden bracht ik ook een be zoek aan de Haagsche instelling. Met de meeste bereidwilligheid gaf de directrice ons inlichtingen het was onze vroegere stadgenoote, mevrouw Feikema, die zich indertijd ook voor de Haarlemsche kookschool, voor loopster van de tegenwoordige huis houd- en industrieschool, veel moeite heeft gegeven. Daar was men den tijd van pokkon en mazelen al te boven. De inrichting bloeide. Ze begon met niet meer dan honderd leden, maai- in het eerste bedrijfsjaar kwamen daar nog 120 bij. Diezelfde vooruitgang is natuur lijk ook in het aantal uitgezonden maaltijden op te merken. Mei 1908 werd de inrichting ge opend, de opgaven loopen dus over acht maanden. In dien tijd werden per dag gemid deld geleverd 83, 100, 118, 116, 111, 103 en 115 maaltijden. „De achteruitgang in de maanden October en November", zoo staat in liet verslag te lezen, „is te wijten aan de omstandigheid, dat veel afnemers wegens den minder gunstigen tijd tot uitgaan, weder hun middagmaal zelf gingen bereiden." Hierin ligt aanleiding tot cirit'iek, „Ha", zal men zoggen, „gingen die lichtzinnige Haagsche huismoeders liever wandelen, dan voor den pot zorgen Maar met uw welnemen, daar is ook nog een andere reden voor het succes van de coöperatieve keukon. Dat is de dienstbodenquaes- tie. Hoe iemand over die zaak ook denken raag, dat over 't algemeen de dienstbodeii minder dan vroeger aan een huishouden, waar zij dienen, hechten, meer geneigd zijn tot ver trekken wanneer haai- een kleinig heid niet bevalt, is voor ieder zicht baar. Welnu, menige huismoeder, die haar dienstbode vooral voor de keuken noodig heeft, tracht haar hulp te ontberen, door zich het middag maal te doen leveren uit een centrale instelling, coöperatieve keuken of di- nervereeni gin g. Zeker, zij kan dit ook nu bij een restaurant of van een kookvrouw la ten komen, maar daar zijn voor de meeste noensehen de prijzen op den duur te hoog. Want het spreekt van zelf, dat in den prijs juist het groote voordeel van de coöperatie schuilt. Voor dei. „goeden burgerpot", die geleverd wordt, is de prijs niet hoog. Voor vleesch, aardappelen, groente en toespijs zal berekend worden per persoon 0.38 met 1 ons vleesch, rauw gewogen, f 0.45 met 11/2 ons vleesch, 0.51 met 2 ons vleesch en 0.58 met 2 1/2 ons vleesch. Ook aan de vegeta riërs is gedachtzij zullen voor der tig cents ecu middagmaal krijgen zonder vleesch. Daarbij komt dan nog een dubbel tje voor het brengen en halen van de s, 2 1/2 cents voor het schoon ma- kon van de schalen, tenzij de deelne mer daarvoor zelf laat zorgen. Overi gens wordt men lid voor een gulden en is verplicht, minstens één aandeel te nemen van tien gulden, waarvoor drie procent rente wordt vergoed en dat bij uittreding wordt teruggege ven. In Den Haag is men al zoover, dat het kleine huis, waarvan mevrouw Feikema de voorkamer voor kantoor gebruikte en de achterkamer voor keuken was ingericht, wel spoedig zal worden verwisseld voor een eigen gebouw. Nu ligt zonder twijfel iedere huis vrouw, die dit leest, de vraag op de tong wat krijgt men voor zijn geld Zijn er verschillende menu's, waaruit ai keus kan worden godaan Neen, er is één maal en dat wordt geleverd aan luien. „Nu ja", heeft mevrouw Feikema mij toevertrouwd, „wanneer iemand een bepaalden te genzin in iets hoeft of wegens medisch voorschrift iets niet gebruiken mag, dan houd ik daar wel rekening mee." Maar overigens krijgen alle leden het zelfde. Precies als van de restaurant of de kookvrouw, die toch ook niet vraagt, wat de dames en heeren mor gen wenscben te eten. Laai ik eenige Haagsche menu's, die van 5—12 April, overnemen i MAANDAG Spinazie, kalfsgehakt, aardappelen, gort met pruimen. DINSDAG Kievietsboontjes, puree, varkemsvlcesch en gebakken spek, macaroni met bitterkoekjes. WOENSDAG Bruine soep met bal letjes, koud vleesch, snijboon en, aardappelen. DONDERDAGWitte ragout met kerry-rijst, gestoofde raapjes, koffie- pudding met vanille-saus. VRIJDAGRollade, aardappelen, raapstelen, rijst met bessensap. ZATERDAG Roode kool met ap pelmoes, aardappelen, rundergehakt en gebak. PAASCH-ZONDAG: Ossenhaas, tuin- boomties, aardappelen, broodpudding met witte wijnsaus. PAASCH-MAANDAG Gevulde kalfsborst, Brusselsch lof, aardappe len, gestoofde abrikozen. Meermalen werd ook visch of wild gegeven. Kreeg men soep, dan verviel de toespijs. Ziedaar wat de leden in Den Haag te eten krijgen. Dat ze er over tevre den waren, blijkt uit de toeneming van hun aantal. Wat de Haarlemsche plannen be treft, zoodra zich honderd leden heb ben aangemeld, steekt men in zee. Onlangs is een Circulaire verspreid, waarbij tot deelneming wordt uitge- noodigd. Ik kaa niet al de zestien namen en adressen, die daarop voor kwamen, hier afdrukken, maar wil tooh mededeeden, dat men zich o. a. bij mevrouw A. Cher LexC oenen, Scholars in gel 3, Dr. G. Nolst Tranité, Ged. Oude Gracht 31 en den heer J. G. Tuijtel, Bloemhofstraat 7, voor deelneming aanmelden kan. J. C. P. Stadsnieuws Ontsl a g en. Naar wij vernemen is de schoen maker Schuijff, die als bacillendra ger van meningitis oerebro-spinalis in het St. Elizabeths Gasthuis ter observatie werd opgenomen, daaruit thans ontslagen, nadat een driemaal, telkens met een week tusschenruimte herhaald bacteriologisch onderzoek, negatieve resultaten had opgeleverd. Hij levert dus geenerlei gevaar voor besmetting meer op. Ook zijn zoontje is bacillen vrij, maar blijft nog in liet gasthuis, wegens een long aandoening. Wij dealen dat, behalve om het feit zelf, ook hierom mede, dat Schuijff in zijn langdurige afwezig heid natuurlijk zijn vak niet heeft kunnen uitoefenen en nu wel gaarne weer aan den slag wil gaan. TENTOONSTELLINGS- MARSCH. Als een huldebewijs der leden van de Oud-Hollandsche Kapel is gister avond vóór den „ommeganck" op het marktplein van Oudt-Haerlem, aan den heer G. J. van Gasteren bo venstaande marsch opgedragen. T Is, zooals we gisteren al schreven, een compositie van den directeur der ka pel, den heer Carl Theodor Berger. Nadat de marsch geblazen was, ward drn heer Van Gasteren door den heer Berger de muziek ex van aange boden. Na een drietal fanfares klonk een donderend gejuich uit de verzamelde toeschouwers, dat geen efinde scheen te willen nemen. Zichtbaar ontroerd dankte de beer Van Gasteren voor de grootsche hul- debetooging. Dat het goede mar cheer io uziek is bewees de ommeganck, waaraan misschien nog drukker dan anders deelgenomen werd. EXAMEN HOOFDONDERWIJZER. De Minister van Binnenlandsclie Zaken brengt ter algemeene kennis, dat liet mondeling gedeelte van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonder wijzer zal worden afgenomen te Haarlem in het gymnastieklokaal der leerschool, verbonden aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers (in gang Sophiaplein), van 16 tot en met 20, van 23 tot en met 27 en op 30 en 31 Juli, oo 9 en 10, van 13 tot en met 17 en op 20 en 21 Augustus, telkens vaai des morgens negen uur af. Pensioen. Aan mejuffrouw C. J. M. Visser, leeraros aan de middelbare school v'oor mo.'sjes te Haarlem, is verleend een pensioen groot J 1136. Beëedi gin g. Hedeiimoz-gen is onze stadgenoot., de heer A. Gravestoin, door de recht bank beëedigd als burgemeester van Urk. DE AANSTAANDE RAADS VERKIEZING. Juist gisteren, op denzelfden dag dat ik mijn beschouwing gaf over de caudid aatètelling voor den gemeente raad, is een strooibiljet verschenen van de vrijzinnig-democratische kies- voreemiging en het Werkliedenver bond. De billijkheid schrijft voor, den hoofdinhoud daarvan nu mede te deelen. Hoewel niet gezegd wordt, dat de candidaats telling tegen de beide wethouders is gericht, wordt er toch aan herinnerd, dat de heeren Kruse- man gekant waren togen de zevende klasse. Dat dit om financieele rede nen geschiedde, vind. Ik in het biljet niet vermeld. Verder wordt de nadruk gelegd op de hervormingen van ons onderwijs door Mr. Thiol en de omstandigheid, «lat de bedde aanbevolen candidaten daarvan voorstanders zijn. Een der gelijke verzekering is ook te vinden in een advertentie in ons vorig nummer „mannen, waarvan wij overtuigd „zijn, dat zijde plannen van „Mr. Thiel tot verbetering van „het onderwijs met kracht zullen „steuren." Ik twijfel er niet aan, maar vraag alleen, cf het dé&rvoor noodig was, edgen candidaten te stellen Geen wethouder heeft in den Raad ooit zoo algemeen steun en roede werking on dervonden, als Mr. Tliiel met zijn ondorwijs-voorsiellen. Maar er meer. Ik lees nog in bet strooibiljet „Behalve deze belangen komen in aanmerking die van financieel en aard, zooals de bepaling van den gas- prijs. Fe vaststelling van het Werk lieden-reglement, dat reeds zoolang op zich liet wachten, en de uitvoe ring van het reglement op de arbeids beurs, zijn zaken van groote beteeke- nis. „Eene goede regeling van belasting heffing laat nog altijd op zich wach ten. Eene poging, om de kleinere inkomens eenigermate te ontlasten, mislukte door de houding der behou dende elementen in den Raad. „Waar de meest vooruitstrevende leden liu a steun gaven voor eene meer billijke belastingregeling, kon daarvoor geene meerderheid verkre gen worden en zal die ook in de toekomst uitblijven, wanneer niet zeer vooruitstrevende mannen in den Raad zitt ng nemen. „Door hen te steunen behartigt men de algemeene belangen der gemeente en voorkomt men, dat particuliere belangen (men denkc aan de telkens wisselende bestrating van den Wa genweg) op den voorgrond treden." Er zijn pogingen in den Raad ge daan tot verlaging van den gasprijs en tot invoering van een progressieve inkomstenbelasting. Beide voorstel len zijn gelukkig verworpen. Gasprijsverlaging immers zou voor alle ingezetenen verhooging meebren gen van inkomstenbelasting, progres sieve heffing van die belasting zou het percentage van tal van Inkomens opnieuw belangrijk doen klimmen. En dat percentage zal voor 1910 toch al 4.9 zijn Ging de Raad dus over tot de twee als gewerscht voorgestelde maatrege len, dan zou menige welgestelde wor den verjaagd, menig ander van ves tiging worden afgeschrikt en de al- gemeeiie toestand in Haarlem, tot ieders schade, zeer worden bena deeld. Iloe weinig begrip van practische gemeente-politiek moet wel hebben ©oheerscht bij den steller van dit strooibiljet Dat Ie wijziging van het werklie denreglement reeds lang behoorde te zijn afgedaan, dat do historie der bestraling van den Wagenweg een flater was acht ik juisL Maar het eerste kan de Raad niet hedpeu, en voor hot tweede was maar oen kleine meerderheid te vinden. Ook na de lezing van dit aonbeve- liugisgeschrift blijf ik van meeniiig, dat de vrijzinnig-democratische kiee- vereeniging en het Werkliedenver bond beter hadden gedaan, de kiezers met opmeuw naai- do stembus te jagen, J. C. P. ConcertopdeGrooteM arkt. Donderdagavond 8 uur wordt op de Groote Markt een concert gegeven door liet siaimuziekkorps dei- Jagers uit Den Haag, kapelmeester de heer W. Hendriks. Dit concert wordt de Haarlemsche burgerij aangeboden door de Rotterdamsche brandweer, die ter eore van het 25-jarig jubileum van baar hoofdman, den lieer M. M. Lourens, een feesttocht per stoom boot naai* Haarlem maakt, waar een feestdiner plaats heeft bij Brink- munn. Jurylid. Heden werd tot Lid der jury voor do Middenstandstentoonstelling 1909 te Amsterdam benoemd de heer Alex Huijkman. alhier. BUREELAMBTENAREN RIJKSWATERSTAAT. Zondag werd in „De Kroon" alhiex de algemeene jaarvergadering gehou den der Vereeniging van Bureelamb tenaren van den Rijkswaterstaat. Na afhandeling der verschillende zaken van meer liuishoudelijken aard, werd door den voorzitter eene breede uiteenzetting gegeven nopens de door liet hoofdbestuur der vereeni ging in het werk gestelde pogingen tot verkrijging van lotsverbetering, en wat daarvan het gevolg is geweest. Het aftredend hoofdbestuur, be staande uit de hoeren H. J. 13. Val ken to Zwolle, voorzitter; G. J. van don Bos, te 's-Gravenhage, onder voorzitter G. van Unen to Zwolle, secretarisJ. G. Soeter te 's-Graven hage, penningmeester, en C. C. Pull te Utrecht, algemeen plaatsvervan ger, werd herkozen. J abileum. Den 16en Juli a.s. herdenkt de Eerw. broeder Pamer alius den dag» waairop hij vóór 25 jaren in de H. Congregatie werd opgenomen. Thans is bij werkzaam in het ziekenhuis St. Joannes de Deo. O n b e w.o onde huizen. Jongens hebben blijkbaar iets tegen onbewoonde buizen. Dit móel men al thans afleiden uit de berichten over do „bombardementen" die er op ge houden worden. Nu heeft een onbe woond perceel in de Rozenprieolstraat weer zoo'n vuurproef moeten door staan. Al de ruiten onder en boven zijn verbrijzeld. Haarlemsche vereenigin- gen naar het concours. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan heeft de mannenzangvoreenl- ging „Zanglust" te Zaandam een zangwedstrijd uitgeschreven voor mannen- en gemengde koren. Uit onze stad nemen daaraan deel: het mannenkoor „Onder Ons", direc teur de heer Henri Pielage, en „Kunst door Oefening", directeur de heer Ca re! Phlippeaudeze beide in de 2de afd. mannenzang. „Proza en Poëzie", directeur de heer Henri Pielage, komt uit in de lste af dee ling mannenzang. In de 1ste afdeeling voor gemeng- den zang zijn het „Polyhymnia", di recteur de heer J. Wol torus Grooten- derst, en „Dindua", directeur de heer Henri Berghuis, die de eer van Haarlem moeten ophouden. In elke afdeeling is een extraprijs voor de beste uitspraak uitgeloofd. De heer N. H. Andriossen alhiex is lid der jury. Van 't Kantongerecht EEN EIGENAARDIGE OVERTRE DING. Een Haarlemmer moest naar Half weg en koos den spoortrein als ver voermiddel. Deze keuze heeft hem be rouwd. Hij kocht een kaartje naar Halfweg en stapte in een gereed- staanden trein. Maar... er zijn niet veel treinen, die te Halfweg stoppen 1 Do reiziger reed nu 't dorp voorbij, zonder dat de trein stopte. Wat moest bij doen Uit den trein springen is gevaarlijk aan de noodrem trekken om zoo'n onbe langrijke reden, kost meestal 25 gul den boete dus bleef hij gemoedelijk zitten. In Amsterdam werd hij door den controleur aangehouden en aange maand om bij te betalen, maar.... «ie reiziger had geen geld in den zak Toen werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt. Nu stoud de man terecht. De amb tenaar van het O. M. eisclite 1 gulden boete. Hij komt er dus voor een koopje af 1 DRANKWET-OVERTREDER. Een verlofhouder mag geen ster ken drank Ln huis hebben. Dit is een bepaling van de Drankwet, muar wil niet zeggen, dat alle verlofhouders zich daaraan onderwerpen. Zoo is 't met een verlofhouder aan de Heerenvest. De politie wist reeds lang, dat daar wel sterke dx*unk ge schonken werd, maar kcui in huis niets vinden. Op een dag, dat de verlofhouder zelf afwezig was, deed de politie weer een inval en vond nu in een gangetje een completen drankwinkel, te zamen 15 Liter sterken drank. De beklaagde zei, dat dit voor eigen gebruik was. De ambtenaar van het O. M. geloof de daar niets van, en eischte 5Ü gul den boete of 15 dagen hechtenis. GEBRUIK MAKEN VAN GEMEEN TEGROND. Eenige winkeliers uit do Drappe- ntesstraat en Botermarkt stonden te recht wegens het uitstallen van meu belen en aardappelen, voor de stoep jes voor hun huizen. Ze beweerden, dat die grond van hen is. De ambtenaar van het O. M. eisch ic wegens het gebruik maken van ge meentegrond twee gulden boete. (Zie verdex Stadsnieuws onder laat ste berichten. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Verkiezing. Gister had de verkiezing plaats voor 4 leden van den raad. Aftredend war ren de heeren A. Honig, J. II. M. van Houten, J. v. d. Eijken en Jansen Hendriks. 't Aantal uitgebrachte stemmen was 620, waarvan 6 van onwaarde. De candidaten verkregen 't volgend aantal stemmen: Honig 489, van Hou ten 490, J. Preyde 324, Van der Eyken 304, J. Tales 285 en K. v. Andel 230. Herkozen zijn dus de heeren Me nig en Van Houten. Gekozen heer J.< Preyde. In herstemming komen de heeren Tates en v. d. Eyken. HILLEGOM. Gisteravond was in café Floxa eene vergadering belegd dooi* die commis sie voor de Middenstandsenquête, vertegenwoordigd door den voorzit ter, baron Van Wijnbergen, en den Secretaris J. R. H. van Schaik. Deze bijeenkomst, waarin ongeveei een 50-tal ingezetenen aanwezig wa ren, was in H bijzonder belegd om den leider van de enquête in deze ge meente, de heer A. W. Nieberding, te installeer en, terwijl die gelegenheid tevens werd benut om in het algemeen de middeiislanders er op te wijzen* van welk een groot belang "deze en quête voor hen is en hun aan te be velen de vragenlijsten, die zullen wor den rondgezonden, nauwkeurig en spoedig in te vullen. Nadat do voorzitter op duidelijke wijze het doel dar enquête had uit- eengezet On do heer Nieberding aller medewerking had ingeroepen, wer den door verschillende aanwezigen nog enkele vragen gesteld, die doof den voorzitter werden beantwoord. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARN- WOUDE. Bij de Dinsdag alhier gehouden gemeenteraadsverkiezing werden uit gebracht 336 geldige stemmen van de 493 kiezers; de heeren B. P. Vink, J. Cos en A. Biesheuvel werden herko zen met 240, 218 en 208 stemmen; de twee candidaten der niet aangesloten kiezers de heeren J. C. Dijksen en K. Smit verkregen er 86 en 77. BEVERWIJK. Aardbeien. Men schrijft aan 't Hbld. Do aard beien verzend Ing is thans in vollen gang en menig mandje wordt 's avonds tusschen 4 en 7 uur rthn het station alhier afgegeven. De vrucht is dit jaar bijzonder mooi. Het koele weer in 't voorjaar maakte de plant sterk, terwijl de regen juist op tijd kwam en de gevreesde nachtvor sten tijdens den bloeitijd wegbleven. Waar eindelijk de zonneschijn in de laatste weken nog al eens door don kere dagen wordt afgebroken, rijpt alles geleidelijk aan en komt er met die opeonhooping van andere jaren. De prijzen blijven hoog met 28 cent per kg. begonnen, werd Dinsdag morgen nog 20 ct. betaald, terwijl die Dinsdagavond op 18 cent bleef staan. Vermoedelijk zal hij hierop voorloo- pig blijven, een flinke prijs voor den druköten tijd. Evenals andere jareu, wordt ook thans weder het meerendeel per snel- goederentrein naar Duitschland ver zonden. VOGELENZANG. Politiebond. Eerstdaags zal alhier in Hotel Woestduin vanwege die onderafdee- ling Kennemeriand van den Algemee. nen Nederlandsehen Politieband een vergadering worden gehouden ter ver kiezing van drie bestuursleden, een afgevaardigde naar de algemeene \ex- gadenug en liet behandelen van den beschrijvingsbrief voor deze vergade ring. Vooraf zal door do leden kun nen deelgenomen worden aan eerr schietwedstrijd op revolver. IJ POLDERS. Als gevolg van veel regen openbaart zich in de aardappelen, reeds nu de ziekte.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1