Weerbericht MEDEDEELINGEN VAN HET KONINKL. NED. MET. INSTITUUT. (OpgeinaaM voorm. 10.50 uur). De Bildt, 7 Juli 1909. Hoogste barometerstand 773.6 m.M. te Horta (Azoren)laagste 745.8 m.M. te Groningen. Verwachting tot den avond van 8 Juli Wind: Matige tot krochtigen Noord- Westelijken tot Noordelijken wind. Gesteldheid van de luchtbewolkt tot zwaar bewolkt, wellicht regen buien. Temperatuuriets koeler. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 üur 750 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 754 m.M. TheraiometerstaoÉ U Haarlem. Woensdag 7 Juli Hoogste gisteren 9 uur F. 61 &*agst« hedennaoht F. 64 Hoogste heden tot 18 uur F. 69 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cte. per regeL KEIJSEH'8 8«hoon«nmagaiyn, SI Langs Vesrstraei ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen D. S. Granaat, Amsterdam, Grand Hotel, 4 pers. P. S. Schleicher, Rotterdam, idem, 2 pers. E. Kruijn, Offenbach, id. Graf Wildung, Dresden, idem, 5p. Baronesse Vos van Steen wijk, Arn hem, idem. Deussen, Dusseldorf, idem, 2 p. M. Friese, Bremen, idem. Baron Creutz, Rosendaal, id., 6 p. Dr. S. Lachmann, Berlijn, idem., 7 pers. B. Neswalder, Nurnberg, id., 2 p. S. Marx, Mannheim, idem. L. Strafsburger, idem, idem. R. Hirsch, idem, idem. W. Goeschen, Frankfurt a. M. id. A. Loser, idem., idem. Dr. Landsberg, idem, idem, 5 pers: Dr. A. Jourdan, idem., idem, 4 p. L. Neumeijer, idem, idem, 2 pers. S. Guckenheimer, idem., idem, 4 p. E. Sulabach, idem, idem, 2 pers. Mr. de NeufviJle, Parijs, Pension ter Braake, 2 pers. Gold schmidt, Berlijn, Pension Bückmann, 7 pers. M. Koppius, Groningen, Zeestraat 13, 6 pers. Dr. E. Eckhaixlt, Homburg v. d. H., Pension Mundlienk, 4 pers. G. Heldt, Berlijn, idem, 4 pers. Mevr. Woudstra, Enschedé, Halte- straat 52, 2 pers. Mevr. Kromhout v. d. Meer, idem, idem, 2 pers. Mevr. Kr use, idem, idem, 2 p. G. H. Meijroos, Berlijn, idem. Mevr. S. Meijroos—Basting, Am sterdam, idem. Mej. II. Zeelander, idem, Pension Adm. v. Kinsbergen. Mej. Schrikker, idem, Pons ion Kern. Mej. Schenk, idem, Idem. M. Corper, idem, 4 pers. Fam. Janse, idem, Swaluestraat 11a, 4 pars. Chr. W. F. de Vos, Antwerpen, id., 4 pors. Dr. Werner Weisbach, Bellijn, Ho- lel Beau Site, 6 pers. Mevr. Wed. E. Woltman Elpers, Amsterdam, idem, 3 pers. C. Meijer zu Schlochtern, idem, Ho tel Belvèdere, 4 pers. E. Wolff, Duisburg, idem, 4 pers. G. Nielsen, Amsterdam, Hotel Gr. Badhuis, 2 pers. J. Vriesendorp, idem., Pension Hoogveld. Du Marchie v. Voorthuijsen, idem, Pension Vallo. Mej. Greve, Haarlem, idem. L. BranerBerlijn, Chariottenburg Hotel d'Orange, 5 pers. VERKIEZING VAN DRIE LEDEN VOOR DEN GEMEENTERAAD. Uitgebracht zijn 403 stemmen, waarvan 8 van onwaarde. Van de 395 geldige stembiljetten kregen de hoe ren A. C. F. Bückmann 8G, D. Drayor Gzn., 56, D. Driehuyzen 143, C. Kruys. mulder 90, A. v. d. Plas 142, N. J. Platteel 69, L. N. Weber 72 en F. Zwaan 274 stemmen. Direct gekozen is derhalve de heer F. Zwaan. Vrijdag 16 Juli zal een herstem ming plaats hebben tnsschen de hee- ren A. C. F. Bückman, D. Driehuy- *en, C. Kruysmulder en A. v. d. Plas. Binnenlaoé BOND VOOR STAATSPENSION- NEERING. Aan den vooravond van 't jaar- lijksch congres van den Bond voor Staatspensionneering, te Utrecht ge houden, deden Ln een huishoudelijke bijeenkomst de heeren dr. D. A. van Krevelen en Frans Netscher eenige mededeelingon van hun indrukken op hun reis naar Denemarken beko men ter bestudeering van het daar geldende stelsel van ouderdomsver zorging. Beide heeren zeiden het bin nen, enkele wekon uit te brengen rapport, waarin zij zulta, neerleg- gen ln hoeverre dat stelsel aan onze toestanden zal kunnen aanpassen, niet vooruit te zulleu loopen. De heer Van Krevelen deed ,in verband met het woord van koningin Emma: Laat ons groot zijn in alles waarin een klein volk groot kan zijn, uitkomen hoe dat koninklijk woord in Denemar ken ten opzichte van de ouderdoms verzorging wordt toegepast, hoe daar de ouderdomsverzorging beschamend beter is dan ten onzent, hoewel wij veel kapitaalkrachtiger zijn. Op één ding meende spreker echter thans reeds hij zonderen nadruk te mogen leggen, namelijk dat het oen onwaar heid is dat het Staatspensioen in De nemarken demoral iseerend zou wer ken, dat het vermindering van ener gie of verzwakking van volkskracht zou geven. De heer Netsclier legde bijzonderen nadruk op den democratischeu zin \-an het Deensche volk, zijn ordelie vendheid en bracht bijzondoren lof voor de welwillende wijze waarop tal van autoriteitern en hooggeplaat ste personen beide heeren hadden ontvangen en ingelicht. Eén onaan gename indruk was hun bijgebleven namelijk dat zij ter wille van ons land een beschamend stilzwijgen had den moeten bewarou, toeu hun vraagd werd: maar zeg ons nu ook eens hoe er voor de ouden Ln uw land wordt gezorgd? Voorts werd nog liet woord ge voerd door den heer G. L. Janssen die meende dat het oogenblik was ge komen dat eon meer academisch ge schoolde zijn vooraanstaande plaats in de Bondsbewegiug ging innemen. Als zijn conclusie van den afloop dei' verkiezing 1909 meende spreker te moeten zeggen dat liet Duitsche sys teem bij ons heeft afgedaan, en er ook door deze regeering Iets voor den armste zou worden gedaan. Dinsdag is de negende algemeene vergadering gehouden. De heer Prins oud-katholiek pastoor, te Haarlem, opeude deze druk bezochte bijeen komst, (101 afdeelingon waren ver tegenwoordigd) met er op te wijzen hoe voor deze vergadering het begin sel op den voorgrond geplaatst is. En waar het beginsel niet los te maken is van het werk der propagandisten en afdoelingen, bracht spr. hulde den arbeid van propagandisten en afdeelingen. Het beginsel van den bond besprekend, wee3 spr. er ver der op, dat meer en meer gelukki; de opinie ingang vindt, dat de zaak ook practisch uitvoerbaar is. BI ij loens het jaarverslag telde de bond op 1 Januari 1909 237 afdeelin- gen van 23.744 leden en 430 algemee ne leden. Aangesloten waren hoven- dien 66 bonden en landelijke veree- nigingen met plus minus 25.000 le den. Thans is de huidige sterkte van den hond aldus: 343 afdoelingen mei 28.966 leden en 430 algemeene leden en verder 70 aangesloten vereenigin- gen met 25.500 leden, zoodat met in begrip van de aangesloten vetreerai- gingen de totale Jedensterkto van den bond thans is 54.896. Als plaats voor de volgende samen komst werd Utrecht aangewezen. Aan de orde werd gesteld de motie- Utrecht, de wenschelijkheid uitspre kende, dat althans voorloopig propa ganda worde gemaakt voor het denk beeld: ieder Nederlander, die een doou* de wet te bepalen leeftijd heeft bereikt en wiens inkomsten beneden een door de wet te bepalen bedrag blijven, heeft zonder voorafgaande premiebetaling, recht op staatspen sioen op grond van zijn leeftijd en 't ontoereikende van eigen inkomsten. Aan de behandeling dezer motie gaat echter vooraf een voorstel- Utirecht tot wijziging van art. 1 dei- statuten. Art. 1 der tegenwoordige statuten luidt thans aldus: De Bond beoogt het tot stand komen eener wet, \^Barbij aan alle Nederlanders, zoo wel vrouwen als mannen, op een na der bij bedoelde wet aan te geven leeftijd recht wordt toegekend op een gelijk staatspensioen, zonder premie betaling, de kosten te vinden uit de opbrengst uit bestaande of nog te heffen belastingen. De wijziging be oogt den middenmoot van het artikel van „Nederlanders" af tot „leeftijd" te Lezen aldus: Nederlanders van een door, de wet te bepalen leeftijd en wier inkomsten beneden ©dn door die wet te bepalen bedrag blijven." Het hoofdbestuur ontraadde ernstig in zijn prae-advies op de motie en het voorstel Utrecht jn te gaan. Het voorstel-Ut/recht tot statuten wijziging werd ten slotte na ruime besprekingen met 79 tegen 19 stem men verworpen. Met groote meerderheid van stem men word een motie van liet hoofd bestuur aangenomen: Zij luidt als volgt: „De algemeene vergadering van den Bond voor Staatspension neering, gehouden 6 Juli 1909 te Utrecht, die beoogt (volgt art. 1 der statuien), lettende op de eenstem migheid, waarmede bij de voorbered ding van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal alle candidaten en alle thans geko zenen, voor zoover zij niet hij enkele candidaatstelling werden aangewe zen, zich verklaard hebben ten gun ste eener spoedige oplossing van het vraagstuk der wettelijke ouderdoms verzorging; van oordeel dat de daar door bij arme ouden van dagen op gewekte verwachting recht heeft op bevrediging; dringt er bij de regee ring op aan, ton spoedigste over te gaan tol het in 't leven roepen eener pensioenregeling zonder premiebe taling, aanvankelijk voor de aller- behoeftlgsten; besluit deze motie ter kennis te brengen van H. M. de Ko ningin, van de hooge regeering van de leden der beide Kamers der Staten-Generaal." Medegedeeld werd dat ln de vaca- tures-Posthuma ©n ds. Klein Was- si nk als leden van het hoofdbestuur zijn gekozen mevr. Le Grand-Goud- schaal, te Rotterdam en de heer Bouma, te Bolswa/rd. Het hoofdbestuur werd -vertier op gedragen de redactie van 'n volkspeti- tionmement op te stellen in den geest der zooeven vermelde motie. Verworpen werd een voorstel van de afd. Beverwijk, beoogende dat het hoofdbestuur zooveel mogelijk het ontstaan zou bevorderen van dis trictsfederaties en een reorganisatie van den bond tot stand zou brengen met de districlsfederaties als eenheid in plaats van de aideelingan, nadat de wenschelijkheid uitgesproken was dat het hoofdbestuur die zaak in stu die zou nemen. Ook een voorstel van Beverwijk in zake de af da-acht der contributies werd verworpen. Aangenomen werd een voorstel van de afd. Heemskerk, waarin het hoofdbestuur opgedragen werd, een prijsvraag uit te schrijven voor de beste toonee-lstukjes en voordrach ten, toepasselijk voor "3e propagan da van den bond. DE R. K. HANZE, BISDOM HAARLEM. (Vervolg van gisteren). Na Je pauze werden in behandeling genomen de concept-statuten van het fonds tot uitkearing bij overlijden. Ia de memorie van toelichting be antwoordt de commissie, bestaande uit de heeren Anton Bosse, J. H. Vloothjys, G. de Wolf en H. Peterse, de vraagKan een fonds, zooals dit, zich finaaicieel staande houden De commissie moet hierop bevesti gend antwoorden, gezien de resulta ten bij dergelijke fondsen. Ook is een uitgebreid rapport met wiskundige berekeoi'Lng ontvangen van liet Bu reau der K. S. A., uit welk rapport men kan aantoonen. dat een fonds, op dezen grondslag opgericht, zeker reden van bestaan heeft. De voorzitter bracht twee voorstel len :n stemming le. zal het rapport in zijn geheel op deze vergadering worden behandeld of niet er zullen op deze vergadering algemeene beschouwingen worden gehouden. Met 21 stemmen tegen 1 werd be sloten, alleen de behandeling der al gemeene beschouwingen op deze ver- adering te doeu plaats hebben. De geopperde bezwaren en wenschon liepen hoofdzakelijk over wijze van bestuursverkiezing, samen stelling bestuur, vergaderingen, lid maatschap, soort van leden, uitkee- ringen, bijdragen, tijd van ultkee- 'ng, enz. Tot twee leden van het hoofdbe stuur werden met algemeen© stemmen onder applaus der aanwezigen her kozen de heeren J. A. Verbeek en J. 1 Inters. Beide heeren na,men de her benoeming aan. De heer Visser bracht den voorzit ter A. J. Verheek een woord van gc- lukwensch voor zijn herkiezing, want wat de hond is, heeft hij in hoofdzaak te danken aan de energie en werk kracht van dezen voorzitter. Ook de hoer Buters werd met zijn herbenoeming gelukgewenscht. De vaststelling van het bedrag der contributie zal op de volgende jaar- ergadering behandeld worden. Als plaats der volgende jaarverga dering werd Schiedam aangewezen. Tot afgevaardigden naar het mid denstandscongres, te Amsterdam te houden, werden aangewezen de hee ren A. 3. Verbeek en A. Bosse. Over twee moties, waarover te Haarlem de stemmen staakten, werd nu een herstemming gehouden. Beide moties betreffen het oprichten van informatie- en incasso-bureaux. Pur- mereiul wil centralisatie. Hoorn zelf- tandigheid. De motie Purmerend werd met 15 tegen 2 stemmen aangenomen, zoo- dut de motie Hoorn is vervallen. HET MINISTERIE. Men schrijft uit Den Haag aan „De- Tijd" Naar met stelligheid wordt verze kerd, zal behalve Minister Sabron, die om gezondheidsredenen zal aftre den, ook Minister Idenburg heengaan. Deze zou namelijk den heer Van Heutsz opvolgen als gouverneur-gene- aal van Nederlandsch-Indie. Ora- trent Mmister Nelissen, wiens ge zondheidstoestand eveneens te wen- schen overlaat, schijnt tot dusverre niets met zekerheid bekend te zijn. DE BRAND IN HET RIJKSMUSEUM TE AMSTERDAM. Omtrent de vermoed el ijke oorzaak van den brand in de Rijksnormaal- ichool voor Teekcaionderwijs, geves tigd ln het Rijksmuseum te Amster dam, meld' men, dat hier aan on voorzichtigheid gedacht moet wor den. Er zijn namelijk bij een nader onderzoek tal van afgebrande luci fers trevonden. OVERLIJDEN VOORMOLEN. Men seint ons uit Den Haag Alhier Js in den ouderdom van 53 jaar overleden de heer W. Voormolen, oud-hoofdcommissaris bij de politie te Rotterdam, vvien in April jongst leden door de Regeering werd opge dragen, het bekende administratieve onderzoek in te stellen, of de Papen- drechtsche politie aan redelijke oischon voldoet, ONTHULLING De „Nieuwe Crt." meldt, dat Ma- Ihilde Westmeijer over eenige dagen een brochure zal uitgeven. dar gemeente zullen gestort worden en voldoende zijn voor de uitvoering der werken. De heer Treub achtte oen voorzich tig oordeel in deze netelige quaestie geraden. Doch de Raad zou z.i. een uitspraak in een of anderen zin heb ben te doen. De hoofdzaak was: zijn ér feiten bekend geworden, waardoor een tweetal leden van den Raad to kort zijn geschoten Ln wat de burgerij in billijkheid van hen verlangde. Do heer Hoejenbos had, het bleek uit het feitelijk antwoord van den wethou der, niet den juisten vorm gekozen. AlLe bijwerk deed schade aan do quaestie, waarom het vooral ging. Spreker's indruk was, dat de hoe ren Van Liefland en Janse zich niet haddon gerechtvaardigd, do poging daartoe was een te zwakke. De heer Van Liefland beriep zich op het ont vangen van architecten-loon; de heer Janse had betoogd, dat hij vrij uit ging. Dit was te veel of te weinig. Beide hoeren hadden niets gezegd. Hij, spr., beschuldigde de hoeren niet en voornamelijk n.et van datgene, waarover de heer v. Liefland een on derzoek wildo. Het bewijs was niet te leveren, dat hij (v. L.), misbruiken had gemaakt van zijn kennis van dé tails bij onderhandelingen met de ge meente. Daa-rom ging het ai iet. Van meer belang was, of de heer Van Lief land ontslagen was van zijn borgtocht voor een groote hypotheek, als gevolg van een regeling met de gemeente Daarop was met ja of neen te ant woorden. Van belang was, met stuk ken bewezen te zien, of zij even hoo ge provisies hadden gekregen, wan neer zij geen Lid van dien Raad waren geweest en de regelingen met de ge meente niet waren tot stand geko men. Van het antwoord hing het ant woord af op de vraag, of de heeren begrepen hadden, dat men geen twee heeren kon dienen. Spr. zou zijn tegen ©cn voorstel tot schorsing, op grond van art. 26 dor Gemeentewet, omdat men daarover een onzuivere stemming zou krijgen De leden moesten zelf begrijpen, dat, wanneer hun antwoord onbevre digd bleef, zij als raadsleden onmo gelijk waren geworden. De heer Van Liefland zeide, dat de eerste vraag, door den hoer Treub gedaan, niets had te maken mot de overeenkomst met de gemeente. Hij was echter bereid te antwoorden op alle vragen, die de heer Treub en an deren in handen stellen van B. en W.; hij was bereid zijn correspondentie over te leggen. En wat de tweede vraag betrof, kon hij bewijzen in al le geval hetzelfde bedrag te hebben ontvangen, voor loon. De heer Janse herhaalde, dat hij zoo zuiver stond als wie dan ook in den Raad. De vraag van den lieer treub was slim gesteld, misschien wel met eerlijke bijbedoeling, doch was zóó niet te beantwoorden met ja of neen. Spr. herhaalde nogmaals, dat hij fair had gehandeld en zich n:iiets te verwijten had. Hij had ©r genoeg van (misbaar op de tribune) en hij wilde ook geen commissie. De voorzitter, wethouder Jansen, dreigde met ontruiming der tribune. De heer Hoejenbos, ropiiceerend, meende, dat door wijziging van het bouwplan van Wijk VII, h©t depot van 410.000 moest beschouwd wor den als een maximum. Voor spreker stond het vast, dat de heer Van Lief land financieel betrokken was in Wijk VII, niet alleen als architect. De verdediging van den heer Van Liefland was er dan ook geen. De heer Van Liefland, ontving make laarsloon, geen loon ais architect; do heer Janse, die toevallig geen archi tect was, zou op die manier nog de zondebok van den heer Van L. wor den! De heer v. L. had nu niet, als vroeger durven beweren financieel niet betrokken te zijn bij Wijk VII. E©n goed onderzoek, officieel, door Gedeputeerden, kon alleen worden uitgelokt door een besluit tot schor sing van den heer Van Liefland. Met can herinnering aan de voor ©en paar jaren bij de Raadsverkiezingen ge voerde actie tegen bouwgrondspecu lanten, besloot spreker. Er werden ©enige voorsteilen ge daan om een commissie te benoemen. De heer Treub bleef elke motie of elk voorstel thans verkeerd achten, llij wilcLe de stemming uitstellen tot een volgende vergadering, in den loop van deze maand, om de heeren Janse en Van Liefland in de gelegen heid te stellen zich te disculpeeren. Spr. deed een voorstel in dien geest. De heer Van Liefland was het met deze wijze van doen niet eens. Hij was beschuldigd men moest bewij zen bijbrengen. (Stemmen: Neen, neenl) De motie-Treub wordt zonder stem ming aangenomen mi de vergadering gesloten. Laatste Berichten die evenwel door de bewoners zelf ge- bLusoht werd, door het werpen van zout op het brandende roek R. K. Bijzonder On der wij De 11e algemeen© vergadering der vereeniging van hoofden van R. K. bijzondere scholen ip het bisdom Haarlem, had in het Brongebouw plaats. Vooraf werd door den ©ere voorzitter, Mgr. A. J. Brouwer, in de St. Joseph kerk een H. Mis voor de overleden leden opgedragen. Do vergadering werd geleid dooi den heer M. L. van Gernort. In zijn openingswoord herdacht hij het af sterven van Mgr. Spoorman en schet ste zijn groote verdiensten, eveneens herdacht hij rector Wil lom an en twee overleden leden, Nijpols en Van Voort De secretaris bracht rapport uit iner liet ambulmitisme. Hierover werd debat gevoerd. De heer L. J. De Pater liield een rede over „het zingen jOp onze scholen". I>eken Stoffels, als eerelid toegetre den, woonde de vergadering bij. KANTONGERECHT. UITSPRAKEN: Heden werden de navolgende uit spraken gedaan: A. N. M. S., te Haarlem, overtre ding Wapenwet, 10 boete of 10 da- en hechtenis, met uitlevering van 't ©weer, of voldoening der waarde ad 5 bij niet voldoening hecht, van 10 dagen. J. H., te Heemskerk en G. P. J. B te Haarlem, overtreding Woningwet, 3 boete of 1 dag hechtenis. 11. B., te Heemskerk, overtreding Leerplichtwet, 3 dagen hechtenis. C. J. van B., zwervende en M. P., te Zandvoort, in dronkenschap de orde verstoren, 6 dagen hechtenis. M. Q., te Amsterdam, hazardspel houden, vrijgesproken. J. v. Z., te Beverwijk, de hulp weii geren van hem door de openbare maclit gevorderd, ten einde behulp zaam te zijn bij het arresteeren en overbrengen van een persoon, 5 boete of 5 dagen hechtenis. H. v. d. B., te Haarlem, een dier op kwellende wijze vervoeren, vrij gesproken. N. M., zwervende, een paard op een weiland laten loopen, 3 boete of 3 dagen hechtenis. C. l'A., te Breda, iets uit een gebouw op straat werpen, 5 boete of 5 da gen hechtenis. L. P., te Zandvoort, straatschende rij, ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis. J. K., te Haarlemmermeer, een paard onbeheerd laten staan, ƒ5 boe te of 3 dagen hechtenis. C. A. Z., te Haarlem, en 5 ande ren, rumoer verwekken, 5 boete of dagen hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis. A. v. W., te Zandvoort en 7 ande ren, loopen op verboden grond 1 boete of 1 dag' hechtenis, 2 boete of dage,n hechtenis, f 3 boete of 3 da- en hechtenis en 5 boete of 3 dagen hechtenis, en J. D. te Bverwijk, vrij- .esproken. H. M. B., te Haarlem, en 5 ande en, overtreding A. P. V. Haarlem, resp. 1 boete of 1 dag hechtenis, 2 maal 0 50 boete of 2 maal 1 dag hechtenis, en 3 boete of 1 dag hech tenis en F. J. F. te Haarlem, vrijge- proken. II. J. J. te Haarlem, overtreding A. P. V. Velsen, 1 boete of 1 dag hech tenis. P. J. D., te Hevea-wijk en 2 anderen, overtreding A. P. V. Beverwijk, f 1 boete of 1 dag hechtenis. .1 U., te Bloemendaal, overtreding A. P. V. Bloemendaal, 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. II. B., te Amsterdam, en 2 ande ren, overtreding A. P. V. Zandvoort, 1 3 boete of 1 dag hechtenis, de beide anderen 1 boete of 1 dag hech tenis. R. A. J. B., te Amsterdam, en A. J. N., te Amersfoort, overtreding Mo- torverordening Heemstede, 10 boe te of 4 dagen hechtenis, en ƒ10 boe te of 5 dagen hechtenis. L. v. d. M., te Amsterdam en H. M., zwervende, overtreding A. P. V. Ilaarlemmerliede en Spaarnwonde, beiden boete of 1 dag hechtenis. M. v. S., te Ilaarlemmerliede, op den spoorweg loopen, 2 boete of 2 dagen hechtenis. A. Z., te IJmuiden, en 2 anderen, overtreding Provinciaal Reglement., 2 boete of 2 dagen hechtenis. 2 maal 2 boete of 2 maal 2 dagen hechtenis en 1 boete of 1 dag hechtenis.. J. J. M. B., te Haarlem, zonder rij bewijs rijden, 5 boet© of twee dagen hechtenis. F. O., te Haarlem, rijden zonder licht en valsche naamopgave doen, 1 en 1 5 boete of 1 en 10 dagen hechtenis. J. G., te Haarlem en tien anderen, «Ion zonder licht, no. 1 ƒ2 boete of twee dagen hechtenis, de anderen 1 boete of een dag hechtenis. Voorts werden er nog 15 personen veroordeeld wegens openbare dron kenschap tot drie dagen hechtenis, en plaatsing in eene Rijkswerkinrich ting voor den tijd van 1 jaar, 5 boe te of drie dagen hechtenis, ƒ3 boete of drie dagen hechtenis, en ƒ2 boete of 2 dagen hechtenis. Bezoek „Leidui n". Door de leden van den Aig. Ned. Typ. Bond, afd. Haarlem, zal Zondag, onder leiding der commissie van maatschappelijk werk, 'n bezoek wor den gebracht aan de waterleiding der gemeente Amsterdam. De leden ver trekken per electr. tram naar Aerden. hout, om vandaar naar de Oranjekom te wandelen, waar de bezichtiging aanvangt. DE BESCHULDIGING TEGEN DE HAAGSCIIE RAADSLEDEN. Gister werd 't debat over de inter- pellatie-IIoejenbos hervat. De heer Lely zei, met de meeste stel- Schoorsteenbrandje; ligheid te kunnen nvytedeeler, dat de Gietermorson had in con perceel ln Westlandsche Hypotheekbank de Zuidpolderstraat, waar een water- 410.000 in kas heeft, die door de j 6I1 vuurnering in is gevestigd, een maatschappij „Zandoord" in de kasvrii hevige schoorsteenbrand plaats, .Internationale Anti-Militaristische Vereeniging", wien ten last© was ge legd opruiing en zulks aan de hand van een in den „Soldaten-almanak" geplaatst artikel, waarin o. a. de volgende geïncrimineerde woorden voorkwamen „Wij richten dus tot u, soldaterij do portinente vraag Is het voor u een bezwaar uw medemensch, die u nooit it*3 misdeed, te vermoorden Zoo ja, raadpleegt dan in de eerste plaats de stem van uw geweten ori weigert fier weg aan ieder, .lie het u mocht hevelen, op uw medemensch te schieten, of do wapens tegen hen op te nemen." De oisoh Van het O. M. luidde hier op 1 jaar gevangenisstraf. Overwegende, dat het gepleegde verzuim ton opzichte van de dagvaar ding, gelijk door beklaagde aange voerd was, geen reden tot nietig-ver- klariug opleverde, omdat hij daar door niet in zijn verdediging geschaad is gewodreu, dat het opruiend karak ter niet wordt opgeheven, wanneer beklaagde zich slechts tot een groep van soldaten heeft willen richten, wier zienswijze toch reeds tot onge hoorzaamheid voert, gezien artikel 131 van het wetboek van strafrecht en 214 van het wetboek van straf vordering, veroordeelde de rechtbank bekla.vrde J. YV. Smit tot een gevan genisstraf voor den tijd van drie maanden. telegrammen DE ZAAK EULENBURG. BERLIJN, 7 Juli. (Reuter). De be handeling van de zaak-EuIenburg is heden begonnen. Dadetijk nadat met de behandeling begonnen was verklaarde de be klaagde, dat hij de behandeling niet kon volgen. Daarop requireerde de procureur- generaal Preuss de inhechtenisne ming van den beklaagde, daar deze verda-.ht wordt van simulatie, of ten minste, dat hij zich door hot gebruik maken van eenig middel kunstmatig in een toestand brengt, die hem het volgen der behandeling onmogelijk maakt. HEEMSTEDE. Door den rijksveldwachter v. Zeelt en den gemeenteveldwachter Pronk is Zaterdag een rijwiel in beslag ge nomen, dat voor tien maanden al hier ontvreemd is. Men heeft het oog op een verdachte. Rechtszaken ANTI-MILITARISME. Door do 4de kamer der Amsterdam- sclie rechtbank werd uitspraak ge daan in het anti-militaristische pro ces, ge-voerd tegen den 44-jarigen winkelier Jan Willem Smit, voorzit ter van het landelijke comité van de Amsterdamsebe Beurt. Openingskoersen van 7 Juli 1909, LABOUCHERE OYL'NS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No 577. De S'J AATSFONDSENMARKT was onveranderd. Nederl. Certificaten 771/8, Russen 1909 90 7/8, Russen 1906: 96, Hope's 84 1/2. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 91/8 en 35 3,8. TABAKSAANDEELEN lusteloos Bindjey 98, Deü 438, Medan 231, Nieuwe Asahan 75, Rotterdam Deü 330, Senembah 385. PETROLEUMA ANDEELEN willig voor Koninkl. Koninklijke 425/6, Moe ara En im 1831/2, Sumatra PaLem- bang 1531/2. MIJNAANDEELEN weinig affaire. Great Cobar 1151/2. De AMERIK. MARKT opende iets luier: Atchison 114 1/4, Denver 47 1/2, Erie 36 7/8, Kansas 45 5/8, en 72 1/4, Missouri 41 1/4, Rock Island 32 5/8, Southern Railway 30 3/4, Southern Pacific 132, Union Pacific 194 1/2—195 Wabash 21 7/8, Steels 68 3/16, Cairren 56 3/8-56 11/16. C. Marine 7 3/4, Prof. Marine 23 1/2. CULT UURWAARDEN: Vorstenlan den 181, Rescontre Ned. Handels-Mij. 178 5/8. Marktnieuws Haarlem, 7 Juli 1909. Kaasmarkt. Aangevoerd 13 stapels, tellende 2046 kazen, wegende 3926 kg., ƒ27.50—ƒ24. Op de heden alhier gehouden vee markt waren aangevoerd en verkocht: Koeien 1 stuks, 190. N. Kalveren 29 stuks 8—11. Schapen 32 stuks 16—22. Lammeren 59 stuks, ƒ8— 14. Paarden 1 stuks. Bargeriyke Stand HAARLEM. ONDERTROUW D 6 Juli. J L. Vogels en C. A." Spook. 7 Juli. W. J. Oolders en C. Smits. F. M. J Roest en C. W. H. van Roon. A. W. Troll en J. Crama. A. Bakker en C. K. Boer. A. van Egmojod en B. Hendriksma. GETROUWD 6 Juli. J. H. Schliehe en M. J. Lin deman. 7 Juli. E. Boeree en C. J. Henseo. P. Zwart en C. M. v. d. Putten. A. Janse en H. van der Schaar. BEVALLEN 5 Juli. G. Geerevliet, geb. Laros, d. 7 Juli. Jonkvr. J. G. S. Stroband, geb. Lochmann van Königsfeldt, d. M. van Loon, geb. De Jong, z. OVERLEDEN 6 Juli. G. J. Dutscher, 82 j., Maer- ten van Heeinskerkstraat. C., 10 uren, zoon van J. G. Hommers. 7 juli. F. Blattry, 75 j., Maerten van Heem ske rk Slraa t. SCHOTEN. Bevallen J. NegermanV. d. Hulst z. G. v. <L Bijl—Folbeda, z. Overleden: J. Wisman, 5 J. Kerk en School ACADEMISCHE EXAwENS. Leiden. Bevorderd tol doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de heer J. C. Brons, geboren t© 's-Gra- venhage. Amsterdam. Geslaagd voor hei doet. ox amen in de geneeskunde de heer J. H. Teunisse. Leiden. Geslaagd voor het docto raal examen in de Staatswetenschap pen mr. Rueb. GER. KERKEN. Beroepen te Uithulzermeeden (Gro ningen) ds, M. Elzinga te Groote- gastte Ter Neuzen ds. J. Jansen te Burum. Aangenomen het beroep te Kiel-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2