HAARLEM'S DAGBLAD. TWEEDE BLAD. De Vangst in de Haven Stadsnieuw FEUILLETON DONDERDAG 8 JÜLI 1909 OM ONS HEEN No. 958. De Gemeentebelasting. I. Burgemeester en Wethouders heb ben ons doen weten, dat het noodig zal zijn ever 1910 een percentage van 4.9 te heffen van onze plaatselijke directe belasting naar het inkomen. Die tijding is met het tegendeel van vreugde ontvangen. Deels omdat dus alweer oen grooter deel van ons in komen door <len f'scus tot dekking van de algemeen© kosten wordt op gevorderd en anderdeels, omdat het percentage in de laatste jaren maar voortdurend neiging tot klimmen ver toont en er geen enkele reden ls, om aan te nemen, dat wij dezen keer de laatste verhooging hebben beleefd. •Niet zonder bezorgdheid vragen ve len zdch dan ook af. waar dat naar toe moet en of liet niet hoog tijd wordt, maatregelen te nemen, om dit percentage zoo al niet te verlagen, dan toch op de tegenwoordige hoogte :te houden en verdere sltijging daar van te beletten. Mocht aanvankelijk verwacht wor den, dat hulp zou komen van do rcpeering uit Den Haag, haar belas tingplannen geven niet den indruk, dat er voor Haarlem oehig belangrijk Voordeel uit te halen zou zijn. Het meest afdoende middel, een verhoog de Rijksuitkeering per hoofd aan de meest noodlijdende gemeenten, komt onder de talrijke vormen, die de re geering aanaeeft, niet voor, zoodat wij, tegen wil en dank, wel weer ge noodzaakt zijn onze aandacht te schenken aan onze plaatselijke in komstenbelasting en te overwegen, of daaraan wellicht nog te wijzigen, dat 'is te verbeteren valt. Helaas, deze stof is niet bijzonder kneedbaar. Slechts op twee manieren kan verhooging van de opbrengst ver kregen worden, namelijk door ver hooging van het percentage of door stijging van liet belastbaar bedrag. Het eerste is daarom uit den booze, omdat wij, ingezetenen van Haar lem, er naar moeten streven, dat onze stad een begeerlijke woonplaats blijve voor gegoede personen, die zich kunnen vestigen waar zij verkie zen. Van dat desideratum voert een stijgend percentage ons voortdu rend verder weg en ik vrees, dat wanneer wij eenmaal het percentage 5 hebben overschreden een cijfer, dat nu eenmaal wordt beschouwd als te zijn de grens, die eon gemeente liefst niet naderen moet, maar zeker niet mag overgaan Haarlem zal worden gerekend tot do duro steden, waar men zich maar liever niet ves tigen rnoet. Liever dus de belastbare opbrengst verhoogd. Maar hoe Wie wijst ons een paai' dozijn millionairs, dat bin nen onze landpalen wil komen wo nen Op hen te wachten zou even dom zijn, als de man deed, die zijn dagtaak in den steek liet, omdat hij in de loterij speelde en er vast op rekende, dat hij morgen of overmor gen wel een hoogen prijs trekken zou. De vraag blijft dus over kunnen wij niet zonder dergelijke fortuintjes do som van het belastbaar vermogen in Haarlem vergrooten Zeker, ik weet wel, dat Burgemeester en Wet houders met hunne ambtenaren de aanslagen met groote zorgvuldigheid bepalen hot ligt voor de hand, dat zij daarbij van dezen en genen meer malen nuttige wenken ontvangen. Maar toch heeft het mij altijd toege schenen, dat deze manier van op making der kohieren de ware niet 'kon zijn. De Leden van het College zelf zijn overkropt met bezigheden, de ambtenaren verblijven ophet Stadhuis, terwijl het juist voor de velerlei inlichtingen aanwijzingen, opmerkingen en waarnemingen, die het ware inkomen van don belasting schuldig© bepalen, zoo nuttig zou zijn, dat zij ve<el onder de menschen verkoerden. Kortom, allen die met den aanslag belast zijn, hebben vele andere bezig lieden dan die. Voor de moeilijke taak van eens anders inko men na te gaan zou daarom mijns in ziens een speciale tak van dienst moe ten worden ingesteld. Te Arnhem kent men een dergelij ke contróle. Het blad „Gemeentebe langen" van 15 Januari 1909 bevat oen artikel van C. B., voortgezet in het nummer van 1 Februari, waarin, belangstellenden de resultaten van haar werk kunnen vinden. Sprekende van een statistiek over do cijfers dor plaatselijke belasting gedurende 1902 tot 1906, merkt de schrijver op „als een roode draad loopt door de gehee ls statistiek de juistheid van den in 1877 door een raadslid gegeven, doch eerst 25 jaar later opgevolgdon raad, om „een controleur voor de gemeen telijke belastingen aan to stellen." Wie zal ooit kunnen becijferen, hoe veel de gemeentelijk© schatkist ge derfd hu eft, door hem een kwart eeuw ui den wind te slaan, wanneer men thans ziet, dat de belasting in 1897 zuiver opbracht 338.500 (per centage 2.96 en in 1906 432.000 (per centage 3.312, doch eigenlijk even hoog als in 1897, wanneer men in aanmerking neeant ©on voor de belas tingschuldigen voordeeliger bereke ning van het belastbaar inkomen)." Zoo ging het te Arnhem. Zou het in Haarlem anders gaan Meent men, dat er in de Geldersche hoofdstad méér dan bij ons pogingen zijn ge daan, om den fiscus op zijn aandeel te beknibbelen Jaren geleden heb ik gebruik gemaakt van de gelegen heid, om in de kohieren den aanslag na te zien van personen, wier inko men ik meende ©enigszins te kunnen bepalen. Welnu, van verschillende cijfers heb ik verbaasd gestaan. Niet één v:el mij mee, maar verschillende vielen bitter tegen. En waarneer wij eerlijk, ronduit, onder vier oogen, elkaar moesten verklaren, dat naar onze meening de belasting niet ont doken wordt, wie zou daarvan dan de verantwoordelijkheid op zich dur ven nemen Wie onzer heeft wel niet eens den man ontmoet, die zich in een vertrouwelijk oogeniblik liet ontval len, „dat hij nogal schappelijk was aangeslagen", met oen glimlachje, dat van uitgewonnen tientjes sprak Wie boorde niet eens een buurman, een neef of een kennis zeggen, dat hij er voor bedankte, zijn juiste inkomen op te geven, „omdat toch niemand het deed Neen waarlijk, wij hebben in Haarlem geen reden, ons trotsch op de borst te slaan en te zeggen, dat wij braver zijn, dan de Arnhemsche broeder. Het foppen van den fiscus is eeoï algemeen© liefhebberij, een soort van sport, die de Nederlandsche be lastingbetaler met plezier beoefent. En dat alleen een speciale, voortdu rende, deskundige contróle dat voor de gemeenschap nadeelige spelletje kan verstoren, blijkt uit de in Arn hem opgedane ervaring. „Men kan", zoo schrijft C. B. tn het bovenaangehaalde artikel, „uit de 32 tabellen tallooze bewijzpen opdiepen voor de stelling, dat een rtfet vakma tige behandeling van het kohier op schade voor de gemeente uitloopt, terwijl het omgekeerde haar groote lij ks baat. Van 1897 tot 1901 loopt d© opbrengst per hoofd der bevolking, bij een heffing van 1 pet., langzaam ach teruit; daarentegen is zij in 1906 hooger, dan zij sedert 1907 ooit was, waarbij in acht te nemen valt de sterke terugvalling in 1902, als gevolg van een andere berekening -van het cijfer, waarover betaald werd. Ge heel dezelfde gunstige resultaten doen zich voor ten aanzien van het gemiddelde inkomen en het belast baar inkomen per hoofd der bevol king. Ook treft 't, hoe het omtnv or der- baar bedrag, hetwelk niettegenstaan de de geringe klimming in het aantal aanslagen, van 1897 tot 1901 steeg, van 1902 op 1906 enorm is gedaald, terwijl het aantal aanslagen zoo aanwies." Ziedaar de ervaring van een an der. Moeten wij in Haarlem ons daar aan niet spiegelen Te meer, omdat verhooging van de belastbare opbrengst, behalve voor de gemeente, ook zelfs voor den belas tingschuldige een voordeel is. in een volgend artikel zal ik deze schijnbaar gewaagde stelling nader toelichten. J. C. P. Saitenlandsch Overzicht HET VLIEGEND SPOOKSCHIP IN ENGELAND. Eenige maanden geleden deden in Engeland (en vandaar werden zo ver breid als sensatie-nieuws over geheel Europafantastische verhalen de rondo. Nacht na nacht werd op ver schillende plaatsen van het Britten land een vliegend schip gezien. De vreesachtigen staken de hoofden bij elkaar en kwamen al spoedig tot de conclusie, dat dit niet anders kon zijn dan een Duitsch luchtschip, dat des nachts kwam spioneeren. Ér werd immers gewerkt met reusachtige zoek lichten.... Er waren ook andere men schen, die niet meer aan spoken en dus ook aan geen spook-luchtschepen gelooven. Ze verwezen de zonderlinge verhalen van de nachtelijke wande laars naar 't sprookjeslandof be weerden, dat do wandelaars boven bun whisky waren geweest en zich in die opgewondenheid wat verbeeld haddenl Maar... zijn er dan geen nuchtere nachtelijke wandelaars in Engeland? Er kwamen zooveel menschen, die beweerden, 't spookschip gezien te hebben, en die allemaal voor misbrui kers van whisky to houden, word wat te dwaas. Toon kwam de oplossing 1 't Waren kleine ballonnetjes, die door een far brikant voor reclame waren opgela ten. Een zonderlinge reclame! En dan do verhalen ever de grootte van hot luchtschip over do zoeklich ten.... De nachtelijke luchtschip-zieners werden uitgelachen I En nu -— nu krijgen ze toch gelijk 1 Er is werkelijk zoo'n vliegend lucht schip geweest, dat 's nachts over En geland hoeft gevlogen. Maar... geen Duitsch 1 noen, een Engolsch fabri kaat 1 Niet ver van Londen woont Dr. Boyd, iemand die zich voel gold ©n moeite heeft getroost voor het luchtr vaart-probleem. Hij is do uitvinder van dit nieuwe Engelsche luchtschip. Aan een journalist vertelde hij In Maart, April en Mei deed ik 's nachts welgeslaagde proeven mot mijn lucht schip. Op 18 Mei hebben bewoners van Belfast in Ierland op groote hoogte boven hun stad gezien een -donker li chaam, dat een schitterend licht had. Bij die gelegenheid doden wij onzen langsten vliegtocht over hot Iersch kanaal, wat wij met tail van bewijzen kunnen staven. Waar wij het kanaal overstaken, is do afstand van kust tot kust ongeveer negen mijl. Wij deden don overtocht in één nacht- Steeds vliegende met eea gemiddel de snedheid van 32 mijl per uur. De vorm v.an mijn luchtschip is behalve aan mij, slechts aan enkelen bekend, die tot geheimhouding ver plicht zijn.. Het schip is lang 120 voet en hoeft machines van 300 paardekrachten een groot verschil met het Zeppelin- schip, dat 446 voet lang is en machi nes heeft van 220 paardokracht. Een ander ding van be teekenis zijn de schroevende machine heeft er thans vier, doch het aantal kan ver meerderd worden tot 32. Ik kan me devoeren en ik heb medegevoerd drie man en genoeg petroleum, on geveer 600 gallons, die 1400 mijlen kan duren. Gedurende acht jaren heb ik voor mijn proeven meer dan 20.000 pond sterling besteed en de reden, dat ik nu spreek is, dat het geheim niet lan ger kan bewaard worden en sterker schouders den last nu van mij over dienen to nemen. De dokter vertelde verder, dat hij het Ministerie van Oorlog van zijn uitvinding in kennis had gesteld en dat dit officieren zou zenden om proe ven te nemen. Op hun verlangen zal hij zijn luchtschip verlengen tot 200 voet, en de krachtmachines verhoo- gen tot 500 paardekrachthet aantaJ schroeven zal ook worden vermeer derd en dan verzekert dr. Boyd een snelheid van 45 mijn per uur, een me de voeren van 1200 gallons petroleum ©ix een ruime gelegenheid om acht' passagiers te kunnen medevoeren. Het schip heeft drie paar wielen, zoo dat het op deax grond kan voortbewo gen worden als een reusachtige auto mobiel. Dr. Boyd vertelde verder, dat de verhalen van de menschen; die op verschillende tijdstippen en op ver schillende plaatsen beweerd hebben het luchtschip 's nachts te hebben ge zien, dat hij boven die plaatsen met zijn luchtschip is geweest. Hij is nu een paar dagen geleden naar Boulog ne geweest om een plaats uit te zoe ken, van waar hij in zijn luchtschip den tocht over het Engelsoh Kanaal zal kunnen wagen. De spookluchischip-zieners hebben dus gelijk gekregen. Nu kunnen zij 1 actionMaar alle Engelschen la chen nu. Thans hebben ze immers ook een Zeppelin... De F.ngelschon blijken nu op luchtvaartgebied niet eens zoo achterlijk, als ze voor enkele dagen zelf dachten 1 DE EULENBURG.KOMEDIE. Gisteren plaatsten we een telegram dat de behandeling der zaak Eulen- burg was aangevangen en dat de pro cureur-generaal de inhechtenisne ming van den beschuldigde vroeg om- dut deze verdacht wordt van simula tie of ten minste, dat hij zich door het gebruik maken van eonig middel kunstmatig ia een toestand brengt, die hem het volgen der behandeling onmogelijk maakt. Toen we dit bericht ontvingen, dachten we: nu gaat men einde- I ij k den juisten weg bewandelen Helaas, 't is bij één stap op dien weg gebleven Het hof besloot Eulenburg terstond in 't gerechtsgebouw te laten onder zoeken door de geneesheeren. Tijdens dit onderzoek had de be klaagde een ernstigen aanval van hartzwakte; na het hervatten der be handeling verklaarden de deskundi gen, dat de beklaagde niet in staat was de behandeling te volgen. Het hof besloot daarop het proces voor onbepaalden tijd te verdagen. De procureur-generaal trok zijn ver zoek om den beklaagde in hechtenis te nemen, in. Nu gaat de vorst weer naar zijn slot We willen niet twijfelen aan de ziekte van Eulenburg, maar.... merk waardig is de loop van zaken wel DE FINANCIEELE HERVORMIN GEN IN DUITSCHLAND. De Rijksdag heeft gisteren met 188 tegen 170 stemmen en 3 onthoudin gen, de door de commissie voorge stelde belastingen op meelmolens en de uitvoerrechten op steenkolen ver worpen. Thans zijn dus de drie, door do fi nancieel© commissie voorgestelde en door de regeering onaannemelijk ver klaarde ontwerpen de Kotierungs- steuer (de beursbeiosting), de uitvoer, rechten op kolen en de belasting op den omzet van molens voorgoed ver worpen.: Zoo gaat t dus goed met de finan cieel© hervormingen. Von Bülow kan gauw naar huls tee gaan 1 Wie zal DUITSCHLAND'S NIEUWE RIJKS KANSELIER ZIJN ,Do pers in 't land onzer Ooster buren gaat voort namen van candido- ten te noemen. Van regeeringswege wordt evenwel nog niets losgelaten. Moet 't een verrassing zijn ONTEVREDEN VLAMINGERS. De Antwerpsche gemeenteraad heeft een rumoerige zitting gehouden ter bespreking van de quaestie met ma joor Albrecht. Eerst werd de volgende motie in gediend ,„D© gemeenteraad van Antwerpen, handelend in hot belang der openba re orde, gezien de talrijke wetsover tredingen, waaraan Majoor Albrecht zich schuldig heeft gemaakt en de on populariteit, die hij daardoor ver wierf gezien de gewelddaad, die hij heeft gepleegd, gelast het college, bij den minister aan te dringen op ont slag van den majoor, daar deze on geschikt is om zijn ambt te vervul len." Burgemeester de Vos weigerde deze motie "in stemming to brengen als zijnde van persoonlijken aard, het geen aanleiding gaf tot zulke heftige tooneelen, dat de voorzitter de zaal deed ontruimen en de zitting schor ste. Nadat hij in zijn kabinet achter eenvolgens niet de leiders der verschil lende fracties gesproken had, stelde de heer De Vos na heropening der zitting een nieuwe motie voor^ lui dende „De gemeenteraad van Antwerpen, handelend in het belang der openba re orde, gezien de wetsovertredin gen, die aan majoor Albrecht worden verweten, gezien de beroering, die daardoor in de stad is ontstaan, ge last het college aan den heer minis ter te verzoeken, de gewenschte maat regelen te nemen, ten einde de ge moederen tot bedaren te brengen. Deze motie werd met 31 stemmen tegen 1 stem aangenomen. Majoor Albrecht is nu wel haast verplicht ontslag te nemen I RUMOER IN DE ITALIAANSCHE KAMER. 't Is buitengewoon rumoerig in de Kamer geweest. Nadat de afgevaar digde Golaganni had uitgeroepen: „De oud-minister Nasi is veroordeeld omdat hij zich eenige waardelooz© voorwerpen heeft toegeëigend, men moest thans de senatoren, de afge vaardigden en den minister, die schuld hebben aan de maritieme overeenkomsten, gerechtelijk vervol gen", wierp zich de minister van pos terijen op den spreker en stompte hein met de vuisten. Er ontstond een algemeen© vechtpartij en den minis ter, die door zijn vrienden werd te- gengehoudeu, werden de kleederen van" het lijf gescheurd. Er heerschte een ontzaglijk rumoer. De tribunes werden ontruimd en de zitting werd opgeheven, onder algemeen© opge wondenheid, die zich bleef uiten in de omgeving van het paleis der Kamer. Fraaie toestanden 'T LEGERVRAAG3TUK IN BELGIë. Het regeeriugsontwerp op de leger- organisatie lieft de loting op15,400 families geven jaarlijks een zoon om ingelijfd te werden. (Vrijwilligers ma ken broers van dezelfde familie vrij). Kerkelijke vrijstellingen blijven be houden. De opheffing van het rem- plac an ten stelsel wordt niet voorge steld. DE TSAAR NAAR POELTAWA. Da Tsaar ia vergezeld door eenige grootvorsten, door minister-president Stolypin en den hofminister, naar Poeltawa vertrokken, waan de fees ten ter gelegenheid van den 200en ge denkdag der overwinning op Karei XII van Zweden zullen plaats heb ben. RUSSISCHE TROEPEN NAAR PERZIë. Volgens een bericht uit Teheran zou er op 6 Juli een geheel© flotllje stoomschepen met Russische solda ten, ten getale van 3000 infanteristen en 800 kozakken, aan boord, te En zeil in Perzië zijn aangekomen. Deze versterking der Russische troepen wekt groote ongerustheid hij de Perzische revolutionnaire strijd macht, die te Kherrau is bijeenge trokken. AARDBEVINGEN, Te Rognes (Zuid-Frankrijk) werd Dinsdagavond weer een aardbeving gevoeld. Een onbesclmjflïjke paniek heerschte, de bevolking bracht den nacht door op het open veld. Ook werd te Rogue d'Antherm een schok gevoeld. KINDERFEEST IN DE BRON. De Oudt-Haerleuische geveltjes heb. ben Woensdagmiddag een derde kin derfeest voor haar „muren" gezien, 't Enkele regenbuitje nu en dan deed de vreugde niet verflauwen en on vermoeid is door de kleinen den gan se hen middag gedanst. Ook nu was de leiding weer opgedragen aan de heeren Martin, die zich van hun moeilijke taak voortreffelijk kweten. Een zekere bezieling schijnt van hen uit te gaan, waai- zij meedoen stijgt de vreugde al meer en meer. Onder de opwekkende muziek van do Oud-IIoilandsche kapel, die zich in deze dagen zoo kranig weert, wrd een heel program afgedanst. 't Be gon met een kruispolka, maar 't meeste succes had toch wel de „Pas des patineurs". Toen die werd afge kondigd steeg er 'n juichkreet op uit de kinderschaar, en 't plankier kon bijna allo danslustigen niet bevatten, die de schaatsenrijderspas meo wil den maken. Tal van oudoren stonden bij-zij geschaard, die met bolangstel- lteg do vorderingen hunner kinderen in do edele danskunst aanschouw den. De rood-wit-blauwe en oranje- vlaggetjes, die intusscheu waren uit gedeeld, deden 't hunne er toe om kleur en leven aan 't woelig-bont too- noel bij te zetten. De rateltjes, die do kinderen later ontvingen, rikketikten je bijna doof. Maar toch, niemand keek er boos, als 'n ondeugendo knaap ineens aan je oor ratelde, boo ze gezichten kent Oudt-IIaerlem niet Daar is alles vreugde en vroohjkhoid, een opzij zetten van de dagelijksche zorgen van 't leven, en een mee-feest, vieren eu een meegenieten met do kinderen. Al maar door ging 't dansen, ter afwisseling een ommeganck er tus- schen. Als "n lint van vreugd trok de kinderschaar rond den Bronge bouw-bi in, zingend en juichend ia blij genieten. Voor kalme promenades bestond geen ambitie; die gingen weldra over in een algemeen woest- wilden galop. Maar aan alles komt een eind. Toch hielden de kinderen niet op, dan na een driewerf herhaald hoezee voor do heeren Van Gasteren en Cliabot, die toch eigenlijk do grondleggers van dezen genotvollen middag geweest zijn. Daarna speelde de Oud-Holland- sche kaj>el het Wilhelmus, dat door alle kinderen meegezongen en door vele ouderen met ontdekten hoofde werd aangehoord. Ook d't derde kinderfeest mag zon der voorbehoud prachtig geslaagd heelen. Verlof Drankwet Door D. Regeer is aan B. eu W gevraagd om verlof (ingevolge arL 34 dier wet), tot hel verkoopen van alcoholhoudeaiden drank auderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de gelagka mer van het perceel aan de Berck- heijdestraat no. 36. Binneulaoa HOFBERICHTEN. Woensdag begaf H. M. de Koning in-Moeder zich van Soestdijk naar Apeldoorn om een bezoek te brengen aan H. M. de Koningin. De Koningin-Moeder word aan het station verwelkomd door de Ko ningin. Ook de burgemeester was ter ontvangst aanwezig. De Koningin-Moeder kwam te 10.12 aan, en werd hartelijk begroet door haar Dochter. In het A la daumont gereden gesloten rijtuig begaven de Vorstinnen zich naar het paleis. Op het stationsemplaoemeut was een geestdriftige menigte bijeen. Da Prinst die te 9.03 gister morgen met zijn adjudant naar Berlijn ver trok, keert Zondagochtend te Apel doorn terug. EEN FRANSCH OORLOGSSCHIP. Te Amsterdam is aangekomen een Franscli oorlogsscheepje „Ibis' ge naamd. Het is belast met toezicht op de visscherij Ln de Noordzee. Een soort polilievaartuig dus. Er zijn 46 matrozen aan boord en 4 officieren. ANTI-MILITARISTISCHE MEETING De aid. Amsterdam van de Anti-Mil. Vereeniging heeft in een meeting ge protesteerd tegen de uitspraak van de Amsterdamsche rechtbank, die den bekenden anti-militarist J. W. Smit veroordeelde tot drie maanden ge vangenisstraf. De heer F. Domela Nieuwenhuia besprak hetgeen in Frankrijk en Zwe den is gebeurd op 't gebied van dienst weigeren en anti-militarisme, en ein digde met te zeggen, dat, waar het beginsel rechtvaardig is, dit beginsel zou blijven bestaan en veld winnen, trots alle vervolgingen. De heer J. W. Smit, de veroordeel de, kwam op tegen do beweringen van den ambtenaar van het O. M., als zouden de anti-militaristen strijden niet onwaardige middelen. De heer G. Reijnders viel naar zijn beweren de klasse justitie aan, bewe rende, dat met de hand op hetzelfde West-Indische vertelling. 3) En wanneer wij in volle zee na gejaagd en genomen worden Dan steekt Leon de vlam in het 'kruit, en wij vliegen allen de lucht ij I Gij zijl een tiran snikte Ma ria, haar gelaat met de bevende han den bedekkendeeen monster, dubbel verachtelijk door uwe gehui cheld© vriendelijkheid en zoete woord jes. Maar ook ik heb oud, edel bloed in de acteren en zal niet gauw buigen voor den wil van anderen. Ik zal u ontloopon, u bij den gouverneur aan klagen als onruststoker, u bekend maken en u desnoods vergiftigen.... Ta, ta, toekomstige presidente lachte Murillo, het zal zoo'n vaart niet loopan. Zie eens hier, mijn schotje hier is een klein, snoeperig briefje vooi uwen bruidegom, den dapperen Inigo. Moet ik hem uwe groeten doen geworden Niet Wel, dat is jammer 1 Ga thans naar uw vertrek terug, Maria, en roep Mar garita, die het best geschikt is om dezen brief te bezorgenwant op eea meisje zal de overheid niet veel letten, wanneer het eene boodschap naar c!e haven brengt. Ja, uw oude, gierige, stijfhoofdige oom 'is geboren voor diplomaat en zal niet licht ge snapt worden. En terwijl mijnheer Murillo zijn geschrift van adres en zegel voorzag, met oetn ate van blijden triomf, ver dween de jonge dame uit liet prach tig vertrek, alwaar men zoo koelbloe dig over hare toekomst beschikte. IL Luitenant Steenberg had helt huis van Murillo verlaten, trillend van opgewondenheid, met, inwendige woe de en gloeiende begeerte naai" wraak. Hij had wel gedacht, dat de koopman, die voor uiterst gierig doorging, eeni ge bezwaren opwerpen en slechts langzaam toestemmen zou, wanneer het groote woord eenmaal gesproken was, doch niet, dat deze, met zeldza me hardnekkigheid, van niets zou willen hoeren en reeds beschikt had over de hand ziiner nicht, ter berei king van hebzuchtige doeleinden. En nu. gekwetst in zijne liefde, in zijn hoogmoed, in zijn gevoel van recht, en beleed igd door do overdreven vriendelijkheid van den geveinsden man, zon de zeeofficier op middelen, om èn den tegenstand van Murillo te overwinnen èn den lastigen preten dent, generaal Leon, in de onmoge lijkheid te stellen over hem te triom feeren. Gelukkig was daar wel eenige kans od. Vertoornd over de vele en vermetele pogiingen, om, van Curasao uit, eene revolutie in de naburige republiek te verwekken, had Guzman Blanco zijn consul opgedragen ten sterkste bij de koloniale negeetflng aan te dringen op de handhaving van het neutrali- teits-beginsel. De Nederlandsche gouverneur had. strenge orders gegeven aan burger lijke en militaire autoriteiten en naar Europa geseind om een flink, actief oor'ogsschip. En zoodra de „Waterloo" to Cura sao was verschenen en de wakkere commandant ©r van elk uitgaand vaartuig nauwkeurig in het oog hield, had alle mogelijkheid opge houden oiri iets degelijks ten gunste der geslagen partij te Venezuela te beproeven. Doch juist door dat scherpe toe zicht en die flinke handhaving der neutralitete, waren geheime onderne mingen in winstgevendheid gestegen en beloofden de chefs der verbannen fractie gouden bergen aan Curacao's kooplieden en reeders, indien zij zich wilden inlaten met het ondersteunen eener nieuwe revolutie, die te Puerto- Cabello uitgebroken was. Zij beloofden en onderteekenden alles, wat Murillo en onderen slechts begeerden en generaal I»on, oen arme drommel zonder oenig fortuin, bedacht liet fraaie huwelijk, waar van de gierige koopman zich schat ten voorspiegelde. Toen nu de geheime overeenkomst opgesteld on de plannen gevormd wa ren, begon het huis Murillo Leon aan de uitvoering. Een snelzeilende schoener werd ge laden, onder het valsche voorgeven van *en tocht naar Guatimala in kisten en balen onschuldige manufac turen ©n Nederlandsche goederen smokkelde men remminglons en pa tronen aan boord. Het schip was, voor een handelsvaartuig, veel te ruim van geschut voorzien, maar dit was uit vrees voor mogelijke zeeroo- vers van Haïti en de zoor talrijke, uiterst verdachte equipage werd ver sterkt met bijna tachtig Venezueiaan- sche „passagiers", dm al het air had den van bandieten. Zoo wist men in 't gouvernements gebouw ai spoedig het fijne van de zakenmen kende het juiste aantal geweren en de waarde der munitie man had ©Mie lijst van de voornaam ste deelhebbers aan dien aanvals- toeht en was tevens goed op de hoog te van do voordeden, welke Murillo er van hoopte te plukken. Onder de vverigste voorstanders der expeditie hadden zich een paar spionnen der regeering weten in te dringen, ten einde zich van alles nauwkeurig te overtuigen. Rn toen nu de avontuurlijke reis op het punt stond te geschieden, beval de gouver neur om a© deelhebbers, op het oogeu- hlik hunner inscheping, in arrest te nemen, en verzocht hij den comman dant der „Waterloo" zich van de „Trinidad" meester te maken, juist wanneer zij zee wilde kiezen. Dit alles wist lu'tenant Steenberg zeer goed, doch n e t, dat Murillo zich zelf bij de expeditie wilde aan sluiten. Hij hoopte alleen op een© in- hedhtenlsr eming en uitzetting van generaal Leon waardoor diana plannen ten aanz'en van Maria zou den mislukken. En wanneer die avon turier maar eerst onschadelijk was, kon liij zelfs nieuwe, betere pogingen aanwenden om zijn doel te bereiken I Zoo denkende en tusschenbeide in zich zelf pruttelende, had hij in kor ten tijd do haven eenige malen op en neder gewandeld en nu begaf hij zich weder naar de sloep, die hem aan boord terug zou voeren en daar toe bij den wal was blijven liggen. Het was een sierlijk bootje, bemand met roeiers in de nette marine-uni form. De off'cier stapte in het vaartuig, de mailrozen sloegen de riemen uit, de sloep kwam te beweging en schoot 3iu snol naar de „Waterloo". Ilet water te de haven was kalm en effen, ten gevolge van het buitenge woon fraaie weder. Spoeiig raakten de hoog© witte huizen de.' vroolüke havenbuurt een weinig uit het gezicht, en passeerde de sloep de verschillend© koopvaar ders hierop eene kleum wending makende naar de reede, richtte zij den steven op den oorlogsbodem en weldra lag de kletee boot naast hot indrukwekkend gevaarte, waarop lui tenant Steenberg vlug naar boven klom. De „Waterloo" was een schroef stoomschip van goede constructie, dat er, met de pWót-stukken, gapen- do geschutpoorten en kolossale schoorsteenen, krijgshaftig genoeg uitzag. De zeilen waren ingenomen het want was zooveel mogelijk ver eenvoudigd, als moest men Spoedig de eene of 'tere expeditie onderne men en de opgebankte vuren en voltallige equipage, waarvan dien dag gesn enkel man was wezen „passagieren", stelden hot schip in staat desnoods oogenblikkelijk te ver trekken. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5