Neemt U Stadsnieuws Binnenland waimcor uw verslaggever tnans de concertzaal verlaat, dan mag hij niet verzuimen Ie zeggen, dat hij meer overgeslagen dan genoemd heeft. Doch hij verontschuldigt zich hier mee, dat hij, die precies alles weten wil wat tentoongesteld wordt» beter doet zich oen catalogus aan te schaf fen, voor een ctonrè opsomming geen plaats on voor een el is 't ook korte bespreking van alles in een courant geen plaatsruimte is. Mocht echter een lexerr over «en bepaald genre ai> tlkeien Iets meer willen vernomen, dan is schrijver dezes gaarne bereid hierover in de correspondentie in dal blad een nadere aanvulling te geven. „Het kleinbedrijf mag niet opgaan In de machine, maar de machine wel Jtn 't kleinbedrijf. Ziedaar eon dor spreukon, die in de corridor zijn op gehangen. Ze toont het doel dor ten toonstelling ten duidelijkste. In de drie zalen, welke ik nog niet besprak Is van alles te zien, schoenmakerij, drukkunst, consumptieartikelen, kurk on houtbewerking, smederij, glasbla zerij, uurwerkeiij tapijtweverij schrijfmachines, doch ais regel geldt hij alles: geen zuivere handarbeid, geen zuiver machinaal werk als bij de groot-industrie, doch het eon ge- oom hinoerd met ander. We wandelen verder. Wat ooi) kostbare reclame heeft de vereoniging Hot Koggeschp gemaakt door het gratis uitdeelen van prachtig be werkte boekjes over verschillende binnen- en bultenlamdsche zomen- plaatsen. Plaatselijke vereenIgingen hebben hierbij een handje geholpen. Zoo worden er o. a. gratis fraai ge ïllustreerde gidsen van Haarlem, Leiden en Valkenburg uitgedeeld. Zijn in het bijzaaltje aan het Fre- tlerikspleio hoofdzakelijk reuzenblok- ken hout te bewonderen, o. a. hel rozenhout, waarvan een der wiegen van prinses Juliana Is vervaardigd, In de bij zaal aan de tegenovergestel de zijde vitnden we de klompenma kerij W'lgersma en. Sikkema, het Technisch bureau uit Groningen, de glasblazerij van Delius, de anti-Ber- lltz-taa te nderw ijsme tkode Wachman «n bet steendrukwerk van Van Leer Co. uit Amsterdam, terwijl 'e tJtrechische Handelsvereoniging een Aantal platen etc. betrekking hebben de op den handel in vroeger eeuwen Jn bruikleen afstond. We komen nu in de breede corri dor, en bemerken, dat de tuin voor en gruot deel door twee tijdelijke ijzaien is bebouwd. Wat ons 't eerst opvalt is eigenlijk 't eenige, dat een beetje button hert kader der tentoon stelling valt, al is het ook een groote aantrekkelijkheid, 't Ziin kinderen der* natuur, bloemen in al haar pracht en in een miniatuur-vijver iwemmen reuzen-goudvïsschen. Daarbij denkt men als men niet. al te oer-prozaisch is nu eens niet aan zaken doen. In de rechter-zijzaal vinden we eerst do schoennijverheid collectief Ivereeuigd. De niet vakkund'ige be- jzoekers zullen zich hiervan zeker heil •best herinneren liet antieke pot hu is je voor een oud gebouwtje, allernauw keurigst nagebootst, waarin S. Chris- ipij.n de schoenen lapt. We passeoren groote stands van (kunstsmeedwerk van Haalmeijer en •Zn., van Becht Dyserink, van Per- uy Zn., zien lioe lompe stukken glas bij G en A. Mulder in prachtig [geslepen schalen wonden gemetamor- phoseenl en kijken naar de tonne', an waai* utt de Staatsspoor haar reis- oekje® verspreidt. Misschien luisteren we ook nog even naar de Klingsor-phonografen, ïomdat deze er uiterlijk zoo geheel anders uitzien dan dit meer en meer (gebruikelijk muziek-instrument en het igeluid uit oen salonkastje komende, «oor scoren als van een cither Stroomt. De firma Roos Co. laat zien, hoe jvornuftlg eenvoudig passementen ön worden vervaardigd, het Technisch (Bureau N'ierstrasz verklaart de wcr- jking \an de automatische weegscha len, waardoor alle onder- en over wicht onmogelijk is en zelfs" Addicks Zn., de 8tadaklokkenmakers, von den liét niet boneden zich, hier hun kunst to toonen. Noem ik tenslotte nog de uitge breide stand van Faddegon Co., waar rle steendrukkerij en de car- ftoniiage-industriö in volle werking zijn, ols bij de Hilversumsclie tapijt- fabr:jk het weven en de adresseer- machines (voor couranten-bandjes, b.v.) van Gebrs. Kiene uit Hilversum, dan hoop ik eenigszins oen denk beeld gegeven te hebben, dat tn deze raai veel belangrijks te zien is. We komen nu weer bij de bloemen terug en doen allereerst door eene nadere beschouwing ïecht wederva ren aan de prachtvolle inzending der Amsterdamsche Cferdijnenlabriek. In de linkerbij zaal zien we eerst de smaakvolle étalage van Victoria-wa ter. Allerlei fraaie reclame-artikel tjes worden hier den bezoekers aan geboden en de directie maakt zelfs reclame voor haar reclame. Van hun bekende, reclameplaathe>t meisje met de kruik aan de bron, is een prachti ge beeldengroep gemaakt. Daar tegenover is een deel der kunstnijverheid uit Ned.-Indiö ten toon gesteld, terwijl de moderne kleermakerij van Broekmans, in groo te vitrines dames- en hoeren k leed ing van dezelfde stof vervaardigd ten to on stelt. De inzending van het gouvernement van Curasao, waarvoor 4 dames van dit AaitiJJen-eiland zijn overgekomen om voor de oogen der bezoekers Pa namahoeden te vlechten, i5 een der grootste attracties. Er zijn natuurlijk al ©enige hoeden gereed. Een hangt er bijv. die men voor 50 kan koopen, maar vindt men 't te goedkoop, dan te ei' voor een „schrale portemon- naio" ook een voor een tientje te krijgen. Dank zij de vroolijkheid hebben de automatische muziekinstrumenten van P. v. Leeuwen hier ook altijd veel bekijk en gehoor. Frank Co hebben een geestige re- zlaine. De Dam met liet standbeeld van Naatje met één arm. Ze is ge plaatst ter üfsclir ik wekkend voor beeld. Als B.' en W. maar naar hen waren gegaan om het „gebroken voorwerp" onzichtbaar te herstellen. De heer Schette, de kurkenf abri kant, die op geen enkele Palet O-expo sitie achterwege blijft, heeft liiar zijn beste beentje voorgezet Hij is een toovenaar met zijn kurk, laat er re- olainekaartjes, dobbelsteentjes, een schilderij, ja, zelfs.... een dameshoed uit maken. Ziedaar In t kort het belangrijk ste wat de tentoonstelling oplevert, hot belangrijkste van het Standpunt van don leek altijd. De tuin hoeft nu niet Veel moer te bet eekenen. Er staat eon paviljoen, voor gasverlichting, een „grot" voor een brouwerij en Alex Benno vertoont er reclame-lichtbeeldenterwijl een strijkorkest voor de goede stemming moet zorgen. Reclame is echter alles op deze ten toonstelling. Niet alleen dat in don tuin nog reclame-vakken op de muren worden verhuurd, maar zelfs voor de verf, waarmee deze geschilderd zijn, wordt reclame gemaakt. De tentoonstelling loopt. Telkens als wij ae bezochten was hot bezoek zeor voldoende. Moge dit echter geen aanleiding zijn den entreeprijs niet spoedig op één kwartje te brongen, want ook de kleinere man moet er met zijn huisgezin van kunnen profi teered. Wij zijn dankbaar voor het ge boden© en voegen gaarne onze hulde bij de vele loftuigingen reeds ge bracht aan. de mannen, dis getoond hebben zoo knap te kunnen organi- eeeren. Maar waar het buitenland voor de ze expositie niet in beduidend© geta le zal overkomen, de wereldtentoon stelling voorloopig van de baan is, kan Amsterdam, hoe dankbaar ook, helaas toch niet voldaan zijn. II. HENNING Jr. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 30 Cts. per iregeL VERTELD IN HELLOO. Een inwoonster van Heüoo vertelt liior vrij en openhartig, hoe zij be terschap heeft bekomen van een be droevend© huidziekte. De inwoners van Haarlem^ die een geneesmiddel zoeken voor aambeien, prikkelenden huiduitslag of andere huidziekten, zulten liet de moeite waard vindien om van den goeden raad' van. hun buur nut te trekken. Mejuffrouw A. Reik, Kerklaan 201 te Hoiloo, schrijft ons: ..Ofschoon ik reeds allerlei middelen tegen een. huidziekte waaraan lk twaalf ja ren geleden had aangewend had en hiervoor zelfs zes weken in het ziekenhuis te Rotterdam gelegen heb, kon ik hier maar niet afkomen. Deze huidziekte vertoonde zich op mijn handen en veroorzaakte mij veel last en verdriet. Ik kon niet lang met mijn handen in het water zijn, zoo pijnlijk was de uitslag er op. Op aan raden ben ik er toe overgegaan Fos ter's Zalf eens te probe eren en het be komen resultaat was schitterend. Na dat ik de zalf acht dagen liad toege past, mocht ik een groote verlichting bekomen en na drie weken hiermede te zijn doorgegaan, was ik geheel van mijn uitslag bevrijd cn kan ik thans zelf mijn werkzaamheden ver richten." Eenige jaren later meldde Mej. Reik ons nog: „ÏIct is mij een genoegen U de blijvende baat, door Foster's Zalf verkregen, te kunnen modedeelen, Waar ik kan, zal ik Uw uitstekende zalf steeds aanbevelen." (w.g.) A. Reik. Elke doos échte Foster's Zalf draagt het portret van James Foster. Zij is te Haarlem verkrijgbaar bij do Iieeren J. J. Göppinger, Groote Hout straat 147a; en K. van Eden, Spaar- ne 38.' Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel A f 1.75 voor één, of f 10.— voor zes doozen. dagelijks een likeurglaasje Dr. HOMMEL's Hamalopn onmiddellijk voor den hoofd maaltijd I Uw eetlust wordt flin ker, uw zenuwstelsel versterkt de loomheid verdwijnt en heel spoedig zult gij U lichamelijk prettig gevoelen. Men verlange echter uitdrukkelijk het echte „Dr. HOMMEL's" Haematogen en weigere namaaksels! STUKKEN VAN DEN RAAD. 'T JN EXPLOITATIE BRENGEN VAN GRONDEN. De bezwaren van hooger hand te gen het door den Raad uitgesproken bouwverbod hebben B. en W. doen omzien naar eene andere oplossing van dit vraagstuk. Toepassing van art. 27 lid 1 der woirngwét zal slechts kunnen ge schilleden dooi- op alle voor straten, grachten en pleinen bestemde gron den bouwverbod te leggen en dit zal naar de meaning van B. en W. van do gemeente te zware offers vorde ren en bovendien de lasten onbillijk doen drukken. Rechtvaardig is het toch dat zij, die de voord eelen van de In exploi tatie gebrachte terreinen genieten, ook de daaraan verbonden lasten dragen waaronder in de eerste plaats het beschikbaar stellen van wegen is te rekenen on onjuist zoude het zijn een groot deel van de kosten daarvan te doen betalen door alle belastingschuldigen. Billijk is het en niet meer dan bil lijk, dat de eigenaren van do terrei nen door zich met elkander te ver staan, gezamenlijk en tn evenredig heid met ieders belang de lasten ver deden e.i dragen. Door onderhande ion moeten zij trachten do exploita tie voor te bereiden. Zij, die door de bij het uitbreidingsplan door het tra cé der wegen te zwaar getroffen zou den worden, zullen uit den aard der zaalc slechts medewerken, indien zij van de andere belanghebbenden, die mi ets of in evenredigheid weinie* heb ben af te «taan, behoorlijke schade- loosstelling ontvangen. De gemeente heeft volgens B. en W. sieohts te hei pen, wanneer onwillige eigenaren door niet mede te werken of door onredelijke eisclien te stellen de ex ploitatie dreigen te doen mislukken. Dan kan zij door onteigening tot medewerking dwingen, doch ook in dat geval dienen de kosten door de belanghebbenden te worden gedra gen. In het thans mislukte bouwverbod meenden B. en W. een middel gevon den te hebben om tot die samenwer king to noodzaken. Nu dat evenwel de vereischte bekrachtiging niet heeft kunnen erlangen, meenen zij, dat de gemeente het beoogde doel moet be reiken door minder gemakkelijk te zijn bij het aanvaarden van wegen. Daartegen bestaat, naar 't hun toe schijnt, geen enkel ernstig bezwaar. Integendeel biedt zulk een maatregel nog andore niet te onderschatten voordoelen Bewoonbare, althans verhuurbare huizen dtenen voorzien te zijn van behoorlijk duinwater en behoorlijke verlichtingsiniddelen. Kabels voor eleotrischen stroom, gas- en water buizen, zelfs rioolbuizen legt de ge meente uit den aard der zaak niet lm gronden, die haar niet toebehooncu. Indien zij dus weigert voor weg be stemde gronden over te nemen, maakt zij het uiterst bezwaarlijk om daar aan verhuurbare woningen te stich ten, met andore woorden belet zij eene w'nstgevende exploitatie van het bouwterrein. Uit den aard der zaak moet zij niet weigeren, tenzij voor die weigering goede gronden zijn, doch de eisch, dat in de over te dragen gronden feitelijk de zekerheid verschaft wor de, dat het vastgesteld en goedge keurd uitbreidingsplan niet zal wor den verijdeld, kan niet anders dan rechtvaardig en verstandig worden beschouwd. Wanneer dus niet meer stukken van straten, maar als regel ai Leen geheel© straten worden aanvaard en daarbij tegelijk moeten worden over- fadragen de beginstukken van de warsstr&ten, zal, naar B. ©n W. meenen, die zekerheid in den regel aanwezig zijn. Van dit stolsel mag dan evenwel niet worden afgeweken. Vaststaan moet, dat de gemeente alleen straten overneemt, indien a. zij voorkomen op liet uitbrei dingsplan, b. zij opgehoogd zijn en vrij van polderlasten, c. het polderbestuur vergunning verleend heeft tot het leggen van riolen. d. de kosten van openbare werken aan de gemeente betaald zijn, e .Indien een zoodanig stuk g-romd wordt overgedragen, dat daardoor een naleving van het uitbreidingsplan worde gewaarborgd, waartoe in den regel noodig zal zijn, dat de straten over haar geheele lengte en breedte worden overgedragen en de uitmon dingen van de dwarsstraten tot een diepte van 10 M. of 15 M. in de over dracht zijn inbegrepen. Indien vooraf zekerheid bestaat, dat huizen, aan andere straten ge bouwd, geen electriciteit, gas of wa ter zullen erlangen, zullen, daarvan zijn B. en W. overtuigd, binnen kor ten tijd de grondeigenaren gaan sa menwerken. Immers zij zullen an ders goeoi grond meer verkoopen. Bouwers noch tusschenpersonen zul len terreinen wallen overnemen, zoo lang niet vaststaat, dat die terreinen ook werkelijk tot liet beoogde doel benut kunnen worden. Bovendien biedt deze maatregel, volgens B. en W. een bijkomstig voor deel. Zooals thans de zaken loopen, ver koopt de grondeigenaar aan bouwer of tusschenporsoon en draagt den weg niet over voor het huis gereed of bijna gereed is. Zoolang mogelijk wil hij rente van zijn geld maken. Is hij echter eenmaal tot overdracht be reid, dan is geen spoed groot genoeg. Komt dan daar een of andere bij omstandigheid, bijv. omdat nog niet voldoende is opgehoogd, eon kink in den kabel, zoodat het huis niet on- middellijk kan worden aangesloten aan rioleering, waterleiding of gas net. dan is er aan klachten geen ge brek. Het ernstigste bezwaar van de ze wijze van werken ls echter, dat in den regel de geheel onschuldige huur der de dupe wordt en het is dan ook veelal om zijnentwil, om te voorko men, dat een onschuldige in helt nauw komt, dat die met achterstel ling van andere zaken geholpen wordt. Wordt echter liet hierbovon aange prezen middel toegepast en is daar aan voldoende ruchtbaarheid gege ven, zoodat een ieder weet, dat liet overdragen van straten een zaak is, waar veel bij te pas komt, dan zullen zoowel tusschenpersonen als bouwers en huurders voorzichtiger worden en de bouw-exploitanten zullen slechts verkoopen kunnen aan overgedragen straten. Ook daarom bevelen B. en W. hun voors'el aan. Rubriek voor Vragen ö«*boHUfl6rd»ri habbao bet voorreobt vragen op vmohilUnd gebied, wit* voor beautwoordiug vatbaar, in te Maden bjj de Redaetie van Haarlem'e Dagblad, Qroote Houtstraat 68 Alle antwoorden wordon geheel kosteloos gegeven on, voor eooveel mogeiyk la, den dag ua de inzending. Aan vragen, die niet volledig naam en woonplaata van den inaender vermelden, wordt geen aandaobt geschonken. VRAAG: Waaneer een huurder van een weekwoaing ©enige huur achter is, kan hij er dan op staanden voet! uitgezet wordon of moet zoo iets voortgezegd dienen? ANTWOORD. U bedoelt zeker of er eerst cone opzegging moet plaats heb ben? Ja natuurlijk cn als de huurder er dan niet uitgaat wordt hij gedag vaard en later volgt ontruiming. Op staanden voet gaat dat niet, maar 't gaat toch vrij spoedig in zijn werk. VRAAG: Mijn hand beet een heer een winkelhaak in de pantalon. Hoe veel moet daarvoor betalen? Is f ?.50 niet te veel geeischt? ANTWOORD: Hoe kunnen wij dat nu be oordeel en? Wij kennen Immers héelemaal de waarde van dat klee- dingstuk niet. m ieder geval moet u betalen; d© wet stelt u aansprakelijk. VRAAG: Ik heb mij verhuurd met een wederzijdschen opzeggingstermijn van vter weken. Ik ban intern. We gens ziekte ben ik nu echter thuis. De patroon zegt mij nu met vier weken den dienst op. Heb ik nu ook nog loon of kostgeld te vorderen voor dien tijd dat ik thuis ben? ANTWOORD: De arbeider behoudt zijne aanspraak op het loon, voor een betrekkelijk korten tijd, waaneer hij door ziekte of ongeval verhinderd is geweest zijn arbeid te verrichten. Hoelang die tijd duurt zegt de wet niet. Zij iaat dat over aan een© bil lijke regeling tusschen partijen. Het loon van een arbeider die intern is, bestaat zoowel in geld als in voedsel. VRAAG: Mijn beminde Is in Argen tinië en kan niet hier komen om t© trouwen. Ik hen 23 jaar en mijn vader geeft geen toestemming. Kan ik nu trouwen voor liet kantongerecht en kost dat veel? ANTWOORD: U kunt de tusschem- komst van den kantonrechter inroe pen. Het huwelijk kan dan in ieder geval doorgaan, en wanneer u een oertificaat van onvermogen kunt krij gen, dan zijn er geene kosten aan verbonden. U trouwt zoogenaamd met den handschoen. Ten raadhuize zal men u zeggen wat er voor het huwe lijk noodig is. VRAAG: Wanneer ik In Argentinië trouw, is dat hier ook geldig? ANTWOORD: Jawel; maar dan moet het huwelijk ook hier te lande worden afgekondigd en moet u vol daan hebben aan de vereischten en voorwaarden, die de wet hier voor de bestaanbaarheid van het huwelijk stelt. In uw geval zouden wij er de voorkeur aan geven om liet huwelijk hier te lande te doen sluiten, ook omdat u dan als gehuwde vrouw de rei» kunt doen. VRAAG: Re bon getrouwd op huwe lijksvoorwaarden, doch in 1889 wet tig gescheiden. Blijven de huwelijk- sche voorwaarden tnu nog van kracht? ANTWOORD: In 't algemeen kun nen zij niet meer werken,, omdat zij betrekking hadden op thans niet meer bestaande omstandigheden. De echt genoot evenwel, tegen wien de scheiding is uitgesproken» verliest zijn recht op de vooixïeelen, die hem bij het huwelijkscontract mochten be sproken zijn. De andere echtgenoot behoudt dat recht. VRAAG: Mogen bovenbewoners Ideeden kloppen op het balkon, zoo dat de benedenbewoners daar hinder van ondervinden? ANTWOORD: Wij gelooven niet dat daair iets aan te doen is en de verhuurde? is daarvoor in ieder ge val niet aansprakelijk. VRAAG: Kan een schul&eischer be slag laten leggen zonder den persoon in quaesti© te vervolgen of te dag vaarden? ANTWOORD: Neen, hij moet be paald gewapend zijn met de grosse van een vonnis of een anderen execu- torialen titel hebben. VRAAG: Hoe kan een vrouw aan de noodzakelijke kleeding komen, wanneer een man haar door ©ene ad vertentie alle crediet heeft ontno men? ANTWOORD: Eigenlijk is daar niets aan te doen* hoewel de man verplicht is haar van het noodige te voorzien; maar dat is moer een zede lijke verplichting en oveir hetgeen al of niet noodig is kon men van gevoe len verschillen. DE PRINS DER NEDERLANDEN. Prins Hendrik der Nederlanden, hertog van Muilenburg, heeft to Bei*- lijn een Ordonskapittel vergadering der Jolhanniters, onder Leiding van den Herrenmeister der Orde, prins Ei tel Friedrich van Pruisen, bijge woond. Het Kapittel was belegd voor de verkiezing van twee Kommen dato- rendo prins der Nederlanden werd tot Kommandator voor Nederland, graaf Von PlatenHellermund tqi Kommendator voor Sleeswij k-Hoi- stein benoemd. HET MINISTERIE. Naar aanleiding van deze week aangekondigde veranderingen in de tegenwoordige samenstelling van hét ministerie-Heemskerk lean op grond van betrouwbare berichten het vol gende worden medegedeeld: Do gezondheidstoestand van den minister van ooirlog, welke na het einde van zijn verlof deswege en do hervatting zijner werkzaamheden, het verrichten van dmkken arbeid onraadzaam maakt, heeft luitenant generaal Sabron genoodzaakt zijn ontslag te vragen aan II. M. de Ko ningin, die het verzoek, dat H. M. kort geleden bereikte, in handen heeft gesteld van don ministerraad. De minister van justitie hoopt zijn ambt weer te hervatten na" het emde van den rusttijd, dien mr. Nelissen in hel Schwarzwald doorbrengt. De berichten omtrent zijn gezondheid luiden gunstig. Van eventueele porsoonsvorwisso: lingen in het Kabinet in vérband met hei gouverneur-generaals-ambt in Ned.-Indlë was tot dusver niets be leend. Tentoonstelling van Huls-Industrie De rede waarmee de lieer Talma, minister vaD Landbouw, Nijverheid en Handel gistermiddag de tentoon stelling van huisindustrie in „Volox" te Amsterdam opende, luidde: Het zij mij vergund allereerst mijn dank te betuigen aan u, mijnheer de Voorzitter voor uwe vriendelijke woorden en aan het bureau van de Nederlandsch© Tentoonstelling van Huisindustrie voor de uitnoodiging om als eere-v oorzitter der vereoniging „Tentoonstelling van Huisindustrie" op te treden en deze tentoonstelling te openen. Het is mij een voorrecht, op deze wijze een bow ijs te mogen geven van de belangstelling der Regeering in den gewichtigen arbeid, die hier ver richt wordt. Als minister belast met de behartiging van de belangen der Nederlandsch© nijverheid, en tevens met de zorg voor de wettelijke be scherming der arbeiders, stel ik op hoogen prijs de toewijding en inspan ning, dl© hier worden gewijd aan de oplossing van enkele der moeilijkste vragen die zich bij mijn departement voordoen. Trouwens wie» die meer dan opper-' vlakkig zich bezig hield met de bostu- deering der maatschappelijke toe standen heeft het verschijnsel der huisindustrie daar niet ontmoet, en wie, die het ontmoette, heeft niet be grepen, dat het wegens zijn belang niet kon worden voorbij gezien, en wegens zijn ingewikkeld karakter ui terst bezwaarlijk was waar te ne men. Het kon niet worden voorbij gezien wegens zijn gewicht, want bij sociale hervorming doet het zich telkens gelden. De vakorganisatie vindt in de groep der huisarbeiders en arbeidsters bij na altijd een niet te verwerken stof. De wettelijke bescherming van ar beiders, die in de eerste plaats be treft, den arbeid in wat men gewoon lijk fabrieken en werkplaatsen noemt en die ook waar zij meer algemeen© strekking lieeft in die fabrieken en werkplaatsen het best kan worden doorgevoerd, ziet in de huisindustrie de vrijplaats waarheen zich terug trekt, wat zich aan den wettel ij ken regel wil onttrekken en ziet daardoor hare werking bedreigd en hare strek king vervalscht. Maar was dit alles, men zou kun nen twijfelen of daarmede de huisin dustrie geoordeeld zou zijn. Immers daarin zoude men ook kun nen zien de aanwijzing dat noch de organisatie noch de wet bij machte zijn de vragen, die zij zich stellen, afdoende op te lassen. Er is echter meer. De overweging van de belangen der vakorganisatie of die der wettelijke ar be i der sbe schermin g is het niet ge weest, die de aandacht op de huisin dustrie het eerst heeft gevestigd. Tel kens nu hier, dan daar, door geheel beschaafd Europa zijn er mannen en vrouwen opgestaan, die verteld heb ben van hetgeen zij hadden waarge nomen op het terredn der huisindus trie cn die moesten spreken van el lende, van ontbering niet liet minst van krenking van het jonge leven on der den druk van den arbeid daar en kenmerkend was de naam die een toeschouwer gaf aan de Berlijnsche tentoonstelling voor huisindustrie, toen hij luiar noemde Elend-ausstel- lung. Is het dan wonder, dat men telkens overwogen heeft, hoe dat euvel te keeren. Maar zoodra men er zich toe zette moest het wel erkend worden, dat hét verschijnsel allesbehalve eenvou dig was. Wie waarnam wat huisindustrie was, zag overblijfselen van verouder de techniek, die zich moeizaam staan de hield, omdat d© arbeider geen kans zag op nieuwo banen brood te verdienen en daarom een karig loon voor lief nam en daarnaast groot handel, die dooir de huisindustrie kans zog een deel van de risico aan de productie verbonden, af te wente len op do arbidrs. Hij zag arbeid, die de leden van het gezin in staat stelde in uren en dagen, waarop de gewone arbeid hunne kracht niet vroeg, hunne ar beidskracht vruchtbaar te maken en daarnaast arbeid, uitputtend voor do zwakke krachten waarvan hij ge eischt werd, en die toch niet beperkt werd omdat het karige loon dwong tot al door verlengen van den duur. Maar wat zal ik trachten in enke le woorden te schetsen, wat in deze maanden u in volledig beeld zal wor den getoond. Met plirasen en algemeenheden, is deze zaak niet af te doen, dat heeft deze vereoniging begrepen en ik breng hare leiding gaarne hulde voor de wijze, waarop zij haar hebben op- ge zet. Emqu öte -ten toonstelling-c ongres Onderzoek, geduldig en volledig. Dat is het eerste. Op dit oogenblik is deze zaak in bijna alle landen van Europa aan de orde. Het is overal nog een tasten en pogen. En hietr in Nederland zijn wij vooralsnog tot niet veel meer in staat, al is, wat de vrouwen en kinderen be treft, de hulsindustrie vooir een goed deel reeds sinds 20 jaren onder de wettelijke regeling begrepen. Om te kunnen handelen is nauwkeurige kennis noodig. De-ze vereoniging heeft zich de vele persoonlijke hulp, die be reid werd gevonden, ten nutte ge maakt, om een breed onderzoek in te stellen, dat kostbaar, onmisbaar ma teriaal zal leveren. De tentoonstelling ae oproep aaü het volk. De huisarbeiders leven in de stlHi en in de schaduw. Anderen kunnen do aandacht vw& gen door de manifestatie van hun géi tal, van hun kunnen» van hun stré*1 ven. Zij zijn de afgezond enden, eq voor een goed doel In hun ellendie ge» bonden. Deze tentoonstelling zal wa« ken, dat zij niet vergeten worden* Anderen zijn gekomen en hebben het leven dezer arbeiders gezien, hun ar beid waargenomen, hun strijd mee. gevoeld, en zullen hier nu aan het Nederlandsclie volk toonen, wat de huisindustrie in ons bedrijfsleven be- teekent. En dan het congres, waar zal zij'ri de overweging om te komen tot de daad. Dit is een geheel, dat naar mijne overtuiging er niet tovorgeefs zal zijn. Het gevoel van verantwoordelijk heid, moet door deze tentoonstelling worden verscherpt of gewekt, waar het sliep. Dat moet ook zijn do prikkel tot handelen, hij allen, die tot handelen geroepen zijoa, ook bij de Regeering en ik wil hot herhalen, het is goed, dat waar tot handelen geprikkeld wordt, het onderzoek eai de overwe ging alle aandacht ontvangt. Moge de tentoonstelling in overeen stemming met de begeerte van hen, die haai- met zooveel Liefde en arbeid hebben opgebouwd medewerken om de moeilijke vragen, die zich hier opwerpen, nader te brengen tot hun ne oplossing ten bate van hen, die nu onder zoo moeilijke omstandigheden hun dagelijksehen arbeid verrichten en daardoor licht brengen in duistere plaatsen van ons volksleven. Met dezen weijsch verklaar ik deze tentoonstelling geopend. MINISTER HEEMSKERK. Men meldt uit Den Haag: De minister van blmienlandsche zaken mr. Heemskerk, die na aan vaarding van zijn ambt oen voorloo pig woonverblijf hier ter stede be trokken had, zal zich weldra defini tief gaan vestigen in het huis aan den Langen Vijverberg, tot dusver bewoond door jhr. Van Citters, den benoemden Commissaris der Koning in in Gelderland. S. R. von Franck heeft ontslag ver< zocht als secretaris van het Nederl. Landbouwcomité wegens aanneming een er andere betrokking. AANVARING. Men meldt van Hoek \an Holland: Vrijdagmorgen om 7.30 vertrok het sL „Cromer", een der polderbooten der Ilarwichlijn, naar zee. Even voor bij de Semaphore gekomen, liep het uit zee komende s.s. „Southfield" uit zijn roer en liep met volle vaart op de „Cromer". Gelukkig kon de „Cromer" nog wat uithalen, zoodat de aanvaring niet zoo lievig was. De kop van <1© „South- field" was echter erg ingedrukt. Na een lialf uur voor anker gelegen te hebben, is zij naar Rotterdam opge- stoomd. Van de „Cromer" is liet berghout voor een gedeelte afgevaren, terwijl een der reddingsbooten en davids enz. geheel verbrijzeld zijn. De „Cromer" keerde naar haar aanlegplaats terug, doch is na grondig onderzoek der schade toch weer om 9 uur naar Har wich opgesloomd. DE HAAGSCHE BOUWGROND KWESTIE. Het „Haagseh Nieuwsblad" meldde, dat in verband met de Haagscho bouwgrondkwestie door het raadslid den heer B. Jan3© een aanklacht we gens persdelict was ingediend tegen mr. Joh. Belinfante, in diens kwali teit van redacteur van het (voorma^ lig) „Ilaagsch Weekblad". De „Avp." kan uit de beste bron mededeeien, dat dit absoluut niet waar is. EEN SLECHT VOORTEEKEN. Te Beerta (Gron.) zou dezer dagen een paartje in het huwelijk treden, 'n Gewoon iets dus. Nu zou de plechtigheid plaats heb ben. Zij, 'n Winschoter, trok d'r dan welgemoed op los, met familie. De ontvangst te Beerta was echter niet bijzonder hartelijk. Hij moest van Duitschland komen, waar hij den laatsten tijd werkte. Maar hij liet dan'g op zich wachten, 't Werd reeds donker en nog steeds was het: „Zus ter Anna, ziet ge nog niets komen Eindelijk dan kwam hij d'r aan, met gebroken fiets. En dat nu juist zou het bruidje heel wat leeds ver oorzaken. 'n Slecht begin Kon geen goed huwelijk worden 1 „Den was de fiets© aait broken En hij trok naar 't gemeentehuis en verzocht de hee- reu om „d'r rnaor 'n streep deur te doun". En den volgenden diag ging hij weer Duitschland in. 't Bruidje met fami lie nog 's avonds huis-toe. En sedert klinkt heit bitter van haar lippen „Q-- die mannen1" DE KAVAL1EREN TE BEEK. In de „N. R. Ct." verscheen een uiteenzetting van „Een gast der Ka- valiereri', die daarin vertelt, hoe de beweringen van het dagblad „De Tijd" omtrent de bacchanaliën van de kavalieren te Beek schromelijk over dreven zijn. De inzender begint met te zeggen, dat in het dorpje Beek, waar uit den aard der zaak nogal vele potverteer- ders ea dergelijken komen tot voordeel van de bewoners eenige drukte nooit aanstoot gaf, totdat er „eene bijzonder vijandige stemming van een stellig belanghebbende cate gorie (ontstond). (Deze. stemming) schijnt zich gericht te hebben tegen een clubje jongelui, dat nu en dan gezellige bijeenkomsten in een hotel te Beek (hield)." Na de bekende aantijgingen nog eens te hebben weergegeven, toont

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6