HAARLEM'S DAGBLAD. DERDE BLAD. Se Vangst in de Haven Onze Lachhoek FEUILLETON ZATBEDAG 10 JDLI 1909 OM ONS HEEN N«. 960. Te voet van Amsterdam. Vacontie is eigenlijk maar veran dering van bezigheid. Hoeveel men schen zijn er, die wanneer ze vrijaf hebben, in staat zijn om niets uit te voeren Ik km er geen tien. De een gaat reizen, van de eene stad naar de andere, musea zien, bergen beklim men, lange spooraedzen maken, wat veel vermoedender is dam zijn gewone dagwerk de ander gaat, zooals hij dat noemt, uitrusten in een. pension en maakt van den eersten dag af plannen voor uitstapjes hier en daar en overal naar toe. Een derde begint een fietstocht en trapt in een week meer kilometers af, dan anders in een half jaar. 't Is daarom niet juist te zeggen, dat menschen die een heel jaar hard gewerkt hebben, rust verlangen, maar verandering van bezigheid. En dan liefst in een an dere omgeving 1 Nu, aan dat laatste veredschte heeft mijn pas genoten vacantieweek niet voldaan, daar ik thuis zat en znijn boeken rangschikte. Wat zou ik anders doen 't Plan was eigenlijk om een droge zeereis te maken, dat Wil zegge Q een reisje langs, inplaats van op do zee. De stichting van de nieuwe badplaats Bergen gaf daar aanleiding toe. Maar wie ging er in het barre weer van de afgeloopen week naar zee en waar zou ik, mid- 'den op 't strand misschien alleen Staande, de inspiratie hebben gevon den, om opgewekt over onze Neder landsen© zeeplaatsen te schrijven Die taaie ware al te zwaar geweest. Maar toch, al bracht mijn vacanitie geen mooi weer mee, één dolligheid- je heb 'ik tóch gedaan. Maandag- imorgen, na een paar boodschappen in Amsterdam en een korten lunch in de Poort van Kleef, stond ik aar zelend op straat en vroeg mij af, wat ik met mijn vacantia zou beginnen. Wat slenteren vereischt een bepaalde Stemming en die ontbrak. Op den middag per tram in Haarlem komen en aan t werk gaan, scheen ook niet aanlokkelijk. Dus besloot ik, een plan van jaren her eindelijk eens uit te voeren en naar Haarlem te gaan wandelen. Er is iets bedarends, iets kalrnee- rends in een lange wandeling langs een kalen weg. Je hoeft aan niets te denken, je kunt kijken naar wolkjes jen vogels, je beenetn gaan wel voort zonder dat je er op hoeft te letten, je ontmoet geen menschen, die groeten of gegroet moeten worden inder daad, voor mijn gevoel heeft er altijd iets rustigs gelegen in een wandeling langs een saaien, rechten weg. Maar 't duurt nog wat, eer je Amsterdam uit bent, de Raadhuisstraat met zijn .verlengden is Lang en de weg, door de E. S. M. aangelegd, niet kotrt, zoo dat ik dan ook pas na drie kwartier, (te kwart over een aanlandde aan de tramhalte Sloterdijk. Daar lag de wog naar Halfweg als een eindeloos liniaal. Een aantal trams waren al van beide kanten langs me heen gescho ten, met een snelheid, die veel groo- ter leek, dan wanneer je er in zit. Juist die vlugge vervoermiddelen verhoogden het vacantiegevoel. An ders is een mensch altijd gejaagd, i rekent uit hoe laat hij in Amsterdam kan wezen, hoeveel tijd noodig is Voor zijn werk, hoe laat hij weer terug kan een berekening, die soms al in duigen valt, wanneer hij één tram moet laten voorbijgaan. Met minuten wordt het dagplan dikwijls fcn elkaar gezet. Maar wat konden mij minuten schelen, daar ik toch de uren aan mij zelf had Wat kwam het er op aan, of ik te vier uur of te vijf de Amsterdamsche pooit door zou gaan En zoo stapte ik, met een gevoel van medelijden voor al die haastige lui, die me daar in rle trams voorbij - snordon, den weg naar Halfweg op. Weliswaar bleven zij mij het mede lijden niet schuldig ik meende in hun oogen te lezen „moet je loopan, arme kerel Erkend dient te worden, dat het een zeldzaam vermaak is. Bijna nie mand liep. Er waren wel voertuigen in soortende treinen van de Hol landser» Spoor op hun baan, die van dein straatweg af zoo kinderachtig smal lijkt, de E. S. M. met haar tal- looze rijtuigen, de vele wagens, de talrijke fietsen, de motorrijwielen, de automobielen, de vaartuigen eerlijk gezegd waren da ©enigen, die ook Hepen, een stuk of wat kerels met boeventronies, bruine, magere koppen boven groenverschoten Jasjes en broeken met franje boven uitge- loopen schoenen types, die Ik niet graag na donker op dezen zelfden weg zou hebben ontmoet. Wel is het loopan van afstanden uit de mode geraakt. Hoever ligt niet de tijd achter ons, toen de mensohen wel marcheeren moesten, omdat er geen vervoermiddel was, of het uur van vertrek en aankomst hun niet paste. Een paar uur loopen was in die dagen niet de vermelding waard, een halve dag gaans niet ongewoon. Ver in Noord-Holland, waar de be schaving van stoom en electriciteit nog niet doordrong, kunnen we, wan neer we in den trein voorbijvliegen, die stoere loopers nog zien, kleine figuurtjes op eenzame landwegen, niet snel, maar gestadig voortgaande naar dorpen, uren ver. Dat kunnen wij niet meer, arme stadsmenschen, die voor een afstand van tien minu ten stappen op een tram. Ik heb vroeger wel kwaad gespro- kon van dezein straatweg. Dat doe ik voortaan niet meer. Het plaveisel mag dan geen asphalt wezen, maar heit ligt goed en dat ik er geen ge bruik van maakte ia hieraan toe te schrijven, dat er iets beters was, liet wielerpad. En nu verzoek ik drin gend, dat fietsers met dadelijk hun afkeuring laten hooren. Ja, ik weet het een wandelaar behoort niet op een wielerpad. Maar ik ben, als ik er een achter me hoorde, uitgeweken on als ik er een zag aankomen, op zij gegaan. Dikwijls hielp dat niet eens. Er waren fietsers, die de daad niet vertrouwden, blijkbaar dachten, dat ik op 't laatste oogenblik toch wel weer op 't pad terug zou stappen. Mede-voetgangers, wat hebt gij langs de Amsterdamsche vaart blijkbaar dikwijls ten onrechte bezit genomen van liet wtelerpad, dat toch niet voor u is aangelegd f Kwartier over tweeën kwam ik te Halfweg. Ik zal niet beweren, dat Coppee's Automatic Music hall niet de gedachte deed opko men aan een half uurtje rust. Maar die verzoeking weerstond ik. Als je eenmaal iets buitenissigs doet, wil je het ook goed doen en ai was er voor oen oenvoudiigen wandelaar zeker geen snelheidsrecord te breken, van een record van langzaamheid wou ik evenmin het gevaar loopen. Dus zon der oponthoud verder 1 Bovendien staat vlak bij het station een hand wijzer, die troost zal geven over den nog af te leggen weg. Hoeveel kilo meterhelaas, de handwijzer is blank, blijkbaar pas overgeschilderd, want hoe mooi hij er ook uit mag zien, inlichtingen geeft hij niet. En dus trek ik zonder afstands besef verder, op weg naar d© Lie. Aan de kiloraeterpalen langs den weg reken ik uit, dat ik zes kilometer per uur ga, één meer dan noodig of door traditie voorgeschreven is. Af en toe kijk ik eens om. Halfweg verdwijnt meer en meer in de verte en hoewel ik plichtmatig voor eiken wielrijder, die aankomt, van het fietspad afstap, begint het me op te vallen, dat er zooveel komen en dat ze wel wat er- kentelijker mochten wezen. Eindelijk, als ik de Liebrug bereik, waarover juist een tram met donde rend geraas heenschiet, lijkt het me toe, dat Haarlem nog verder weg is, dan ik meende. Vreemd toch met de tram is de afstand naar deze brug een momentje, te voet schijnt hij nog vrij wat. Hoe heerlijk zal ik straks rusten, wanneer ik thuis ben 1 Bessensap met water en suiker zal een ware ver kwikking wezen. Aan mijn rechter voet word Ik de eigenaardige pijn lijkheid gewaar, die de voorbode is van een flinke blaar. Toch moet er doorgestapt Er komt een oogenblik, dat de voeten .van zelf gaan, geen bevel uit de hersens meer noodig schijnen te hebben. Langzaam, ozoo langzaam rijst de St. Bavo aan den horizon omhoog, maar eindelijk ga ik toch de Amsterdamsche poort door precies half vier. De marsch heeft juist drie uur geduurd. Nu nog een kwartiertje en de schoenen kunnen worden uitgetrokken, de blaar, die Lntussohen is komen opzetten, kan worden geschouwd en verzorgd en onder het genot van de gewenschte bessensap kan ik trotsch wezen op heit feit, dat ik gedaan heb wat geen sterveling meer doetdat Ik gewan deld bena van Amsterdam naar Haar lem. Maar om u ronduit de waarheid te zeggen ik doe het niet weer I J. C. P. Saiteolandsch Overzicht DE FINANCIEELE HERVOR MINGEN IN DUITSCHLAND. Vele kleintjes maken één groote l Zoo gaat het ook in het land onzer Ooster-buren. Bij beetjes komen de verlangde 509 millioen mark voor de verhoogde belastingen toch bij el kaar. De verdeeling is nu als volgt A. Belastingen op het bezit 1. Belasting op de over dracht en de waarde vermeerdering van het grondbezit 40 mMl. 2. Zegel-belasting op che ques 20 mill. 3. Verhooging van do ze gelbelasting op effec ten 22.5 mill. 4. Talon-belasting 27.5 mill. 5. Verhooging van de ma- triculaire bijdrage van 60 tot 80 pfennig per hoofd 15 milL Totaal 135 mill. B. Nieuwe indirecte belastingen. 1. Bierbelasting 100 mill. 2. Brandewijnbelasting 80 mill. 3. Tabak-belasting 45 mill. 4. Bel its ting op mouss. wijnen 5 mill. 5. Rechten op koffie en tbAe 37 milL 6. Gloeilicht-belasting 20 mill. 7. Lucifers-belasting 23 mill. Totaal 310 mill. C. Handhaving van bestaande belastingen. 1. Belasting op spoorkaar tjes 20 mill. 2. Suiiker-belasting 35 mill. Totaal 55 mill. 135, 310 en 55 millioen mark maakt te zamen precies 500 millioen. Alle belastingen zijn nu in tweede Lezing vastgesteld. Nu is men aan de derde en dus laatste bezig. Reeds is de bier-, tabaks- en bran dewijn-belasting ook in derde lezing aanga nomen. Woensdag zal vermoedelijk alles klaar zijn. Dan kan Von Bülow gaan..,.. Wie zal hem opvolgen Zuster Anna ,ziet gij nog niets ko men 2... EEN NIEUWE ONEENIGHEID TUS- SCHEN SERVI6 EN OOSTENRIJK- HONGARIJE. Een willekeurig optreden der Oos- tenrijksche autoriteiten, heeft in het land van koning Peter opnieuw groo te ontstemming gewekt. De prefect van Touzia in Bosnië is iil. met een aantal onderprefecten, 4 officieren, 150 soldaten en 40 gendar men met het bajonet op het geweer aangekomen op het eiland Saratsje- vo in de Drina, dat hij door de solda ten liet bezetten, terwijl hij den pach ter, die het eiland van den Servischen staat in huur had, gelastte te zorgen, dat zijn vee met den grootsten spoed van het eiland verwijderd werd. Saratsjevo heeft sedert onheugelij ke tijden aan Servië toebehoord, zoo dat het optreden van Oostenrijk ge heel onrechtvaardig en raadselachtig is. Ban uitvloeisel van den algemee- nea landhonger De Servische regee- ring heeft don ook eon in krachtige bewoordingen gestelde protestnota naar Weenen gezonden, maar tevens tegelijker tijd de Servische giensauto- riteiten aangeschreven de noodige maatregelen te nemen, ter kalznee- ring van de door het gebeurde zeer ontstemde bevolking en ter voorko ming van gewapende botsingen. De Serviërs zijn woest 1 Ook de cou ranten slaan een koogon toon aan. t Is of we weer in de beruchte crisis- dagen van oen half jaar terug zijn 1 De redacteurs dringen ar bij de re geering op aan, dat deze do teruggi ve van het edland met alle middelen (ook met een oorlogsbedredging zal afdwingen en dat zij bovendien zal eischen, dat de Oostenrijksch-Hon- gaarsch© regeering bare verontschul digingen over haar onwettig optreden zal aanbieden. 't Spelletje tusschen den terglua- tigen leeuw en den schreeuwenden wolf is dus weer begonnen... Wat zal nu t gevolg rijn DE KRETENSER QUAESTIE. Sedert het officieele manifest van de Kretenzische regeering, waarhij de bevolking tot rust en kalmte werd aangemaand, is het op bet eiland rustiger geworden. De bevolking be gint langzamerhand vertrouwen te stellen in de belofte der vier bescher mende mogendheden, dat er oen be vredigende oplossing der K re tenser quaestie zal worden gevonden, zoo dra de Europee ache troepen het .eiland zuilen hebben verlaten. Naar het lieet, zal de regeering van Kreta onmiddellijk na het vertrek der vreemde militairen, den staat van be leg afkondigen, ten einde onder alle omstandigheden de orde te kunnen handhaven. Mohamedanen, zoowel als Christenen zijn ingenomen met dezen voorzichtighcidsmaatregel en de opgewonden stemming, die lan gen tijd op het eiland heeft ge- heerscht, begint plaats te maken voor een kalmer opvatting. Het weid ook hoog tijd, dat er weder een periode van rust en orde intrad, want handel en verkeer hebben ouder de politieke Spanning sterk geleden, daar nie mand meer iets durfde ondernemen, uit vrees voor de te verwachten moei lijkheden. Maar..... wat zal de oplossing zijn In Turkije schijnt men helaas nog altijd aai een oorlog te denken 1 Nu zijn weer de reservisten uit de distric ten Prilep en Monastir onder de wa pens geroepen DE DOUANE-TARIEVEN. Schrikbeelden voor reizigers in va~ cantie-dagen, nacht-merrie's voor kooplieden, die met het buitenland zaken doen.... Misschien is er in de toekomst hoop dat er eenige verbetering komt 1 Toen de Fransche Kamer gisteren de doua ne-tarieven besprak, diende de heer Jaurès een motie in, waarbij de Re- geering wordt uitgenoodigd een Inter nationale bijeenkomst uit te lokken van alle mogendheden, die belang hebben bij de herziening der douane rechten, strekkende om te komen tot een gelijktijdige gradueel© herziening. Zelden heeft deze socialist met eop motie of voorstel zooveel succes ge had. Ze werd aangenomen «Bet 548 te gen 2 stemmen. Dit dankt hij even wel aan het feit, dat het ministerie zich voor de motie uitsprak. 't Is misschien de eerste stap op den goeden weg, maar 't zal zeker nog wel eenige jaartjes duren vóór Jau rès' ideaal bereikt is I DE RUSSISCHE POLITIE. De Fransche minister van Binnen- landsche Zaken, Clemenoeau, ver klaarde in tegenwoordigheid van een groep afgevaardigden, dat hij de overtuiging had gekregen, dat gene raal Harting, de chef der geheime Russische politie te Parijs, een en de zelfde persoon was als Landesen, door het Hof van Gezworenen voor het SeLne-departemant in 1890 wegens organisatie van een dynamiet-aan- slag op het leven van Alexander III Yan Rusland veroordeeld. Harting, die zlich op het oogenblik Landen bevindt, stond op het punt d©n graad van officier van het Legioen van Eer He erlangen, van welke orde hij sinds eenige jaren rid der is.. DE TSAAR TE POELTAWA. Er wordt daar druk gefeest Eerst woonde Z. M. een mis bij voor het zielehail van Peter de Groo te, daarna was er groote parade, waarbij zoo nemen we op gezag der telegrammen aande Tsjjar met groote geestdrift wend toegejuicht Ook werd, Lh tegenwoordigheid van den hoogen gast, 't gedenkteeken voor kolonel Kellin, die in 1709 Poeltawa verdedigd heeft, met voel plechtigheid onthuld. EEN DUEL TE PARIJS. Naar aanleiding der mishandeling ■en beloedigiug tusschen den oud-afge vaardigde Bos en den minister Caii- JLaux had' een duel plaats. Er werden twee kogels gewisseld, maar... allebei mis! Hm slechte schutters De tegenstanders verzoenden zich niet DE DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING IN ENGELAND. Het uitvoerend comité van do ver een iging van arbeiders in de kolen mijnen te Glasgow heeft een staking aanbevolen, in to gaan op den dag, dat de aangekondigde loonsverlaging in werking zal treden. Van andere zijde wordt evenwel ge meld, dat de arbeiders niet zullen sta ken, wanneer niet alle kolenmijn wer kers in Engeland zich solidair ver klaren. Daarover worden nu tusschen de organisaties onderhandelingen ge voerd. 29 Juli i3 aangewezen voor de in werkingtreding dear gehate loonsver laging. DB CHOLERA IN PETERSBURG. De laatste 24 uur werden 107 nieu we cholarag©'vallen aangegeven, ter wijl 53 patiënten overleden. Het aan tal cholera-lijdars bedraagt thans 721. De epidemie breidt zich dus gere geld uit! CASTRO VERDEDIGT ZICH l Eindelijk hooien we weer eens iets van den ex-president, llij heeft een manifest gericht aan het congres van Venezuela, waarin hij zijn handelin gen tijdens zijn presidentschap tracht te rechtvaardigen. We zijn nieuwsgierig naar den in houd. 't Zal wel een gewoon stukje snoef-werk zijn, waarin Castro zich voorstelt als een bovenstbeste presi dent, wiens bekwaamheden en goede gaven door anderen miskend zijn. DE TARIEFWET IN AMERIKA. In het Huis van Afgevaardigden werd de tarlefwet, zooals ze door den Senaat is gewijzigd, behandeld. Na een levendig debat werd besloten het ontwerp in handen te stellen van een comité, bestaande uit leden van de beide Kamers. Niet alleen de democraten, maar ook vele republikeinen, verklaarden, dat het ontwerp in den Senaat was verknoeid, tengevolge van de vele waaiborgeai, geéischt door de repu- blikeinsche partij. DE WOELINGEN IN MAROKKO. Verzekerd wordt, dat de Duitsche legatie te Tanger aan Berlijn getele grafeerd heeft, onmiddellijk Frank- rijk's tusschen komst in Marokko te willen inroepen, In zijn kwaliteit als gemachtigde van Europa. Dit alles in verband met den ©rast der huidige gebeurtenissen Elk oogenblik kunnen nieuwe on lusten en onderlinge S ui. tanst wisten verwacht worden. MARKIES RIPON. Markies Ripon, de ex-mindster en ex-onderkoning van Britsch-Indië, is te Londen overleden. Stadsnieuws Soc. Trou moet Blycken. Concert op Zondag 11 Juli 1909, des avonds 8 uur, door de Muzïekvereeni- ging „Harmonie", directeur: de heer H. W. Hofmeester Rz. Programma: 1. Kaisermarsch, Cerm&k. 2. Ouverture „Giraida", Adam. 3. „Cavalleria Rusticana," Inter mezzo. Mascagni. 4. Sontagskinder", Walzer, Resch. 5. Hollandsche Rhapsodie No. 1, Schweinsbetrg. 6. Ouverture ,,Si j'étais Rod" Adam. 7. Kaiserparade, Eüenberg. 8. „Husaranritt", Characterstttck, Spindler. 0. Nieuwe Volkspotpourri (op ver zoek), Oomies. Charlie had sinds vier weken z'a oude lui niet geschreven, en daar om begonnen dezen hun hoofd te schudden. De moeder maakte zich on gerust, de vader daarentegen vond 't wel een vreemd verschijnsel, maar hij. scheen in z'n schik t© zijn. Besto Thomas, vroeg de moeder, die haar ongerustheid niet langer ver bergen kon, wanneer heb jij Charli© 't laatst geschreven Den 12en, antwoordde de vader. Ben j© ©r zeker van vervolgde de moedor angstig. Zeer zeker zelfs. Ik heb 't van morgen in m'n chèquo-boek nagezien. Kleermaker Heeft u plezier ge had van die overjas, die ik u geleverd heb Klant Al mijn jongens hobben naar gedragen. KleermakerBij mij moet u maar komen 1 Klant Zeker. Na elk rogen buitje was die jas woor goed voor m'n volgenden zoon Op m'n gramophoon heb ik 'n paar platen met do stem van mijn vrouw, zei meneer Spek. Wonderlijk, dat je de stem kunt hooren van iemand, die niet aanwo zig is, zei men oer Kok. Maar *t merkwaardigste ©n 't aar digste is, dat ik die stem kan laten ophouden, wanneer ik wil, zei meneer Spek. Man Heb jij gehoord, hoe van morgen de storm losbrak Vrouw Dat was geen storm Heft nieuwe meisje waschto de ontbijt boel af l Broeder Paucratius. ,,De Tijd" schrijft Den lof van de Congregatie van „St. Joannes de Deo" behoeven we met meer te zingen. Daarvoor is ze door de vele diensten, die zij aan de lij dend© menschheid bewees, te bekend en te populair ook in ons land ge worden. Die populariteit verklaart mede, waarom wij niet aarzelden, opnieuw van een van haar ijverigst© leden, die den lGden a.s. zijn zilveren jubilé als zoodanig viert, de beeltenis op te nemen. De jubileerende is Broe der Pancratius, thans verbonden aan het Pension en Ziekenhuis ,,St. Joan nes de Deo", te Haarlem. Broeder Pancratius is een der oud ste <n der eerste Broeders, die hun Liefdewerk, waarvan de houfdzeteJ in Duitschland, te Montabauer, is gevestigd, in Nederland begonnen. Niet alleen onderscheidde hij zich door voorbeeldige» ijver en offer vaardigheid, maar ook door jaren lange ervaring, in den verplegings dienst, voordat hij toetrad tot het Liefdewerk, opgedaan als onder-offi cier rij het Duitsche Sanitiitscorps. En dan ook nog door eon onveran derlijke opgeruimdheid en vriende lijkheid, waarop niets van wat den gewonen mensch door teleurstellin gen en wederwaardigheden kregelig en verdrietig maakt, vat heeft. Geen twijfel of de vele patiënten, di© tn Noord-Brabant en Noord-Hol land zich de persoonlijk ondervonden goede diensten van Broeder Pancra tius dankbaar herinneren, zullen den. bescheiden, mlnzarnem jubilaris daar van op zijn feestdag doen blijken. R.-K. O n d r w ij s. Door den secretaris der Commissie van Bijstand in het financieel beheer der Parochiale Jongensscholen onzer stad, den heer mr. J. N. J. E. Thijssem is het 5d© jaarverslag (voor 1908) uit gebracht Allereerst bevat het verslag een klaagtoon 1908 is geen goed jaar geweest. Ook het R.-K. bijzonder on derwijs te Haarlem moest den terug slag der heerschendc malaise gevoe len, al ontbrak bet den werkenden leden geenszins aan den ouden, prij- zensvvaardfgen ijver. Het aantal contribuanten in de zeven parochiën bedraagt 583, het be-'t drag der collecten f 2414.31 1/2, da bijdragen 2732.22 1/2, giften 50.35. Totaal ƒ5196.92. Het saldo ls f 073.75 minder dan in 1907. Het getal contribuanten is, op een enkele uitzondering na, overal ach teruitgegaan, terwijl do opbrengst der collecten overal nagenoeg gelijk is gebleven. Een geringe stijging werd geconstateerd. Toch is hel verslag optimistisch ge stemd, da ai*, waar het de toekomst inziet. Het wijst o. a. op de gestichte Ca- nisius-school in de Linschotenstraat. West-Indische vertelling. 5) Ik moet het gezelschap in de barkas naar de „Conception" bren gen, zeide Steenbergen tegen Door malen. Het zal wel iets hebben van een Venetiaansche gondelvaart. En dat met zulke edele hoeren, beroemde generaals Ik zal mijn geluk nooit genoeg kunnen waardeeren.... III. De avondstond bracht stilte, diepe rust over koloni© ©n haven. Dicht bij het Waterfort lag de „Trinidad' geankerd. Het was een rank, licht gebouwd vaartuig, van tamelijk groote afme tingen en hoog getuigd. Fier wapper de de Nederlandsche handelsvla.g van den top stuurman en matrozen wa ren op hun post, vol ijverige bewe ging en leunende tegen de ver schansing stond de taankleurige ge zagvoerder, Juan Pacheco, in druk gesprek met den niet minder golou secnor don José C ai der on. Ik geloof, dat wij de koloniale autoriteiten aardig bij den neus heb ben gehad, zeide de eerste, en ik moest mijn buik vasthouden, toen de commiezen mijne koopwaren in specteerden. Hoe argeloos liepen zij langs de balen katoen, waarin gewe ren en karabijnen verborgen waren hoe rustig dronken zij een glaasje aguardiente, leunende op de met patronen gevulde watervaten; en hoe uitvorschend zag bun chef naar mijn kerels, of er ook verdachte lieden onder waren. Onbetaalbaar, senor Heerlijk bedacht en goed uitgevoerd 1 De Venezuelaan had. gedurende de ze woorden, stil toegeluisterd en zag nu scherp naar de „Spaansche zij de". Leon en Vasquez moeten zich haasten, pruttelde hij want elke minuut wachtens schijnt mij eene eeuwigheid toe. Het schijnt, dat Murillo eene af scheidspartij of iets dergelijks houdt want het is reeds een half uur over den tijd. Zijn dochtertje zal misschien veel pakkage hebben, meende Pa checo, want mijne kerels kregen be vel om do grootste sloep mede te ne men, denkelijk voor dien vrouwen- rommel. Ik vind het zotternij van generaal Leon om zijne bruid bij zich te willen houden. Ik ook, mompelde Calderon. Heit is niets dan last voor de krijgs lieden. Wat sapperlootschreeuwde de generaal. Wat is er, beste vriend Tot eenig antwoord wees Calderon in de richting van het Nederlandsche oorlogsschip, dat zich daar straks nog zoo rustig op zijn plaats bevond. Kalm en indrukwekkend naderde nu de „Waterloo", zich voortbewegend te midden van wit schuim, dat schit terde in 't licht der lantaarn. Op het dek liepen eenige lieden, die bevelen gaven aan de equipage bij de vuur monden stond de wakkere bediening gereed, om na het eerste signaal de stukken in werking te brengen en de geweren van matrozen en mari niers flikkerden in den maneschijn. Het is om ons te doen. 1 pre velde de Venezuelaan. Die ellendige Leon heeft zich laten verschalken 1 brulde Pache co. En wanneer dat het geval is, deel ik den gouverneur alles mede. Ik zalf zal toch wel vrijkomen. Intusschear kwam de „Waterloo" steeds dichter bij, met hare dreigen de lading. Ton slotte maakte zij een kleinen, draai, stopte op korten af stand van de „Trinidad", zoodanig, dat de schoener onmogelijk de haven verlaten en dadelijk in den grond geboord worden kon i en vervolgens zagen Calderon en Pacheco, hoe een sloep te water gelaten en bemand werd met rooiers en gewapenden. Een officier nam plaats in 't vaar tuig, de riemen werden uitgeslagen, en in een ommezien was de onwelko me visite aan den valreep van den koopvaarder. Onwillekeurig begaf de gezagvoer der zich naar zijne bezoekers, ten einde naar liet doel hunner komst te vernemen. En toen eenige mariniers naar hoven klommen, gevolgd door een officier in groot uniform, salu eerde hij den laatste met echt Creool- sche graitie en vroeg naar zijn be- Waar is de kapitein klonk het, tamelijk barsch, uit den mond van luitenant Steenberg. Hij staat voor u I verzekerde Pacheco. Namens den gouverneur moet Ik u ultnoodigen mij onmiddellijk te volgen, heraam de officier. Er zijn aan den wal twee Venezuolanen gearresteerd, de hoeren Loon en Vas quez, overtuigd van liet voornemen om zich, met dit schip, naar Puerto Cabello te begeven, ten einde deel uit te maken van de nieuwe armee op standelingen. Belde heeren hebben verklaard, dat rich hier een derde tochtgenoot bevindt senor don José Calderon, en dat gij, kapitein i oene gansche lading krijgsbehoeften aan boord hebt. Do ellendelingen riep Pache co. Ik wist niets van hun voorne men. Zij hebben mijn arm vaartuig geladen met katoen en manufactu ren, zeggende, dat handelszaken te Guatemala Gij kunt u bij don gouverneur verantwoorden, vervolgde luite nant Steenberg, ik ben slechte de uitvoerder zij nar bevelen. Kom mede, kapitein De gezagvoerder gehoorzaamd© en daalde naar beneden, inwendig de handelaars on avonturiers verwen- schend©, die hem in zuJk een wespen nest hadden gebracht Toen hij de sloep bereikt had en daarin plaats nam, grepen oen paar matrozen hem aan en boeiden hem de handen, ten einde mogelijk verzet te voorkomen. Inmiddels was Calderon kalm bij de verschansing blijven 6taan, als bekommerde hij zich niet over het. voorgevallene. Hij rookte doodbedaard zijn havana, en verwaardigde dein luitenant mei geen enkelen blik terwijl de bemanning der „Trinidad" angstig samenschoolde en haren ka pitein met ontroering zag tn hechte nis nemen. Wiem heb ik de eer hier voor mij te zien vroeg, toen Pacheco verdwenen was, Steenberg, tegelijk op den generaal toetredende. Don José Eusebio Austin Calde ron, generaal der edele republiek Ve nezuela,.^ Ook voor u heb ik eene order van den gouverneur, om mij terstond te volgen en ik raad u. hieraan ge willig te voldoen. Ik ben geheel ter uwer beschik king zeide de avonturier, zich trotsch oprichtende. Een oud man, die uitgemunt heeft in tal van veld slagen. zal nooit zijne hand opheffen tegen de gendarmes eener bevrien de Volg mij, generaal riep de luitenant, die zich niet wilde ophou den met de hatelijke, langdradige redevoeringen dor Spaansch-Amerh kaansche woelgeesten. Ik heb niets mot uwe verontschuldigingen te maken en heb alleen In last u naar de „Waterloo" over te brengen. Ook de Venezuelaan was weldra in de sloep aangeland en insgelijks ge boeid, terwijl de zeelieden, op bevel van luitenant Steenberg, hem en den gezagvoerder beletten met elkander te praten on te overleggen. Vervolgens schoot het vaartuig snel door de spiegelgladde zee, hiela recht aan op do „Waterloo", qu spoe dig begaf de jonge officier, gevolgd door zijns gevangenen, zich naar den overste, nadat hij eerst de boeien der bedde Creolen had doen afnemen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 9