NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. AGENDA Binnenland 27e Jaargang. No. 7992 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon* en Feestdagen. VBIJDAG 16 JÜLI 1909 A HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PBR DRIB MAANDENi Voor Haarlem I f 1.28 Voor de dorpen In den omtrek waar een Agent gevestigd Is (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland1.65 Afzonderlijke nummers0.02 K Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037H de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur J» (5. PEEREBOOM. ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van F—5 regels /t—elke regel meer ƒ0.20 Reclames 30 Cent per regel Bij Abonnement aanzienlijk rabat Advertentien van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing j 50 Cts. voor 3 plaatsingen h contant Redactie en Administraties Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Zutder Bultenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. ZATERDAG 17 JULL Brongebouw: Reclame-Tentoonstel ling. Kinderfeest, 2 uur. De Kroon: Bioscoopvoorstelling. Zandvoort: Olympia Palace: Het Vrije Tooneel, 8 uur.. Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel ,,De Fontein in den Hout in de ru briek Om Ons Heen. 'AFSCHEID VAN DEN SECRETARIS Donderdagmiddag kwamen na af loop der vergadering van B. en. W. de ambtenaren ter Secretarie in de ka mer van den Secretaris bijeen, om van Mir. Pijnacker afscheid te nemen. Namens hen zeide de griffier, de heer J. W. van Bilderbeek, het na volgende: „Wij zijn hier bijeengekomen om afscheid te nemen van een hoogge- schatten chef, dien wij met groot leedwezen zien heengaan. Uw eerlijk rondborstig karakter, uw vriendelijke aangename omgang, maakten u bij ons allen bemind. Wij geven u de verzekering, dat Owe vervulling van het Secretariaat steeds bij ons in aangename herinne ring zal blijven; wij wenschen u voor spoed in uw gezin en in uwen nieu wen werkkring en bevelen ons aan tn uwe vriendelijke herdenking. Wij wenschen ten slotte nog één verzoek tot u te richten, nl. te willen aanvaarden dit eenvoudig aandenken aan uwe werkzaamheid aan deze plaats." Dit geschenk bestond uit een étui /nét zilveren lepeltjes, versierd met het wapen van Haarlem. Mr. Pijnacker Hordijk, dit aanden ken gaarne aanvaardende, sprak te vens uit, hoe aangenaam hij daar door verrast was. Hij beschouwde dit als een bewijs van de welwillendheid dar ambtenaren tegenover hem, dank te allen voor hunne medewerking en verklaarde zich volgaarne bereid, om waar hem dat mogelijk mocht zijn, in ambtelijke zoowel als particuliere aangelegenheden, hen van dienst te zijn. ORGELBESPELING op Dinsdag 20 Juli 1909, des nam. van 12 uur, in de Groote- of Sini-Bavo- kerk alhier, door den heer W. Ezor- man. Programmal No. 1. Preludium en Fuga, J. S Bach. No. 2. Choralfantasie, Fr. Lux. No. 3. Sonate No. 1, J. Lemmens a. Allegro moderato. b. Adagio. c. Marche pontificale. d. Fuga. No. 4. Canzonetta, J. Rheinbergar. No. 5. Aria: ,,Und ob die Wolke", C M. v. Wober. Bond van Technici. lien schrijft ons Onder geleide van den heer J. Blom Szn., directeur der gemeente-lichtfa brieken had Dinsdagavond te 8 uur eene excursie plaats ter bezichtiging dier inrichting. In de eerste plaats werd de Electrische Centrale in oogenschouw genomen en daarna werden ons de verschillende machi nes, ketels en andere toestellen ge toond, alsook het schakelbord. Ver volgens ving een tocht aan door de gasfaoviak en wij liebbem, dank zij de uitleggingen van onzen leidsman, een goed denkbeeld gekregen van de wijze, waarop hot lichtgas uit de steenkolen er. uit de cokes (watergas) wordt veivnardigd en welke talrijke bewerkingen het dan nog moet on dergaan, alvorens geschikt te zijn tot gebruik. Er werd op gewezen, wel ke moeilijkheden ook deze techniek In den beginne had te overwinnen en hoe prachtig thans de vernuftigste toestellen geheel automatisch het be drijf regelen en controleeren. Zeer voldaan keerden we huis waarts en de woorden van dank, ge- Sproken tot den heer directeur, door .de secretarissen der af deelingen Haarlem en Amsterdam, namens de deelnemers, waren het bewijs, hoe- zeer de gastvrije ontvangst door allen bp prijs werd gesteld. EEN POLITIEHOND TE HAARLEM. Wij lezen in Het Leven: Hoewel reeds in verschillende ge meenten in ons land politiehonden in gebruik zijn, schijnt de gemeente Haarlem hiertoe nog niet te willen overgaan. De inspecteur van politie J. H. van den Broeke, daar ter stede, staat be kend als een groot liefhebber van honden en schijnt zeer veel tact te hebben ze af te richten. Zoo kwam hij o.a. in het laatst van het vorige jaar in het bezit van een Belgischen her dershond, reu, toen ongeveer negen maanden oud. Dezen hond heeft hij in zijn vrijen tijd, afgericht als politiehond* Toen hij in zijn bezit kwam, was bij nog slechts zeer weinig op den openbaren weg geweest en nog bang voor ver schillende voorwerpen, als wagens enz., die hij tegenkwam. Doch na verloop van ongeveer zes maanden was de hond door hem gedresseerd, en kent thans het volgende: a. volgt zijn meester aan de lijn, ter zijde van het linkerbeen; b. volgt los op dezelfde wijze; c. verdedigt zijn meester op bevel; d. pakt op bevel aan; e. laat los op bevel; f. achterhaalt een persoon op bevel en brengt hem tot staan; g. neemt niets aan dan alleen van zijn mees ter; h. deinst niet terug, wanneer men hem met een stok, of ander voorwerp dreigt of slaat, of een revolver met losse patronen bij hem afschiet, doch zal in de meeste gevallen zich van 't voorworp, waarmede hij bedreigd wordt, meester maken en den aanval ler vastgrijpen; 1. bewaakt hem toevertrouwde voor werpen; j. legt af en komt niet eerder, voor dat hem daartoe een teeken gegeven wordt; k. apporteert; 1. zoekt verloren voorwerpen op; m. springt over een schutting van ongeveer drie M. hoogte. Een dezer dagen zagen wij, dat de ze hond o.a. een rijwiel bewaakte en over een schutting sprong of beter uitgedrukt, klom die een hoogte had van 2.95 Meter. Tevens had gen-oemde inspecteur nog in zijn bezit twee jonge honden, nl. een Belgischen herdershond, teef, 11 weken oud èn een ruigharigen Hollandschen herdershond, reu, 7 we ken, die door hem tot politiehonden zullen worden afgericht. GYMNASIUM HAARLEM. Toegelaten tot de 1ste klasse: J. M. Donker, H. Maria Droste, Ju lia Enthoven, Hendrina D. Frank, H. Ph. Führhop, S. Groen, A. J. Gué- pin, J. Huber, K. Hugenholtz, Hen drik a Jonker, W. Maria Kersbergen, P. van Paassem, E. Reinhold, O R. Th. Schönhuth, Barbara C. I. Tim mei*, D. Wildeboer, A. Tineke Wil- kens, J. J. A. Zuid weg. Herexamen: H. B. de Brueys Tack, Marg. B. Kikkert, Louise Th. Stibbe, en 2 af gewezen. Tot de 2de kl. toegelaten: C. Johanna Rahder, N. P. P. J. Roorda van Tot de 4de K. J. J. Lotsy, een candidaat voor de 4de klasse werd afgewezen. Jubileum. Men schrijft ons Den 4deo Augustus a.s. hoopt onze stadgenoot de heer F. W. Grimberg, clief-de-bureau bij de afdeelimg Con trole der Hollandsche IJzeren Spoor weg Maatschappij, den dag te herden ken. waarop hij vóór 25 jaar in dienst dier Maatschappij trad. Ongetwijfeld zal het den aanstaan den jubilaris, die bij zijne superieu ren als hoogst verdienstelijk ambte naar en bij het overige personeel als goed chef en collega staat aange schreven, op dien dag niet aan Be langstelling ontbreken. Examens HoofdacteL. O. Haarlem 14 en 15 Juli. Geëxami neerd 15 vrouwelijke can dictaten. Ge slaagd do damesJ. B. Berkhout te leiden, S. E. DoijJï, A. L. van Hal, E. H. A. van Hal, II. J. Hatten en C. Schnetlage, allen te Amsterdam.. ROODE KRUIS, Ten stadhuize had gisteren plaats eene vergadering belegd door den burgemeester, den heer Jhr. Mr. J W. G. Boreel van Hogelanden, als eere-voorzitter van liet Comité van het Roode Kruis voor Haarlem en Om streken, ten einde met het comité en de burgemeesters der omliggende ge meenten, als eere-comité benoemd, te bespreken de oproeping gericht door Z. K. H. Prins Hendrik der Neder landen aan alle Nederlanders tot op richting van een Nationaal fonds om in vredestijd te kunnen medewerken tot leniging van nood bij rampen in binnen- of buitenland, Men zal zich herinneren, dat bij ge legenheid van het vergaan der Ber lin, men Prins Hendrik een hulde blijk dacht aan te bieden en deze dit toen weigerde. Thans wordt verondersteld, dat voor het goede doel hierboven aange geven, de Nederlanders hun offer vaardigheid zullen toonen en dit grootse he werk van naastenliefde in tijd van vrede tot stand zullen bren gen. Met een korte toespraak door den burgemeester werd de vergadering geopend en daarna werd het woord gegeven aan dr. S. Fijan, den voor zitter van het Comité, die uitvoerig toelichtte op welke wijze het best vol daan zou kunnen worden aan den wensch van Z. K. H. Dr. Fijan eindigde zijn toelichting mét den wensch, dat de oproeping zal mogen leiden tot de stichting van een Nationaal Fonds om in vredestijd aan te wenden tot maatschappelijk werk, dat hét Nederlandsche volk door jruime giften of toetreding tot het lidmaatschap van het Roode Kruis zou strekken tot een Nationaal Huldeblijk aan Prins Hendrik der Nederlanden, die metterdaad heeft getoond hartelijk deel te nemen in het lot van hen, die hulp en steun be hoeven. Besloten werd een door het comité gestelde circulaire in de vergade ring voorgelezen en goedgekeurd te voegen bij de oproeping van Z. K. H. en zoo ruim mogelijk te versprei den. Verweer. In ons blad van Woensdag plaat sten we een berichtje over „een slech ten koetsier". Iemand nu, die meen de, dat het berichtje op hem sloeg, vervoeg-le zich lieden aan ons bu reau met zijn paard. In de woorden „een niet te breed uitzie mien schimmei" had hij, o. i. ten onrechte, oritiek op het uitzien van zijn paard gevonden. De Leidsclio brug is voor zwaarbeladen wagens, zoo deelde bij ons verder mede, zeer moeilijk te passeeren, omdat voor dein oprit der brug een groote kuil ligt. Tiet gebeurt dan ook herhaalde lijk, dat er wagens voor de brug blij ven steken vooral in de kermisda gen. Hedenmorgen viel voor do brug nog een paard van een goederenwa- an der II IJ. S. M. Dit is alles goed en wel, maar doet tot de zaak niet af. Deugt de oprit niet, dan moeten de koetsiers maar eens requestreeren bij B. en W. De hoofdzaak was of de voerman het paard, toen het eenmaal op de brug was, geslagen heeft. Hij erkent zelf, het paard een paar klappen te heb ben gegeven, maar verzekert dat van „schandelijke mishandeling" geen sprake is geweest. Wij laten deze appreciatie voor re kening van onzen beriohtgever, maar doen opmerken, dat er in elk geval noodelooze mishandeling is geweest I Een paard, dat op een brug Btaat, behoeft geen slaag om naar beneden te komen I Een vreemde parapluie- standaard. In de Generaal Cronjéstraat kan men heden een vreemde parapluie- standaard zien, namelijk een telefoon paal, waar bovenin een zoo goed als nieuwe parapluie hangt. Hoe kan iemand het in zijn hoofd krijgen, om daar zijn parapluie aan te hangen Zou hier soms een grappenmaker aan de gang zijn goweest? Militaire zaken. De eerste luitenant P. Keg, van het 10e regiment infanterie is met ingang van 1 September a.s. benoemd tot ad judant bij het le bataljon van het korps te Hoorn in garnizoen. De sergeant eerste klasse Van j Driel van het 10e regiment infanterie j alhier In garnizoen, Is bevorderd tot: sorgeant-maj oor-Instructeur. „De Dageraa d". Donderdagavond vergaderde de Haarlemsche af deeling ter bespreking van een vergadering tegen de „eeds- quaestie", na weer aan de orde ge steld, d«. or het weigeren van Kriller. Daartoe waren een aantal organisa ties uitgenoodigd, waarvan een 9-tal vertegenwoordigers hadden gezonden. De uitslag der besprekingen is, dat in Augustus eene vergadering zal plaats vinden, net eeaïige sprekers, o. a. de heer Gerhard. D u in feest. Zondag a. e. houdt de gymnastiék- vereeniging „Concordia" een duin- feest.. Des morgens te half negen ver trekken de leden van het Zander In stituut en maken een wandeltocht in de omstreken van Haarlem. Vervol gens begeven zij zich naar het Kolk je, waar verschillende spelen worden gehouden, zooalstouwtrekken, ver springen enz. Te vijf uur vertrekt men weer naar het Zander-Instituut, waar de prijsuitdeeling plaat/3 heeft. Zoowel de jongens- als meisjeeafdee- ling gaat mee. Gesloten. De Trekvaart naar Halfweg zal we gens de werken voor de spoorbaan tot October voor de scheepvaart gesloten zijn. (Zie verder Stadsnieuws onder laat- ste berichten. dit de Omstreken BLOEMENDAAL. Bij het gehouden examen voor ad junct administrateur bij de Marine slaagde de heer S. N. van den Berg van hier. De hoedanigheid van Nederlander is verleend aan Hermann Max Schie- ferdeckeir, procuratiehouder, geboren te Leipzig-Reudnitz (Saksen) den 27n April I860, wonende te Bloemendaal BENNEBROEK. Door heerlijk weer begunstigd, maakten de leerlingen der Christelij ke School alhier hun jaarlijksch uit stapje naar Zandvoort. Het bezoek aan de Passage, het verblijf aan het strand en de tractatie in „Ons Huis" was de jeugd zeer naar den zin, en dankbaar voor het genoegen, hun door mevrouw Willink van Benne- broek verschaft, keerden zij te 7 uur weer huiswaarts. HILLEGOM. Men schrijft ons Terwijl eenige werklieden van de firma Kraay Co. gistermorgen te ongeveer 8 uur aan de haven bezig waren met laden van rioleering- buizen gebeurde er onverwacht een ongeluk. Men had met planken en balken een vloer over de schuit ge maakt, en reeds eenige buizen daar op geplaatst, toen plotseling een der middelste balken brak, met het onge lukkig gevolg, dat alles in het ruim stortte. Twee der werklieden kwa^ men met den schrik en eenige builen vrij, doch de derde, zekere Philippo, geraakte met zijn pols tusschen twee buizen bekneld, zoodat deze gebroken* en gedeeltelijk afgekoeld werd. Na voorioopig verband is hij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden ver voerd, vanwaar hij echter onverrich ter zake terug moest keeren, en hij zich in het Gasthuis te Haarlem var- voegde. De man zal zeer waarschijn lijk het gebruik van zijn hand voor zijn verder leven moeten HAARLEMMERMEER. Openbare vergadering van dan Ge meenteraad op Donderdag den 15an Juli j.l., des voormiddags te 11 uur, ten Raadhuize. Tegenwoordig alle leden. VoorzLtter de heer Mr. A. Slob, bur gemeester. Do voorzitter opent de vergadering met gebed en doet het voorstel tot benoeming van een commissie, imzo- ke eventueele herziening der school- geldregeding.- Er wordt na eenige discussie beslo ten, tot leden dier commissie te be noemen de heeren Evelein, Knaap, De Breuk en 't Hooft. Gunstig wordt beschikt op het adres der Vereeniging van Hoofden v. scho len, tot het aanschaffen van deur matten. Goedgekeurd wordt het ontwerp besluit tot het doen van betaling uit den post van onvoorziene uitgaven, dienst 1909, tot een bedrag van f500, als subsidie voor het schoolfeest. Vastgesteld wordt het kohier van den Hoofdelijken Omslag, dienst 1909 tot een bedrag van f 20086; het per centage zal zijn 2.2 Ook wordt vastgesteld het- kohier van do belasting op de honden, dienst- 1909., Aangeboden is de gemeen te-reke ning, dienst 1908, in ontvangst ni7.114.711/2, in uitgaaf 114.912.68. Batig saldo f 2202.03 1/2, welke reke ning wordt gesteld in handen der fin. commissie, tot onderzoek. Vastgesteld wordt ook het uitbrei dingsplan (Hoofddorp). Hierna komt ter tafel een adres van den heer D. Eggink, om eervol ont- slag als gemeente-secretaris, in ver band met zijn hoogen leeftijd. Er wordt besloten dat ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen te gen 1 Oct. a s. De ontslagene zal een pensioen van f 1000 ontvangen en toe gestaan wonden, dat hij in het volle genot blijft zijner ambtswoning. Vastgesteld wordt het bestek voor de levering van grind voor de dorps wegen en schoolterreinen. Vervolgens wordt besloten tot het zanden van een adres aan den Minis ter van Binnen 1. Zaken, houdende verzoek te bepalen, dat ook in deze gemeente het hoofdstembureau kan zitting nemen tot het vaststellen van den uitslag der gemeenteraadsverkie zing, terstond na het inkomen der pro cessen-verbaal Tot leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim worden be noemd de heeren A. A. van Wijk, H. de Jong, W. Valkenburg en A. v. d. Stadt (aftr. leden). Tot lid van bet Burg. Armbestuur wordt benoemd in de plaats van den heer S. van der Sluijs, de heer G. van der Beek. Hierop wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Op de graanmarkt te Hoofddorp was Donderdag j.l. geen aanvoer. Al leen werd in voorkoop handel gedre ven in karwijzaad 15. JULIANA-FEESTEN TE HOOFDDORP. Hoofddorp is thans in feestdos. Schier van e,lke woning waait de drie. kleur. Het feest werd geopend met gezang der kinderen van de openba re en bijzondere scholen, begeleid door muziek. Daarna volgde een toe spraak vaai den burgemeester, ver volgens optocht door Hoofddorp met het muziekcorps, hierna kinderspelen om prijzen en premiën. Er werden ruimschoots versnaperingen aan de kinderen rondgedeeld. VELSEN. Openbare vergadering van den ge meenteraad van Velsen op Dinsdag 20 Juli 1909 namiddags te half twee, ten geoneentehuize. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Onderzoek geloofsbrieven. 3. Overneming van wegen en aan koop inschrijving Grootboek Nat. Werk .Schuld, wegenfonds, exploita tieplan Velseroord 1906. 4. Rooilijn en straatnamen wegen idem. 5. Verzoek om gebruik van een sóhoollokaal- 6. Adres II. Kingma, om eervol ont slag als hoofd van school D, als hoofd van het herhalingsonderwijs aan school D, als leeraar aan de burger avondschool en als lid der comrpissie tot wering van schoolverzuim te Vel seroord. 7. Aanbieding van de rekeningen over 1908 a. van de gemeente b. van tie armbesturen c .van de gecontracteerde wegen. 8. Suppletoire begrooting en on voorziene uitgaven dienst 1909. 9. Cursus in paardenkennis of be mesting te Santpoort. 10. Verordening beperking verlo ven Drankwet. 11. Belasting reclames. DMUIDEN. Bij de pautserrfoert-artillerie gaan 16 dezer de miliciens der lichting 1904 met onbepaald verlof. ZANDVOORT. De ontvangsten der Werkliederi- vereenigtng „Onderling Hulpbetoon" bedroegen gedurende het 2de kwar taal 1909 totaal 892.98. De uitgaven waren totaal 473.65 1/2. Zoodat er een batig saldo is van 419.32 1/2. Voor het badhuis van minvermo genden is door de directrice o. m. ontvangen f 10 van J. v. d. W. EEN ZOMERVERBLIJF VAN H. M. DE KONINGIN IN HET ULVEN- HOUTSCHE BOSCH? Men meldt uil Breda Er loopen geruchten, dat H. M. de Koningin het voornemen heeft, in het Ulvenhoutsche bosch een zomerver blijf te laten bouwen, waar H. M. 's zomers eenige dagen denkt te ver blijven. Dit zou in verband staan met het bezoek, dat Z. K. II. de Prins eeni- gen tijd geleden aan de bosschen tn de omgeving heeft gebracht. Congres Middenstandsbond. Vervolg Tweede dag. Onze Amsterd. corr. meldt: De heer Schaaf uit Utrecht vond dat nog niemand den juisten weg in zake het credietvraagstuk heeft aan gegeven en lichtte een motie toe, waarin de wenschelijkheid wordt uit gesproken tot het oprichten van plaat selijke credietlnstellingen, waarvan alleen leden bij die instellingen aan gesloten, mogen gebruik maken. De heer Pelletier te Leeuwarden be sprak het praeadvies-Iiorthals Al tee, waarvan hij den inhoud in strijd achtte met de conclusies. Voorts besprak spr. de vraag: In hoever mag en moet een Midden- Standscredietbank in werking ver schillen van een gewone bankinstel ling? Wat den opzet dezer middenstands- credietbanken betreft, de winst die deze afwerpen moet ten bate komen der credietnemers. De heer Van Leeuwen te Rotterdam ried aan banken op te richten wer kende naar gelang der plaatselijke gesteldheid. Aan de discussie werd voorts nog deelgenomen door de hee ren Corver en De Vries te Rotterdam. Gedurende het betoog van dezen laat ste kwam ter vergadering mr. G. van Tienhoven, Commissaris der Koning in in Noord-Holland, die door den voorzitter hartelijk werd verwel komd. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat van H. M. de Koningin en den Prins een telegrafische dankbe tuiging was ingekomen. De heer De Vries achtte de conclu sies van de lieeren Nederhoed en Van der Maesen de meest ge wensch ie, om tenslotte do vraag te behandelen: Hoe komen de credietbanken aan geld? Het antwoord daarop is op de zelfde wijze als de andere banken., Feitelijk is dit van ondergeschikt be lang (gelach). Het verschaffen van crediet moet op zoo goedkoop mogelij ke wijze geschieden. Na geconsta teerd te hebben dat geen der praeod- viseurs zich verzet tegen speciale cre dietbanken, sprak spr. den wensch uit, dat spoedig een Nationale Cre- dietbank tot stand zal komen. (Ap plaus). Nadat nog de heer Verberk te 's- Hertogenbosch had gesproken stelde de bondssecretaris, de heer Nieuwen- huizen te Nijmegen in het licht, dat het nog wel geruim en tijd zal duren voor het systeem der contante beta ling regel is. Voorts bepleitte hij de wenschelijkheid, dat in de wetgeving verbetering komt in het belang van den Middenstand. Deze wenschelijkheid belichaamde ie heer Nieuwenhuizen in de volgen de motie: „De vergadering van oordeel, dat de bepalingen van het BurgeL Wetb* een behoorlijke oplossing van het Cre dietvraagstuk in den weg staan, om dat nu een voldoende regeling ont breekt omtrent het beleenen van boek- vorderingen. dringt er bij de Regeering en de Volksvertegenwoordiging op aan, dat in de Wet bepalingen worden opgeno men, waardoor het practisch moge lijk zal zijn, in het belang van geld schieter en geldnemer, openstaande boekvorderingen te beleenen. Bij de weerlegging der verschillend de opmerkingen door den praeadvi- seur mr. Korthas Altes, deed deze zich kennen als tegenstander een ar Nationale Credietbank, doch wel heeft sprekers sympathie de kleine coöp. credietveroen LgLngen. In den-loop der debatten kwam de heer Fiedeldy Dop nog met de vol gende motie: Het Congres enz., overtuigd, dat het crediet wezen van den Middenstand verbetering be hoeft, spreekt de wenschelijkheid uit, dat waar noodig, de Middenstand vqort- ga zich de gelegenheid tot crediet lm scheppen door middel van onderlin ge credietinsteiLingen waarbij reke ning is te houden met paatselijke be hoeften, dat deze banken zich onder ling aaneen sluiten tot grootere groe peeringen (Centrale Middenstandscre- dietbank) acht voor dit doel in d« eerste plaats de zorg, inspanning en geldelijke opoffering van den Midden stand zelf noodzakelijk, maar daar naast evenals bij het landbouwcre- diet den steun van staatswege, voo*

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1