Weerbericht Thermometeretand ÏEIJSER'8 Binnenland Gemengd Nieuws Pers-Overzicht Laatste Berichten Telegrammen Marktnieuws Burgerlijke Slant! Sport en Wedstrijden MEDEDEELINGEN VAN HET 55 ON IN KL. NED. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorin. 10.50 uur). De Biidt, 19 Juli 1909. Hoogste barometerstand 773.2 m.M. be Vaten tlx; laagste 738,9 m.M. te Hajtaranda. Verwachting tolt den avond van €0 Juld Wind Zwakke, tot matigen, meeat tNoorleliJken wind. Gesteldheid van de lucht«waai bewolkt, waarschijnlijk droog weer. Temperatuur 1 dezelfde. BAROMETERSTAND TE HAARLEM Barometerstand hedenmiddag te 2 üur 768 m.M. Vooruitga ng. Vorige stand te 2 uur 768 m.M. U Hurlim. Zondag II Juli Hoogst* gitteren F. 15* Laagst* beden n&oht F. 59* Hedenmiddag 19 uur F. 68° Maandag 19 Juli Hoogste gisteren .F. 63* Laagste heden naoht. F. 60» Hedenmiddag 13 uur F. 61» INGEZONDEN MEDEDEELINGEN èl 30 Cts. per -regel. 1 Laage Veera treat gijn. troostend-hartelijke woordjes jtot den vader, mdodar goed in de be idreigingen tot Line. Hardouln's schoondochter voldeed Svel, heeft haar rol goed begrepen, 'Spoelde met entrain, moet er evenwel cm denken niet meer te bedanken, nadat zij geworgd is. De dooden Staan niet meer op; veel van den in- 'druk wordt door zulk doen weggeno men. Stienne, de heer F. Bouwmeester, speelde zijn kleine rolletje verdien stelijk, was hi charmante minnaar. I>e heer R. Bouwmeester aJs knecht 'jfras veel minder. Zijn clausen waren hol en Leeg nergens puntig, zonder 'n greintje gevoel. Vooral na den. val in 'de kelder, kwam dit gebrek aan ge- .yoel sterk aan U licht, de klink-klank Van zijn woorden bedierf dit belang rijke tooneeltjv». Over 't geheel geno-, men een wel goede vertooning met 'n Ui tmuntend verzorgde regie. Als tweede tooneelstukje werd ge geven: Z'n Excellentie of hoe kom ik ban een lintje? Deze satyrieke klucht vol scherpe toespelingen op de beken de zaak, had 'n reusachtigen bijvaL De zaal was goed bezet. Bij 't toelatingsexamen" voor de Rijkslandbouwschool te Wagen In gen Is geslaagd H. Wolzak alhier. BLOEMENDAAL. floor B. en W. werd aan den heer Van Bmpelen te Heemstede, volgens inge leverd plan en teekening vergunning .verleend voor den bouw van zes bur gerwoningen, op een terrein aan den Zandvoortschenweg te Aardenhout. Nu dieze woningen gereed staan, blijkt dat afgeweken is van bestek en teekening door d'en bijbouw van kel dertjes onder de bedsteden en dat dus -tevens In strijd is gehand eLd met de woningwet. Den eigenaar is dus aan gezegd dat doze woningen niet be trokken mogen worden voor en aleer hierin verandering is gebracht. AERDENHOUTj Een vreemde vondst. Door schipper Hoffman, liggende in 'do Leadschevaart, werd uit een sloot aan de Zand voor tsche laan een zoo goed als" nieuwe kinderen sportwagen opgevischt. Daar men aan een ongeluk dacht werd nauwkeurig de sloot onder zocht, doch niets gevonden, dat eeni- gs opheldering in deze vreemde zaak kon geven. HAARLEMMERMEER. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van het fanfarekorps Koning in Wilhelm-ma, is te Midden-Beem- <rter een muziek wedstrijd gehouden. Aan diezeu wedstrijd nam o.a. deel Excelsior van Haarlemmermeer, dat een 1ste prijs behaalde in de 3e afd. B van fanfarekorpsen. VELSEiN, Zaterdag werd de tuchtschool te Velveroord bezocht door een gezel schap Deensche da meg en heeren, di recteuren en directrices van opvoe dingsgestichten, Leden van voogdijra den, de vareeniging „Kinderfreunde", onder wie predikanten, onderwijzers, e. a., die met negeeringssubsddie een studiereis door verschillende landen tri aken, wat betreft gevolgd tucht school-, opvoedings. en gevangenis- eysteem. DE KOMST VAN H. M. DE KO NINGIN TE AMSTERDAM. Naar hot „HblcL." van zeer gezag hebbende zijde verneemt, Is H. M. de Koningin, met het oog op de verzor ging der Prinses, althans nog niet in September of October to verwachten. W. MERKELBACIL Höt lid der Eerste Kamer, de heer Willem Merkelbach, te Breda is ern stig ziek. EEN UNICUM? Een k'ezer uit Amsterdam, die zoo vertelt het „Hbld." al sedert zes jaren in Naarden woont en daar zijn betrekking heeft, ontvangt gere geld r-'og zijn 9temkaarten voör de verkiovngen voor de Tweed»- Kaaner. Zoo onitvhig hij 13 Juli j.l. weder zijn oproepingskaart, om te komen stem men m District IV tusschen Vau Ha mel en Wijnkoop. Of de kiezerslijsten ook goed bijgehouden worden. Be doeld kiezer is in Naarden ook kies gerechtigd gedurende die jaren. EEN JUBILé. Den lsten Augustus zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dat de heer W. L. H. Koster Henke, commissaris van politie in de 1ste sectie (bureau St. Pietershall) te Amsterdam, bij de politie hier te lande in dienst trad. SAMENWERKING ARMENZORG. Het bestuur der Nederlandsclie ver- eemg'tng voor Armenzorg en Welda digheid is naar het Tijdschrift v. armenzorg en kinderbescherming meldt voornemens, ter voorlichting van hare leden, een overzicht samen te stellen van de verschillende pogin gen, hier te lande reeds aangewend, om de samenwerking te bevorderen tusschen organen der burgerlijke, kerkelijke en bijzondere armenzorg, en heeft besloten daarnaar een op zettelijk onderzoek in te stellen. Het heeft daartoe aan verschillen de instellingen, verspreid over meer dan 100 gemeenten, een vragenlijst toegezonden en hoopt de antwoor den zoo spoedig te ontvangen, dat het bedoelde overzicht op de aanstaande ledenvergadering, op Dinsdag 7 en Woensdag 8 September te Amsterdam te houden, zal kunnen worden inge diend. TENTOONSTELLING VAN HUISINDUSTRIE. Hedenmiddag om half drie zal de Koningin-Moeder de tentoonstelling van huisindustrie te Amsterdam ko men bezoeken. ONGELUKKEN. Een tweejarig kindje van den land bouwer B. te Hilversum is in een moddersloot bij de gasfabriek aldaar gevallen en daarin gestikt KAMERVERKIEZING SCHOTERLAND. „Het Volk" meldde dezer dagen, dat de Christelijk-historlschen in het distinct Schoterland besloten hadden, zich van stemming te onthouden. Zulk een besluit is echter nog niet genomen. KAMERVERKIEZING EDE. De Minister van Biamenlandsche Zaken heeft de ten gevolge van het aannemen van de benoeming tot Comm'ssaris der Koningin in de pro vincie Gelderland door den heer jhr. S. van Citiers. lid van de Tweede Ka mer in het kiesdistrict Ede, noodig geworden verkiezing bepaald op Dins dag 27 Juli e.k., de stemming, zoo noodig, op Woensdag 4 Augustus e.k., en do herstemming, zoo noodig, op Dinsdag IC Augustus e.k. NEDERLANDSCHE KANTSCHOOL TE 's-GRAVENHAGE. Deai loden dezer had in het gebouw dor Nederlandsobe Kantwerkschool te 's-Gravenhage de beoordeeling plaats der werkstukken, vervaardigd door vijf werksters-Leerlingen der School, d;e na afloop van den cursus het einddiploma wilden verkrijgen. De beoordeeling had plaats door de dames rnoj. Elise M. Rogge, Haar lem, raej. A. P. van Rijn, Haarlem, mej. Boom, 's-Gravenhage, mevrouw Van der Goes van Derseland, 's-Gra venhage, beide laatstgenoemde da mes zijn leden van het Comité der school. Lid een voorzitter der commissie E. A. von Salter, Haarlem, secretaris- penningmeester der Vareeniging. Het einddiploma werd toegekend aan Betsy van Seters, Antje Morgen stern, Annie Roos en Marie Waalberg terwijl het einddiploma met onder scheiding werd toegekend aan Rnier- ke van der Ploeg. Deze zelfde werksters hebben prac- tische be>\\ ijzen van bekwaamheid af gelegd bij net vervaardigen der kan ten voor de Koninklijke wieg, ge schenk aan H. M. de Koningin van het Haagsche Comité. EEN MISLUKTE TOCHT. Onlangs heeft onze West verteld, hoe vijf Fransche vluchtelingen met een openbootje (een corjaal) in zee gestoken waren, om koers te zetten naar Venezuela. Zij meenden met „un peu de courage" hun doel te zul len bereiken. Onze West kan nu den uitslag van den tocht mede deelen: In weerwil van de aangebrachte plank aan de voorzijde, die het boot je tegen overslaande zeeën moest be schermen, ondervond men veel last van de golven. Niet alleen dat de speelsche golven eer behagen in sche nen te scheppen om zoo nu en dan onverwacht het bootje half of drie kwart met water te vullen, zoodat al le hens moesten samenspannen om zinken te voorkomen, doch het bleek al spoedig dat de constructie van hot vaartuig niet berekend was om lang de speelsche neigingen van het water te weerstaan. De boot begon stuk te slaan, en reeds den derden dag zag men in, dat voortzetting van deze reis niet zou leiden naar Venezuela, maar: naar den bodem van den oceaan. Toen besloot men terug te keeren naar Suriname. Doch ook dit was niet gemakkelijk met een boot die door de zeeën meer en moer stuk sloeg en ten slotte niet veel meer was dan een drijvend stuk wrakhout waaraan vijf schipbreukelingen zich vastklemden. Na bovenmenschelijke inspanning gelukte het de Surinaamsche kust weder te bereiken ter hoogte van Braampunt. Maar het vaartuig, of wat daarvan was overgebleven, had nu ook zijn laatste diensten bewezen. Om langs de kust te varen naar de NVarappakreek had men de hulp noo dig van een visscher, die tegen beta ling daartoe bereid was. En zoo be reikten de reizigers, na acht dagen zwalken, weder het punt vanwaar zij vertrokken waren, de plantage Alli ance, waar zij thans hun oud bedrijf van houthakker hebben hervat. Hun voornemen is nu om te sparen tot zij genoeg geld hebben om meteen der stoomgelegenheden de reis te ma ken die per corjaal mislukt is. DIAMANTMAKERS. In de Academie van Wetenschap pen te Parijs deelde de ondervoorzit ter mee, dat hij een brief had ontvan gen, waarin hem verzocht werd twee verzegelde pakken te openen, waar van het een was neergelegd op 't ein de van 1908 het ander in t begin van 1909. Beide pakken worden gevonden en geopend. Zij bevatten de beschrij ving eener nieuwe manier van dia mantmaken en verschillende stalen van diamanten, gefabriceerd op de aangeduide manier. Onmiddellijk werd eene commissie benoemd, die in de raadzaal verga derde en kennis nam van de docu menten. Na een uur keerde zij terug en men vernam spoedig, dat de dia manten in 't pak perfect waren. Maar zijn zij wel gemaakt op de aangege ven manier"? De goede trouw van den zender der pakjes wordt niet in twij fel getrokken, maar na de zaak Le- moine heeft men het recht mistrou wend te zijn. De schrijver van de mee deeling, graaf de Boismenu, spreekt over het diamantmaken als iets zeer gemakke lijks. Zijne eerste ontdekking dagtee- kent van April 1908, zegt hij, maar men zat toen volop in de zaak Lemoi- ne. Ik kon dus mijne ontdekking niet meedeelen, want men zou ook mij voor een kluchtspeler hebben gehou den. Ik wachtte dus, en op 23 Decem ber deed ik onder verzegelden omslag mijne eerste mee deeling aan de Aca demie. Ik had inderdaad uit een elec- trischen oven, in de fabriek van Le- valiois Perret, 177 steentjes gehaald van meer dan 1 1/2 millimeter, 't Wa ren diamanten. Den grootsten dia mant vertrouwde ik toe aan een slij per om horn te slijpen. Hij is niet te klieven, zeide die man. Toch zond ik hem naar Amsterdam, van waar ik hem terug kreeg als een prachtige ge slepen diamant. Ik moet er bij voe gen, zegde M. de Boismenu, dat veel diamantslijpers van Parijs mijne ont dekking kennen. „Wat gebeurt er In mijnen oven? In mijne meedeeiing aan de Academie leg ik het verschijnsel uit, dat zich, naatr ik denk, moet voordoen. Ik heb proefnemingen gedaan van negen, tien en twaalf uren, en elke proefne ming heeft mij steenen opgeleverd, grooter naarmate den langoren duur. „Ik ben geen geleerde, ging hij voort, maar een industrieel, die den electrischen oven kent. Welnu, se dert lang reeds heeft men sporen van diamant aangewezen in de electrï- sche ovens. Ik heb er zelf gevonden en heb de proefnemingen begonnen. Eindelijk heb ik diamanten bekomen, en, zonderling genoeg, in tegenstel ling met de theorieën van Moissan, die eene sterke drukking van den oven «lachte, heb ik opgemerkt dat de steenen zicli niet vormden in 't cen trum van de warmte, maar in zijkan ten." De Academie houdt zich thans met een wetenschappelijk onderzoek bezig. HET KORSET IHJ ONBESCHAAF DE VOLKEN. De oorsprong van het korset zegt men, ligt lm een twist tusschen man. en vrouw. Een brave echtgenoot nl. liet zijn vrouw om haar te straffen voor het een of ander dat in zijn 00- gen geen genade gevonden had, kluis teren in een soort dwangbuis. Of het dit tooxnopwekkendie wijfje zoo goed bevallen is in dit harnas, weten wij niet zeker, maar vermoe den doen wij het allicht, wanneer de mare hieraan het ontstaan van het door ons afgelegde tooisel wijt. Ik vond echter, snuffelend in oude reisverhalen over Celebes een klein bewijs, dat werkelijk de vrouw zelve in staat is iets dergelijks uit te vin den. Door de tegenstanders van reform of weifelaars, wordt zoo menigmaal gezegd dat het korset recht van be staan heeft als danger voor do rok ken. Het korset maakt volgens hen een betere verdeeling van arbeid over het lichaam mogelijk. De Toradjavrouwen van Celebes echter dragen sarongs. Men knoopt die handig om de heupen maar toch hebben zij zich een soort korset gemaakt. Zij vlechten die elkaar om het middel van zwart en rood ge verfde Lianonbladeren en deze kor setjes worden zoo nauw geregen, dat zij wil men ze losmaken, doorgesne den moeten worden. Wij stellen ons hier onwillekeurig de vraag: ,,Hoe komen deze onbe schaafde, ih een woeste bergstreek wonende menschen, die dus veed moe ten klimmen, aan een dergelijke mo de?" Een bokleeding van vlechtwerk lijkt mij zeer rationeel, mits het pre cies naar het lichaam geschiedt; al leen zou het todiet maken dan nu voor vele dames nog wat langer duronl Waarschijnlijk zijn zij met dit ge vlochten korset begonnen om cenigen steun te hebben, bij het stijgen la ter is het oen mode geworden, om dat het oog gewend werd aan de daardoor smallere middellijn; wat 't oog gewoon vindt, placht men. mooi te vinden en de middellijn werd al dunner on dunner, zoo dun, dat do arme vrouwtjes nauwelijks adem kunnen halen. Het is dus niet alleen in de wereld steden, dat de vrouw haar lichaam verwringt naar eon gewenschte kleie- ding, maar zelfs in de eenzame, nog door weinig Europeanen bezochte woeste bergstreken in Indië gebeurt dit. Het korset is dus wel oud... Maar... een teeken van beschaving? (Maandbl. V. V. v. V. v. V.) EEN ROOFMOORD. In het stadje Bevaren, in de nabij heid der Nederlandsch-Belgische grens gelegen, had een afschuwelijke roofmoord plaats. Het „Handelsblad van Antwerpen" deelt omtrent de toedracht van het feit de volgende bijzonderheden mo de: Sinds jaren en jaren houden do echtelieden Theophiel CleysRosalie van Kerckhoven een herborg. De man is koopman in afval-van hout, hooi en stroo, en het was nogal ;n den mond, dat de menschen er goed voorzaten. Deze faam is do oorzaak geweest van het verschrikkelijk can- do der vrouw. De man had omstreeks zeven uur zijn woning verlaten, om een kar met hout naar Antwerpen te vervoeren. En het was ongeveer half twaalf toen de man, Th. Gleys, met zijn wagen van do stad terugkeerde. Hij vond tot zijn groote verwonde ring zijn huis gesloten. Het was de gewoonte van zijn vrouw niet, het huis te verlaten, om misschim de een of andere boodschap to verrichten. Hij ging dus bij de buren eens hoo- ren, maar niemand wist iets van zijn vrouw. Hij klom over do haag en poogde langs achter door de keukon in huis te komen, maar dat ging even min. Er werd nog eens In de buurt rondgehoexrd, zonder dat er iets van de vrouw werd vernomen. De buren, door nieuwsgierigheid gedreven, kwa men ook bij het huis en raadden den man aan, een ruit stuk te slaan. Dit werd gedaan en het gelukte nu den man, de deur te openen. Ver- scheidien malen riep hij zijn vrouw: „RosalLe", maar hij kreeg geen ant woord. Hij zag in de herberg, in. de slaapkamer, maar geen vrouw was er te ziien. Eindelijk kwam hij op het idee, in den kelder te zien. Nauwelijks had hij echter het hoofd in den kelder gestoken of hij deinsde verschrikt achteruit, en door de saam geschoolds huren werd de kreet gehoord, die zijn borst ontsnapte. De vrouw was vermoord. Hot lijk lag over een hiervat gebonden: de voeten aan de kraan van heit biervat en de handen over de ton. Verder had zij een doek voor de oogen gebonden en een prop in den mond had haar belet eenig gerucht te maken. En om hun aftocht nog meer te verzekeren, hadden de moordenaars nog een doek over den mond gebonden, opdat hun slachtoffer de prop niet uit den mond zou kunnen verwijderen. Deze voorzorgsmaatregelen moe ten echter overbodig zijn geweest, want die vrouw is verworgd geweest, vóór dat de misdadigers het huis heb- 'ben verlaten. Rond don hals was een groote zakdoek, meer gelijkende op een handdoek, met groote kracht toe- gebonden, en met een drietal knoo- pan vaslgetrokken. Dit lieeft het slachtoffer, dat nauwelijks 45 jaar oud was, doen stikken. Moeilijk is het, te beschrijven, hoe de arme man bij het terugvinden van het lijk zijner vrouw te keer ging. MINISTER SABRON. Generaal Eland wijdt in „Het Va derland" een waardeerend woord aan minister Sabron, die om gezond heidsredenen moet aftreden. Zijn ontijdig heengaan zal door velen worden betreurd. Zoo Iemand, dan geniet hij het vertrouwen van 't teger hij staat terecht bekend als een hoogst bekwaam, eerlijk en be scheiden generaal, die aan een krach- ti.gen wil groote humaniteit paart. Wie roet zijn denkbeelden instemt, hooft dan ook allo reden om zijn af treden een ramp te noemen, en ook zijn tegenstanders kunnen niet an ders dan meewarig gestemd worden, indien zij overwegen hoe iemand, van wten wel eens gezegd is, dat hij een zeldzame vereeniglug is van goe de eigenschappen, genoodzaakt wordt om gezondheidsredenen een arbeid te staken, die in zijn oogen de hoogsto landsbelangen ton goede zou komen. Generaal Eland wijst er dan op, dat tot nu toe die arbeid zich bepaalde tot maatregelen, die in vooruitstre vende militaire kringen niet alle kon den worden goedgekeurd, daarente gen, zegt hij, vonden de door minis ter Sabron aanhangig gemaakte wets ontwerpen tot aanvulling en wijzi ging der Londweerwot, tot wijziging dar wet op het militair onderwijs „zoo goed als algemeens instem ming". Hij wijst op andere ontwerpen en plannen van minister Sabron en ein digt dan zijn artikeltje Let men niet alleen op de hoeveel heid der genomen maatregelen en voornemens, doch ook op de vermoe delijke gevolgen voor de landsverde diging dan is het niet gemakkelijk, een eerlijke balans op te makende eigen inzichten spelen daarbij een te .groote rol. Wc zullen ons daarom thans hiervan onthouden. In ieder geval blijkt uit dit korte overzicht, dat we een zeer werkzamen Minister ver liezen ook wij zullen zijn heengaan vooral dan betreuren, indien zijn op volger zijn behoudende beginselen op militair gebied deelt. Iu elk geval komt den Minister Sa bron, ook van hen, die hem moesten bestrijden, een eeresaluut toe; wij drukken daarbij de hoop uit, dat het Item in elk geval nog vele jaren gege ven zal zijn, ons te doen profiteeren van zijn studiën op het door hem zoo geliefkoosde terrein der krijgsge schiedenis van ons vaderland. Militaire Zaken. De resorvo-korporaa! Ten Boom, van het lüe regiment infanterie, al hier, is bevorderd tot reserve-ser geant. Heden werd door een afdeeling van het 4e bataljon, 10e regiment infante rie alhier een oefening gehouden op het terrein de Breesaap nabij IJrnui- den. De oefening had plaats onder lei ding van den kapitein G. Korbüller. De afdeeling vertrok in den voor middag per trein van 6.57 naar Vel- son en keerde in dan namiddag mar- cheerond/e naar het garnizoen terug. De muziek haalde den troep af van de Jan Gij zenvaart. S lö jdcursus. Als leiders van den jaarlijksolion slöjdcursus, die, aanvangende Maan dag a. s. te 's-Hortogenbosch gedu rende 3 weken gehouden wordt, zijn 0. m. benoemd onze stadgenooten, de heeren W. Swart, (als hoofdleider), A. C. Hendriks, D. Been en M. J. LangevëlcL Naar Artis geweest. Te ruim vier uur keerden Zaterdag, middag eenige honderden feestgan gers der vereeniging „Door Vermaak tot Nutvan hun uitstapje naar Am sterdam en „Artis" terug, welvol daan over hetgeen zij gezien en geno ten haddon en dankbaar voor de re geling dier commissie en het geleide hunner onderwijzers. Vooral de nieuwe apenkooi in Ar- lis was het, waar zich de algemeene belangstelling concentreerde. P. J. SMIT. Gisteren overleed te decor stede de heer Petrus Johannes Smit, oud- ambtenaar ter Gemeente-secretarie alhier. De heer Smit werd geboren den 4den Augustus 1843 te Haarlem en be reikte dus bijna den leeftijd van 66 jaar. Op 16-jarigen leeftijd trad hij in dienst bij de Gemeente als klerk ter secretarie. In Januari 1874 werd hij bevorderd tot adjunct-commies; in 1886 tot oommies en elf jaren later, nl. 1 Juli 1897, tot hoofd-commies. Den lsten September 1904 werd hij op zijn verzoek wegens voortdurende ongesteldheid eervol uit don Gemeen tedienst ontslagen. In zijn bijna 45- jange loopbaan als ambtenaar wist hij zich bemind te doen maken bij collega's en ondergeschikten, als door degeaien, uit het publiek, die in zijn betrekking met hem in aanraking kwamen. Ook bij de autoriteiten stond de ijverige ambtenaar hoog aangeschreven. De ter aarde hestelling zal Woens dagmorgen om half 12 plaats hebben op het Roomsch-Katholiek kerkhof on der Schoten. Brutale oplichtster. Zondagmorgen te 10 uur vroeg in den winkel van den rijwielhandelaar D. N. H. Hazere aan do Zoetestraat no. 2 'een net gekleed meisje van 17 a 18 jaar, een rijwiel te huur, dat zij te 12 uur zou terug brengen. Zij gaf op Van den Berg te hecten en dienstbode te zijn Zijlvest 39. Zij kreeg het rijwiel, maar bracht het niet terug en bij onderzoek is geble ken, dat zij aan genoemd adres niet woonachtig en geheel onbekend is, zoodat H. de dupe is geworden van eene brutale oplichtster. Daar zij goed gekleed was en zich fatsoenlijk voordeed ,had hij geen bezwaar ge maakt liet rijwiel af te geven. Zij is tamelijk lang en blond. WEDSTRIJDEN CONCORDIA. Men sclvrijft ons Door do gymnastiek- en sclierm- vereeniging Concordia alhier werden Zondag op hei Brouwerskolk je te Overveen eenige onderlinge wedstrij den gehouden, afgewisseld door eene gymnistiekuitvoering, onder leiding van den heer A. J. Meijerlnk. Nadat de Leden (pl.m. 120) een wan- deling over Elswout hadden gemaakt, werd om half elf begonnen met een serie oefeningen aan hoogrek door de hoofd afdeeling. Daarna begonnen de wedstrijden, die natuurlijk nogal zwaar waren, omdat alle oefeningen in het mulle zand werden uitgevoerd. Vooral de vrije oefeningen voor de meisjes-af de oling waren mooi en vie len zeer in den smaak van het talrijk aanwez'ge publiek. Ook de jongens- afdecling weerde zich kranig. Tot slot werd door allen deelgeno men aan het belegeringsspel, waar van de rood^ en witte partij veel moeite deden olkander's vlaggen te veroveren en zooveel mogelijk man nen buiten gevocht te stellen. Om 5 uur werd de terugtocht naar Haarlem weder aanvaard, waarna in de gymnastiekzaal van het Zander- Instituut de prijzen aan de overwin naars weid uitgereikt, namelijk Driekamp voor de faoofdafdeeling, bestaande uH verspringen, touw trekkan en staafwerpen. Eerste prijs Zonneveld, tweede Busking, derde Laduck, vierde v. d. Putten, vijfde Verkes. Süngerbol, jongensafdeeling. Eer. ste Takken, tweede Wildschut, derde Boo ij, vierde v. d. Pol. Blaastrappen. Jongensafdeelimg. Eerste v. d. Haak, tweede Stannga» derde Booij vierde Barleus. Kussentje huppelen, meisjee-afdee. l'img. Perste Bieler, tweede De Vries. derde ïops, vierde Vrugieiiburg, 5de Thijs. Voor de jongste jongens en meisjes zal in liet gymnastieklokaal nóg een vvedstr.'jd worden gehouden. De prij zen, bestr.ande uit kunstvoorwerpen, werden alle door de leden der hoofd- afdeeliag geschonken. CHRIST. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen tot predikant to Haarlem kerkgebouw Zuiderstraat ds. II. Vis ser te Vcenendaal. Boekhouden. Zaterdag slaagde onze stadgenoot, de heer D. Blom, voor het examen boekhouden van de Feederatie \an Handels- en Kantoorbcdienden-«,■ eree- nigingen in Nederland. IJMUIDEN. Do S. D A. P. iieeft besloten bij de aanstaaude herstemming voor 3 leden van den raad van Velsen de drie vrijzinnig-democraten krachtig te steunen te gen de drie aftredende rechtschen (2 katholieken en 1 anti- rev.) De car.didaat der S. D. A. P. kon 't bij de eerste stemming niet tot herstemming brengen. LIT PERZlë. TEHERAN, 18 Juli. De nieuwe» Sjah, Sultan Airnuxi, reed hedenmor gen van de Russische legatie naar Sultanetab ad, waar do regent en do leden van den buitengewonen Natio- ualeu Raad hem officieel zijn troons bestijging mededeelden. In Teheran heerscht volkomen rust. Do bazaars zijn lieropend. 19 Juli. Te Kazamdouchap is de be volking verdeeld in twee kampen, on wordt met geweervuur gevochten'. Te Harmadaiu, dat in de macht der revolutionairen is, werd de orde nie* gestoord. Op de lieden alhier gehouden graan- ea zaadmarkt waren aangevoerd en verkocht: 120 HL. Rogge ƒ7. 370 IIL. Haver 5. Acisturdamsshe Beurs. Openingskoersen van 19 Juli. LABOUCliERE OVENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. HAARLEM. De STAATSFONDSENMARKT was vast. Russen '09 91, Consols 85, Ho pe's 85. ZU1Ü-AMER1KAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 8 3/4 en 34 1/8. TABAKSAANDEELEN. Bindjey 94. PETROLEUM-AANDEELEN. Kon. Petr. willig Koninklijke 458, Moeara Enim 193, Sumatra Palembang 169, Periak Petr. 165, Dordtsche petr. 186. MIJNAANDEELEN. Ketahoens 297, Great Lobar 110. De AMER1K. MARKT opende vast: Atchison 116, Denver 47 5/8, Erie 36 '1/4, Kansas 44 3/4 en 73 1/4, Missouri 42, Rock Island 34 1/2, Southern Rail way 31 3,4 Union Pacific 196 1/1, Wa bash 21 5/8 Steels 71 5/16, Carren 59 13/16. CULTUURWAARDEN: Vorstenlan den 175, Actions Cultuur der Vorsten landen 130. HAARLEM. BEVALLEN 15 Juli. M. J. E. Kurnpe, geb. Leb slng, d. 16 Juli. E. Simons, geb. Overste, d. J. de Rooij, geb. Nahuij- sen, d. 17 Juli. P. Beumer, geb. Rietfocj*t, z. J. A. Halderman, geb. Blom, z C. de Bruin, geb. Beekelaar, d 18 Juli. J. M. A. Kruger, geb. Donker, d. M. de Bruyn, geb. Kuijt, d. T. Wille- brands, geb. Commandeur, d. OVERLEDEN 16 Juli. M., 4 j., dochter van W. Ivuyten, Zuid Polderstraat. 17 Ju li. E. van Tijen, geb. Mouthaan, 78 j., Emmaslraat. 18 Juli. M. B. Meinsma, 77 j., Z ui der Buiten Spaar- ne. CRICKET. Holland sloeg België te Antwerpen met 139 runs. Holland 258 (v. Gogh Sh., 57, Feith Sr., 15, Scliröder 91, Swens 13, Eige- maai 17, v. Gogh Jr., 15, Iloldért Jr^ 12). België 119 (BarLLott 28, Alpen 37, Kearney 17, Macfarlane 12). BUSSUM. Do Algemeene Harddraverij-Voree- niging gaf Zondag onder begunstiging van zeer goed weder, andermaal een meeting, die zeer druk bezocht was^ Jammer was het, dat het voor het groote Bussumsche publiek aantrek kelijkste nummer, „De Groote Bus- summer Steeplechase" totaal misluk te, hetwelk ten gevolge had, dat 'de genomen pari's werden geannuleerd. Intrepid en Fusilier hadden, door een fout In de afsluiting, het par cours verkeerd genomen, en toen de

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2