KWARTJES ADVERTENTIE N V R A A C-E R-A A NBODS ADV ERTE NTIEN: 1-8 REGELS 25 CENTS 3 PLAATSINCEN f 0.50 BIJ VOORUITBETALING Stadsnieuws PeraOverzicht Uit de Omstrefceo Binnenland dame gelooven, dan werkten de „ech te Maandagvierders" van Dinsdag tot Zaterdag zóó hard, dat ae meer ver dienden dan wanneer ze een normale week aaneen behoorlijk hadden door gewerkt. Doch boe dit rij, abnor maal was het toch zeker, zoowel het te harde werken als de wekelijks te rugkeer end e dagen van uitspattingen, want bedde waren voorname factoren tot vroege slooping van het lichaam en hot ondermijnen der gezondlueid. Een ander Maandagfeest is de wel bekende Kopper-Maandag. Over den oorsprong van dezen dag on zijn naam zijn ai heel wat gissingen ge maakt. De meest aannemelijke ver klaring is echter zeker wel de vol gende. „Kopperen" is een oud werk woord, dat de drievoudige beteekenis van smullen, drinken en pretmaken in zich voreenigt. Het z. n w. „Kop per" beteekende een vroolijke maal tijd en zij, die Kopperden, werden „Kopperekens", dit is pretmakers, noemd. Oudtijds was het dan ook geen feestdag voor typografen alleen, neen, het was een pret-Maandag voor Jan en alleman, aldus Tor tkouw wiens y er klaring van den naam wij hier overnemen. De Kopper-Maandag stond zeker in verband met het Ger- ina&nsche 1 oelfeest, dat tevens Nieuwjaarsfeest was. Het was het feest der nieuwe zon, en duurde 13 dagen, van 25 December tot 6 Janua ri. Zeer waarschijnlijk was het de napret of heksluiter van genoemde feestdagen, gelijk ook af te leiden is uit de Zweedsche „Joel\T«de" en de daarbij behoorenden nafeesten. lu Vlaanderen en ook in Holland noemde men dezen Maandag oudtijds zeer practisch „de verloren Maan dag", omdat volgens de volksphiloso- phie alle arbeid op dien dag verricht, ongelukkig en verloren was. In weer andere plaatsen noemde rpen hem „flora-Maandag", gelijk uit een Haarlemsch Koppervers van 1734 blijkt Wat de bloemgodin met dezen kouden wlnter-Maandag te maken kon hebben, zal zeker wel niemand begrijpen. Ook sprak men nog van dein „Gezworen" of „Ver zworen Maandag" en in Gelderland noemde men hem den „razenden" of „raas-Maandag", zeker omdat de poeren dien dag met groote luidruch tigheid doorbrachten en zich onledig hielden met ganstrekken, katknuppe len, drinkpartijen, vechtpartijen enz. Maar niet de boeren alleen, ook de aanzienlijkste dames der Geldersche hoofdstad vierden den raas-Maandag en wel op eene wijze, waarvoor men zich thai:-? minstens zou schamen. Vroeger deelden we een en ander mede in dit blad over den Hartjes-en Krukjesdag en we zagen toen reeds, dat ook hun oorsprong iin den Hed- denschen tijd is te zoeken. Vermoede lijk is onze karmis-Maandag hiervan nog eene voortzetting. Ten slotte nog iets over eten Paasch- en Pinkster-Maandag. Be halve in verschillende festiviteiten had men op Paasch-Maandag voorna melijk liefhebberij in het ontsteken van paasch vuren. Ook van dit zoo al gemeen geliefde volksvermaak moet man den oorsprong zoeken bij de Germanen, zeker is hei. geen uit vloeisel van het Christelijk Paasch- feest. Dat oude Garmaansche feest was dat van Ostra of Eostra, de go din van licht, liefde en leven. Men tleniko b.v. aan het Hoogduitsche Osteni en het Engelsche Easter. Op Ostra's feest brandden de Ger manen overal vuren, aan wier vlam men een levenwekkende kracht werd loegeschre\ en. De maand April werd oudtijds ook nog door de Christenen naar deze godin genoemd, namelijk Estur- monath en Ostarmanoth. Na de in voering van het christendom werden de paaschvunen wel verboden als heiligschennis, doch het heeft niet mogen baten, want nog branden in verschillende deelen va® ons land op Paasch-Maandag deze vuren lustig, als eon voortzetting van de genoemde beddensche gewoonten. De Pinkster-Maandag is nog algemeene feestdag, doch van ouds lier was hij zoowel in dorpen als in steden een Bacchanten-optocht. Onze Kronieken zijn ook gevuld met Pinkster-Maandagschandalen, ru moer cn uitspatting waren vroeger regel op dien dag. Gaat men de volks vermaken in de dagen vóór dezen Maandag na, dan herinnert het ons aan het heenstroomen onzer Ger maan sche voorouders naar de heilige wouden om vreugde te bedrijven, ter gelegenheid van verschillende gods dienstfeesten. Toen die wouden er niet meer wa ren en het volk het Christendom be leed, bleven die oude gewoonten voortduren, al kregen ze een gewij zigd karakter. Uit deze korte mededeelingen, die zeker nog wel kunnen worden aange vuld, zien we dat de Maandag geen geringe rol speelt in de geschiedenis van ons volksleven. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Weder zijn eenige rapporten van de commissies van onderzoek versche nen. I>e meeste adviseerem tot goedkeu ring der voorstellen van Gedeputeer de Staten. De Commissie, aan welke werd opgedragen liet uitbrengen van ad vies in zake de voordracht van Gede puteerde Staten tot verhoogiug van het Provinciaal subsidie, toegekend aan de Maatschappij Alkmaar Pocket yoor Jen sto om boo td ïenst Hariingen- Vlieland-Terschelling, deelt mee, dat Inzage is genomen van een adres van den Leer A. D. Zur Mühten, te Am sterdam, waarin deze, naar aanlei ding van dc voorgestelde veriiooging van het subsidie, en in verband met bet niet voldoen van dien dienst aan de door de Regeering gestelde eeschen verzoekt om in de gelegenheid ge- euld te worden een betere verbinding t stond te brengen. In overweging nemende, dat het contract van dein tegenwoordige® com cessionaris nog loopt tot Juli 1912, kwam het der Commissie voor, dat het adree van den heer Zur Mühten thans niet ib behandeling kan ko men. Met groote bevreemding hebben de Joden oor commissie kennis genomen terdijk. Tot bouwopzlchter ls benoemd de heer D. v&n den Bos, te .Vlaardln- VELSEN. Baldadigheid. De Hbld.-berichtgever schrijft: De helaas spreekwoordelijk gewor den baldadigheid en straatschenderij onzer Hollandsche straatjeugd gaf Zaterdagavond weer eens uiting door van de te Veisen passeerende auto M 1039 met een steen een spiegelruit te vernielen. Op zichzelf een schandelijk stukje, zou het niet voor nieuwsbe richt aangeboden worden wanneer hieraan niet de wensch moest vastge knoopt worden dat het Rijk toch ein delijk eens moest beginnen de vele, tot groot ongerief van omwonenden, voetgangers en fietsrijders Uggende steenhoopem te gaan verwerken, die daar nu reeds eenige weken onbe heerd liggen en door de jeugd her- en derwaarts worden geworpen ja, de ze week begon men er zelfs een slootje mee te dempen. Het is wel treurig dat zelfs een steenhoop voor de jeugd niet meer veilig ia, maar voor het Rijk zal 't voordeeliger voor 't publiek prettiger zijn, als nuttiger gebruikt worden. Het mag louter toeval heeten dat 't in dit ge val bij een ruit beperkt bleef. ZAND VOORT. Aangekomen vreemdelingen Fam. Smit, Groningen, Haarlem merstraat 31, 8 p. W. M. H. Dicpenhrock, Haarlem, Tramstraat 2 6 p. A. Overweg, Haarlem, Heeren straat 1, 4 p C. Juckenack, Duisburg, Heeren- etraat 1, 5 p Levin, Hamburg, Pension Sein post, 3 p. W. H. vau Voorthuisen, Amster- van 'te conclusie van Gedeputeerde Staten om hol subsidie met 1000 te Yerhoogen. Door een der leden wend er nog op gewezen, dat indertijd door het hoofd bestuur der Posterijen en Telegra phic uitdrukkelijk bedongen is, dat de boot hoogstens 4 voet diepgang zou hebben, ten einde liet aantal ma len, dat zij niet fcn de VMesloot zou kunnen komen tot een minimum te beperken. Deze eiscii was voor den vroegeren exploitant, den heer A. D. Zur Mühten, dde do exploitatie van een dergelijk, voor dit traject minder zeewaardig type van schip niet op zich wilde nemen, een reden om niet mede te dingen. Thans blijkt echter, dat de boot met belangrijk grootere diepte, namelijk ongeveer 5 1/2 voet vaart, zoodal het contract niet wordt nagekomen Bovendien blijkt het dool. waarmede de weinig diepgaan de boot werd opgedrongen, niet be reikt te zijn. Zooals door verschillen de autoriteiten reeds dadelijk ver wacht werd, kan de boot slechts zeer zelden bunnen komen in de Vlie- sloot. Het eenige argument voor het laten varen dezer boot is derhalve nagenoeg vervallen. Verder is bewaarheid wat door ver schillende deskundigen en ook door liet Gemeentebestuur van Ter schelling werd gevreesd Bij eenigszins zware ijstoestanden vol doet ie boot niet, zooals o. blijkt uit Je brieven van hot Gemeentebe stuur van Terschelling van 30 Maart 1908 en 5 April 1909. Op grond van deze overwegingen kunnen alle leden van de commissie, met uitzondering van het lid van Ge deputeerde Staten, zich niet vereeni- gem .et do voordracht van Gedepu teerde Stoten en adviseert de com missie afwijzend te beschikken op het verzoek v»m de Maatschappij Alk maar Packet De commissie, die te onderzoe ken had de voordracht van Gedepu teerde Staten, om voor het Provin ciaal kiankzüinigengesticht Meereaa- berg" de verpleegkosten voor de vier de klasse .te brengen van 350 op f 400, voor de vijfde klasse inclusief dam, Seinpost, 4 p. kteedlng van 320 op 350. en voor het Provinciaal gesticht „Duinem- boech" de verpleegkosten te brengen eveneens van 320 op 350 (inclusief kleeding, er is aldaar slechts ééne klasse) en in aansluiting daaraan te besluiten de provinciale bijdrage op 50 te bepalen voor ieder en vanwege een Noordhollandsch gemeente- of armbestuur verpleegden lijder, in wiens verpleegkosten het Rijk 40 bij draagt, was in haar oordeel verre van eenstemmig. De verhoogiug der verplegingskos- ten werd, wat die van 320 op 350 betreft, door verschillende leden voor de gemeente- eu armbesturen te be zwarend geacht. Deze verhooging was naar hun oordeel niet gemoti veerd, nu „Meerenberg" over 1908 een batig saldo opleverde en de begroo ting voor 1909 geen nadeelig slot aan wijs! Bovendien werd In het vaststellen van een te hoog tarief een gevaar geacht vanwege de mogelijke concur rentie n>et andere soortgelijke inrich tingen, die daardoor allicht meer ver pleegde® trekken zullen. Het lid van de Gedeputeerde Staten verdedigde de voordracht. De concurr en tie-vrees behoefde niet te bostaan, waar ook de Riiksgestich- tefli reeds 350 ver pleeg geld bedin gen, en ooi. de tarieven der particu liere gestichten, met welke de Pro vincie Noord-Holland contracten loo- pende heeft, slechts weinig afwijken van het cijfer, dat „Meerenberg" en „Duinenbosoh" thans wenschen vast te stellen. De veriiooging van 't 4de klasse ta rief in „Meerenberg" van 350 op 400, vond bij de groote meerderheid der Commissie geen genade. Erkennende, dat eonig verschil tus schen 4de en 5de klasse diende be houden te blijven, werd besloten in overweging té geven, dat tarief t.e brengen van 350 op 380 per hoofd en per jaar. Examen hoofdacte. Haarlem, 16 e® 17 Juli Geëxami neerd 13 mannelijke candldaten. Ge slaagd de heere® D. Bisschoff te Utrecht, F. H. N. Bloem Lak en J. Brongers te 's-Gravenhage, C. N. van Brussel te Wormerveer, H. Burgers- dijk te Amsterdam, W. Halbertsma te Wormerveer en P. M. Vader te Vel- sen. DE RAADSVERKIEZINGEN TE AMSTERDAM. De uitslag van de herateuniuingen is District II. Uitgeio-acht 3044 geldi ge stemmen. Mr. E. M. Meyers (vrijz.- dam.) 1604 stemmen J. W. Sièef (S. D. A. P.) 1391 stemmen, J. W. Smit (R. K.) aftr., 1391 stemmen, C. H. vau dier Velden (christ.-liisL) aftr., 1331 stemmen. Gekozen de heereu Mr. Meyers en Suilt. (De laatste als de oudere in ja ren van den heer Sleef). District VII. Uitgebracht 3091 geldi ge stemmen. Mi-. D. P. D. Fabius (A.- R.) aftr., 1G07 steiuman, A. F. C. D. Kooien (R.-K.) 1385 stemmen, J. G. van Kuijkhof, (S. D. A. P.) 683 stem men, dr. C. de Man (lib.) aftr., 1590 stemmen. Gekozen de heereu mr. Fabius en District V1H. Uitgebracht 3-447 gel dige stemmen. Gh. E. 11. Boissevain (vrij z.-dein.) 1830 stemmen, J. ter Haar (Christ.-Ilist.) aftr. 1539 stem men, KI. de Vries Sz. vrij z.-dein.) 1841 stemmen, mr. S. de Vries Cz., (A.-R.) aftr. 1561 stemmen. Gekozen de heereu Boissevaln en KI. de Vries Sz. District IX. Uitgebracht 10,988 gel dige stemmen. J. G. van Kuijkhof (S. D. A. P.) 6103 stemmen, C. A. L. Ra demaker (R.-K.) 5352 stemmen, J. II. Scheltema (Lib.) aftr., 5820 stemmen, J. van den Tempel (S. D. A. P.) 5714 stemmen. Gekozen de heereu Van Kuijkhof en Scheltema Het resultaat der stemmingen en herstemmingen is dus, dat de libera len 1, de chr.-hist. 2, de amti-rev. 7 ze tels verliezen, de vrijz.-dem. en soc.- dem. ieder 2 zetels winnen en de ka thoiieken op dezelfde sterkte blijven. De N. R. Grt. schrijft nog „De heer mr. S. de Vries Czn., die in VIII niet ie herkozen, was sind6 verleden jaar tot het aanbt van wet- ONGELUKKEN. Op den Oyenschen Middelwaard heeft oen treffend ongeluk plaats ge had. Een zoon van den landbouwer T., te Alphen, ging Eet paard halen uit een waard, die voor een groot gedeelte ondergeloopen was. Toen nu de man, op het paard zittende, den dam over ging, waarmede deze waard aan den dijk te Maasbommel verbonden is, verdwenen paard ruiter plotseling in de diepte o ogenblik later kwamen zij nog even boven, maar daar er geen boot in de nabijheid was en er geen hulp gebo den kon worden, kwamen beiden, om het leven. Waarschijnlijk is er door den fei len stroom der rivier een gat in dien dam gevallen. Te Brouwershaven, is overboord ge vallen en verdronken D. van der Weele, oud zestien jaar, knecht bij schipper J. van Beveren. Directe belasting. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat het pri mitief kohier voor de plaatselijke di recte belasting naar het inkomen de zer gemeente, dienst 1909, ter invor dering van de daarop voorkomende aanslag op lieden aan den Gemeente- Ontvanger is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht Is, zijnen aanslag op de door hen volgens ar! 23 der verorlening op de heffing van deze belasting gestelde termijnen te vol doen, alsmede dat afschrift van het kohier gedurende vijf maanden, In gaande heden, voor een ieder ter Plaatselijke secretarie (4e afdeeling) er lezing is nedergelegd. Militaire zaken. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is aangesteld tot tijdelijk schrijver bij het depairtement van Oorlog de gepensionneerde sergeant der infanterie, A. Antonisse te Haar lem. SLOTEN. In de raadsvergadering, welke weird geleid, door den waarnemende® bur gemeester, den heer J. J. Rijnierse, werd modedeeling gedaan dat Gede puteerde Staten hunne beslissing om trent bet aan hen ingediend uitbrei dingsplan hadden verdaagd. Aan de Wilhedmana-Vereeniging te Sloterdjjk werd /25, aan die te Over toom ƒ50 toegestaan, voor het vieren van feesten op 30 en 31 Augustus a.s. Aam J. Hijnberg wcxrdt bij wijze van proef een tegemoetkoming van /25 Fam. Bioekhuijzen, Amsterdam, Pension de Roos, 3 p. Mevr. Kulipers, Nijmegen, Pension de Roos. P. Gumwaid, Berlijn, Gompertz-De Beer, 2 p. H. Levin, Hamburg, Pension Gom pertz-De Beer 3 p. Lamm, Nurnberg, Pension Gom- pertz-De Beer, 5 p. M. N ij kerk, Amsterdam, Pensioen Gompertz-De Beer. Lagawir, Amsterdam, Pension Gompertz-De Beer, 3 p. Likwir, Amsterdam, Pension Gom pertz-De Beer, 6 p. Ph. Simons, Amsterdam, Piet Hedn- straart, 53, 7 p. Henke, Amsterdam, Haarlemmer straat 1, 6 p. Ni oman, Amsterdam, Zeestraat 44, 3 pers. Mevr. H. G. Potter, Amsterdam, Hoogeweg 2G, 4 p. Fam. Pot Amsterdam, Penei an Zo- merlusl, 2 p. Fam. Otte. Amsterdam, Pension Zo- merlust, 2 p. I. de Leeuw, Amsterdam, Gasthuie plein 1. 4 p. Augurkiesma, Amsterdam, Kost- veriorenstraatweg 8, 4 p. Alvaris Voga, Amsterdam, Roetver- lorenstraatweg 8, 6 p. N. I. Verhoef f, Amsterdam, Stich ting Beoanolteim, 3 p. Van HoffKorff, Zaandam. Pene. Beau Séjour, 2 p. B. M. Smit, Amsterdam, Hotel Gr. Badhuis, 2 p. A. D. Meestingh, Wineclhoten, Ho tel d'Orange, 1 p. M. V. Ruigere van der Loef,Bloe mend aal, Hotel d'Orange, 2 p. HOFBERICHTEN. Prins Hendrik zal Maandag 26 verleend, voor de bediening van een tSSZai* standpijp der wateriedddng, eteandel bezoeken! den SpaairRdaromerdiik" te SJfr* HJMWMi l»inj^fl5-aBBEg3gaüHBttgg- houder voor onderwijs geroepen met behulp van eenige liberalen, die bij die keuze over het bezwaar dat de heer De Vries anti-xe-v. is, blijkbaar waren heengestapt, omdat zij vóór al les aan de afdeeling onderwijs een krachtige persoonlij klieid tot hoofd wensch ten. De heer De Vries had de betrekking aanvaard en in verband daarmed zich voor het Tweede Ka merlidmaatschap niet weer beschik baar gesteld, om zich geheel te kun nen wijden aan zijn wethoudersambt. Dat hij thans als raadslid gevallen ie, beteekent echter nog niet, dat hij niet spoedig weer in den raad zal ver schijn en. Tenminste het gerucht gaat, dat de heer Ruys in V voor zijn zetel zou willen bedanken, om zijn partijge noot een nieuwe kans te geven. DEPARTEMENT VAN BUITEN- LA NDSCHE ZAKEN. Naar gemeld wordt, zullen op de a.a Staats begrooting gelden worden aangevraagd voor de verbouwing van het voormalig Rijksarchiefgebouw aan het Plein te 's-Gravenhage en voor ile inrichting van liet nieuwe ge bouw tot Ministerie van Buitenland- sche Zaken. Inmiddels worden, in verband met het van gemeentewege aanleggen van de nieuwe straat naar het Buitenhof, waarvoor het gedeelte van het Ministerie van Buitenland- sche Zaken aan den Praotizijnshoek moet worden afgebroken, de plannen voorbereid voor de vergroating van het gebouw der Tweede Kamer aan de zijde vm bet Hofsingel. HET SPOORWEGONGELUK TE GOES. Tegen S.. stationschef te Goes, en W-, lijnwerker te Biezelinge, te, naar de „TeJ." meldt, een flteafyiarvoJging Ingesteld ingesteld ter zake van het bekende spoorwegongeluk te Goee op 1 Juli EEN NIEUWE BESCHULDIGING TEGEN Dir. A. KUYPER. In een „verbetering" schrijft het A 1 g. Handelsblad. In ons artikel van Vrijdagavond (door ons Zaterdag gedeeltelijk over genomen. Red. H. D.) over de ver kiezingsgelden van dr. Kuyper, vroe gen wij aan de leidende persoonlijk heden der politiek-clu'istelijke partijen tZoo gij wel iets wist van deze on zachte pressie die de groote partijfi nancier al of niet om financleele redenen op den minister van de Koningin kon oefenen, waar-om door u dan niets gedaan om aan dien inconstitutioneelen en in zijn aard door en door onzedelijken voestand een eind te maken?" Wij moeten hier billijkheidshalve aan toevoegen dat wij niet bedoelden die vraag te richten tot die „leidende persoonlijkheden" wier- gedachten in het dagblad „De Tijd" tot uiting ko men. Iu dat dagblad is blijkens de aan halingen voor wie goed las duidelijk genoeg gezegd hoe de vork aan de steel zat en misschien is het in de eerste plaats aan de houding van dat blad te danken dat de onzachte en on redelijke dwang op minister Heems kerk geen effect heeft gehad. Neen, onze vraag was gericht tot anderen, die gehoord moeten hebben van wat maanden lang bij sommige leidende personen der rechterzijde de gelijkmoedigheid verstoord heeft. De T ij d schrijft: Op luiden toon roept het „Hbld.' ook in deze zaak om onderzoek. Wij wenschen ons bij dezen eisch niet aan te sluiten. De reden, waarom wij dit thans niet wenschen, blijkt het duidelijkst, wanneer men dit U val vergelijkt met het geval-Lehmann. Bij dit laatste geldt het de daad van den Minister Kuypar: de voordracht aan de Kiroon tot het verleenen van een decoratie. In dit geval mag zelfs de verdenking niet blijven bestaan, dat er verband heeft bestaan tusschen die voordracht en een schenking aan de anti-revolutionaire strijdkas. Maar in het geval-Sweerts om de zaak aldus aan te duiden? Dr. Kuy- per was, toen de schenkingen van Baron Sweerts zouden plaats gehad hebben, geen Minister meer, maar particulier persoon. Heeft hij later inderdaad zijn persoonlijken invloed op hem wèl bekende Ministers trach ten aan te wanden, om den heer Sweerts te doen benoemen tot Com missaris van Gelderland, 't is alwe der als particulier persoon, dat hij zijn aanbeveling tot de leden van bet tegenwoordige Kabinet heeft kunnen richten. Noch wegens het aannemen van gelden voor de anti-revolutionaire strijdkas; noch wegens het aanbeve len het met aandrang aanbevelen des noods, van een bevriende persoonlijk heid voor een hoog staatsambt; noch wegens de motieven, die hem daarbij geleid hebben, dan de particulier Kuy- per door wien ook, teir verantwoor ding worden geroepen. Heeft bij het eene en het andere gedaan geen en kele bevoegdheid werd door hem te buiten gegaan. En wel allermanst kan er reden be staan, om van het tegenwoordige Ka binet verantwoording te vorderen. Zelfs indien Baron Sweerts benoemd ware, zou stellig niet zander afdoend bewijs een verband tusache® het schenken van bijdragen aan de anti revolutionaire strijdkas door Baron Sweerts, een aandrang op diens be noeming door dr. Kuyper en een voor dracht tot die benoeming van Minis ter Heemskerk moge aangenomen worden. Maar nu niet Baron Sweerts, maar jhr. Van Citters de door het Kabinet voorgedragen en door de Kroon benoemde persoon is geweest, vervalt zelfs elke schijn van vermoe den, dat geldschenkingen, voor welk doel ook, op deze Regeeringebenoe- mlng van invloed zijn geweest. Ons dunkt derhalve, dat met een openbare bespreking dezer zaak het algemeen belang niet kan gediend we zen. Aan den eisch van openbaarma king van hetgeen ons verder omtrent deze zaak, vroeger en later, ter oore kwam, zullen wij derhalve niet vol doen. Evenzeer als wij verlangen, dat de handelingen van officieeie personen, in officieele qualiteit optredend, aan een nauwgezette controle onderwor pen zullen zijn en dat beschuldigin gen, zoodanige handelingen betref fend, streng en nauwgezet zullen on derzocht worden: evenzeer verlan gen ,wlj> dat niet uit peclame-zucht. persoonlijke vijandschap of wat ook", het particuliere leven van ambteloo- ze burgers bet onderwerp zal uitma ken van inquisitoriaal onderzoek en openlijke besprekingen in de pers. Het Volk oordeelt: Dr. Kuyper is „buitenaf" gegaan. Wij vermoeden, dat dit een drukfout van de „Standaard" was, en dat in hot briefje stond: ik ga „achteraf". Want de verwijdering uit de politie ke machtssfeer van lieden als dr., Kuyper is een eisch, die niets socialis tisch, zelfs niets democratisch heeft, maar die gesteld mag worden aan elk landbestuur. dat niet openlijk wil er kennen, zoo diep te zijn gezonken, dat het met de gewone wettelijke machtsmiddelen geen kans meer ziet om zich staande te houden. De Residentiebode schrijft: Het hoe deelt het Hbl. niet mede, maai* toch laat het dit bev roeden. Im mers, gelijk wij boven zagen, het or gaan heeft vernomen, „wat naar de meouing van hooggeplaatste personen ter rechterzijde de reden was van het feit dat de quasi liberale burgemees ter van Den Haag „persona gxatissi- ma" bij dr. Kuyper was." Nog eens, hoe het Hbld. aan die wetenschap komt deelt het niet mede en daarvan behoeft het ook geen re kenschap af te leggen. Edoch, hetgeen hier zoo ongeveer als een bewijs aan den volke vertoond wordt, berust toch eigenlijk op de „meening van hoog geplaatste personen ter rechterzijde.'' Het is wel curieus, dat het Hbld. zoo'n los gerucht zoo dik durft opbla zen. Het oorzakelijk verband in de ridderorde-zaak tusschen verkiezings- gclden en decoratie, ontbrak naar ve ler meening, hoewel er brieven over gewisseld waren. Het oorzakelijk ver band tusschen partijkas en gouver neursbenoeming berust hier blijk baar' enkel en alleen op de „meening van hooggeplaatste personen ter rech terzijde." Wij hadden van 't Hbld., waar 't een beschuldiging formuleert, meer gedegen ernst verwacht. Het Centrum: Dat is inderdaad van zeer zware be schuldiging... tegen den Haagse hen burgemeester. Die zou dus, hoewel liberaal van overtuiging, aan de anti-revolution- naire partijkas bijdragen hebben ge geven om daardoor dr. Kuypers in vloed te winnen en Commissaris te worden der Koningin. Hij zou zich derhalve aan dezelfde praktijk hebben schuldig gemaakt ais waarvan de heer Loiunann wordt be ticht, met wien het Hbl. hem dan ook in een zin noem! Wij kunnen het niet gelooven.. Ook niet van een liberaal man. Evenmin als wij gelooven dat dr. Kuyper iemand, dien hij minder ge schikt acht, toch zou aanbevelen voor een hoogan post omdat hij geld gaf aan de kas zijner partij. En we wachten van beide bewerin gen het bewijs. Of zal dat bewijs, wanneer het HbL de consequenties van zijn „onthul ling" inziet, maar liever niet worden geleverd? DE INVLOED DER KUYPER-ZAAK OP DE VERKIEZINGEN. In een beschouwing over de raadsverkiezingen in Amsterdam, schrijft 't A 1 g. Handelsblad: Misschien is er een andere ver klaring voor dezen ommekeer te vin- mocht dat zoo zijn, dan zou voor ons deze verkiezing een zeer goeden kant hebben. Misschien spie gelen zich in de nederlaag van den wethouder De Vries, in het vermin derd stemmen tal van den heer Fabius de afkeer en weerzin af, die de rid- derordenquaestie en de goedpraterij daarvan door vele politiek-kerkelijke leiders, gewekt hebben. Het zou ons hartelijk verheugen indien dit het ge val was; slechts indien ons volk toont met een dergelijk gedoe niets te ma ken te willen hebben, zal behendigen partijleiders de lust ontgaan, zulke risico's op zich te nemen. Wij betreu ren het dan nog, dat juist deze gele genheid te baat is genomen om die afkeuring te toonen, doch het feit dat die afkeer zoo gevoeld wordt, doet ons bijzonder genoegen. Wèl mag de rechterzijde juichen, dat de heer Tidemam zijn mededeelin- gen niet een hall jaar eerder geopen baard heeftl" DE POLITIEKE GESTELDHEID VAN KAMPEN, Men schrijft aan het Alg. Handels, blad Wa« bij de verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in de vorige maand de uitslag, dat in alle drie de Kamper districten de rechtsche Can dida at. de meerderheid behaalde, ben onrechte zou men daaruit de gevolg trekking maken, dat Kampen beslist „rechte" isde verkiezing voor zes leden van den Gemeenteraad heeft het tegendeel bewezen. Immers thans zegevierden over alle iiniën de can- didaten der liberale partij, en werd alleen de heer M. Noordtzij (anti- rev.), niet bestreden door de liberalen, herkozen. De stemming voor de Twee de Kamer was een zeer onzuivere* Verschillende oorzaken hebben in Ju- iu er toe medegewerkt, dat velen van' wie men verwachten mocht, dat zij hun beginsel niet zouden verlooche nen, op den caudldaat van rechts heb» bon gestemd. Ten gevolge van de laatste verkie zing is de Raad, bestaande uit 17 la den, thans overwegend liberaalde liberalen hebben ear minstens 10 stem. men.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6