weerbericht Barometerstand te haarlem. Thermoflieterstand IIIJSEB'8 Letteren en Konsi Kerk en School Rechtszaken Sport en Wedstrijden Gemengd Nieuws Laatste Berichten Telegrammen Burgerlijke Stand Amttirdamseha Benri. Koloniën MEDEDEELINGEN VAN HET KON. NEDERL. MET. INSTITUUT. (Opgemaakt voorm. 10.50 uur). De Blldt, 22 Juli 1909. Hoogste barometerstand 770.7 m.M. te Iïorta (Azoreai)laagste 746.4 te Clkriatiamund (Noorwegen). Verwachting tot den avond van 23 Juli: Wind: meest matige, Zuidwestelij- lce tot Westelijken wind. Gesteldheid van de lucht: ewaar bewolkt tot betrokken, regenbuien. Temperatuurdezelfde. 'uur 759 m.M. Vooruitgang. Vorige stand te 2 uur 760 m.M. U Haarlem. Donderdag 91 Juli Hoogste flater en 9 uur F. 61 La agate hedennacht F. 19 Hoogate heden tol II uur F. 60 INGEZONDEN MEDEDEELINGEN A 30 Cts. per regel. Leaf* Veer»tree» h aar het verbod op staat geschilderd: «whij beeft het toch kunnen lezen t" De Hollander Stond paf. NEDERLANDERS IN PRUISEN. Naar aanleiding van het (ook door ons geciteerde) stuk uit Dusseldorf wordt aan de „Gelderlander" ge- Bchreven Naar aanleiding van de onbillijk heid van de Duitsche betrokken auto riteiten om van vreemdelingen schooL geld te eischen voor de kinderen, die tij ten gevolge der leerplichtwet ge- jdwongen worden naar school te zen den, kan ik mededeel en, dat het ge meentebestuur in Dusseddorf in zoo verre zijn eischen ietwat, gematigd heeft, dat het thans voor één kltnd uit elk gezin 24 mark schoolgeld ver langt. Bij meer kinderen wordt voor het tweed© de helft van dit bedrag gehe ven, de volgende kindenen zijn dan (vrij. In geval van behoeftigheid kan ook het geheele bedrag worden kwijt gescholden, doch moet de huisvader een daartoe strekkend verzoek aan het „schoolbureau" van het gemeen, tcbestuur, schriftelijk of mondeling, 'Jook al niet gemakkelijk voor lui, die ïnet de Duitsche taal niet zoo lieel .vlug overweg kunnen, lu elk geval hot ware beter den onbiliijfcen maat regel geheel op te heffen. SOLLICITANTEN ADJ.-INSPEO- TEUR VAN DEN ARBEID. De Minister van Landbouw, enz., brengt ter kennis, dat iin 1909 twee Jatf junct-insipecteurs .van den arbeid kunnen Wjpixlen benoemd op een jaar- iweddo van 1800, die bij gebLeken be kwaamheid en geschiktheid na drie jarigen dienst zullen worden bevoT- Klerd tot inspecteur van den arbeid 'der 2de klasse, aan welke betrekking aan aanvangswedde is verbonden van ƒ2100. TWEE STEMBILJETTEN. A. (een vriendelijk oud heertje, is kieoer in I en zal gaan stemmen) Dus ik mag twee stembiljetten invul len B. (groot-inlichter van kiezeers) Ja fcn twee stemmen moeten uitgebracht ■worden op het ééne biljet en één op het andere. Anders is uw biljet on geldig. A.: O, dat is heel eenvoudig. Maar mag ik nu niet een stern uitbrengen op het oene een twee op het andere? B.: Dat mag wel, maar dan is na tuurlijk het andere het aene en het ftene het andere. A.: Maar hoe houd ik ze dan uit ol- Vaar? B.: Wel, u vult eerst het eene in en Wanneer u daarop én stem hebt uit gebracht, dan weet u, dat u op fret andere twee stemmen moogt uitbren gen. U kunt natuurlijk ook beginnen met het andere en wanneer u daar op twee stemmen heeft uitgebracht, moogt u ar op het eene nog één uit brengen. A.: Dat begrijp ik heel goed. Maar moest ik ze in diezelfde bus doen? B.Neen, het eene behoort in de eene bus, het andere in de andere. A.: Als ik daarmee maar niet in de War koml B.: O, neen. *t Is Iheei eenvoudig. Het een'e, waarop u één stem heeft Uitgebracht, dat u In de bus voor bil jetten mest 1 stem en dan weet u van zelf, dat hot andere in de acd'ere bus thuis hoort. U kunt natuurlijk het an dere biljet eerst doen in de andere bus en dan houdt u het eerste over voor de eene bus. A.: Maar als ik nu op elk biljet maar één stem wil uitbrengen? B.: Ik heb gezegd, dat het dan on geldig was; maar dat was eigenlijk mar een smoesje. U kunt natuurlijk Één stem, zoowel op eene als op 't j^ndere stembiljet uitbrengen. Maar ïan moet u het ééne met een stem, Wanneer er op 't andere twee uitge bracht kunnen worden, ook ad brengt u er op 't andere maar een uit, doen in de bus voor één stem, en het an dere ook al is er maar één stem op uitgebracht, hoewel er twee op uitge bracht zouden kunen worden, vooral niet voegen bij die van één stem maair het behandelen als een biljet, waarop twee stemmen zijn uitgebracht, want wanneer u dat van twee stemmen, ook al is het maar voor één stom ge- hruikt zoudt behandelen als een biljet van één stem, en niet als een biljet... De vriendelijke oude beer Liep toen maar door. (Zutph. Ct.- VER. TOT BEV. DER NED. YTSSCHERIJ. De Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche Visscharij houdt haar 23ste algemeene vergadering te Katwijk aan Zee op Donderdag 29 Juli. Verschillende voorstellen staan op de agenda: Het Hoofdbestuur stelt voor bij de Regeering aan te dringen: lo. tot her ziening der tractaten met Frankrijk en België betreffende het bergloon van vischn'etten in 1884 gesloten in den geest van het contract, bestaande tusschen de Nederlandsche haring- visscherij-reederij'en, in het bijzonder, dat het loon als regel zal bedragen 2.50 per net en In buitengewone om standigheden meer; 2o. tot het afslui ten van dergelijke tractaten met de andere mogendheden om de Noord zee. De sectie Noordaee-vissclierij vraagt het Hoofdbestuur maatregelen te be ramen waardoor het stelen van visch- tuig op zee en het verkoopen van ge vonden Yischtuig buiten den strand vonder om wordt tegengegaan. De afdeeling Katwijk wenscht dat de Vereen iging zich tot de Regeering zal wenden met het verzoek het daar heen te leiden, dat eene subsidie aan de gemeente Katwijk worde verleend ter verkrijging van eene vaart verbe tering van IJmuidea naazr Katwijk a. Zee. De afdeeling Vlaardingen wil bij de Regeering aandringen op wetswijzi ging, waardoor ook desertie van min derjarige schepelingen ter visscherij strafbaar wordt gesteld. Aan de orde is ook de behandeling van het rapport in zake haringkeur. DE TRAPPISTEN VAN TILBURG. Men schrijft uit Tilburg van geach te en vertrouwbare zijde aan „Het Huisgezin" Maandag hebben de laatste Trap pisten, twee paters en acht broeders, de abdij verlaten, na een herhaalde aanmaning, die hen eindelijk tot vol doende overtuiging bracht. Hun vol harden was echter geen kwade wil of ongehoorzaamheid. Zij hebben in de laatste twee wéken de zaken nog geregeld zoo goed en zoo kwaad als 't ging. Er werd niet meer gebrouwd, doch wel bier geleverdde stallen werden geregeld nagezien door twee broeders en de knechts. Deze laat- sten zullen alles nog blijven regelen zoolang het noodig zal zijn. Het kloos ter wordt bewaakt door maréchaus- sées. De ex-abt Verbruggan, die zijn plan om naar Roane t© gaan had op gegeven, verblijft thans in zijn ge boorteplaats Berehem bij Antwer pen. Naar men zegt, heeft hij secularisa tie aangevraagd, die hean waarschijn lijk gegeven zal worden. De andere paters en broeders, die reeds vroeger vertrokken, zijn opgenomen gewor den in de Trappistenkloosters van Westmale, Westvletoren, Rochefort, Catsberg, Diepenveen, Tegelen, Echt, Achel enz. De financieel© toestand wordt al hachelijker naarmate de zaken beter aan 't Licht komen, en alles wijst er op, dat het zal eindigen met een fail liet van den ex-abt, waarvan hij de schande alleen te dragen zal hebben en waaraan hij niet meer ontkomen kan. 't Is niet waarschijnlijk, dat bij verkoop heel de abdij weer door de Trappisten zal worden aangekocht, en wat er dan met het klooster en de ver dere gebouwen zal gebeuren, is een groote vraag. Zoo is dus ten slotte alles in 't rei ne gekomen en zal deze treurige ge schiedenis eindigen met den treurigen geestelijken en financteelen val van den ex-abt Verbruggen. Dat de man er ziek van geworden is, zooals men zegt, is nogal begrijpelijk. reddingsmedaille. Door den koning van België is aan J. van den. Heuvel Jr. en A. J. Haart- sen, beiden te Breskens, een gouden medaille toegekend, wegens het op 1 September van het vorige jaar op de "esterscheid met levensgevaar red den van te Heyst thuisbehoorende schipbreukelingen, wier vaartuig door den storm vernield was. PRINS HENDRIK TE AMSTERDAM. Prins Hendrik zal heden een bezoek brengen aan de hoofdstad. EEN AANKLACHT. Men meldt aan de „N. R. Ct." De onderwijzer K., van de openbare burgerschool te Scheven ingen, in ,,De Standaard" beschuldigd op 1 Mei „met een rood lint en roode tulp gesierd" op school te zijn gekomen, en op een vraag, hem namens het hoofd der school gedaan, of hij mee ging den kinderoptocht te geleiden, zou gezegd hebben „ik verd.... het", heeft thans ook tegen De Standaard oen aanklacht ingediend wegens las ter en aanranding van zijn goeden naam als onderwijzer. VALSCH BANKBILJET. Het Hbld. meldt, dat er weder een valsch biljet van veertig gulden is voorgekomen, nu met de letters N. W. 3559, evenals de vroeger vermelde exemplaren met de letters N. C. 5355 door directe fotografische reproduc tie vorkregen. De kleur is vuü en vlekkerig. Alles Is in denzelfctën iow- grafiischen tint, zoodat in de gravu re van vignet, lofwerk en cijfers de noodige nuanceering ontbreekt De onderdruk, dien de fotografie niet te ruggaf, is zeer onvolkomen uit de hand bijgewerkt en bestaat sleohts uit een groen laagje verf. Een water merk ontbreekt. Het papier is glad en glanzig, aan alle zijden afgesneden. Men zij voorzichtig 1 ONGELUKKEN. Door de stoomtram der Staatsspoor, komende van Sche veilingen, werd Woensdagavond ter hoogte van den W'aaldorperweg een man aangereden. Ernstig verwond werd hij door de politie naar het Ziekenhuis vervoerd. De landbouwer W. Bos te Erm ge raakte dezer dagen bij het bouwen van een schuur onder oen vallenden balk en bekwam daardoor inwendige verwondingen, waaraan hij thans overleden is. KAMERVERKIEZING SCHOTERLAND. De vrijzinnige kiesvereenigingen in Heerenveen en Opsterland stellen tot voorloopigen Candida at den oud-Mi nister Lejyv ONTHULLING GEDENKTEEKEN- HEINZE. Te Muiderberg is gister met eenïge plechtigheid een gedenksteen onthuld ter herinnering aan den componist G. A. Heïnze en de dichteres mevr. H. Heinze—Borg. Deze gedenksteen is geplaatst bo ven den Ingang van de villa „Caeci- lia", vroeger bewoond door het echt paar Heinze en thans door den bur gemeester van Muiden. De marmeren gedenksteen draagt in gulden letters het volgende op schrift: Villa Caecilia. Hier woonden de componist G. A. Heinze en de dichteres II. Hein ze- Borg. Mevr. L. Westerman—Heinze, een dochter van den componist en haar zoontje woonde de plechtigheid bij. 't Koor „Heinze" zong eenige liede ren, o-éu Psalm 122. 's-Gravenhage 21 Juli. Examens der NederL Toonkunsten aarsver een iging: Van de 4 candidaten zijn geslaagd voor solozang de dames W. H. Kors- wagen, uit Leiden, en C. J. C. Door man, uit 's-Gravenhage. Reinhardt te Berlijn heeft, meldt het Vad., een stuk van Bernard Can ter, De Gijzelaars, blijspel uit den F1 orient ijnschen Renaissance-tijd, ter opvoering aangenomen. NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen hét boroep te Hijkor- smilde (Dr.) door da F. Postma te Suameer (Fr.) CHR. GEREFORMMEERDE KERK. Beroepen te Enschedé ds. L. Bee- kamp te Arnhem. Te Hauwert (N-.H.) is overleden op 72-jarigen leeftijd ds. W. Schuur man, sedert 1880 predikant bij de Ned. H'erv. gemeente aldaar. PROF. MR. G. A. VAN HAMEL. In de gisteren géhoudem vergade ring van den Arasterdamachen Ge meenteraad was ingekomen een adres van mr. G. A. van Hamel, om gedu rende den cursus 1909—1916 tegelijk met zijn betrekking van gewoon hoogleeraar, het ambt van lid der Tweede Kamer te mogen bekleeden. Voorgesteld werd door B. en W. op di/t adres gunstig te beschikken. 't Voorstel werd aangenomen. VERDUISTERING. Voor de Rechtbank te Breda stond terecht P. Straasheijin te Rozendaal, thans gedetineerd gérant der firma Ch. Wancquez te Brussel, beklaagd van verduistering van een bedrag van ruim 22.000 op verschillende tijd stippen in den loop van dit jaar. Als verdediger van bekl. trad op jhr. mr. Reigersman. Tegen bekl. werd een gevangenisstraf geëischt van 1 jaar en 6 maanden. ROEIWEDSTRIJD VAN DEN BOND VOOR LICHAMELIJKE OP VOEDING. De einduitslag van den geheeletn vierdaagschen wedstrijd is als volgt la Twee persoons inrigged Nauti lus. Deze won dus den beker en heeft den geheelen weg Arnhem—Kampen afgelegd in 12 uur 141/4 min. Twee persoons outrigged le Dor- drechtsch© Roei- en Zeilvereeariging, 9 uur 231/2 min., die dus won den beker en twee dag-medaillee2de Shamrock, die den tweeden prijs, een kunstvoorwerp en twee dagmedailles won in 9 uur 26 min. Eén persoons outrigged. De Delft- scbe Sport won den beker en vier dagrnedailies in 9 uur 53 min. Eén persoons sciffwherry, De Maas een dagmedaille. Vier persoons outrigged gieken. De beker esn vier dag medailles wor den gewonnen door Daisy, in 8 uur 46 1/4 min. Dit is de kortste tijd, in dein geheelen wedstrijd gemaakt. Sloepen. Torpedisten Fort De Ruy- ter, een dagmedaille voor eJken deel nemer in 1 uur 14 3/4 min. Vletten. Hellevoetsluische Torpedis- etn. stuurman Luijper, in 10 uur 511/4 min. Nog kreeg Daventeria een dag- mcdaille (twee riems-gieken), evenals do Zwolsche. De uitslag van den zeilwedstrijd ter opluistering was als volgt le tie Zeisf van den heer Papw, 1 uur 21 3/4 min., 2e De Zwaluw van den heer Van der Bicoen, 1 uur 27 1/2 min. AARDBEVINGEN IN GRIEKENLAND. Over de aardbeving, waardoor een gedeelte van Griekenland, met nam© de provincie Eh's, geteisterd is, zijn onze lezers reeds door enkele korte berichten ingelicht. De correspondent van een bui tenlandsch blad heeft het tooneel der ramp bezocht en seint een omstandig verhaal, waaraan we het volgende ontleenen Achter geen venster van de twee duizend huizen der vriendelijke stad Amalias ziet men sinds de jongste aardbeving 's avonds licht, daar ze op enkele uitzonderingen na onbewoon baar zijn geworden. Thans werpen lantaarns hun onzeker schijnsel op de in duister gehulde pleinen en tui nen, waar de door doodelijken schrik bevangen tien duizend inwoners in de open lucht kampeeren. De diepe stilte rondom wordt nu en dan door nieuwe aardschokken met dof gerommel onderbroken. Door de aard beving, welker centrum in het even eens verwoeste dorp Palaiopolis lag, zijn twaalf dorpen in El is en Pelion min of meer verwoest. In Amalias heerscht intusschen in zooverre vreug de, dat er daar tot dusver ten minste geen menschenleven te betreuren valt, hetgeen elders wél het geval is ge weest Het, twee uren van Amalias verwijderde Havari, het grootste en rijkste dorp van Elis, is volkomen een puinhoop geworden. Het plaatsje tel de 3000 inwoners. Drie honderd daar van werden onder het puin bedolven en dertig vonden onmiddellijk den dood. Van de 1200 huizen zijn de meeste thans herschapen in een chaos van balken, deuren, zolderingen en brokken muur. Op een plek zijn tién menschen levend uit het puin ge haald, nadat ze twee dagen van twee brooden hadden moeten leven. Op 'n andere plek treurt een jong, in het zwart gekleed meisje met wezenloo- zen blik bij het gTaf van allen, die haar dierbaar waren. Op een dak werd een zuigeling in zijn wieg onge deerd gevonden, terwijl de ouders den dood haddén gevonden. Elders viel van het vernield dak van een huis een nest met slangen, die zich kronkelden om den hals van een slachtoffer, zonder het echter te de ren. Bij het instorten van een bal kon, waarop een man en een vrouw gezeten waren, vond de man den dood, terwijl de vrouw met den schrik vrij kwam. Hier en daar is de bodem twee meter gedaald. Beide kerken en de scholen van het dorp zijn verwoest. ROOSEVELT IN GEVAAR. Een telegram van New-York aan „Daily Maii" meldt, dat de expeditie van Roosevelt, den ex-President der Vereenigde Staten, ernstig gevaar heeft geloopen, ten gevolge van wa tergebrek, dat twee volle dagen duur de. De expeditie trok door een woes tijn, om de hoeve Altenborough te be reiken, toen haar watervoorraad uit geput raakte. Men dacht weldra eenï ge meren of moerassen te zullen aan treffen, om den voorraad weder aan te vullen, maar gedurende 48 uren werd vergeefs gezocht. Eindelijk ont dekte men een poel. De negers wikten er zich in storten om te drinken, maar Roosevelt weerhield hen, totdat het water gekookt zou zijn. FRAAIE TOESTANDEN. Het rapport, dat de krijgsraad ie Adana heeft uitgebracht, is allesbe halve vleiend voor het bestuur van die streek. In dat stuk worden name lijk de troebelen, die aldaar hebben geheerscht en waaraan zooveel Ar meniërs ten slachtoffer zijn gevallen, voor een groot deel geweten aan de onbekwaam' ïheid en het gebrek aan energie van de valis en andere plaat selijke autoriteiten. Vijftien schuldigen zijn reeds opge- hanigeu, zegt het rapport, maar, 800 anderen verdienen den dood, 15.000 behoorden tot dwangarbeid te worden veroordeeld en 80.000 tot een lichtere straf. Maar men zou, wilde men alle schuldigen straffen, een cordon om de stad moeten trekken en met groote snelheid te werk gaan. Dit kan echter niet en daarom moet men maar ge nade voor recht laten gelden en ter gelegenheid van den nation alen feest dag een algemeene amnestie afkon digen. OOGSTFEEST TE BORDEAUX. Bordeaux zal op waardige wijze het oogstfeest zijner wijndruiven Vie ren. Onder voorzitterschap van den prins van Tarenti, eigenaar van het oeroemde Chateau Margaux, en ge steund door een gewaarborgd kapi taal van fr. 450,000, zullen op 11, 12 en 13 September grootsche feesten plaats hebben. Voornamelijk zullen de feestelijkheden bestaan in prach tige optochten, en in de opvoering van een schouwspel „Bacchus triom- phant", geschreven door Henri Cain, met muziek van Camille Erlanger. Deze vertooning zal plaats hebben met medewerking der beroemdste kunstenaars uit Parijs, van een koor van 600 zangers, van drie honderd muzikanten, en 150 balletdanseres sen. Een openlucht-schouwburg wordt voor de vertooning gebouwd, waarin 25.000 toeschouwers plaatsen zullen vinden. De geheele onderne ming is op touw gezet door een cou rant. EEN 16-JARIGE HELDIN. Bij de verwoestingen, door de hevi ge cyclonen der laatste weken tn den staat Georgia in Noord-Amerïka aan gericht, gaf volgens de New-Yorksche bladen een zestienjarig meisje blijken van zooveel moed en tegenwoordig heid van geest, dat het haar geluk ken mocht vade r en broeder met uiterste krachtsinspanning het leven te redden. De hevige cycloon, die de huizen der bewoners, die in gerusten siaap lagen verzonken, boven hun hoofden deed instorten, vernielde ook de farm van het gezin Price, begroef vijf men schen onder de pulnhoopen. Slechts de 16-jarige dochter bleef als dooreen wonder ongedeerd. Hevig verschrikt trachtte het jonge meisje de steenen en balken te verwijderen, waaronder haar ouders en broeders, die ze pijn lijk hoorde kreunen, waren bedolven Na eeriigen tijd hoorde ze den vader, die blij lebaar nog in leven was, haar toeroepen-, den bijl te zoeken en daar mee het reddingswerk voort te zetten. Gelukkig vond het meisje hean. Met forsche slagen werkte ze voort, en had spoedig het geluk haar broer tjes onder de puinhoopen vandaan te kunnen trekken. Onvermoeid han teerde het jonge meisje wederom den zwaren bijl, ten einde haar vader, die tusschen zware blokken hout en steen beklemd zat, te bevrijden. Na een uur van waren arbeid was alles uit den weg geruimd, behalve een zwaar blok steen waaronder zijn linkerhand be klemd was. Nogmaals trachtte het meisje het zware blok te doen wijken, doch hare krachten waren blijkbaar geheel uitgeput. De vader, die zag hoe de krachten haar begaven, zei haar daarop hem de liand af te hakken. Jammerend smeekte het meisje dit niet van haar te verlangen, doch de vader wees haar op de noodzakelijkheid ervan, daar het haar, uitgeput als ze was, onmogelijk zou zijn, haai- moeder te bevrijden, die anders niet meer te redden zou zijn. Ten slotte gehoorzaamde het meis je, scheidde met een krachtigen slag de hand, die onder het rotsblok be klemd lag, van den arm, en verbond zoo goed mogelijk den gekwetsten arm. Het offer u-as tevergeefs gebracht. Toen liet vader en dochter na ver scheidene uren van zwaren arbeid ten slotte gelukte de moeder te bevrijden, bleek deze reeds een lijk te zijn. De berichtgever van den „Lokal Anzeiger" te Saloniki verklaart van gezaghebbende zijde te hebben verno men, dat binnenkort een verdrag zal worden gesloten tusschen Turkije en Bulgarije. Mr. G. van Tienhoven. 1 Augustus a.s. is het 12£ jaar ge leden dat Mr. G. van Tienhoven zijn ambt aanvaardde als Commissaris der Koningin in Noord-Holland, tor vervanging van Jhr. mr. J. W. M. Schoner, die benoemd was tot vice- president van den Raad van State. TER AARDE BESTELLING J. SCHOLTENS. Hedenmiddag te twaalf uur werd op de begraafplaats „Westerveld" bij Driehuis ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van den heer J. Schol tens, hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat van Noord-Holland. Op de begraafplaats hadden velen zich verzameld om bij deze plechtig heid tegenwoordig te zijn. Onder hen merkten we o. a. op Mr. G. van Tien hoven, Commissaris der Koningin mr. A. A. Land, griffier der Staten, de leden van Gedeputeerde Staten, de heeren P. B. I. Ferf, Mr. J. A. Sil- lem en G. S. Boreelden Burgemees ter van Haarlem, Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogeianden; den Burge meester van Velsen, den heer J. C. A. Weer.ts, den hoofdingenieur van den Rijks Waterstaat, generaal Bekking van de Genie, de heeren Mr. W, A. Thöne en majoor Steenhard! Carrée, vertegenwoordigend het College van Regenten oveir de gevangenissen hier ter stede. Voorts was een groot aantal vrien den en ambtenaren ter Provinciale griffie aanwezig. Nadat de baar in de rouwzaal was neorgezet, trad de heer P. B. J. Ferf naar voren, om namens den Commis saris der Koningin, Gedeputeerden en den Griffier en de Prov. Staten eenige woorden ter nagedachtenis te spreken. De heer Ferf, zich daarbij richten de tot den ontslapene, herinnerde aan de woorden van hulde door den Com missaris der Koningin, Mr. G. van Tienhoven, in de laatste Staten-verga- derlng gesproken. Deze waardeeren- de en gevoelvolle woorden waren den leden der Staten uit het hart- gegre pen en zij betuigden hun instemming door zich van hun zetels te verheffen. De Commissaris der Koningin bracht in die vergadering hulde aan den werkzamen geest, den ijver en de toewijding door den heer Schol- tens betoond en aan zijn goed, deugd zaam en rechtschapen karakter. Spre ker wilde niet in herhalingen treden. Trouwens, de aanwezigheid van zoo- velen te dezer plaatse zou meer uit drukken, dan zijn woorden. Velen waren gekomen maar anderen wa ren verhinderd, zeer tot hun leedwe zen, o. a. eenige leden van Gedep. Staten. Want ook dezen zouden gaar ne hier afscheid hebben genomen van den ambtenaar en van den vriend Scholtens was een warmvoelend en hartelijk vriend, een dienstvaardig man. Tijdens zijn ziekte heeft hij dan ook mogen ondervinden! dat velen hem wederkeerig warme vriendschap toe droegen. Zijn verscheiden wekte een algemeene droefheid. Spreker herin nerde dan, hoe de heer Scholtens, die tol vóór eenige weken nooit ziekte ge kend had, op het ziekbed werd ge worpen, dat weldra zijn sterfbed werd .Nu bracht men hem een laat- sten afscheidsgroetmaar zijn nage- J dachtenis zou bij de vrienden en hen, die met hem hadden samengewerkt, in het Gouvernementsgebouw in de Jansstraai, in vriendelijk en hartelijk aandenken blijven. Jhr. J. C. A. Reygersman, ingenieur bij den Prov. Waterstaat, schetste de groote gaven en talenten van zijn chef. Sprekende namens het perso neel en namens zichzelf, prees hij voorts de groote vriendelijkheid in den omgang, de tegemoetkomendheid en het vertrouwen, dat de overledene in zijn ambtenaren stelde. De heer De Jong, directeur van Openbare Werken te Rotterdam, sprak, zeer onder den indruk van het oogenblik, over de vriendschapsban den, die hem een zijner oudste vrien den, reeds op de Militaire Academie hadden verbonden. Ifii schreef de/, vriend ais een optimist, die zulk een eerlijk hart bezat, «Jat hij zelfs nooit oneerlijkheid bij andoren onderstel de, waarvan hijt helaas, meermalen de dupe werd. Ilij was een goed echtgenoot emee» goed vader zijn gezin verliest veel in hem maar ook zijn veile vrienden. Met een „Vriend Scholtens, rust in vrede 1" eindigde de heer De Jong diiep bewogen. Daarna had de teraardebestelling plaats. Onder de fraai§ bloemstukken en kransen waren er ook van den Com missaris der Koningin, Gedep. Staten en Griffier, van het personeel van den Prov. Waterstaat, en van het personeel van de Prov. Griffie en den arcluvaris. G e v V o r w. Een blauwe postduif, Lange Vcei- straat 36. Een zilveren horloge met ketting. Langend ij kstraat 16. Een rijwielpomp, I.eidscheplein 34. Zes spaarzegeds, Zuid Brouwers straat. 22. Een kaart voor de geneeskundige polikliniek te Leiden, ten name van H. Kooij, Tuipenstraat 3 rood. Veertien schroefbouten, Rozen- priëeistraat 36. Een rijwielpomp, Tempel ierstra at 32 rood Een medaillon, waarin een portret, Camphuijsstraat IS. Een R.-K. kerkboekje, Leidsche- straat 90. STUKKEN VAN DEN RAAD. B. en W. stellen voor aan de H. IJ. S. M. afwijking toe te staan van art. 7 Ia der bouwverordening bij het bouwen van een verblijf voor stations- opzichters en treinpersoneel nabij de Westergracht. B. en W. stellen voor, dat de raadraad adhaesie zal betuigen met 't adres der gemeente Utrecht aan H. M. de Koningin, om art. 10 der wet van 2 lAug. 1816 althans voor zooveel het daarin vervatte verbod gericht fas tot plaatselijke of stedelijke besturen etn direcfiën van gemeentelijke wedu- wenfondsen, af te schaffen. Naar aanleiding van 't voorstel van den heer Van de Kamp, om aan B. en W. te verzoeken nieuwe plannen te ontwerpen voor den verbouw van 't perceel Kruistraat 45, waarvan dvs kosten de ƒ12.000 niet te boven gaan, adviseeren B. en W dit voorstel niet aan te nemen. In elk geval is 't bepaald noodig 't perceel te verbouwen tot administra tiegebouw met woning voor den be waarder en 't bouwen van een maga zijn, waarvan de kosten op 15.310 worden geraamd. Tegen 't voorloopig laten rusten der andere werkzaamhe den (waarvan de kosten 11.200 zul len bedragen) is geen overwegend be zwaar. ZANDVOORT. Op een verzoek van een aantal le den der Clir. Geheelonthoudersveree- niging is door den Kerkeraad der Ned. Herv. gemeente besloten om in het vervolg bij het II. Avondmaal al coholvrije wijn te gebruiken. SPANJE EN MAROKKO. MADRID, 21 Juli. (Reutor). Volgens officieele mededeelingen zijn in het gevecht bij Melilla 10 dooÖ'en gevallen en 20 gekwetsten. HAARLEM. ONDERTROUWD 22 Juli. T. W. Bellerman en J. II. Kemp. J. P. Schijf en W. J. Visser. G. B. A. Ilensen en C. J. E. v. d. Bijl. F. Boeree en C. H. Duïjff. J. F. C. Dix en A. van Nes. J. Grimm en E. A. van Nes. J. H. Wattez en N. v. d. Snel. GETROUWD 22 Juli. J. Straling en M. W. J. v. d. Wecgh. A. W. Troll en J. Cra nia. A. Bakker en C. K. Boer. BEVALLEN 20 Juli. J. Sn aas, geb. Ilartog, d. OVERLEDEN 20 Juli. J. C. van Citters, geboren Apetz, 59 j., Gasthuislaan. 21 Juli. M. Roeland, geb. Vos, 62 j., Gedempt© Raamgracht. M. Vermeulen, geb. v. d. Waaij, 86 j., Zijlstraat. Openingskoersen van 22 Juli 1909 LABOUCHERE OYENS Co.'s BANK Bijkantoor Haarlem. Gr. Markt No. 1 en 3. Tel. No. 577. De STAATSFONDSENMARKT woS vast S pCt. Nederl. Certificaten 931/2, Russen 1909 92 1/4, Russen 1906 97. ZUID-AMERIKAANSCHE STAATS FONDSEN. Peruanen 8 15/16. TAB AKS-A ANDF.ELEN vast. Bind- jey 100, Medan 242, Nieuwe Asahan 74, Rotterdam Deli 345, Senembah 395. PETROLEUM A ANDEELEN vast: Koninklijke 459, Dordtsche 184 1/2, PVM-lak 167, Z. Perlak 175 3/4. MIJNA ANDEELEN vast: Great Co- bar 114 1/2. Do AMERIKA ANSCHE MARKT opende flauw. Atchison 1153/8, De<a- ver 478, Erie 361/2, Kansas 45 5/8 en 735/8, Missouri 41 13/16, Rock 359/16, Southern Railway 31 3/16, Southern Pacific 1321/2, Union Pacific 196, Wa- bah 211/4, Steels 703/8, C. Marino 67/8, P. Marine 21, Bonds 68 5/16, Carre® 603/4. CULTUURWAARDEN vaal. Vor stenlanden 170. AARDBEVINGEN OP SUMATRA. De „Sumatra-Bode" van den 16den Juni 1.1. schreef De aardschokken zijn te Padang nog niet van de baaneergister-

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 2