Uit de Omstreken Bimsestiauid Pers-Overzicht Onze Leestafel. INGEZONDEN Sport es Wedstrydee Leger en Vloot Stoomvaartberlcbteo VRAAG. Mijn dienstbode is wegen® zenuwziekte geruimen tijd naar haar Crud-arJijk hui® ben ik nu verplicht baar voile loon uit te betalen en heelt zij xeoht op haar karmisfooi ANTWOORD. Bij ziekte moet bet volle loon worden uitgekeerd gedu rende een korten tijd, die nader tus- scben de partijen moet worden over- eangekomn. Recht op een fooi bestaat niet, elke fooi ia een vrij will'ge gift. VRAAG. Heeft een mevrouw, die de stad uitgaat, het recht haar dienst meisje mee te nemen, wanneer deze er n i et op gehuurd is? ANTWOORD. Het reeht daartoe be staat niet, maar oen verstandige dienstbode verzet zich daar niet te gen, wanneer zij prijs stelt op haar dienst. VRAAG. Wat is het minste kostgeld dat een mevrouw, die in bovenge noemd geval verkeert, aan haar meis je moet geven ANTWOORD. Wanneer de dienst bode weigert mee te gaan, dan is bet onzeker, of haar mevrouw verplicht is, kostgeld te betalen. Naai' 't ons voorkomt, houdt de dienstbetrekking in dat geval (althans tijdelijk) geheel op. VRAAG. Welke zijn mijn geldelijke verplichtingen tegenover een dienst bode, gehuurd per drie maanden, welke ik wegens oneerlijkheid onmid dellijk heb ontslagen? ANTWOORD. Oneerlijkheid is een van de redenen, die de wet opgeeft als billijke reden voor onmiddellijk ont- slag. Schadevergoeding is daarbij door u niet verschuldigd het is bil lijk, de dienstbode te betalen voorden tijd, dien zij voor u heeft gewerkt. VRAAG: Waar wordt het fruit op gekocht, om het dan in 't klein te ver-, koopen, en op welke dagen en hoe laat begint die fruitmarkt ongeveer. ANTWOORD: 't Fruit wordt opge kocht op de groenteoimarkt aan den Koudenhcvrn, waar Maandags, Woens dags en Vrijdags van 123 uur fruit markt wordt gehouden. VRAAG. Wat is het adres van den Directeur van de HolL E. T. M. ANTWOORD. Bedoelt u de ont worpen lijn door de Haarlemmer meer Directeur daarvan is de heer Van Oyesn, Haarlemmerhoutpark al hier. VRAAG. Mijn dochter dient van 's morgens 7 tot des avonds 7. Nu iis haar mevrouw voor vier weken de glad uitgegaan, zonder mijn dochter kostgeld en weekloon te betalen. Heeft mevrouw recht dat te doen ANTWOORD. Billijk is het niet, maai* er zal weinig aan te doen zijn. Dagmeisjes vallen niet onder de wet op het Arbeidscontract. VRAAG. Wanneer is het Gouver nementsgebouw geopend ANTWOORD. Den geheelen dag. VRAAG. Ik heb een fiets in repa ratie gegeven, en de onkosten zouden f 8.50 h f 9 bedragen. Toen ik na twee mar om de fiets kwam, moest ik 15 betalen, omdat het werk was tegen- gel oopen. Heb ik nu nog recht op de fiets ANTWOORD. Deze vraag be grijpen we niet goed. Heeft u 'n fiets twee jaar in reparatie gelaten, en ons wel volledig ingelicht U be houdt natuurlijk het recht op uw fiets en wanneer de reparateur voor af prijs heeft opgegeven, heeft hij geen recht op meer. Tenzij de billijk heid in doet zien, dat hein toch wel Vets meer toekomt. VRAAG. Is opzichter van het Stoomwezen een rijksbetrekking Moet men daarvoor een examen doen? Is er in den handel een boekje, waarin de vereischte bekwaamheden beschreven staan voor zoo'n examen ANTWOORD. Het is een rijksbe trekking en er wordt een examen voor vereischt. Of er in den handel een boekje bestaat, als bedoeld wordt, is ons onbekend. Vraag dat eens bij een boekhandelaar. Wèl bestaan er tech nische bladen, als het Technisch Weekblad, Electrotechniseh en Werk tuigkundig weekblad, waarin datum en eischen voor examens vermeld worden. Verkrijgbaar in de meeste boekwinkels. VRAAG. Waar kan men patro- tnen voor damesjaponnen precies op maat la,ten vervaardigen ANTWOORD. Aan de mode academie, directrice Mejuffr. M. J. Schakel, Ridderstraat, hoek Kruis straat VRAAG. Heeft een dienstmeisje, dat mot 1 Mei in dienst Is gekomen en met Augustus weder vertrekt, het recht om den godspenning te behou den ANTWOORD. Neen, indietn de daanetbetnekking tot wederopzeggens toe gesloten, niet langer dan drie maanden heeft geduurd, mag de godspenning van het loon worden1 af gehouden. VRAAG. Waar kan men zich vervoegen om lid te worden van den 'Algemeenen Noderlandsdien Metaal- bewerkersbond te Haarlem ANTWOORD. Het secretariaat van de afdeeling Haarlem- van bo vengenoemde» bond, Is gevestigd Boende,plein No. 4, te Schoten. ZANDVOORT. Aangekomen vreemdelingen Schönthal, Keulen, Hotel Kurhau-s, Ponge, Londen, idem, 2 pers. pr. Smit, Amsterdam, idem. j. Noster, Heerlen, Hotel d'Orange. J. H. Homines, idem, idem. Mei. Stu-art, Dwingelo, Pension ter Braake. Faim. Haal mei] er, Amsterdam, ld., 8 per». Schut, Idem., idem., 9 pers. A. Sauveplanne, idem., id., 4 p. II. Wiedënbrleggen, idem, Penei on Bückmann 6 pers. Keizer, Zaandam, Idem, 6 pere. Valkhof/, Groningen, idem., 4 p. David, Berlijn, Pension Corthum Me). B. Berenbróek Hagen, ld. L. Groen, Haarlem, Tramstraat 1, 6 pers. H. J. Clarion, Hoorn Hoogeweg 36. Mevr. CramerPork, Hilversum, id., 5 pers. Z. R. A. Reijers, Velp, De Ruyter- etraat 5, 4 pers. J. Bolle, Amsterdam, 3 pers. K. J. Blok van Laer, idem., Hooge- weg 22, 6 pers, G. Pos, idem., Tramstraat 13, 7 p. M. Lionni, idem., Kerkstraat 13, 4p. Baron J. Melvil van Carnbee, idem, Villa Oranus, 5 pers. L. Zwiers, idem, Kerkstraat 16, 5p. C. Determeijer, idem., Haltestraat 43, 7 pers. Mr. L. S. Boas, idem., Burgstraat 16, 5 pers. Jacobs, idem., Haarlemmerstr. 64, 11 pers. J. F. Buijs, idem., Kerkstraat 14, 3 pers. A. Schöder, idem., 3e Spoorstraat 10, 5 peas. L. H. Meerioo, idem., Poetstraat 14, 6 pers. Workum, idem., Koningstraat 35, 4 pers. Raadsveld, idem., Hoogeweg 56, 7 p. Ph. Abraham, idem., Hoogeweg 60, 6 pers. P. Pfeiffer, idem., idem., 72, 6 p. J. Geven, idem., idem., 6 pers. Jcxnigej. J., L. en J. van Heek, En schede, ViJla Groot Kijkduin, 3 p. Jongeh. R. Feith, Arnhem, idem. W. en K. Paffius, Kampen, ideau, 2 pers. Jongeh. B. M. Bohemian, idem. id. Jong ell. L. en A. Bodde Bouman, id. id., 2 pers. Jiongeh. W. Frederiksem, Amstetrd., idem. Mej. A. Smith, idem., idem. Jongeh. G. M. en A. R. Reehorst, idem., idem., 2 pers. Jongeh. J. A. en J. H. de Jonge, ld., idem., 2 pers. Jongeh. J., F. en J. Fentener van Vlissingen, Helmond, idem., 3 p. Franken, Eist, Hotel d'Orange, 2p. Sterner, Slot Lnngshedm (Wur lam berg), idem., 2 p. J. A. H. H. Koiff, Bloemendaal, id. E. C .v. Schaak, Amsterd., idem. E. en A. Moens, idem., idem. 2 p. P. Lamboth, Brussel, idem., 2 p. G. Mutler, Stuttgart, idem., 3 p. SohuJz, Berlijn, idem. In het badhuis voor minvermogen den zijn thans 80 patiënten. J. E. C. SCHOOK. Te Hilversum is overleden de heer J. E. C. Sphook, üudrburgeineester dier gemeente. De overledene bereik te deai ouderdom van 88 jaren. HET NIEUWE R.-K. OPVOEDINGSGESTICHT. Volgens „De Residentiebode" is bij den secretaris van het comité voor do oprichting van een nieuw R. K. op voedingsgesticht, mr. A. O. H. Teile gen, alsnog de belangrijke som_ van f 5000 ingekomen en zulks naaraan leiding der klachten in de vergade ring van liet comité geuit in verband met het tra-ge inkomen van gelden voor liet bouwkapitaal. EEN ZONDERLING GEVAL. 't Hbld. meldt: Dinsdagavond omstreeks tien uur hoorde de portier van een electrlsche vernikkelinrichting in de Nieuwe Mol straat te 's-Gravenhage gerucht in 1 kantoor. Toen de man, die juist op het punt stond naar bed te gaan, ging zien wat er aan de hand was, werd hij aangegrepen en buiten de deur in de gang gezet. Hij koh nog juist zien, dat hij met drie man en een vrouw te doen had. Daar hij d'e straatdeur niet kon ópemkrijgen, sloeg hij een groote ruit aan de straatzijde van het voorkantoor hl, luidkeels om hulp roepende. Toen op het hulpgeroep politie kwam toesnel len, bleek dat hier niet aan inbraak was te denken, maar dat die in h'et achter de fabriek gelegen huis aan de Amsterdamsche Veerkade wonen de vroegere directeur, die meent nog rechten te kunen doen gelden, zich door den tuin heen toegang Verschaft had tot de fabriek, waarvan de sleu tels nog in zijn bezit zijn. Aan d'e politie toonde hij een huurcontract, volgens hetwelk het perceel, waarin de fabriek gevestigd is, tot het vol gend jaar Mei aan hem is verhuurd. Hierover wordt al geruimen tijd ge procedeerd, daar de quaestie aan den burgerlijken rechter is onderworpen. Natuurlijk wekte een en ander In de gewoonlijk stille straat groote op schudding en verzamelde er zich een groote menschenmenigte, onder wie de meest fantastische verhalen de ronde deden. VERPLEEGSTERS TE AM STERDAM. In verband met een in de gehouden gemeenteraadszitting ingekomen adres van Nosokomos om over te gaan tot regeling der rechtspositie van hier verplegend personeel in ge meentedienst, wenschte de heer Kete laar de belangen juist van dit perso neel tn de aandacht aah te bevelen der raadscommissie voor den rechts toestand der gemeenteambtenaren. Spreker wordt hiertoe ook geleid door hetgeen in de couranten dezer dagen Ls verluid betreffende een in het Wil- helanina-Gastbuls ontstaan conflict. De wethouder antwoordde, dat deze zaak in geen verband staat met de rechtspositie der verpleegster®. Im mers prof. Tréub heeft gemeend aan eenige zuster® geen examen te moeten afnemen. Doch dit is een examen door dezen hoogleeraar op eigen gelegen heid Ingesteld, maar dat den eige naars van het door hem verstrekte diploma geenerlei bijzondere rechten geeft. De heer Loopuit zóu hier tóch van belang vinden als B. en W. hunne bij zondere aandacht wilden wijden aah de positie in 1 algemeen der verpleeg sters in de gasthuizen. Volgens bij spr. herhaaldelijk ingekomen klach ten ls de behandeling der verpleeg sters met name in hét Binnengasthuis op het ondragelijke af. Dit bewijzen ook de vele mutaties. De wethouder ontleende, dat ear voor B. en W. reden zou zijn speciaal In verhand met het door den heer Loop- uit gesprokene een onderzoek in te stellen naai' de positie der verpleeg sters. Spreker weet wei, dat er vroeger inderdaad reden is geweest om den toestand der verpleegsters te verbete ren. Maar dit is dun ook geschied. Het aantal is sinds dien verdubbeld en de arbeid verlicht. De vele muta ties worden verklaard door de om standigheid, dat menigeen, die de loopbaan van verpleegster kiest, al spoedig blijkt de üpodige geschiktheid te misken en dan vertrekt zonder nog het diploma te hebben gehaald. Juist met het oog op het voorkomen van ongeschikte verpleegsters is streng toezicht en streng optreden noodig in 't belang der patiënten. KERSENPLUKKEN EN JENEVER. Men schrijft uit IJselstein aan Het Centrum: Hot KruLsveirbond heeft die eer, be werkt te hebben, dat in allo kersen boomgaarden geen sterke drank meer wordt geschonken. Vroeger was het een eerste vereischte, dat er 's mor gens, 's middags en 's avonds jene ver werd geschonken; dat was als het ware een arbeidsvoorwaarde, totdat verleden jaar op initiatief van de plaatselijke drankweor alle patroons de zaak ernstig ter hand genomen' hadden, m'et gevolg, dat dit jaar met de gewoonte radicaal is gebroken. Men vreesde verleden jaar, dat de plukkers de patroons zouden verlaten, wat voor een seizoenwerk als de ker senpluk, met al de risico, noodlottig zou zijn; maar liet blijkt nu dat de drankbestrijding dieper wortel beeft geschoten, dan verwacht werd. ONGELUKKEN. Te Oudk&rspel is een 7-jardg meisje van den heer R. te water gevallen en verdronken. KAMERVERKIEZING EDE. Zooals men weet, werd de boer jhr. G. J. A. Schimmelpenninck bij de jongste verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdistrict Ede gekozen. Deze afge vaardigde zal als zoodanig dus eerst den derden Dinsdag van September In de Kamer zitting nemén. Intusschen is door de benoeming tot Commissaris der Koningin van Gelderland van den heer Jhr. S. van Gittens, tot h'et einde van het tegen woordige zittingjaar lid der Tweede Kamer, een nieuwe verkiezing voor het district Ede noodzakelijk. Ter voorziening in deze tusschentijdsche vacature zal, naar 't Hbld. verneemt, alleen jhr. G. J. A. Schimmelpenninck candidaat worden gesteld, zoodat een stemming achterwege zal blijven Dr. KUYPER EN DE VACATURE VAN COMMISSARIS DER KONINGIN IN GELDERLAND, 't „Algemeen Handelsblad" schrijft: De Haagsehe burgemeester heeft ge weigerd iets tie antwoorden op de be schuldiging die hem, maar vooral dr, Kuyper raakt: hij wen echt „met geen enkel woord op de onzinnige ver dachtmaking in te gaan. Hij acht het beter niet duidelijk pertinent te ontkennen wat ontkend zou kunnen worden en dan dus tevens te erken nen wat erkend moet worden, Eén opmerking: Indien de beschul diging onwaar was, zou de weigering om met een kort en bondig „onwaar" te antwoorden al ztöer onwelwillend zijn jegens dr. Kuyper, den man, die reeds zooveel ernstige beschuldigin gen heeft t)ö verduren. Maar baron Sweeirts geeft dat antwoord niet. Wij zullen Eet verder verloop dier zaak kalm afwachten, „Het Vaderland melding makend van het telegram van den heet Sweert®„Wensch met geen enkel woord op onzinnige verdachtmaking in te gaan", voegt hieraan bet vol gende toe: Het verheugt ons, dat de heer Sweerts, die in zijn ambtsvervulling hier ter stede terecht zooveel sympa thie ontmoet, pertinent van de hand wijst de door het Handelsblad ten deze gestelde feiten, die ook hem in een min aangenaam daglicht stel den. Het zou toch velen, met ons, be vreemd hebben, zoo de al® liberaal benoemde Haagsehe burgemeester gelden aan de antirevolutionaire par tijkas had doen toekomen, met welke bedoeling daai ook. Vastheid van ka rakter is éen eisch onzen gezagheb bers in stad en land te stellen, en de feiten door het Handelsblad gepubli ceerd, zouden hebben doen twijfelen aan de hechtheid vaö 's heeren Sweerts' overtuigingen. Opgehelderd 1® de aangelegenheid than8 in zoover nog niet, dat de aan gehaalde artikelen over de Commis sarisbenoeming In Gelderland ln het Katholieke blad De Tijd nadere ver klaring blijven behoeven, maar on- zeil burgemeester kan geen blaam treffen. Het Handelsblad schijnt I'd deze lichtvaardig en berispelijk te hebben gehandeld hoezeer wij het toejui chen, dat het publieke leven, "ook waar het zich achter de schermen be- weegi,, iêr kennlsste defi voike wordt gebracht, zulks mag toch niet dan met de stipetio nauwgezetheid en op grond van onweerlegbare bewijzen geschieden. Andea's treft de pers zic'n zelf het érgst. De ,,Noordhrabanter" betoogt: Daar staat dr. Kuyper al weer; na Lehrnann Sweerts de Landas! 't Is feest in het linkscho kamp, dr. Kuy-' per wordt al geslacht. Minister Heemskerk straks geïnterpelleerd, ze zien zeggen doen ze het niet liet rechtsch ministerie wankelen en val len. En wat is nu de nuchtere zaak, als de feiten juist blijken? Dat ea- geld gegeven is voor de anti- revol. partijkas door den liberalen Haagschen burgemeester aan dén lei der der anti-revol. partij, dr. Kuyper (niet minister Kuyper). Dat het ministerie. Heemskerk be noemd heeft niet Sweerts de Landas, maai' Van Citters. En dat als er iemand gecompromit teerd is, dit is dé liberale Haagsehe burgemeester, die beproefd zou heb ben Kuyper's invloed te winnen, om aan een hoogere post te komen. Als deze bom barst, barst hij ver keerd en zal de feestvreugde in het linksche kamp spoedig uit zijn, dan. zit rechts met Lehrnann, maar links met Sweerts de Landas. t „Centrum" schrijft. Het „Handelsblad", de nieuwste „Kuyper-zaak" pouseerende, wil aan de regeering o.m. de vraag doen stel len, of werkelijk ernstig besproken is, den heer Sweerts de Landas tot Com missaris der Koningin te benoemen? En zoo neen, wat dan de redenen zijn geweest, dat de vacature een baif jaar onvervuld is gebleven, dat de heer Van Citters eerst enkele weken geleden is benoemd? Dat kan een mooi precedent geven! Bij elite benoeming van beteekemii vooral wanneer de vervulling der te bezetten plaats wat lang duurt zal men aan de regeering vragen moe ten gaan stellen. Vragen naar de motieven: waarom A. benoemd is en B. niét. Vragen, of er van een bepaalden persoon al dan niet ernstig sprake is geweest; zoo ja, waarom wiel, zoo neen, waarom niet. Op die wijze kan men „interessan te" debatten en interpellaties ver wachten, en is het maar te betreuren, dat men daarmee niet een jaar of twintig vroeger begonnen isl Het kwam toch inderdaad wel meer voor, ook on dér Linker Kabinetten, dat een benoeming eenigen, soms lan gen tijd op zich liet wachten en dat teai slotte een ander werd benoemd, dan hïji, die ernstig in aanmerking heette te komen, of wiens naam her haaldelijk was naar voren geschoven. Wanneer liet Hbld. dan ook meent, dat bij deze commissaris-benoeming alleen van de hoeren Sweerts en Van Citters sprake was; dan vergist het zich. In bet „half jaar", waarvan het blad spreekt, zijn, naai' ons ter oore kwam, verschillende personen ge noemd en gepolst, wat uitteraard tot vertraging aanleiding zal hebben ge geven. Het is zonderling, dat het Hhld. zulks bij zijne „uitgebreide" informa ties niet te weten is gekomen. De Blauwe Bibliotheek (Maats, voor goede en goedk. lectuur, Amsterdam.) M. voai Ravestéyn, Bij Ons. (L. J. Veen, Amsterdam).. Jeanne Reyneke van Stuwe, de Ar mé Vrouw (uitgever als boven.) M. J. Brusse, Achter de Coulissen, 2de druk (W. L. en J. Brusse, Rotter dam. H. W. Heuvel, Volksgeloof en Volks leven (W. J, Thieme Cie., Zutfen). Ik weet niet of ik het me verbeeld wie gelooft niet graag wat hij hoopt maar het lijkt me toch toe, dat de Wilsons en hun aanhang van fabriekmatige roof- 'en moordiec- tuur, op den achtergrond raken. Je ziet ze bijna niet meer. Al® ik me daarin niet vergis, dan zou ik daarvoor dank willen brengen o.a. aan ae Blauwe Bibliotheek. Die heeft voor een dubbeltje per numrnér en enkele dubbeltjes voor htee! lijvige nummëas heedwat beter lectuur ge bracht, dan den onzin van de on kwetsbare en onversobalkbare Ameri- kaansche speurders. Toletoi, Wélde, Mark Twain', Robert Louie Stevenson, Ernst Zahn hebben van het beste bij gedragen: de twee nieuwste, No. 21 en 22, zijn Tolstoi, de jonge landheer en Zahn, Onderstroom, Met deze twee nummers te de om slag ©enigszins vteramdérd: op de vo rige was een eenvoudige teekening in dezelfde blauwe kleur, van de twéé laatste is het omslag meerkleurag. Het zal wel 'een quaestie van smaak wezen, dat wij in de veelkleurigheid geen verbetering kunnen zien. B ij Ons van M. van Ravestéyn), een naam die riekt naar het pseudo niem, ls een verhaal van een ge mengd huwelijk en al de bezwaren, die daaruit voortvloeien, benevens een vluchtige historie van de familie- léden der hoofdpersonen., Hoewel het bode vlot geschreven is, zóó vlot in derdaad dat hier wel niet van een proefstuk sprake sal kunnen weren, ia In dat beurtelings naar voren echu iv en van de verschillende perso neel, iets vermoeiend®, iéte taflreelma- tigs: éen gedegen geheel bon het boek door dezen opzet nimmer worden. Maar het te zijn groote verdienste, dat die dialoog natuurlijk eu de taal éénvoudig ls, ook in dramatische mo menten. Datzelfde is moeilijk te zeggen van Jeanne Iteyueke van Stuwe's romaai de Arm'e Vrouw. De titel zou juister wezen, wanneer in het meer voud van arme vrouwen gesproken was. Dat is de bedoeling van het boek: schét9cn hoe d'e eene vrouw on gelukkig kan wezen om die reden, de andere om gene, met déze conclusie, dat het geluk van de vrouw ligt in het moederschap. Quea'ido heeft in het „Handels blad", geweldig druk en uitbundig, dit boek als met voeten getreden. Waarvoor dat noodig was, zal wie liet gelezen hebben niet good begrij pen: ook zonder Querido's artillerie- aanval zou niemand het boek' voor een meesterwerk hebben gehouden. Hoogstens kan het den lezer aan 't denken zetten over maatschappelijke vei'houdingen. Wanneer Quorido mocht zeggen, dat dit in elk geval geen letterkundige verdienste is, heeft hij natuurlijk gelijk.. Maar hoeveel zuivere letterkunde verschijnt ea- in en buiten ons land? Daar hoort ook het werkje van Brus se Ach ter de Couliss en, waar van pas de tweede druk verschenen is, niet hij. Dat is reportage. Maar reportage eerste klasse. Wat de re gisseur vei'lelt, het verhaal van den tooneelkapper, den boer op en vooral de schets over 't café chantant zijn photo's van soms schrille werkelijk heid, ja '1 tooneietteven, het echte, liét pijnlijke en zorgelijke, zie je vóór dé voetlichten niet. Volksgeloof en volksle ven is een heel stuk werk voor dén heer H. W. Heuvel geweest. Wie be lang stelt in die soort van onderwer pen, kan daar dagen en weken in le ven en altijd wéér wat nieuws vin den, dat hem een kijk geeft op zoo veel gewoonten en gehruiken, waar aan hij tot dusver weinig had ge dacht. De schrijver heeft recht, om ons daarover bezig te houden. Hij heeft zijn leven lang onder het land volk verkeerd, zet onte de kost dus versch van den rooster voor. Zijn voorkeur voor boerenhuizen blijkt duidelijk: daaraan is wel wat veel plaats ingeruimd, misschien te veel omdat hij andere stof wegens gebrek aan ruimte moest aehterwege laten. Intusschen nemen wij hem dat niet kwalijk, wanneer we dat overgescho ten® dan later ma au- onder de oogen krijgen. Want dit eerste boek is heel interessant, met zijn schat van ver halen over volksgeloof en volksleven in allerlei schakeering. Wie er' een maal in gaat hl ad'ecren komt er moei lijk van los. En met hoeveel zorg de schrijver gewerkt heeft, blijkt uit de lange lijst van werken, waaruit hij geput heeft. Terecht zegt de schrijver in zijn voorwoord, dat de volkskunde in eere begint te komen. Vooral, zouden wij daaraan willen toevoegen, door wer ken als dit. Verschenen is de Arbeidsduur op de Rotterdamsche handelskanto ren, in het bijzonder van jeugdige handels- en kantoorbedienden. De conclusie van de Commissie, die deze taak op zich nam, is deze: regel is, dat er geen regel bestaat. De officieel aangegeven kantooruren mogen in vele gevallen, wat aantal betreft, niet bezwarend zijn, do moeilijkheid en het onaangename ligt ln dé talrijk heid der afwijkingen en dikwijls ooit 't onzekere daarvan. De Zondag is niet steeds volkomen rustdag, vacan- tie is nog volstrekt niet algemeen. Verschenen is voorts: Nederland en zijn Vorstenhuis, re de naar aanleiding van de geboorte van de prinses van Oranje-Nassau, utgesproken te Utrecht door Prof. Kr&mer (Amsterdam, S. L. v. Looy). Het Revisionism© In de sociaal-de mocratie, réde door Ed. Bernstein ge houden te Amsterdam, vertaald door W. H. Vliegen. (Ervén Martin G. Cohen, Amst.) L. Simons, Over Boeken, schrijvers lezers (Overgedrukt uit de Ploeg). Ven ingeiouden atakkan, geplaatat of niet («plaatat, wordt da kopie aan lnzandej niet teraggogevo Voor deo inhoud dsser rubriek etelt ie Bedaotie «ioh niet aansprakelijk. HAARLEMSCHE DINER- VEREENIGING. Geaohte Redactie l Beleefd verzoek ik u onderstaande in uw hlad te willen plaatsen, in de hoop, dat hét mag bijdragen tot de verwezenlijking van een plan, dat, komt het tot uitvoering, voor Velen van groot belang kan zijn- De zaak, welke ik op het oog heb, ls namelijk de Haarlemsdhe Diner- Vereeniging. Ufit een paar berichtjes, alsmede uit eene annonce ln uw courant heb ben de lezers daaromtrent reeds iets kunnen vernemen. Daar ik het onder werp belangrijk genoeg Vind, zou ik het gaarne een-lgszins uitvoerig be handelen'. Eendge zeer respectabele personen., alhier, stellen zich voor, eene Diner- Vemeeniging op te richten, wier doel zou zijn a. Aan hare leden middagmalen thuis te bezorgen. b. Hun gelegenheid té verschaffen, dit middagmaal tn de eetzaal der Vereenigtog 'te gebruiken. Ze wil trachten dat doel te bereiken door hél vestigen van eene centra1® kookplaats niet eene daaraan verbdn-' den eetzaal. Ik begaf mij dézer dagen naai- dien heer Tuytel, Bloemhofstraat 7 alhier, om inlichtingen. De heer Tuytel 'stelde mij van het geheel e plan volledig op de hoogte en is ook steeds bereid aan ieder belangstellen de inlichtingen te verstrekken. U'it alles en vooral uit de wijze, waarop'nieü zich die zaak heeft 'in gedacht eii berekend, blijkt duidelijk dat hier iets tot stand zou kunnen komen, wat op voortreffelijke wijze in eene dringende behoefte zou voor zien. De groote voordeelen zijn duidelijk genoeg om eene breedvoerige uiteen zetting overbodig te maken. Men kan en' mag bij eene dergelijke inrichting verwachten goede comtróLe op quali- teift. der grondstoffen, wijze van be- reidihg, zindelijkheid en betrouw baarheid wat betreft de wijze van be zorging, terwijl, daar het stelsel coö peratief is, men verwachten kan, oen uitstekend toebereid maal tegen zoo billijk mogelij ken prijs te ontvangen. Do prijzen zijn reeds bepaald en zijn zeer billijk. Het ware inderdaad te wensclien, dat de zaak. welke men zich voor stelt, zou kunnen verwezenlijkt wor den. Hiertoe is echter noodig, dat minstens 100 personen voor ieder minstens 1 diner dagelijks, zich aan sluiten. Menigeen aarzelt misschien met zich aan te melden, gedachtig aan het gezegde Men weet, wel wat men. heeft, doch niet wat men krijgt.. Hier op antwoord ik Volkomen waar, doch men zal uit het, bovenstaande begrepen li ebben, dat men hier te doen heeft met eene instelling, waar van men met alle reden iets goeds verwachten kan. Velen willen misschien een afwach tende houding aannamen. Dit is zeer verkeerd, daar dit het tot stand komen der zaak vertraagt Ik kan hier intusschen nog bijvoegen dat men zich in het geheel niet voor een bepaalden tijd verbindtmen dient echter als lid toe te treden, daar, zoolang het 100-tal nog niet is bereikt, de zaak niet kan doorgaan, iets wat zeker wel voor de degelijk heid en den ernst pleit, waarmede men de zaak opvat. Ik zou ieder belangstellende sterk aanraden eens een bezoek bij den heer Tuytel, Bloeinhofstraat 7, te bremgen, of een prospectus aan te vragen. Mem heeft wel een aantal circulaires verspreid, doch deze bereiken waar schijnlijk slechts voor een klein ge deelte die personen, voor wie 't be doelde van belang kam zijn. Te Amsterdam en te 's-Gravenhage werken dergelijke inrichtingen met uitnemend succes. Te Leiden heeft men onlangs ook zulk eene inrich ting geopend. Hét zou jammer zijn als in een. stad als Haarlem, waar aan iets der gelijks werkelijk behoefte bestaat, men hiermede niet zou kunnen sla gen wegens gebrek aan voldoende deelneming. Ik hoop daarom, nogmaals, dat dit schrijven het zijne tot liet beoogde doel mag bijdragen. U, geachte Redactie, beleefd dan kend voor de plaatsruimte, Hoogachtend, Uw dw.,- W. II. DIKKENBERG. TURNDAG TE WESTZAAN. A.s. Zondag zal er door het Gewest Noord-Holland v.h. N.G.V. een tuin dag voor mannen te Westzaan, op het terrein der G. V. „Jahn", gehouden worden. De hoofdleiding berust bij den heer F. J. Verlaan, bijgestaan door de hieeren Jac. Teengs en H. Pe rels, allen uit 'Amsterdam, 's Mor gens 10 uur: Vrije oefeningen (voor Den Helder- en toestelturnen. 's Mid dags 1 1/2 uur driekampl n.l.: a. pols stokhoogspringen; b. slin ge rbal wer pen; c. touwènterén. De prijzen be staan uit kunstvoorwerpen. Allé tur ners zijn welkom I DE „FRIESLAND". Het HoJiandsch© pantserschip „Friesland", van Southampton naar Bergen, arriveerde Woensdagmorgen te Kopenhagen. De Friesland zal hier een oponthoud van 8 dagen hebben. TRANSATLANTISCHE LIJNEN. Het stoomschip Kawi, van Rotter dam naar Java, passeerde 21 Juli Ouessant. Het stoomschip Gedé, van Rotter dam naar Java, arriveerde 20 Juli te Port Said. Het stoomschip Medan, van Bassein naar Rotterdam, passeerde 21 Juli Ouessant.. Het atoomschip Koning Willem 1 arriveerde 21 Juli te Amsterdam van Batavia. Het stoomschip Bali, van 'Amster dam naar Batavia, passeerde 20 Juli Périm. Het stoomschip Zaanland, van Bue nos Ayres en Brazilië naar Amster dam, vertrok 20 Juld van Vigo. Het stoomschip Prinz Adalbert (Car nada Lijn) arriveerde 21 Juli var Montreal te Rotterdam. Het stoomschip Willehod (Canada- Lijn), van Rotterdam naar Montreal, passeerde 21 Juli des voorm. 5 uur Lizaird. Het stoomschip Vondel, van Bata via naar Amsterdam', arriveerde 2) Juli te Suez.. Het stoomschip Flores, van 'Ara- eterdam naar Batavia, arriveerde 27 Juli te Sabang. Het stoomschip Niéuw-Amsterdam, van New-York naair Rotterdam, pas seerde 21 Juli nam. 1 uur 5 m. Praw lepolnt. Het stoomschip PrJnz Ludwlg, van Rotterdam naar Oost-Azlë, vertrok 26 Juli van Shanghai.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 6