HAARLEM'S DAGBLAD. TWEa®.Sk*£. Bslienlaadscfc Overzicht Stadsnieuws Onze Lachhoek FEUILLETON De roode Pimpernel in Gevaar. DE OORLOG IN MAROKKO. De Spanjaarden komen in een las- tig parket I Dit blijkt ook wel uit do verklaringen van bun minister van oorlog, tegenover eenige journalisten afgelegd. Z. Exoell. zei o. a. Thans dient door ons allen de groot, ste vaderlandsliefde betoond te wor. den. Op het oogenblik moet er niet worden gepraat, maar moet ieder de regeering helpen om de nationale eer te redden. De mobilisatie is met grooten spoed geschied en de sterkte onzer legermacht voor Melilla zal weldra het cijfer van 24.000 bereikt hebben. Maar.... (zoo vervolgde de minister) dit aantal is nog niet voldoende. Ik geloof dat wij, zoo wij succes willen hebben, niets beters kunnen doen dan met grooten spoed versterkingen te zenden en daarom ben ik vastbeslo ten, om zooveel troepen naar Melilla te dirigeeren als ik slechts eenigszins kan, opdat er niet te twijfelen valle aan den gunstigen afloop van den veldtocht. Do divisie van generaal Orozco en de brigade van het kamp van Gibraltar zullen onmiddellijk vertrekken. Zijn deze ontscheept, dan zullen er 40.000 man te Melilla zijn. Ik ga echter voort met het organiseeren van nog andore brigades, voor bet geval dat zij noodig mochten zijn, want de regeering is niet van plan generaal Marina ook maar een enke len soldaat te weigeren. En deze ge neraal. die bet vertrouwen van de regeering en het land geniet, zal aan het hoofd van het leger te Melilla blij ven staan. Bijzonder vredelievend ziet het er dus in 't Moorenland niet uit En do houding der Spaansche re- peering Die 13 treurig I Nog steeds wordt getracht het ernstige van den toe stand te verbloemen, zoodat men liet voorstelt, of alles nog een gewone tuchtigings-expeditie en geen formee- le oorlog was. De krachtige pers-cen- suur moet daarbij helpen I Toch ge lukt dit minder nobele plan niet. Van „buiten af" dringen geruchten door, die op 't ernstige van den toestand wijzen. Zoo wordt het Spaansche volk wantrouwig het herinnert zich, dat men het op dezelfde wijze de ram pen in den Spuanscli-Amerikaanscheu oorlog verheelde en juist, omdat de regeering niet de waarheid mede deelt, wint de vrees veld, dat ook hier de verliezen veel grooter zijn dan in werkelijkheid het geval is. En daarbij komt de verbittering Over de wijze, waarop de aanvullings- troepen worden geformeerd het zijn .voornamelijk oudere reservisten, bij na allen huisvaders, die onder de wapens worden geroepen. Reeds ver heffen zich dan ook ernstige protes ten, die niet alleen beperkt blijven tot Yolksbetoogingen. In politieke krin gen wordt aangedrongen op spoedige bijeenroeping der Kamer, om daar de regeering over haar handelingen te onderhouden. De minister van oorlog beeft even wel gezegd eerst vechten en daarna zullen we wel eens praten. Er is weer een officieel teiegram der Spaansche regeering, dat er en kele schermutselingen zijn geweest, waarbij twee soldaten gewond wer den, maar de Mooren ernstige verlie zen leden. De berichten uit Marokko vertellen evenwel heel andere dingen. Volgens deze hebben ook de Spanjaarden in bijna elk gevecht veel verloren. Op 15 Juli ('t eerste ernstige gevecht) moes ten de Spanjaarden haast vluchten. Op 17 Juli werden de Spanjaarden van drie zijden aangevallen en zwa re verliezen geleden. HONDERD SPANJAARDEN VIE- LEN IN HANDEN VAN DEN VIJAND DIE HEN AFGRIJSELIJK FOLTER DE, NA HUN EERST DE OOGEN TE HEBBEN UITGESTOKEN. Misschien dat deze berichten al te sterk gekleurd zijn. Wellicht is het 't beste, den middenweg te nemen tusschen de Spaansche en Marok- kaansche lezingen.- De protest-betoogingen van het volk fe Barcelona houden aan. Bij de troe belen, welke het gevolg zijn van het uitroepen van de algemeene staking, zijn één officier, drie gendarmen en acht betoogers gedood een twintig tal menschen is gewond. De spoorlijnen ?ijn opgebroken, geen enkele Spaansche trein kwam aan de grens aan. DE KRETENSER QUAESTIE. Ook in deze begint het te spannen. De ontruiming van Kreta door de internationale troepen, die gedurende bijna tien jaar het eiland bezet hiel den, is ten einde gebracht. De eilandbewoners zijn nu aan het manifesteeren. Zoodra do troepen zich aan boord der schepen bevonden, werd onder jubelkreten der bevolking op het eiland de Grieksche vlag ge- lieschen Nu is 't afwachten. Zal Turkije liet eiland bezetten Zal Griekenland de annexatie dur ven afkondigen Zullen de Kretensers oproerig wor den HET NIEUWE FRANSCHE MINISTERIE. De verklaring van het kabinet- Briand is gisteren in de Kamer voor gelezen. In dit stuk wordt gezegd, dat liet ministerie de politiek van hervormingen, vrede en vooruitgang volgen en onwankelbaar trouw zal blijven aan de verbonden en de ge sloten vriendschappen dat het de staatkunde zal voortzetten van het vorige ministerie, dat ernstig vrede lievend gezind was en zich zal bezig houden met een grondige hervorming van den toestand der marine. De re geering wenscht spoedige afhande ling der begrooting en zal in den loop van deze zitting de wet op de ar- beiderspensi oenen in behandeling brengen. Het is de plicht der repu bliek, het stelsel van sociale verzeke ring uit te breiden tot alle arbei ders, maar zij eischt dan ook van dezen, dat zij de wetten zullen ge hoorzamen en zich onthouden van geweld. In de verklaring wordt de hoop uitgesproken, dat do Senaat zijn goedkeuring zou hechten aan het wetsontwerp op de inkomstenbelas ting. In ieder geval zal do rogeering den formeel uitgesproken wil van de Kamer in den Senaat verdedigen. De regeering is van plan aan de Kamer voor te stollen bij de verkie zingen voor do gemeenteraden eon proef te nemen met evenredige verte genwoordiging. Verder beveelt zij aan de aanne ming van het wetsontwerp tot rege ling van de rechtspositie der ambte naren, ten einde aan dezen de hun toekomende vrijheden te verzekeren er kan echter geen sprake van zijn, dat staking van den dienst zal wor den geduld. De verklaring werd luide toege juicht, vooral het gedeelte over de bondgenootschappen on den vrede. Daarna nam do Kamer met 30G stemmen tegen 46 een votum van ver trouwen jegens de regeering aan. Nu gaat de Kamer met groote .va cantia. GROOTE STAKINGEN EN UITSLUITINGEN. De conferentie tusschen mijndirec- ties en de leiders der Schotsche mijn werkers, die bijeen was gekomen om een schikking te vinden, ten einde een algemeene staking te voorkomen, heeft niet tot het gewenschte doel geleid. Donderdag zal weder een ver gadering worden gehouden. De inge komen antwoorden van de mijnwer kers uit Nottinghamshire op de vraag over een nationale staking wijzen er op, dat er een groote strooming ten gunste van die staking is. Gisteren berichtten we iets over de uitsluiting in Zweden. Zij had lang gedreigd. Een vorzoeningsraad had een schikking voorgesteld, die Zon dagavond door de vertegenwoordi- gei*s van patroons en arbeiders bei den verworpen is. Maandag waren dientengevolge ruim 54.000 arbeiders zonder werk, o. a. 22.000 spinners en wevers, 17.000 zaagmolenaarsgezellen. Maandag a.s. zullen er wordt er inmiddels geen vrede gesloten 30.000 arbeiders in het ijzervak ont slagen worden. En daarmede zou het eind nog niet gekomen zijn. HET VEREENIGD ZUID- AFRIKA. I De tweede lezing van het wetsont werp, waarbij de Zuid-Afrikaansche Unie wordt in het leven geroepen, werd door 't Engelsche Hoogerhuis niet algemeene stemmen aangeno men. DE OUD-SJAH VAN PERZIë. De nieuwe Perzische regeering is bereid, den afgezetten Sjah een jaar geld te verzekeren van 60.000 gulden, echter op voorwaarde, dat hij onver wijld bet land zal verlaten. Iets over het gebruik van Karnemelk. Ofschoon karnemelk als voedings middel vrij algemeen verspreid is, kan men niet zeggen dat zij in zoo grooten kring gebruikt wordt, als zij verdient. Immers hare groote voe dingswaarde en gemakkelijke ver teerbaarheid maken haar tot een van de meest doelmatige spijzen, welke de natuur ons biedt en daatrom is het wel jammer, dat zij bij velen als zoo danig niet genoegzaam bekend is, zelfs zóó, dat sommigen nog in de meening verkeeren dat karnemelk al leen als vee-voeder moet warden be schouwd. Om nu aan te tooneu, hoezeer on kunde en vooroordeel hier in het spel zijD, willen wij eerst eens een schets laten voorafgaan van de samenstel ling van melk en karnemelk. Bij ver gelijking zal -men dan duidelijk de verschillen kunnen waarnemen. 100 deelen melk bevatten 3.9 eiwit, 3.5 vet, 4.14 melksuiker, 0.75 zouten, 89 water. 100 deelen karnemelk bevatten: 3.77 eiwit, 1.20 vet, 3.22 melksuiker, 0.72 zouten, 90.30 water. Men ziet, dat in beider samenstel ling slechts weinig verschil is en dat hoofdzakelijk het vetgehalte bij de karnemelk sterk is afgenomen, het geen men trouwens verwachten kan bij eene vloeistof, die haar ontstaan te danken heeft aan eene expresselij- ke ontvetting, met het doel n.l. om boter te bereiden. Karnemelk is dus niet anders dan melk, waaruit het grootste deel van het vet is verwij derd; alle overige bestand deelen van melk blijven er dus in. En als men nu weet, dat onder de voedingsstoffen, eiwit, melksuiker enz. een boogje, zoo niet de hoogste plaats innemen, dan zal liet voor ieder duidelijk zijn, dat karnemelk uit dit oogpunt, nagenoeg dezelfde waardeering verdient als ge wone melk. Etr is echter nog iets, wat hier opmerking verdient. Als men nl. berekent hoeveel voeding of, zooals het in de voedingsleer heet, hoeveel voedings-eenheden men voor een be paalde som gelds kan verkrijgen, dan vallen de cijfers weer ten gunste van karnemelk uit. Koopt men bv. voor een gulden 3909 voedingseenhe den aan karnemelk, dan krijgt men voor hetzelfde bedrag slechts 1832 voedingseenheden aan melk. Niet al leen is dus de karnemelk een uitne mend voedingsmiddel, het is boven dien zeer goedkoop, ruim de helft goedkooper dan gewone melk. In het huisgezin is dit voedingsmiddel dus zeer op zijn plaats, vooral in den vorm van pap of brij. Doch ook in verteerbaa/rheid staat karnemelk boven de melk; haar ge halte aan melkzuur toch, geeft er niet alleen een aangename, frisschen smaak aan, doch maakt ook dat zij gemakkelijker verteert dan melk. Om deze redenen wordt zij dan ook des zomers gaarne als verkoelende drank genoten. Intusschen is, vooral waar het de laatst gemelde wijze van ge bruik maken betreft, eene voorname zaak in het oog te houden. Behalve de gewone kiemen van allerlei aard, welke ook in de melk steeds voorko men bevat karnemelk buitendien een menigte gistingsstoffen, die met het groot gehalte aan melkzuur, oorzaak kunnen worden van prikkeling van het spijsverteringskanaal, waardoor sommige menschen na het gebruik van karnemelk, buikpijn en diarrhee krijgen. Voor dergelijke personen is dus die schijnbaar zoo onschuldige drank bepaald schadelijk; zij doen dus beter van het gebruik af te zien. Om dezelfde reden laat men men schen met slechte spijsvertering lie ver geen karnemelk drinken, tenzij, dat de afwijking uitsluitend bestaat in etoelverstopping, in welk geval zij een uitmuntend hulpmiddel kan zijn. Ook bij kleine kinderen, wier slijm vliezen nog zeer prikkelbaar zijn, moet men zeer voorzichtig wezen, of schoon in de laatste jaren karnemelk voeding voor zuigelingen van alle zij den wordt aangeprezen. Het zijn ech ter, zooals reeds werd opgemerkt, niet alleen de gistingskiemen welke karnemelk schadelijk voor de gezond heid kunnen doen worden, ook ande re kiemen, waaraan melk zoo rijk ploegt te zijn, met name ziektemaken- de bacteriën, komen ook in karne melk zeer dikwijls voor. Wij spre ken nu niet een3 van de beteekenis der tuberkelbacillen, welke in melk en karnemelk van parelzieke koeien voorkomen en bij den mensch longte ring te voorschijn roepen kunnen. Ook willen wij hier de melk van die ren, die aan mond- en klauwzeer enz. lijden onvermeld laten. Meer in het bijzonder wenschen wij de aandacht te vestigen op de verontreiniging, zooals die door menschen, door aan raking, door onzuivere lucht, onrein water, enz. in de melk en karnemelk geraakt en daar een uiterst geschik- ten voedingsbodem voor verdere ont wikkeling vindt. Indien onder deze verontreiniging bacteriën van aller lei ziekte voorkomen, hetgeen zeei dikwijls het geval is, dan ligt het, voor de hand, dat melk en karnemelk niet zelden als dragers van besmette lijke ziekten dienst doen en dat langs dezen weg, verspreiding der besmet ting over een groot deel der bevolking eener buurt, eener stad plaats heeft. Zoo heeft men het ontstaan kunnen aantoonen va nepidemieên van rood vonk, diphtherie, typhus en cholera. Of wij nu om genoemde redenen het gebruik van zulk een voedzaam en gemakkelijk verteerbaar voedings middel zouden afraden? Geenszins, evenmin als wij iemand ooit zouden afraden, melk te genieten. Doch waar het op aankomt, bij karnemelk zoo wel als bij melk, is de plaats van oorsprong. Bij beide moet men niet alleen omtrent de deugdelijkheid ver zekerd zijn, doch bovendien moet het vaststaau dat de plaats van herkomst geen vrees voor de toekomst behoeft te geven, dat in de omgeving van de stad geen ziekte van verdachten aard voorkomt,, dat strikte zindelijkheid op alles, niet alléén wat met melkerij en melkverkoop in verband staat, ge waarborgd zij. En nu waag ik: Hoe zal ineu bij de tegenwoordige inrich ting der maatschappij zich van een en ander kunnen overtuigen? Wie? Onder één voorwaarde kan men karnemelk gebruiken, nl. dat men evenals bij het melkgebruik zich de moeite getroost, mogelijke ziektekie men vóór bet gebruik te vernietigen. En dit heeft ieder in zijn macht; want de dragers der besmetting laten zich alle gemakkelijk dooden, door ze on der kookhitte te brengen. Welnu, kookt men ook de karnemelk, dan is zij uit dit oogpunt volkomen onscha delijk, en daarom is zij als pap of brij met gerustheid te nuttigen. Als zo- mersdrank echter, dus ongekookt ge bruikt, kan en mag zij niet met ver trouwen worden aanbevolen; zou er niet iets op te vinden zijn, om karne melk eerst te koken, daarna te laten afkoelen en eerst dan als drank te gebruiken? Ons dunkt, indien de huismoeders zich deze vraag voor oo- gen stellen en daarvoor eene goede oplossing weten te vinden, dan be wijzen zij daarmede een weldaad aan hare huisgenooten. Ook melkinrich tingen waar des zomer3 menig glaas je karnemelk verorberd wordt, moes ten deze waa rnooit ongekookt ver strekken. Nu zegt men wel, dat kar nemelk niet goed te koken is, omdat zij schift en dus als drank niet meer presentabel is, doch daar zijn wel middeltjes op te vinden. Zoo herinne ren we ons, in onze practijk meerma len te hebben gezien, dat men, om een zieke karnemelk te laten drin ken, deze liet koken, na er vooraf een snede brood in gedaan te hebben. En zoo zullen er wel meer methoden be staan of te vinden zijn, om betrouw bare karnemelk te krijgen. Met het oog op de hooge voedingswaarde en groote verteerbaarheid dezer stof, is dus proefneming ten zeerste aanbevo len. (Moleschott). Examens hoofdact e. Haarlem 26 en 27 Juli. Geëxami neerd 14 mannelijke candidaten. Ge slaagd de heeren: S. Osinga en M. Schoone te Zaandam, S. Rijper, D. Scholtz en A. G. Sterkenburg te Am sterdam, W. C. van Setten van der Meer te Den Helder, C. M. v. d. Sluis te Leiden eu P. Swart te Westzaan. Examen Engelsch M. O. Geslaagd bij het te 's-Gravenhage gehouden examen W. B. ten Brake, te Haarlem. DE BURGEMEESTER VAN URK. De nieuwbenoemde burgemeester van Urk, onze stadgenoot, de heer A. Gravestein, zal den 4don Augustus 1909 als zoodanig geïnstalleerd wor den. STUDIE VAN PADDESTOELEN. Bij het naderend seizoen is het wel licht nuttig, ter kennisse van belang stellenden te brengen, dat de „Neder- landsche Mycologische Vereeniging" in verschillende deelen des lands af gevaardigden heeft tot wien men zich met vragen betreffende de studie van paddestoelen, bet herkennen van eet- bare en giftige soorten, enz., wenden kan. Deze consuls der vereeniging zijn voor Noord-Holland: Joh. Ruije, Heemstede; Aga. C. Zym, Haarlem en Catha. Cool, Haarlem (Kleverpark). Rabriek voor Vragen Geabotinserdeu hebben bet voorrecht vragen op veraehiilend gebied, mits voor beantwoording vatbaar, in te seade» b(J de Bodaotie van Haarlem's Dagblad, Groote Honteixaat ÖS Alle antwoord*;; worden geheel kosteloos gegeven en, voor aooveel mogelijk is, den dag na de Insending. Aan vragen, die niet volledig niiim woonplaats van den inzender vermelden, wordt geen aandacht geeohonken. VRAAG. Kunt u mij liet juiste adres opgeven waar ik mij moet ver voegen voor de emigratie naar Australië ANTWOORD. De heer agenb- jeneraal voor Immigration and Tou- ristbureau voor New South Wales 125 Cannonstreet, London, E. C. Aan ons kantoor kunt u inzage krijgen van een circulaire, waarin een beschrijving van Australië en de levensomstandigheden aldaar voor komen VRAAG. Daar mijn vader dood is en ik 21 jaar ben, l;an ik dan trou wen zonder mijn toezienden voogd ANTWOORD. Als u den ouder dom van 21 jaren bereikt hebt, dan hebt u geen toeziend voogd meerv zoodat uwe vraag in zooverre geen vraag is. VRAAG. Ik ben een arme wedu we en een mijner kinderen heeft mij tot zich genomen. Heb ik nu het recht om mijn inboedel aan dat kind te vermaken ANTWOORD. Altijd maar voor een zeker gedeelte. U zult dan een testamentje moeten maken. Een dor notarissen zal u uit medelijden wel helpc-n. De kosten zijn dan heel ge ring. VRAAG: Wat beteekent negatief, objectief, subjectief, positief, waarom spreken de menschen van Rome en Dordt ,wat beduidt schema, clausule en vleit vim virtus? ANTWOORD: Negatief wil zeggen ontkennend, objectief waarnemend, subjectief ondergaand. Zoo handelt iemand, die een zaak breed be schouwt en zonder aan eigen voor keur of belang te denken objectief, maar subjectief hij, die xijn oordeel alleen naar eigen standpunt, inzicht en voordeel bepaalt. Positief wil zeg gen beslist. Rome en Dordt worden genoemd als middelpunten eener Godsdienstige overtuiging, schema wil zeggen ontwerp, clausule is een bepaling en vicit vim virtus: de deugd overwint hét kwaad. VRAAG: Met welk recht kan men iemand aanslaan voor de kerkelijke belasting van zijn vrouw? Mag de man, zonder haar goedvinden, haar als lidmaat doen afschrijven? ANTWOORD: De man is aanspra kelijk tot betaling der schulden van zijn vrouw. Hij mist evenwel bet recht, haar kerkelijk lidmaatschap op te zeggen: dat moet zij zelf doen. Uit de Omstreken HEEMSTEDE. Ter secretarie zijn inlichtingen ta bekomen omtrent een thermometer, op straat gevonden. FATALE DRUKFOUT. De millionnair Goudman liet tol aandenken aan zijne overleden echt» genoote een satanoriuip bou* wen. CORPULENTIE. Is je tante Betsy werkelijk xoc dik Zelfs voor een parapluie moei haar afzonderlijk de maat genomen worden. GEMOEDELIJK. Heer. Het is toch een grove on« beschaamdheid, iemand onderweg aan te vallen. Roover. O. u kunt ook uw adree opgeven, dan kom ik wel even bij a HEEL WAT ANDERS. Maar ik houd niet van je, zei het jonge meisje. Waarom dan, riep de veront waardigde jongeling, terwijl hij snel de notities in zijn zakboekje nakeek waarom heb je dan vijf-en-zestig doezen chocola opgegeten, die ik je in dit jaar gestuurd heb, als je toch niet van mij hieldt Omdat, antwoordde zij, met een vastberaden uitdrukking op haar mooi gezichtje ik wèl van chocola houd. BESCHEIDEN WENK. Kom. wees nu maar niet boos. Ik was gisterenavond driftig. Zie, lk heb je een armband meegebracht. Naar den omvang van je drift te rekenen, kan ik je niet ontveinzen,- dat ik iets meer massiefs verwacht had. GALANT. Maar, Herman, je hebt heden mijn verjaardag vergeten Vergeef mo. ik heb heel niet ge merkt dat je een jaar ouder geworden bent. GELUKKIG t Mevrouw X. (tot haar echtgenoot)* De dokter heeft gezegd, dat ik al tijd door den neus moet ademen. Man Heel verstandig, want dat kan men slechts met gesloten mond. RAAK. De heer. lk geloof, dat je een gek zou trouwen als hij je vroeg. De dame. Is dat een aanzoek BELASTING OP LUCIFERS. In Duitschland, na de invoering: Kellner, ik wil betalen... U heeft gehad avondeten dertig cents, twee stuk koek dertig cents, maakt zestig en zeven lucifers O wee, daaraan heb ik niet gedacht Dan moet ik gauw naar huis om eefl twintig mark stuk te halen. OP DE PARTIJ. Karei, maak de brandkast open en neem er een lucifer uit: de heerei^ willen rooken. EXAMEN, Nu Frits, wat wil je van oom voof je exumen hebben? Een fiets, een paar rolschaatsen of een gouden hor loge? Och oom, ik zou zoo graag eens een eigen doosje lucifers hebben. Neen jongen, dan had je een mil- lionair als oom moeten uitzoeken! BENNEBROEK. Door den gemeenteveldwachter T. Bosch is procos-verbaal opgemaakt tegen den koopman B., van Zuid- Schalkwijk, die op den openbaren weg een zijner voor een kar gespan nen honden eerst met een plank op den kop heeft geslagen en daarna een zakmes trok en het dier in het, oor sneed, zoodat een hevig bloedende wonde ontstond. Een eind verder heeft de man zijn hond nog een 3 met halstertouwen afgeranseld. In deze gemeente is dit jaar veel ziekte in de te veld staande aardap pelen. Blijft het natte weer aanhou den, dan zal de oogst niet veel ople veren. ZANDVOORT. Dr. Med. Piesslinger, Weenen, 4 p. Pens. Beau Rlvage. Fam. W. N. Cool, Zutphen, 6 p. Hotel Belvédère. Frau Kropf, Cassel, 4 pers. Hotel Kurhaus. Naar het Engelsch, door Barones Orczy. 13) Mademoiselle, zei ze op warmen toon, werkelijk, u maakt mij be schaamd, ik die ook een geboren Franpaise ben door de vele opoffe ringen, die u zich zoo edelmoedig ge troost voor hen, die allereerst aan spraak zouden hebben op mijn eigen sympathie. Geloof mij, als ik niet zooveel gedaan heb voor mijn uitge hongerde lundgenooten, ais de plicht van mij eischte, dan kwam het niet uit gebrek aan goeden wil. Kan ik u nu ook nog op een of andere wijze van dJenet zijn? voegde zij er bij. Het gold nu eens ter zijde gelaten, waarvoor ik u verzoek mijn hulp. in to roepen, wat kan ik doen om u van dienst te zijn U is heel vriendelijk, Lady Bla keney, zei do ander aarzelend. Nu? Wat dan? Ik zie dat u iets "op het hart beeft.... Het is miasoliien wat pedant om zelf te zeggen... maar men zegt, dat ik een goede stem heb.... Ik zing eenige Fransche liedjes.... Zij zijn nieuw in Engeland, denk ik... Als ik ze kon zingen in de eerste salons... Dan zou iik misschien... Zekeru zal zingen in de eerste salons, riep Marguerite opgewonden uitu zal In de mode komen, en ik beloof u, dat de Prins van Wales zelf u zal komen verzoeken op Carlton House te komen zingen... en u behoeft uw eigen honorarium maar te noe men, Mademoiselleen Londen zal wedijveren met de élite van Bath, wie u het meest op avondpartijen zal en- gageeren... Ik beloof u, dat u voor de Parijsche arnien een vermogen bij el kaar zal krijgen... en om u te bewij zen, dat ik ieder woord, dat ik zeg, meen, zal u uw schitterende carrière beginnen morgenavond in mijn eigen salon. Zijn Koninklijke Hoogheid zal ook aamvezio- zijn. U zal uw beste liedjes zingen... en als honorarium moet u honderd guinjes aannemen, die u moet zenden aan de armste werklieden in Parite uit naam van Sir Percy en Lady Blakeney. r- Ik dank myLady, maar... U mag niet weigeren Ik zal het gaarne aannemen.... maar.... U begrijpt.... Ik ben nog n/iet oud, zei Candeiile bescheiden. Ik ik ben maar een actrice... maar als een jonge actrice onbeschermd is dan Ik begrijp u, antwoordde Mar guerite vriendelijk, u is veel te mooi om alleen in zulke gezelschappen te komen, en u heeft zeker een moeder, zuster of vriendin... die?.... die u morgen graag zou willen meenemen. Niet waar Neen, antwoordde de actrice met merkbare bitterheid1, ik "heb moeder, noch zuster, maar onze revolutionai re regeering heeft uit laat komend medelijden met hen, die zij onmee- doogend uit Frankrijk heeft gedre ven, een harer vertegenwoordigers naar Engeland gezonden om de be langen van Fransche onderdanen ln dit laud te behartigen. Ja? In Parijs heeft men begrepen, dat ik hier mijn leven heb gewijd aan het welzijn van het arme Fransche volk. De vertegenwoordiger dien de Regeering naar Engeland heeft ge zonden, stelt speciaal belang in mij en in mijn werk. Hij helpt mij als ik in moeilijkheden kom als ik belee- digd word... Een vrouw alleen is dik wijl® een mikpunt van beleeddgingen, zelfs tegenover heeren uit de hoog ste standen.... en de officteele verte genwoordiger van mijn eigen land wordt in zulke gevallen mijn na tuurlijkste beschermer. Dat begrijp ik. Wil u hem ontvangen? Zeker. Zal ik hem dan aan myLady voorstellen Wanneer u wilt. Nu, als u er niets tegen heeft. Nu? Ja, Daar komt hij juist aan. De amandelvormig® oogen van De- sirée Candeiile waren gevestigd op een afgelegen deel van do tent ach ter Lady Blakeney in de richting van den hoofdingang. Er volgde een klei ne pauze, nadat zi[ gesproken had, en toen draaide Marguerite zich lang zaam om, om te zien wie die off'clee- la vertegenwoordiger van Frankrijk was, dien zij op verzoek van do Jonge actrioe, juist beloofd had in haarhuis te zullen ontvangen. In de deuropening van de tent om lijst door zwierige draperieën en met het schitterende zonlicht als achter grond, stond daar de donker geklee ds gestalte van Chauvelin. HOOFDSTUK VII. V o o r g ev o e Marguerite bewoog zich niet, «och sprak een enkel woord. Zij voedde twee paar oogen op nlch gevestigd en met al haar wilskracht dwong zij zichzelf geen kleur te krijgen en door geen enkel uiterlijk teeken te laten blijken, welke doodsangst baar be ving op het gezicht van Chauvelin. Daar stond hij tegenover liaar, in zijn gewone sombere kleeding, een bijna nederige blik in zijn scherpe, grijze oogen, die haar een jaar gele den op de klippen van Calais met zoo'n meedoogenloozen haat hadden aangestaard. Vreemd dat haar op dJt oogenblik een gevoel van vrees beving. Zij had immers geen reden meer dan oen me delijdenden blik te werpen op den man, die zoo wreed getracht had haar ongelukkig te maken en wien dat zoo volkomen mislukt was? Na zeer diep en eerbiedig vóórhaar gebogen te hebben, kwam Chauvelin naar haar toe met al het air van een hoveling, die uit de gunst is en die nu bij zijn konngin om gehoor komt smeeken. Toen hij naderbij kwam, ging zij instinctmatig achteruit Wenscht u liever niet tot mij te spreken, Lady Blakeney zei hij ne- dzSf kon nauwelijks haar ooren ge- looven, of haar oogen vertrouwen. Het scheen onmogelijk, dat een man in enkele maanden zoo kon veran deren. Hij scheen zelfs kleiner, dan verleden jaar, meer ineengekrom pen. Zijn haar, dat niet gepoederd was, vertoonde hier en daar zilveren strepen. Zal ik heengaan? voegde hij er na een pauze bij, toen hij zag, dat Marguerite goen poging deed zijn be groeting te beantwoorden. Het zou misschien liet beste zijn, antwoordde zij koud. U en lk, mijn heer Chauvelin. hebban elkaar zoo weinig te vertellen. Heel weinig, inderdaad, ant woordde hij kalm. De triomfeerenden en gelukkigen hebben altijd heel wei nig te zeggen tot de vernederden en verslagenen Maar ik had gehoopt, dat Lady Blakeney te midden van haar zegepraal, een gedachte van medelijden en van vergeving aan mij zou hebben gewijd. Ik wist niet, dat u daaraan van mij behoefte had, Mijnheer. Medelijden, misschien niet; maar vergeving, zeker. Die heeft u, als u haar ver langt. Omdat het mij mislukte, zou it ook kunnen trachten te vergeten. Dat gaat boven mijn krachteoL, Maar, geloof mij, ak dei»k niot meer aan het onbeschrijflijk kwaad, dat o getracht heeft mij aan te doen. Maar het mislukte mij, hield hij vol, en ik wilde u geen kwaad doen. Wordt vftrvolgd).

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 5