NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken Binnenland 27 e Jaargang. No. 8003 Verschijnt dagelijks, behalve op 2on- en Feestdagen. DONDEBDAG 29 JÜLI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONHBMENTBB PBR DRIB RAANDBNi Voor Haarlem 1.29 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd te (kom der gemeente)130 Franco per post door Nederland,1.65 Afzonderlijke nummers 0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem a 0.37 M de omstreken en franco per post 0.45 Uitgave der Vennootschap Lonrens Coster. Directeur h C. PESRE5001H ADVERTENTIE Ni Van 1—5 regels 50 Cts,: Iedere regel meer 10 Cts. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels /t—elke regel meer a IC Reclames 30 Cent per regel Bq Abonnement aanzienlijk rabat Advertentiën van Vraag en Aanbod, hoogstens zes regels, 25 Cts. per plaatsing! 50 Cts. voor 3 plaatsingen k contant Redactie en Administratie: Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij: Znider Buitenspaarne 6. Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertentiën en reclames van bulten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Bultenlandsch Advertentie-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstraat 7678, Amsterdam. Telephoon interc. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. AGËNDA VRIJDAG dó JULI. Buitensocieteit: Concert Harmonie, 8 uur Stadsnieuws Om Ons Heen. In het Tweede Blad van dit num mer vinden onze lezers een artikel „Na/betrachting van den Gemeente raad" in de rubriek Om Ons Heen. Hinderwet. B. en VV. van Haarlem, gelet op art, 13 der Hinderwet, brengen ter kennis, dat de bij hunne beschikking van 10 Mei j.l. aan P. Machielse ver leende vergunning tot oprichting van ee.i si garendrogerij in het perceel aan de Duvenvoordestraat no. 21 van rechtswege is vervallen; wegens het niet in acht nemen van den gestelden termijn. Verlof Drankwet Door G. I. Rokenhaüser is aan B. en W. gevraagd om vergunning (in gevolge art. 2, le lid dier wet), tot het verkoopen van sterken drank in het kleiu voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Rivier- vischmarkt No. 17. De Kermis. rö-ffë'KtefiTe-Vereeniging treedt van 29 Aug. een specialiteitengezelschap op onder leiding van den heer Wes- selius en mej. Hcreriëtte. Op het pro gramma komen voor gymnastische kunstverrichtingen, duo's van Wesse- lius en Ilenriëtte, instrumentale kunstmuziek, enz. De heeren Wes en Van Diepen treden op als humoris ten, mad. d'Hervé als chanteuse co- mique en mej. Mientje de Munk als Holl. soubrette. Als slotnummer wordt gegeven een revue „Een huis vol schulden"', waaraan het heele ge zelschap deelneemt SCHOUWBURG STOEL EN SPREE. Men schrijft ons: De heeren Stoel en Spree zullen dit] jaar tijdens de kermis met hun groote schouwburgtent hun oude plaats op de Parklaan weder innemen. De eerste dirie dage nder kermis zal door hun gezelschap worden opge voerd: „De dochter van Ouwe Jaap'", karakterstnk uit het Zeeuwsche volks leven met oud-Hollandschen zang en dans in 5 bedrijven door M. Spree. Aan de monteering van dit stuk is zeer veel zorg besteed. Op alle kennissen door geheel Ne derland waar dit echt nationale stuk werd vertoond, werd het door een geestdriftig publiek en stampvolle za len uitbundig toegejuicht. Door het hier zoo populaire echt paar Spree worden de hoofdrollen vervuld. De heer M. Spree vervult de rol van den visschcr-smokkelaar Ouwe Taap; mevr. Jeanne Spree-Mönch, die van Lijsbeth zijn dochter. Wij twijfelen er niet aan of ook in Haarlem zal wel blijken, dat „De dochter van Ouwe Jaap" hèt kermis- stuk is. Baldadigheid. Ook do veehouders hebben veel last van de baldadigheid der jongens. Zij sluipen een weiland binnen en jagen het vee op, in 't bijzondei' de paarden, die dan soms onbeheerd in een anders weide of op den openbaren weg loo- pen. Zoo had deze week een knecht van den veehouder Van E. aan de Zomervaart zoo'n troepje jongens in 't oog. Hij ging er op af, kreeg den belhamel te pakken, dien hij ook naar zijn huis in de Zuidpolderstraat bij ziju ouders bracht. Het is te ho pen, dat die het hem zullen afleeren. DE LEIDSCHE STRAAT EN DE KERMIS. Gistermiddag zijn de werkzaamhe den aan de gasleiding gestaakt en is 't opgebroken gedeelte weer tijdelijk bestraat. Dit ia maar goed ook, want in deze dagen van den kermisopbouw moeten vele zware wagens daar passeeren. GEWIJDE MUZIEK. De liefhebberij voor kerkconcerten schijnt er bij ons muzieklievend pu bliek niet gTOOter op te warden. Wel licht ook wordt er in dit onzomersch zomerseizoen wel wat veel van hun belangstelling in deze soort muziek uitvoeringen gevergd. In ieder geval, de uitvoering van gisteravond ge geven door mevr. Alida Loman (so praan) en de heeren Gerard Zalsman (bariton), Joh. Steenman (viool en W. Ezerman (orgel) was zeer matig be zocht. Het programma bevatte aan orgel- nummers: Toccata in C van Bach, Allegro appassionata vanGuilmant en Andantino van César Franck waar van vooral het laatste, ook door de eigenaardige registratie van den heer Ezerman, de aandacht trok. Mevr. Loman gaf: Récitatief en Aria uit de „Messias" van HAndel en de aria „Höre Israël" uit Elias van Mendels sohn. Beide stukken werden zeer ver dienstelijk gezongen; maar Handel stond toch in waarheid en innigheid van gevoel het hoogst. De heer Steen man kwam eerst met een vioolcon cert van Tartini aan welks over vloed van dubbel-passages de speler met zijn volklinkend instrument alle recht deed. Latex speelde hij een werkje in meer modernen en minder nobelen stijl, nl. „Benediction" van Mackenzie, dat mij als slotnummer dei' uitvoering niet erg op zijn plaats scheen. Van Gerard Zalsman hoor den wij twee liederen van Bach: „Es ist volbracht" en „Gott lebet noch!" en twee van Hugo Wolf: „Sehlafendes Jesuskind" en „Gebet," In de laagte klonk de stem gewoonlijk te dik, maar in 't midden en de hoogere to nen prachtig vol en week. De voor dracht viel in alle nummers slechts te roemen. PHILIP LOOTS. Gem. koor „Polyhymnia". Men schrijft ons: Woensdagavond 1.1. werd in het ge wone repetitielokaal van de „Karse- boom" in de Groote Houtstraat door de leden van bovengen, koor een zelligen avond gepasseerd. De voor zitter, de heer A. Zonneveld, opende met een hartelijk welkom dezen on- derlingen feestavond en herdacht het succes, waarmede Polyhymnia, onder leiding van den directeur, den heer J. Wolterus Grootend'orst, thans in den laatst gehouden wedstrijd te Zaandam bekroond werd, en in de eerste afdeeling den derden prijs be haalde. Verschillende leden namen nog het woord en spraken daarbij de hoop uit, dat Polyhymnia, onder lei ding van den kranigen directeur nog vele malen bekroond zou mogen wor den. Hierna ging het bestuur tot het uit reiken van 22 prijzen over aan de ver schillende leden, die het minste aan tal repetitiën verzuimd hadden, wel ke dankbaar werden aanvaard. Doch het bestuur en de directeur beloofden voor nog meerdere verrassingen tc zullen zorgen. Een en ander verhoog de dc feeststemming en als een bewijs hoe Polyhymnia ook leden telt die op gaan in den bloei hunner vereeni- ging, kunnen wij niet nalaten te ver melden hoe door een van hen, die onbekend wenschte te blijven, het vaandel keurig was versierd en opge steld. Voorwaar een aardige attentie! De avond werd verder zeer genoeglijk door dans, spel en voordrachten afge wisseld. E i n d e x a in e n s II. B. S. Noord-Holland, (Alkmaar). Afge wezen 8. Geslaagd: Jan Koomen, N. J. Medemblik, G. W. de Vries, allen van Alkmaar, C. Blankevoort, mej. G. Blankevoort, J. C. van den Berg, mej. M. A. Koster, mej. G. A. van Steenbergen, allen van Haarlem; A. Kool, Hoorn. Schadepostjes. Door den hevigen wind werden gis termiddag ongeveer te half één, een paar ruiten ingedrukt; eerst bij de Hollandsche Crediet- en Deposito- bank in de Zijlstraat en daarna bij café de Nederlanden, op den hoek van Ged. Oude Gracht en Zijlstraat, waar 't bovenlicht verbrijzeld werd, gelukkig geen ongelukken veroorza kend v BEGRAFENIS B. SERNé Jr. Hedenmiddag te 1 uur had onder veel belangstelling de teraardebestel ling plaats van het stoffelijk over schot van den heer B. Serné Jr., leven hoofdonderwijzer aan de wees- huisschool der Ned. Herv. Gem. Aan de groeve werd gesproken door den heer E. F. Bruynsteen, die den overledene herdacht als goed vriend, een werkzaam man en een uitstekend onderwijzer. Onder de vele aanwezigen waren deputaties van de directie der hulp spaarbank van 't N. O. G. en van het Doopsgezind Zangkoor (waarvan de heer Serné langen tijd eere-lid is ge weest). Achter den lijkwagen volgden de weezen en enkele oud-weezen. 't Was ook een treurige stoet, deze kinderen rond de groeve te zien staan. Vooral de meisjes toonden veel aandoening. Een krans der leerlingen was aan de lijkbaar gehecht. 50- j a r i g j u b i lé. Een hoogst zeldzaam jubilé staat a.s. Zondag 1 Augustus gevierd te worden. Het is dan nl. 50 jaar gele den, dat mejuffrouw H. van Lunen burg onafgebroken bewoonster is van het Hofje van Oud-Alkemade of der Twaalf Apostelen. Van 1859—1882 bewoonde ze het hofje in de Barrevoetestraat, dat in dat jaar overgeplaatst werd naar de tegenwoordige plaats op de Gedemp te Voldersgracht. In 1895 werd mejuf frouw van Lunenburg aangesteld tot opzichteres der instelling, eene be trekking die de ruim 80-jairige jubi- laresse nog steeds waarneemt, hoe wel ze in den laatsten tijd zeer slacht van gezicht is. Van bevoegde zijde vernemen we dat de le Augustus voor de krasse ambtenares tot een feestdag zal wor den gemaakt. Den 6en December a.s. hoopt de heer P. Heidanus den dag te herden ken, waarop hij voor 50 jaar bij de firma Joh. Enschedé en Zonen in dienst trad. „Trou moet Blycken". Concert op Vrijdag 30 Juli 1909, des avonds 8 uur, door de muziekvereni ging „Harmonie", directeur de heef H. W. Hofmeester Rz. Programma 1. „I eicht zu Fuss", Marsch, La- tanu. 2 Ouverture „Charles Quint", La'u- uay. 3. „Valse Interrompue", légende, Montagne. 4. .,Die Post im Walde", lied voor Piston, Schaffer. 5. Cortègc de Ballet, Montagne. 6. „Madchen von der Spule", Ouver ture, Suppé. 7. „La songe d'amour", Kling. 8. „Zankteufelchen", Caracterstück, Eilenberg. 9. Fautaisie de l'opéra „Le Trou- vère". Verdi. Zigeuners. Gisteravond liepen omstreeks 7 uur een vijftal Zigeunervrouweu in de Groote Houtstraat, die zoowel door haar vreemde manieren als kleeder dracht de opmerkzaamheid trokken. Daar zij liepen te bedelen, bemoeide de politie zich er mede en begeleidde haar een eind de Dreef op, tot zij in de richting van Heemstede verdwe nen. Aan toeschouwers geen gebrek. Aanbesteding, Door t Provinciaal bestuur van N.- Holland werd lieden aanbesteed: het vernieuwen van een gemetselden dui ker in de Delft onder Schoten en het uitvoeren van eenige bijkomende werken. Minste inschrijver A. N. Mul der te Haarlem, voor f837. ARR. RECHTBANK. Uitspraken. C. G., los werkman, en H. D-, voe ger, bolden te Haarlem (gedetineerd), diefstal twee personen, zes maanden gevangenisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. G. van D., metselaarsknecht te Haarlem (gedetineerd), diefstal, twee maanden gevangenisstraf, met aftrek der preventieve hechtenis. II. J. S. en A. H., resp. loopknecht en bakkersknecht, beiden te Gronin gen, (gedetineerd), verduistering, 3 maanden gevangenisstraf, met af trek der prev. hecht. E. B., mechanicus, laatst te Brussel (gedetineerd), diefstal, een maand gevangenisstraf. II. K. W., huisvrouw van J. Th. B., werkzaam te Haarlem (gedetineerd), diefstal, vijf maanden gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hechtenis,. Militaire Zaken. Aan den kleermaker A. F. Taffijn van het 10e regiment infanterie, is de gouden medaille voor 36-jarigen trouwen dienst toegekend. R. K. Volksbond. De jaarfeesten van den Ned. R.-K. Volksbond, afd. Haarlem, zuilen dit jaar in de maand October worden ge houden. Uitstapje. Onder leiding van den heer AJgra maakte gisteren de Knapenvereenl- ging, onder afdeeling van de afd. Haarlem van den Chr. Nat. Geh. Onth, Bond een uitstapje naar Wijk aan Zee. 's Morgens kwart over zeve nen vertrokken zij van hier per spoor naar Beverwijk, vanwaar een wande ling gemaakt werd naar Wijk aan Zee. Niettegenstaande het minder gunstige weer wisten de jongens zich uitstekend te amuseeren. Tegen den avond keerden zij dan ook recht voL daan huiswaarts. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 21 tot en met 27 Juli zijn te Haarlem voorgekomen twee gevallen van roodvonk, een van diphtheritis, een van typhus en febris typhoidea, te Heemstede een van rood vonk, te Haarlemmerliede een van typhus en te Hillegom een van diph theritis. (Zie verder Stadsnieuws onder laat ste berichten. OVERVEEN. Men schrijft ons Op den grooten nationalen schiet wedstrijd, gehouden te Leur bij Bre da, behaalde de schietvereeniging „Generaal Jouhert" te Overveen in den corpswedstrijd den derden prijs, n.l. een verguld zilveren medaille met 411 punten op schijf „Hoorn", maxi mum 500. Aan dezen wedstrijd don gen 36 vereenigingen mee. „Generaal Joubert" werd vertegen woordigd door de heeren J. Bonarius, 85, P. J. Hekker, 85, Alb. Janssen, 83, G. Janssen 82 en J. Boeren, 76 punten Bovendien behaalde de heer P. J. Hekker een vaste-baan- en een vrije- baanprijs en de heer G. Janssen een personeelen prijs. HEEMSTEDE. Onze correspondent schriift Ten verzoeke van den neer Van Kragtwijk, alhier, is proces-verbaal opgemaakt tegen een Duitschen muzi kant, wegens beschadiging van zijn rijtuig. Daar genoemde muzikant deel uitmaakt van een gezelschap, dat vergunning had hier doorloopend te spelen, zal die vergunning, bij niet vergoeding der schade, waarschijn lijk worden ingetrokken. AERDENIIOUT. Door den storm vernield. Tijdens den hevigen storm van gis terenmiddag werd een groote in aan bouw zijnde schuur achter zes nieuwe woningen aan de Zandvoorterlaan, bij den grond afgebroken en totaal vernield. Gelukkig was het juist in schafttijd, zoodat geen persoonlijke ongelukken voorkwamen. Ook wer den een drietal hoornen laugs den Zaudvoorterweg neergeveld, waar door <le passage tijdelijk werd be lemmerd. HAARLEMMERMEER. Door den storm, die Woensdagmid dag woedde, ontstond er op verschil lende plaatsen aanmerkelijke schade. Dakpannen werden van vele daken afgerukt, terwijl te Nieuw-Vennep een tamelijk zwaren boom ontwor teld werd en op het dak van een wa gen makers werkplaats terecht kwam. Het dak kreeg veel schade, doch ge lukkig kwamen er geen persoonlijke ongelukken voor. Ook het karweige- was, dat reeds gemaaid, docll op het land op zoogenaamde tollen staat te drogen, alvorens liet gedorscht kan worden, heeft veel van den hevigen wind te lijden gehad. Verscheidene van die „tollen" werden uiteengerukt, zoodat het gewas over liet veld ver spreid of in de slooten terecht kwam. Daar dit gewas zeer spoedig zijn zaad laat vallen, is er veef verloren ge gaan, zoodat er "belangrijke schade door den wind is teweeggebracht IJMUIDEN. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereeniging: Sociëteit „De Toekomst", te IJmuiden, gemeente Velsen. Zij stelt zich ten doel vriendschap en gezelligheid onder hare leden te bevorderen en tracht haar doel te be reiken langs wettigen weg en wel door: I a. het beschikbaar stellen van een sociëteitelokaal; b. het geven van vermakelijkheden of feestvieringen; c. andere wettige middelen die aan het doel bevorderlijk kunnen zijn. De Staatscourant bevat de Konink lijk goedgekeurde statuten van de vereeniginv voor Lager en meer uit gebreid Lager Schoolonderwijs op Ge reformeerden grondslag, te IJmuiden, gemeente Velsen. Deze vereeniging stelt zich ten doel, gelegenheid te geven tot het ontvan gen van lager en zoo mogelijk ook van meer uitgebreid lager schoolon derwijs op Gereformeerden grondslag. De Staatscourant bevat de Koninklijk goedgekeurde statuten van de vereeniging: Pro Rato (Elk naar zjjn aandeel), te Haarlem. Zij stelt zich ten doel: a. de thans heerschende misbrui ken betreffende de zoogenaamde com- missiegelden, voorkomende bij aanbe steding van werkent tegen te gaan: b. hare leden voor de gemaakte on kosten, als aankoop van bestekken, reis- en verblijfkosten, enz., alsmede voor het maken van begrootingen schadeloos te stellen. De vereeniging tracht dit doel te be reiken langs wettigen weg en wel: a. door haren leden het deelnemen aan en het genieten van zoogenaamde algemeene commissiegelden te ontzeg gen; b. door hare leden een vast per centage van de aannemingssommen der hun in concurrentie opgedragen werken aan de kas der vereeniging te doen afdragen. Ongeluk. De loodsschoener, die gisteren van Vlissingen naar Delfzijl zou worden opgesleept kwam des avonds IJmui den binnenloopen en rapporteerde, dat bij den Nieuwen Waterweg de loodskweekeling W. Siebe door een stortzee overboord was geslagen en verdronken. De ongelukkige laat een jonge vrouw en een kind na. Gistermorgeoi kwam van Kopenha gen binnen het Engelsche toeristen schip „Malwa", dat aan de noordzij de van 't buitentoeleidingskanaal werd vastgemaakt met drie staal, draden en twee trossen. Bijna alle passagiers verlieten 't schip, om per trein een bezoek aan Amsterdam te brengen, om daar de bezienswaar digheden te bekijken. Te kwart over 12, toen de onver wacht opkomende vliegende storm uit het N.N.W. (die een oogenblik deed denken aan een orkaan), spookte, is 't schip eeu hoog reuzen-stoom schip van alle trossen en staaldra den afgeslagen, daarbij een deel van een der buitengewoon stevige meer- stoelen vernielende. Daar lag nu het stoomschip, door de krachtige storm-golven, met ge weld naar den zuidwal van 't kanaal gedreven, waar voor deze reuzen- stoomer geen water genoeg stond. Een oogenblik liet zich de toestand gevaarlijk aanzien, vooral daar 't wa ter vallende was, maar dra kwamen eenige sleephooteaa In de nabijheid, waaraan het na een paar uur hard werken mocht gelukken, om de boot weer vrij te krijgen en op de vroegere ligplaats terug te brengen. Dit werd begunstigd door het belangrijk afne men van den storm. Voor alle zeker heid werden nu nog eenige extra staaldraden uitgelegd. De havenmeester van IJmuiden be gaf zich aan boord van de „Mahva", om zooveel mogelijk raad te geven. 't Ongeval is dus uitstekend afge- loopen. Toen de Engelsche toeristen tegen zes uur weer te IJmuiden aankwa men, stonden ze vreeand op te kijken, toen ze hoorden, wat er in hun afwe zigheid gebeurd was. Om 9 1/2 uur 's avonds vertrok de Malux weer. Door den storm is gisteren ook de installatie voor de draadlooze tele graphic aan de visschershaven ge deeltelijk vernield. ZANDVOORT. Door de Twee August us-vereeni ging zal evenals vorige jaren de ver jaardag van H. M. de Koningin-Moe der alliier feestelijk herdacht won den. Den 31en JuJi met vestingbouw en vliegerwedstrijd op het strand, optocht van gecostumeerden, versier de fietsen, bokkenwagens, enz., den 2en Augustus met kinderspelen op het terras van het Kurhaus, kinder hal en groot bal en vuurwerk. De agenda voor de Donderdagavond 29 Juli a. s. te 71/2 uur te houden Raadsvergadering luidt Ingekomen stukken en mededeeliri- gen. Aanbieding gemeenterekening 1908. Onderzoek geloofsbrieven nieuw be noemde leden. Schenking grond voor straten. Vaststelling rooilijn Oosterstraat. Regeling Bewaarschool, Overeeukomst H. IJ. S. M. Aangekomen vreemdelingen E. Maykels, Parijs, Schoolstraat 3, 4 pers. Mej. M. van Holk, Arnhem, Zand- voortsclielaan 8. Mej. J. Ybes, idem., idem. Mevr. C. C. Hardey, Hilversum, Kerkdwai'sstraat 1, 4 pers. J. Nieman, Kerkstraat 25. Prinses Marie Croy, Düimen, Pen sion Fredcrica. Prinses Isabella, idem., Wem. Mej. 1L Uhl, ide>m., idem. Mej. E. M. Grath, idem., idem. R. Broenn, Berlijn, Hotel Hollan» dais. L. Littmann, Breslau, Wem. M. Grotenhuis, Amsterdam, idem, B. Andr, idem, idem. W. S. Stüven, idem., Haltestraat 12 Dames S. en L. Salomons, idem., Heerenstraat 3, 2 pers. D. Douwes, idem., Bakkerstraat 6, 5 pers. L. en J. Simons, idem, Pensiori Wilhelmus, 2 pers. Mej. J. v. <L Woude, Leeuwarden, idem. Mej. J. Bakker, idem, idem. Jongej. C. Meijer, Eukhuizen, i<L Mej. A. Kofman, idem, idem. Mevr. Luijmes—Perk, Hilversum, idem, 5 pers. Frau Meijersohn, St. Petersburg, Hotel d'Orauge, 3 pers. Dr. S. Neumann, Breslau, id. Fam. Broekhuis, Deventer, id., lp. J. en O. Arnold, Kampen, idem. 2p. R. Arnold, Schöndorf, id., 3 p. E. D. H. Schutter, Steen wijk, id.- PROV. STATEN VAN ZUID- IIOLLAND. Bij de gisteren te Rotterdam ge houden verkiezing voor een lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland verkregen de heeren J .Visser Jaczn* (lib.) 2066, 11. Spiekman (soc.-dem.) 2065, mr. Marchant (vrijz.-dem.) 166 en Valk (auti-rev.) 316 stemmen, zoo dat herslemming moet plaats hebben tusschen de heeren Visser en Spiek man. WERELDTENTOONSTELLING. Te Brussel zal In 1910, naar men weet, oen wereldtentoonstelling go- houden worden, waarop zich ook een Nederlandsche afdeeling bevinden zal. Voor de groepen tien en vijftien, die meer speciaal Nederlandsche ex posities bevatten, heeft zich een sub comité gevormd, dat uit de volgende heeren bestaatJhr. Mr. H. W. van Asch van Wijck, voorzitter M. C. P.- Barbe, G. W. Bloemendaal, Mr. E. L. Th. Hoogenstraaten, P. L. M. Ilooge- weegen, C. G. Vattier Kraane en Bern. J Veldhuis» secretaris. Aan voedingsmiddelen exposeert Nederland meelwaren, verduur zaamde levensmiddelen, suiker, wijn en brandewijn, stroop en li Keur. Wat bedrijven betreft, zullen verte genwoordigd zijn Papierwaren, messenmakerij, goud- en zilversmede rij, horlogemakerij, mandenmakers- werk, kunstschrijnwerk, fijn leder werk en speelgoed. STICHTING VOOR KRANKZINNIGE MISDADIGERS. De vergadering van geërfden in de Mark van Renkum behandelde eene aanvrage, namens de regeering, om te koopen een oppervlakte van pl.iu. 40 H.A. heide. liet bleek, dat de be doeling der regeering is, op het land goed Jonkershoeve, gelegen in de mark, een stichting te bouwen voor krankzinnige misdadigers, en men die 40 H.A. er bij wenscht te hebben om een afgerond geheel te verkrijgen. Om tot verkoop te kunnen %overgaan, was wijziging der statuten noodig. Het bestuur der mark stelde voor een oom miss ie te benoemen, die de aanvrage zal onderzoeken en tevens om thans tot statuten-wijziging over te gaan. Mot groote meerderheid besloten de geëi'fden de statuten ongewijzigd te laten, zoodat ook de aanvrage na mens de regeering, verworpen is. Men meent dat er nu ook van zal wor den afgezien Joukershoeve voor den bouw van een stichting voor krank zinnige misdadigers te bestemmen.

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1