Verschijnt dagelijks, behalve cp Zon» en Feestdagen. NIEUWS- en ADVERTENTIEBLAD. Uit de Omstreken 27e Jaargang. No. 8004 VBUDAQ 80 JULI 1909 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN PER DRIE BlAANDENl voor Haarlem s 1^9 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kooi der gemeente)1.30 Franco per post door Nederland 1.65 Afzonderlijke nummers0.02 H Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem037M de omstreken en banco pet post 0.45 Uitgave der Vennootschap tonrens Coster. Directs®? J. C. PEEREB009L ADVERTENTIÊNi Van 1—5 regels 50 Cts.: Iedere regel meer 10 Cis. Bulten het Arrondissement Haarlem van 1—5 regels L—elke regel meer/O.» Reclames 30 Cent per regel. B| Abonnement aanzienlijk rabat AdvertenUën van Vraag en Aanbod, hoogstena zes regels, 25 Cts. per plaatsing 50 Cts. voor 3 plaatsingen contant Redactie en Administratie i Groote Houtstraat 55. Intercommunaal Telefoonnummer der Redactie 600 en der Administratie 724. Drukkerij i Zolder Bnltenspaarne 6» Telefoonnummer 122. Tot de plaatsing van advertenttën en reclames van buiten het Arrondissement Haarlem In dit blad is uitsluitend gemachtigd het Algemeen Binnen- en Buitenlandsch Advertentie-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstraat 76—78, Amsterdam. Telephoon in tere. 6229. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN. EERSTE BLAD. OM ONS HEEN Ne. 973. Mr. G. van Tienhoven. Op Zondag 1 Augustus zal het twaalf en een' half jaar geleden zijn, idat Mr. G. van Tienhoven het ambt aanvaardde van Commissaris der Ko ningin in de provincie NoordholLand. Het kan wel wezen, dat sommigen dit nu niet voor een zoo belangrijk jubileum aanzien „twaalf en een half jaar", zeggen ze, „is zoo lang nietMaar we moeten niet vergeten, dat het ambt van Commissaris der Koningin er een isx waartoe maar weinigen geroepen worden voordat hunne haren grijzen. Het is een maarschalksstaf, een van de hoogste betrekkingen in den lande. Daarom is het wel degelijk een merkwaardig heid, wanneer het ambt een achtste eeuw is vervuld. En vooral, wanneer dat gebeurd is op een zoo uitstekende wijze als door Mr. Van Tienhoven is gedaan. Welis waar komt dat niet geheel en komt het in elk geval niet dagelijksch tot eigemeene waarneming. Voor zoover de Commissaris voorzitter is van het College van Gedeputeerde Staten, kunnen de leden van die vergadering het best en de dagelij ksche besturen van de gemeenten na hen de beteeke- nis van zijn persoon waardeeren. Tot het groote publiek dringt de admi nistratieve en controleerende arbeid, diie de Commissaris als zoodanig te vei-vullen heeft, niet door. Beter zou het hem kunnen leeren kennen en waardeeren in de bijeen komsten van de Provinciale Staten, die immers voor het publiek toegan kelijk zijn. Ik kan evenwel niet zeg gen, dat van die gelegenheid een druk gebruik wordt gemaakt. Maar zeiden wonen anderen dan verslaggevers .van de pers en ambtenaren van de provinciale griffie de vergaderingen .van Provinciale Staten bij. Daar tooni zich Mr. Van Tóenhoven in zijn kracht ais voorzitter. Wanneer de klok een minuut of tien wijst na den tijd, waarop de officieels opening is aangekondigd, komt hij de zaal op het Prinsenhof binnen, zet zich aan zijn tafel, naast den griffier, die pa pieren rangschikt en vat de bel. Nauw hebben de luide klanken weergalmd, of de sLroom van Statenleden golft binnen. Sommigen, die den Commis saris nog niet in de antichambre ge zien hebben, komen hem de hand drukken en worden met een vriend- schappeJijken glimlach begroet. An deren, die tot zoodanige familiariteit minder aanleiding hebben, maken in het voorbijgaan een buiging en ont vangen hun groet niet minder plech tig terug. Dan keert de Commissaris het hoofd met de lange lokken, den on-Hollandschen kop, die meer aan een Spaanschcn schilder zou doen denken, naar rechts en links en wan neer hij ziet, dat alle leden behoorlijk op hun plaats zijn gekomen en met de buren den morgengroet hebben ge wisseld, klopt hij nadrukkelijk twee maal met den hamer en noodigt de leden uit, het gebed aan te hooren, dat hij daarna zonder eenige de min ste voordracht uitspreekt Den gevolg ■waarschijnlijk van het feit, dat de .woorden van hei gebed zijn voorge schreven en dus van een op carton geplakt papier worden voorgelezen. Wanneer daarna de griffier inge komen stukken voordraagt, of de no tulen leest, waarbij de beschreven blaadjes elkaar met verwonderlijke snelheid opvolgen, neemt Mr. van Tienhoven een kalm, rustig afwach tende houding aan. En nauw is de voorlezing afgeloopen, of hij hervat zijn taak met al de gemakkelijkheid der gewoonte van jaren. Zijn zachte ,etem, dtie toch, merkwaardig genoeg, geen van de leden moeite schijnt te hebben om te verstaan.- brengt de on derwerpen ln behandeling, noodigt spreker» uit „En wanneer geen van de leden daarover het woord verlangt te voeren r even pauseert hij en ziet vóór zich de zaal in, of ook een van de leden van zijn zetel rijst r 4 „en daarover geen stemming wordt verlangd 1 weer een pauze, maar nu let» korter, „dan is overeen komstig het voorstel van Gedeputeer de Staten besloten- Volkomen meester van zichzelf als de Commissaris is, kan hem, dunkt me, onmogelijk een minder goed ge kozen woord ontsnappen, maar sterker nog kan er, zou ik zeggen, in de vergaderingen, die hij presi deert, ook door een ander geen on vertogen woord worden gesproken. Er heerscht de grootst mogelijke cor rectheid in de zaal. Soms gebeurt hot, dat een van de nieuwere leden, nog niet doorkneed in de adat, het woord zittend wil voeren: onmiddel lijk stuit de hamerslag des voorzit ters zijn rede en vraagt Mr. Van Tien hoven „wil u zoo goed zijn. op te staan?" met een vriendelijk glim- dan maar zeker van, dat dan noch Mr. Van Tienhoven, noch Iemand van zijn presidiaal talent, er den hamer voeren zal. Want met al zijn welwillendheid houdt onze Commissaris de strengen stijf. Leider is hij zelf. Niet een ander. Ik noemde daar zijn welwillend heid. Ziedaar een eigenschap, die Mr. Van Tienhoven in zijn omgang mot de menschen bijzonderlijk onder scheidt. Ik bedoel niet de menschen uit de kringen, waarin hij dagelijks verkeert, maar alle menschen. Dat worden zij gewaar, die Woensdag morgen bij hem in de voorkamer «an de Jansstraat op audiëntie komen, of hem te spreken vragen, wanneer hij zijn bezoek brengt aan de gemeenten van zijn provincie. Affabel te hij in de hoogste mate. Ook al moet het onderwerp, dat hem wordt voorgelegd, hem menigmaal maar matig interesseeren, van onge duld laat hij niet blijken. Bij uitstek verstaat Mr. Van Tienhoven de kunst van luisteren. En waar hij in 't pu- lachje, dat kan gelden voor een ex cuus ,,'t spijt me-, dat Ik u moet las tig vallen, maar lk ben er als voorzit ter toe verplichtEn het ongeoefend Statenlid staat al met een verhoogde kleur overeind. Elr gaat maar zelden een Staten vergadering voorbij, waarin niet een of meer overleden personen moeten worden herdacht. Het zijn geen ge makkelijke speeches, die lofredenen. Het komt er vooral op aan, de juiste maat te treffen een te weinig zou door de nabestaanden allicht kwalijk worden genomen, een te veel lichte lijk spot opwekken bij wie den over ledene van nabij hebben gekend- De taak wordt er niet gemakkelijker op, wanneer in één adem twee of drie personen moeten worden herdacht, zooals voorkomt omdat in deze verga dering de meesten aan den ongunsti- gon kant van de vijftig staan. In dit geval moet ook de onderlinge verhou ding in acht genomen worden. Van deze taak kwijt zich de Commissaris met veel talent. Den zeer verdienste lijke in welsprekende taal prijzende, den gemiddelde in het licht van har telijke waardeering plaatsende, weet hij ook voor den eenvoudige een vriendelijk woord te vinden, dat den toehoorders niet te zeer als een ver plichting in de ooren klinkt en de ach. terblijvenden thuis, wanneer ze het in de courant lezen, goed moet doen. Een model-voorzitter is dus de heer Van Tienhoven. En nu zegge men niet, dat zoodanig talent yam presi- deeren, zoodanige tact van voorgaan weinig beteekent Ze Is juist vooreen rustige, gematigde gedachtewisse ling van 't hoogste belang. De toon van den voorzitter Is vanzelf de toon der vergadering. En wanneer er ooit in de Staten van Holland een tijd komt, dat de leden krasheden zeggen aan eikaars adres, de zaken voor per soonlijkheden voorbijzien, wees er bliek bij feestelijke gelegenheden op treedt, past hij zich met groot talent bij de omgeving aan. Ik herinner me nog, hoe hij bij de opening van de stoomtrams Alkmaar-Egmond en Alk maar-Bergen onder de klanken der muziek van de plaatselijke kapel tc Eganond aan den Hoef in vluggen stap, waarin zoowaar iets veerends waar te nemen was, dat op een dans pas geleek, onder de eerehoog door naar het koffiehuis ging, waarin de eerewijn zou worden aangeboden. De zelfde man, die indertijd al& Minister van Buitenlandsche Zaken in zijn Hoagsche salons do hoogs ten uit den lande en buitenlandsche grooten ont ving. Van de gemakkelijkheid Yan zijn optieden kan met recht gezegd wordenniemand te klein, niemand te groot- Ik geloof, dat dit een groote ver dienste is in den man, dn'e de Ko ningin vertegenwoordigt in een detr provincies ,v.an het land- In onzen bij uitstek practischen tijd kan ik deze beschouwing toch moei lijk zonder feiten eindigen. Vooreerst dit, dat Mr. Van Tienho ven zijn 68ste jaar voorbij heeft zien gaan. Dat hij in zijn leven tal van belang rijke ambten bekleedde van den meest uiteenl0opendon aard, hoogleeraar was, minister, burgemeester van Am sterdam, lid van de Tweede en van de Eerste Kamer. Na het ambt, dat hij thans bekleedt, is er moeilijk een andere functie meer denkbaar of het moest een plaats in den Raad van State wezen en die komt maar zelden open. En geschied de dat toch, dan zouden wij Haarlem mers, die Mr. Van Tienhoven van meer nabij kennen dan onze medebe woners van de provincie, hem niet gaarne naar den Haag zien vertrek ken. Voor ons is hij In die 121/2 jaar met Haarlem samengegroeid is hij een Haarlemsche figuur, wanneer hij langzaam, ietwat gebogen, naar rechts en links groeten beantwoor dend, van zijn huis op de Nieuwe Gracht langs de Jansstraat voortstapt naar het Gouvernementsgebouw.- J. C. Pi Stadsnieuws AFSCHEID VAN DEN HEER A. GRAVESTEIN. De anti-revolutionaire kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" had gis teravond in de versierde zaal van 't gebouw der Haarlemsche Jongelings- vereeniging een druk bezochte feest vergadering georganiseerd, ter her denking van den gunstigen afloop der Tweede Kamer-verkiezingen, en voor een afscheid van den scheidenden voorzitter, den heer A. Gxavestein, die wegens zijn benoeming tot burge meester van Urk, Haarlem en ook de kiesvereeniging moet verlaten. De bijeenkomst werd met psalmge zang geopend, waarna de heer Grave stein voorging in 't gebed. In zijn opa ningsrede schelste spreker 't doel der bijeenkomst en herdacht de voor de Christelijke partijen zoo succesvol gevoerden stembusstrijd, vooral wat Haarlem betreft. Na hem spraken nog andere be stuursleden en ook leden. Enkele hunner gaven in poëzie uiting aan hun vreugde over den uitslag der ver kiezing. De heer W. Kor vin us nam 't woord om namens de leden der kiesvereeni ging a-in den heer Graveslein een blijvende herinnering aan Haarlem aan te bieden, bestaande uit een eiken schrijfbureau en een oorkonde. Daar bij herdacht de spreker de groote verdiensten van den scheldenden voorzitter en betreurde 't yerlies voor „Nederland en Oranje".- De aanwezigen zongen den heer Gravestein 't yolgend lied toe Tot steeds biddend werken, strijden, Spoorde ons Uw woord, Uw daad Waar gij d'-axbeid had te leiden. Of straks optrad Ln den Raad, Steeds was in den Naam des Heeren Uwe hulp, Uw steun. Uw kracht. Waar Hij ons deed triomfeeren, Werd alleen Hem dank gebrachh- Blijve, waar, naar Uw gebeden, God een nieuwe taak U geeft, Deze spreuk, uit groots ch velleden, T RickLsnoer, waar ge ook d&n naar leeft. „Onze hulp is van den lieert, „In Zijn Naam mijn levenskrachtl" Dan geeft Hij genade en eere, Waar gij 't al van Ilem verwacht. Onder applaus der- aanwezigen werd de heer Gravestein tot eere-voorzitter benoemd. 't Verdere gedeelte van den avond (en morgenwerd besteed aan ge zang, voordrachten, enz. Ook werd wijn en gebak gepresen teerd. Dit gaf aanleiding tot t instel len van verschillende toasten. De heer Gravestein opende met een dronk op 't welzijn van H. M. de Koningin, wier dienaar hij nu is, en de overige leden van het Koninklijk Huis, in zonderheid op Prinses Juliana. Andere sprekers dronken op de goede toekomst van den heer Grave stein, op de Christelijke Regeering, Ook werden de plannen nader be sproken voor den boottocht, die bij genoegzame deelneming op 4 Augus tus naar Urk gehouden zal worden, om tegenwoordig te zijn bij de instal latie van den heer Gravestein. De bedoeling is tot Amsterdam te sporen en vandaar da reis verder per boot te maken.. Examens Hoofdakte.: Haarlem, 2S en 29 Juli. Geëxami neerd 12 vrouwelijke candidaten. Ge slaagd de dames H. M. Kaarsgaren, F. A. C. Kemna, van Amersfoort; A. L. Mensinga, van Haarlem; E. J. E. van der Tas, van Amsterdam; J, J. van Wissen, van Den Haag. Wedstrijd Ar11 et Religion! Vandaag en morgen zijn de medail les en e erekruisen voor den zangwed- 6trijd uitgeschreven door de R. K. Gem. Zangvereenigiag Arti et Rell- gloni, geëtaleerd bij den heer C. H. van Ellinckhuijzen in de Koning straat.. Het zijn ongeveer 80 stuks te samen.: XDHAESIE-BETUIGING. Door de af deeling Haarlem van den Algemeenen Nederlandschen Ty pografenbond werd besloten adhaesie te betuigen met de motie van den Bond van Kantoor- en Handelsbedien den inzake de wettelijke 8-uren .win kelsluiting SCHOTEN. Vergadering. Donderdagavond hield de vvinke- liersvereeniging te Schoten haar aan gekondigde vergadering, welke door den heer J. Veth geopend werd met een opgewekt woord van dank voor de groote belangstelling. Hierna verkreeg de heer Tjaden het woord. Spreker vond waterlei ding wel noodig, maar Schoten ver keert in gunstiger conditie dan Heemstede, 't Water is hier algemeen boter, op een diepte van 29—36 meter is hier goed drinkwater te krijgen. Geboorde putten zijn evenwel boven gegraven putten te verkiezen, terwijl een filter de laatste bezwaren om trent ijzer en vezeltjes volkomen weg neemt. Met eenige bijzonderheden over hel gebruik van pompen enz., het verzanden en schoonhouden van wellen, besloot spreker zijn aandach tig gevolgde rede, waarna de heer Hooy het woord verkreeg, die water voorziening meer uit een practisch oogpunt bekeek. Spreker schetste het algemeen gemopper over het water, tot zelfs ver over de grenzen der ge meente, terwijl toch maar 3 klach ten bij den burgemeesctr inkwamen over geen of minder goed water. De ziektetoestand is hier beslist gun stig te noemen bij andere gemeenten vergeleken. Hij achtte waterleiding dan ook niet noodig, wel gewenscht en hoopte op de mogelijkheid om van Haarlem water te kunnen krijgen, ais deze gemeente haar terreinen ver groot heeft, daar eigen waterleiding voor Schoten te bezwaarlijk is, wat spreker met cijfers van andere ge meenten kon bevestigen. De heer Veth, beide sprekers bedan kend, stelde in het vooruitzicht, dat zulk een leerrijke avond nog eens herhaald zou worden. Na eenige gedachtenwisscliog met de bolde sprekers werd de vergade ring om 11 uur gesloten. BENNEBROEK. Do burgemeester dezer gemeente is voor eene maand, met verlof naar 't buitenland vertrokken. U AA RLEMMERM EER. Graanmarkt Hoofddorp. Op de graanmarkt te Hoofddorp was geen andere aanvoer dan pas ge- dorschte karwei. Niet droog. Prijs ƒ15 a 15.50. NIEUW-VENNEP. Gisterennacht ontstond een hevige binnenbrand, door eene onbekende oorzaak in het huis bewoond door Notaris Overmeer te Nieuw-Vennep. De dienstbode, gewekt door beweging welke ze beneden hoorde en gewaar schuwd door den verstikkenden rook boven, wekte dadelijk de huisgenoo- ien, die onmiddellijk op haar geroep naar beneden snelden en zagen dat de achterkamer in brand stond. Dadelijk deed men alle pogingen om den brand ie stuiten, wat dan ook gelukt is, maar niet dan nadat veel schade aan woning en meubilair is toegebracht. De schade is gedekt door assurantie. VELSEN. Me» weet. dat er in den Raad ge wezen is op de niet juiste werkwijze aim het bouw- en woningbureau te Velsen, waarom besloten werd eene Raadscommissie in te stellen, die de ze quaestie zal onderzoeken. 13. en W. en de Commissie voor Pu blieke Werken deelen thans mee, dat zij van oordeel zijn. dat het personeel van het Bureau bij de tegenwoordige inrichting niet op voldoende wijze in de behoeften van den dienst kan voor. tien, bij de voortdurende, belangrijke en snelle toeneming der bevolking. Een voldoende regeling zou, naar hun meening, kunnen worden ver kregen, wanneer de beide opzichters in hoofdzaak ambulant zouden kun nen zijn, en de opzichter Kramer zijn teeken- en schrijfwerk zou kunnen doen uitwerken door ander perso neel, volgens zijn aanwijzing. Daartoe is noodig, dat het perso neel bestaat uit de beide opzichters, een teeken aar-schrijver op eene jaarwedde van 800 met de gewone vierjaarlijksche verhoogingen tot 1000, en een klerk, buiten het vaste personeel, hoofdzakelijk voor de woningwet, op eene belooning yan ƒ400. B. en W. en de Commissie meenen, dat met een dergelijke regeling, een behoorlijke afdoening van zaken zal zijn verkregen. Zoodra mogelijk zal het Bureau worden overgebracht naar het Ge meentehuis, en als onderdeel van de geheele administratie, onder meer dagelijksch toezicht staan. De toeneming van de bevolking en uitbreiding van het aantal woningen, maakt het noodig, dat ook de brand- bluschmiddelen der gemeente Velsen worden aangevuld en vermeerderd. Dringende behoefte bestaat aan een brandspuit voor de afdeeling Wijker- oog, daar deze. afdeeling mot de spuit uit het dorp Velsen, door de stoom- pont slechts na verloop van gcruimen tijd is te bereiken, en gelijke behoefte bestaat ook voor de afdeeling Velser- oord. Zoolang de zaak der waterleiding nog niet is opgelost, meenen B. eu W., dat het voorzichtig zou zijn, om geen spuiten aan te koopen of spuit- huizen te bouwen, te meer daar op zeer voordeelige voorwaarden spuiten kunnen worden gehuurd van de firma Otter bei n Co., te Amsterdam, die een reeks van jaren reeds aan de ge meente heeft geleverd. Deze firma is bereid om. wanneer later mocht worden besloten tot aan koop van de gehuurde spuiten, de huurprijs te doen strekken in minde ring van de koopsom, mits een rente van 5 pet. wordt betaald. Er zou nu noodig zijn Voor W'jjkeroog Voor huur van een aanjager ea perspomp, resp. 85 en 150 133 Voor huur van een bergplaats, per jaar 52 Inrichting daarvan ƒ114.12; Aanschaffing van slangen pl.m. 1000, samen 1301.12. Voor Velseroord Voor huur van een groote spuit, om te plaatsen op den dijk, van een tus- schenspuit en van een spuit bij den brand, respectievelijk 85, 50, en 50 f 185 Voor huur van een bergplaats, pcf jaar 65 Inrichting daarvan 52.75 Aanschaffing van slangen pl.m. ƒ1000, samen 1302.75. In totaal 2603.87. De kosten voor den aankoop van slangen moeten worden gevonden ln een gcldleening. Aangezien daarop bij het opmaken der begrooting niet gerekend is, zou de huur van spuiten en bergplaatsen moeten ingaan op 1 Januari 1909. IJ MUIDEN. Diepwatersein. Onze correspondent schrijft Met de gereedkoming van do verbe tering van het Noordzeekanaal, waar door de gelegenheid geopend werd om stoomschepen van grouttren diep gang door het kanaal te laten, dan tot heden volgens het bestaande re glement kon worden toegestaan, bleek de behoefte zich te doen gevoe len om de schepen van het buiten- sluishoofd af te kunnen seinen, boe- veel water momenteel op den slag dorpel van de sluisdeuren staat, en met welken diepgang '&e Genepen dus zoowel van binnen als van bulten de sluis zullen kunnen binnenvaren. Te dien einde is aan de Zuidzijde van de sluis op het buitensluiahoofd ecu seininricliting opgesteld, waar mede bij dag door middel van geba lanceerde, witgeschilderde Ijzeren cij fers, welke opgetrokken kunnen wor den, deze diepgang zal kunnen wor den aangegeven, terwijl zulks bij nacht zal plaats vinden door cijfers, samengesteld uit brandende lampjes. Deze lampjes zijn aangebracht iu lampenbuizen, welke gemonteerd zijn op de ijzeren platen, die twee van de buitenlucht afgesloten ruimten vor men. Binnen deze ruimten zijn wit marmeren schakelborden opgesteld, die zoodanig zijn ingericht, dat door middel van vijftig-aderige kabels, welke gevoerd worden naar 't hoofd- schakelbord en op welk bord speciaal daarvoor ontworpen steekcontactcn zijn aangebracht door het inzetten van twee stoppen alle voorkomende wisselende diepgangen kunnen aan gegeven worden, zoowel voor binnen komende, als voor uitgaande sche pen. Deze seininrichting, die gemak kelijk door het sluispersoneel bediend kan worden, zal binnenkort in dienst gesteld worden. Wijk aan Zee. Het fanfarecorps ,/Arion" ta Wijk' aan Zee zai Zondag 1 Augustus ter gelegenheid van haar tienjarig be staan een grooten nationalen wed strijd voor harmonie- en fanfarekorp sen houden, waarvoor een groot aan tal medailles en twee zilveren lauwer takken beschikbaar zijn gesteld. Da wedstrijd zal worden gehouden op het prachtige terrein bij het Paasch- duin. 'AanYarlngen.- Het stoomschip Hagen, van Austra lië naar Amsterdam, is in het nieuwe toeleidingskanaal alhier recht op eeu meerstoel geloopen, die daardoor ge heel ontwricht werd. De schade zal

Haarlem's Dagblad | 1909 | | pagina 1